Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχει κανονικά με flash

 

εννοω να εχει νυχτερινη ληψη στο μενου σαν επιλογη και στην φωτο και στο βιντεο και να μπορεις να ανοιξεις και το φλας.... γιατι πχ το και το pixon 12 οταν βαλεις νυχτερινη ληψη φωτο (γιατι για βιντεο δεν υπαρχει νυχτερινη) η επιλογη του φλας ειναι απενεροποιημενη..... το ρωταω γιατι ειναι πολυ συμαντικο το νυχτερινο βιντεο για μενα......επισης θελω να μαθω αν ο ηχος στην εγγραφη βιντεο ειναι καλος γιατι στο HD και στο pixon 12 ειναι κλαμα.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εννοω να εχει νυχτερινη ληψη στο μενου σαν επιλογη και στην φωτο και στο βιντεο και να μπορεις να ανοιξεις και το φλας.... γιατι πχ το και το pixon 12 οταν βαλεις νυχτερινη ληψη φωτο (γιατι για βιντεο δεν υπαρχει νυχτερινη) η επιλογη του φλας ειναι απενεροποιημενη..... το ρωταω γιατι ειναι πολυ συμαντικο το νυχτερινο βιντεο για μενα......επισης θελω να μαθω αν ο ηχος στην εγγραφη βιντεο ειναι καλος γιατι στο HD και στο pixon 12 ειναι κλαμα.....

 

Το φλας το τοποθετείς στο auto και με λίγο φωτισμό ενεργοποιείται μόνο του όπου χρειάζεται (και σε cam mode), φυσικά έχει και επιλογή να το ενεργοποιείς μόνος σου.

Για τον ήχο δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί με τα συγκριτικά δεν τα πάω και πολύ καλά, εμπειρικά πάντως είναι σε καλά επίπεδα σε σχέση με το μικρό ηχείο του πάντα

Link to comment
Share on other sites

εννοω να εχει νυχτερινη ληψη στο μενου σαν επιλογη και στην φωτο και στο βιντεο και να μπορεις να ανοιξεις και το φλας.... γιατι πχ το και το pixon 12 οταν βαλεις νυχτερινη ληψη φωτο (γιατι για βιντεο δεν υπαρχει νυχτερινη) η επιλογη του φλας ειναι απενεροποιημενη..... το ρωταω γιατι ειναι πολυ συμαντικο το νυχτερινο βιντεο για μενα......επισης θελω να μαθω αν ο ηχος στην εγγραφη βιντεο ειναι καλος γιατι στο HD και στο pixon 12 ειναι κλαμα.....

Η ληψη βιντεο με χαμηλο φωτισμο ειναι στο δικο μου τουλαχιστον χαλια ως απαραδεκτο.Εκτος αν εχει καποιο προβλημα η συσκευη μου.

 

Αυτό εξαρτάται ανάλογα την ποιότητα του screen protector. Αξίζει να πάρεις ένα καλό σε αυτή την περίπτωση το οποίο δεν μειώνει την απόδοση και την εμφάνιση της οθόνης.

 

 

 

Όταν απενεργοποιείς το τηλέφωνο σημαίνει ότι η συσκευή μπαίνει σε flight mode και δεν επιτρέπει καμία ασύρματη επικοινωνία.

 

Δηλαδη οταν εχω απενεργοποιησει το τηλεφωνο δεν μπορω να ενεργοποιησω το wifi η το bluetooth η το ραδιοφωνο;

Δοκιμασα με ολα ενεργοποιημενα εκτος του τηλεφωνου και το gps δεν δουλευει,αρα δεν εχει σχεση με το flight mode.

Απλα οι διανοιες τις samsung θελουν υποχρεωτικα το τηλεφωνο ενεργοποιημενο για το gps για να κατεβαζουν τα προγραμματα πλοηγησης δεδομενα μεσω του xtra.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δηλαδη οταν εχω απενεργοποιησει το τηλεφωνο δεν μπορω να ενεργοποιησω το wifi η το bluetooth η το ραδιοφωνο;

Δοκιμασα με ολα ενεργοποιημενα εκτος του τηλεφωνου και το gps δεν δουλευει,αρα δεν εχει σχεση με το flight mode.

