Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν αργεί καθόλου. Είσαι έτοιμος. Απλά μην κάνεις restore που σου προτείνει το itunes.

 

Αν τυχόν κλείσεις για κάποιο λόγο το iphone τότε απλά τρέχεις το αρχείο blackra1n από τον υπολογιστή σου. Βλέπεις τη φάτσα του geohot στο iphone και είσαι έτοιμος!!

 

όλα αυτά έγιναν, ευχαριστώ πάντως φίλε..τώρα ψάχνω από κάπου σπασμένη εφαρμογή για να δώ τι έκανα...όποιος μπορεί ας βοηθήσει.......

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

όλα αυτά έγιναν, ευχαριστώ πάντως φίλε..τώρα ψάχνω από κάπου σπασμένη εφαρμογή για να δώ τι έκανα...όποιος μπορεί ας βοηθήσει.......

 

 

Σε καταλαβαινω απολυτα φιλε μου..:p

Κι εγω απο wm σε Iphone πηγα..Δεν ειναι δυσκολο,απλα τελειως αλλη ιδεολογια..

Στο γνωστο site οπου εβρισκες cr**** εφαρμογες για wm εχει μπολικες και για iphone..οπως και στο ..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αγόρασα σήμερα το iphone 3gs 16gb (εκδοση 3.1.2). έκανα πρίν λίγο ότι έλεγε αυτή η σελίδα http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=5886&laid=12 (χωρίς να έχω κάανει τίποτα άλλο). Τώρα που τελείωσα με αυτήν την διαδικασία...τι; Eίναι έτοιμο; Πως περνάω παιχνίδια και προγράμματα; Και κάτι άλλο που το διάβασα παραπάνω και ανησύχησα σχετικά με αυτό που λέτε ότι αν κλείσει θέλει pc για να ανοίξει πως θα το ξεπεράσουμε; :(
plzzzzzzzzzzz :(
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Για όσους βαριέστε να διαβάσετε (γιατί περί αυτού πρόκειται, ό,τι θα πω εδώ υπάρχει και σε πολλά άλλα σημεία - δουλεύουμε και λίγο το Google):

 

1) Στο 3G κατ' αρχάς δε μπορούμε να κάνουμε downgrade αν δεν έχουμε το ECID SHSH της παλαιότερης έκδοσης για τη συσκευή μας κρατημένο. Άρα όσοι παίρνουμε τώρα νέα συσκευή που έχει από τη μαμά της το 3.1.2 ξεχνάμε το downgrade, αφού η Apple έχει σταματήσει να επικυρώνει restore images παλαιοτέρων εκδόσεων.

 

2) Αν για οποιονδήποτε λόγο κολλήσουμε και δε μπορούμε να ξεκολλήσουμε απλώς κάνουμε restore στην επίσημη 3.1.2 μέσω του iTunes. Ούτε DFU ούτε τίποτα.

 

3) Η μόνη βιώσιμη λύση για να γίνει jailbreak στην 3.1.2 αυτή τη στιγμή στο 3G είναι το blackra1n. Κάνουμε επίσημο restore στην 3.1.2, κλείνουμε το iTunes, τρέχουμε το blackra1n και πατάμε το κουμπάκι make it ra1n. Αφού επανεκκινήσει η συσκευή μπαίνουμε σε κάποιο WiFi δίκτυο, τρέχουμε το πρόγραμμα blackra1n στο κινητό (που είναι και η απόδειξη ότι πέτυχε το jailbreak), του λέμε να κατεβάσει το Cydia, να το περάσει, και αφού τρέξουμε με επιτυχία το Cydia ξανατρέχουμε το blackra1n (στο iPhone πάντα) και επιλέγουμε αφαίρεση του ιδίου (εφ' όσον δεν το χρειαζόμαστε πλέον). Ό,τι άλλο περί jailbroken προγραμμάτων μέσω του Cydia εφ' εξής, δεν ξαναασχολούμαστε με το blackra1n για jailbreak.

