Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρελειψα να ενημερωσω πως χρησιμοποιω το bestprofiles, το οποιο αυτοματα καποιες συγκεκριμενες ωρες περναει στο αθορυβο και μετα επανερχεται στο γενικο. Απο την ημερα που εσβησε απο μπαταρια (ενω ισως το bestprofiles ειχε γυρισει ηδη σε αθορυβο), οταν το ξαναφορτισα και ξανανοιξα, το προφιλ ηταν φυσικα στο γενικο, για αυτο και παραξενευτηκα που δεν με "χαιρετουσε". Προσωπικα δεν το βρισκω λογικο αν η συσκευη σβησει σε μια κατασταση, οταν ξαναλειτουργησει να περιελθει στην τελευταια κατασταση που ηταν. Λογικο βρισκω να περιελθει στην προεπιλεγμενη καταστη λειτουργιας που στην προκειμενη περιπτωση ειναι το προφιλ " Γενικο".

Επανέρχεται εκεί που το άφησες, αυτό είναι το λογικό. Αν έσβησε στο αθόρυβο θα επανέλθει στο αθόρυβο. Το Best Profiles (ή οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα χρησιμοποιείς), θα φορτωθεί αφού γίνει η εκκίνηση της συσκευής (μετά το «χαιρετισμό»). Δεν πιστεύω να έχεις την απαίτηση να λειτουργεί το Best Profiles, και να σου αλλάζει προφίλ, ενώ η συσκευή είναι κλειστή. :lol:

 

Τελικα νομιζω οτι εχουν κωδικοποιηθει πια οι δυσλειτουργιες/παραξενιες/αστοχιες της συσκευης. Απλως καθε χρηστης δινει διαφορετικη σημασια σε καθε επιμερους θεμα και σε διαφορετικη χρονικη στιγμη. Κατα κανονα καθε νεος κατοχος μολις διαπιστωσει καποιο θεμα, σπευδει (χωρις δυστυχως να διαβασει λιγο προηγουμενως) πανικοβλητος να το αναφερει και στη συνεχεια να "στολισει" τη Νοκια. Δεν εχω κανενα προβλημα με το στολισμα, αλλα εχω την αισθηση οτι προβληματα που θα επιαναν 5-10 σελιδες, καταλαμβανουν σχεδον 140 και δημιουργουν μια απαξιωτικη ατμοσφαιρα για την συσκευη, που θεωρω πως δεν της αξιζει, τουλαχιστον στο βαθμο που της αποδιδεται.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Κάποια προβληματάκια τα έχει, π.χ. bugs (που όμως θα διορθωθούν), λάθος σχεδιασμένο κάλυμμα της κάμερας, που τη γρατσουνάει (δεν ξέρω αν θα διορθωθεί, αλλά η Nokia δείχνει να αναγνωρίζει το πρόβλημα, και μπορεί να το διορθώσει, εφαρμόζοντας τη λύση του Ν86, όπου το κάλυμμα είναι ανυψωμένο στο κέντρο και δεν έρχεται σε επαφή με το φακό), κακή λήψη του GPS (δεν ξέρω αν ευθύνεται το hardware ή το software), όμως δεν παύει να είναι μία εξαιρετική και πολύ ισχυρή συσκευή. Έχουν πέσει όλοι να το φάνε, τη στιγμή που οι ανταγωνιστές έχουν πολύ μεγαλύτερα προβλήματα, π.χ.το iPhone έχει κάμερα 3ΜP, χωρίς φλας, δεν έχει multitasking, δεν μπορείς να ανταλλάξεις αρχεία μέσω bluetooth, δεν μπορείς να κάνεις βιντεοκλήση, κλπ, το Android δεν έχει native εφαρμογές, παρά μόνο Java, για την κάμερα ισχύουν τα ίδια με το iPhone (τουλάχιστον σε όσες συσκευές έχουμε δει μέχρι τώρα), κλπ κλπ.

