Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά!!!

Εχω βρει απο κάποια χωρα του εξωτερικού(τεραστια και ανουσια ιστορια) το iphone 3GS.

Απλα αναρωτιέμαι όταν βάλω την κάρτα SIM της vodafone που εχω εγω αν θα έχει σήμα κανονικα.

Αμα είναι κλειδωμένο μόνο για τα δίκτυα εκείνης της χώρας τότε τι κάνω??

Υπάρχει τροπος να κάνω κάτι για να ξεκλειδώσει???

 

Δεν με πειραζει να δώσω και κάποια extra χρηματα αν είναι να γινει καλή δουλεια.

 

Εχω βρει αυτο (http://www.newiphoneunlock.com/softwarepack.html) το site που λέει οτι το κανει αυτο.Είναι αξιόπιστο??

 

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια SOS!!!

 

προσπαθησα να κανω jailbreak σε iphone 3gs με το purplerain και αφου μπηκε σε recovery mode σταματησε να τρεχει το αρχειο.

 

το itunes μου ζηταει restore αλλα πολυ φοβαμαι οτι αν το κανω θα παω στην 3,1 και δεν θα μπορω να κανω (τουλαχιστον για τωρα) jailbreak.

 

τι επιλογες εχω?μπορω να κανω jb εστω και τωρα που το τηλεφωνο ειναι σε recovery mode?

Link to comment
Share on other sites

εγω ρε παιδια δεν μπορεσα να μπω στο host και να προσθεσω τη γραμμη που λεει...δεν υπαρχει προγραμμα σχετικο που να το ανοιγει.ετσι το ανοιξα με wordpad.πληκτρολογησα τη γραμμη αλλα δεν εχω δικαιωμα να το σωσω.μπορει καποιος να μου πεο πως εκανε το λεγομενο bypassing the overlord?

 

παιδια SOS!!!

 

προσπαθησα να κανω jailbreak σε iphone 3gs με το purplerain και αφου μπηκε σε recovery mode σταματησε να τρεχει το αρχειο.

 

το itunes μου ζηταει restore αλλα πολυ φοβαμαι οτι αν το κανω θα παω στην 3,1 και δεν θα μπορω να κανω (τουλαχιστον για τωρα) jailbreak.

 

τι επιλογες εχω?μπορω να κανω jb εστω και τωρα που το τηλεφωνο ειναι σε recovery mode?

 

περιμενε.κ μην βιαζεσαι.διαβασε προσεχτικα εδω.αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!!!

Εχω βρει απο κάποια χωρα του εξωτερικού(τεραστια και ανουσια ιστορια) το iphone 3GS.

Απλα αναρωτιέμαι όταν βάλω την κάρτα SIM της vodafone που εχω εγω αν θα έχει σήμα κανονικα.

Αμα είναι κλειδωμένο μόνο για τα δίκτυα εκείνης της χώρας τότε τι κάνω??

Υπάρχει τροπος να κάνω κάτι για να ξεκλειδώσει???

 

Δεν με πειραζει να δώσω και κάποια extra χρηματα αν είναι να γινει καλή δουλεια.

 

Εχω βρει αυτο (http://www.newiphoneunlock.com/softwarepack.html) το site που λέει οτι το κανει αυτο.Είναι αξιόπιστο??

 

Ευχαριστώ πολύ...

 

Μην ξοδεψεις ούτε 1 cent πριν διαβάσεις πολύ καλά όλο αυτό το νήμα και τους σχετικούς οδηγούς στην ενότητα του forum.

 

Οτι λύση υπάρχει είναι διαθέσιμη και δωρεάν άρα site του τύπου που δίνεις ως link τα ξεχνάς πάραυτα.

 

Λίγα post πιο πάνω φαίνεται μια πρώτη ανάλυση του αν υπάρχει ή δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή δυνατότητα αντιμετώπισης στο προβλημα σου.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

περιμενε.κ μην βιαζεσαι.διαβασε προσεχτικα εδω.αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος

 

δηλαδη να πατησω shift και restore και θα μπορω να επιλεξω την 3,0 και οχι την 3,1?ειναι σιγουρο αυτο?για αυτο μας ρωταω μην κανω καμια βιαστικη κινηση.