 

Δοκίμασε να μην απενεργοποιήσεις το τηλέφωνο αλλά βγάλε την κάρτα sim, λογικά τότε θα δεις ότι δουλέυει το GPS.

 

Απλα οι διανοιες τις samsung θελουν υποχρεωτικα το τηλεφωνο ενεργοποιημενο για το gps για να κατεβαζουν τα προγραμματα πλοηγησης δεδομενα μεσω του xtra.

 

Μέσω του ποιού; :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να μην απενεργοποιήσεις το τηλέφωνο αλλά βγάλε την κάρτα sim, λογικά τότε θα δεις ότι δουλέυει το GPS.

 

 

 

Μέσω του ποιού; :confused:

 

Δηλαδη για να εχω gps χωρις τηλεφωνο θα πρεπει να βγαζω την καρτα;φοβερο.

XTRA->ρυθμισεις->γενικες ρυθμισεις->gps->xtra

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν το είπα για αυτό το λόγο αλλά για να κάνεις δοκιμές ούτως ώστε να δούμε τι γίνεται πραγματικά. Εάν λαμβάνεις την κουβέντα μας εδώ κακοπροαίρετη, γιατί αυτό δείχνεις, τότε ίσως καλύτερα να αγνοήσουμε τα λεγόμενά σου.

 

GPS χωρίς τηλέφωνο μπορείς να έχεις κανονικά. Τώρα για το εάν θα πρέπει να είναι στο off ή όχι, δεν καταλαβαίνω γιατί σου είναι τόσο πρόβλημα! :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα για αυτό το λόγο αλλά για να κάνεις δοκιμές ούτως ώστε να δούμε τι γίνεται πραγματικά. Εάν λαμβάνεις την κουβέντα μας εδώ κακοπροαίρετη, γιατί αυτό δείχνεις, τότε ίσως καλύτερα να αγνοήσουμε τα λεγόμενά σου.

 

GPS χωρίς τηλέφωνο μπορείς να έχεις κανονικά. Τώρα για το εάν θα πρέπει να είναι στο off ή όχι, δεν καταλαβαίνω γιατί σου είναι τόσο πρόβλημα! :confused:

Απλα εχω την εντυπωση οτι τα αρνητικα δεν πολυσυζητιουνται,ρωτησα για νυχτερινη ληψη βιντεο και περασε στο ντουκου,αν κανω λαθος συγνωμη.Το omnia 2 το εχω αγορασει, και φανταζομαι και εσυ θα το εχεις για να γραφεις την γνωμη σου.

Δοκιμες εκανα πολλες,και ειμαι σιγουρος οτι τηλ και gps πανε μαζι και θα σου δωσω 2 παραδειγματα γιατι μου ειναι προβλημα 1)πες πως ειμαι σε μια απομακρυσμενη περιοχη που δεν γνωριζω και μου τελειωνει η μπαταρια,τοτε θα θελω να κλεισω το τηλ για να εξοικονομησω ενεργεια για το gps.

2)απλα δεν θελω να εχω ανοιχτο το τηλ για να μην με ενοχλει κανεις,για να μην δεχομαι ακτινοβολια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση προς τους κατοχους:

Μπορεις να δουλεψεις το device μονο με τα δαχτυλα (με το TouchWiz ) οπως π.χ. ενα iPhone/iPod Touch, χωρις δηλαδη να χρησιμοποιησεις τη γραφιδα ?

Link to comment
Share on other sites

ανετα,εγω προσωπικα δεν την εχω χρησιμοποιησει καθολου και εχω και σχετικα χοντρα δαχτυλα.
Link to comment
Share on other sites

Απλα οι διανοιες τις samsung θελουν υποχρεωτικα το τηλεφωνο ενεργοποιημενο για το gps για να κατεβαζουν τα προγραμματα πλοηγησης δεδομενα μεσω του xtra.

Aυτό δεν είναι θέμα της samsung αλλά γενικότερα των windows mobile κινητών.Σε κανένα wm κινητό το gps δε δουλεύει με κλειστό το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μόλις πήρα στα χέρια μου το νέο Omnia και πριν το ψάξω, έχω ένα σημαντικό πρόβλημα: Αν το αφήσω χωρίς χρήση, σε λίγο γίνεται ανενεργό και όταν με καλέσει κάποιος κλειδώνει και δεν μπορώ να απαντήσω!!

