Jump to content

Spam SMS: Περιστατικά, παράπονα & τρόποι αντιμετώπισης


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Spam sms πως απαλλασσόμαστε?

Εδώ και καιρό μου στέλλουν συνεχεία spam sms πως θα τα σταματήσω

Το τελευταίο ήταν απο τον αριθμό 4123

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone ( 3 Ιαν. 2004 , 13:12)

 

Spam sms πως απαλλασσόμαστε?

Εδώ και καιρό μου στέλλουν συνεχεία spam sms πως θα τα σταματήσω

Το τελευταίο ήταν απο τον αριθμό 4123

 

 

To 4123 anoikei stin Newsphone. Vres to thlephono tous kai pare tous na tous peis na vgaloun to thlephono sou apo tis listes tous...

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

emena stelnoun se ena noumero mas olo gia kati parti kai istories gia agrious, eihe kai tilefono epikoinonias, pira kai enas poly eugenikos nearos mou eipe oti sorry tha to kopsoume alla telika pote den kopike.
Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως έχει συζητηθεί ξανά κάπου,ευτυχώς εγώ τπτ ακόμα,ο πατέρας πριν 3-4 χρόνια του έστειλαν μύνημα με έναν εξαψήφιο αριθμό,και του λέγαν να πάρει έναν αριθμό 0067 και πάει λέγοντας,(τσόντα δλδ) :mad:
Link to comment
Share on other sites

Βασικός και απαράβατος κανόνας...

 

ΔΕΝ δινουμε το κινητο μας οπου και οπου γιατι μετα χρησιμοποιειται χωρις τη θεληση μας απο τις εν λογω εταιρειες για διαφημιση ανευ προηγουμενου....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Soulman ( 3 Ιαν. 2004 , 17:08)

 

To 4123 anoikei stin Newsphone. Vres to thlephono tous kai pare tous na tous peis na vgaloun to thlephono sou apo tis listes tous...

 

Μήπως ξέρεις εσύ τον αριθμό αυτόν ?

 

Βασικός και απαράβατος κανόνας...

ΔΕΝ δινουμε το κινητο μας οπου και οπου γιατι μετα χρησιμοποιειται χωρις τη θεληση μας απο τις εν λογω εταιρειες για διαφημιση ανευ προηγουμενου....

 

Δεν τον δίνω το νούμερο δεξιά αριστερά μόνο μια φορά έτυχε να στείλω για πλάκα ένα sms για μελωδία

αλλαξε νουμερο

 

Ειναι σχεδόν αδύνατον να αλλάξω νούμερο

Το έχω με συμβόλαιο και πέρα απο αυτό δεν θέλω να αλλάξω νούμερο

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ευτυχώς εδώ και 3 μήνες που γίνετε αυτό δεν είδα κάτι στο λογαριασμό παλιά μου έστελνε ένας αριθμός τώρ :mad: α αρχίζουν πολύ
Link to comment
Share on other sites

Egw pira til. sti vodafone kai apo tote den xanastilan sms spam.
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδια στην νεα μου συνδεση, ΔΕΝ εχω στειλει ποτε σε 4ψηφιο γιατι ξερω οτι στελνουν spam sms μετα. Και βλεπω στον λογαριασμο μου μηνυμα στο 4531 με χρεωση ΕΝΑ ευρουλακι! Το οποιο δεν εχω στειλει ομως ποτε! ΣΙΓΟΥΡΑ. Ευτυχως spam δε δεχτηκα, ουτε και τιποτα αλλο. Αλλα ΠΟΥ να βρω ακρη τωρα?

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε ένα CU που είχα και είχα να το ανοίξω γύρω στους 5-6 μήνες σκάει ένα μηνύματακι από κάποιο τετραψήφιο τύπου για γνωριμίες στείλε ... στο .... για καυτό sex στείλε ... στο...

Δεν είχα στείλει πότε τέτοιου είδους μηνύματα... Παίρνω να δω τι υπόλοιπο είχα κ από 0.10 που είχα είχε φτάσει στο -5Ε χώρις να το έχω ανοίξει καθόλου το κινητό όλους αυτούς τους μείνες... Ευτυχώς που το έχω για πέταμα το νούμερο αυτό και δεν με ενδιαφέρουν τα -5...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος prytanis ( 4 Ιαν. 2004 , 21:10)

 

Egw pira til. sti vodafone kai apo tote den xanastilan sms spam.