 

4) Αν χρειαστεί να κάνουμε reboot στη συσκευή (reboot, όχι respring), θα μας βγάλει στην οθόνη της την εικόνα του restore με το βύσμα USB και το iTunes. Σε αυτό το σημείο απλώς επανασυνδέουμε το iPhone στον υπολογιστή, τρέχουμε το blackra1n, πατάμε το κουμπάκι και... τέλος! Το πρόγραμμα δεν πειράζει κάτι στη συσκευή - είναι ήδη jailbroken - απλώς παρακάμπτει τον bootloader της Apple και αναγκάζει το κινητό να εκκινήσει κανονικά. Απλώς προσέχουμε μη χρειαστούμε reboot έξω (κατά κανόνα από κάποιο πολύ σπάνιο crash ή από άδεια μπαταρία) - και πάλι, μας αρκεί ένας υπολογιστής με το blackra1n ή σύνδεση στο Internet και ένα καλώδιο USB για να επανέλθουμε.

 

Γκέγκε; ;-)

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Για όσους βαριέστε να διαβάσετε (γιατί περί αυτού πρόκειται, ό,τι θα πω εδώ υπάρχει και σε πολλά άλλα σημεία - δουλεύουμε και λίγο το Google):

 

1) Στο 3G κατ' αρχάς δε μπορούμε να κάνουμε downgrade αν δεν έχουμε το ECID SHSH της παλαιότερης έκδοσης για τη συσκευή μας κρατημένο. Άρα όσοι παίρνουμε τώρα νέα συσκευή που έχει από τη μαμά της το 3.1.2 ξεχνάμε το downgrade, αφού η Apple έχει σταματήσει να επικυρώνει restore images παλαιοτέρων εκδόσεων.

 

2) Αν για οποιονδήποτε λόγο κολλήσουμε και δε μπορούμε να ξεκολλήσουμε απλώς κάνουμε restore στην επίσημη 3.1.2 μέσω του iTunes. Ούτε DFU ούτε τίποτα.

 

3) Η μόνη βιώσιμη λύση για να γίνει jailbreak στην 3.1.2 αυτή τη στιγμή στο 3G είναι το blackra1n. Κάνουμε επίσημο restore στην 3.1.2, κλείνουμε το iTunes, τρέχουμε το blackra1n και πατάμε το κουμπάκι make it ra1n. Αφού επανεκκινήσει η συσκευή μπαίνουμε σε κάποιο WiFi δίκτυο, τρέχουμε το πρόγραμμα blackra1n στο κινητό (που είναι και η απόδειξη ότι πέτυχε το jailbreak), του λέμε να κατεβάσει το Cydia, να το περάσει, και αφού τρέξουμε με επιτυχία το Cydia ξανατρέχουμε το blackra1n (στο iPhone πάντα) και επιλέγουμε αφαίρεση του ιδίου (εφ' όσον δεν το χρειαζόμαστε πλέον). Ό,τι άλλο περί jailbroken προγραμμάτων μέσω του Cydia εφ' εξής, δεν ξαναασχολούμαστε με το blackra1n για jailbreak.

 

4) Αν χρειαστεί να κάνουμε reboot στη συσκευή (reboot, όχι respring), θα μας βγάλει στην οθόνη της την εικόνα του restore με το βύσμα USB και το iTunes. Σε αυτό το σημείο απλώς επανασυνδέουμε το iPhone στον υπολογιστή, τρέχουμε το blackra1n, πατάμε το κουμπάκι και... τέλος! Το πρόγραμμα δεν πειράζει κάτι στη συσκευή - είναι ήδη jailbroken - απλώς παρακάμπτει τον bootloader της Apple και αναγκάζει το κινητό να εκκινήσει κανονικά. Απλώς προσέχουμε μη χρειαστούμε reboot έξω (κατά κανόνα από κάποιο πολύ σπάνιο crash ή από άδεια μπαταρία) - και πάλι, μας αρκεί ένας υπολογιστής με το blackra1n ή σύνδεση στο Internet και ένα καλώδιο USB για να επανέλθουμε.

