Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλήμερα.το κινητο το εχω φορτισει μεχρι τωρα 2 φορες,και τις 2 το εχω βαλει στην μπριζα απο το βραδι και το εχω βγαλει την αλλη μερα το πρωι.το πρωι οτανπηγα να τα δω και τις 2 φορες η μπαρα ειχε σταματησει στις 2 γραμμες και δεν φορτιζε,εβγαλα το βησμα και το ξαναεβαλα αρχισε να φορτιζει και σε 5 λεπτα η μπαρα ητν φουλ και εδειχνε οτι ηταν γεματη. το κανει σε κανενα σας αυτο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιος το λεει οτι πρεπει να το ξεκλειδωσεις για αποδοχη κλησης? μαλλον δεν βλεπεις καλα. αμα δεις εχει δυο τοξακια αμα συρεις το δαχτυλο δεξια αν θυμαμε αποδεχεσαι την κληση η αμα το συρεις αριστερα απλως ξεκλειδωνεις το κινητο

 

Πραγματικα δεν το ειχα σκεφτει οτι επρεπε να το συρω. Ευχαριστω !

 

Παντως θεωρω απαραδεκτο που δεν λειτουργουν τα κουμπακια (Πρασινο και κοκκινο κλησης). Κινητο ειναι οχι παιχνιδι να σερνουμε μπαρες δεξια-αριστερα.

 

καλήμερα.το κινητο το εχω φορτισει μεχρι τωρα 2 φορες,και τις 2 το εχω βαλει στην μπριζα απο το βραδι και το εχω βγαλει την αλλη μερα το πρωι.το πρωι οτανπηγα να τα δω και τις 2 φορες η μπαρα ειχε σταματησει στις 2 γραμμες και δεν φορτιζε,εβγαλα το βησμα και το ξαναεβαλα αρχισε να φορτιζει και σε 5 λεπτα η μπαρα ητν φουλ και εδειχνε οτι ηταν γεματη. το κανει σε κανενα σας αυτο.

 

Μου εχει συμβει και εμενα την πρωτη φορα που το φορτισα, με τον ιδο τροπο το εβαλα βραδυ και το ειδα με δυο γραμμες μπαταρια το πρωι !

Το ανοιξα, το εκελεισα, φορτισε λιγο ακομα και πηγε στο φουλ.

 

Στο 5800 κατα την διάρκεια κλήσης, όταν δηλαδή το ακουστικό ήταν στο αυτί, έσβηνε o φωτισμός της οθόνης, στο Ν97 δεν βλέπω να γίνεται αυτό, χρειάζεται καμιά ρύθμιση;

 

Απ'οτι βλεπω οταν το βαζω στο αυτι σβηνει ολοκληρη η οθονη. Προσπαθησε να το δεις οταν το πλησιαζεις στο αυτι σου κατα τη διαρκεια της κλησης.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς την αποδοχη ή απορριψη κλισης οταν η συσκευη ειναι κλειδωμενη εκανα τις παρακατω διαπιστωσεις με δοκιμες που εκανα τωρα στο γραφειο.

 

Το πρασινο και το κοκκινο κουμπακι δεν λειτουργουν για αποδοχη ή μη της κλισης.Αυτο με τα βελακια λειτουργει αλλα πρεπει να συρουμε το βελακι που θελουμε την ωρα που κινειται στην οθονη.Αν κινειται αυτο για αποδοχη δεν μπρουμε να συρουμε για αποριψη το αλλο.

 

Αμμεση απορριψη με ενα πατημα δεν γινεται.Οσοι εχουν παιδια με καρτοκινητα που τους καλουν και περιμενουν απορριψη και να τους καλεσουν πισω καταλαβαινουν την χρησιμοτητα της.

 

Για καποιους μπορει να μην ειναι σημαντικα αυτα αλλα για μενα και ισως και αλλους ειναι.

