Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia Pro (B7610)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 933
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε me00016, καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι πάρα πολύ για την αγορά του omnia pro, και επειδή είδα πως το έχεις αγοράσει από Ελλάδα, μπορείς να μου πεις το κατάστημα που το πήρες. Εχω ήδη ψάξει τα καταστήματα του skroutz και με κοροϊδέυουν λεγοντας μου από εβδομάδα σε εβδομάδα από τις αρχες του Δεκέμβρη. Σε ευχαριστώ προκαταβολικά....

 

Το πήρα από το φθηνότερο που βγάζει ο skroutz, ας μην του κάνω και απευθείας διαφήμιση λέγοντας το όνομα (439 €)... Δυστυχώς τους τελείωσε απ'οτι βλέπω το απόθεμα.

Είναι προφανώς παραεισαγωγή γιατί μου έστειλε το γερμανικό της Vodafone αλλά δε με ενόχλησε για 2 λόγους:

- Το ήξερα από πριν.

- του άλλαξα κατευθείαν τη γλώσσα, ας όψεται η Multilanguage ROM. Κάτι χαζορυθμίσεις της Vodafone τις άλλαξα με το καλημέρα γιατί έχω άλλο πάροχο. Τέλος να αναφέρω ότι το branding της Voda δεν είναι πολύ βαθύ και με registry tweaking δε θα μείνει ίχνος από τα "κοκκινίσματα" της εταιρίας (tweaking... δεν είναι ένας από τους λόγους που επιλέγουμε windows mobile καιρό τώρα; :) )

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ούτως ή άλλως, εάν βάλεις μια non-branded rom, δεν μένουν τέτοιου είδους υπολλείματα.

 

Το πληκτρολόγιο στην γερμανική συσκευή είναι qwerty ή azerty;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ακόμη και σήμερα που επικοινώνησα με σχεδόν όλα τα καταστήματα του skroutz, το τηλέφωνο είναι σε έλλειψη και το περιμένουν τέλος του μηνός (έτσι μου είπαν). Η δε, vodafone, δεν το έχει ούτε καν στα διαθέσιμα τηλέφωνα από τη samsung. Τι γίνεται ρε παιδιά? Γιατί τέτοια καθυστέρηση και δεν μπορούμε να το πάρουμε? Το πλαίσιο μου είπε μόνο ότι τέλος της εβδομάδας παραλαμβάνουν(ας το πιστέψουμε...)

 

Ρε παιδιά, να πάρω από το expansys το αγγλικό μοντέλο, ή καλύτερα να περιμένω μία εβδομάδα ακόμη για το ελληνικό. Τι με συμβουλεύετε να κάνω. Έχω πελαγώσει....

 

ΟΚ. Ευχαριστώ πολύ. και συγνώμη για τα συνεχόμενα μηνύματα. Δεν το ήξερα. Δεν θα επαναληφθεί...

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by nousidiola
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρε παιδιά, να πάρω από το expansys το αγγλικό μοντέλο, ή καλύτερα να περιμένω μία εβδομάδα ακόμη για το ελληνικό. Τι με συμβουλεύετε να κάνω. Έχω πελαγώσει....

 

Εάν θέλεις πλήρως εξελληνισμένη συσκευή... καλύτερα να περιμένεις την ελληνική. Αυτό εξαρτάται από εσένα. Ελληνική υποστήριξη πάντως θα έχεις και με την αγγλική συσκευή και με τα απαραίτητα πειράγματα/πληκτρολόγια θα γράφεις κιόλας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδια για να ξεκαθαρίσει μια και καλη η ιστορία με τα ελληνικα, επαναλαμβανω οτι multilingual ROM σημαίνει οτι το αγοραζεις απο οποια χωρα της ΕΕ θες και εγκαθιστας τα ελληνικα μεσα απο τις ρυθμισεις της συσκευής. Μετα το αναγκαιο hard reset το Β7610 ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΕΞΕΛΛΗΝΙΣΜΕΝΟ! Δεν μπορω να βρω το λογο (περα της επιδοτησης) για να το περιμενει καποιος απο τους ελληνικους παροχους! Φιλε Athanaso το γερμανικο εχει qwertz (y<->z μονο) αλλα το δικο μου ειναι qwerty. Το θεμα ειναι οτι εχεις πληρες ελληνικο πληκτρολόγιο απο το κουτι. Το μονο που δεν εχω ακομα καταφερει ειναι οπως βλεπετε οι τονοι. :(

Τελος παντων να σας πω οτι εβαλα τη SECANY'S ROM με 6.5 winmo και το μηχανακι τα σπαει!!!

