Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το είχε σήμερα η Cosmote στην Στουρναρη. 520 € μετρητοίς 538 σε 12 δόσεις.

Όντως το TouchWiz είναι αργό. Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση είναι η διαθέσιμη RAM. Πως από 256 τελικά φτάνει, χώρις ανοικτό κανένα πρόγραμμα (εκτός του TouchWiz), στα 41ΜΒ

Είχα ένα Glofiish με 64 ΜΒ και με ελεύθερη μνήμη στα 24ΜΒ.

 

Η λίγη διαθέσιμη μνήμη, όπως γνωρίζουν όσοι ασχολούνται με Windows Mobile, είναι μεγάλο πρόβλημα.

 

Γνωρίζει κανείς, χωρίς το TouchWiz, πόση είναι η διαθέσιμη μνήμη?

Huawei Mate 20 pro

LG G2, G4, G6

Samsung Galaxy S2

Samsung OMNIA II WM 6.5 (firmware K5)

Eten GloFiish X500+ WM 6.1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πρωτη φορτιση ρε παιδια,ποση ωρα να το αφησω απο την στιγμη που θα εχει δειξει πληρες;
Link to comment
Share on other sites

Οποτε περιμενουμε εντυπωσεις...Ειδικα αν με την νεα εκδοση εχουμε βελτιωση στο lag του touchwiz. Επισης αν δεν κανω λαθος δοκιμασες κ το TF3D...Πεζει ομαλα στο Omnia???

Έχουν ψιλοπροβλήματα όλες οι 6.5 που έχω δοκιμάσει! Τα πιο πολλά οφείλονται σε ασυμβατότητες κάποιων προγραμμάτων, αλλά πιστεύω ότι θα φτιάξουν σύντομα!

Το touchwiz δεν νομίζω να φτιάξει...

Το tf3d παίζει αρκετά καλά, τις επόμενες μέρες θα έχουμε και την 2.5 έκδοση! Για πρώτη προσπάθεια είναι φοβερή, σε λίγο καιρό θα έχει βελτιωθεί και θα μπορεί να το χρησιμοποιήσει κάποιος στο 100%

Δεν μου βλεπει την sdcard. Του έβαλα και μία άλλη δική μου αλλά δεν...

Θέλει καμιά ιδιαίτερη ρύθμιση που μου ξεφεύγει?

Πρέπει να είναι σε fat διαμόρφωση!

Το είχε σήμερα η Cosmote στην Στουρναρη. 520 € μετρητοίς 538 σε 12 δόσεις.

Όντως το TouchWiz είναι αργό. Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση είναι η διαθέσιμη RAM. Πως από 256 τελικά φτάνει, χώρις ανοικτό κανένα πρόγραμμα (εκτός του TouchWiz), στα 41ΜΒ

Είχα ένα Glofiish με 64 ΜΒ και με ελεύθερη μνήμη στα 24ΜΒ.

 

Η λίγη διαθέσιμη μνήμη, όπως γνωρίζουν όσοι ασχολούνται με Windows Mobile, είναι μεγάλο πρόβλημα.

 

Γνωρίζει κανείς, χωρίς το TouchWiz, πόση είναι η διαθέσιμη μνήμη?

Αν το απενεργοποιήσεις θα κερδίσεις 15ΜΒ περίπου!

Αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα, ότι πρόγραμμα εγκαθιστάς το βάζεις στην μνήμη των 8GB οπότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τη ram!!!

πρωτη φορτιση ρε παιδια,ποση ωρα να το αφησω απο την στιγμη που θα εχει δειξει πληρες;

Θα το φορτίσεις μέχρι να σου βγάλει ειδοποίηση να το αφαιρέσεις! Μην μετράς ώρες, τα κινητά εδώ και 5 τουλάχιστον χρόνια χρησιμοποιούν σύγχρονες μπαταρίες! Μην ακούς τι λένε οι πωλητές στα μαγαζιά είναι άσχετοι!

Και θα το φορτίζεις όταν σου ζητάει φόρτιση στο 20% περίπου!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την RAM δεν είναι θέμα αποθηκεύσης αλλά διαθέσιμης μνήμης για να τρέξεις ταυτόχρονα προγράμματα. Το IGO8 θέλει πολλή μνήμη για να τρέξει. Όπως επισης και το Opera Mobile. Είχα πρόβλημα με Navigation πρόγραμμα, Bluetooth ενεργοποιημένο και να μιλάς στο τηλέφωνο.

Huawei Mate 20 pro

LG G2, G4, G6

Samsung Galaxy S2

Samsung OMNIA II WM 6.5 (firmware K5)

Eten GloFiish X500+ WM 6.1

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν το απενεργοποιήσεις θα κερδίσεις 15ΜΒ περίπου!

Αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα, ότι πρόγραμμα εγκαθιστάς το βάζεις στην μνήμη των 8GB οπότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τη ram!!!

 

Με ότι εγκαθιστάς στην μνήμη των 8GB κερδίζεις χώρο στην ROM, όχι στην RAM. Η RAM βαραίνει δυναμικά με ότι προγράμματα σηκώνεις και τρέχεις στη συσκευή σου ανεξαρτήτως του που έχει εγκατασταθεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την RAM δεν είναι θέμα αποθηκεύσης αλλά διαθέσιμης μνήμης για να τρέξεις ταυτόχρονα προγράμματα. Το IGO8 θέλει πολλή μνήμη για να τρέξει. Όπως επισης και το Opera Mobile. Είχα πρόβλημα με Navigation πρόγραμμα, Bluetooth ενεργοποιημένο και να μιλάς στο τηλέφωνο.

 

Σωστά... αλλά στους 3 μήνες που χρησιμοποιώ το τηλέφωνο, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα μνήμης, με gps ανοιχτό, bluetooth ενεργοποιημένο και να μιλάω ταυτόχρονα!!!

Κι εγώ περιμένω κάποια light rom που δεν θα περιέχει όλα τα άχρηστα προγράμματα και αρχεία της samsung! ;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Σωστά... αλλά στους 3 μήνες που χρησιμοποιώ το τηλέφωνο, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα μνήμης, με gps ανοιχτό, bluetooth ενεργοποιημένο και να μιλάω ταυτόχρονα!!!

Κι εγώ περιμένω κάποια light rom που δεν θα περιέχει όλα τα άχρηστα προγράμματα και αρχεία της samsung! ;)

Με καθησύχασαν τα λόγια σου γιατί δεν θέλω να περάσω πάλι το μαρτύριο των cooked ROM

Huawei Mate 20 pro

LG G2, G4, G6

Samsung Galaxy S2

Samsung OMNIA II WM 6.5 (firmware K5)

Eten GloFiish X500+ WM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Αν και το έψαχνα σήμερα σε 2 - 3 καταστήματα του Γερμανού στο κέντρο της Αθήνας να το βρώ, αυτό με τη διαθέσιμη μνήμη μάλλον με προβληματίζει, πάμε αρκετά χρόνια πίσω σε διάφορες υλοποιήσεις PPC (artemis, touch, cruise) που ούτε θέλω να θυμάμαι.

Στο OMNIA I με ένα κάρο προγράμματα εγκατεστημένα, μετά από soft reset ξεκίναγε με 65ΜΒ ελεύθερα για μετά από χρήση έπεφτε στα 53 με 54, τώρα στο ΟΜΝΙΑ ΙΙ που καθαρό ξεκινάει με 41 πόσο θα κατέβει...

Κρίμα, μάλλον θα πρέπει να περιμένω.

 

@pbasiros

Οταν ο EchiDNA λέει light rom εννοει cooked, και το φλασάρισμα σε ΟΜΝΙΑ δεν είναι ότι πιο ασφαλές

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα με την IJ9 ξεκινάει με 55ΜΒ, είναι καθαρά θέμα ROM!!!

 

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως χωρίζει την RAM, γράφει:

 

Πρόγραμμα: 256ΜΒ

Κατειλημμένα: περίπου 110ΜΒ

Χρησιμοποιούνται: περίπου 90ΜΒ

Ελεύθερα: 55ΜΒ

 

Λέω περίπου γιατί τα έχει με γραφικό και δεν γράφει το ποσό!

 

Αλλά τι θα πει κατειλημμένα και τι χρησιμοποιούνται;;; :wacko::wacko::wacko:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Η διαχείριση μνήμης σε Windows Mobile είναι πολύ κακή. Το συνεχές άνοιγμα κλείσιμο εφαρμογών αφήνει κενά (memory gaps). Το πιο χρήσιμο πρόγμαμμα σε Windows Mobile είναι το καθάρισμα της μνήμης. Κυκλοφορούν πολλά προγράμματα που το κάνουν όπως το Pocket Mechanic ή το SK Tools ή το MemMaid...

