Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nokia N97 Firmware 2.0 Will Feature Full Kinetic Scrolling; Due In October

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=c_iajkv2YE8]YouTube - Nokia N97 Firmware 2.0[/ame]

 

The main points…

 

* full kinetic scrolling throughout the entire UI, including the menu.

* 25-30mb free phone memory added (estimate, not exact figure).

* a whole set of new widgets including ESPN Soccer (why not just ESPN in general?) and CNN video.

* Upgraded Facebook application.

* general stability performance upgrades.

* Bigger album images in song lists.

http://www.n97fanatics.com/nokia-n97-firmware-20-will-feature-full-kinetic-scrolling-due-in-october/

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Ασε που περιτριγυριζομαι απο wifi οποτε οπου και να σταθω-βρεθω, συνδεομαι αμεσως αν χρειαζομαι. :p:lol:

 

Εννοείς ότι συνδέεσαι σε ξένους wifi routers ή είναι όλοι δικοί σου;

Κι αν είναι ξένοι, πώς γίνεται γμτ; (Παιδεύομαι ένα χρόνο και μόνο στο Starbucks συνδέθηκα). :dash:

Link to comment
Share on other sites

Nokia N97 Firmware 2.0 Will Feature Full Kinetic Scrolling; Due In October

 

 

The main points…

 

* full kinetic scrolling throughout the entire UI, including the menu.

* 25-30mb free phone memory added (estimate, not exact figure).

* a whole set of new widgets including ESPN Soccer (why not just ESPN in general?) and CNN video.

* Upgraded Facebook application.

* general stability performance upgrades.

* Bigger album images in song lists.

http://www.n97fanatics.com/nokia-n97-firmware-20-will-feature-full-kinetic-scrolling-due-in-october/

 

Το Skype που είναι...?:(

Link to comment
Share on other sites

μια απορια που γεννηθηκε ειναι, γιατι το καινουργιο update ονομαζετε ν2 και οχι ν20 ν21 η οτιδηποτε αλλο?

λετε να σημαινει αλλαγη πλευσης της νοκια? (qt framework , symbian 2^ η κατι αλλο?)

μηπως γι αυτο πριν μερικες μερες βγηκε αυτο το μικρο αρχειακι (4kb) για κατεβασμα απο το μενου της συσκευης?(ενημερωση λογισμικου)

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, αυτές τις μέρες κυκλοφόρησε αναβάθμιση του Ovi Maps. Μου την εμφάνιση ως ενημέρωση και την εγκατέστησα.:)

 

Ίσως λύσει το πρόβλημα με τους χάρτες που εξαφανίζονται.;)

Link to comment
Share on other sites

μια απορια που γεννηθηκε ειναι, γιατι το καινουργιο update ονομαζετε ν2 και οχι ν20 ν21 η οτιδηποτε αλλο?

λετε να σημαινει αλλαγη πλευσης της νοκια? (qt framework , symbian 2^ η κατι αλλο?)

μηπως γι αυτο πριν μερικες μερες βγηκε αυτο το μικρο αρχειακι (4kb) για κατεβασμα απο το μενου της συσκευης?(ενημερωση λογισμικου)

 

Στο βίντεο πάντως φαίνεται ότι γράφει έκδοση v20.00.05 νομίζω, κάτι τέτοιο.

Δε νομίζω να δούμε Symbian 2^, επίσημα τουλάχιστον δεν έχει γίνει ούτε λόγος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Στο βίντεο πάντως φαίνεται ότι γράφει έκδοση v20.00.05 νομίζω, κάτι τέτοιο.

Δε νομίζω να δούμε Symbian 2^, επίσημα τουλάχιστον δεν έχει γίνει ούτε λόγος.

 

 

Σωστα , V20.0.005

 

μια απορια που γεννηθηκε ειναι, γιατι το καινουργιο update ονομαζετε ν2 και οχι ν20 ν21 η οτιδηποτε αλλο?

λετε να σημαινει αλλαγη πλευσης της νοκια? (qt framework , symbian 2^ η κατι αλλο?)

μηπως γι αυτο πριν μερικες μερες βγηκε αυτο το μικρο αρχειακι (4kb) για κατεβασμα απο το μενου της συσκευης?(ενημερωση λογισμικου)

 

Ετσι το λενε επειδη η εκδοση αρχιζει απο 2 (20.0.005)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Nokia N97 Firmware 2.0 Will Feature Full Kinetic Scrolling; Due In October

 

 

The main points…

 

* full kinetic scrolling throughout the entire UI, including the menu.

