Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia Pro (B7610)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Είναι μια πολύ καλή λύση, με δεδομένο το γεγονός ότι συνδυάζει και multimidia εφαρμογές, τομέας στον οποίον υστερούν, κατά την άποψή μου, άλλες παρόμοιες συσκευές.

2) Ναι, είναι πολύ καλή, πιστεύω πως έχει τις καλύτερες οθόνες σε κινητές συσκευές, αλλά και καλή αξιοπιστία και ενημέρωση λογισμικού.

3) Χθες το πήρα από Πλαίσιο, και παρά τις διαβεβαιώσεις του πωλητή ότι φοράει 6.1, με έκπληξη διαπίστωσα πως τελικά, φοράει 6.5. Δεν αναβαθμίζεται σε 7, όπως επίσης καμία συσκευή από όσες γνωρίζω να κυκλοφορούν μέχρι σήμερα.

 

Εμφανησιακά, είναι όμορφο θα έλεγα, το μέγεθος είναι σχετικά καλό, μεγάλο βέβαια αλλά όχι και απαγορευτικό, το βάρος κι αυτό υποφερτό. Γενικά ως προς το βάρος και το μέγεθος θα το κατέτασσα στο μέσο όρο, καθώς σίγουρα υπάρχουν και πιο μεγάλα και βαριά, αλλά και πιο μικρά και ελαφρια κινητά.

Τα πλήκτρα είναι μαύρα με κόκκινες τις λεπτομέρειες.....

 

Μια χαρα ειναι το κινητακι, απο τις καλυτερες λυσεις σε αυτα τα χρηματα.

Απορω που οι πωλητες ανεφεραν για 6.1, αφου ουσιαστικα ειναι ενα Omnia II με πληκτρολογιο (αν και μαλλον κι αυτοι παρασυρθηκαν απο τη λανθασμενη αναφορα στην ιστοσελιδα της εταιριας).

Αψογη οθονη, γρηγορο (αν και με μια cooked rom παει πολυ καλυτερα απο το bloated λογισμικο της samsung), ενω δεν τιθεται θεμα ποιοτητας κατασκευης.

Μπορει να μην εχουν χρησιμοποιηθει τα καλυτερα δυνατα υλικα (κλασικο samsung πλαστικο), αλλα η ποιοτητα της τελευταιας εγγυαται ενα πολυ καλο συνολο.

Το υψος ογκου - βαρους για πολλους ειναι στα μειον, για μενα ειναι παντως θετικο στοιχειο...

 

Ευχαριστώ για τις αναλύσεις σας.

@ Aldebaran_ :

Το εχεις ακούσει από κάπου ότι δεν θα αναβαθμιστεί σε wb 7 όταν ερθει η ώρα ??

Ισώς έχει τη δυνατότητα αυτή καθώς εχει επεξεργαστή στα 800ΜΗz..

Δηλαδή εννοώ ότι για άλλα κινητα όπως πχ το se X2 που θα βγει ξέρουμε ήδη ότι δεν θα αναβαθμιστεί σε wb 7, καθώς το έχουν ήδη δηλώσει οι αρμόδιοι της sony ericsson ότι κάτι τέτοιο δεν θα το υποστήριζε το hardware του Χ2 το οποίο θα λειτουργεί με επεξεργαστή στα 528ΜΗz.... , αλλά το omnia pro όπως είπα έχει ισχυρότερο επεξεργαστή.

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 933
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οχι, δεν έχω ακούσει κάτι, όμως υποθέτω ότι θα ήταν ένα πολύ ισχυρό χαρτί, αν γινόταν κάτι τέτοιο, και θα βοηθούσε πάρα πολύ στην προώθηση του προϊόντος, οπότε ίσως να ήταν και το πρώτο πράγμα που θα ακούγαμε από την κατασκευάστρια εταιρία σχετικά με το Pro...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα από το φθηνότερο που βγάζει ο skroutz, ας μην του κάνω και απευθείας διαφήμιση λέγοντας το όνομα (439 €)... Δυστυχώς τους τελείωσε απ'οτι βλέπω το απόθεμα.

