Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia Pro (B7610)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Έχει κάποιος κάποια πρόταση για το πώς μπορούμε να δούμε videos στο youtube σε καλή ποιότητα;

 

H τελευταία έκδοση του Core Player έχει ενσωματωμένο youtube player.

 

Υπάρχει καποιο sreen protector που προτεινετε? Ευχαριστω!

 

http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=samsung+b7610+screen&_sacat=0&_trksid=p3286.m270.l1313&LH_PrefLoc=2&_dmpt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&_odkw=lg+gm750+case&_osacat=0

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 933
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ήρθε και σε μένα!

Στα θετικά :

Μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση η ταχύτητά του...

Δεν έχω παρατηρήσει πουθενά κολλήματα...

Με windows 6.5...

Κατανάλωση (λόγω AMOLED)

 

Στα αρνητικά:

Tο μέγεθος

Tο βάρος

Στην αφή δεν μπορεί ακόμα πλησιάσει το i-phone αλλά στέκεται καλά εκεί κοντά του...

 

Παίδες μια ερώτηση:

Υπάρχει εξωτερικό GPS σε αυτή τη συσκευή για να μην χρεωνόμαστε από VODA για τα δεδομένα?

Απ' 'οτι ειδα μέσα στις ρυθμίσεις υπάρχει επιλογή απενεργοποιησης του a-gps (που λαμβάνει δεδομένα μέσω δικτύου...) αλλά δεν βλέπω πουθενά ρυθμίσεις εξωτερικού GPS όπως υπήρχε στο προηγούμενο OMNIA...

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Αμα απενεργοποιήσεις το a-gps χρεώνεσαι και πάλι?

Ρωτάω δεν ξέρω.

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
H συσκευή έχει ενσωματωμένο αυτόνομο δέκτη GPS που δουλεύει άψογα με όλα τα προγράμματα πλοήγησης χωρίς την παρουσία ίντερνετ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

το πηρα κι εγω σημερα απο εναν τυπο που το πηρε την παρασκευη αλλα ο (φιλος)

εχει παρει απο μεσα την καρτουλα με το ndrive!! αν ξερει καποιος που θα το βρω ας μου πει. ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε athanaso77 μια παράκληση: η φωτογραφία που έχεις βάλει στο άνοιγμα του thread με το μούφα-Β7610 δεν μπορεί να αντικατασταθεί με την πραγματική συσκευή; Όχι τίποτα άλλο, μη δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις για το πώς μοιάζει η συσκευή σε υποψήφιους αγοραστές...

 

Για screen protector (και όχι μόνο) έβαλα αυτό, κομμένο ειδικά για τη συσκευή μας. Είμαι υπερευχαριστημένος.

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρε athanaso77 μια παράκληση: η φωτογραφία που έχεις βάλει στο άνοιγμα του thread με το μούφα-Β7610 δεν μπορεί να αντικατασταθεί με την πραγματική συσκευή; Όχι τίποτα άλλο, μη δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις για το πώς μοιάζει η συσκευή σε υποψήφιους αγοραστές...

 

Ενημερώθηκε... :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για screen protector (και όχι μόνο) έβαλα αυτό, κομμένο ειδικά για τη συσκευή μας. Είμαι υπερευχαριστημένος.

 

Δεν το κατάλαβα, εχει 5 κομμάτια που πρέπει να βάλεις πάνω? Γιατί το διαχωρίζει έτσι? και στα κενά δεν υπάρχει πρόβλημα? πχ συσσωρευση σκόνης?

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Προσωπικά δεν συστήνω τις λύσεις αυτές που για να κολλήσει το protector χρειάζεται λιπαντικό υγρό. Όταν κολλάνε, μετά βγαίνουν πολύ δύσκολα με αμφίβολα αποτελέσματα.

