Jump to content

Apple: Mac hardware


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νέο update. Τον άνοιξα τελείως ακόμα και την οθόνη έλυσα. Τσέκαρα να δω πως δουλεύει ο inverter, δεν υπάρχει βλάβη σε αυτόν. Αλλά, κάπως επηρεάζεται όταν τρέχει σε κανονική λειτουργία το macbook (κι όχι όταν μπαίνω με το να επανεκκινώ τον SMC)

Συμπερασματικά, καταλήγω πως είναι πρόβλημα της logic board αφού είναι πρόβλημα που μου εμφανίστηκε στην πορεία (το ντιμάρισμα της οθόνης στην αρχή). Τέλος, ο battery/ sleep sensor connector μοιάζει να ήταν ο λόγος που δεν φόρτιζε η μπαταρία. (λάθος εξάρτημα)

Παραθέτω και τις φωτογραφίες της logic board μετά το καθάρισμα.

https://www.dropbox.com/sh/02uy9xpwsefawg0/AACEkD3IDA5CPOF5FEnxa6q-a?dl=0

 

 

 

Αμα φτιαξεις τον σενσορα καλα θα εισαι.Οσο για το αλλο θεμα...μαλλον δεν φτιαχνεται.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αμα φτιαξεις τον σενσορα καλα θα εισαι.Οσο για το αλλο θεμα...μαλλον δεν φτιαχνεται.

 

Η πάω για αλλαγή logic board ή τη βάζω στο φούρνο στους 200 βαθμούς...

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Φίλος μου θα πάει στην Αμερική (Βοστόνη συγκεκριμένα) και θέλει να αγοράσει και ένα macbook pro, το 15άρι ΕΔΩ στα 1999$... Επειδή δεν έχω ασχοληθεί πολύ με αγορά Αμερικής έχω κάποιες απορίες:

 

Α) Θα χρειαστεί να καταβάλει κάποιο ποσό στο αεροδρόμιο κατά την επιστροφή του? Φαντάζομαι πως όχι αλλά να το σιγουρέψουμε...

Β) Οι τιμές που αναφέρονται στο site της Apple είναι τελικές (λόγω διαφορετικής φορολογίας ανά πολιτεία) ή υπάρχει κάτι επιπλέον?

Γ) Υπάρχει κάποια διαφορά στα Volt στην παροχή ρεύματος της Αμερικής σε σχέση με την Ελλάδα?

 

Και γενικά αν υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να γνωρίζουμε πριν την αγορά του.

 

 

Ευχαριστώ :)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω τη logic board του macbook A1181 2006 (1.83Ghz) σε κάποιας 64bit μεταγενέστερης (2.16Ghz ....). Ξέρω ότι τα περιφερειακά δεν ταιριάζουν όλα, παρά το γεγονός ότι οι logic boards είναι ίδιες και κουμπώνουν στο ίδιο case.

 

Έχει ποτέ ασχοληθεί κανείς με κάτι αντίστοιχο ;

Από που θα μπορούσα να αγοράσω μεταχειρισμένα parts;

 

Ευχαριστώ πολύ

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

μηπως να αγορασεις ετοιμο pc και να μη μπλέξεις με εγχειρήσεις??

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Φίλε μόλ, έχω μπλέξει. Παραπάνω έχουν μεταφερθεί τα σχόλια από ένα άλλο thread. Είμαι σε φάση να γίνει η δουλειά με το ελάχιστο δυνατό κόστος.

 

Σημείωση: Προτίστως, σήμερα- αύριο, θα μπει η παρούσα μητρική στο φούρνο για reflow.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Φίλος μου θα πάει στην Αμερική (Βοστόνη συγκεκριμένα) και θέλει να αγοράσει και ένα macbook pro, το 15άρι ΕΔΩ στα 1999$... Επειδή δεν έχω ασχοληθεί πολύ με αγορά Αμερικής έχω κάποιες απορίες:

 

Α) Θα χρειαστεί να καταβάλει κάποιο ποσό στο αεροδρόμιο κατά την επιστροφή του? Φαντάζομαι πως όχι αλλά να το σιγουρέψουμε...

Β) Οι τιμές που αναφέρονται στο site της Apple είναι τελικές (λόγω διαφορετικής φορολογίας ανά πολιτεία) ή υπάρχει κάτι επιπλέον?

Γ) Υπάρχει κάποια διαφορά στα Volt στην παροχή ρεύματος της Αμερικής σε σχέση με την Ελλάδα?