Είναι προφανώς παραεισαγωγή γιατί μου έστειλε το γερμανικό της Vodafone αλλά δε με ενόχλησε για 2 λόγους:

- Το ήξερα από πριν.

- του άλλαξα κατευθείαν τη γλώσσα, ας όψεται η Multilanguage ROM. Κάτι χαζορυθμίσεις της Vodafone τις άλλαξα με το καλημέρα γιατί έχω άλλο πάροχο. Τέλος να αναφέρω ότι το branding της Voda δεν είναι πολύ βαθύ και με registry tweaking δε θα μείνει ίχνος από τα "κοκκινίσματα" της εταιρίας (tweaking... δεν είναι ένας από τους λόγους που επιλέγουμε windows mobile καιρό τώρα; :) )

 

Μπορείς να πεις τι έκανες για το καθάρισμα της Vodafone. Θα βοηθούσες ιδιαίτερα...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δηλαδή εννοώ ότι για άλλα κινητα όπως πχ το se X2 που θα βγει ξέρουμε ήδη ότι δεν θα αναβαθμιστεί σε wb 7, καθώς το έχουν ήδη δηλώσει οι αρμόδιοι της sony ericsson ότι κάτι τέτοιο δεν θα το υποστήριζε το hardware του Χ2 το οποίο θα λειτουργεί με επεξεργαστή στα 528ΜΗz.... , αλλά το omnia pro όπως είπα έχει ισχυρότερο επεξεργαστή.

 

Δεν είναι ο επεξεργαστής το βασικό πρόβλημα. Είχα διαβάσει κάπου παλαιότερα ότι μάλλον ο συγκεκριμένος επεξεργαστής θα είναι σε θέση να "σηκώσει" τα WM7. Το θέμα είναι άλλα hardwarικά χαρακτηριστικά όπως ίσως για παράδειγμα η ανάγκη για capacitive οθόνη ή κάτι άλλο παρόμοιο; Όλα αυτά είναι θεωρίες και σήμερα δεν μπορούμε να αγοράζουμε συσκευή με την προοπτική υποστήριξης των 7 μιας και ότι πούμε προς το παρόν... μόνο εικασίες θα είναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια..θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το Omnia..εχω ενα προβλημα με την αποστολη αρχειων μεσω bluetooth..μπορει καποιος να βοηθησει..please..
Link to comment
Share on other sites

Γεια..θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το Omnia..εχω ενα προβλημα με την αποστολη αρχειων μεσω bluetooth..μπορει καποιος να βοηθησει..please..

 

Ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημά σου συγκεκριμένα? (ώστε ευτυχείς κάτοχοι αλλά και οι άλλοι λοιποί έμπειροι να μπορέσουν να σε βοηθήσουν :) )

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

το πηρά και εγώ χθες ! μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος από το κινητό , είναι έτσι ακριβώς όπως το ήθελα , μονό λίγο η οθόνη του με παιδεύει (στον χειρισμό της) αλλά στα υπόλοιπα είναι άψογο!
Link to comment
Share on other sites

το πηρά και εγώ χθες ! μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος από το κινητό , είναι έτσι ακριβώς όπως το ήθελα , μονό λίγο η οθόνη του με παιδεύει (στον χειρισμό της) αλλά στα υπόλοιπα είναι άψογο!

 

Οταν λες σε παιδεύει στον χειρισμό της, τι ακριβώς εννοείς?

Δεν εχεις συνηθήσει με οθόνη αφής και σου φαίνεται περίπλοκο στην αρχή ή σου φαίνεται διαφορετικό/δυσχρηστο σε σχέση με άλλες οθόνες αφής?

(ρωτάω γιατί κι εγώ πρώτη φορά θα πάρω κινητό με οθόνη αφής και είμαι αναμεσα σ'αυτό και το SE X2).

