Jump to content

Apple: Mac hardware


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ειναι συνδεδεμενο με καλωδιο hdmi! Ειναι οθονη HP υπολογιστη, με το κλασικο καλωδιο συνδεσης! θα δοκιμασω παντως!
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Καλησπέρα, σκέφτομαι εδώ και καιρό να αγόρασω το πρώτο μου macbook pro. Βρήκα εναν στην Αμερική με μεταχειρισμένα και θα ήθελα τη γνώμη σας καθώς βλέπω πολύ καλές κριτικές. Αξίζει να το πάρω από αυτόν η έχετε να μου προτείνεται κάτι καλύτερο και πιο σίγουρο. http://www.ebay.com/itm/Apple-MacBook-Pro-Core2Duo-2-2Ghz-2GB-RAM-120GB-HD-15-MA895LL-A-/121325406322?pt=Apple_Laptops&hash=item1c3f8ec872
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δεν γνωρίζω αν να σου απαντήσω σε σχέση με το αν είναι ο πωλητής αξιόλογος ή έμπιστος κτλ., αλλά για το laptop αυτό καθ αυτό.

Είσαι διατεθειμένος να δώσεις (έστω και $340) για ένα laptop 7 χρόνων με πεπαλαιωμένο hardware; Προσωπικά θεωρώ εντελώς άκυρη μια τέτοια κίνηση.

Παρότι υπάρχει η δυνατότητα εγκατάστασης του τελευταίου OS X Mavericks, με μόνο 2GB, δεν πας πουθενά.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δεν γνωρίζω αν να σου απαντήσω σε σχέση με το αν είναι ο πωλητής αξιόλογος ή έμπιστος κτλ., αλλά για το laptop αυτό καθ αυτό.

Είσαι διατεθειμένος να δώσεις (έστω και $340) για ένα laptop 7 χρόνων με πεπαλαιωμένο hardware; Προσωπικά θεωρώ εντελώς άκυρη μια τέτοια κίνηση.

Παρότι υπάρχει η δυνατότητα εγκατάστασης του τελευταίου OS X Mavericks, με μόνο 2GB, δεν πας πουθενά.

 

Συμφωνώ απολύτως!!! :)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εκ μερους φιλης ερωτηση,για να συνδεσει το macbook pro A1286 ,μοντελο 2010 σε τηλεοραση ,πως γινεται?Mεσω hdmi φανταζομαι?!Απ οσο διαβασα στο ιντερνετ υπηρχαν προβληματα οτι ναι μεν εβλεπες εικονα στην τηλεοραση με τετοιο καλωδιο,αλλα δεν ακουγοταν ηχος.Εχετε να προτεινετε καποιο συγκεκριμενο καλωδιο?
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το HDMI έχει δυνατότητα μεταφοράς ήχου και εικόνας, δε βλέπω το λόγο να μην βγάζει ήχο από την τηλεόραση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο σκεφτηκα και εγω.Απλως ειναι θεμα ρυθμισεων στο mac?!Γιατι παντως και σε windows πρεπει να παιζεις με τις ρυθμισεις για να βγει ο ηχος.Ευχαριστω παντως
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά χάλασε το laptop μου και λέω να δώσω 250-350 ευρώ να πάρω μεταχειρισμένο Macbook του 2007,2008,2009 γιατί αυτά τα έτη βρήκα σε αυτές τις τιμές. Πιστεύετε αξίζει μια τέτοια αγορά; Μπορεί ένα μηχάνημα από τότε να ανταποκριθεί σε κάποιες σημερινές ανάγκες; Internet, media, photo edit κτλ

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας.

Edited by MickWellington
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χάλασε το laptop μου και λέω να δώσω 250-305 ευρώ να πάρω μεταχειρισμένο Macbook του 2007,2008,2009 γιατί αυτά τα έτη βρήκα σε αυτές τις τιμές. Πιστεύετε αξίζει μια τέτοια αγορά; Μπορεί ένα μηχάνημα από τότε να ανταποκριθεί σε κάποιες σημερινές ανάγκες; Internet, media, photo edit κτλ

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας.

 

σε unibody να φαναταστώ θα πάς ε; με 300-400 ευρώ η αλήθεια είναι οτι πέρνεις καινούργιο windows μηχάνημα αλλά με χάλια οθόνη..

για μια απλή χρήση είναι οκ δεν θα έχεις θέμα.

Ενα uni του 2009 σε καλή κατάσταση μέχρι 300 ευρώ θα το έπαιρνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα παιδια

εχει αλλαξει κανεις μνημη ram σε macmini?σκεφτομαι να αλλαξω απο τα 2 gb που εχει στα 8 gb.