 

εαν ειναι ειμαι οφ τοπικ να σβηστουν και συγγνωμη αλλα πανικοβληθηκα απο τη στιγμη που συνεβη και ζηταω την πολυτιμη βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

κατα πασα πιθανοτητα συμφωνα παντα με αυτα που λεει εκει ολα θα πανε κατ ευχην.δεν το εχω κανει εγω γιατι δεν χρειαστηκε.ομως απ οτι καταλαβα καποιοι εδω το επιοχειρησαν και δουλεψε.περιμενε να μας δωσουν περιοσσοτερο τα φωτα τους.
Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχεις κρατήσει το ECID SHSH της 3.0 δεν πρέπει κατ' ουδένα λόγο να κάνεις restore σε εργοστασιακή ipsw, οποιαδήποτε, είτε 3.0 ή 3.1.

 

Τρέξε ξανά το purplerain και δες αν γίνεται κάτι (έχε υπόψιν ότι το purplesn0w δεν λειτουργεί στην έκδοση 3.0.1).

 

Αν και πάλι δεν μπορείς να προχωρήσεις τρέξε το redsn0w όσο είσαι σε recovery mode.

 

Αν και αυτή τη φορά δεν έχεις αποτέλεσμα, κράτησε πατημένα τα πλήκτρα power και home μέχρι η συσκευή να κάνει επανεκκίνηση. Βάλε ξανά τη συσκευή σου σε recovery mode και τρέξε το redsn0w.

 

EDIT: Με πρόλαβες :)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε στο θέμα Εγκατάσταση τοπικού 3GS restore verification server (ECID SHSH):

 

  • Πως μπορείτε να πάρετε το αρχείο ECID SHSH
    • Για την 3.1 μέσω του server της Apple
    • Για τις εκδόσεις 3.0/3.0.1 από τους server του saurik (προϋπόθεση να έχετε ήδη αποθηκεύσει τις πληροφορίες μέσα από το Cydia->make my life easier κατά το παρελθόν)

    [*]Πως μπορείτε να προχωρήσετε σε υποβάθμιση της firmware

    • Δημιουργώντας τον δικό σας server αντί να χρησιμοποιήσετε αυτόν του saurik
    • Υποβάθμιση firmware μέσω του server του saurik

Link to comment
Share on other sites

Μην ξοδεψεις ούτε 1 cent πριν διαβάσεις πολύ καλά όλο αυτό το νήμα και τους σχετικούς οδηγούς στην ενότητα του forum.

 

Οτι λύση υπάρχει είναι διαθέσιμη και δωρεάν άρα site του τύπου που δίνεις ως link τα ξεχνάς πάραυτα.

 

Λίγα post πιο πάνω φαίνεται μια πρώτη ανάλυση του αν υπάρχει ή δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή δυνατότητα αντιμετώπισης στο προβλημα σου.

 

Δεν καταλαβαινω τι σημαινουν αυτα τα "Jailbreak" και κατι αλλες εννοιες που εχουν τα post γι' αυτο και ρωτησα.

Θα μπορω να χρησιμοποιήσω κανονικα την καρτα SIM μου ή όχι???

Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που βγηκε το pawnage tool απο την dev team http://blog.iphone-dev.org/ αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης. Αν ειχα ενα 3GS που το ειχα ξεκλειδωσει στην 3.0 με ultrasnow και το εκανα ανβαθμιση στην 3.1 (και εχασα το jailbreak) τωρα με το pawnage tool θα μπορεσω να το ξανακανω jailbreak? Το ρωταω αυτο δηλαδη γιατι η dev team λεει οτι για να ξεκλειδωθει το 3GS πρεπει να εχει γινει pawned στην 3.0 η 3.0.1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τι σημαινουν αυτα τα "Jailbreak" και κατι αλλες εννοιες που εχουν τα post γι' αυτο και ρωτησα.

