Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω να κάνω μια ερώτηση. Διάβασα στην αρχη σελιδα του my phone οτι το νεο λογισμικο εχει το ovi maps 3.3 προεγκατεστημενο και πως αυτό ελευθερώνει 10mb μνήμης στο c.

Εγώ έχω την έκδοση 3.4 πριν το update και φυσικα μετά απο αυτό παραμένει εκει. Το ερώτημα μου όμως ειναι για το πως ελευθερώνονται αυτά τα 10mb. Εγώ έχω μόλις 20 ελευθερα και προσπαθώ με νύχια και με δοντια να τα αυξήσω. Αλήθεια εσείς πόσα έχετε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχω να κάνω μια ερώτηση. Διάβασα στην αρχη σελιδα του my phone οτι το νεο λογισμικο εχει το ovi maps 3.3 προεγκατεστημενο και πως αυτό ελευθερώνει 10mb μνήμης στο c.

Εγώ έχω την έκδοση 3.4 πριν το update και φυσικα μετά απο αυτό παραμένει εκει. Το ερώτημα μου όμως ειναι για το πως ελευθερώνονται αυτά τα 10mb. Εγώ έχω μόλις 20 ελευθερα και προσπαθώ με νύχια και με δοντια να τα αυξήσω. Αλήθεια εσείς πόσα έχετε?

 

Εγώ αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχω 14,3 MB.. Συνήθως κ εγώ 10 έχω κ πάω κ σβήνω ένα αρχείο licensersrv.log που πιάνει πολύ χώρο..

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το αρχείο πας Γραφείο-> Διαχείριση αρχείων -> Μνήμη τηλεφώνου -> Επιλογές -> Ταξινόμηση κατά μέγεθος -> κ λογικά στο βγάζει πρώτο πρώτο. Από ότι έχω καταλάβει αυτό το αρχείο είναι όλο το ιστορικό από το browsing του κινητού στο ίντερνετ. Το χω σβήσει άπειρες φορές, αδειάζει τη μνήμη, εμφανίζεται μετα ξανά. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα... Μετά δε μένει κάτι άλλο να σβηστεί από τη C: . Είναι το μόνο μεγάλο αρχείο... Για το θέμα των 10mb δεν ξέρω κάτι. Το κινητό αν είχε λίγο καλύτερα specs (c: και ram) θα πετούσε..
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είδα μια τροποποίηση σε αυτά που έγραψα από τον Itchrist86. Γιατί συνέβη αυτό? Δεν προσέβαλα κανένα. Ότι είπα ήταν προσωπική μου άποψη και πάντοτε στα πλαίσια του θέματος του Ν97. Θα χαρώ να μου αιτιολογηθεί αυτή η "λογοκρισία" έστω και σε private message.

 

Terrestial, το ότι "δεν μπαίνει στο ίντερνετ". το οποίο χαίρομαι που το κατέγραψες παρόλο που τελικά το σβήσανε, το είπα ειρωνικά.

O native browser του κινητού είναι για τα κλάματα. Απλά δοκίμασε Safari και θα καταλάβεις.

 

Επίσης, όσον αφορά το θέμα της αλλαγής της γλώσσας και εγώ αυτό χρησιμοποιώ πατώντας το πράσινο κουμπί. Το οποίο βέβαια προϋποθέτει η εφαρμογή να τρέχει στο παρασκήνιο, το οποίο προϋποθέτει έξτρα κατανάλωση RAM, άρα EPIC FAIL...

Εσύ είδες τροποποίηση, εμείς όμως είδαμε διαδοχικές διαγραφές μέχρι να φιλοτιμηθούν οι moderators να κάνουν τις τροποποιήσεις. Έκανες σύγκριση με άλλο τηλέφωνο, και λογικά σου απάντησαν κάποιοι (μεταξύ των οποίων κι εγώ), για να διαγραφούν αμέσως με την αιτιολογία ότι «αυτά είναι για τους διαξιφισμούς» (ενώ η δική σου αρχική αναφορά, άκρως λανθασμένη και άδικη κατά την άποψή μου, παρέμενε). Τελικά, διαγράφηκε κάθε αναφορά σε άλλες συσκευές, από όλους.

