Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδες για πειτε μου λιγο...σε 2g αγορασμενο απ'εξω (πριν κατι χρονια...:lol:) τι κανω για να παω στη 3.1.2??απλα update στο itunes και μετα jail με "μαυρη βροχη"?? (ακου μαυρη βροχη, ωραιο ονομα..:ninja:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν γινεται τιποτα, απλα θα περιμενουμε το redsnow η να διορθωθει το blackra1n.
http://www.slang.gr/media/img/200804/e3c7f6fd7cd882190bfed167b9b5a61e_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες για πειτε μου λιγο...σε 2g αγορασμενο απ'εξω (πριν κατι χρονια...:lol:) τι κανω για να παω στη 3.1.2??απλα update στο itunes και μετα jail με "μαυρη βροχη"?? (ακου μαυρη βροχη, ωραιο ονομα..:ninja:)

 

αν ειναι κλειδωμενο το iphone μην πας 3.1.2 γιατι δεν εχει ξεκλειδωμα.

Αν οχι κανε το μεσω itunes κανονικα.

http://www.slang.gr/media/img/200804/e3c7f6fd7cd882190bfed167b9b5a61e_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει jailbreak σε 2 iphone 3G.Το ένα σε ΧΡ και το άλλο σε vista και όλα πήγαν καλά.

 

Θα μπορουσες να μας πεις πως ακριβως το εκανες?με τις οδηγιες του link πιο πανω? Γιατι μονο με το blackrain δεν γινεται κανονικα... τουλαχιστον ολοι οι υπολοιποι δεν τα καταφεραν

Link to comment
Share on other sites

τελικα τα καταφερα.λοιπον εχω το iphone 3g sthn 3.1.2 v με το itunes 9 και windows vista. η ολη διαδικασια ευκολη.

1)κανουμε back up

2)αν δεν εχουμε itunes 9 και v 3.1.2 τοτε τα βαζουμε.

3)αφου τελειωσουν αυτα κανουμε συνχρονισμο και μετα ανοιγουμε το blacka1n (δεν κλεινουμε το itunes)

4) παταμε το κουμπι

5) ΔΕΝ παταμε ok στο itunes παρα μονο οταν μας πει το προγραμμα οτι τελειωσε και εχετε δει τη φωτογραφια του πιτσιρικα στο κινιτο σας.

6)εμφανιζετε το blacka1n στην οθονη σας και κανετε εγκατασταση το cydia.

7)τα υπολοιπα νομιζω τα ξερετε

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Eπιβεβαιώνω οτι το blackra1n κανει άψογα την δουλεια του σε 3gs και vista που εχω εγω

Η ολη διαδικασία ειναι πανεύκολη και διαρκεί ούτε 2 λεπτα!

 

Επιβεβαιώνω και εγώ με την σειρά μου τα παραπάνω και συμπληρώνω ότι και το winterboard δουλεύει άψογα.

Προσέξτε μόνο (το πόσταρα και αλλού,αλλά το ξαναλέω εδώ γιατί νομίζω πως αρκετοί θα την πατήσουν,όπως εγώ την πρώτη φορά)

Μην εγκαταστήσετε και το cydia και το rock και το icy ταυτόχρονα γιατί την πατήσατε.Θα κάνουν conflict μεταξύ τους και δεν θα δουλεύουν σωστά,και αυτό μετά διορθώνεται μόνο με restore.

Με λίγα λόγια,αν πάνε όλα καλά και φτάσετε στο σημείο που σας ζητάει να επιλέξετε ποια εφαρμογή θα εγκαταστήσετε από τις τρεις (cydia,rock ή icy),επιλέξτε μόνο το cydia.

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω ενα προβληματακι με το ssh στο iphone 3gs jailbrake με το ssh

δεν εχω καταλαβει τι ακριβως χρειαζεται να κατεβασω απο το cydia στο iphone...

ξερει καποιος να μου πει?