Θα μπορω να χρησιμοποιήσω κανονικα την καρτα SIM μου ή όχι???

Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει παρακαλώ.

 

Αν έχει κάποιος την υπομονή θα το κάνει (να σου απαντήσει) σίγουρα, αλλά στο μεταξύ φρόντισε και εσύ να κάνεις τον κόπο να διαβάσεις. Υπάρχουν σε αυτό το forum (και αλλού) άνθρωποι που έχουν γράψει πολλά χιλιόμετρα τα τελευταία 2-3 χρόνια που κυκλοφορεί το iPhone ψάχνοντας και διαβάζοντας και δυστυχώς αυτά τα χιλιόμετρα δεν καλύπτονται με την επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση γιατι τα εχω κανει σαλατα.εμενα το iphone 3gs ειχε 3.0.1.το εκανα j/b και οταν ολοκληρωθηκε η διαδικασια ανοιξα το cydia και επελεξα το make my life easier.χτες που μπηκα στο cydia στην αρχικη σελιδα παρατηρησα οτι πανω πανω εγραφε το μηνυμα 3.1 ecid shsh on file.εγω αν κατι στραβωσει και χρειαστει να κανω restore στην 3.0 / 3.0.1 που ειμαι τωρα με ποιο τροπο θα μπορεσω να το κανω απο αυτον που περιγραφεται στον οδηγο?λογικα εαν κανω restore σε 3.0 / 3.0.1 μετα με τον ιδιο τροπο που εκανα την πρωτη φορα j/b κανω και τωρα?

εχω κολλησει λιγο γιατι δεν καταλαβαινω το 3.1 ecid shsh on file που κολαει...κανονικα δεν θα επρεπε να εχω μηνυμα 3.0.1 ecid shsh on file?συγνωμη αν κουραζω αλλα τα πραγματα εχουν αλλαξει απο περυσι που ειχα 3g και ενω εχω ασχοληθει με το θεμα του restore και εχοντας διαβασει τα σχετικα εξακολουθω να ειμαι μπερδεμενος.επισης το αρχειο host στο pc εμενα ειναι κενο...???!!!

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν έχεις το ECID για την 3.0.1 οπότε δεν μπορείς να κάνεις restore σε αυτήν την έκδοση άρα ούτε jailbreak

 

Ναι, είναι εφικτό να σου πάρει το ECID της 3.1 ενώ είσαι στην 3.0 ή 3.0.1

 

Φαίνεται ότι δεν πρόλαβες

Link to comment
Share on other sites

οποτε εγω τι κανω?με τους τροπους που αναφερενται στον οδηγο δεν γινεται κατι?ειμαι στην 3.0.1 j/b αλλα εχω χασει τον υπνο μου μηπως κατι γινει φαω καμια κομπλα το iphone και χρειαστω restore...αυτο ειναι που με προβληματιζει.
Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

 

Γιατί δεν πας στην 3.1 με το pwnagetool?

 

αυτο ομως χρειαζεται mac ετσι δεν ειναι?και εγω δεν εχω...αν ομως τελικα βρω ακρη με mac (παιζει να ψησω τη γυναικα μου να παρουμε εναν) και παω στην 3.1 με το pwnagetool θα ειμαι jailbroken οπως τωρα η θα ειμαι αμιγως jailbroken?

γινεται σε 3gs?μεχρι προτεινως ειχα διαβασει οτι γινεται μονο σε 3g

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

θα ειμαι jailbroken οπως τωρα η θα ειμαι αμιγως jailbroken?