* 25-30mb free phone memory added (estimate, not exact figure).

* a whole set of new widgets including ESPN Soccer (why not just ESPN in general?) and CNN video.

* Upgraded Facebook application.

* general stability performance upgrades.

* Bigger album images in song lists.

http://www.n97fanatics.com/nokia-n97-firmware-20-will-feature-full-kinetic-scrolling-due-in-october/

 

Το βιντεάκι είναι πολύ ωραίο. Το kinetic scrolling δείχνει να δουλέυει πολύ καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Το Skype που είναι...?:(

 

Το skype πουλήθηκε(σήμερα το πρωί) σε private investors και σύντομα θα γίνει private(επί πληρωμή) οπότε το μέλλον του είναι άγνωστο…

:devil:
Link to comment
Share on other sites

Το skype πουλήθηκε(σήμερα το πρωί) σε private investors και σύντομα θα γίνει private(επί πληρωμή) οπότε το μέλλον του είναι άγνωστο…

Γνωρίζω ότι πουλήθηκε και επίσης γνωρίζω ότι υπάρχει ένα συμβόλαιο το οποίο μαζί με την αγορά, αγοράστηκε και αυτό. Εάν το Skype γυρίσει σε επι πληρωμή ακόμα και για κλήσεις μεταξύ Skype χρηστών, τότε θα έρθει και ο αργός θάνατος του.

 

Σε κάθε περίπτωση, εγώ χρησιμοποιώ την υπηρεσία Unlimited Country για απεριόριστες κλήσεις προς Ελλάδα και θα ήθελα να την χρησιμοποιώ και από τη συσκευή μου όπως υποσχέθηκε η Nokia και το Skype πριν κυκλοφορήσει η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση, εγώ χρησιμοποιώ την υπηρεσία Unlimited Country για απεριόριστες κλήσεις προς Ελλάδα και θα ήθελα να την χρησιμοποιώ και από τη συσκευή μου όπως υποσχέθηκε η Nokia και το Skype πριν κυκλοφορήσει η συσκευή.

 

Nimbuzz...

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ικανοποιεί η χρηστικότητα και η ποιότητα του, και μου δίνει την αίσθηση ότι έχει bugs. Ωστόσο, το χρησιμοποιώ μερικές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τη βοήθειά σας. Παίρνω από την αρχή που αγόρασα το Ν97 αντίγραφα στο pc με το pc suite. Τα αντίγραφα που παίρνω είναι πάντα χωρίς την μνήμη μαζικής αποθήκευσης και την MiniSD. Για το πρώτο χρονικό διάστημα τα αρχεία .nbu που έπαιρνε στο backup ήταν μεγέθους 10-12ΜΒ. Μετά την επιστροφή μου από τις διακοπές, όποτε παίρνω αντίγραφο, η διαδικασία κρατάει περίπου 15' και το αντίγραφο είναι μεγέθους 1,8 GB!!! Σημειώνω ότι στη μνήμη του τηλεφώνου δεν κρατάω κανένα αρχείο (φωτό, βίντεο κλπ), και όλα τα αρχεία βρίσκονται στην μνήμη μαζικής αποθήκευσης και στην κάρτα μνήμης. Άλλωστε η χωρητικότητα του τηλεφώνου είναι περίπου 80ΜΒ.

Μπορεί κανείς να φανταστεί τί συμβαίνει και να με βοηθήσει;

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι συνδέεσαι σε ξένους wifi routers ή είναι όλοι δικοί σου;

Κι αν είναι ξένοι, πώς γίνεται γμτ; (Παιδεύομαι ένα χρόνο και μόνο στο Starbucks συνδέθηκα). :dash:

 

Προσεξε να δεις. Αν αφησω στις ρυθμισεις να συνδεεται αυτοματα με διαθεσιμο δικτυο πρεπει αυτο να ειναι ηδη καταχωρημενο στη λιστα της συσκευης. Αν το βαλω με ερωτηση πρωτα, τοτε ανιχνευει και στη συνεχεια επιλεγεις εσυ με ποιο. Σε καμμια περιπτωση βεβαια δεν ειναι σωστη και λογικη η συμπεριφορα της ολης διαδικασιας αφου ουτε οι προτεραιοτητες τηρουνται σωστα, αλλα και θα επρεπε απο μονο του να ανιχνευει πρωτα και να δεν βρισκει εγεγραμμενο τοτε να προτρεπει σε επιλογη.