 

 

Και κατι αλλο...Τι ειναι αυτο που μπορουμε να κανουμε παραπανω με το κανονικο πληκτρολογιο που δεν μπορουμε με το εικονικο εκτος την πιο ευκολη συνταξη sms ?

 

 

Kαλη σας μερα !:D:D:D

 

 

Τα παραπανω τα ρωτησα και στην Alpha copy δεν ηξεραν και με πηραν τωρα τηλεφωνο και τα επιβεβαιωσαν πληρως !

Καλο ειναι οταν δεν ειμαστε σιγουροι για καποιο ερωτημα να μην απανταμε οπως καποιοι φιλοι εδω που εγραψαν οτι με το πρασινο και το κοκκινο κουμπι κανουμε απορριψη και με κλειδωμενη συσκευη.Το λεω εντελως φιλικα αυτο.

Μου ειπαν οτι αυτο συμβαινει γιατι η οθονη ειναι επαφης.

 

Δεν ξερω αν εκανα καλα που το πηρα το Ν97...Ισως το απογευμα να μπει αγγελια εδω....

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

εγω γενικως εδω μεσα βλεπω ενα κλιμα του στυλ "με πειραζουνε τα παντα" ωραια δεν λεω οτι το κινητο ειναι το καλυτερο που υπαρχει (αν και για μενα τα σπαει απλα) αλλα για αυτα που προσφερει ειναι πολυ καλο. Αντι να κανουμε focus μονο στα αρνητικα ας δουμε και τα θετικα και να μιλαμε για hints, and tricks να βοηθαμε ο ενας τον αλλον να χρησιμοποιουμε το κινητο στις μεγιστες δυνατοτητες του.
Link to comment
Share on other sites

εγω γενικως εδω μεσα βλεπω ενα κλιμα του στυλ "με πειραζουνε τα παντα" ωραια δεν λεω οτι το κινητο ειναι το καλυτερο που υπαρχει (αν και για μενα τα σπαει απλα) αλλα για αυτα που προσφερει ειναι πολυ καλο. Αντι να κανουμε focus μονο στα αρνητικα ας δουμε και τα θετικα και να μιλαμε για hints, and tricks να βοηθαμε ο ενας τον αλλον να χρησιμοποιουμε το κινητο στις μεγιστες δυνατοτητες του.

 

συμφωνω απολυτα.....θεωρω επισης οτι αν βολευει καποιον το κινητο η οχι ειναι εντελως υποκειμενικο. παντως γνωμη μου ειναι οτι το κινητο τα σπαει!!!!

 

ΥΓ: οπως το καθε κινητο ετσι κ αυτο εχει τα κοληματακια του που θεωρω πως σιγα σιγα θα απαλειφονται με τα μελλοντικα updates

Link to comment
Share on other sites

ειπα να περασω και γω απο το νοκια σοπ στο αιγαλεω

τι το ηθελα?επεσε το ματι μου στο λευκο,αν και απο τις φωτογραφιες δεν πολυ αρεσε βλεποντας το απο κοντα αλλαξα γνωμη

 

ειμαι και γω πια κατοχος ενος λευκου Ν97!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσα να κάνω ενημέρωση μιας αναβαθμισμένης έκδοσης, όπως μου πρότεινε από το ovi, αλλά μου έβγαλε μήνυμα οτι αντιμετώπισε ένα σοβαρό πρόβλημα κατά την ενημέρωση και σταμάτησε. Αν εμφανιστεί το πλήκτρο "συνέχεια" σε 15 λεπτά μου λέει να το πατήσω και θα συνεχίσει. Αλλιώς τι κάνω;

Λέει να μην αποσυνδέσω το τηλέφωνο, γιατί θα πάθει σοβαρή βλάβη...!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσα να κάνω ενημέρωση μιας αναβαθμισμένης έκδοσης, όπως μου πρότεινε από το ovi, αλλά μου έβγαλε μήνυμα οτι αντιμετώπισε ένα σοβαρό πρόβλημα κατά την ενημέρωση και σταμάτησε. Αν εμφανιστεί το πλήκτρο "συνέχεια" σε 15 λεπτά μου λέει να το πατήσω και θα συνεχίσει. Αλλιώς τι κάνω;

Λέει να μην αποσυνδέσω το τηλέφωνο, γιατί θα πάθει σοβαρή βλάβη...!!!

