Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σε ολους τους φορουμιτες.

Καινουργιος στην παρεα και στο OMNIA II.

Δεν το εχω πολυ καιρο (μια βδομαδα) και χωρις εμπειρια απο WinMo, βρηκα λιγο τον μπελα μου.

Το ψαχνω σιγα σιγα, για να μπω στο πνευμα λειτουργιας του με το μαλακο και να μην χρειαστει να κανω reset πολλες φορες και ξαναφτιαχνω τα setup που του εχω κανει.

Κατα γενικη ομολογια ειμαι αρκετα ευχαριστημενος χωρις ακομα να το εχω δουλεψει πολυ. Απο εμφανισει και χρηση των menu του, ειναι αρκετα ομορφο και λειτουργικο.

Δεν το εχω δουλεψει σαν τηλεφωνο, μεχρι να δω ολα τα υπολοιπα που εχει να μου προσφερει.

Αυτο που δεν μπορω να δω να δουλευει ακομα, ειναι το gps. Εχω κανει ολες τις απαραιτητες ενεργειες (βασικα να αφησω τις default ρυθμισεις της συσκευης) και δοκιμαζοντας 2 διαφορετικα προγραμματα πλοηγησης, Sygic και Destinator 7 (οχι original) δεν μπορεσα, μαλλον δεν μπορεσε, να βρει δορυφορο/ους για επικοινωνια.

Η τελευταια ενεργεια μου ηταν να κανω τις οδηγιες του συμφορουμιτη "Piparas" αλλα τιποτα. Δεν λεει να βρει δορυφορο ουτε auto, ουτε manual. Το Destinator 7 παντως παιζει σε Omnia 1. To free gps test τις pocket gear, δεν μπορεσε να εκτελεστει στο omnia ii για να δω αν θα μου δωσει καποια πληροφορια. Μεχρι στιγμης ειμαι απογοητευμενος και προβληματισμενος απο αυτην την δισλειτουργια. Σημειωτεον οτι ολες οι δοκιμες εχουν γινει χωρις sim τηλεφωνου. Επισεις δεν βρηκε συνδεση με δορυφορο ουτε με το VisualGPSce που δοκιμασα.

Περιμενω καμια καλη ιδεα απο οποιον εχει γνωση και εμπειρια στο επανω στο συγκεκριμενο θεμα.

Ευχαριστω.:O

 

Βάλε NDrive, Garmin και Automapa. Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα σε αυτά. Τα υπόλοιπα έχουν για το Ομνια 2 ακόμα λίγο πολύ μπελάδες όσον αφορά την εγκατάστση

-----------------------

http://www.zoo.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σε ολους τους φορουμιτες.

Καινουργιος στην παρεα και στο OMNIA II.

Δεν το εχω πολυ καιρο (μια βδομαδα) και χωρις εμπειρια απο WinMo, βρηκα λιγο τον μπελα μου.

Το ψαχνω σιγα σιγα, για να μπω στο πνευμα λειτουργιας του με το μαλακο και να μην χρειαστει να κανω reset πολλες φορες και ξαναφτιαχνω τα setup που του εχω κανει.

Κατα γενικη ομολογια ειμαι αρκετα ευχαριστημενος χωρις ακομα να το εχω δουλεψει πολυ. Απο εμφανισει και χρηση των menu του, ειναι αρκετα ομορφο και λειτουργικο.

Δεν το εχω δουλεψει σαν τηλεφωνο, μεχρι να δω ολα τα υπολοιπα που εχει να μου προσφερει.

Αυτο που δεν μπορω να δω να δουλευει ακομα, ειναι το gps. Εχω κανει ολες τις απαραιτητες ενεργειες (βασικα να αφησω τις default ρυθμισεις της συσκευης) και δοκιμαζοντας 2 διαφορετικα προγραμματα πλοηγησης, Sygic και Destinator 7 (οχι original) δεν μπορεσα, μαλλον δεν μπορεσε, να βρει δορυφορο/ους για επικοινωνια.