Huawei Mate 20 pro

LG G2, G4, G6

Samsung Galaxy S2

Samsung OMNIA II WM 6.5 (firmware K5)

Eten GloFiish X500+ WM 6.1

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, πλήν όμως στο xperia που είχα δεν χρησιμοποίησα ποτέ cleanram, φαντάζομαι πως δεν χρησιμοπίησε και ο χρήστης του HD, εδώ όμως θα χρειάζεσαι να κάνεις σχεδόν μέρα παρά μέρα cleanram ισως και πολύ συχνά soft reset
Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, πλήν όμως στο xperia που είχα δεν χρησιμοποίησα ποτέ cleanram, φαντάζομαι πως δεν χρησιμοπίησε και ο χρήστης του HD, εδώ όμως θα χρειάζεσαι να κάνεις σχεδόν μέρα παρά μέρα cleanram ισως και πολύ συχνά soft reset

 

softreset έχω πανω από μήνα να κάνω!

 

και να σου θυμίσω ότι το πασίγνωστο cleanram το βγάλαν οι developers του htc στους xda

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

@EchiDNA Είναι πολύ θετικό ότι μετά από τρεις μήνες δεν έχεις πρόβλημα με την μνήμη. Θα σε παρακαλούσα να ελέγξεις την μνήμη με το OPERA MOBILE. Το Οpera Mobile χρησιμοποιεί την μνήμη για να φορτώσει την σελίδα. Πόση μνήμη σου τρώει το Opera με μια γεμάτη σελίδα?

Huawei Mate 20 pro

LG G2, G4, G6

Samsung Galaxy S2

Samsung OMNIA II WM 6.5 (firmware K5)

Eten GloFiish X500+ WM 6.1

Link to comment
Share on other sites

softreset έχω πανω από μήνα να κάνω!

 

και να σου θυμίσω ότι το πασίγνωστο cleanram το βγάλαν οι developers του htc στους xda

 

Φίλε EchiDNA δεν αντιδικώ μαζί σου μακάρι να είναι ετσι, γιατί το ΟΜΝΙΑ είναι το αγαπημένο μου τηλέφωνο που χρησιμοποιώ ακόμα, απλά ήθαλα να το αντικαταστήσω.

Οπως είπα και πιο πάνω η ραμ από 65 πάει στα 54ΜΒ και δεν πέφτει με τίποτα πιο κάτω χωρίς να έχω προβλήματα (σ' αυτό ισως να συμβάλει και η ρομ του gpap που φοράει).

Αν το ΟΜΝΙΑ ΙΙ έχει τόσο μικρo memory lag τοτε πραγματικά δεν θα έχει πρόβλημα, χωρίς μ αυτό να σημαίνει ότι η διαθέσημη μνήμη του είναι αντικειμενικά λίγη

Link to comment
Share on other sites

@EchiDNA Είναι πολύ θετικό ότι μετά από τρεις μήνες δεν έχεις πρόβλημα με την μνήμη. Θα σε παρακαλούσα να ελέγξεις την μνήμη με το OPERA MOBILE. Το Οpera Mobile χρησιμοποιεί την μνήμη για να φορτώσει την σελίδα. Πόση μνήμη σου τρώει το Opera με μια γεμάτη σελίδα?

 

Ποια σελίδα να τσεκάρω; του myphone?

 

Φίλε EchiDNA δεν αντιδικώ μαζί σου μακάρι να είναι ετσι, γιατί το ΟΜΝΙΑ είναι το αγαπημένο μου τηλέφωνο που χρησιμοποιώ ακόμα, απλά ήθαλα να το αντικαταστήσω.

Οπως είπα και πιο πάνω η ραμ από 65 πάει στα 54ΜΒ και δεν πέφτει με τίποτα πιο κάτω χωρίς να έχω προβλήματα (σ' αυτό ισως να συμβάλει και η ρομ του gpap που φοράει).

Αν το ΟΜΝΙΑ ΙΙ έχει τόσο μικρo memory lag τοτε πραγματικά δεν θα έχει πρόβλημα, χωρίς μ αυτό να σημαίνει ότι η διαθέσημη μνήμη του είναι αντικειμενικά λίγη

 

Αλίμονο, κουβέντα να γίνεται! Άλλωστε όλοι θέλουμε να κάνουμε τις συσκευές μας καλύτερες!!!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ποια σελίδα να τσεκάρω; του myphone?

http://www.naftemporiki.gr

Huawei Mate 20 pro

LG G2, G4, G6

Samsung Galaxy S2

Samsung OMNIA II WM 6.5 (firmware K5)

Eten GloFiish X500+ WM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει λίγο. Πάντως όλα τα προγράμματα, κυρίως τα προγράμματα πλοήγησης τείνουν να αυξάνουν τις ανάγκες τους σε μνήμη. Για παράδειγμα αναφέρω το IGO 8 που λέει οτι για να τρέξει καλά και πλήρες (3d απεικόνιση κτιρίων) χρειάζεται 64MB.