Επειδή δεν κατάλαβα καλά... Θέλεις να κάνεις αναβάθμιση λογισμικού της συσκευής ή του OVI Suite;

Αν εννοείς το πρώτο, το Nokia Software Upadeter το έχεις;

Μέσω αυτού κάνε την αναβάθμιση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Απο σημα πως παει το κινητο παιδια ??? Δεν ξερω αν ειναι συμπτωση αλλα σημερα που ειμαι ολη μερα σπιτι και κανω δοκιμες καλωντας το απο το σταθερο το συνελαβα 3 φορες χωρις σημα. Με το Ε66 που ειχα δεν ειχα κανενα προβλημα.Εχω επιλεγξει UMTS.

Έχοντας επιλεγμένο μόνο το umts, το υποχρεώνεις να λειτουργεί μόνιμα σε 3g δίκτυα, τα οποία αντιμετωπίζουν περισσότερα προβλήματα σε δύσκολες περιοχές ή δεν έχουν καθόλου σήμα. Το ιδανικό είναι να το έχεις μόνιμα σε gsm δίκτυα και να το γυρίζεις σε διπλή λειτουργία όταν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις κάποια υπηρεσία.

Αν δεν κανω λαθος με UMTS εχουμε οικονομια και στην μπαταρια ?

Όχι, το αντίθετο από αυτό που λες. Αν το έχεις μόνιμα σε umts καταναλώνει την μέγιστη ενέργεια καθώς συνεχώς ψάχνει για καλύτερο σήμα. Η οικονομία είναι η μέγιστη όταν η συσκευή έχεις φουλ σήμα. Αυτό επιτυγχάνεται σε δίκτυα gsm.

Καλα με τι σπαει πια αυτη η οθονη ???

Με βαριοπουλα μονο ? Και μηπως χαραζει μονο με διαμαντι ? :D

 

Παντως αν ειναι ετσι σιγουρα δεν χρειάζεται ζελατινα αλλα ουτε και θηκη για προστασια του κινητου. Ισως μονο για την μεταφορα του να χρειαζεται.

Ζελατίνα, δεν χρειάζεται, θήκη, σίγουρα ναι. Συσκευή ~650 ευρώ, δεν την αφήνεις εκτεθειμένη.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που παρατήρησα τυχαία και δεν ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί είναι πως με ενα πλήρες πέρασμα της οθόνης απο τα δεξιά προς τα αριστερά ή το αντίστροφο εμφανίζονται και εξαφανίζονται τα shortcuts της οθόνης αναμονής. Αν και δεν μπορείς να προσθέσεις καινούργια πρέπει να είναι χρήσιμο για όσους θέλουν να βλέπουν κάποιο wallpaper..
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια γιατι μπερδευτηκα ............

Αποριπτει η αποδεχεται κλησεις με το πρασινο η κοκκινο κουμπι αντιστοιχα ( η με οποιοδηποτε αλλο τροπο) οταν ειναι κλειδωμενο η οχι ???

 

Δεν νομιζω οτι απαιτει ιδιαιτερες γνωσεις για να ελεγχθει απο τους κατοχους του. :)

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα το εξης: οταν λαμβανω για παραδειγμα ενα sms κ το τηλεφωνο ειναι κλειδωμενο, καποιες φορες απλως ακουω τον ηχο ειδοποιησης sms κ η οθονη παραμενει "μαυρη" κ αλλες φορες εμφανιζεται στην οθονη (ενω ειναι κλειδομενο) "1 νεο μηνυμα". εχει καποιος παρατηρησει κατι αναλογο?
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια γιατι μπερδευτηκα ............