Η τελευταια ενεργεια μου ηταν να κανω τις οδηγιες του συμφορουμιτη "Piparas" αλλα τιποτα. Δεν λεει να βρει δορυφορο ουτε auto, ουτε manual. Το Destinator 7 παντως παιζει σε Omnia 1. To free gps test τις pocket gear, δεν μπορεσε να εκτελεστει στο omnia ii για να δω αν θα μου δωσει καποια πληροφορια. Μεχρι στιγμης ειμαι απογοητευμενος και προβληματισμενος απο αυτην την δισλειτουργια. Σημειωτεον οτι ολες οι δοκιμες εχουν γινει χωρις sim τηλεφωνου. Επισεις δεν βρηκε συνδεση με δορυφορο ουτε με το VisualGPSce που δοκιμασα.

Περιμενω καμια καλη ιδεα απο οποιον εχει γνωση και εμπειρια στο επανω στο συγκεκριμενο θεμα.

Ευχαριστω.:O

 

Έχω τρέξει κανονικά: iGo8, Garmin, Destinator!!!

Όλα τρέχουν κανονικά και είναι τα καλύτερα κατά την γνώμη μου!!!

 

Δοκίμασε και με sim μέσα γιατί χωρίς sim δεν ξέρω αν παίζει! :)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκαταστήσει συγκεκριμένα το Spb Phone Suite; Δες το παραπάνω link.

 

Το έχω εγκαταστήσει αλλά δεν έχω βρει αυτήν την επιλογή για την υπενθύμιση των κλήσεων και των μηνυμάτων...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν το έχω πάνω στη συσκευή μου αυτή τη στιγμή για να σου πω ακριβώς. Πάντως υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Εάν μπεις στις ρυθμίσεις του θα το βρεις. Το αναφέρει και στο site της Spb... http://www.spbsoftwarehouse.com/products/phonesuite/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο που δεν λειτουργεί το gps. Η sim δεν παίζει ρόλο εάν υπάρχει ή όχι γιατί εγώ το χρησιμοποιώ ακόμη χωρίς sim και δουλεύει μια χαρά το gps με τις ρυθμίσεις που είχα γράψει παραπάνω. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να συμβαίνει φίλε μου :(
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όταν υπάρχει πρόβλημα με τον δέκτη του GPS, δύο λύσεις προτείνω πάντα. Η μία είναι το hard reset, και η άλλη το GPS Test.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, νέος στα win mo άρα καταλαβαίνετε πόσο με έχουν βοηθήσει οι απαντήσεις στις διάφορες απορίες που παίζουν εδώ

 

ήμουν απόλυτα εντυπωσιασμένος από το ομνια 2 στην αρχή και απορούσα γιατί ο κόσμος έχει παράπονα από τα win mo , αφού δεν μου είχαν κολλήσει ούτε μια φορά ενώ ταυτόχρονα ήταν τουλάχιστον το ίδιο γρήγορα με το symbian του προηγούμενου τηλ μου (nokia e61).

 

αυτά μέχρι που άρχισα να εγκαθιστώ διάφορα 3rd party προγράμματα που έβρισκα στο ιντερνετ. παχνίδια, applications κλπ. Τότε το τηλέφωνο άρχισε τις περίεργες συμπεριφορές. κολλούσε μετά την εγκατάσταση, κολλούσε όταν άνοιγα το νέο εγκατεστημένο πρόγραμμα, εξαφανίζονταν συντομεύσεις από τα μενού, κάποιες φορές δεν ξεκολλούσε παρά μόνο αν έβγαζα τη μπαταρία, κλπ χαριτωμένα! καταστράφηκε η αρχική μου καλή εντύπωση για τα win mo! περιττό να πω δε ότι περίπου το 30% από τα προγράμματα που βρήκα στο νετ δεν μπορούσαν να εγκατασταθουν καθόλου, το 30% μπορούσαν αλλά δεν έτρεχαν, το 30% έτρεχαν με προβλήματα και ένα 10% ήταν αυτά που δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

 

αυτό που έμαθα από αυτή τη διαδικασία είναι να μην βάζω προγράμματα που δεν είναι δοκιμασμένα γιατί φαίνεται ότι κυκλοφορούν πολλά σκουπίδια.