 

Απεναντίας... συστήνω ανεπιφύλακτα ένα απλό screen protector για την οθόνη και μία θήκη σιλικόνης για προστασία της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώθηκε... :rolleyes:

Ευχαριστώ :)

(αν και η λίστα με τα specs από κάτω είναι ανακριβής...)

 

Δεν το κατάλαβα, εχει 5 κομμάτια που πρέπει να βάλεις πάνω? Γιατί το διαχωρίζει έτσι? και στα κενά δεν υπάρχει πρόβλημα? πχ συσσωρευση σκόνης?

Το παράδειγμα αφορά το full body protector, και εφόσον θες να προστατεύσεις τα πλαϊνά και το πίσω μέρος. Αν θες μόνο την οθόνη είναι μόνο μια μεμβράνη. Δεν είναι sleeve, κολλάς τα κομμάτια ένα ένα (με αραιό διάλυμα σαπουνάδας, τίποτα το φοβερό). Δεν υπάρχουν κενά. Η μεμβράνη έχει πάχος δεκάτων του χιλιοστού, επαναλαμβάνω ότι δεν πρόκειται για σκληρές πλαστικούρες τύπου sleeve. Φαντάσου το σαν κολλημένο δέρμα. Το μόνο αρνητικό είναι ότι έχει μια ελαφρώς λαστιχένια αίσθηση που δυσκολεύει στο ρολάρισμα και στο drag n' drop. Ευαισθησία αφής, φωτεινότητα και χρώμα παραμένουν σε κορυφαίο επίπεδο. Και φυσικά ξεχνάς μια για πάντα τις γρατζουνιές!

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μιαμιση ημερα χρησης στο πρωτο wm κινητο μου ολα οκ, εκτος απο κατι. Οταν ανοιγω το task manager πατωντας παρατεταμενα το κεντρικο πληκτρο αρχικα ολα δουλεουν οκ αλλα αν στη συνεχεια ανοιξω το συρομενο πληκτρολογιο και γυρισει στο πλαι η οθονη (landscape η οπως αλιως λεγετε....) τοτε η οθονη εμφανιζει κατι περιεργα γραμμες κτπ.. Οταν κλησεις το πληκτρολογιο και επανερθει σε καθετη θεση η οθονη τοτε και παλι ολα οκ. Αυτο το κανει μονο οταν ανοιξεις το πληκρολογιο ενω εισαι στο task manager ποτε αλλοτε. Τι ειναι αυτο? τι μπορει να φταιει? Το κανει σε εσας?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ευχαριστώ :)

(αν και η λίστα με τα specs από κάτω είναι ανακριβής...)

 

Ενημερώθηκαν επίσης. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

 

Εχουμε αγορασει το Omnia Pro B7610 απο καταστημα Vodafone και εχουν επανω τους ως λειτουργικο τα windows mobile 6.5 Ελληνικα.

Σε ερωτηση στην vodafone,samsung, τεχνικο τμημα της samsung με ενημερωσαν οτι ασχετος αν το κινητο ειναι καινουργιο αγορασμενο για να περασουν την αγγλικη γλωσσα των windows mobile 6.5 χρειαζονται 28ευρω και το κινητο στο τεχνικο τους τμημα.

 

Μεσα σπο το κινητο υπαρχει η επιλογη αλλαγης γλωσσας στην οποια οταν την ενεργοποιησεις σου λεει οτι η γλωσσα δεν υπαρχει.

 

Γνωριζει καποιος κατι περισσοτερο?

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

 

Εχουμε αγορασει το Omnia Pro B7610 απο καταστημα Vodafone και εχουν επανω τους ως λειτουργικο τα windows mobile 6.5 Ελληνικα.

Σε ερωτηση στην vodafone,samsung, τεχνικο τμημα της samsung με ενημερωσαν οτι ασχετος αν το κινητο ειναι καινουργιο αγορασμενο για να περασουν την αγγλικη γλωσσα των windows mobile 6.5 χρειαζονται 28ευρω και το κινητο στο τεχνικο τους τμημα.

