Jump to content

Spam SMS: Περιστατικά, παράπονα & τρόποι αντιμετώπισης


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσο είχα cosmote 1σύνδεση,1κάρτα έπαιρνα συνεχώς τέτοιου είδους μηνύματα και στα 2. Με την vodafοne όμως, 1 συνδεση, 3κάρτες 1 χρόνο μετά, δεν έτυχε τίποτα τέτοιο.
http://www.esnips.com/nsdoc/a98e7192-b2bd-49f0-97be-34129e08725d
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 131
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες θέλω βοήθεια.

 

Μου ήρθε χτες ένα sms από τον αριθμό 4577

 

"Θα αφιερώσεις λίγο από το χρόνο σου για να μιλήσεις μαζί μου?

 

ΓΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΕΙΛΕ Μ ΑΝΙΤΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ."

 

Το κινητό μου δεν το δίνω δεξια και αριστερά.

 

Έχει σταλεί σε κανέναν σας παρόμοιο μήνυμα;

 

Ξέρετε τίποτα;

 

ευχαριστώ πολύ

axxaax k gw πηρα απο την Ελεανα,που ναι μονη κ ψαχνει κατι νεο..:)θελεις να δοκιμασουμε...μονο κ μονο απο το κειμενο μου κανε sms 1ε!!!

opote del..κ ας στελνουν οτι θελουν φτανει να μην με χρεωνουν..

 

υποθετω πως τα νουμερα τα παιρνουν απο παρομοιες 4ψηφιες εταιριες αν εχετε στειλει ποτε εστω κ σε sms.εγω θυμαμαι ειχα στειλει(αλλα δεν θυμαμαι απο πιο νουμρο) σε 4ψηφιο με κανονικη χρεωση για την αθλητικη εκπομπη της νετ ,δεν θυμαμαι κατι αλλο..σε 4ψηφιο

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται πρέπει να κάνουμε λίστα με αυτές τις μ@***ιές..

 

για το 4578 είναι η AMAZE.gr

 

από το site τους συμπλήρωσα τη φόρμα επικοινωνίας:

 

---------------------------

Hello,

 

I've been receiving unsolicited SMS messages at my mobile from the number +4578 which if I'm not

wrong belongs to AMAZE.

Please inform me how can I be removed from your lists since as I have stated to the Hellenic Data

Protection Authority I do not wish to receive any commercial or other unsolicited messages.

 

Thank you

---------------------------

 

σχεδόν αμέσως πήρα e-mail:

----------------------------------

Hello,

 

the possibility of taking msgs from this number is that someone used at the past ur mobile number to subscribe to our services.

 

If u wish not to receive any msgs further please call us from 10.30am - 17.00 bus hours.

 

tel num. 210 95 50 630 or fax us at 210 95 50 610, otherwise send sms at 4578 the keyword ΑΚ

 

thank u

 

Amaze

 

SMS Support Center

 

http://www.amaze.gr

----------------------------------

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

και η απάντηση της Vodafone:

 

-------------------------------------

σε απάντηση του τελευταίου e-mail σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι,

το 4578 ανήκει στην εταιρία Amaze και για οποιοδήποτε πρόβλημα / παράπονο

παρουσιαστεί καλέστε στo τηλέφωνo εξυπηρέτησης πελατών της που είναι το 210.95.50.630.

Το 4524 ανήκει στην εταιρία InternetQ και για οποιοδήποτε πρόβλημα / παράπονο

παρουσιαστεί καλέστε στo τηλέφωνo εξυπηρέτησης πελατών της που είναι το 210.88.41.141.

 

Παρακαλούμε μην διστάσετε αν έχετε κάποια

άλλη ερώτηση ή απορία.

Στην διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση

 

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.

