Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
μέσω του active sync (win xp ή Vista) ή windows mobile device center αν έχεις win 7. Απλά κάνεις κάποιες ρυθμίσεις στον υπολογιστή σου ποια στοιχεία θέλεις να συγχρονίζονται. (επαφές, φωτογραφίες, έγγραφα κλπ.) Είναι εύκολο.

 

Μια διόρθωση... το activesync είναι μόνο για τα windows XP ενώ το windows mobile device center είναι για τα 7 αλλά και τα vista.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Και στην χειρότερη περίπτωση θα είχες λιγότερες γρατσουνιές από το να μην είχες καθόλου screen protector.

 

Απλά εάν υπήρχε περίπτωση να αφήσει κάτι στην οθόνη, έστω και μικρή, θα κατέφευγα σε κάποιο screen protector από το Πλαίσιο ή το eshop για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Εσείς λέτε να μην το φοβηθώ και να αγοράσω κάτι φθηνό από το ebay;

 

Έχω δει αυτό:

http://cgi.ebay.co.uk/2-Screen-Protector-Case-01-for-Samsung-i8000-Omnia-II_W0QQitemZ380207686762QQcmdZViewItemQQptZUK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches?hash=item588624e46a

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μη νομίζεις ότι επειδή τα καταστήματα εδώ τα πουλάνε σε 10πλάσιες τιμές ότι έχουν και καλύτερη ποιότητα. Αγόρασε το από το ebay άφοβα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζεις ότι επειδή τα καταστήματα εδώ τα πουλάνε σε 10πλάσιες τιμές ότι έχουν και καλύτερη ποιότητα. Αγόρασε το από το ebay άφοβα.

 

Για να είμαι ειλικρινής φίλε μου φοβόμουν μην πέσω σε κανένα φθηνιάρικο κινέζικο προϊόν το οποίο καταστρέψει την οθονούλα του μικρού μου (λέμε τώρα!!) Omnia...:(

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για να είμαι ειλικρινής φίλε μου φοβόμουν μην πέσω σε κανένα φθηνιάρικο κινέζικο προϊόν το οποίο καταστρέψει την οθονούλα του μικρού μου (λέμε τώρα!!) Omnia...:(

 

Δεν υπάρχει τέτοιος φόβος να σου κάνει ζημιά στην οθόνη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Βασικά έχω κάποιες απορίες αναφορικά με τη συσκευή μου. Θα εκτιμούσα κάποια βοήθεια, γιατί δεν έχω βρει κάτι όσο έψαξα!!

 

1) Τα resco explorer, AE Button Plus και spb shell mobile υπάρχει τρόπος να τα κατεβάσω δωρεάν (τις πλήρεις και τελευταίες εκδόσεις τους); Κάποια πληροφορία με PM θα ήταν καλοδεχούμενη!

 

2) Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να αλλάζει το κινητό σε αθόρυβο (όλοι οι ήχοι) και στη συνέχεια να μπορώ ανά πάσα στιγμή να το επαναφέρω στην προηγούμενη ρύθμιση;

 

3) Στον τηλεφωνικό κατάλογο μπορώ να προσθέσω δεύτερο πεδίο για κινητό; Δεύτερο αριθμό κινητού τηλεφώνου στο ίδιο άτομο δηλαδή.

 

4) Τα πολλά soft reset μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στη συσκευή (χρησιμοποιώ το πρόγραμμα SoftReset); Δηλαδή μήπως είναι καλύτερο να απενεργοποιώ και να ενεργοποιώ τη συσκευή μου πχ 1 φορά το 24ωρο για να αδειάζει και η RAM;

 

5) Έχει κανείς δοκιμάσει κλήση video μέσω του Windows Live Messenger του Omnia II; Όταν πατάω 'προβολή πλ. επαφής --> μενού --> κλίση βίντεο" κάνει κλήση video μέσω του Messenger και μπορεί ο συνομιλητής μου να είναι από H/Y;

 

6) Μπορώ να προσθέσω προσαρμοσμένα emoticons στον Windows Live Messenger του Omnia II, όπως μπορώ σε Η/Υ; Αν ναι πώς;

 

7) Προσπαθώντας να τρέξω το πρόγραμμα O2 Compass, μου λέει πως θέλει νεότερο Net Framework. Να το εγκαταστήσω και αν ναι από πού;

