Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρέπει να συνδέσεις με το συνοδευόμενο καλώδιο τη συσκευή σου με το PC. Στον υπολογιστή σου πρέπει να έχεις εγκατεστημένο το ActiveSync (εάν έχεις Windows XP) ή το Windows Mobile Device Center (εάν έχεις Windows Vista ή 7). Όταν θα μπορείς να δεις τη συσκευή σου από τον υπολογιστή, της περνάς το συγκεκριμένο .cab αρχείο και το τρέχεις στη συσκευή σου με ένα απλό κλικ. Εγκατάσταση μπορείς να κάνεις άφοβα στην εσωτερική μνήμη ή στην κάρτα μνήμης (εάν υπάρχει).

 

Κανει και το Windows Mobile Device Center 6.1? Γιατι το κινητο ειναι 6.5 ...

 

OK Το βρηκα

Link to comment
Share on other sites

Πήρε φωτιά το forum :dance:

 

Προσοχή: αν έχετε ενεργοποιήσει το mobile tracker και έναρξη κάνετε με απενεργοποιημένη την ζήτηση pin, για κάθε restart που θα κάνετε θα στέλνει sms και ας μην έχει αλλαχτεί η sim

Link to comment
Share on other sites

διλαδη δεν γυρναει απο μονο του οπως το 1 πρεπει να το πειραξω η να βαλω προγραμα?

 

Γυρνάει και από μόνο του άλλα όχι σε όλες τις εφαρμογές. Στον όπερα για παράδειγμα γυρίζει και από μόνο του. Μπορείς να πειράξεις όμως την registry για ξεχωριστά καθε πρόγραμμα που θες να κάνει autorotate, υπάρχει κάπου στο http://www.bytheway.gr το πως.

Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις κάποιο πρόγραμμα για αυτόματα η να το κανεις manual με το πείραγμα της registry που σου ειπα πριν.

 

Δεν ξέρω γιατί, πάντως σε landscape mode το κινητό γίνεται λίγο πιο αργό.

Link to comment
Share on other sites

διλαδη δεν γυρναει απο μονο του οπως το 1 πρεπει να το πειραξω η να βαλω προγραμα?

 

Γυρνάει και από μόνο του άλλα όχι σε όλες τις εφαρμογές. Στον όπερα για παράδειγμα γυρίζει και από μόνο του. Μπορείς να πειράξεις όμως την registry για ξεχωριστά καθε πρόγραμμα που θες να κάνει autorotate, υπάρχει κάπου στο http://www.bytheway.gr το πως.

Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις κάποιο πρόγραμμα για αυτόματα η να το κανεις manual με το πείραγμα της registry που σου ειπα πριν.

 

Δεν ξέρω γιατί, πάντως σε landscape mode το κινητό γίνεται λίγο πιο αργό.

 

Δες στην υπογραφή μου στα tips & tricks ;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινουριος ομνιας και στα wm γενικά. Έχω τις εξής απορίες: όταν ενργοποιώ/απενεργοποιώ το touchwiz δεν αλλάζει τπτ. Έτσι τώρα έχω περάσει το spb shell 3.5 αλλά όταν πατάω έναρξη βγάζει το menu του touchwiz!πως θα το εξαφανίσω?? Επίσης κατέβασα την εφαρμογή facebook mob και δεν μου εμφανίζει τους αλληνικούς χαρακτήρες.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν μπω στο messenger απο το ασυρματο μοντεμ του σπιτιου μου θα χρεωθω τωρα που δεν εχω το nodata?

 

Εάν μπεις μέσω Wifi, δεν έχεις καμία χρέωση.

 

Είμαι καινουριος ομνιας και στα wm γενικά. Έχω τις εξής απορίες: όταν ενργοποιώ/απενεργοποιώ το touchwiz δεν αλλάζει τπτ. Έτσι τώρα έχω περάσει το spb shell 3.5 αλλά όταν πατάω έναρξη βγάζει το menu του touchwiz!πως θα το εξαφανίσω??