Αποριπτει η αποδεχεται κλησεις με το πρασινο η κοκκινο κουμπι αντιστοιχα ( η με οποιοδηποτε αλλο τροπο) οταν ειναι κλειδωμενο η οχι ???

 

Δεν νομιζω οτι απαιτει ιδιαιτερες γνωσεις για να ελεγχθει απο τους κατοχους του. :)

 

Οταν ειναι κλειδωμενο το πρασσινο και κοκκινο κουμπι ΔΕΝ λειτουργουν. Για να κανεις αυτο που θες πρέπει να το ξεκλειδώσεις κανοντας sliding στην οθόνη (iphone like) και απο κει και περα αφου θα ξεκλειδωσει ή να χρησιμοποιήσεις το πρασσινο / κοκκινο ή τα κουμπια αφής που εμφανίζονται στην οθόνη.

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΠΑΜΕ οταν χτυπαει το τηλεφωνο με sliding δεξια απανταμε. ΜΟνο για απορριψη κανουμε sliding αριστερα να ξεκλειδωσουμε. ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ πω και κατι? ΘΕΛΕΤΕ να αποριψετε κληση? υπαρχει δυνατοτητα στις ρυθμισεις σενσορα αν δεν κανω λαθος να αποριψετε την κληση απλα αναποδογυριζοντας το κινητο μπρουμητα.

 

Oπως λεει και ο arnold στην ταινια STOP WHINING!!

 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω, σημερα προσεθεσα ενα πακετο 150MB στη συνδεση μου για vodafone web.Αυτο ειναι για χρηση μεσω UMTS δικτυου και με HSDPA? Γιατι βγαζει εικονακι οτι λειτουργει σε 3.5G και οχι 3G...με άλλα λογια, 3.5G και 3G ειναι το ιδιο ετσι?
Αγγελίες στο Buy & Sell
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω, σημερα προσεθεσα ενα πακετο 150MB στη συνδεση μου για vodafone web.Αυτο ειναι για χρηση μεσω UMTS δικτυου και με HSDPA? Γιατι βγαζει εικονακι οτι λειτουργει σε 3.5G και οχι 3G...με άλλα λογια, 3.5G και 3G ειναι το ιδιο ετσι?

Οι ενδείξεις έχουν ως εξής:

- 3G=UMTS

- 3,5G=HSDPA

 

Τώρα όσο αφορά το πρόγραμμα δεν νομίζω πως υπάρχει κάποια διαφορά.

Αλλά για να είσαι σίγουρος ρώτα την ενότητα της Vodafone!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΠΑΜΕ οταν χτυπαει το τηλεφωνο με sliding δεξια απανταμε. ΜΟνο για απορριψη κανουμε sliding αριστερα να ξεκλειδωσουμε. ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ πω και κατι? ΘΕΛΕΤΕ να αποριψετε κληση? υπαρχει δυνατοτητα στις ρυθμισεις σενσορα αν δεν κανω λαθος να αποριψετε την κληση απλα αναποδογυριζοντας το κινητο μπρουμητα.

 

Oπως λεει και ο arnold στην ταινια STOP WHINING!!

 

 

Αρα απευθειας αποριψη δεν γινεται....:X

Πρεπει πρωτα να ξεκλειδωσουμε και μετα να αποριψουμε.....:confused:

Δεν νομιζω οτι θα επρεπε να ενοχλεισαι, για αυτο το λογο γραφουμε και διαβαζουμε στο φορουμ για να μπορεσουμε να ενημερωθουμε καλυτερα για τα συν και πλην της συσκευης ουτως ωστε ο καθενας να μπορεσει να αποφασισει αν του κανει.