 

Γκέγκε; ;-)

 

Να προσθεσω κι εγω επισεις,οτι αυτα ισχυουν για τις πιο καινουργες συσκευς(Νοεμβριο και μετα αν δεν κανω λαθος),με τις νεες boot rom!Εγω δεν θυμαμαι πια εχω,αλλα σε καθε επανεκκινηση,ανοιγει κανονικα!!Φυσικα ειναι με την 3.1.2 και JB:!::)

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ:)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

παιδια κάτι άλλο. Όταν ανοίγω το cydia προσπαθώ να κατεβάσω από εκεί το INSTALLUS για να περνάω εφαρμογές, αλλά κάθε φορά που ξεκινάει το downloading μετά από 1-2 λεπτά μου βγάζει σφάλμα και σταματάει!το ίδιο ακριβός γίνεται και με οποιοδίποτε άλλο πρόγραμμα θέλω να κατεβάσω. γιατί μου το κάνει αυτό;
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι κάτοχος του πρώτου iphone 2G και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βγει έκδοση pwnage tool που να ξεκλειδώνει το λογισμικό 3.1.2. 7D11 για iphone 2G και που βρίσκονται τα links για να κατεβάσω τα "απαραίτητα" για το unlock / jailbreak. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι κάτοχος του πρώτου iphone 2G και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βγει έκδοση pwnage tool που να ξεκλειδώνει το λογισμικό 3.1.2. 7D11 για iphone 2G και που βρίσκονται τα links για να κατεβάσω τα "απαραίτητα" για το unlock / jailbreak. Ευχαριστώ!

Υποθέτω αφού ζητάς το PwnageTool μιλάς για Mac, ναι; (αφού η έκδοση για Windows είναι το WinPwn που δεν ξέρω σε τι κατάσταση βρίσκεται)

 

Η πιο πρόσφατη έκδοση - 3.1.4 αν δεν απατώμαι - βρίσκεται σε σχετικό post στο blog της iPhone Dev Team, στο http://blog.iphone-dev.org/. Θα χρειαστείς και το IPSW της 3.1.2 7D11 για το iPhone 2G, λινκ για το οποίο έχω την αίσθηση ότι δε μπορώ να δώσω αλλά αν ψάξεις ελάχιστα στο hackint0sh.org θα το βρεις.

 

Καλό J/B'ing!

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αργούν να βγάλουν jb για την νέα εκδοση

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αργούν να βγάλουν jb για την νέα εκδοση

 

Είμαι σίγουρος ότι η Apple έχει έτοιμη την καινούργια της αναβάθμιση για το iphone , απλά περιμένει να "σπάσουν" την τωρινή και μετά να τους την σπάσει βγάζοντας την νέα ... :p;)

Link to comment
Share on other sites

Η απλά επειδή περιμένουμε νέα έκδοση, δεν ασχολούνται καν με την υπάρχουσα για να πάνε κατευθείαν στην επόμενη.

 

Δεν νομίζω, προσωπικά, η Apple να περιμένει τον Geohot να "σπάσει" την 3.1.2 με την νέα bootrom για να βγάλει νέα έκδοση;)...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως φοβάμαι να κάνω jailbreak με όλα αυτά που εχω ακούσει :p...Θα περιμένω να βγει η καινούρια έκδοση. Άλλωστε μια εβδομάδα το έχω το iPhone :shifty:
Link to comment
Share on other sites

παιδια το cydia σας δουλευει??? εμενα απο χθες οχι... :(

 

Αδυνατον να δουλεψει εμφανιζει

Unable to Load (timed out)

Κινητό Τηλέφωνο το Τερματικό του Μέλλοντος
Link to comment
Share on other sites

παιδια το cydia σας δουλευει??? εμενα απο χθες οχι... :(

 

Αδυνατον να δουλεψει εμφανιζει

Unable to Load (timed out)

 

Cydia Crashes FIx! 28dec09!

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παιδιά. Κανένα νέο για το πότε θα έχουμε το jailbreak για τα φρέσκα iphone με την καινούργια bootrom ? (εννοώ jailbreak που θα επιτρέπει το restart στο κινητό).