 

Customer Service Support Analyst

Customer Services

 

-------------------------------------

 

τί ωραία που απαντούν όλοι μόλις τους αναφέρεις την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων.. :D

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ελαβα πριν μερικες μερες ενα μηνυμα απο εναν αγνωστο σε μενα κατοχο κινητου τηλεφωνου οπου με προετρεπε να στειλω ενα email σε μια διευθυνση στο ιντερνετ αν ενδιαφερομουν για επικερδη εργασια

το θεωρησα απροκλητο μηνυμα και θελω να ρωτησω οποιον ξερει αν ξερει αν μπορω να κινηθω δικαστικα εναντιον του αποστολεα για αποστολη spam μηνυματος

εχω ηδη ενημερωση τον παροχο του και περιμενω και απο εκει μηνυμα

σας παραθετω και εικονα του μηνυματος

 

 

http://www.greekinfo.net/images/phonespam.JPG

24 hours news Breaking News Online http://www.bno.gr
Link to comment
Share on other sites

Ένας τρόπος να "εκδικιθείς" είναι να το δώσεις σε φίλους/γνωστούς/σε ιντερνετ/σε αυτοκόλλητα χαρτάκια, και να του κάνετε αναπάντητες με απόκρυψη ή να τον παίρνετε απο καρτοτηλέφωνα...:shifty:
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

ηδη το θεμα θα γεινη τις προσεχεις μερες θεμα ρεπορταζ απο τον ραδιοφωνικο σταθμο ΣΚΑΙ σε πρωινη εκπομπη
24 hours news Breaking News Online http://www.bno.gr
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ δεν εχω στειλη σε 4ψηφιο αριθμο για οτιδηποτε

ο εν λογω κυριος εστειλε απο 7ψηφιο αριθμο και με βρηκε απο οτι ειπε σε καποια αγγελια που ειχα βαλει σε καποια εφημεριδα ισως

24 hours news Breaking News Online http://www.bno.gr
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ δεν εχω στειλη σε 4ψηφιο αριθμο για οτιδηποτε

ο εν λογω κυριος εστειλε απο 7ψηφιο αριθμο και με βρηκε απο οτι ειπε σε καποια αγγελια που ειχα βαλει σε καποια εφημεριδα ισως

 

Δεν αναφερόμουν σε σένα Greekinfo, μιλούσα γενικά για την ενοχλητική συνήθεια των εταιρειών κινητής (και διαγωνισμών) να πλημμυρίζουν με άχρηστες και ενοχλητικές διαφημίσεις το κινητό όποιου έκανε το λάθος να συμμετάσχει μία φορά σε κλήρωσή τους.. (με πρωταθλήτρια την ΤΙΜ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ πάλι το ομολογώ ότι έστειλα σε 4ψήφιο 3-4 φορές....έλαβα ringtones (μ***κία μέγιστη αφού χρεώνεται συνολικά 5€ το "παιχνιδάκι" αυτό)....

Μετά και για πολύ καιρό λάμβανα sms από διάφορα νούμερα αλλά συνήθως με απόκρυψη, δηλαδή αποστολέας: *

Από αυτό πώς σώζεσαι???

Τελικά δεν έκανα τίποτα, με βαρέθηκαν και σταμάτησαν.........

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Νομιζεις οτι σε βαρεθηκαν αλλα το καλυτερο απο ολα ειναι να κανουμε καταγγελιγιες στην Αρχ προστασιας δεδομενων λεω εγω...
Link to comment
Share on other sites

Νομιζεις οτι σε βαρεθηκαν αλλα το καλυτερο απο ολα ειναι να κανουμε καταγγελιγιες στην Αρχ προστασιας δεδομενων λεω εγω...