Ολα ειναι σχετικα........Βλεπεις ο Γιαννης ενοχληθηκε τοσο πολυ απο αυτο που το εβαλε για πουλημα.

Προσωπικα θεωρω οτι αν τελικα υφισταται κατι τετοιο ειναι καθαρη αβλεψια και μπορει ανετα να διορθωθει σε επομενη αναβαθμιση.

Πρεπει ομως πρωτα να ανακαλυψουμε τις αδυναμιες για να ζητησουμε τη διορθωση τους.

 

Οσον αφορα στο αναποδογυρισμα της συσκευης ηξερα οτι ειναι χαρακτηριστικο του Htc Diamond (wm), δεν ηξερα οτι το ενσωματωσε και η Νοκια στα symbian :blink:

 

Εκει το εβαλα αλλα επειδη συμετειχα στην εδω κουβεντα ενημερωσα ..για την αποχωριση μου.

 

Αν ηταν λευκο θα το συζητουσα.......κριμα

 

Παντως αν ειναι το μονο που σε χαλασε θα ελεγα να το κρατησεις καθως πιστευω πως ευκολα μπορει να διορθωθει σε επομενη αναβαθμιση.

 

Αν και μεχρι τοτε ισως το εχεις συνηθισει πια και δεν σε πειραζει τοσο :lol:

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν κατάλαβα καλά... Θέλεις να κάνεις αναβάθμιση λογισμικού της συσκευής ή του OVI Suite;

Αν εννοείς το πρώτο, το Nokia Software Upadeter το έχεις;

Μέσω αυτού κάνε την αναβάθμιση.

 

Το σφάλμα μου ήταν ότι προσπάθησα να τα κάνω αυτά τα δύο ταυτόχρονα.

Τελικά η διαδικασία προχώρησε ομαλά και όλα καλά...

Λοιπόν, τελικά θα κρατήσω το Ν97. Μου κάνει περισσότερο λόγω μεγέθους, σκληρού δίσκου, πολύ καλής ποιότητας κατασκευής, αλλά και υποστήριξης από τη Νόκια.

Υπολείπεται βέβαια στην οθόνη του Omnia HD ( εντυπωσιακή ομολογουμένως) και ίσως και κάμερας, αλλά τελικά μπορώ να συμβιβαστώ....!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Ενδιαφέρομαι κι εγώ για το N97, που θα αντικαταστήσει το 2 ετών N95 μου (το οποίο περιμένει να αντικατασταθεί από πέρυσι, δεν κατάφερε όμως τόσο καιρό να βρει άξιο διάδοχο).

 

Διάβασα όλα τα posts του θέματος, αν και ομολογώ πως μόνο ένα πολύ μικρό ποσοστό τους περιέχουν πραγματικά χρήσιμες πληροφορίες. Δυστυχώς, κάποιοι δεν έχουν καταλάβει ότι το τηλέφωνο αυτό (όπως φυσικά και όλα που έχουν λειτουργικό σύστημα Symbian) δεν είναι απλά ένα τηλεφωνάκι για να μιλάμε και να στέλνουμε SMS, αλλά ένας μικρός υπολογιστής με πάρα πολλές δυνατότητες (εξού και ο χαρακτηρισμός του ως smartphone), και απευθύνεται σε χρήστες που έχουν τη διάθεση να τις ανακαλύψουν και να τις εκμεταλλευτούν. Το μεγάλο πλεονέκτημα αυτών των συσκευών είναι η δυνατότητα προσθήκης επιπλέον εφαρμογών, που επεκτείνουν τις δυνατότητές τους. Απευθύνονται επομένως σε χρήστες που επιθυμούν, αλλά και έχουν τη δυνατότητα, να κάνουν με αυτές περισσότερα πράγματα απ' ό,τι με ένα απλό dump-phone. Δε νοείται χρήστης smartphone που να ρωτάει απλά πράγματα τα οποία μπορεί να τα βρει με ένα απλό διάβασμα του manual, όπως πώς απαντάμε στις κλήσεις, τι είναι το GSM και το UMTS, ποια η διαφορά του 3G από το 3.5G, κλπ. Αν βαριέστε να διαβάσετε το manual για κάτι τόσο απλό, τότε μάλλον έχετε πετάξει άδικα τα λεφτά σας. Θα σας κάλυπτε και ένα απλό τηλεφωνάκι των 100€. Δεν καταλαβαίνω γιατί δώσατε 600+€ τη στιγμή που προφανώς χρειάζεστε βοήθεια ακόμη και για τα αυτονόητα. Για να πουλάτε μούρη; Ας παίρνατε ένα iPhone, που είναι ό,τι πρέπει γι' αυτή τη δουλειά.