 

Στο θέμα μας τώρα. Το LangSwitcher δεν κλείνει ποτέ από μόνο του όταν είσαι "out of memory", προφανώς γιατί είναι flagged ως system application. Καρατσεκαρισμένο. Τον native browser oύτε εγώ τον πολυσυμπαθώ, προτιμώ τον Opera Mobile, που είναι ο καλύτερος mobile browser, κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα. Ο native browser όμως της Nokia είναι ο μοναδικός που υποστηρίζει και flash, πράγμα που φυσικά δεν κάνει ούτε ο Opera ούτε ο Safari. Οπότε αν θέλεις να δεις τη full έκδοση κάποιας σελίδας με flash, είναι η μοναδική επιλογή. Τον Safari ούτε τον δοκίμασα, ούτε έχω καμιά όρεξη να τον δοκιμάσω, εφόσον στο PC χρησιμοποιώ τον εκπληκτικό Firefox. Αν εννοείς τον mobile Safari, να σε πληροφορήσω ότι έχει το ίδιο ακριβώς engine με τον browser της Nokia, το WebKit. Όσο για την καλύτερη εμπειρία πλοήγησης σε mobile device, με μεγάλη διαφορά από οτιδήποτε άλλο, αυτή θα τη βρεις στο N900 και στο Firefox Mobile (http://www.mozilla.com/en-US/mobile/maemo/). Με plugins, addons και ό,τι άλλο έχεις συνηθίσει στην desktop έκδοση του Firefox. Ρίξε μια ματιά στα ακόλουθα βίντεο και θα καταλάβεις:

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω να κάνω μια ερώτηση. Διάβασα στην αρχη σελιδα του my phone οτι το νεο λογισμικο εχει το ovi maps 3.3 προεγκατεστημενο και πως αυτό ελευθερώνει 10mb μνήμης στο c.

Εγώ έχω την έκδοση 3.4 πριν το update και φυσικα μετά απο αυτό παραμένει εκει. Το ερώτημα μου όμως ειναι για το πως ελευθερώνονται αυτά τα 10mb. Εγώ έχω μόλις 20 ελευθερα και προσπαθώ με νύχια και με δοντια να τα αυξήσω. Αλήθεια εσείς πόσα έχετε?

 

Εγώ πάντα έχω 39,8 Mb ~ 40,2 Mb ελεύθερα στην μνήμη τηλεφώνου ...

Ποτέ τίποτα εγκατεστημένο στην μνήμη τηλεφώνου ούτε καν μικροπράγματα όπως μηνύματα .... Ούτως ή άλλως έχουμε 32 Gb στην επόμενη επιλογή μας, με τα 70 Mb θα παίζουμε ????

 

...Τον native browser oύτε εγώ τον πολυσυμπαθώ, προτιμώ τον Opera Mobile, που είναι ο καλύτερος mobile browser, κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα....

 

Ναι θα συμφωνήσω, και εγώ από την στιγμή που έκανα εγκατάσταση τον Opera στο κινητό η πλοήγηση έχει αποκτήσει άλλη άνεση ...

Και είναι ένας από τους λόγους που εγκαταστάθηκε και στον υπολογιστή μου και δεν έχασα ;)

Edited by kaluas

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς έχεις καταφέρει να έχεις 40 mb ελευθερα? Μόνο ovi maps, quickoffice, adobe reader που έχω περάσει είναι καμία 30 mb και δε γίνεται να περαστόυν στη μεγάλη μνήμη.
Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς έχεις καταφέρει να έχεις 40 mb ελευθερα? Μόνο ovi maps, quickoffice, adobe reader που έχω περάσει είναι καμία 30 mb και δε γίνεται να περαστόυν στη μεγάλη μνήμη.

Προφανώς δεν έχει τίποτα απ' αυτά. :lol: 20MB free αν έχεις είσαι θεός. Και με 10 πάντως μια χαρά δουλεύει το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς έχεις καταφέρει να έχεις 40 mb ελευθερα? Μόνο ovi maps, quickoffice, adobe reader που έχω περάσει είναι καμία 30 mb και δε γίνεται να περαστόυν στη μεγάλη μνήμη.

 

Το Google Maps σου δίνει την επιλογή να το αποθηκεύσεις στον "σκληρό" και μου αρέσουν πιο πολύ για να είμαι ειλικρινής και το Adobe Reader είναι περασμένο εκεί ... Επίσης QuickOffice δεν έχω δοκιμάσει να περάσω ακόμα, αλλά μου φαίνεται ότι μπορείς να τα κάνεις εγκατάσταση στην μεγάλη μνήμη ... Αν όχι τα επίσημα, δοκίμασε να κατεβάσεις μια Trial Version χωρίς serial key να δεις ότι πάλι μπορείς να το κάνεις εγκατάσταση όπου θες ...

 

Προφανώς δεν έχει τίποτα απ' αυτά. :lol: 20MB free αν έχεις είσαι θεός. Και με 10 πάντως μια χαρά δουλεύει το τηλέφωνο.

 

Έχω σαν BackUp, με απλή μορφή αρχείων στην 32άρα πάνω από 1 Gb δοκιμασμένων εφαρμογών, θεμάτων και παιχνιδιών ....