 

8) Μπορώ κάπως να απενεργοποιήσω τον ήχο κλείστρου της φωτογραφικής μηχανής;

 

9) Κατά το κλείδωμα του κινητού πέφτει η WiFi σύνδεση, με αποτέλεσμα να μη λαμβάνω email μέχρι να το ξεκλειδώσω (και φαντάζομαι θα ακυρώνονται για παράδειγμα και τα downloads από τον Opera κτλ). Όταν το ξεκλειδώνω συνδέεται πάλι μόνο του. Λογικά αυτό γίνεται για εξοικονόμηση μπαταρίας, αλλά πώς μπορώ να το σταματήσω;

 

Το ξέρω πως ρωτάω πολλά, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!! :)

Edited by Omnia2
Link to comment
Share on other sites

με την τελευταια εκδοση στο δικο μοy jb1 παρατηρησα οτι αν αλλαξεις θεμα το κινητο τρωει ψιλοκολληματα..το εχει παρατηρησει κανενας αλλος :?
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε ευχαριστώ! Βασικά έχω κάποιες απορίες αναφορικά με τη συσκευή μου. Θα εκτιμούσα κάποια βοήθεια, γιατί δεν έχω βρει κάτι όσο έψαξα!!

 

1) Τα resco explorer, AE Button Plus και spb shell mobile υπάρχει τρόπος να τα κατεβάσω δωρεάν (τις πλήρεις και τελευταίες εκδόσεις τους); Κάποια πληροφορία με PM θα ήταν καλοδεχούμενη!

 

2) Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να αλλάζει το κινητό σε αθόρυβο (όλοι οι ήχοι) και στη συνέχεια να μπορώ ανά πάσα στιγμή να το επαναφέρω στην προηγούμενη ρύθμιση;

 

2) Στον τηλεφωνικό κατάλογο μπορώ να προσθέσω δεύτερο πεδίο για κινητό; Δεύτερο αριθμό κινητού τηλεφώνου στο ίδιο άτομο δηλαδή.

 

4) Τα πολλά soft reset μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στη συσκευή (χρησιμοποιώ το πρόγραμμα SoftReset); Δηλαδή μήπως είναι καλύτερο να απενεργοποιώ και να ενεργοποιώ τη συσκευή μου πχ 1 φορά το 24ωρο για να αδειάζει και η RAM;

 

5) Έχει κανείς δοκιμάσει κλήση video μέσω του Windows Live Messenger του Omnia II; Όταν πατάω 'προβολή πλ. επαφής --> μενού --> κλίση βίντεο" κάνει κλήση video μέσω του Messenger και μπορεί ο συνομιλητής μου να είναι από H/Y;

 

6) Μπορώ να προσθέσω προσαρμοσμένα emoticons στον Windows Live Messenger του Omnia II, όπως μπορώ σε Η/Υ; Αν ναι πώς;

 

7) Προσπαθώντας να τρέξω το πρόγραμμα O2 Compass, μου λέει πως θέλει νεότερο Net Framework. Να το εγκαταστήσω και αν ναι από πού;

 

8) Μπορώ κάπως να απενεργοποιήσω τον ήχο κλείστρου της φωτογραφικής μηχανής;

 

9) Κατά το κλείδωμα του κινητού πέφτει η WiFi σύνδεση, με αποτέλεσμα να μη λαμβάνω email μέχρι να το ξεκλειδώσω (και φαντάζομαι θα ακυρώνονται για παράδειγμα και τα downloads από τον Opera κτλ). Όταν το ξεκλειδώνω συνδέεται πάλι μόνο του. Λογικά αυτό γίνεται για εξοικονόμηση μπαταρίας, αλλά πώς μπορώ να το σταματήσω;

 

Το ξέρω πως ρωτάω πολλά, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!! :)

 

1) Από αυτά που σε ενδιαφέρουν μόνο το AE Button Plus είναι free.

 

2) Μπορείς να δοκιμάσεις το Spb Mobile Shell για να αλλάζεις προφίλ εύκολα και γρήγορα.

 

3) Αυτό δυστυχώς είναι ένα σημείο που πάσχουν τα windows mobile.