 

Σχετικά με την απάντηση σε κλήση όταν το πληκτρολόγιο είναι κλειδωμένο, με μεγάλη μου χαρά είδα την πολύ σωστή προσέγγιση της Nokia. Όσοι διαμαρτύρεστε δε λαμβάνετε μάλλον υπόψη σας τις ιδιαιτερότητες της συσκευής. Το ότι ακολουθήθηκε η ίδια προσέγγιση και στο iPhone δεν είναι τυχαίο. Οι δύο συσκευές έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό, την απουσία πλήκτρων (με κλειστό το πληκτρολόγιο του N97). Σκεφτείτε λοιπόν να έχετε το N97 στην τσέπη και να χτυπήσει. Αν λειτουργούσε η οθόνη ή τα δύο πλήκτρα αφής, κατά 99% το τηλέφωνο θα απαντούσε μόνο του ή θα απέρριπτε την κλήση, κι αυτό γιατί η οθόνη και τα πλήκτρα αφής είναι πολύ πιο εύκολο να πατηθούν από ένα κανονικό πλήκτρο. Γι' αυτό και επελέγη το σύρσιμο, που είναι μία κίνηση που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ από μόνη της.

 

Όσον αφορά την απόρριψη με αναποδογύρισμα που σε κάποιους προκαλεί έκπληξη, να σας ενημερώσω ότι την έχω στο N95 εδώ και 1,5 χρόνο, μέσω της εφαρμογής FlipSilent. Ναι αγαπητοί, το N95 είχε επιταχυνσιόμετρο, έστω και αν δεν χρησιμοποιούνταν από το UI στις πρώτες τους εκδόσεις (παρά μόνο για το σωστό προσανατολισμό των φωτογραφιών που έβγαζε με την κάμερα). Και εκεί ακριβώς είναι η διαφορά των Symbian smartphones από παιχνιδάκια τύπου iPhone. Ενώ στο iPhone δεν μπορείς να επέμβεις στη λειτουργία του UI, στα Symbian μπορείς να κάνεις οτιδήποτε υποστηρίζεται από το hardware (χρησιμοποιώντας ή και φτιάχνοντας - αν έχεις τις γνώσεις - την κατάλληλη εφαρμογή). Έτσι το N95 απέκτησε σταδιακά τη δυνατότητα απόρριψης της κλήσης ή σίγασης του ήχου με αναποδογύρισμα, ενεργοποίησης του φωτισμού της οθόνης ή αλλαγής προφίλ με κούνημα, περιστροφής της οθόνης, και πάρα πολλά άλλα, ενώ το iPhone έμεινε με αυτά μόνο που του έδωσε αρχικά η Apple, την περιστροφή δηλαδή, είτε των φωτογραφιών είτε των σελίδων web.