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παιδιά. Κανένα νέο για το πότε θα έχουμε το jailbreak για τα φρέσκα iphone με την καινούργια bootrom ? (εννοώ jailbreak που θα επιτρέπει το restart στο κινητό).

 

Ευχαριστώ.

Αν κατάλαβα καλά, ο geohot το έχει έτοιμο το νέο jailbreak, αλλά περιμένει να του δοθεί κάποιο βραβείο για να το δώσει στη δημοσιότητα. :blink:

 

Αν θες τη γνώμη μου, ο geohot είναι βαλτός από την ίδια την Apple. Αυτά συμβαδίζουν. Μόλις θα βγει νέο επίσημο firmware, τότε θα δοθεί και το νέο jailbreak για τη νέα bootrom.

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε οτι θα βγει σύντομα, γιατί πολλοί (μεταξύ αυτών και εγώ) δεν κάνουν jailbreak περιμένοντας την σωστή έκδοση, που δεν θα τους αναγκάζει ή να το έχουν πάντα ανοιχτό ή να κουβαλούν Η/Υ μαζί τους.
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε οτι θα βγει σύντομα, γιατί πολλοί (μεταξύ αυτών και εγώ) δεν κάνουν jailbreak περιμένοντας την σωστή έκδοση, που δεν θα τους αναγκάζει ή να το έχουν πάντα ανοιχτό ή να κουβαλούν Η/Υ μαζί τους.

Να κάνετε απότώρα jailbreak. Τι φοβάστε δηλαδή; Ακόμα και ριστάρτ να γίνει,απλά τρέχετε το αρχειάκι blackra1n και αυτό ήταν. Άσε που πάντα είναι ελεγχόμενο το ριστάρτ.

Link to comment
Share on other sites

εγω που το πηρα απο ελλαδα χρειαζεται να το κανω jailbroke? επισης θελω να μου πειτε πως θα βαλω το cydia και το facebook μεσα και γενικα πως θα περναω τα προγραμματα μεσα στο iPhone. ευχαριστω

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

εγω που το πηρα απο ελλαδα χρειαζεται να το κανω jailbroke? επισης θελω να μου πειτε πως θα βαλω το cydia και το facebook μεσα και γενικα πως θα περναω τα προγραμματα μεσα στο iPhone. ευχαριστω

 

Αρχίζεις αμέσως διάβασμα στην ενότητα των οδηγών (guides).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

εγω που το πηρα απο ελλαδα χρειαζεται να το κανω jailbroke? επισης θελω να μου πειτε πως θα βαλω το cydia και το facebook μεσα και γενικα πως θα περναω τα προγραμματα μεσα στο iPhone. ευχαριστω

 

Κάνε αυτό που σου είπε ο kkalog..

 

Έχεις μέλλον.. Πολύ. Και διάβασμα.

 

Jailbreak δεν "χρειάζεται" να κάνεις. Αν θέλεις να αποκτήσει το τηλέφωνό σου μερικές δυνατότητες ακόμα το κάνεις. Αλλά δεν "χρειάζεται";)..

 

Για να βάλεις το facebook, απλά ανοίγεις το iTunes, πας στο AppStore, πατάς στο search Facebook και το κατεβάζεις. Αφού το κατεβάσεις, θα συνδέσεις στο pc το iPhone και μετά θα του πατήσεις sync και αυτό ήταν! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Παρέλαβα χτες το IPHONE 3GS 32GB για Vodafone. Η εκδοση του λεει στις πληροφοριες ειναι 3.1.2 (7D11). Σκεφτομαι να το κανω Jailbreak. Θα ηθελα να ρωτησω αν για την εκδοση που εχω υπαρχει δοκιμασμενο σπασιμο ? Ακομα, ποια στοιχεια πρεπει να καταγραψω που θα μου χρειαστουν μετεπειτα(π.χ. ECID,SHSH,iBEC,iBSS) ? Ακομη δεν το εχω κανει register στο iTunes γιατι μπορει να μου αναβαθμισει το λογισμικο που θα με δυσκολεψει στο σπασιμο αν καταλαβα καλα, να κανω αφοβα register στο iTunes ? Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...