Το N97 είναι, παρά τα προβληματάκια του, η πιο ολοκληρωμένη συσκευή αυτή τη στιγμή. Είναι πιο ολοκληρωμένη ακόμη και από το N900, που ναι μεν μπορεί να έχει ένα εντυπωσιακό νέο OS, όμως συνεχίζει να είναι περισσότερο tablet παρά τηλέφωνο, με όλες τις εφαρμογές (τουλάχιστον τις built-in) να λειτουργούν μόνο σε landscape. Η Nokia είχε από την αρχή θέσει ως στόχο τα Symbian κινητά της να μπορούν να χρησιμοποιηθούν με το ένα μόνο χέρι (κάτι που δε συμβαίνει με το iPhone), κι αυτό ακριβώς είναι που ισχύει στο Ν97. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω παντού και πάντα, ακόμη και όταν έχω το ένα μου χέρι απασχολημένο, ενώ έχω παράλληλα και τη δυνατότητα να ανοίξω το πλήρες πληκτρολόγιό του όταν και όπου αυτό είναι δυνατό. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι Bug αυτό(?): Όταν ανοίγω να γράψω ένα νέο μήνυμα, ενώ στις ρυθμίσεις έχω επιλέξει κωδικ. χαρακτήρων πλήρης υποστήριξη, αρχικά μου δείχνει 160 χαρακτήρες ενώ με το που γράψω το πρώτο γράμμα, όχι καν λέξη, πέφτει στους 60 χαρακτήρες...
Link to comment
Share on other sites

Είναι Bug αυτό(?): Όταν ανοίγω να γράψω ένα νέο μήνυμα, ενώ στις ρυθμίσεις έχω επιλέξει κωδικ. χαρακτήρων πλήρης υποστήριξη, αρχικά μου δείχνει 160 χαρακτήρες ενώ με το που γράψω το πρώτο γράμμα, όχι καν λέξη, πέφτει στους 60 χαρακτήρες...

Θα πρέπει να το αλλάξεις σε περιορισμένη υποστήριξη.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Σωστός stendor, ευχαριστώ. Μπερδέυτηκα επειδή αρχικά έβγαζε 160 και το άλλαζε με το που έγραφα.

 

Και μια ακόμα ερώτηση που ξέχασα.. Μπορώ να βάλω να φαίνονται οι υπενθυμίσεις (δηλαδή οι γιορτές μετά από συγχρονισμό με outlook) όπως γινόταν στο Ν95-2 ?

Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορει ας δωσει μια βοηθεια..

 

Προσπαθω να κανω απεγκατασταση μιας εφαρμογη απο το κινητο μου που λεγεται boingo και οταν πηγαινω στις Ρυθμίσεις > Διαχείριση Εφαρμογών > Εγκατεστημένες εφ. δεν μου εμφανιζεται η συγκεκριμενη εφαρμογη.

Επισης δεν μπορω να την κανω απεγκατασταση ουτε μεσω του pc suite γιατι ουτε εκει την βλεπει

 

Εχει κανεις υποψη του περι τινος προκειται; Μου εχει σπασει τα νευρα. Ειναι καποια εφαρμογη για προσβαση σε wireless η οποια μαλιστα μου εγκαθισταται μονη της σαν πρωτη προτεραιοτητα και δεν μπορω ουτε να την διαγραψω ουτε να τηω τροποποιησω γιατι ειναι κλειδωμενη

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορει ας δωσει μια βοηθεια..

 

Προσπαθω να κανω απεγκατασταση μιας εφαρμογη απο το κινητο μου που λεγεται boingo και οταν πηγαινω στις Ρυθμίσεις > Διαχείριση Εφαρμογών > Εγκατεστημένες εφ. δεν μου εμφανιζεται η συγκεκριμενη εφαρμογη.