Σίγουρα θα έχει λύση, αλλά αν κανείς έχει κάτι γρήγορο ας μου πεί.

Μου έχει σπάσει τα νεύρα, γιατί δεν μπορώ να απαντήσω και αναγκάζομαι μετά να παίρνω εγώ! :O:O:O

Link to comment
Share on other sites

Aυτό δεν είναι θέμα της samsung αλλά γενικότερα των windows mobile κινητών.Σε κανένα wm κινητό το gps δε δουλεύει με κλειστό το τηλέφωνο.

 

Εγω παιδία έχω το c614 της HP και το GPS παάζει μια χαρά με κλειστό το τηλέφωνα (windows mobile 6.1)

Link to comment
Share on other sites

Από χτες είμαι κάτοχος και εγώ ενός OMNIA II από COSMOTE.

 

Για τα καλά τα έχουμε πει και δεν χρειάζεται να επανερχομαστε.

 

Το youtube δεν δουλεύει. Ανοιγει το OPERA Mobile αλλά μετά ο streamer κολλάει.

 

Κατέβασα και την εφαρμογή από YouTube και αυτή κρασάρει.

 

Τέλος εγκατέστησα κάποια προγράμματα και θα ήθελα να τα απεγκαταστήσω. Δεν βρίσκω όμως πως. Δεν βρήκα πουθένα, αν και το προηγούμενο κινητό μου ήταν WinMo 6.1, την λίστα με τα εγκατεστημένα προγράμματα.

 

Αυτά προς το παρόν...

Huawei Mate 20 pro

LG G2, G4, G6

Samsung Galaxy S2

Samsung OMNIA II WM 6.5 (firmware K5)

Eten GloFiish X500+ WM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Από χτες είμαι κάτοχος και εγώ ενός OMNIA II από COSMOTE.

 

Για τα καλά τα έχουμε πει και δεν χρειάζεται να επανερχομαστε.

 

Το youtube δεν δουλεύει. Ανοιγει το OPERA Mobile αλλά μετά ο streamer κολλάει.

 

Κατέβασα και την εφαρμογή από YouTube και αυτή κρασάρει.

 

Τέλος εγκατέστησα κάποια προγράμματα και θα ήθελα να τα απεγκαταστήσω. Δεν βρίσκω όμως πως. Δεν βρήκα πουθένα, αν και το προηγούμενο κινητό μου ήταν WinMo 6.1, την λίστα με τα εγκατεστημένα προγράμματα.

 

Αυτά προς το παρόν...

Περίεργο αυτό με το youtube, έχω δοκιμάσει όλες τις εκδόσεις που κυκλοφορούν και σε καμία δεν είχα πρόβλημα (ή έτσι θυμάμαι). Μήπως κάποιο πρόγραμμα που εγκατέστησες σου δημιουργεί πρόβλημα; :confused:

Δοκίμασες να δεις με τον IE;;;

 

Για να απεγκαταστήσεις προγράμματα θα πας: Ρυθμίσεις-> Ρυθμίσεις μνήμης-> Κύριος χώρος αποθήκευσης και εκεί θα κάνεις αφαίρεση όποιο δεν χρειάζεσαι! ;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μόλις πήρα στα χέρια μου το νέο Omnia και πριν το ψάξω, έχω ένα σημαντικό πρόβλημα: Αν το αφήσω χωρίς χρήση, σε λίγο γίνεται ανενεργό και όταν με καλέσει κάποιος κλειδώνει και δεν μπορώ να απαντήσω!!

Σίγουρα θα έχει λύση, αλλά αν κανείς έχει κάτι γρήγορο ας μου πεί.

Μου έχει σπάσει τα νεύρα, γιατί δεν μπορώ να απαντήσω και αναγκάζομαι μετά να παίρνω εγώ! :O:O:O

 

Με το τηλέφωνο σε αναμονή, όταν σε καλεί κάποιος δεν σου δείχνει ένα πράσινο και ένα κόκκινο "διακόπτη/επιλογή" για να απαντήσεις ή όχι στη κλήση?

Link to comment
Share on other sites

Με το τηλέφωνο σε αναμονή, όταν σε καλεί κάποιος δεν σου δείχνει ένα πράσινο και ένα κόκκινο "διακόπτη/επιλογή" για να απαντήσεις ή όχι στη κλήση?

