Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tο multitouch που πρόσθεσαν λειτουργεί και στον web browser?Λειτουργεί όπως και στα υπόλοιπα smart phones ή χρειάζεται 2-3 προσπάθειες για να καταλάβει το τηλέφωνο τι θέλει να κάνει ο χρήστης??Αποκρίνεται άμεσα ή περιμένεις μεχρι να κάνει π.χ. zoom ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οταν χρησιμοποιω τον ενσωματωμενο browser μετα απο τη φορτωση σελιδας με πεταει εξω! τωρα γραφω με οπερα -το κανει και σε αλλον;
Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει καποιος τι mb συνδεση πρεπει να κανω στο ιντερνετ για να βλεπω e-mail Και διαφορες σελιδεσ χωρισ να κανω download. μου ειπαν απο vodafone οτι το μεγαλυτερο που εχουν ειναι 500mb.
Link to comment
Share on other sites

η συσκευασια εγραφε N97-1. φανταζομαι το N97-2 θα ειναι το λευκο?????

Φιλε μου εγω εχω το λευκο και παλι N97 - 1 γραφει η συσκευασια ! Απλως διπλα λεει white κτλ.

Δεν πάει έτσι...

Το μοντέλο που κυκλοφορεί στην Ευρώπη είναι το N97-1, είτε αυτό είναι άσπρο, είτε μαύρο, είτε πράσινο και πάει λέγοντας...

Το -1 αποσκοπεί στο να διαχωρίσει διαφορετικές εκδόσεις σε hardware του ίδιου μοντέλου, που κυκλοφορούν ανά τον κόσμο.

 

 

υπάρχει δυνατότητα multi touch στο n97?!

έχετε κάποιο link?

Απ ό,τι φαίνεται υπάρχει στην έκθεση.

Μάλλον για κάποιο software τρικ πρόκειται μιας και οι resistive οθόνες δεν υποστηρίζουν εγγενώς την εν λόγω τεχνολογία.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει καποιος τι mb συνδεση πρεπει να κανω στο ιντερνετ για να βλεπω e-mail Και διαφορες σελιδεσ χωρισ να κανω download. μου ειπαν απο vodafone οτι το μεγαλυτερο που εχουν ειναι 500mb.

φιλε εγω εχω 200mb αλλα απο cosmote και στο ν95 και στο omnia που ειχα.και ποτε μα ποτε δεν το εφτασα τοσο..δεν κατεβαζα και εγω..απλα e-mail και για διαφορες σελιδες..ειναι υπερ αρκετο πιστευο..αναλογα βεβαια τι το θες..

Link to comment
Share on other sites

Προς απάντηση σε παραπάνω post που αναφέρει ότι οι resistive οθόνες δεν έχουν δυνατότητα για multitouch παραθέτω το παρακάτω άρθρο από το wikipedia :

 

Resistive

Main article: Resistive touchscreen

 

A resistive touchscreen panel is composed of several layers, the most important of which are two thin, metallic, electrically conductive layers separated by a narrow gap. When an object, such as a finger, presses down on a point on the panel's outer surface the two metallic layers become connected at that point: the panel then behaves as a pair of voltage dividers with connected outputs. This causes a change in the electrical current which is registered as a touch event and sent to the controller for processing. Resistive touchscreens can also support Multitouch. [1]

 

Τελικά τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Ήδη προστέθηκε στην "έκθεση" για τις εικόνες ;)

Είσαι σίγουρος για αυτό που λες; Με ποιον τρόπο λειτουργεί;

Η συσκευασια εγραφε N97-1. φανταζομαι το N97-2 θα ειναι το λευκο;

Όχι, το -2, τις περισσότερες φορές, αντιστοιχεί στο μοντέλο για την αμερικάνικη αγορά. Παρόλο που είναι ουσιαστικά η ίδια συσκευή, υπάρχουν μερικές διαφορές στον δέκτη, ώστε να λειτουργεί σε διαφορετικές μπάντες.

Φιλε μου εγω εχω το λευκο και παλι N97 - 1 γραφει η συσκευασια ! Απλως διπλα λεει white κτλ.

Ρε παιδια αν βγαλουν παλι κανενα Ν97-2 με μεγαλυτερη οθονη και καλυτερη καμερα θα τρελλαθω !

Τα συνηθιζει αυτα η νοκια τελευταια !

Σε ποιο μοντέλο το είδες; Βελτιωμένο Ν97 δεν θα βγει. Μικρότερο και με ελάχιστα υποδεέστερα χαρακτηριστικά, θα βγει όμως. Φήμες κυκλοφορούν για το N97 mini.