 

4) Κανένα πρόβλημα, κάνε όσα soft reset θέλεις. Προβλέπεται επίσημα από τον κατασκευαστή.

 

7) NETCFv35.wm.armv4i.cab

 

(Για τα υπόλοιπα δεν έχω άποψη).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μέσω του active sync (win xp ή Vista) ή windows mobile device center αν έχεις win 7. Απλά κάνεις κάποιες ρυθμίσεις στον υπολογιστή σου ποια στοιχεία θέλεις να συγχρονίζονται. (επαφές, φωτογραφίες, έγγραφα κλπ.) Είναι εύκολο.

 

Vista έχω.

Αν δεν σου κάνει κόπο, δώσε μου λίγο περισσότερες πληροφορίες..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εάν έχεις εγκατεστημένο στον υπολογιστή το outlook της σουίτας microsoft Office και το windows mobile device center (θα το βρεις στο google free) και τρέξεις το τελευταίο, απλά ακολουθείς τα βήματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα μπορούσε κάποιος να γράψει ποιά προγράμματα (τουλάχιστον τα βασικά) του ΟΜΝΙΑ Ι τρέχουν στο ΟΜΝΙΑ ΙΙ και ποιά είναι must για το ΟΜΝΙΑ ΙΙ?
Link to comment
Share on other sites

must ειναι

spb mobile shell

no data

resco explorer

sktools

opera 10 beta3

papadimitriou-eortologio

soft reset

sprite backup

netCF

ADOBE FLASH LITE 3.1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί δουλεύω συχνά με το κινητό όταν οδηγώ με ανοιχτή ακρόαση και τοποθετημένο σε βάση στο παρμπριζ. Υπάρχει τρόπος για βιντεοκλήση άμεσα (με το πάτημα 1 κουμπιού μόνο;). Το ρωτάω γιατί όταν κανείς οδηγεί δεν έχει την πολυτέλεια να ψάχνει από μενου για βιντεο κληση κλτ;

 

Υπ'όψιν έχω spb mobile shell και αυτό σημαίνει ότι στις επαφές -όπως και στις επαφές του γνήσιου τηλεφωνικου καταλόγου, βγάζει ένα σωρό επιλογές για κλήση, αποστολή MMS, SMS, E-mail αλλά πουθενά (άμεσα) τη βιντεοκλήση.

 

Δεν είδα να έχει κάπου αναφερθεί, σας ευχαριστώ αν έχετε κάποια λύση.

Sony Ericsson G900 >Nokia 5800 >Omnia II>HTC Diamond 2> Nexous S> Galaxy Nexus> Samsung Galaxy tab P7500> Sony Xperia P> Sony Xperia Z> Tablet Sony Xperia Z, Samsung Galaxy Note 10.1[LTE], LG G3, Sony Xperia XA Ultra, Samsung Edge S7, Samsung S8plus, Samsung Gear s3, Samsung S3 tab, Samsung watch, mi Note 10 pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν μπορει καποιος σας παρακαλω να μου εξηγησει τι ρυθμισεις χρειαζεται για τα mms επειδη μου ερχεται καποιο site για ατα δω και οχι η εικονα στην συσκευη μου. Χρειαζονται και ενεργοποιηση στελνοντας καποιο sms? (εχω cosmote)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια υπηρχε εφαρμογη που σου επιτρεπει να κανεις chat στο facebook με τους φιλους σου ΚΑΙ απο pocket pc με windows mobile και δε μιλατε???????

 

Το λεγομενο Fim που ανακαλυψα κατα τυχη χθες!!!!

 

νομιζω φιλε xolloth παρελυψες να το βαλεις στις must have εφαρμογες οπως επισης και το Spb Wireless Monitor που σε πληροφορει ποσα δεδομενα εχεις καταvαλωσει στο ιντερνετ για οποια περιοδο θες(μερα, μηνα κλπ)

 

Οσοι ενδιαφερονται (για το Fim) το κατεβαζουν απο εδω freeware ειναι http://www.mosko.mobi/

 

 

Τα σπαει!!! :w00t:

Edited by rebelion
Link to comment
Share on other sites

3) Στον τηλεφωνικό κατάλογο μπορώ να προσθέσω δεύτερο πεδίο για κινητό; Δεύτερο αριθμό κινητού τηλεφώνου στο ίδιο άτομο δηλαδή.