 

Κι εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου! Και όχι τόσο για την ενόχληση, όσο για τη χρέωση.... Γιατί είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ .και-

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Δεν ξερω αν σας στελνουν και εσας, αλλα εμενα τελευταια η ΤΙΜ με εχει τιμησει ιδιαιτερα :wacko:

Μου στελνουυν 2-3 sms τη μερα σχετικα με χρεωσιμες υπηρεσιες, ringtones, wallpapers και οτι αλλο μπορει να ψωνισει κανεις απο το κινητο του :mad:

Και πολλα απο αυτα σε ασχετες ωρες - ακομα και μεσημερι ή βραδυ (στις 10 μου στειλαν το τελευταιο σημερα!)

Ελεος πια!

Τι να πω! κοντευω να βγω απο τα ρουχα μου (ασε που καθε φορα που χτυπαει μηνυμα αγχωνομαι μηπως ειναι απο μια ψυχη...:love:)

Αυριο μαλλον θα παρω τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων να τους πω να μη μου ξαναστειλουν! Σκεφτομαι ακομα και την αποχωρηση απο την ΤΙΜ αν συνεχιστει αυτο το βιολι...

Link to comment
Share on other sites

Λιγο περιεργο και δυσκολο να σου στελνει η ΤΙΜ 3 sms την ημερα, μηπως ειναι απο καμια αλλη εταιρεια? απο ποια νουμερα/διευθυνσεις σου ερχονται?
Link to comment
Share on other sites

Λιγο περιεργο και δυσκολο να σου στελνει η ΤΙΜ 3 sms την ημερα, μηπως ειναι απο καμια αλλη εταιρεια? απο ποια νουμερα/διευθυνσεις σου ερχονται?

Λίγο περίεργο; :lol:

 

Γνωστός πήρε νούμερο από την ΤΙΜ μαζί με συσκευή και όταν το έβαλε το νούμερο μέσα σε 2 μέρες γέμισε η συσκευή από τα μυνήματα που έστελνε η ΤΙΜ. :X

 

Πήρε τηλέφωνο στην Εξ.Πελατών και είπαν σε μια εργάσιμη ημέρα θα σταματήσουν.. αλλά αυτοί συνέχισαν. Ξανα πήρε και του είπαν οτι και καλά έγινε κάποιο λάθος και δεν πήγε το αίτημα στο αρμόδιο τμημα... Τουλάχιστον με την 2η σταμάτησαν.

 

Τα μηνύματα είχαν περιεχόμενο με τον καιρό/γκόλ και 1002 άλλα. Και ο αριθμός ήταν απο την ΤΙΜ. :!:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι μου εχει στειλει η ΤΙΜ 2-3 μηνυματα στα οποια γραφει "Η ΤΙΜ σας υπενθιμιζει : αναβαθμιστε τωρα την συσκευη σας με μια προσφορα μονο για σας!Για περισσοτερες πληροφοριες απευθυνθειτε στο πλησιεστερο καταστημα ΤΙΜ".

:confused:

Η αναβαθμιση μου ειναι τον Μαιο-Ιουνιο αν θυμαμαι καλα...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

@ doganos : ο φιλος κακοφωνιξ ελαβε μηνυματα για αγορες, ringtones logos κτλ, αυτο που περιγραφεις εσυ ειναι κατι αλλο, ειναι τα δωρεαν για 30 ημερες ενημερωτικα sms που στελνονται αυτοματα σε καποια νεα νουμερα καρτοκινητου, και μπορουν να απενεργοποιηθουν μετα απο κληση στο 1260.

Τα μηνυματα θα τα λαμβανες απο το 1260 κ το 7030 και θα ηταν για εορτολογιο, αθλητηκα, επικαιροτητα κτλ, οχι προτροπες για αγορες.

 

@ nikos : Η ΤΙΜ σε πολλες περιπτωσεις δινει την δυνατοτητα σε συνδρομητες να κανουν αναβαθμιση πολυ πριν συμπληρωσουν 11 η 12 μηνες, και ενημερωνονται με sms, επιστολη ή κληση. Για να ελαβες το μηνυμα σημαινει οτι απο τωρα μπορεις να κανεις αναβαθμιση εαν θελεις!