Α! Και ο,τι του εχω ριξει απο το αδελφακι i8000 το παιζει αδιαμαρτυρητα!

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Σωστή η διευκρίνηση.

 

(Σχετικά με το πληκτρολόγιο, μπέρδεψα το γερμανικό με το γαλλικό, καλά έκανες και το ξεκαθάρισες).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μόλις σήμερα παρέλαβα το Omnia Pro B7610.

Με μια πολύ γρήγορη ματιά έμεινα υπέρ ευχαριστημένος! :)

 

έχετε υπόψιν σας αν υπάρχουν αξεσουάρ για το συγκεκριμένο μοντέλο πχ: θήκη;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
έχετε υπόψιν σας αν υπάρχουν αξεσουάρ για το συγκεκριμένο μοντέλο πχ: θήκη;

 

http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=Omnia+Pro+B7610+case&_sacat=0&_trksid=m270&LH_PrefLoc=2&_odkw=Omnia+Pro+B7610&_osacat=0

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το omnia pro το πήρα πριν 1 εβδομάδα από expansys, και όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος me00016 είναι multilingual και με μία επιλογή γλώσσας από τις ρυθμίσεις το τηλέφωνο μετατρέπεται σε πλήρως ελληνικό. Και θα συμφωνήσω ακόμη στο θέμα της ρομ, την οποία φλασαρα και εγώ και τώρα δουλευει άψογα. Εχει λίγο περιορισμένη ραμ, αλλά τι να κάνουμε, δεν μπορουμε να τα έχουμε όλα... Κατα τα άλλα είναι αψογο...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε sotrek απο vodafone το πηρες ή απο αλλο καταστημα?

από τη vodafone. μέσω ενός φίλου που δουλεύει στη vodafone.

το 1ο μου windows mobile κι έχω όμορφα "χαθεί"...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το 1ο μου windows mobile κι έχω όμορφα "χαθεί"...:)

 

Για ότι χρειαστείς σε σχέση με το λειτουργικό, εδώ είμαστε. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για ότι χρειαστείς σε σχέση με το λειτουργικό, εδώ είμαστε. :rolleyes:

 

:O ναι σαν πρωτάρης θα χρειαστώ αρκετή βοήθεια!

ευχαριστώ για την προθυμία! θα επανέλθω... :)

 

1η γκάφα: Στην κάρτα μνήμης που μου έδωσαν είχε μέσα το Ndrive. Καταλάθος διέγραψα τα αρχεία της κάρτας, με αποτέλεσμα το Ndrive να μην παίζει. Έτσι έκανα ολική απεγκατάσταση. Κατέβασα από το site του Νdrive την trial έκδοση (έχω κωδικό για να το ενεργοποιήσω) αλλά κάνω unzip το (NDrive_GRC_NT_PocketPC.zip) και περνάω στη μνήμη τα αρχεία. Έπειτα τρέχω από τον φάκελο 2577 το Autorun και παίρνω το εξής μήνυμα λάθους: "Η Εγκατάσταση του NDriveWM6.cab δεν έγινε με επιτυχία"....έχει κανείς κάποια ιδέα; :(

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

@Sotrek - Χμ.. φοβάμαι ότι πρέπει να επικοινωνήσεις με την εταιρία - μόνο εύχομαι να σε βοηθήσουν. Είχα παρόμοια εμπειρία με το igo8 (πακέτο με ένα HTC) είχα κάνει κατα λάθος format την κάρτα και μετά δεν μπόρεσα να επανεγκαταστήσω το igo8. Δυστυχώς η υποστήριξη από μηδέν έως άθλια (ACE HELLAS), εν συντομία μου είπαν "καλά να πάθεις- δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα-ξανααγόρασέ το" (!). Έβαλα λοιπόν μαύρο eye patch, φόρεσα το hook στο χέρι και πήρα το νόμο στα χέρια μου. :ninja: :kill: :)

 

ΥΓ 1 - Προειδοποίηση προς του ιδιοκτήτες των νεοαποκτηθέντων pro που έκαναν αναβάθμιση σε secany's ROM με winmo 6.5:

ΜΗΝ αλλάξετε την τοπική περιοχή από ελληνικά σε άλλη, ας πούμε αγγλικά:

έναρξη-ρυθμίσεις-(πάνω tab)προχωρημένες ρυθμίσεις-σύστημα-τοπικές ρυθμίσεις-(κάτω tab) περιοχή

Μπορεί να θελήσετε να το κάνετε γιατί θα διαπιστώσετε ότι το Google maps δεν αναγνωρίζει τα ελληνικά και δείχνει τετραγωνάκια (bug).