 

Τωρα οσον αφορα στο GPS παλι. Το ανοιξα σημερα το πρωι και οι δορυφοροι παλι μια χανονταν μια εμφανιζονταν. Μετα ομως απο μια επανεκιννηση η συσκευη λοκαριζε με απολυτη σταθεροτητα. Ετσι για μια ακομη φορα ενισχυεται η πεποιθηση μου οτι δεν ειναι προβλημα υλικου, αλλα θεμα που μπορει να ρυθμιστει και να λυθει μεσω αναβαθμισης.

 

Τελος η επερχομενη διαθεση στις 6 Οκτωβριου ευρειας γκαμας συσκευων με wm 6.5, εχω την αισθηση πως πρεπει να πιεζει την Νοκια μεχρι τοτε οι συσκευες της να λειτουργουν το λιγοτερο απροβληματιστα.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Nokia N97 Firmware 2.0 Will Feature Full Kinetic Scrolling; Due In October

 

 

The main points…

 

* full kinetic scrolling throughout the entire UI, including the menu.

* 25-30mb free phone memory added (estimate, not exact figure).

* a whole set of new widgets including ESPN Soccer (why not just ESPN in general?) and CNN video.

* Upgraded Facebook application.

* general stability performance upgrades.

* Bigger album images in song lists.

http://www.n97fanatics.com/nokia-n97-firmware-20-will-feature-full-kinetic-scrolling-due-in-october/

 

Για το πρόβλημα του gps ουτε κουβέντα. Μάλλον θα τη βγάλουμε με ασετόν και συρματάκι. Να τα βράσω τα widgets

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ικανοποιεί η χρηστικότητα και η ποιότητα του, και μου δίνει την αίσθηση ότι έχει bugs. Ωστόσο, το χρησιμοποιώ μερικές φορές.

 

Σου δίνει την αίσθηση ότι έχει bugs, ή έχεις αντιμετωπίσει κάποιο;; :lol:

Αυτή τη στιγμή είναι μια καλή και η μόνη λύση.

 

Πολλά λέγονται πριν κυκλοφορήσει μια συσκεύη στην αγορά, γίνονται συζητήσεις και διαβουλεύσεις, οι οποίες διαρρέουν πριν την κυκλοφορία και δημιουργούν προσδοκίες ή και το αντίθετο.

Αυτό δε σημαίνει ότι η Nokia έκανε κάτι λάθος σε αυτό το θέμα.

Απ' όταν κυκλοφόρησε το N97 -και αυτό έχει σημασία- δεν έχει αναφερθεί, πόσο μάλλον υποσχεθεί, Skype.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τη βοήθειά σας. Παίρνω από την αρχή που αγόρασα το Ν97 αντίγραφα στο pc με το pc suite. Τα αντίγραφα που παίρνω είναι πάντα χωρίς την μνήμη μαζικής αποθήκευσης και την MiniSD. Για το πρώτο χρονικό διάστημα τα αρχεία .nbu που έπαιρνε στο backup ήταν μεγέθους 10-12ΜΒ. Μετά την επιστροφή μου από τις διακοπές, όποτε παίρνω αντίγραφο, η διαδικασία κρατάει περίπου 15' και το αντίγραφο είναι μεγέθους 1,8 GB!!! Σημειώνω ότι στη μνήμη του τηλεφώνου δεν κρατάω κανένα αρχείο (φωτό, βίντεο κλπ), και όλα τα αρχεία βρίσκονται στην μνήμη μαζικής αποθήκευσης και στην κάρτα μνήμης. Άλλωστε η χωρητικότητα του τηλεφώνου είναι περίπου 80ΜΒ.

Μπορεί κανείς να φανταστεί τί συμβαίνει και να με βοηθήσει;

 

Καλησπερα !

Δοκιμασε (και οχι μονο εσυ ) αυτα που λεγονται εδω

Tips to Recover Phone memory of Nokia N97

και δοκιμασε να παρεις παλι back up ,μηπως δεις διαφορα

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Σου δίνει την αίσθηση ότι έχει bugs, ή έχεις αντιμετωπίσει κάποιο;; :lol:

Αυτή τη στιγμή είναι μια καλή και η μόνη λύση.

