Jump to content

Ο... χειρότερος κατασκευαστής κινητών (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ο... χειρότερος κατασκευαστής  

1.273 members have voted

  1. 1. Ο... χειρότερος κατασκευαστής

    • Alcatel
      382
    • Apple
      122
    • HTC
      11
    • LG
      123
    • Motorola
      148
    • Nokia
      69
    • Samsung
      57
    • Sony Ericsson
      172
    • ...άλλη εταιρεία
      96
    • ΔΞ/ΔΑ
      93


Recommended Posts

Sagem φυσικά, μακράν ότι χειρότερο έχει κατασκευαστεί πότε... Μετά βάζω νοκια λόγο του ν95... Όσο για την ΣΕ εχω πάρει πάνω από 7 κινητά της και όλα μου βγήκαν μια χαρά, ειδικά για θέμα λειτουργικού είναι ότι πιο γρήγορο υπάρχει και δεν κολλάει και πότε....
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 261
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Sony Ericsson με τα χιλια , ολο προβληματα μου εβγαζαν οχι μονο κατασκευαστικα αλλα λειτουργικα το τελευταιο εριξον που ειχα ηταν το Κ850ι μεσα σε 6 μηνες ειχε παει 4 φορες για σερβις και φυσικα απο τοτε τελειωσα εγω με την εριξον δεν σκοπευω να παρω τηλεφωνο της ποτε ξανα

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

sony ericsson δυο κινητα της αγορασα και απο ποιοτητα κατασκευης ηταν χαλια! η motorola πιστευω ειναι η καλυτερη στην κατασκευη αλλα και η alcatel ειναι μια χαρα αν σεκφτει κανεις οτι πανω απο 120 ευρω δεν υπαρχει κινητο της...

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πω νοκια... ειχα το 5800 για 6 μηνες και τι δεν επαθε... ανοιξε το πλαστικο στα πλαγια.. κολουσε συνεχεια. πηγε 2 φορες για service (χωρις αποτελεσμα). και η μπαταρια προς το τελος αδιαζε μεσα σε 12 ωρες χωρις ιδιαιτερη χρηση!
Link to comment
Share on other sites

Alcatel - Sagem - Sharp ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!

 

Δεν διαλέγω SE γιατί το X1 το πήρα πριν λίγο καιρό και η προηγούμενη φορά που διάλεξα SE ήταν με το T68i.Υπερευχαριστημένος :P

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ψηφίζω ALCATEL γιατί α. είμαι υπερευχαριστημένος από το OT-708 έστω και ως 3ο κινητό β. έχει μόνο value/budget κινητά.

Δεν ψηφίζω Nokia γιατί παρότι δε φημίζεται για την ποιότητα κατασκευής (π.χ. 5200 / 5300, τζόγος N95, σχισμή 5800), έχει βγάλει μερικά διαμάντια (Ε51, Ε71, 6303 classic)

HTC η καλύτερη.

Samsung και LG τις έχω πολύ ψηλά λόγω ποιότητας κατσκευής (ακόμα και στα low-entry) και design αντίστοιχα.

Και ο κλήρος πέφτει στη SE οεοεε μόνο και μόνο για το proprietary charging/audio input και για τους 1000άδες φορτιστές που έχουν χαλάσει. μετά το φοβερό T610 πάντοτε ακολουθεί.

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

alcatel: πολυ ανθεκτικες συσκευες, motorola: 2 γενιες πισω, σε ολους τους τομεις, samsung+lg: τα κινητα τους ειναι 1 απο τα 50 διαφορετικα προιοντα που κατασκευαζουν, και δε δινουν μεγαλη σημασια (οσο θα επρεπε), apple: βιαστικες κινησεις = προβληματικες συσκευες (βλ.κεραια i-phone), htc: καλη ποιοτητα, windows, gps, λιγα προβληματα, nokia: εχει πεσει η ποιοτητα κατασκευης, πολυ ακριβα για αυτα που δινουν, sony ericsson: δινει τα ιδια με vokia, σε καλυτερη τιμη και ποιοτητα
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε!

Alcatel δεν είχα ποτέ δεν ξέρω. Τα τελευταία 15 χρόνια έχουν περάσει από τα χέρια μου τα εξής: Motorola, SE (z520, k800i, C510, W902, W995, C902), Nokia (6280, 6230, 7250, 6500slide, E52 και άλλα δύο που δεν θυμάμαι ), LG (ένα που δεν θέλω να θυμάμαι), Samsung.