 

Θέλω και εγώ να το αγοράσω γιαυτό κάνω και αυτές τις ερωτήσεις. Κοιτάω και το μέλλον γιατι μία τέτοια αγορά αναμένεις να σου κρατήσει τουλάχιστον 2 χρόνια. Να σκεφτόμαστε ότι του χρόνου θα βγει το WM7 το οποίο και θα είναι πραγματικά καινούργιο λειτουργικό. Δεν θέλω να σκέφτομαι ότι δεν θα μπορεί να φορεθεί στο OMNIA II

Huawei Mate 20 pro

LG G2, G4, G6

Samsung Galaxy S2

Samsung OMNIA II WM 6.5 (firmware K5)

Eten GloFiish X500+ WM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει λίγο. Πάντως όλα τα προγράμματα, κυρίως τα προγράμματα πλοήγησης τείνουν να αυξάνουν τις ανάγκες τους σε μνήμη. Για παράδειγμα αναφέρω το IGO 8 που λέει οτι για να τρέξει καλά και πλήρες (3d απεικόνιση κτιρίων) χρειάζεται 64MB.

 

Θέλω και εγώ να το αγοράσω γιαυτό κάνω και αυτές τις ερωτήσεις. Κοιτάω και το μέλλον γιατι μία τέτοια αγορά αναμένεις να σου κρατήσει τουλάχιστον 2 χρόνια. Να σκεφτόμαστε ότι του χρόνου θα βγει το WM7 το οποίο και θα είναι πραγματικά καινούργιο λειτουργικό. Δεν θέλω να σκέφτομαι ότι δεν θα μπορεί να φορεθεί στο OMNIA II

με το igo να τρέχει full, με skin dimkaVert και φυσικά με 3d και nasa dem files μου αφήνει 25ΜΒ ελεύθερα

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια.....πιο ειναι καλυτερο γιατι εχο φαι τα λισακαμου να βρω πιο απο τα διο να παρο......το ομνια 2 η το ομνια ΗΔ ? δλδ πιο ειναι το πιο λιτουργικο ......με ψηνει πολυ το ΗΔ με τα 8μπ κ το ΗΔ βιντεο .....αλλααααα το ομνια 2 μου αρεσει εμφανιση.......πιο ειναι πιο δινατο για εφαρμογες κ τετια ? κ τι θα προτινατε εσυς κ γιατι ?

 

 

Οποιο και να το παρεις δεν νομίζω να καταφέρεις να το δουλέψεις.....:lol:

Φιλικά πάντα...:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να σκεφτόμαστε ότι του χρόνου θα βγει το WM7 το οποίο και θα είναι πραγματικά καινούργιο λειτουργικό. Δεν θέλω να σκέφτομαι ότι δεν θα μπορεί να φορεθεί στο OMNIA II

 

Κι όμως, είναι πολύ πιθανό να μην μπορούν να φορεθούν τα 7 στη συσκευή όπως και στις περισσότερες σύγχρονες συσκευές.

 

Για τόσο μακροπρόθεσμα δεν μπορείς να ξέρεις. Όταν βγουν τα 7 πάντως (που θα αργήσουν) θα αλλάξουν αρκετά τα πράγματα σε αυτές τις συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

με το που εκανα αναζητηση για ενημερωση της βιβλιοθηκης εκτος των μουσικων αρχειων που του ειχα περασει,μου βρηκε και μου περασε 213 αρχεια με ο kb με ονομασιες διαφορες οπως"αεροδρομιο" κ.λ.π.

αυτα τα αρχεια θελω να τα διαγραψω αλλα δεν βρισκω πουθενα επιλογη διαγραφης.

ουτε απο το βιβλιαρακι βρηκα ακρη,πως διαγραφονται αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

είμαι νεός στο site και πραγματικά το μετανοιώνω που δεν το ανακάλυψα νωρίτερα!

Στην ερώτησή μου τώρα... Ήμουν έτοιμος να αγοράσω το Samsung S8000 jet, αλλά στο topic που υπάρχει, διάβαζα για κάτι προβλήματα για φούσκες, επιστροφές κτλ. και με έκανε κάπως διστακτικό! Με τα πολλά αποφάσισα να δώσω κατι παραπάνω και να αποκτήσω το ΟΜΝΙΑ ΙΙ...

Από τα άτομα που το έχουν αγοράσει έχουν παρατηρήσει κανένα πρόβλημα με το συγκεκριμένο κινητό; Κάτι που να τους ενόχλησε;

 

Α, και κάτι τελευταίο, Το ΟΜΝΙΑ ΙΙ είναι το jet με ανοικτό λειτουργικό (πάνω-κάτω), ή λάθος κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...