 

Πολλά λέγονται πριν κυκλοφορήσει μια συσκεύη στην αγορά, γίνονται συζητήσεις και διαβουλεύσεις, οι οποίες διαρρέουν πριν την κυκλοφορία και δημιουργούν προσδοκίες ή και το αντίθετο.

Αυτό δε σημαίνει ότι η Nokia έκανε κάτι λάθος σε αυτό το θέμα.

Απ' όταν κυκλοφόρησε το N97 -και αυτό έχει σημασία- δεν έχει αναφερθεί, πόσο μάλλον υποσχεθεί, Skype.

Εμένα αυτό μου κάνει, αν όχι για υπόσχεση, για δελτίο τύπου.

http://about.skype.com/2009/02/skype_and_nokia_partner_to_int.html

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό μου κάνει, αν όχι για υπόσχεση, για δελτίο τύπου.

http://about.skype.com/2009/02/skype_and_nokia_partner_to_int.html

 

Χμ... Εμένα πάλι μου κάνει δελτίο τύπου του Skype και όχι της Nokia.

Συγγνώμη αν γίνομαι κάπως απόλυτη, αλλά κουράζει το γενικευμένο κλίμα γκρίνιας γύρω από μερικά πράγματα.

Γιατί, λοιπόν, παραπονιόμαστε για τη Nokia και όχι για τη Skype;

Μπορούμε πραγματικά να ξέρουμε πού κόλλησε η συνεργασία;

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Ρε γμτ αυτο το τηλεφωνο ειναι για παρα πολυ γερα νευρα....:mad::mad:

 

Δεν προλαβα να τελειωσω μια καλη κουβεντα που εγραψα και το τηλεφωνο εμεινε απο μπαταρια. Το συνδεω στο φορτιστη ... τιποτα νεκρο. Κοιταζω μηπως δεν πατουσε καλα ο φορτιστης ... κανενα προβλημα. Επιστρατευω αυτον του Ν95 με τον ανταπτορα ... παλι καμμια αντιδραση. Το συνδεω στο καλωδιο του usb και αφου αναβοσβηνει το φωτακι φορτισης σαν να στελνει σηματα μορς ... ω του θαυματος ξεκινα να φορτιζει. Ενταξει λεω, κολλησε για καποιο λογο και τωρα ξεκολλησε, το ξαναβαζω στους φορτιστες ρευματος ... ξανα νεκρο !!! Το ξαναβαζω στη usb, ξαναξεκινα να φορτιζει, επειδη ομως με αυτα και με εκεινα ειχε περασει αρκετη ωρα που ηταν κλειστο, ενεργοποιω την συσκευη και .... σταματα παλι η φορτιση !!!

 

Αυτη την στιγμη λοιπον, βρισκομαι με την συσκευη να φορτιζει ΚΛΕΙΣΤΗ μεσω usb και αν δοκιμασω να την ενεργοποιησω αυτη να κλεινει.

Μου φαινεται πως τα χαπια δεν με πιανουν πια ! Κατι ενεσιμο δεν υπαρχει ???

 

Τελικα το Ν97 θα αναδειχθει επαξια στην μακραν πιο αποτυχημενη συσκευη απο δημιουργιας Νοκια !!!

 

Υ.Γ. Και μετα απο ολα αυτα μιλα η φιλη πιο πανω για γκρινιες.....

Μα μετα απο αυτα που συμβαινουν η γκρινια ειναι οτι πιο ανωδυνο μπορει να κανει κανεις αφου ετσι και αλλιως δεν αλλαζει τιποτα.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, αυτές τις μέρες κυκλοφόρησε αναβάθμιση του Ovi Maps. Μου την εμφάνιση ως ενημέρωση και την εγκατέστησα.:)

 

Ίσως λύσει το πρόβλημα με τους χάρτες που εξαφανίζονται.;)

 

Την εγκατεστησα και εγω και στα σχετικα βλεπω:

v3.01 09wk34b02 MW openGL LM MN

Map version 0.1.22103 Open bitLM 6.218

 

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω πως δεν αλλαξε κατι, απο την αλλη τουλαχιστον μεχρι τωρα δεν προσπαθει συνεχεια να εγκαταστησει την εγκατεστημενη αναβαθμιση !