 

ένα πρόβλημα που είχα όμως και που δεν το έχω λύσει ακόμα είναι το εξής: κάθε φορά που εγκαθιστώ πρόγραμμα του λέω να το βάλει στην αποθήκη μου (8 gb). δεν επιλέγω να το βάλει στη συσκευή γιατί έχει μόνο 512 Mb ούτε στην κάρτα γιατί εκεί έχω το χάρτη sygic (λογικό ή όχι?). παρόλαυτά, κάθε φορά που πάω στις ρυθμίσεις μνήμης για να κάνω remove κάποιο πρόγραμμα (και όπως καταλάβατε το έκανα πολλές φορές αυτές τις μέρες), Ο,ΤΙ πρόγραμμα έχω εγκαταστήσει εμφανίζεται στον κύριο χώρο αποθήκευσης (512 Mb) και όχι στην αποθήκη μου ! (που είχα επιλέξει κατά την εγκατάσταση) με αποτέλεσμα αφού βάλω 5-6 προγράμματα να μου έχουν μείνει μόνο 34 Mb ελεύθερα στη συσκευή ! πως μπορώ να βάζω τα προγρ. στα 8 Gb κι όχι στη συσκευή? κάνω κάτι λάθος ή υπάρχει κάτι που δεν ξέρω?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

ένα πρόβλημα που είχα όμως και που δεν το έχω λύσει ακόμα είναι το εξής: κάθε φορά που εγκαθιστώ πρόγραμμα του λέω να το βάλει στην αποθήκη μου (8 gb). δεν επιλέγω να το βάλει στη συσκευή γιατί έχει μόνο 512 Mb ούτε στην κάρτα γιατί εκεί έχω το χάρτη sygic (λογικό ή όχι?). παρόλαυτά, κάθε φορά που πάω στις ρυθμίσεις μνήμης για να κάνω remove κάποιο πρόγραμμα (και όπως καταλάβατε το έκανα πολλές φορές αυτές τις μέρες), Ο,ΤΙ πρόγραμμα έχω εγκαταστήσει εμφανίζεται στον κύριο χώρο αποθήκευσης (512 Mb) και όχι στην αποθήκη μου ! (που είχα επιλέξει κατά την εγκατάσταση) με αποτέλεσμα αφού βάλω 5-6 προγράμματα να μου έχουν μείνει μόνο 34 Mb ελεύθερα στη συσκευή ! πως μπορώ να βάζω τα προγρ. στα 8 Gb κι όχι στη συσκευή? κάνω κάτι λάθος ή υπάρχει κάτι που δεν ξέρω?

 

ευχαριστώ

 

Κι εγώ ψάχνω την ίδια λύση...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όταν κάνουμε soft reset τι ακριβός διαγράφετε και τι μένει ?π.χ. τηλέφωνα χάρτες nodata sosco μηνυματα.εαν γίνετε λίγο αναλυτικά για τη είμαι καινούργιος σε w.m.

Και πώς το κάνουμε???

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω πάνω στη συσκευή μου αυτή τη στιγμή για να σου πω ακριβώς. Πάντως υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Εάν μπεις στις ρυθμίσεις του θα το βρεις. Το αναφέρει και στο site της Spb... http://www.spbsoftwarehouse.com/products/phonesuite/

 

Αν το βρεις κάποια στιγμή, πες μου. Έψαξα τα πάντα και δεν το βρήκα...

Link to comment
Share on other sites

ένα πρόβλημα που είχα όμως και που δεν το έχω λύσει ακόμα είναι το εξής: κάθε φορά που εγκαθιστώ πρόγραμμα του λέω να το βάλει στην αποθήκη μου (8 gb). δεν επιλέγω να το βάλει στη συσκευή γιατί έχει μόνο 512 Mb ούτε στην κάρτα γιατί εκεί έχω το χάρτη sygic (λογικό ή όχι?). παρόλαυτά, κάθε φορά που πάω στις ρυθμίσεις μνήμης για να κάνω remove κάποιο πρόγραμμα (και όπως καταλάβατε το έκανα πολλές φορές αυτές τις μέρες), Ο,ΤΙ πρόγραμμα έχω εγκαταστήσει εμφανίζεται στον κύριο χώρο αποθήκευσης (512 Mb) και όχι στην αποθήκη μου ! (που είχα επιλέξει κατά την εγκατάσταση) με αποτέλεσμα αφού βάλω 5-6 προγράμματα να μου έχουν μείνει μόνο 34 Mb ελεύθερα στη συσκευή ! πως μπορώ να βάζω τα προγρ. στα 8 Gb κι όχι στη συσκευή? ευχαριστώ

 

Τι εγινε ρε παιδια κανενας δεν εχει απαντηση σε αυτο το προβλημα???