Η συσκευή όμως θα αρχίσει να κρασάρει με το παραμικρό σε σημείο που καθίσταται μη λειτουργική! Επαναφέροντας την τοποθεσία στα ελληνικά όλα κυλούν ομαλά. Εκτός από το Google maps αλλά μικρό το κακό, άλλωστε υπάρχουν εξαιρετικά προγράμματα πλοήγησης που δουλεύουν άψογα (δυστυχώς όχι δωρεάν!).

 

ΥΓ 2 - Όσοι το πήραν από Ελλάδα, έχουν αναβαθμισμένη ROM (windows mobile 6.5);

 

ΥΓ 3 - Τα προβλήματα, οι λύσεις και οι hackeries που κυκλοφορούν για το Omnia 2 βρίσκουν εφαρμογή και στο Β7610 κατά 99,9% (όχι 100% βασικά λόγο qwerty).

 

ΥΓ 4 - Έχω φάει τον κόσμο να βρω παιχνίδι που να ενσωματώνει τον αισθητήρα κίνησης. Μέχρι τώρα έχω καταφέρει το teeter, της HTC (μέσω του HTC g-sensor emulator, google it). To asphalt 4, το ΧΤRΑΚΤ και το experiment 13 δυστυχώς δεν μου ενεργοποιούν τον αισθητήρα, αν κάποιος τα καταφέρει ας μας πει τον τρόπο. Πάντως τα τρία τελευταία είναι παιχνίδια από άλλο πλανήτη για ppc, βοηθάνε και τα χρώματα της AMOLED!

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

@Sotrek - Χμ.. φοβάμαι ότι πρέπει να επικοινωνήσεις με την εταιρία - μόνο εύχομαι να σε βοηθήσουν. Είχα παρόμοια εμπειρία με το igo8 (πακέτο με ένα HTC) είχα κάνει κατα λάθος format την κάρτα και μετά δεν μπόρεσα να επανεγκαταστήσω το igo8. Δυστυχώς η υποστήριξη από μηδέν έως άθλια (ACE HELLAS), εν συντομία μου είπαν "καλά να πάθεις- δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα-ξανααγόρασέ το" (!). Έβαλα λοιπόν μαύρο eye patch, φόρεσα το hook στο χέρι και πήρα το νόμο στα χέρια μου. :ninja: :kill: :)

 

Μα στη σελίδα του Ndrive δίνει -και καλά- το πρόγραμμα trial για 7 μέρες. Εμένα βγάζει πρόβλημα στην εγκατάσταση του trial. Μετά έχω το φακελάκι με το product key για ενεργοποίηση. Τέσπα..αν δω ότι δεν γίνετε κάτι θα αναλάβω κι εγώ το "νόμο" στα χέρια μου!:ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορεί να θελήσετε να το κάνετε γιατί θα διαπιστώσετε ότι το Google maps δεν αναγνωρίζει τα ελληνικά και δείχνει τετραγωνάκια (bug).

Η συσκευή όμως θα αρχίσει να κρασάρει με το παραμικρό σε σημείο που καθίσταται μη λειτουργική! Επαναφέροντας την τοποθεσία στα ελληνικά όλα κυλούν ομαλά. Εκτός από το Google maps αλλά μικρό το κακό, άλλωστε υπάρχουν εξαιρετικά προγράμματα πλοήγησης που δουλεύουν άψογα (δυστυχώς όχι δωρεάν!).

 

Ποια έκδοση του google maps έχει η συσκευή;

 

Η παρακάτω δεν έχει πρόβλημα με την υποστήριξη των ελληνικών... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=259799

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Έχω παραγγείλει το Omnia Pro από το e-click.

1)Θα έχω κάποιο πρόβλημα στη συσκευή επειδή είναι από αυτό το κατάστημα;

2)μου είπαν ότι έχει wInd 6.1 πώς μπορώ και που να κάνω αναβάθμιση σε 6.5;

3)Πώς μπορώ να βάλω σύστημα πλοήγησης για το GPS..(δηλαδή μιλάει;;..αυτό εννοούμε σύστημα πλοήγησης)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

1) Κανένα πρόβλημα.

2) θα βρεις την αναβάθμιση από το επίσημο site της Samsung όταν θα είναι διαθέσιμη.