 

Πιστευω οτι το 90% το εχουμε κανει. Ειδικα αν εχεις μοντελο 2010 + ειναι ακριβως 6 "κλικ" για την αλλαγη και εισαι ετοιμος.

http://eu.crucial.com/eur/en

 

 

edit:

Αν έχεις παλαιότερο μοντέλο είναι μπελαλίδικο αλλά όχι δύσκολο

Οδηγίες εδώ

Edited by Jig
edit
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

καποια αλλη εχεις να μου προτεινεις??

αυτη βγαινει λιγο ακριβη μαζι με τα μεταφορικα(110).το μοντελο ειναι Apple Mac mini (DDR3) Core i5 2.3(Mid 2011)

Edited by zoylou
Link to comment
Share on other sites

καποια αλλη εχεις να μου προτεινεις??

αυτη βγαινει λιγο ακριβη μαζι με τα μεταφορικα(110).το μοντελο ειναι Apple Mac mini (DDR3) Core i5 2.3(Mid 2011)

 

Αν θυμάμαι καλά η RAM που χρειάζεσαι ειναι DDR3 στα 1333MHz (PC3-10600)

http://www.e-shop.gr/kingston-kvr13s9s8-4-4gb-so-dimm-ddr3-1333mhz-pc3-10600-p-PER.550510

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά η RAM που χρειάζεσαι ειναι DDR3 στα 1333MHz (PC3-10600)

http://www.e-shop.gr/kingston-kvr13s9s8-4-4gb-so-dimm-ddr3-1333mhz-pc3-10600-p-PER.550510

 

ddr3 1333mhz pc3-10600 σωστα.

ειναι συμβατη η συγκεκριμeνη με mac??

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κάποιον εξωτερικό δίσκο που να τον χρησιμοποιώ ταυτόχρονα σε macbook και windows laptop.. Εχω βρει τον παρακάτω αλλα δεν καταλαβαίνω αν χρειάζεται επαναδιαμορφωση στο κάθε σύστημα η αν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω ταυτόχρονα και στα δυο σύστημα τα .. Αν ξέρατε θα με διευκολυνατε παρα πολυ :)

 

http://www.e-shop.gr/western-digital-wdbuzg7500abk-elements-portable-750gb-usb30-black-p-PER.303076

 

Εχω αγοράσει ενα macbook . Το προηγούμενο laptop μου εχει windows λογισμικό.. Πως μπορώ να μεταφέρω τα αρχεία μου απο το παλιό laptop στο νέο απο τη στιγμή που οι σκληροί δίσκοι χρειάζονται διαμόρφωση ;; Ευχαριστω :)

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ.

 

http://www.macyourself.com/2012/03/11/how-to-format-a-drive-for-mac-and-pc-compatibility/

 

Νομίζω η καλύτερη λύση είναι να το διαμορφώσεις σε FAT 32

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
αγορασε κανεις καποιο απο τα αναβαθμισμενα mgp? αξιζει να παω σε αυτα ή να κοιταξω για μοντελα του 13 σε λιγο καλυτερη τιμη?
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ποια η γνώμη σας για το mbp του '12; Απ όσο ξέρω είναι το τελευταίο που παίρνει ram upgrade και έχει did drive. Αξίζει τον κόπο; Πόσο μέλλον έχει ακομα;
Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας για το mbp του '12; Απ όσο ξέρω είναι το τελευταίο που παίρνει ram upgrade και έχει did drive. Αξίζει τον κόπο; Πόσο μέλλον έχει ακομα;

 

Εξαρτάται για ποια χρήση το θες. Από κει θα ξεκινήσουμε... από κει και πέρα, αν είσαι από τους ανθρώπους που χρησιμοποιούν το cd/dvd drive σίγουρα θα σου είναι χρήσιμο, όχι όμως ότι και οι υπόλοιποι υπολογιστές της εταιρείας δεν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν με εξωτερικές λύσεις...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται για ποια χρήση το θες. Από κει θα ξεκινήσουμε... από κει και πέρα, αν είσαι από τους ανθρώπους που χρησιμοποιούν το cd/dvd drive σίγουρα θα σου είναι χρήσιμο, όχι όμως ότι και οι υπόλοιποι υπολογιστές της εταιρείας δεν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν με εξωτερικές λύσεις...

 

Το θέλω για καθημερινή χρήση υπολογιστή. Όχι για δουλειά ή κάποια ειδικευμένη χρήση.

Δούλεψα λίγο το OS και με κέρδισε.