Tο multitouch που πρόσθεσαν λειτουργεί και στον web browser?Λειτουργεί όπως και στα υπόλοιπα smart phones ή χρειάζεται 2-3 προσπάθειες για να καταλάβει το τηλέφωνο τι θέλει να κάνει ο χρήστης??Αποκρίνεται άμεσα ή περιμένεις μεχρι να κάνει π.χ. zoom ?

Δεν έχει ακόμα επιβεβαιωθεί ότι υπάρχει το multitouch στο Ν97.

Απ ό,τι φαίνεται υπάρχει στην έκθεση.

Μάλλον για κάποιο software τρικ πρόκειται μιας και οι resistive οθόνες δεν υποστηρίζουν εγγενώς την εν λόγω τεχνολογία.

Φυσικά και μπορεί μια resistive οθόνη να έχει multitouch. Δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σχετικα με το ερωτημα για την συνδεση με τηλεωραση πηρα το καλωδιο πρεπει να κανω καποια ρυθμιση γιατι δεν βλεπω φως. επισης το msn παιζει με το Ν97 και αν ναι απο που το κατεβαζω. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να επιλέξεις Έξοδος TV.

 

Με το που βάλεις το βύσμα στην υποδοχή του Ν97, δεν σου βγάζει παραθυράκι με επιλογές; Στο 5800 βγάζει και από εκεί, επιλέγεις Έξοδος TV.

Link to comment
Share on other sites

Με το που βάλεις το βύσμα στην υποδοχή του Ν97, δεν σου βγάζει παραθυράκι με επιλογές; Στο 5800 βγάζει και από εκεί, επιλέγεις Έξοδος TV.

ευχαριστω με την δευτερη πετυχε μηπως ξερεις αν γινετ στην τηλεωραση να παιζει σε πληρη οθονη γιατι το βγαζει οπως ειναι στο τηλεφωνω

Link to comment
Share on other sites

Γύρισε την συσκευή στο πλάι.

 

με ανοιγμενο πορτακι γιατι διαφορετικα δεν γινετε σωστα η μηπως γινεται και χωρις. συγνωμη για την ζαλαδα.

Link to comment
Share on other sites

με ανοιγμενο πορτακι γιατι διαφορετικα δεν γινετε σωστα η μηπως γινεται και χωρις. συγνωμη για την ζαλαδα.

 

Και με κλειστο αρκει να χεις ενεργοποιησει την αυτοματη περιστροφη οθονης απο τις ρυθμισεις. Στο Ν97 απο προεπιλογη ειναι απενεργοποιημενη.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ενεργοποιημένη την περιστροφή οθόνης τότε δεν χρειάζεται να ανοίξεις το slide. Πήγαινε ρυθμίσεις > τηλέφωνο > ρυθμίσεις αισθητήρα > έλεγχος με περιστροφή και δες αν είναι τικαρισμένο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορεί μια resistive οθόνη να έχει multitouch. Δες εδώ.

Γιώργο μου αυτό το ξέρω, αλλά δεν πρόκειται για πραγματικό multitouch, αλλά για κάποιο τρικ μέσω προγραμματισμού.

 

Multitouch isn’t strictly meant to be possible on the Nokia 5800 due to the Resistive touch screen.

Jamie has put together ‘multitouch-like’ technology on his Nokia 5800 using some clever programming.

 

Τώρα αν είναι σε θέση να αποκτήσουν κανονικά multitouch δυνατότητες συσκευές με resistive οθόνες αφής, δεν το ξέρω.

Ο χρόνος θα δείξει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει ότι οι resistive οθόνες, γενικότερα σαν τεχνολογία και όχι μιλώντας αποκλειστικά για την οθόνη του 5800, μπορούν κανονικά να υποστηρίξουν multitouch. Αυτό το λέω γιατί, ευρέως, πιστεύεται ότι το multitouch είναι προνόμιο των capacitive οθονών, κάτι που δεν ισχύει.

 

Το παραπάνω λινκ αποδεικνύει ότι μπορούμε πολύ εύκολα και στο 5800/Ν97, να έχουμε multitouch, αρκεί να το αποφασίσουν τα "μεγάλα κεφάλια". :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηρα και εγω σημερα απο το νοκια του αιγαλεο.μηπως ξερει κανεις αν μπαινει καποιο απο τα προγραμματα πλοηγησης

Επιβεβαιωμένα, τρέχουν τα Nokia Maps 3 και Garmin 5.00.50. Σίγουρα θα τρέχει το Google Maps ενώ μένει να δούμε κατά πόσο είναι συμβατά τα NDrive και Sygic.