 

Και γενικά αν υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να γνωρίζουμε πριν την αγορά του.

 

 

Ευχαριστώ :)

 

Χωρίς να είμαι εντελώς σίγουρος, 1) ναι, υπάρχει πιθανότητα αν το φέρει ως καινούργιο να χρειαστεί, να πληρώσει επιπλέον φόρους, 2) τελικές είναι, 3) το ρεύμα είναι 130 volt 50 hz. Και πάλι δεν είμαι εντελώς σίγουρος αλλά πρέπει να ισχύουν. Όποτε ψάξτε το λίγο περισσότερο.

Να έχεις εμπιστοσύνη στο Θεό και να κρατάς το μπαρούτι σου στεγνό. Βολταίρος – [ 1694-1778 ]:shoot:
Link to comment
Share on other sites

Νέο update. Τον άνοιξα τελείως ακόμα και την οθόνη έλυσα. Τσέκαρα να δω πως δουλεύει ο inverter, δεν υπάρχει βλάβη σε αυτόν. Αλλά, κάπως επηρεάζεται όταν τρέχει σε κανονική λειτουργία το macbook (κι όχι όταν μπαίνω με το να επανεκκινώ τον SMC)

Συμπερασματικά, καταλήγω πως είναι πρόβλημα της logic board αφού είναι πρόβλημα που μου εμφανίστηκε στην πορεία (το ντιμάρισμα της οθόνης στην αρχή). Τέλος, ο battery/ sleep sensor connector μοιάζει να ήταν ο λόγος που δεν φόρτιζε η μπαταρία. (λάθος εξάρτημα)

Παραθέτω και τις φωτογραφίες της logic board μετά το καθάρισμα.

https://www.dropbox.com/sh/02uy9xpwsefawg0/AACEkD3IDA5CPOF5FEnxa6q-a?dl=0

 

 

UPDATE !

 

Κατάφερα να επαναφέρω καταλάθως το backlight στην οθόνη. Έφερα σε επαφή δύο σημεία που σχετίζονται με τον inverter (το είδα σε schematics) και το φως επανήλθε!

Είναι σωστό να βάλω ένα αγώγιμο μεταλλικό υλικό ανάμεσά τους;

 

Ανεβάζω και δύο φωτογραφίες σε περίπτωση που μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

 

IMG_20160624_180700220_HDR.jpg

 

IMG_20160624_180722902.jpg

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδιά έχω ένα macbook pro retina late 2012 .https://support.apple.com/kb/sp658?locale=en_US

με ρετίνα ανάλυση native 1680χ1080p

 

αλλα το μοντελο του 2013 εχει native resolution 2560χ1600

 

ομως και τα 2 γράφει έχουν την ίδια ανάλυση 2560χ1600

εγώ ομως γιατί δεν βλέπω στο δικο μου την συγκεκριμένη ανάλυση? το μαξ που μπορω να βάλω ειναι 1680x1080p scaled απο τις ρυθμισεις! γιατί? δεν θα έπρεπε να έχω την μαξ ανάλυση αφου την υποστιρίζει?

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη όλων των Retina MacBook Pro 13'' έχει εγγενή ανάλυση 2560x1600 pixel. Ωστόσο, το OS X δεν δίνει τη δυνατότητα λειτουργίας 1 προς 1, δηλαδή εμφάνιση εικόνας σε εγγενή ανάλυση (2560x1600). Αντιθέτως, όλα τα Retina Macs κάνουν χρήση scale (1 προς 2), με την προεπιλεγμένη ανάλυση, στο 13αρι MacBook, να είναι 1280x800. Ο λόγος; Αν σου επέτρεπε να θέσεις την εικόνα σε πλήρη ανάλυση, όλα θα ήταν τόσο μικρά, που δε θα μπορούσες να δεις τίποτα στην οθόνη.

 

Αν θέλεις να δεις πως είναι η εικόνα σε πλήρη ανάλυση, κατέβασε αυτό το προγραμματάκι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη όλων των Retina MacBook Pro 13'' έχει εγγενή ανάλυση 2560x1600 pixel. Ωστόσο, το OS X δεν δίνει τη δυνατότητα λειτουργίας 1 προς 1, δηλαδή εμφάνιση εικόνας σε εγγενή ανάλυση (2560x1600). Αντιθέτως, όλα τα Retina Macs κάνουν χρήση scale (1 προς 2), με την προεπιλεγμένη ανάλυση, στο 13αρι MacBook, να είναι 1280x800. Ο λόγος; Αν σου επέτρεπε να θέσεις την εικόνα σε πλήρη ανάλυση, όλα θα ήταν τόσο μικρά, που δε θα μπορούσες να δεις τίποτα στην οθόνη.