Σίγουρα και ένα air θα με εξυπηρετούσε, αλλά η αναβάθμιση της ram το κάνει πιο future proof, απ' οσο ξέρω μπορείς να αντικαταστήσεις και το drive με ssd π.χ. και επίσης είναι πιο δυνατό επεξεργαστικά.

Το θέμα μου είναι αν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στη χρήση του νέου air π.χ. και του "παλιού" pro.

Με άλλα λόγια, αν και μοντέλο 2 ετών, αν το πάρω αύριο θα βγάλει 3-4 χρονάκια;

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Το θέλω για καθημερινή χρήση υπολογιστή. Όχι για δουλειά ή κάποια ειδικευμένη χρήση.

Δούλεψα λίγο το OS και με κέρδισε.

Σίγουρα και ένα air θα με εξυπηρετούσε, αλλά η αναβάθμιση της ram το κάνει πιο future proof, απ' οσο ξέρω μπορείς να αντικαταστήσεις και το drive με ssd π.χ. και επίσης είναι πιο δυνατό επεξεργαστικά.

Το θέμα μου είναι αν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στη χρήση του νέου air π.χ. και του "παλιού" pro.

Με άλλα λόγια, αν και μοντέλο 2 ετών, αν το πάρω αύριο θα βγάλει 3-4 χρονάκια;

 

Αν το θέλεις για απλά πράγματα έτσι κι αλλιώς, είτε το ένα πάρεις είτε το άλλο σου προσφέρουν και με το παραπάνω τις υπηρεσίες που ζητάς.

Σίγουρα, αν θέλεις να δώσεις ένα μπουστάρισμα στον υπολογιστή (όποιος κι αν είναι αυτός) για να έχεις καλύτερη απόδοση σε βάθος χρόνου, αναβαθμίζεις τη RAM του και είσαι κομπλέ.

Προσωπικά, δώρο άδωρο η αναβάθμιση (ως προς τη χωρητικότητα) του σκληρού. Εγω λειτουργώ στο 99% με εξωτερικούς φορητούς σκληρούς και φλασάκια (παίζω σε 3-4 μακ βέβαια).

Το μόνο αρνητικό για μένα στο mbp είναι το βάρος του και ο σκληρός που είναι μαγνητικός, άρα πιο ευαίσθητος (στις μετακινήσεις ειδικά).

 

Ως προς γενικότερα την αξιοπιστία της εταιρείας, θεωρώ όχι μόνο σαν φαν, αλλά και κοιτώντας το από την πλευρά του ότι ο ίδιος ο κατασκευαστής φτιάχνει και το software και το hardware, έχεις σίγουρα κάτι πιο αξιόπιστο κι ολοκληρωμένο όχι μόνο σαν προϊόν, αλλά και στο after sales επίπεδο, αφού απευθύνεσαι σε ένα "πρόσωπο" για οποιοδήποτε πρόβλημα έχεις (δε μιλάμε βέβαια να έχεις εγκαταστήσει π.χ. το skype ή το adobe και να έχουν πρόβλημα, έτσι; Μόνο για ό,τι έχει να κάνει με Apple OS&HW).

 

Ενδεικτικά, έχω macbook μοντέλο του 2007, γύρω στο 2010 του έκανα μία αναβάθμιση στη RAM και στο λειτουργικό (τρέχει Lion τώρα), το 2011 μια αλλαγή στη μπαταρία (το συγκεκριμένο την είχε αποσπώμενη) και δουλεύει ρολόι μέχρι και σήμερα σχεδόν τέλη του 2014. Σημασία έχει και το κατά πόσο φροντίζεις και προσέχεις το μηχάνημα όχι μόνο κατά τη διάρκεια χρήσης αλλά και μεταφοράς, κτλ.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

θέλω να κάνω αναβάθμιση στο λάπτοπ (μνήμη κ σκληρό) και θα ήθελα να μου πείτε αν είναι σωστές οι επιλογες.

Μνήμη ram

http://www.e-shop.gr/kingston-kvr1333d3s9-8g-8gb-so-dimm-ddr3-pc3-10600-1333mhz-value-ram-p-PER.552730

 

είχα διαβάσει οτι δέχεται ανεπίσημα 16gb.

Και σκέφτομαι να τοποθέτησω αυτη την ram + τη ram απο το laptop.Δηλαδή να έχω σύνολο 10gb ram

 

ssd

http://www.e-shop.gr/sandisk-sdssdhii-240g-ultra-ii-ssd-240gb-sata3-p-PER.320913http://www.e-shop.gr/sandisk-sdssdhii-240g-ultra-ii-ssd-240gb-sata3-p-PER.320913

Edited by makarios91
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...