 

Περισσότερα για την κάθε εφαρμογή πλοήγησης, στο ανάλογο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου το n97 μου παρουσιαζει μια αδυναμια να βρει wlan. Ενω το n95 μου βρισκει ποσα δικτυα στη στιγμη, το n97 ψαχνει και ψαχνει επ απειρον. Λετε να εχει προβλημα ?
Link to comment
Share on other sites

Στο κάνει από την αρχή ή ξαφνικά εμφανίστηκε αυτό το πρόβλημα;

Δοκίμασε να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Αν δεν γίνει κάτι, βγάλε τη κάρτα μνήμης και δοκίμασε ξανά.

Αν δεν γίνει και πάλι τίποτα, κάνε hard format.

Αν δεν γίνει και πάλι τίποτα, πας για αντικατάσταση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει ότι οι resistive οθόνες, γενικότερα σαν τεχνολογία και όχι μιλώντας αποκλειστικά για την οθόνη του 5800, μπορούν κανονικά να υποστηρίξουν multitouch. Αυτό το λέω γιατί, ευρέως, πιστεύεται ότι το multitouch είναι προνόμιο των capacitive οθονών, κάτι που δεν ισχύει.

 

Το παραπάνω λινκ αποδεικνύει ότι μπορούμε πολύ εύκολα και στο 5800/Ν97, να έχουμε multitouch, αρκεί να το αποφασίσουν τα "μεγάλα κεφάλια". :)

 

Για το 1ο που λες μαλλον εχεις δικιο γιατι ειχα δει και εγω παλαιοτερα ενα βιντεο σχετικα με αυτο!

 

Το συγκεκριμενο Link ομως δεν εχει σχεση με αυτο γιατι αν εχεις δοκιμασει την εφαρμογη αυτη, θα δεις οτι αν πατησεις στο μεσο 2 κουκιδων θα ειναι σαν να πατας τις 2 αυτες κουκιδες ταυτοχρονα..

Στο touchpad των laptop ας πουμε, αν βαλεις 2 δακτυλα και τα αφηνεις εναλλαξ θα παρατηρησεις το ιδιο πραγμα!

 

sorry για το off-topic:O

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Το ακουστικό έχει πολύ χαμηλή ένταση κατά τη διάρκεια μίας κλήσης!:(

 

Πρόβλημα firmware είναι?:wacko:

 

 

EDIT: Είχα ξεχάσει να βγάλω τη ζελατίνα από το ακουστικό!!!:lol:

 

 

EDIT2: Έχω εντυπωσιαστεί από την ποιότητα της συσκευής. Είναι πραγματικά εκπληκτική!

Το λογισμικό θα το αναβαθμίσω αμέσως μόλις εγκατασταθεί το Nokia Ovi Suite.

Οπότε θα δοκιμάσω σε λίγο τις φωτογραφίες! Μέχρι τότε μπορείτε να μου κάνετε κι άλλες ερωτήσεις :p

 

EDIT3: Το led φόρτισης του λευκού N97 είναι... λευκό!

Η ποιότητα και η ένταση ήχου: ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ! Για πρώτη φορά σε Nokia συσκευή, στο Γενικό προφίλ δεν έβαλα την στάθμη της ένταση μια μπάρα πριν το τέρμα, αλλά 3-4 μπάρες πριν το τέρμα!

Η φωτογραφίες πραγματικά καλές. Δυστυχώς, δεν μπορώ να τις συγκρίνω, παρά μόνο με αυτές του Ν78 που είχα πριν. Η διαφορά είναι τεράστια.

Η γλώσσα από Ελληνικά σε Αγγλικά και το αντίστροφο αλλάζει από το hardware πληκτρολόγιο με τον συνδυασμό Shift + Sym. Εμφανίζετε μενού που επιλέγεις "Αγγλικά" ή "Ελληνικά". Νομίζω ότι η επιλογή είναι περιττή αφού αναγκαστικά θα επιλεγεί το άλλο.

Το πληκτρολόγιο θα χρειαστώ μερικές... ώρες(?) για να το συνηθίσω. Μ'αρέσει να βάζω τόνους και αυτό δυσκολεύει λίγο την κατάσταση. Αλλά όλα μία συνήθεια είναι :P

Η πρόβλεψη κειμένου από το πληκτρολόγιο "δεν προβλέπει"... τόνους! Που σημάνει ότι εκεί που θέλουμε τόνο, πρέπει να το πληκτρολογούμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...