 

8) Μπορώ κάπως να απενεργοποιήσω τον ήχο κλείστρου της φωτογραφικής μηχανής;

 

3- Υπαρχει το Inesoft AddressBook το οποιο χρησιμοποιω εδω και χρονια, και ενας λογος που δεν το αλλαζω ειναι οτι μονο με αυτο μπορεις να προσθεσεις οσα πεδια και οσα νουμερα θελεις. Και 100 κινητα να θελεις σε ενα ονομα τα περναει. Μονο που επειδη τα windows δεν εχουν τετοια επιλογη, το προγραμμα αυτο τα περναει σαν σημειωσεις, τις οποιες σημειωσεις μονο αυτο το προγραμμα μπορει να τις δει σαν επαφες. Δηλαδη αν ανοιξεις τις επαφες αυτες (που εχουν πολλα νουμερα) με το προγραμμα των windows η με οποιοδηποτε αλλο προγραμμα επαφων, η τις μεταφερεις σε αλλο κινητο, τα επιπλεων νουμερα θα ειναι περασμενα σαν σημειωσεις. Εαν σε ενδιαφερει ακομη, υπαρχει και θεμα ανοιγμενο για αυτο το προγραμμα.

 

4- Και βεβαια υπαρχει, αλλα δεν μπορω να το ανεβασω ουτε να το βρω τωρα. Σιγουρα υπαρχει εδω

http://www.bytheway.gr/

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα κ γω το omnia II σε άσπρο. Μέχρι στιγμής μου φαίνεται πολύ καλό, αν και δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ τώρα (αυτή η εξεταστική μας έχει καταστρέψει):lol:. Οπότε το βράδυ μια και καλή. Και αν χρειαστώ κάτι διαβάζω όλο το forum και αν δε βρω άκρη θα ζητήσω τη βοήθειά σας.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια αν μπορει καποιος σας παρακαλω να μου εξηγησει τι ρυθμισεις χρειαζεται για τα mms επειδη μου ερχεται καποιο site για ατα δω και οχι η εικονα στην συσκευη μου. Χρειαζονται και ενεργοποιηση στελνοντας καποιο sms? (εχω cosmote)

 

Δες εδώ αν θες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσεξα εαν εχει αναφερθει ξανα, αλλα το ελληνικο site της Samsung επιτελους ανακαλυψε οτι υπαρχει το Ομνια 2

 

http://www.samsung.com/gr/consumer/mobile-phone/mobile-phone/smart-phones/GT-I8000KKAEUR/index.idx?pagetype=prd_detail&%20mode=C&pid=gr_tlp_mobilephones_kv1_gti8000_20012010

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιες στιγμες αναπολω το online service της nokia,ολα με ενα κλικ,αναβαθμισεις,updates κ.λ.π.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεμα με τον picture viewer της samsung. ανοιγει και μοθ δειχνει μεν ολουσ τους φακελουσ με τισ εικονεσ αλλα μαζι με τισ κανονικες μου εμφανιζει και φακελους με εικονες απο τα εγκατεστημενα αρχεια!!! πολυ κουραστικο. εμφανιζει πολλες φορες και οτι εμεινε απο μνημη... ξερει κανεισ πως μπορω να του πω εγω ποιες φωτος να δειχνει κ οχι να εμφανιζει ολα τα jpeg του κινητου?? ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το link που έστειλες παραπέμεπει σε σελιδα της HTC\Qtec...

 

Δεν έχει σημασία, οι ρυθμίσεις είναι οι ίδιες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.. εχω μερικες αποριες κ μαλλον ειστε οι καταλληλοι να μου τις λυσετε. Προκειται να παρω το ομνια.. αλλα μ ειπαν στην wind πως το i8000 εχει 477 € και το ι900με 16gb μνημη 599€. Πως γινεται αυτο? βγαινει κ το ι8000 με 16gb μνημη? ποιο μου προτεινετε να παρω? εχω 550€ επιδοτηση. θα επαιρνα το iphone αλλα η wind ζηταει πολλα νταβατζιλικι για ενα κινητο που κανει 550.. ποιο εινια το καλυτερο ομνια? ευχαριστω προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...