Στο pc χρειαζομαστε το WinSCP σωστα? υπαρχει guide sto site για ssh αλλα δεν λεει για το πως λειτουργει και τι πρεπει να κανεις στη συσκευη....:wacko:

δοκιμασα πολλα αλλα δεν μου δουλευει... εχει δουλεψει σε καποιον αλλο στην 3.1.2???

thanks

Link to comment
Share on other sites

τελικα τα καταφερα.λοιπον εχω το iphone 3g sthn 3.1.2 v με το itunes 9 και windows vista. η ολη διαδικασια ευκολη.

1)κανουμε back up

2)αν δεν εχουμε itunes 9 και v 3.1.2 τοτε τα βαζουμε.

3)αφου τελειωσουν αυτα κανουμε συνχρονισμο και μετα ανοιγουμε το blacka1n (δεν κλεινουμε το itunes)

4) παταμε το κουμπι

5) ΔΕΝ παταμε ok στο itunes παρα μονο οταν μας πει το προγραμμα οτι τελειωσε και εχετε δει τη φωτογραφια του πιτσιρικα στο κινιτο σας.

6)εμφανιζετε το blacka1n στην οθονη σας και κανετε εγκατασταση το cydia.

7)τα υπολοιπα νομιζω τα ξερετε

 

Έχω δοκιμάσει ΟΛΟΥΣ τους τρόπους που έχουν γραφτεί εδώ, κ σε άλλα forums χωρίς αποτέλεσμα. Και το "fix" με το .dll !

3G και Vista

----------------

Now playing on iTunes: Grateful Dead - High Time

via FoxyTunes

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω ενα προβληματακι με το ssh στο iphone 3gs jailbrake με το ssh

δεν εχω καταλαβει τι ακριβως χρειαζεται να κατεβασω απο το cydia στο iphone...

ξερει καποιος να μου πει?

Στο pc χρειαζομαστε το WinSCP σωστα? υπαρχει guide sto site για ssh αλλα δεν λεει για το πως λειτουργει και τι πρεπει να κανεις στη συσκευη....:wacko:

δοκιμασα πολλα αλλα δεν μου δουλευει... εχει δουλεψει σε καποιον αλλο στην 3.1.2???

thanks

 

Από το cydia, θα κατεβάσεις και θα εγκαταστήσεις το OpenSSH.

 

Φόρτωσε το cydia, ψάξε το μ' αυτό το όνομα στο searech και εγκατέστησέ το. Κάνε κι ένα ...restart τη συσκευή.

 

Στη συνέχεια, κατέβασε κι εγκατέστησε το WinSCP στον υπολογιστή σου.

 

Άνοιξε το WiFi στο iPhone και ...ακολούθησε τον οδηγό του pperiklis, εδώ: Συνδεθείτε μέσω SSH στη συσκευή (Windows)

 

Έχε υπόψη σου, η σύνδεση θ' αργήσει λίγο (μόνο τη πρώτη μόνο), επειδή δημιουργούνται κάποια «κλειδιά». Θα ανοίξει κάποιο παράθυρο που θα σε ειδοποιεί πως δεν είναι εφικτή η σύνδεση (ή κάτι τέτοιο, δε θυμάμαι ακριβώς). Μη πατήσεις τίποτα. Δώσε του λίγο χρόνο και τσουπ, θα συνδεθεί. :)

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι κλειδωμενο το iphone μην πας 3.1.2 γιατι δεν εχει ξεκλειδωμα.

Αν οχι κανε το μεσω itunes κανονικα.

 

Είναι σίγουρο αυτό που λές γιατί και εγώ έχω ένα iPhone 2G και φυσικά αγορασμένο και κλειδωμένο απο εξωτερικό μιας και Ελλάδα δεν κυκλοφόρησε ποτέ και θέλω να ρωτήσω αν πάω στην 3.1.2 αν το τηλέφωνο θα γίνει κανονικά J/A/U γιατί σύμφωνα με εδώ: http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=4255

γίνεται. Τι ισχύει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα μετα απο ωρα που δεν μπορουσα να καταλαβω γιατι δεν γινοταν,το μονο που εκανα ηταν τα παραπανω.στην αρχη παταγα ok στο itunes και δεν συνεχιζε.μετα το αφησα και συνεχιστηκε κανονικα.
Link to comment
Share on other sites

@soiramk

 

Και γω αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα. Έμενε στο running. Απ ότι δίάβασα και γω γενικά για το θέμα έμεινα στο ''κλείνω το άι φον, τρέχω μπλακ ρέιν, και μετά το ανοίγω!!