Motorola= τραγική ποιότητα κατασκευής, ευπαθή και 1 στις 2 θα πάει για σέρβις εντός 2μήνου

ΝΟΚΙΑ = συνήθως πολύ καλή κατασκευή, μερικές συσκευές πολύ μπελαλίδικες στο στήσιμο για χρήση ιντερνετ και mms, σέρβις (όσο ήταν στην Alpha Copy που έτυχε να χρειαστεί επισκευή το 6500 slide) γενικά καλό και γρήγορο

SE= είναι να μην σου τύχει να πέσεις στην ανάγκη τους για σέρβις (απίστευτη ταλαιπωρία). Πάντως από τα έξι τηλέφωνα που θυμάμαι μόνο το 1 μου παρουσίασε πρόβλημα και δεν τα πρόσεχα και ιδιαίτερα. Ποιότητα κατασκευής ανάλογα με το μοντέλο, αλλά μερικές φορές κάνουν φοβερά φάουλ (π.χ. το W995 ήταν κινητό των 400+ Ευρώ και το σήμα της SE ήταν αυτοκόλλητο και όχι σκαλισμένο με αποτέλεσμα να μαδήσει εντό τριμήνου!). Πολύ βολικό ότι κατεβάζει τις ρυθμίσεις του παρόχου και τις αναβαθμίσεις αυτόματα και γενικά καλές μπαταρίες.

LG έχω καιρό να χρησιμοποιήσω αλλά θυμάμαι ότι το εγκατέλειψα γιατί πάθαινε lags και δεν είχε καλή λήψη

Samsung= όσα είχα ήταν mid-range και πολύ καλοφτιαγμένα. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι έχουν πολύ καθαρό ήχο και γι' αυτόν που καλεί και γι' αυτόν που δέχεται την κλήση, σα να μιλάς σε σταθερό. Μόνο πρόβλημα που είχα αντιμετωπίσει είναι οι συνήθως μέτριες μπαταρίες και το support της εταιρία σε θέματα λογισμικού και αναβαθμίσεως που είναι αντίο ζωή!

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα την apple γιατί δε θυμάμαι κανέναν κατασκευαστή να έχει κυκλοφορήσει κινητό το οποίο εξ αρχής έχει σοβαρό ελάτωμα στην πιο βασική του λειτουργία: ως τηλέφωνο

 

Σήμερα στα multirama της Τσιμισκή είχε ένα iphone 4 για επίδειξη το οποίο ήταν αναμένο και συνδεμένο στο δίκτυο της κοσμοτέ.

 

Χωρίς να το αγγίξεις είχε μόνο 2 σκάλες, μόλις το έπιανες από κάτω έπεφτε αμέσως στη μία σκάλα και μετά από λίγο έχανε εντελώς το σήμα του.

 

Στον ίδιο χώρο, δίπλα στο iphone έβαλα το παμπάλαιο N80 μου, το οποίο επίσης έχει κοσμοτέ (what's up) και είχε συνεχώς 5/5 σκάλες!

 

Όποιος αμφισβητεί αυτά που γράφω ας επισκεφτεί το κατάστημα για να διαπιστώσει και μόνος του το χάλι....

Link to comment
Share on other sites

Alcatel ψηφίζω και εγώ. Το κινητό μετά από έναν μήνα άρχισε την αποσύνθεση.

 

Από motorola έχω πολύ καλές εντυπώσεις (525 , L7, Α1200) ακόμα λειτουργούν υποδειγματικά μετά από χρόνια απροβλημάτιστα.

 

Από SE επίσης καλές εντυπώσεις (Τ18, Τ20, Τ610)

 

Τα ΝΟΚΙΑ μου είχαν επίσης ημερομηνία λήξης μετά τον χρόνο (8210, 8310)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
motorola ...τελειως αχωνευτα κινητα ολα τους ...μοιαζουν ολα τους..δεν μ αρεσαν απο την πρωτη στιγμη.
Δεν υπάρχουν κακοί άνθρωποι,υπάρχουν άνθρωποι που εκμεταλλεύονται την καλοσύνη σου.
Link to comment
Share on other sites

εχω το alcatel ot-sport (i650) και απο προπερσι τα χριστουγεννα που το πηρα δεν μου εχει παθει τιποτα!!! ουτε κολληματα ουτε σβησηματα τιποτα!