Edited by kaluas

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Το Google Maps σου δίνει την επιλογή να το αποθηκεύσεις στον "σκληρό" και μου αρέσουν πιο πολύ για να είμαι ειλικρινής και το Adobe Reader είναι περασμένο εκεί ... Επίσης QuickOffice δεν έχω δοκιμάσει να περάσω ακόμα, αλλά μου φαίνεται ότι μπορείς να τα κάνεις εγκατάσταση στην μεγάλη μνήμη ... Αν όχι τα επίσημα, δοκίμασε να κατεβάσεις μια Trial Version χωρίς serial key να δεις ότι πάλι μπορείς να το κάνεις εγκατάσταση όπου θες ....

Το Google Maps δεν συγκρίνεται καν με το Ovi Maps. Δεν έχει πλοήγηση, δεν λειτουργεί σε offline mode και σε χρεώνει τα άντερά του για τους χάρτες που κατεβάζει συνεχώς. Δοκίμασε το Ovi Maps και θα με θυμηθείς. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το Google Maps δεν συγκρίνεται καν με το Ovi Maps. Δεν έχει πλοήγηση, δεν λειτουργεί σε offline mode και σε χρεώνει τα άντερά του για τους χάρτες που κατεβάζει συνεχώς. Δοκίμασε το Ovi Maps και θα με θυμηθείς. ;)

 

Για να είμαι ειλικρινής έχει γεμίσει η Αθήνα hotspots (να και ένα θετικό σε σύγκριση με την Θεσσαλονίκη ;)) οπότε μπαίνω πάντα από WiFi :D

Αλλά ναι έχω ακούσει από όλα τα άτομα που έχουν χρησιμοποιήσει και τα δύο αυτά προγράμματα ότι οι χάρτες OVI είναι κατά πολύ ανώτεροι ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής έχει γεμίσει η Αθήνα hotspots (να και ένα θετικό σε σύγκριση με την Θεσσαλονίκη ;)) οπότε μπαίνω πάντα από WiFi :D

Αλλά ναι έχω ακούσει από όλα τα άτομα που έχουν χρησιμοποιήσει και τα δύο αυτά προγράμματα ότι οι χάρτες OVI είναι κατά πολύ ανώτεροι ..

Προφανώς το έχεις ήδη στο κινητό σου, αλλά την προηγούμενη έκδοση, την 3.03. Γιατί δεν το δοκιμάζεις; Σε σχέση με το Google Maps, έχει δωρεάν πλοήγηση, δε χρειάζεται σύνδεση στο internet (το WiFi δεν είναι λύση, γιατί υποτίθεται πως κινείσαι, τι να το κάνεις, να βλέπεις μόνο το χάρτη ακίνητος; ), έχει πολλά έξτρα, όπως ταξιδιωτικούς οδηγούς Lonely Planet και Michelin, αναφορά λαθών χαρτογράφησης στην τελευταία έκδοση, κλπ. Το μόνο σημείο στο οποίο υπερτερεί το Google Maps είναι η αναζήτηση (για κάποιο περίεργο POI, πχ κατάστημα) κι αυτό γιατί χρησιμοποιεί όλα τα δεδομένα που έχει συγκεντρώσει η μηχανή αναζήτησης της Google.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το διάβασα και αλλού. Πως κάνεις αναφορά λάθους στο ovi maps?

 

Εχει προστεθει ενα εικονιδιο ακομα και μεσω αυτου, αναφερει τα οποια προβληματα διαπιστωνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για οποιον γνωρίζει έστειλα πριν 1 βδομάδα το κινητό για αλλαγή καπάκι κάμερας και για το GPS και μου είπαν σήμερα ότι πήγε στο εξωτερικό αν γνωρίζει κάποιος όταν το στείλατε και εσείς για τον ίδιο λόγο σας έκαναν format το κινητό?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για οποιον γνωρίζει έστειλα πριν 1 βδομάδα το κινητό για αλλαγή καπάκι κάμερας και για το GPS και μου είπαν σήμερα ότι πήγε στο εξωτερικό αν γνωρίζει κάποιος όταν το στείλατε και εσείς για τον ίδιο λόγο σας έκαναν format το κινητό?

 

Εγώ που το είχα στείλει μου κάνανε format αλλά μονο την C:

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για οποιον γνωρίζει έστειλα πριν 1 βδομάδα το κινητό για αλλαγή καπάκι κάμερας και για το GPS και μου είπαν σήμερα ότι πήγε στο εξωτερικό αν γνωρίζει κάποιος όταν το στείλατε και εσείς για τον ίδιο λόγο σας έκαναν format το κινητό?