 

Εγώ που πήρα στην Telestet μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτε.

Γκρρρ...μου έχουν σπάσει τα νεύρα πάντως! Κάθε μέρα 3-4 τέτοια μηνύματα. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Παντός

Εδώ και 2 μέρες δεν έχω πάρει τίποτα

Αυτό που είπε να κάνω ο dr. Ήταν μάλλον αποτελεσματικό

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo ( 6 Ιαν. 2004 , 14:46)

 

Αυτο το DEL xxxx δηλ τι κανει?

Το στελνεις σαν sms..?

Βοηθησε μας λιγο...

 

 

Έστειλα την λέξη del στον αριθμό μόνο αυτό έκανα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dr. ( 4 Ιαν. 2004 , 10:49)

 

DEL 4123 και τελειωσες.

 

 

Τι ακριβώς εννοείς???

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Οι περισσότεροι από μας έχουμε πάρει κατά καιρούς διαφημιστικά SMS ("πάρε με στο 006ΧΧΧΧΧΧ και πάρε με...", "στείλει μήνυμα ΑΒΓ123 στο 6969 και κέρδισε ένα μπαλόνι και μισό μέτρο σπάγγο"...).

 

Τι γίνεται όμως όταν τα ανεπιθύμιτα SMS έρχονται όχι από κάποιο άσχετο κέντρο της Κάτω Πέρα Μαυριτανίας ή από πονηρά τετραψήφια αλλά από κανονικό, ελληνικό telco; Μιο συγκεκριμένα, τις τελευταίες μέρες (27/7, 9/8) έχω πάρει 2 φορές SMS από το 222 της Vodafone χωρίς να είμαι συνδρομητής Voda αλλά της Q!

 

Tα μηνύματα αυτά προωθούν τη προσφορά με τα 1000SMS/9€ και μια άλλη βλακειούλα "How R U"

 

Υπάρχει λογική αιτία που ήρθαν τα μηνύματα αυτά. Το νούμερο μου αρχίζει από 694, καθώς είχα παλιά Vod(ι)a και πριν από ένα μήνα το μετέφερα στην Κουτέλεκομ. Προφανώς το σύστημα που στέλνει τα μαζικά δαφημιστικά-ενημερωτικά (πείτε τα όπως θέλετε) δεν έχει ενημερωθεί για τις αλλαγές και με θεωρεί ακόμα πελάτη της Voda.

 

Kατά την άποψη μου αυτό είναι ανεπίτρεπτο, έστω και αν δεν είναι σοβαρό πρόβλημα. Αφού τους έχω δώσει την αίτηση φορητότητας μου (από τον Μάιο! αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο...) και αφού μου αποσύνδεσαν την παλιά SIM, γιατί το εν λόγω τμήμα συνεχίζει να με θεωρεί "δικό τους";

 

Δηλαδή αν είχα συμβόλαιο τότε το λογιστήριο θα συνέχιζε να μου στέλνει λογαριασμούς;;;

 

Σίγουρα δεν είναι κάτι σπουδαίο αλλά νομίζω οτι κάπου θα υπάρχει κάποιος κανονισμός της ΕΕΤΤ που παραβαίνουν και αν ήθελε κάποιος (και είχε την όρεξη) να το κυνηγήσει. Δεν είναι κρίμα;

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Pros to paron se mena mou erxontai sms gia na katebasw sounds kai tetoia apo vodafone. Apo alli etaireia den exei erthei kati alla prepi na to psaxsoume ligo to thema giati SIGOYRA tha ginei oti kai sta spam mail.

Tha mas trelanoun se spam sms.

Molis brw kati se nomiko epipedo tha enimerwsw sxetika.

Ειπε ο Εβραιος να παει στο παζαρι και ηταν ημερα...............Σαββατο!!
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να επικοινώνησεις με την vf να τους ζητήσεις να σε βγάλουν από τις λίστες τους από την στιγμή που δεν ανήκεις πιά στο δίκτυο τους. έμενα σπάνια να μου έρθει κάνενα μήνυμα από 222 (vf cu) κατά τα άλλα δεν είχα πότε πρόβλημα με spam.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...