και προκυται για ενα κινητο που παιρνει καρτες μνημης με τραγουδια, φωτο, κτλ αλλα δεν παυει να ειναι ενα κινητο της πλακας!

Τωρα κατι κολληματα που τρωει μερικων δευτερολεπτων οποτε ψαχνω τα τραγουδια στο κινητο,,πιστευω φυσικο ειναι..

οσο για τα παλαιοτερα μοντελα που εβγαζε δεν ξερω αν ηταν προβληματικα, αλλα ξερω οτι ολα τα νοκια και σονυ ερικσον που ειχα μου ειχαν σβησει στα καλα καθουμενα (επανεκινησεις εννοω) και μεχρι τωρα το αλκατελ μου δεν επαθε τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

στον τομεα αυτο θεωρω οτι υπερεχει η alcatel ....:)

δεν ειχα ποτε αλλα αρκετα ατομα που γνωριζω δεν ηταν ικανοποιημενα....

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όντως αυτό το thread προσφέρεται για να εκφράσει ο κόσμος τα παράπονά του από τραυματικές εμπειρίες... :)

 

Αφού διάβασα πολλά από τα σχόλια, αναρωτιέμαι: Κάνει πια κανείς έρευνα πριν αγοράσει νέα συσκευή;

 

Είναι προφανές ότι τελευταία οι συσκευές κάθε μάρκας είναι πιο ευαίσθητες απ' ότι παλιότερα, πιο μέτριας ποιότητας και πιο προβληματικές. (Και δεν είμαι και κανένας ειδικός στα κινητά, η μέτρια ποιότητα και αξιοπιστία φαίνεται εύκολα...)

 

Αφού βλέπουμε τί συμβαίνει με τις βλάβες και την αναξιοπιστία, γιατί δεν κάνουμε την απλή κίνηση να ρωτήσουμε 2-3 ανθρώπους πριν αγοράσουμε νέα συσκευή;

 

Σε όλες τις μάρκες υπάρχουν συσκευές που κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μας αιφνιδιάσουν και θα τις ευχαριστηθούμε... Αρκεί να ρωτήσουμε λίγο για να τις εντοπίσουμε. Μπορεί να υπάρχει και κανένα φόρουμ γι' αυτή τη δουλειά, πού ξέρεις!!!

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

alcatel και SE. alcatel εχω να πιασω στα χερια μου βεβαια σχεδον 10 χρονια. SE ομως που ειχα μεχρι και σχετικα προσφατα, καθολου ευχαριστιμενος. ισως απ της μοναδικες συσκευες που δεν μπορουσα να κρατησω την ιδια πανω απο 3-4 μηνες.
Link to comment
Share on other sites

Aπο τις "μεγαλες", θα πω και εγω δυστυχως την SE....

Απο ποιοτητα κατασκευης παντα, ειναι μετριοτατη.

 

Που ειναι οι παλιες καλες "made in Sweden" (και Japan) εποχες...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Από φίλους και γνωστούς στη δουλειά μπορώ να πω ότι τα motorola έχουν βγάλει τα χειρότερα.

Για την alcatel έχω ακούσει καλύτερα λόγια από τη motorola.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
alcatel + motorola πραγματικα ... εχω αναρωτηθει αν οι σχεδιαστες τους εχουν πιασει στα χερια τους αλλα τηλεφωνα ... δεν ξερω..ειδικα μοτορολα ουτε τζαμπα θα παρω ενα τετοιο τηλ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Sony Ericsson, και LG. Συνολικά στην οικογένεια μου έχουμε αλλάξει 5 συσκευές, εκ των οποίων οι 4 ήταν Sony Ericsson, και η μία LG. Δέν αντεξε καμία πάνω απο 1-2 χρόνια. Έβγαζαν διάφορα προβλήματα, όπως να καίγονται τα pixel απο την μισή οθόνη, να σβήνει η συσκευή οταν την ανοίγεις (το slide up), να σβήνει και να ανοίγει όποτε θέλει.
Άλλωστε το πιο εύκολο πράγμα είναι να μιλάς για κάτι που στην ουσία δεν έχεις ιδέα τι είναι, και να έχεις το θράσος να έχεις και άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό το thread προσφέρεται για να εκφράσει ο κόσμος τα παράπονά του από τραυματικές εμπειρίες... :)