 

Αν θέλεις να δεις πως είναι η εικόνα σε πλήρη ανάλυση, κατέβασε αυτό το προγραμματάκι.

 

δεν υπαρχει καποιο προγραμματακι που να σου επιτρεπει να τρεχεις εφαρμογες οπως youtube η βιντεο player σε full 2560χ1600 αναλυση για καλύτερη ποιοτητα εικονας? δοκιμασα το προγραμα αλλα ηταν υπερβολικα μικρα τα γραμματα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να κάνεις...

Η έννοια του όρου "Retina", είναι ακριβώς αυτό. Δηλαδή να γίνεται χρήση 4 φυσικών pixel, για αναπαραγωγή 1 εικονικού pixel. Έτσι προκύπτει άλλωστε και η προεπιλεγμένη ανάλυση, η 1280x800. Αν παρατηρήσεις, είναι ακριβώς το μισό από την εγγενή ανάλυση της οθόνης, δηλαδή 2560x1600.

 

Όσο αφορά τα YouTube βίντεο, τι κλιπ είναι που θέλεις να τα παίξεις σε πλήρη ανάλυση οθόνης; Είναι μεγαλύτερα από full HD (1920x1080);

Αν υποθέσουμε πως δεν είναι μεγαλύτερα από full HD, αυτό που θα επιτύχεις είναι να κάνεις stretch την πραγματική ανάλυση των HD βίντεο, από 1920x1080 σε 2560x1600, πράγμα που σημαίνει ότι θα χαλάσεις την όποια ποιότητα εικόνας.

 

Τώρα αν μιλάς για αρχεία βίντεο που έχεις αποθηκευμένα στον υπολογιστή σου, απ’ ό,τι ξέρω, το QuickTime ήδη αναπαράγει τα βίντεο σε αντιστοιχία εικονικών/φυσικών pixel 1:1, χωρίς να κάνει scale. Δηλαδή τα αναπαράγει/δείχνει στη φυσική τους ανάλυση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Toν σκληρο western digital black 1ΤΒ τον ειχα σε iMac 27" αγορασμενο στις 18/12/2011.

Σταματησε να μπουταρει κολλησε / χαλασε στις 22/10/2016.

Επισημος επισκευαστης ζητησε 100 ευρω για αλλαγη + 80 επισκευη/συντηριση + 40 μεταφορικα χωριο--->Αθηνα + 90 μεταφορικα Αθηνα ---->χωριο (διπλά λεφτα γιατι θα παει υπαλληλος της μεταφορικης να τον παραλαβει απο τον επισκευαστη!!! ).

Μιας και η εγγυηση του iMAC εχει λήξει (2 χρόνια) να το ανοιξω μονος μου να το επισκευασω (ασχολουμαι απο το 1985-86) και να παρω τον σκληρο απο την WD στα πλαισια της εγγυησης (5 χρονων) δωρεαν;

Οδηγιες αντικαταστασης υπαρχουν στον επισημο ιστιοτοπο.

 

Ο δισκος ειναι western digital black 1ΤΒ, ΑΘΟΡΥΒΟΣ, μουγκός, γρηγορος και αξιοπιστος (κλαψ, κλαψ).

Σε δωματιακι 2x2 με εναν iMac και δυο εξωτερικους WD 2TB, δεν ακουγεται τίποτα (ειδικα αν αποσυνδεσεις τους εξωτερικους δισκους).

Ακρα του τάφου σιωπη !

Μονο η ανασα μου ακουγεται.

 

(πιστευω να τα εγραψα στο σωστο σημειο)

"Πολλες φορές στο Ιντερνετ, βλεπουμε πραγματα που δεν ειναι αληθινα"

(Γεώργιος Καραϊσκάκης, 1824 μΧ.)

便宜不好,好的不便宜! (Γιώργος, 2014 μΧ.)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ψαχνω μπαταρια για ibook g4 απο ελλαδα.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια πως μπορω να μαθω ποια ειναι η original μπαταρια του macbook pro retina 13 (late 2012) που εχω ουτως ωστε να βρω μια original για αντικατασταση?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως μπορω να μαθω ποια ειναι η original μπαταρια του macbook pro retina 13 (late 2012) που εχω ουτως ωστε να βρω μια original για αντικατασταση?