 

Μεσα σπο το κινητο υπαρχει η επιλογη αλλαγης γλωσσας στην οποια οταν την ενεργοποιησεις σου λεει οτι η γλωσσα δεν υπαρχει.

 

Γνωριζει καποιος κατι περισσοτερο?

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

 

Χμμμ, υπάρχουν διάφοροι τρόποι να αντιδράσεις:

1. Ο τρόπος του hacker (cheap dirty way): αναβάθμισε το αρχείο csc της συσκευής σου μόνος σου (εγώ χρησιμοποιώ το αρχείο από την secany's ROM, έχω αλλάξει ιταλικά, αγγλικά και ελληνικά χωρίς πρόβλημα) και στον υπάλληλο που σου ζήτησε επιπλέον χρήματα δώσε καλύτερα το παράσημο της ανοιχτής παλάμης.

2. Ο τρόπος του ξέρω-τα-δικαιώματά-μου πελάτη (υπό την προϋπόθεση ότι έχεις αγοράσει νόμιμα και με απόδειξη το Β7610): τους βάζεις τις φωνές ότι αυτό το χαρακτηριστικό (αλλαγή γλώσσας) το έχεις ήδη πληρώσει σαν εγγενής δυνατότητα της συσκευής και είναι παράνομο να σου ζητούν επιπλέον χρήματα για να το ενεργοποιήσουν. Αν επιμένουν, βρίσκουμε και τα τηλέφωνα για καταγγελία

αν θέλουν να τραβιούνται στα δικαστήρια ονόματα όπως η Vodafone και η Samsung για τις μαμακίες που λέει ο κάθε υπάλληλός τους.

3. Ο τρόπος του κοτόπουλου: Πούλα το αν δε σε εξυπηρετεί και αν θες αγγλικό πάρε το από online eshop του UK στο 70% της τιμής που αγοράζουμε εμείς στην ψωροκώσταινα.

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Πληκτρολογείς στο τηλέφωνο "*#1546792*#" πας: "Preconfiguration" input password: "*#81230*#", διαλέγεις χώρα και πάροχο και reboot. Αυτά για ρυθμίσεις wap, internet, gprs και extra. Ένα ακόμα προγραμματάκι βρήκα της voda και το έκανα απλά delete χωρίς παρενέργειες. Δεν υπάρχουν άλλα κοκκινίσματα ή λογότυπα πουθενά στη συσκευή.

 

δυστυχως στο μενου "Select a country" εχει για Ελλάδα, μόνο το Greece Prepaid και το Greece Postpaid. Δοκιμασα να τα αλλάξω σε postpaid ή default για να δω τι θα κανει αλλά τίποτα... Δεν ανταποκρίνεται στο ΟΚ, ενώ ούτε με reboot αλλάζει κάτι. Για Wind που θα ήθελα (ή απλά να σβήσω τα Vodafone και να περάσω μονο της wind χειροκίνητα) δε βρήκα κάτι.

 

Επίσης, κάτι που παρατήρησα είναι οτι πάνω στο μενού από το οποίο διαλγεις χώρα έχει σαν επικαφαλίδα "Vodafone Precfg".

 

Καμμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως στο μενου "Select a country" εχει για Ελλάδα, μόνο το Greece Prepaid και το Greece Postpaid. Δοκιμασα να τα αλλάξω σε postpaid ή default για να δω τι θα κανει αλλά τίποτα... Δεν ανταποκρίνεται στο ΟΚ, ενώ ούτε με reboot αλλάζει κάτι. Για Wind που θα ήθελα (ή απλά να σβήσω τα Vodafone και να περάσω μονο της wind χειροκίνητα) δε βρήκα κάτι.

 

Επίσης, κάτι που παρατήρησα είναι οτι πάνω στο μενού από το οποίο διαλγεις χώρα έχει σαν επικαφαλίδα "Vodafone Precfg".