 

Αφού διάβασα πολλά από τα σχόλια, αναρωτιέμαι: Κάνει πια κανείς έρευνα πριν αγοράσει νέα συσκευή;

 

Είναι προφανές ότι τελευταία οι συσκευές κάθε μάρκας είναι πιο ευαίσθητες απ' ότι παλιότερα, πιο μέτριας ποιότητας και πιο προβληματικές. (Και δεν είμαι και κανένας ειδικός στα κινητά, η μέτρια ποιότητα και αξιοπιστία φαίνεται εύκολα...)

 

Αφού βλέπουμε τί συμβαίνει με τις βλάβες και την αναξιοπιστία, γιατί δεν κάνουμε την απλή κίνηση να ρωτήσουμε 2-3 ανθρώπους πριν αγοράσουμε νέα συσκευή;

 

Σε όλες τις μάρκες υπάρχουν συσκευές που κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μας αιφνιδιάσουν και θα τις ευχαριστηθούμε... Αρκεί να ρωτήσουμε λίγο για να τις εντοπίσουμε. Μπορεί να υπάρχει και κανένα φόρουμ γι' αυτή τη δουλειά, πού ξέρεις!!!

 

:up:

 

Πολύ σωστός φίλε! Εδώ κάνουμε σαν μωρά παιδιά και τρέχουμε να πάρουμε συσκευές πριν καν βγούν στην αγορά. Μετα παραπονιόμαστε...

 

Aπο τις "μεγαλες", θα πω και εγω δυστυχως την SE....

Απο ποιοτητα κατασκευης παντα, ειναι μετριοτατη.

 

Που ειναι οι παλιες καλες "made in Sweden" (και Japan) εποχες...

 

Έχει χάσει το χαρακτήρα και την προσωπικότητά της.

Αυτό έχει πάθει. Αυτή τη στιγμή έχω στα χέρια μου ένα GA 628 made in Sweden και ένα ΡΗ 388 (αυτό κι αν είναι αρχαίο) made in UK!! (Όταν η Ευρώπη είχε ακόμα βιομηχανίες κινητών....:(:()

 

Από φίλους και γνωστούς στη δουλειά μπορώ να πω ότι τα motorola έχουν βγάλει τα χειρότερα.

Για την alcatel έχω ακούσει καλύτερα λόγια από τη motorola.

 

300.000.000 Αμερικάνοι έχουν άλλη γνώμη, μπορεί να κάνουν και λάθος βέβαια ή μπορεί να φταίει που όταν έπιασα το πρώτο μοτορόλα στα χέρια μου (v3xx) με γοήτευσε τόσο πολύ!!!

 

Όσο για τα alcatel , δεν είχα ποτέ μου, αλλά τα θεωρώ τίμιες προτάσεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

sony erricson και motorolla τραυματικες εμπειριες και με τα δυο,τα sony erricson οσο πιο προσφατα παμε τοσο χειροτερα ειναι τα πραγματα (κουμπια και joystick να μην δουλευουν,σε καποια πρωτα touch να αχρηστευετε το touch,να νεκρωνουν και να μην ανοιγουν,να μην φορτιζει πολλες φορες αμα δεν κουνας το βυσμα και αλλα πολλα)μονο το t68i εχει επιβιωσει μετα απο χρονια χωρις να παθει τιποτα και να κραταει και η μπαταρια 5-6 μερες
Nokia 3210->t68i->Nokia 3410->Nokia 6510->Nokia 8850->Sharp GX20->Sharp GX30i->Sharp V703->Nokia N80->Nokia 6110 Navigator->Nokia 6210 Navigator->Nokia N85->Nokia N97->Nokia 6710 Navigator->Nokia N86->iphone 3G 16GB->iphone 3GS 16GB->HTC Desire->HTC Desire HD->Iphone 4 32GB->HTC Trophy 7->Galaxy S->Nexus S->Iphone 4s 16GB->Galaxy S2->Nexus 5 32GB-> Galaxy s6 edge Gold
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...