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2992968#post2992968

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

τα έχω κάνει όλα αυτά απλά όπως σου είπα η επιλογή ενεργοποίηση απενεργοποίηση του touchwiz δεν αλλάζει κάτι. να φανταστείς ότι από μόνο του ήταν απενεργοποιημένο και δούλευε το touchwiz. μπορώ να ορίσω κάπως απο το spb όταν πατάω έναρξη να μου βγάζει το δικό του menu? το μεσαίο κουμπί το βρήκα το ρύθμισα. βασικά δεν με ενοχλεί πολύ απλά δεν ξέρω αν τρώει μνήμη.
Link to comment
Share on other sites

τα έχω κάνει όλα αυτά απλά όπως σου είπα η επιλογή ενεργοποίηση απενεργοποίηση του touchwiz δεν αλλάζει κάτι. να φανταστείς ότι από μόνο του ήταν απενεργοποιημένο και δούλευε το touchwiz. μπορώ να ορίσω κάπως απο το spb όταν πατάω έναρξη να μου βγάζει το δικό του menu? το μεσαίο κουμπί το βρήκα το ρύθμισα. βασικά δεν με ενοχλεί πολύ απλά δεν ξέρω αν τρώει μνήμη.

 

ΕΚΚΙΝΗΣΗ-ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-Spb Mobile Shell-ΣΥΣΤΗΜΑ-Αγνόησε την έναρξη - ΝΑΙ

:)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, κάνει σε κανέναν από εσάς ένα τριξαματάκι στην οθόνη ακριβώς πάνω από τα πλήκτρα, όταν σέρνεις με το δάχτυλο από αριστερά προς τα δεξιά?
Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου είναι ότι προγράμματα που πρέπει να έχει μία WM συσκευή είναι:

 

- SPB Mobile Shell 3.5.1

- SKTools

- HiCalc (το καλύτερο calculator που κυκλοφορεί)

- CorePlayer (ο καλύτερος media player. τα παίζει όλα ακόμα και youtube)

- Εορτολόγιο

- SPBOnLine (το χρησιμοποιώ για WiFi ραδιόφωνο)

- Microsoft Net Framework 3.5

- SSBubbleLevel (Πολύ καλό για το Οmnia2 επειδή βγάζει στο προσκήνιο την πυξίδα και την χρήση του flash ως φακού)

- PockeTwit (το καλύτερο μέχρις στιγμής για το Twitter)

Huawei Mate 20 pro

LG G2, G4, G6

Samsung Galaxy S2

Samsung OMNIA II WM 6.5 (firmware K5)

Eten GloFiish X500+ WM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου είναι ότι προγράμματα που πρέπει να έχει μία WM συσκευή είναι:

 

- SPB Mobile Shell 3.5.1

- SKTools

- HiCalc (το καλύτερο calculator που κυκλοφορεί)

- CorePlayer (ο καλύτερος media player. τα παίζει όλα ακόμα και youtube)

- Εορτολόγιο

- SPBOnLine (το χρησιμοποιώ για WiFi ραδιόφωνο)

- Microsoft Net Framework 3.5

- SSBubbleLevel (Πολύ καλό για το Οmnia2 επειδή βγάζει στο προσκήνιο την πυξίδα και την χρήση του flash ως φακού)

- PockeTwit (το καλύτερο μέχρις στιγμής για το Twitter)

 

Τί Windows έχεις; 6.5 ή 6.1. Έχω την εντύπωση οτι το SKtools (άκρως απαραίτητο πρόγραμμα!) ΔΕΝ δουλεύει στα 6.5.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία όταν μιλάτε απ' το κινητό χωρίς τα hands-free δέν είναι ΠΟΛΥ δυνατός ο ήχος του ακουστικού?? Το έχω στο πιο χαμηλό και πάλι ακούγεται δυνατά με όποιον και να μιλάω (διαφορετικά άτομα - διαφορετικός τόνος φωνής ;) )
http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τί Windows έχεις; 6.5 ή 6.1. Έχω την εντύπωση οτι το SKtools (άκρως απαραίτητο πρόγραμμα!) ΔΕΝ δουλεύει στα 6.5.