 

Καμμια ιδέα?

 

Μήπως ήρθε η ώρα για flash? Σε αυτή τη ROM είναι αποθηκευμένοι και οι τρεις πάροχοι της Ελλάδας. Έτσι, με τον τρόπο που σου είπα περνάνε όλα αυτόματα ;)

 

Παιχνιδοενημέρωση: μετά το φλασάρισμα με αυτή τη ROM το Ashalt 4 HD παίζει πλέον με το επιταχυνσιόμετρο!

 

Επίσης, το xtrakt πάει σφαίρα με το νέο driver από εδώ. Δυστυχώς όμως, ακόμα δεν έχω καταφέρει να δουλέψω το επιταχυνσιόμετρο στα παιχνίδια του xperia 2.

 

Στα παιχνίδια της HTC παίζει gg το teeter αλλά όχι σε wvga αλλά σε "stretched" vga.

 

Resco bubbles έχει τρέξει κάποιος στο Β7610;

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω παιδιά υπάρχει κάποιο λινκ με οδηγίες για το πώς φλασάρουμε ρομς στο B7610? Ή έστω κάποιος γενικός οδηγός γιατί δεν έχω ιδέα από όλα αυτά και μου φαίνονται πολύ παράξενα...(καταλάβατε..; :O )
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς τα πραγματικά χαρακτηριστικά της συσκευής;

Ρωτάω γιατί βλέπω σε κάποιες ιστοσελίδες ram 128 και σε άλλες 256. τι ισχύει:confused: όπως και για την μνήμη αλλού λέει 1GB αλλού 2.

 

...και κάτι άλλο για αντιχαρακτική επίστρωση διάβασα μόνο στο σαητ του Πλαισίου, ισχύει?

 

Σχετικά με την αντιχαρακτική επίστρωση:

Το κινητό έχει οθόνη τεχνολογίαε resistive! Που σημαίνει ότι είναι πολύ ευαίσθητη και γρατζουνίζεται εύκολα! Η Samsung όμως έχει κάνει όντως με κάποιο τρόπο την οθόνη πολύ πιό γερή σε σχέση με τις άλλες resistive οθόνες που έχετε συναντίσει σε παλιότερες WinMo συσκευές...

Μάλιστα λέγανε πως η resistive οθόνη του OmniaPro αλλά και του Omnia2 μοιάζει περισσότερο σε capacitive οθόνες παρά σε συμβατικές resistive!:)

 

Σχετικά με το κινητό:

Το έχω παραγγείλει εδώ και 1,5 μήνα... Πιστεύω πως είναι πολύ καλό! Το φυσικό qwerty πληκτρολόγιο κατά την γνώμη μου είναι must γιά ένα καλό κινητό αφής!;)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αντιχαρακτική επίστρωση:

Το κινητό έχει οθόνη τεχνολογίαε resistive! Που σημαίνει ότι είναι πολύ ευαίσθητη και γρατζουνίζεται εύκολα! Η Samsung όμως έχει κάνει όντως με κάποιο τρόπο την οθόνη πολύ πιό γερή σε σχέση με τις άλλες resistive οθόνες που έχετε συναντίσει σε παλιότερες WinMo συσκευές...

Μάλιστα λέγανε πως η resistive οθόνη του OmniaPro αλλά και του Omnia2 μοιάζει περισσότερο σε capacitive οθόνες παρά σε συμβατικές resistive!:)

 

Σχετικά με το κινητό:

Το έχω παραγγείλει εδώ και 1,5 μήνα... Πιστεύω πως είναι πολύ καλό! Το φυσικό qwerty πληκτρολόγιο κατά την γνώμη μου είναι must γιά ένα καλό κινητό αφής!;)

 

Όπως και να 'χει το πράγμα, τέτοιο κινητο ας εχει ό,τι θέλει, εγώ δεν θα το άφηνα χωρίς screen protector! Να 'χεις μια γρατσουνια και να την βλέπεις κάθε μέρα και μόνο που το σκέφτομαι εκνευρίζομαι .. :lol:

Τώρα όσο για το κινητό, εγώ το εχω παραγγήλει πριν περιπου μισό μήνα, ελπίζω μέχρι το τέλος του μήνα (αντε αρχές του άλλου) να μου έρθει.