3) Υπάρχει πληθώρα προγραμμάτων πλοήγησης (με φωνητική καθοδήγηση φυσικά) για windows mobile. Ρίξε μια ματιά εδώ για να πάρεις μια ιδέα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβαζα πριν κάτι περί αλλαγής γλώσσας(επειδή έρχεται από Γερμανία), και για το πληκτρολόγιο...

Επειδή το συγκεκριμένο βγαίνει σε wInd 6.5 από τη Vodafone σίγουρα θα βγάλει η Samsung αναβάθμιση ή πρέπει να πάω σε κάποιο κατάστημα να μου την κάνουν;

Και για το πρόγραμμα πλοήγησης...μήπως έχεις να προτείνεις κάποιο; (επειδή είμαι ψιλοάσχετος!)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν έχω ασχοληθεί με την συγκεκριμένη συσκευή για να σου δώσω περισσότερες λεπτομέρειες. Σε γενικές γραμμές πάντως αλλαγές ROM γίνονται σχετικά εύκολα από εμάς τους ίδιους φυσικά.

 

Τώρα για προγράμματα πλοήγησησης... iGO8.3.4, Destinator7, miomap2008, TomTom, Automapa, Garmin, Sygic κ.α.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβαζα πριν κάτι περί αλλαγής γλώσσας(επειδή έρχεται από Γερμανία), και για το πληκτρολόγιο...

Επειδή το συγκεκριμένο βγαίνει σε wInd 6.5 από τη Vodafone σίγουρα θα βγάλει η Samsung αναβάθμιση ή πρέπει να πάω σε κάποιο κατάστημα να μου την κάνουν;

Και για το πρόγραμμα πλοήγησης...μήπως έχεις να προτείνεις κάποιο; (επειδή είμαι ψιλοάσχετος!)

 

Για την αλλαγή της γλώσσας δε θα έχεις κανένα πρόβλημα, και προτείνω να αλλάξεις τη ROM στα 6.5. Επίσης προτείνω καλές δοκιμασμένες cooked ROMs, αν και είναι νωρίς και η συσκευή είναι καινούργια και μόνο 2 αξιόλογες κυκλοφορούν προς το παρόν: η secany's ROM και η gaby's light ROM. Φυσικά ευχόμαστε όλοι κρυφά μέσα μας να τρέξουν αργότερα σε αυτό το απίθανο μηχανάκι τα winmo 7... Κάπου προς το τέλος του 2010 θα αρχίσουν να εμφανίζονται, θα δούμε...

 

Τώρα για το πληκτρολόγιο, να τους τόνίσείς ότι το θέλεις με qwerty πληκτρολόγιο γιατί τα γερμανικά που εισάγουν έχουν qwertz. Εμένα μου το άλλαξαν, ενώ με διαβεβαίωναν ότι ήταν qwerty μέχρι να το ανοίξω (και στο κουτί qwerty έγραφε!!!). Επίσης ήταν παρτίδα vodafone αλλά αυτό δεν είναι σημαντικό δε μένει ίχνος με ένα upgrade.

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Κανένα σχόλιο για την κάμερα (φωτογραφίες και βίντεο) μπορεί να μας κάνει κάποιος από τους ευτυχείς κατόχους της συσκευής;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@georgio91:

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Μηνύματα γραμμένα με greeklish διαγράφονται. Δες εδώ την ανακοίνωση κατάργησης των.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση του google maps έχει η συσκευή;

 

Η παρακάτω δεν έχει πρόβλημα με την υποστήριξη των ελληνικών... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=259799

 

Έχει την 3.2.1 αλλά ήταν cooked στην ROM και δεν μπορώ να την κάνω απεγκατάσταση. Δεν ξέρω τί χαμός θα γίνει αν πάω να περάσω την καινούργια από πάνω, λες να το τολμήσω; :superman:

 

Κανένα σχόλιο για την κάμερα (φωτογραφίες και βίντεο) μπορεί να μας κάνει κάποιος από τους ευτυχείς κατόχους της συσκευής;

 

Φωτογραφίες και video άνω των προσδοκιών μου, σε σύγκριση με "παρόμοιες" συσκευές (άλλων εταιριών όπως HTC Leo, Motorola Milestone, Nokia N97, iphone-εδώ-γελάμε-χα-χα). Όμως καλύτερα να βρει κάποιος την όρεξη και κυρίως το χρόνο να ανεβάσει κάποια αρχεία γιατί με τα λόγια δεν περιγράφεις μια εικόνα-ούτε με χίλιες λέξεις.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης"
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...