 

Όταν το άνοιγα έλεγε sim locked: από την στιγμή που έβαζα το πιν και μετά το blackra1n δεν έπιανε.

Μια φορά δοκίμασα στην τύχη και με το που άνοιξε δεν το ακούμπησα(δεν ενεργοποίησα την σιμ) και πάτησα το make it ra1n. Και τελικά άρχισε η διαδικασία. Δοκίμασε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενα λιγες μερες να διαβασω εντυπωσεις και τυχον προβληματα μολις σημερα εκανα jb και ολα καλα.

 

Θελω να σταθω στο σημαντικοτερο κομματι του τελευταιου jb περιμεναμε ολοι αρκετο καιρο να βγει jb για την 3.1 και οχι μονο κυκλοφορησε αλλα ηταν και το πιο απλο jb που εχω κανει απο το 3G μεχρι και τωρα στο 3GS νομιζω οτι δεν πρεπει να αγνοησουμε την παρακληση που κανει ο geohot και αναφερει αν οντως ηταν το πιο ευκολο-απλο-γρηγορο jb που εχουμε κανει να κανουμε ενα donate.

 

Νομιζω οτι το αξιζει μπροστα σε ολα αυτα που μπορουμε να απολαυσουμε λογω της δικης του προσπαθειας..

Κινητό Τηλέφωνο το Τερματικό του Μέλλοντος
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες για πειτε μου λιγο...σε 2g αγορασμενο απ'εξω (πριν κατι χρονια...:lol:) τι κανω για να παω στη 3.1.2??απλα update στο itunes και μετα jail με "μαυρη βροχη"?? (ακου μαυρη βροχη, ωραιο ονομα..:ninja:)

 

 

Με το pwnage tool 3.1.4 μπορεί να γίνει κανονικά jail και unlock το 2g στην 3.1.2. Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. ;)

 

Απλά θα επιλέξεις να κάνεις activate μέσω του pwnage tool. Το blackrain προυποθέτει ότι έχει περαστεί η original firmware και επομένως έχει αναβαθμιστεί το baseband.

 

Οπότε προχωράς κανονικά με pwnage tool 3.1.4 και δεν θα έχεις πρόβλημα.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ακολούθησα τους οδηγούς για redsnOw και ενώ η διαδικασία εκτελείται κανονικά, η έκδοση στην οποία πηγαίνω είναι η 3.0, όταν τελειώσει μου βγάζει το καλώδιο και το itunes με ένδειξη slide for emergency. Τι κάνω λάθος ρε παιδιά??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ακολούθησα τους οδηγούς για redsnOw και ενώ η διαδικασία εκτελείται κανονικά, η έκδοση στην οποία πηγαίνω είναι η 3.0, όταν τελειώσει μου βγάζει το καλώδιο και το itunes με ένδειξη slide for emergency. Τι κάνω λάθος ρε παιδιά??

 

Ευχαριστώ

 

Δεν κάνεις jail στο 2G με το redsnow αλλά με το Pwnage tool...

 

 

http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=4255

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

avid ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά αυτό ισχύει και για windows, γιατι όταν το κατεβάζω δεν μπορώ να το τρέξω σε windows ?

 

Πάρτα από την αρχή και πες τι έχεις κάνει ακριβώς για να καταλάβουμε...

 

Πέρασες κατευθείαν από το itunes κάποιο firmware.???