Επισης δεν μπορω να την κανω απεγκατασταση ουτε μεσω του pc suite γιατι ουτε εκει την βλεπει

 

Εχει κανεις υποψη του περι τινος προκειται; Μου εχει σπασει τα νευρα. Ειναι καποια εφαρμογη για προσβαση σε wireless η οποια μαλιστα μου εγκαθισταται μονη της σαν πρωτη προτεραιοτητα και δεν μπορω ουτε να την διαγραψω ουτε να τηω τροποποιησω γιατι ειναι κλειδωμενη

 

Σας ευχαριστω

 

εχει αναφερθει ξανα σε αυτο το θεμα. πρεπει να κατεβασεις ενα αρχειο απο τη σελιδα του boingo για να βορεσεις να το απεγγαταστησεις

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ Αλεξη με βοηθησες πολυ

 

Αν τυχει και καποιος εχει παρομοιο προβλημα..

Η εφαρμογη δεν γινεται απεγκατασταση γιατι ειναι στην ρομ αλλα μπορειτε να το εξαφανισεται απο τα σημεια προσβασης στο δικτυο κατεβαζωντας και τρεχωντας το πατς απο εδω http://labs.boingo.com/wp-uploads/2009/08/boingoiapremover-n97-v1-02_signed.sis

Link to comment
Share on other sites

Βρήκαμε τελικά τη απ'ολα κουνιέται και επηρεάζει και την δόνηση που ακούγετε λες περνάει τρακτέρ.... Είναι άκρος εκνευριστικό..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το n97 και θέλω να ρωτήσω το σύστημα πλοήγησης που έχει αν είναι δωρεάν ? και αν δεν είναι που μπορώ να βρω ? δώστε μου την διεύθυνση αν είναι εύκολο. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

παντως παιδια απενεργοποιωντας τα εφε το θεματων , θα δειτε αισθητη διαφορα στην ταχυτητα του κινητου μεχρι και το scrolling στο menu των εφαρμαγων θα ειναι καλυτερο, ωραια μεν τα εφε , αλλα δυστηχως τελειως δυσλειτουργικα,ελπιζω τα επισημα της νοκια να ειναι καλυτερα.(αν ποτε τα ενσωματωσει σε καμια αναβαθμιση)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το n97 και θέλω να ρωτήσω το σύστημα πλοήγησης που έχει αν είναι δωρεάν ? και αν δεν είναι που μπορώ να βρω ? δώστε μου την διεύθυνση αν είναι εύκολο. Ευχαριστώ

 

η συσκευη περιλαμβανει δωρεαν πλοηγηση για 3 μηνες. μετα το περας του τριμηνου θα εχεις απλα το προγραμμα χωρις πλοηγηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

που μπορώ να βρω μετα αν τελειοσει ? δώστε μου την διεύθυνση αν είναι εύκολο

 

απο το μενου της συσκευης αγοραζεις μεσω πιστωτικης καρτας την αδεια για να συνεχισεις να κανεις χρηση της πλοηγησης. ψαξε την συσκευη σου και θα το βρεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μια ερώτηση, Οταν έχεις εισερχόμενη κλήση και έχεις το τηλέφωνο στην τσέπη, υπάρχει τρόπος να μην απαντάει απο μόνο του π.χ. λόγω επαφής με το παντελόνι ?

 

Επίσης άκουσα οτι παίζει μόνο 3gp αρχεία βίντεο. Υπάρχει τρόπος να παίξει divx ? Με τους υπότιτλους τι γίνεται ?? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα το n97 από ενα φίλο αλλά μου φένεται πως το menu του έχι πάρα πόλλες ελλείψεις. Δεν μπορω να ωρώ αρκετά πράγματα όπως ρυθμήσεις για προφίλ , ρυθμησεισ για σύνδεση με wifi αλλά και όταν το συνδέω με το pc δεν εμφανίζει λειτουργία nokia pc suite. Μπορεί κανένας να με βοείθησει γιατί πάω να τρελαθώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα το n97 από ενα φίλο αλλά μου φένεται πως το menu του έχι πάρα πόλλες ελλείψεις. Δεν μπορω να ωρώ αρκετά πράγματα όπως ρυθμήσεις για προφίλ , ρυθμησεισ για σύνδεση με wifi αλλά και όταν το συνδέω με το pc δεν εμφανίζει λειτουργία nokia pc suite. Μπορεί κανένας να με βοείθησει γιατί πάω να τρελαθώ.