Ευχαριστω

 

Βάλε το CoconutBattery για να δεις πληροφορίες για την μπαταρία σου...:)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το CoconutBattery για να δεις πληροφορίες για την μπαταρία σου...:)

 

Ευχαριστω! Ειναι η DP Bq20z451, με μια γρηγορη αναζητηση δεν βρηκα καταστημα να πουλαει την συγκεκριμενη. Μηπως μονο η apple την εχει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Ειναι η DP Bq20z451, με μια γρηγορη αναζητηση δεν βρηκα καταστημα να πουλαει την συγκεκριμενη. Μηπως μονο η apple την εχει?

Θα σου πρότεινα μόνο στο service να το πας

Δες εδώ για να καταλάβεις καλύτερα

 

 

battery

https://www.ifixit.com/Store/Mac/MacBook-Pro-13-Inch-Retina-Late-2012-Early-2013-Battery/IF123-010-1

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα μόνο στο service να το πας

Δες εδώ για να καταλάβεις καλύτερα

 

 

battery

https://www.ifixit.com/Store/Mac/MacBook-Pro-13-Inch-Retina-Late-2012-Early-2013-Battery/IF123-010-1

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Με νευριασαν στην apple και ειπα να κανω περικοπες στις επισκεψεις μου αλλα μαλλον φαινεται μονοδρομος.

 

Εχω κανενα 6μηνο που μου βγαζει service battery ενω εχει 750 κυκλους φορτισης (τοτε ακομη λιγοτερους), capacity γυρο στα 50% και στο site λεει οτι οι μπαταριες ειναι φτιαγμενες για να κρατανε το 80% της φορτισης μεχρι τους 1000 κυκλους. Μπας και μου την παρουν για defective?

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία θεωρείται αναλώσιμο προιόν, εφοσον εισαι εκτός εγγύησης (είτε ενός είτε τριών ετών αν είχες apple care) δεν μπορείς να πετύχεις πάρα πολλά..

Εκτός κι αν το παίξεις οτι το προιον δεν αποδιδει οπως σχεδιάστηκε κι άρα παραπλανηθηκες .. (Consumer law). Κατά ποσο έχεις την ευχέρεια να ασκησεις τετοια δικαιώματα, και για το κατα ποσο αυτα ισχυουν απο την ημ αγοράς στην Ελλάδα, ο θεός και η ψυχή σου πραγματικά...

Αν έχεις κουράγιο, χρονο και υπομονή να το κάνεις, go ahead..

Αλλιώς ποσα σου ζητάνε; Καμιά 150άρα;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα Macbook Pro Late 2011. Πέρυσι άλλαξα μπαταρία που την πήρα από eBay 40€ από αξιόπιστο πωλητή.

Η εμφάνισή της καινούργιας μπαταρίας, την οποία αγόρασα ως genuine, είναι ακριβώς ίδια με την παλιά την original. Ο κατασκευαστής είναι ο SMP.

Ξεβίδωσα 10 βίδες και την έβαλα πανεύκολα μόνος μου...

Εδώ και 1 χρόνο δουλεύει άψογα...

Αυτό που βλέπω σε νεότερα Macbook η μπαταρία να είναι σε 3-4 κομμάτια & να μην μπορεί να αλλάξει εύκολα παρά μόνο στο service δεν το θεωρώ σωστό. Στο Macbook του 2009, είχε πίσω θήκη, την άνοιγες και έβαζες και έβγαζες πανεύκολα την μπαταρία! :)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Απο apple store το αγορασα και σε apple store θα το παω, ξερω στην Ελλαδα δεν εχω καμμια τυχη. Πρεπει να ειναι 200 λιρες (γελοιο 200λιρες για μια μπαταρια).

Πανω στους 1000 κυκλους που γραφει στην apple εχω σκοπο να πατησω. Θα δειξει... παντως με chat στην apple δεν μου δωσανε καθαρη απαντηση για το τι θα γινει, ειπανε να το παω σε service και αυτοι θα μου πουν εφοσον το δουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια εχω ενα mac air 2012 και πριν δυο μερες μου ηρθε ενα καλωδιο hdmi που ειχα παραγγειλει το θεμα ειναι οτι δεν μου δουλευει δεν το βλεπει καθολου ο υπολογιστης και ενω σε σχολια που διαβασα απο εκει που το ειχα παραγγειλει οτι δουλευει κανονικα σε μενα τιποτα μηπως φταιει το λειτουργικο το σιερρα που εχω βαλει εχει κανεις το ιδιο προβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...