 

Ζητώ συγγνώμη αν ενόχλησα κάποιους, δεν είναι στόχος μου να προσβάλλω κανέναν, αλλά απλά να σας κάνω να κατανοήσετε πώς με τη μασημένη τροφή δε θα πάτε πουθενά. Ψάξτε και λίγο μόνοι σας, είναι τόσο δύσκολο να διαβάσετε τις οδηγίες χρήσεως; Η μήπως έχετε την εντύπωση πως αυτό είναι forum υποστήριξης;

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και βάζει τα πράγματα στη θέση τους ο terrestial και τα λέει με το όνομα τους.Έχω απορήσει κι εγώ, πώς κάποιοι χρήστες με μηδαμινές γνώσεις περί smartphone και symbian αγοράζουν ένα τόσο προηγμένο τηλέφωνο δίνοντας 650Ε. :wacko: Πέρα από σπατάλη χρημάτων είναι και σπατάλη τεχνολογίας. Από τις 1000 δυνατότητες του Ν97, αυτοί θα χρησιμοποιήσουν τις 5. Γιατί; Για να λένε ότι έχουν ακριβό τηλέφωνο και να κουνιούνται στους φίλους τους; Δυστυχώς το "σπορ" είναι ευρέως διαδεδομένο στην Ελλάδα, όπου η τεχνοφοβία ανθεί αλλά ταυτόχρονα αγοράζουν όλοι τα τελευταία και ακριβότερα γκάτζετ. Κατά τα άλλα, έχουμε κρίση. Βέβαια είναι λίγο παραπάνω φιλικός με την Nokia ο φίλος terrestial και λίγο πιο εχθρικός με την Apple από όσο θα έπρεπε. Ο Steve Jobs ταρακούνησε τα νερά και την παντοκρατορία της Nokia και τώρα αυτή τρέχει να προφθάσει, κάνοντας αναγκαστκά κάποια λάθη. Σε καμμία περίπτωση όμως δεν είναι το iPhone το ιερό δισκοπότηρο. Ας μην ξεχνάμε ότι μόλις απέκτησε mms και video!!:lol: (Ας μην αναφερθώ στην πικρή ιστορία των ελληνικών). Όμως από την άλλη μεριά η Nokia πριν λίγα χρόνια, που έπαιζε μόνη της, αποκλείεται να έφτιαχνε το κορυφαίο της μοντέλο έτσι που να μην μπορείς να αυξομειώσεις τον ήχο με το κινητό κλειδωμένο. Τα λάθη που έλεγα παραπάνω...
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας για πολύ καιρό PDA, ομολογώ πως δεν καταλάβαινα κι εγώ, γιατί οι μέχρι τώρα χρήστες δεν ήθελαν το κλείδωμα της οθόνης.

Θεωρώ οτι είναι πολύ χρήσιμο, και σωστά ο terrestial το έθιξε, για να "ανοίγουν" και τα μυαλά πολλών ακόμα και να βλέπουν νέες δυνατότητες που υπάρχουν. Συμφωνώ με τις ανωτέρω απόψεις. Περιμένω κι εγώ να διαβάζω για τις δυνατότητες της συσκευής, που ελάχιστα έχουν αναφερθεί εδώ, με όλη αυτή τη συζήτηση που γίνεται γύρω απο τις λειτουργίες του τηλεφώνου, που, σχεδόν όλες, αναφέρονται στο εγχειρίδιο της συσκευής!

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα 2 απλες ερωτησεις θα ηθελα να μαθω με μετρια χρηση τη διαρκεια της μπαταριας απο τους κατοχους σε μενα δυσκολα βγαζει μερα...και αν εχετε το εξης προβλημα ...θα προσπαθησω να το εξηγησω οταν μπαινω στα μηνυματα ας πουμε δεν ανοιγει και μου βγαζει της επιλογες πανω στο μενου το κεντρικο και αφου πατσω καπου ας πουμε στα σταλθεντα τοτε ανοιγει κανονικα το μενου των μηνυματων...το ιδιο και με της επαφες....καποια προταση η συμβουλη ...εκανα φορματ εκ νεου αναβαθμιση μηπως κατι δε πηγε καλα....το προβλημα παραμενει...ευχαριστω εκ το προτερων!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...