 

To Pwn είναι μόνο για mac και καταλαβαίνω ότι είναι το μόνο που μπορεί να σου δώσει λύση αυτή την στιγμή..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Avid έχεις δίκιο οπότε ξεκινάω από την αρχή. Λοιπόν αρχικά απο itunes έκανα restore custom ipsw 3.0 και μετά με redsnOw 8.0 ακολούθησα την διαδικασία όπως περιγράφεται απο τους οδηγούς. Ελπίζω τώρα να βοήθησα λίγο

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Avid έχεις δίκιο οπότε ξεκινάω από την αρχή. Λοιπόν αρχικά απο itunes έκανα restore custom ipsw 3.0 και μετά με redsnOw 8.0 ακολούθησα την διαδικασία όπως περιγράφεται απο τους οδηγούς. Ελπίζω τώρα να βοήθησα λίγο

 

Ευχαριστώ

 

Λογικά άμα ήταν custom από το pwnage tool δεν χρειαζόταν το redsnow...

Και έτσι όπως μου τα λες μάλλον δεν ήταν custom.

 

Όπως σου είπα και πιο πάνω το μόνο που σου λύνει τα χέρια είναι το Pwn 1.3.4. Και βρες mac..

 

Την 3 έχεις επάνω τώρα??

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

@soiramk

 

Και γω αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα. Έμενε στο running. Απ ότι δίάβασα και γω γενικά για το θέμα έμεινα στο ''κλείνω το άι φον, τρέχω μπλακ ρέιν, και μετά το ανοίγω!!

 

Όταν το άνοιγα έλεγε sim locked: από την στιγμή που έβαζα το πιν και μετά το blackra1n δεν έπιανε.

Μια φορά δοκίμασα στην τύχη και με το που άνοιξε δεν το ακούμπησα(δεν ενεργοποίησα την σιμ) και πάτησα το make it ra1n. Και τελικά άρχισε η διαδικασία. Δοκίμασε και αυτό.

 

 

δεν γίνεται τιποτα μπαινει σε recovery mode και μενει εκει ουτε πιτσιρικα βλεπω ουτε τιποτα δουλευω σε vista me 3g

 

μου χουν σπάσει τα νεύρα εχω δοκιμασει ολους τους τροπους και δεν γινεται τιποτα πως αραγε μερικοι το καταφερνουν και αλλοι οχι????

 

επειδη δεν προκειται να τα καταφερω μηπως ξερει κανεις ποτε θα βγει καποιο αλλο προγραμμα για jailbreak ρε παιδια??δοκιμασα τουλαχιστον εκατο φορες το blackrain και τιποτα και ακολουθησα και οσους τροπους ειχαν πει ορισμενοι και απο εδω και απο το φιρουμ του iphone hellas τιποτα και πραγματικα εχω εξαγριωθει..δε μ αρεσε του ... το jailbreak mou stin 3 και η ησυχια μου

Link to comment
Share on other sites

Από το cydia, θα κατεβάσεις και θα εγκαταστήσεις το OpenSSH.

 

Φόρτωσε το cydia, ψάξε το μ' αυτό το όνομα στο searech και εγκατέστησέ το. Κάνε κι ένα ...restart τη συσκευή.

 

Στη συνέχεια, κατέβασε κι εγκατέστησε το WinSCP στον υπολογιστή σου.

 

Άνοιξε το WiFi στο iPhone και ...ακολούθησε τον οδηγό του pperiklis, εδώ: Συνδεθείτε μέσω SSH στη συσκευή (Windows)

 

Έχε υπόψη σου, η σύνδεση θ' αργήσει λίγο (μόνο τη πρώτη μόνο), επειδή δημιουργούνται κάποια «κλειδιά». Θα ανοίξει κάποιο παράθυρο που θα σε ειδοποιεί πως δεν είναι εφικτή η σύνδεση (ή κάτι τέτοιο, δε θυμάμαι ακριβώς). Μη πατήσεις τίποτα. Δώσε του λίγο χρόνο και τσουπ, θα συνδεθεί. :)

 

ευχαριστω πολυ pazo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...