Φυσικά και μου δείχνει, αλλά δεν ανταποκρίνεται στο πάτημα γιατί έχει κλειδώσει γενικώς! Απαντά με τον τρόπο που λες, μόνο αν "προλάβει" και δεν κλειδώσει. (Το δακίμασα καλώντας το από ένα άλλο δικό μου κινητό αμέσως μόλις το ξεκλείδωσα.)

Και το άσχημο είναι ότι από χθες που έγραψα στα γρήγορα την ερώτηση, δεν βρήκα ακόμα τη λύση!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μου δείχνει, αλλά δεν ανταποκρίνεται στο πάτημα γιατί έχει κλειδώσει γενικώς! Απαντά με τον τρόπο που λες, μόνο αν "προλάβει" και δεν κλειδώσει. (Το δακίμασα καλώντας το από ένα άλλο δικό μου κινητό αμέσως μόλις το ξεκλείδωσα.)

Και το άσχημο είναι ότι από χθες που έγραψα στα γρήγορα την ερώτηση, δεν βρήκα ακόμα τη λύση!!

Προσπαθησε να το συρεις δεξια με το δακτυλο σου :(

Link to comment
Share on other sites

θελω κι εγω να πω ενα γεια στη μεγαλη παρεα του myphone

ημουν και παλια μελος ανα ξαναγραφτηκα μονο και μονο για αυτο εδω το thread καθοτι αγορασα κι εγω το omnia 2 απο cosmote

θελω λοιπον να παρατηρησω οτι εχει πολλα καλα οπως λενε πολλοι και ευτυχως περιμενα πολυ καιρο να ερθει αλλα σε μια μερα βλεπω καποια μειονεκτηματα

1ον σε πολλες φασεις αργει να εκτελεσει πχ οταν πας να δεις ενα μηνυμα, να αλλαξεις mode λειτουργιας οταν ανοιγεις σελιδα στο ιντερνετ φυσικα ειδικα τις εικονες και 2ον κολαει κι εμενα στο youtube οταν παταω να δω βιντεο

3ον την μεγαλυτερη καθυστερηση βλεπω οταν πρωτο ανοιγω το gps (με το προγραμα της sygic) ωσπου να πιασει σημα (com7 - com9 - 4800) το χτρα δεν κατεβαζει data επισης...

κατα τα αλλα ακομα το ψαχνω και θα επανελθω συντομα αφου δω κι αλλες λειτουργιες

Link to comment
Share on other sites

kαι εγω εχω προβλημα με youtube,αλλα τα παιζει αλλα οχι ειτε με opera ειτε με ie.

 

Για το κόλλημα του Youtube μπορεί να φταίει η ταχύτητα της σύνδεσης που παρέχεται από τον πάροχο και όχι το Οmnia 2. Εδώ και με 8mb σύνδεση σε PC, το κατεβασμα video από Youtube κολλάει. Πόσο μάλλον όταν η σύνδεση δεν είναι όχι 8, ούτε καν 7,2ΜΒ (που είναι οι προδιαγραφές του τηλεφώνου) αλλά ίσως και κάτω από 3ΜΒ!

Link to comment
Share on other sites

Bασικη ερωτηση: To Sygic μπορει να αντιγραφει σε αλλη καρτα μνημης ή πρεπει να χρησιμοποιηθει ΜΟΝΟ με την δυαρα με την οποια παρεχεται(απο ΓΕΡΜΑΝ0)?

Και 2 ακομη:Τα πληκτρα της κλησης κατω δεν αναβουν?Και στις αναπαντητες,δεν υπαρχει τροπος να μας ειδοποιει με καποιο αναβοσβησμα,οπως στα Htc?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

αυτη η ρημαδα η αφυπνιση που ειναι ρε παιδια,εχω φαει το τηλεφωνο και δεν μπορω να την βρω.

μπορει να ειναι και μπροστα μου και να μην την βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

ανετα,εγω προσωπικα δεν την εχω χρησιμοποιησει καθολου και εχω και σχετικα χοντρα δαχτυλα.

 

Σ'ευχαριστω!

 

Γενικα, το TouchWiz πως σου φαινεται απο performance ?

Link to comment
Share on other sites

οι εναλλαγες μου φαινονται αρκετα γρηγορες,ειναι και εντυπωσιακο και κολας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...