 

Ο λογος που ειπα περιεργο να ειναι απο την ΤΙΜ τα sms αυτα ειναι γιατι ο φιλος τα περιεγραψε σαν στην ουσια διαφημηστηκα sms, και η ΤΙΜ εχει τετοια αλλα στελνονται σε ορισμενους μονο συνδρομητες και ειναι διακριτικα, και ειναι με καλες προσφορες, πχ για αγορα 3 real tone στην τιμη του ενος κτλ, και σε καμια περιπτωση δεν στελνονται 2 και 3 sms την ημερα!

 

Παντως, εαν ο κακοφωνιξ μας ελεγε απο ποιο νουμερο/διευθυνση λαμβανε τα sms θα μπορουσαμε να πουμε με σιγουρια!

Link to comment
Share on other sites

Η ΤΙΜ στέλνει πολλές φορές διαφημιστικά SMS, μη σας φαίνεται περίεργο. Ειδικά αν έχεις συμμετάσχει σε διαγωνισμούς της μέσω SMS. Με 2 τηλεφωνήματα στην εξυπηρέτηση πελατών όμως (το ένα δε φτάνει, είναι αποδεδειγμένο) σταματάνε.
Link to comment
Share on other sites

Παντως, εαν ο κακοφωνιξ μας ελεγε απο ποιο νουμερο/διευθυνση λαμβανε τα sms θα μπορουσαμε να πουμε με σιγουρια!

Τελικα ισως να χρεωνω χωρις λογο την ΤΙΜ...

Το τελευταιο sms που μου ηρθε χτες με προτροπη να αγορασω ηχο για τα sms (προς €7!!!) ηταν απο το νουμερο 4944

Μαλλον απο καποια χρεωσιμη υπηρεσια πρεπει να΄ναι, μιας και δεν αναφερεται πουθενα η ΤΙΜ... :(

 

Link to comment
Share on other sites

είχα και εγώ πρόβλημα με spam sms παλαιότερα και αναγκαστικά άλλαξα νούμερο, έχω ακούσει ότι τα site με free sms πουλάνε το νούμερο που στέλνεις το sms σε εταιρίες για spam sms.
Link to comment
Share on other sites

emena kathe mhna aferountan apo to logariasmo mou xwris na exw kanei tipota to poso twn 3 eyro.eperna kati sms pou legane oti exw dwrean ringtones.phga sthn tim ekana 200 thlefwna kai mou eipane oti eixa kai kala graftei se site pou xrewne.e pote den grafthka.apatewnes.telika brethike poia ipiresia htane.mia apo thn athina,pou an thimame kala thn legane q kati.:mad:
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Τα μηνύματα είχαν περιεχόμενο με τον καιρό/γκόλ και 1002 άλλα. Και ο αριθμός ήταν απο την ΤΙΜ. :!:

Αυτο το ειχα κι εγω ενα διαστημα, ερχοντουσαν 3 μηνυματα την ημερα, 1 για τον καιρο, 1 για αθλητικα και 1 για ειδησεις...Μετα απο ενα διαστημα μου ηρθε sms οτι αν θελω να συνεχισουν να μου ερχονται θα χρεωνεται, και πρεπει να στειλω ναι ή οχι(αν δεν θελω). Εννοειται εστειλα οχι.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ειχα κι εγω ενα διαστημα, ερχοντουσαν 3 μηνυματα την ημερα, 1 για τον καιρο, 1 για αθλητικα και 1 για ειδησεις...Μετα απο ενα διαστημα μου ηρθε sms οτι αν θελω να συνεχισουν να μου ερχονται θα χρεωνεται, και πρεπει να στειλω ναι ή οχι(αν δεν θελω). Εννοειται εστειλα οχι.:p

και αυτο ειναι το σωστο!

γιατι καποιοι παραπονεθηκαν πως δεν το πηραν το μηνυμα αυτο

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...