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

το gps σας δουλευει κανονικά. εγω δεν μπορώ να το ανοίξω ούτε με destinator 7, ουτε με google maps, ούτε με gps speed sentry... ξέρει κανεις τις σωστες ρυθμίσεις για τα ports ?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βάλε το GPS Test, βγες σε ανοιχτό ουρανό και άστο να βρει τη θύρα μόνο του μέχρι να κλειδώσει δορυφόρους. Λόγω της πρώτης φοράς, θα χρειαστεί λίγο παραπάνω χρόνο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες σε παιδεύει στον χειρισμό της, τι ακριβώς εννοείς?

μάλλον επειδή έχω και το blackberry 9500 και η οθόνη του λειτούργει διαφορετικά και έχω συνηθίσει σε εκείνο, αλλά σε γενικές γραμμές παρατηρώ ότι δεν έχει τόσο άμεση απόκριση (πάντα για την οθόνη μιλαω) ούτε σαν το 9500 storm ούτε σαν το s200 που είχα κάποτε όταν την χειρίζεσαι με το δάκτυλο. Με το πενάκι δεν έχει κανένα πρόβλημα

 

και μια ερώτηση....

γιατί δεν μπορώ να συνδεθώ μέσω wifi στο internet? ενώ φαίνετε ότι συνδέετε το κινητό στο <<τάδε>> δίκτυο , ανοίγω τον όπερα η τον explorer που έχει και μου λέει (δεν είναι δυνατή η σύνδεση σας......) και μου βγάζει να φτιάξω τις ρυθμίσεις αλλά δεν βρίσκω πουθενά για wifi μόνο μέσω bluetooth, IrDA ,γραμμή κινητής τηλεφωνίας, και συμβατό με πρότυπο hayes στην com1

υπάρχει κανένας οδηγός στο site για τέτοιου είδους προβλήματα???

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη που επανέρχομαι, αλλά δεν μπορώ να βρω λύση με τίποτα...

1) Πως αλλάζουμε γλώσσα γραφής στο qwerty πληκτρολόγιο?

2) Πως μικραίνει η γραμματοσειρά στην οθόνη των μηνυμάτων, ημερολογίου, κλπ...?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για σας σκέπτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό αν το πάρω από την βονταφονε θα έχει όπως το Ν73 που πήρα λογότυπο της βονταφον και στο μενού κάποιες αλλαγές?

Σκεφτουμε να το παραγγείλω από το ε-κλικ έχει πάρει κανείς από εκεί.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ίσως να έχει κάποια από τα χρώματα της vodafone, όχι κάτι το ουσιαστικό πάντως μιας και δεν υπάρχει κάτι να σε περιορίζει από τις non-branded συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πεις τι έκανες για το καθάρισμα της Vodafone. Θα βοηθούσες ιδιαίτερα...

 

Πληκτρολογείς στο τηλέφωνο "*#1546792*#" πας: "Preconfiguration" input password: "*#81230*#", διαλέγεις χώρα και πάροχο και reboot. Αυτά για ρυθμίσεις wap, internet, gprs και extra. Ένα ακόμα προγραμματάκι βρήκα της voda και το έκανα απλά delete χωρίς παρενέργειες. Δεν υπάρχουν άλλα κοκκινίσματα ή λογότυπα πουθενά στη συσκευή.

 

Παιδιά συγνώμη που επανέρχομαι, αλλά δεν μπορώ να βρω λύση με τίποτα...

1) Πως αλλάζουμε γλώσσα γραφής στο qwerty πληκτρολόγιο?

2) Πως μικραίνει η γραμματοσειρά στην οθόνη των μηνυμάτων, ημερολογίου, κλπ...?