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να 'χει το πράγμα, τέτοιο κινητο ας εχει ό,τι θέλει, εγώ δεν θα το άφηνα χωρίς screen protector! Να 'χεις μια γρατσουνια και να την βλέπεις κάθε μέρα και μόνο που το σκέφτομαι εκνευρίζομαι .. :lol:

Τώρα όσο για το κινητό, εγώ το εχω παραγγήλει πριν περιπου μισό μήνα, ελπίζω μέχρι το τέλος του μήνα (αντε αρχές του άλλου) να μου έρθει.

 

Φίλε, βλέπω να μου το φέρνουν από την Vodafone αφού πρώτα διαρεύσουν στοιχεία γιά το OmniaPro2!:p

Kαι μετά θα τραβάω τα μαλλιά μου!:lol:

Σχετικά με τις γρατζουνιές, εγώ πριν το Omnia δεν ήξερα τί εστί resistive οθόνη και το κονόμισα μία γερή γρατζουνία στο δεξιό μέρος της οθόνης σε Riberry style!:lol::lol:

 

Αλλά μετά του πήρα μία θήκα bodyglove που είναι πολύ καλή και σχετικά λεπτή και όλα οκ!

Edited by Spyroscesarsc
Link to comment
Share on other sites

Φίλε, βλέπω να μου το φέρνουν από την Vodafone αφού πρώτα διαρεύσουν στοιχεία γιά το OmniaPro2!:p

Kαι μετά θα τραβάω τα μαλλιά μου!:lol:

Ας ελπίσουμε να μην γίνει κάτι τέτοιο.. αν και νομίζω είναι πολύ νωρίς ακόμα για να μιλάμε για Omnia Pro 2.. (αν βγει γιατί εχω την αισθηση ότι δεν πολυκαίγονται να βγάλουν αλλο qwerty κινητο.. θα δούμε)

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε να μην γίνει κάτι τέτοιο.. αν και νομίζω είναι πολύ νωρίς ακόμα για να μιλάμε για Omnia Pro 2.. (αν βγει γιατί εχω την αισθηση ότι δεν πολυκαίγονται να βγάλουν αλλο qwerty κινητο.. θα δούμε)

 

Βλέπω τα πλάνα της samsung γιά τα smartphones της και οι winmo συσκευές έχουν περίπου το ίδιο ποσοστό με το 2009! Οπότε πιστεύω πως θα βγάλει και ένα winmo κινητό με qwerty!

πάντως εγώ τα Windows Mobile τα έχω σηχαθεί και ελπίζω η Samsung να βγάλει φέτος κάποιο Bada ή Android κινητό με qwerty!:)

Φανταστείτε:

Galaxy Pro και Wave Pro!:D

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα παρακαλούσα να μην βγαίνουμε off-topic και να επικεντρωθούμε σε ότι έχει να κάνει συγκεκριμένα με το B7610. Ευχαριστώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση. Είναι δυνατόν να περαστεί στο samsung άλλο λειτουργικό? πχ Android? (μάλλον ζητάω πολλά, αλλά είμαι πολύ περίεργος).
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ακόμα δεν έχω καταφέρει:

1) Να αλλάξω γλώσσα γραφής από το qwerty πληκτρολόγιο,

2) Να μικρίνω τη γραμματοσειρά στα μηνύματα, mail, κλπ.....

3) Να εμαφανίσω τον καιρό στην οθόνη εργασίας....

Καμιά απάντηση;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...