Και κατι ακομα....Σημερα προσεξα οτι μετα τη εγκατασταση των sygic διαγραφηκαν σχεδόν τα παντα απο την καρτουλα...Και λεω σχεδόν γιατι εμειναν 100ΜΒ. Τι παίχτηκε???

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από μένα. Έχει προσέξει κάποιος όταν με ενεργοποιημένους τους ήχους της οθόνης, καμιά φορά πατώντας την οθόνη να ακούγονται οι ήχοι περίεργα σαν παράσιτο από το μεγάφωνο?????
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μια ερωτηση για το κινητο, εχει εκφωνηση ονομα καλουντος? ειναι μια λειτουργια που εχουν τα Ε και Ν series της ΝΟΚΙΑ και με βολευει πολυ, αν οχι, υπαρχει καποιο προγραμα που να το κανει? ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπερα, μια ερωτηση για το κινητο, εχει εκφωνηση ονομα καλουντος? ειναι μια λειτουργια που εχουν τα Ε και Ν series της ΝΟΚΙΑ και με βολευει πολυ, αν οχι, υπαρχει καποιο προγραμα που να το κανει? ευχαριστω πολυ

 

Vito Voice2Go

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδιά γεια!!!! πήρα κι εγω το ΟΜΝΙΑ 2! είμαι πολύ ευχαριστημένη αν και ακόμα τα βρίσκω σκούρα με τα wm. μπορεί να μου δώσει κανεις έναν καλό οδηγό για hard reset για ώρα ανάγκης?
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται εαν δεν κανω λαθος,εχει επιλογη εκκαθαριση μνημης που ειναι η νεα ονομασια του hard reset[ετσι λεει ο φιλος echiDNA στον οδηγο του].
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως προσθετεις προγραμματα στο Αγαπημενα του Windows Default Today??? Οταν επιλεξεις το Αγαπημενα παταω επεξεργασια, επιλογη Αγαπημενων αλλα εκει τελειωνει το θεμα....Καμια ιδεα???
Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Eρώτησεις προς νυν κατόχους του omnia2 και πρώην κατόχους omnia 1:

To gps του 2 είναι καλύτερο ή είναι και αυτό της υπομονής;:pKαι από σήμα gsm πως τα πάει;Πρέπει πάλι να παίζεις με διάφορα radios;Kάτι ακόμη που παρατήρησα λίγο που το περιεργάστηκα στο public είναι η μικρή μνήμη ram.Μετά από soft reset ξεκινούσε κάπου με 65ραμ και με ανοιχτό το shell της samsung(που κρύβει πολύ καλά τα windows) έφτανε τα 60.Δεν είναι πολύ λίγα,από την στιγμή που έχει 256ram;

Link to comment
Share on other sites

Eρώτησεις προς νυν κατόχους του omnia2 και πρώην κατόχους omnia 1:

To gps του 2 είναι καλύτερο ή είναι και αυτό της υπομονής;:pKαι από σήμα gsm πως τα πάει;Πρέπει πάλι να παίζεις με διάφορα radios;Kάτι ακόμη που παρατήρησα λίγο που το περιεργάστηκα στο public είναι η μικρή μνήμη ram.Μετά από soft reset ξεκινούσε κάπου με 65ραμ και με ανοιχτό το shell της samsung(που κρύβει πολύ καλά τα windows) έφτανε τα 60.Δεν είναι πολύ λίγα,από την στιγμή που έχει 256ram;

 

Οσο και να ναι η μνήμη... το κινητο παει ντουφέκι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οσο και να ναι η μνήμη... το κινητο παει ντουφέκι....

 

+1

 

Το σήμα του είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ καλό (με το official radio).

Το GPS του είναι αρκετά έως πολύ καλό. Κλειδώνει δορυφόρους σε 3-4 sec!

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να γυρισω την οθονη οταν ειμαι στο excel-internet κ.α.

υπαρχει καποιο προγραμμα extra ή εχει μεσα το τηλεφωνο και δε το εχω βρει εγω ακομα.

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να γυρισω την οθονη οταν ειμαι στο excel-internet κ.α.

υπαρχει καποιο προγραμμα extra ή εχει μεσα το τηλεφωνο και δε το εχω βρει εγω ακομα.

 

Υπάρχει τρόπος να ορίσεις ένα κουμπί να κάνει περιστροφή της οθόνης όποια στιγμή και σε όποιο πρόγραμμα θέλεις!

Δες εδώ πως θα το κάνεις στο 8 tip!!! :)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...