:shock:

Εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι μαιμου ?

Εχεις εμπειρια απο series 60?

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα το n97 από ενα φίλο αλλά μου φένεται πως το menu του έχι πάρα πόλλες ελλείψεις. Δεν μπορω να ωρώ αρκετά πράγματα όπως ρυθμήσεις για προφίλ , ρυθμησεισ για σύνδεση με wifi αλλά και όταν το συνδέω με το pc δεν εμφανίζει λειτουργία nokia pc suite. Μπορεί κανένας να με βοείθησει γιατί πάω να τρελαθώ.

Είναι τόσο απίστευτο αυτό που λες!

 

Σε κάθε περίπτωση έλεγξε το βιβλίο οδηγιών: http://nds1.nokia.com/phones/files/guides/Nokia_N97-1_UG_el.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μια ερώτηση, Οταν έχεις εισερχόμενη κλήση και έχεις το τηλέφωνο στην τσέπη, υπάρχει τρόπος να μην απαντάει απο μόνο του π.χ. λόγω επαφής με το παντελόνι ?

 

Επίσης άκουσα οτι παίζει μόνο 3gp αρχεία βίντεο. Υπάρχει τρόπος να παίξει divx ? Με τους υπότιτλους τι γίνεται ?? Ευχαριστώ

 

εαν εχεις κλειδωμενο το κινητο ειναι απιθανο να απαντηθει μεσα απο το παντελονι καθως απαιτειται συνδυασμος πληκτρων για να απαντησεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις κλειδωμενο το κινητο ειναι απιθανο να απαντηθει μεσα απο το παντελονι καθως απαιτειται συνδυασμος πληκτρων για να απαντησεις

Συγκεκριμένα απαιτείται το σύρσιμο του δακτύλου προς την κατάλληλη κατεύθυνση που φαίνεται στην οθόνη και μόνο σε συγκεκριμένο σημείο της, όταν η συσκευή είναι κλειδωμένη.

Link to comment
Share on other sites

:shock:

Εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι μαιμου ?

Εχεις εμπειρια απο series 60?

 

Ναι είχα το 5800. Τα έχω παίξει δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται....

 

Είναι τόσο απίστευτο αυτό που λες!

 

Σε κάθε περίπτωση έλεγξε το βιβλίο οδηγιών: http://nds1.nokia.com/phones/files/guides/Nokia_N97-1_UG_el.pdf

 

Π.Χ. η διαδρομή που λέει στο manual: Μενού > Ρυθμίσεις και Συνδεσιμότητα >

Δίκτυο δεν υπάρχει στο κινητό μου :-o

Link to comment
Share on other sites

εχει καποια ρυθμισει για να μην φορτιζει οταν το συνδεω με τον υπολογιστη?
Link to comment
Share on other sites

Ναι είχα το 5800. Τα έχω παίξει δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται....

 

 

 

Π.Χ. η διαδρομή που λέει στο manual: Μενού > Ρυθμίσεις και Συνδεσιμότητα >

Δίκτυο δεν υπάρχει στο κινητό μου :-o

Μενού > Ρυθμίσεις > Συνδεσιμότητα > Δίκτυο

Εκεί είναι οι ρυθμίσεις δικτύου.

 

Υπάρχει περίπτωση οι Ρυθμίσεις να έχουν μεταφερθεί από τον φίλο σου σε άλλο φάκελο και να μην είναι μέσα στο αρχικό Μενού. Εάν εξακολουθείς να μην μπορείς να το βρεις κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με *#7370#. ΠΡΟΣΟΧΗ: Θα διαγραφούν όλα τα δεδομένα στη μνήμη τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το n97 και θέλω να μάθω πιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης να βάλω στο κινητό μου και πώς λέγετε?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...