 

ποιά η διαφορά;

 

Εννοείται θα χάσεις όλες τις εφαρμογές από cydia με όποιον τρόπο και να το κανες. Θα πρέπει να τις ξαναπεράσεις πάλι. Η ipsw που θα βάλεις θα περιέχει το Cydia μέσα και θα είναι jailbroken κανονικότατα. Δεν χρειάζεται να έχεις mac. Αν ενδιαφέρεσαι πες μου να σου στείλω το λινκ με την δικιά μου ipsw να την περάσεις στο iPhone σου

Link to comment
Share on other sites

ποιά η διαφορά;

 

Εννοείται θα χάσεις όλες τις εφαρμογές από cydia με όποιον τρόπο και να το κανες. Θα πρέπει να τις ξαναπεράσεις πάλι. Η ipsw που θα βάλεις θα περιέχει το Cydia μέσα και θα είναι jailbroken κανονικότατα. Δεν χρειάζεται να έχεις mac. Αν ενδιαφέρεσαι πες μου να σου στείλω το λινκ με την δικιά μου ipsw να την περάσεις στο iPhone σου

ok count me in....περιμενω πμ...,:)

σε αυτη την περιπτωση restore αν χρειαστει?πως γινεται και σε ποιo firware?σ ευχαριστω..

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με όλα αυτά! τελικά γίνεται iphone 3GS με 3.1 να γίνει κάπως jailbrake???

Αν κατάλαβα καλά με αυτά που λέει εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=254387 μπορούμε να κάνουμε τελικά downgrade το 3GS 3.1 σε 3.0 πχ και να το κάνουμε jailbrake? ή μήπως δεν κατάλαβα καλά ?

Link to comment
Share on other sites

έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με όλα αυτά! τελικά γίνεται iphone 3GS με 3.1 να γίνει κάπως jailbrake???

Αν κατάλαβα καλά με αυτά που λέει εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=254387 μπορούμε να κάνουμε τελικά downgrade το 3GS 3.1 σε 3.0 πχ και να το κάνουμε jailbrake? ή μήπως δεν κατάλαβα καλά ?

 

λοιπον επειδη και εγω ειχα μπερδευτει αλλα με βοηθησαν απο εδω ακου φιλε μου:

1.υποβαθμιση μπορεις να κανεις εφοσον ειχες jb iphone 3gs 3.0/3.0.1 και εφοσον στο cydia ειχες επιλεξει το make my life easier οποτε σωζωταν το 3.0/3.0.1 ecid shsh στον server του saurik.αν δεν το ειχες κανει ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ υποβαθμισης.

2.τα εργοστασιακα 3.1 δεν μπορουν να γινουν j/b προς το παρον,ουτε να δεκτουν την custom prejailbreak 3.1(η οποια προυποθετει να εχεις j/b iphone σε 3.0/3.0.1)

εγω για παραδειγμα ημουν απο τους τυχερους με εργοστασιακη 3.0.1.εκανα j/b αλλα δυστυχως με προλαβε η apple και δεν μπορεσα να σωσω την 3.0.1 ecid shsh στον server του saurik και σωθηκε η 3.1 ecid shsh(κ παλι καλα που προλαβα και αυτην).εγω λοιπον πρεπει αν θελω να ειμαι παντα στο κλιμα j/b να αναβαθμισω στην custom prejailedbreak 3.1 ωστε αν ,θεος φυλαξει, χρειαστω restore για τον οποιοδηποτε λογο να μην υποχρεωθω να περασω την μοναδικη διαθεσιμη εργοστασιακη 3.1 ipws(στο itunes 9 δεν μπορεις να κανεις restore σε προηγουμενες ipws,οπως γινοταν περυσι με το 3g) που σε αναγκαζει το itunes να πας.Τη μοναδικη λοιπον που θα σε αφησει να περασεις ειναι η ετοιμη προπειραγμενη 3.1 που αποτελει μονοδρομο αν θελεις να εχεις παντα j/b μηλαρακι...

ελπιζω να βοηθησα...

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

με τα logos του καθε παροχεα cosmote ,vodafon υπαρχει καποια λυση ??????

στην 3.1 δεν φαινονται καθολου ....μπορουμε να κανουμε κατι?????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...