 

Δουλεύει κανονικότατα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα με το SkTools είναι οτι εμφανίζεται με μαύρο φόντο και δεν φαίνεται τίποτα (ειδικά στο ΟΜΝΙΑ ΙΙ) και δεν έχω καταφέρει να αλλάξω το χρώμα της γραμματοσειράς του ή κάτι άλλο, για να μπορώ να το δουλέψω. Ως πρόχειρη λύση έβαλα το DiamondVGA theme στην επιλογή του "σήμερα", για να μπορέσω να δουλέψω το sktools, αλλά τελικά το θέμα αυτό και να το απο-επιλέξεις μετά, έχει αλλάξει σε μερικά σημεία στα μενού το φόντο σε άσπρο (π.χ. προγράμματα, ρυθμίσεις).
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Τί Windows έχεις; 6.5 ή 6.1. Έχω την εντύπωση οτι το SKtools (άκρως απαραίτητο πρόγραμμα!) ΔΕΝ δουλεύει στα 6.5.

 

Δουλεύει κανονικά στα 6.5, αλλά σε κάποιες ROM έχουν παρατηρήσει πρόβλημα με το wireless όταν κάνουν clean. Κάτι γίνεται με την registry και μετά θέλει hard reset για να στρώσει. Προσωπικά, που το έχω με την j3, πράγματι έχω πρόβλημα με το wireless αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι φταίει το sktools. Συνήθως μου εξαφανίζεται το wireless όταν κάνω soft reset την ώρα που έχω συνδεδεμένο το κινητό με το PC. Με δεύτερο soft reset πάντως επανέρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά στα 6.5, αλλά σε κάποιες ROM έχουν παρατηρήσει πρόβλημα με το wireless όταν κάνουν clean. Κάτι γίνεται με την registry και μετά θέλει hard reset για να στρώσει. Προσωπικά, που το έχω με την j3, πράγματι έχω πρόβλημα με το wireless αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι φταίει το sktools. Συνήθως μου εξαφανίζεται το wireless όταν κάνω soft reset την ώρα που έχω συνδεδεμένο το κινητό με το PC. Με δεύτερο soft reset πάντως επανέρχεται.

 

φταιει 100% το sktools γιατι το εχω δοκιμασει σε πολλες ρομ μεχρι και την J9. ετσι κανει και μενα μετα απο soft reset επανερχετε. απο οτι διαβασα δεν το εχω δοκιμασει στην Κ5 εχει λυθει το θεμα.

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δουλεύει κανονικά στα 6.5, αλλά σε κάποιες ROM έχουν παρατηρήσει πρόβλημα με το wireless όταν κάνουν clean.

 

Σε γενικές γραμμές πρέπει να είμαστε προσεχτικοί με τη χρήση του SKTools. Ποτέ δεν το αφήνουμε να σβήνει πράγματα για τα οποία δεν είμαστε σίγουροι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρε παιδια το nodata το κανω extract και τρεχω μονο το setup?

 

Όχι. Το πετάς κατευθείαν μέσα στη συσκευή σου και το τρέχεις από εκεί με ένα απλό κλικ στον file explorer της συσκευής σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Το πετάς κατευθείαν μέσα στη συσκευή σου και το τρέχεις από εκεί με ένα απλό κλικ στον file explorer της συσκευής σου.

 

Βασικα ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Οκ εγινε η εγκατασταση στη μνημη συσκευης..Τωρα που βρισκω την εφαρμογη και τι πρεπει να κανω?Πως λειτουργει?

Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκεις στα προγράμματα, το τρέχεις, και στη σύνδεση που θες να αποκλείσεις πατάς το toggle.
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...