 

Ναι, και εμένα εξωτερικό το έστειλαν. Και την πρώτη και την δεύτερη φορά... Νομίζω Ρουμανία το στέλνουν συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το είχα στείλει μου κάνανε format αλλά μονο την C:

 

και σε μενα κανανε μονο στην c

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εχω το τηλέφωνο από τον οκτωβριο 09 δεν μπορώ να πω οτι είμαι

ευχαριστημένος όλο κολλάει δεν έχει κάλο σήμα δηλαδη έκανα ενα τεστ έβαλα την sim

στο παλιό μου τηλέφωνο και πήγα να κάνω κλήση από το ίδιο σημείο και οχι μόνο έπιασε αλλα τους άκουγα και χωρίς διακοπές ( το παλιό τηλέφωνο 6280 νοκια )

άλλα το αποκορύφωμα ήταν χθες που μου έχει κολλήσει και δεν μπαίνει στο μενού καθόλου..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εχω το τηλέφωνο από τον οκτωβριο 09 δεν μπορώ να πω οτι είμαι

ευχαριστημένος όλο κολλάει δεν έχει κάλο σήμα δηλαδη έκανα ενα τεστ έβαλα την sim

στο παλιό μου τηλέφωνο και πήγα να κάνω κλήση από το ίδιο σημείο και οχι μόνο έπιασε αλλα τους άκουγα και χωρίς διακοπές ( το παλιό τηλέφωνο 6280 νοκια )

άλλα το αποκορύφωμα ήταν χθες που μου έχει κολλήσει και δεν μπαίνει στο μενού καθόλου..

Αναβάθμιση έχεις κάνει? Όσο καιρό έχεις την συσκευή έχεις κάνει καθόλου hard format? Τα κολλήματα συνήθως έχουν σχέση με εφαρμογές που έχουμε περάσει ή από το πολύ "βάλε-βγάλε" εφαρμογών. Δοκίμασε το format και δες αν συνεχίζονται τα κολλήματα.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εχω το τηλέφωνο από τον οκτωβριο 09 δεν μπορώ να πω οτι είμαι

ευχαριστημένος όλο κολλάει δεν έχει κάλο σήμα δηλαδη έκανα ενα τεστ έβαλα την sim

στο παλιό μου τηλέφωνο και πήγα να κάνω κλήση από το ίδιο σημείο και οχι μόνο έπιασε αλλα τους άκουγα και χωρίς διακοπές ( το παλιό τηλέφωνο 6280 νοκια )

άλλα το αποκορύφωμα ήταν χθες που μου έχει κολλήσει και δεν μπαίνει στο μενού καθόλου..

 

Φίλε αυτό με το κακό σήμα.Υπήρχε και στο παρελθόν από κάποιους χρήστες εδω μέσα.Οπότε πιθανόν να έχεις πέσει σε ελατωματική συσκευή κι εσύ.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις πιστεύω είναι να πας σε ενα Nokia Care κατάστημα και μέσω της εγγύησης να τους πείς ακριβώς ότι πρόβλημα έχεις συναντήσει και να τονίσεις αυτό με το σήμα.Ώστε να το στείλουν στην Nokia και να στο επισεκυάσουν

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σκέφτομαι ν' αγοράσω το Ν97. Αξίζει η αγορά του; Το ρωτάω μιας και έχω διαβάσει στο thread ότι υπάρχουν διάφορα προβλήματα με τη συσκευή. Ευχαριστώ προκαταβολικά..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σκέφτομαι ν' αγοράσω το Ν97. Αξίζει η αγορά του; Το ρωτάω μιας και έχω διαβάσει στο thread ότι υπάρχουν διάφορα προβλήματα με τη συσκευή. Ευχαριστώ προκαταβολικά..

 

υποτιθεται οτι στις καινουργιες συσκευες εχουν διορθωθει...αλλα μην βαζεις και το χερι σου στην φωτια....για αυτο...

στην θεση θα περιμενα το καινουργιο μοντελο της νοκια η θα πηγαινα προς "μινι" πλευρα...

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα θέμα με το κλείδωμα των δορυφόρων στο GPS, αλλά μετά από την ενεργοποίοηση του AGPS τόσο με το Sygic όσο και στο Ndrive το κινητό κλειδώνει απίστευτα γρήγορα!! Περίπου 5-10 δευτ στις πιο δύσκολες συνθήκες
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σκέφτομαι ν' αγοράσω το Ν97. Αξίζει η αγορά του; Το ρωτάω μιας και έχω διαβάσει στο thread ότι υπάρχουν διάφορα προβλήματα με τη συσκευή. Ευχαριστώ προκαταβολικά..

 

Πόσο το χεις βρει φίλε στην αγορά για να το αγοράσεις?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...