 

 

Τωρα οσον αφορα στο θεμα της φορτισης που ανεφερα πιο πανω, δειχνει οτι φορτιζει και με παλιο φορτιστη. Μονο με τον δικο του αρνειται να φορτισει. Σε περιπτωση που ειμαι τυχερος και δεν ειναι θεμα τηλεφωνου αλλα φορτιστη (πως καταντησαμε να μιλαμε για 20 ημερων συσκευη), τι κανω ? που απευθυνομαι ?

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Σε αλλο τηλεφωνο δοκιμασες αν δουλευει;Αν οχι τοτε πας σε nokia club.Καλυπτεσαι απο εγγυηση για 6 μηνες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλο τηλεφωνο δοκιμασες αν δουλευει;Αν οχι τοτε πας σε nokia club.Καλυπτεσαι απο εγγυηση για 6 μηνες.

 

Δεν εχω αλλο τηλεφωνο που να ταιριαζει το βυσμα του Ν97, για να δοκιμασω.

 

Στην Παρο δυστυχως δεν υπαρχει nokia club. Να απευθυνθω στη Νοκια ? εκει οπου το πηρα ?

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αλλο τηλεφωνο που να ταιριαζει το βυσμα του Ν97, για να δοκιμασω.

 

Στην Παρο δυστυχως δεν υπαρχει nokia club. Να απευθυνθω στη Νοκια ? εκει οπου το πηρα ?

 

Αν δεν υπάρχει Nokia Shop, πήγαινε το εκεί που το αγόρασες.

Το περίεργο είναι ότι δε δουλεύει ούτε με τον αντάπτορα...

Πώς γίνεται να χάλασαν ταυτόχρονα και φορτιστής και αντάπτορας;

Κι αν πεις πως χάλασε η θύρα του τηλεφώνου, γιατί φορτίζει από USB στον υπολογιστή;

Άγνωσται αι βουλαί.... :lol::lol::lol:

 

ΥΓ: Σε βλέπω να έρχεσαι στην Αθήνα προς αναζήτηση Nokia Shop! Πες μου να ειδοποιήσω το κοριτσάκι, τώρα που δεν έχουν ανοίξει ακόμα τα σχολεία!

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Ρε γμτ αυτο το τηλεφωνο ειναι για παρα πολυ γερα νευρα....:mad::mad:

 

Δεν προλαβα να τελειωσω μια καλη κουβεντα που εγραψα και το τηλεφωνο εμεινε απο μπαταρια. Το συνδεω στο φορτιστη ... τιποτα νεκρο. Κοιταζω μηπως δεν πατουσε καλα ο φορτιστης ... κανενα προβλημα. Επιστρατευω αυτον του Ν95 με τον ανταπτορα ... παλι καμμια αντιδραση. Το συνδεω στο καλωδιο του usb και αφου αναβοσβηνει το φωτακι φορτισης σαν να στελνει σηματα μορς ... ω του θαυματος ξεκινα να φορτιζει. Ενταξει λεω, κολλησε για καποιο λογο και τωρα ξεκολλησε, το ξαναβαζω στους φορτιστες ρευματος ... ξανα νεκρο !!! Το ξαναβαζω στη usb, ξαναξεκινα να φορτιζει, επειδη ομως με αυτα και με εκεινα ειχε περασει αρκετη ωρα που ηταν κλειστο, ενεργοποιω την συσκευη και .... σταματα παλι η φορτιση !!!

 

Αυτη την στιγμη λοιπον, βρισκομαι με την συσκευη να φορτιζει ΚΛΕΙΣΤΗ μεσω usb και αν δοκιμασω να την ενεργοποιησω αυτη να κλεινει.

Μου φαινεται πως τα χαπια δεν με πιανουν πια ! Κατι ενεσιμο δεν υπαρχει ???

 

Τελικα το Ν97 θα αναδειχθει επαξια στην μακραν πιο αποτυχημενη συσκευη απο δημιουργιας Νοκια !!!

 

Υ.Γ. Και μετα απο ολα αυτα μιλα η φιλη πιο πανω για γκρινιες.....

Μα μετα απο αυτα που συμβαινουν η γκρινια ειναι οτι πιο ανωδυνο μπορει να κανει κανεις αφου ετσι και αλλιως δεν αλλαζει τιποτα.

Δοκίμασε να βγάλεις την μπαταρία και να την ξαναβάλλεις. Το έχει κάνει και σε μένα κι έστρωσε μ' αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...