 

1) Shift+Space

2) Start-CLASSIC WINMO Settings-System-Screen-Text size

 

Γνώμη μου τα winmo 7 θα παίξουν -όχι με επίσημη- αλλά με cooked ROM. Γιατί η νέα έκδοση θα χρησιμοποιηθεί βασικά για το "σπρώξιμο" νέων προϊόντων σε αυτή την τόσο "δυναμική" αγορά. Πιθανώς να βγάλει για το HD2 - όμως γιατί προτρέχω; Σε ένα τέταρτο παρουσιάζει ο Steve Balmer τα νέα windows στη Βαρκελώνη!

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

1) Shift+Space

2) Start-CLASSIC WINMO Settings-System-Screen-Text size

 

 

1) Με shift+space δεν αλλάζει, το δοκίμασα.

2) Στα settings δεν εχει πουθενά screen.....!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και μια ερώτηση....

γιατί δεν μπορώ να συνδεθώ μέσω wifi στο internet? ενώ φαίνετε ότι συνδέετε το κινητό στο <<τάδε>> δίκτυο , ανοίγω τον όπερα η τον explorer που έχει και μου λέει (δεν είναι δυνατή η σύνδεση σας......) και μου βγάζει να φτιάξω τις ρυθμίσεις αλλά δεν βρίσκω πουθενά για wifi μόνο μέσω bluetooth, IrDA ,γραμμή κινητής τηλεφωνίας, και συμβατό με πρότυπο hayes στην com1

υπάρχει κανένας οδηγός στο site για τέτοιου είδους προβλήματα???

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

 

ξερει κανεις??

Link to comment
Share on other sites

Οσοι είστε κάτοχοι του κινητο, μπορείτε παρακαλώ να μας πείτε γενικότερες εντυπώσεις για το GPS ??

Δουλεύει γρήγορα? Ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις σας ??

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

1) Με shift+space δεν αλλάζει, το δοκίμασα.

2) Στα settings δεν εχει πουθενά screen.....!!!!!

 

1) παιξε με Alt και το κουμπί δεξιά παραδίπλα του

 

ξερει κανεις??

 

αν συνδεθείς πρώτα σε δίκτυο WiFi και μετά ανοίξεις browser αν θυμάμαι σωστά δε θα χεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οσοι είστε κάτοχοι του κινητο, μπορείτε παρακαλώ να μας πείτε γενικότερες εντυπώσεις για το GPS ??

Δουλεύει γρήγορα? Ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις σας ??

 

Η απόδοση του gps κυμαίνεται σε φυσιολογικά για την κατηγορία επίπεδα, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

το gps σας δουλευει κανονικά. εγω δεν μπορώ να το ανοίξω ούτε με destinator 7, ουτε με google maps, ούτε με gps speed sentry... ξέρει κανεις τις σωστες ρυθμίσεις για τα ports ?

 

ευχαριστώ. Αν και τελικά έφταιγε οτι δεν είχα ρυθμίσει ώρα και ημερομηνία (δεν είχα ασχοληθεί καν !!). Το περίεργο είναι πως με λαθος ημερομηνία και ώρα δεν έβρισκε καν το hardware gps... τώρα όλα καλά πάντως

 

Πληκτρολογείς στο τηλέφωνο "*#1546792*#" πας: "Preconfiguration" input password: "*#81230*#", διαλέγεις χώρα και πάροχο και reboot. Αυτά για ρυθμίσεις wap, internet, gprs και extra. Ένα ακόμα προγραμματάκι βρήκα της voda και το έκανα απλά delete χωρίς παρενέργειες. Δεν υπάρχουν άλλα κοκκινίσματα ή λογότυπα πουθενά στη συσκευή.

 

Το προγραμματάκι το βρήκα κι εγω με SKTools και το έσβησα. Τις ρυθμίσεις Vodafone Live και Prepay φαντάζομαι θα τις βγαλω με τον τρόπο σου !! Προς το παρόν απλά έβαλα χειροκίνητα τις ρυθμίσεις της Wind.

 

Thanks

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου ήρθε απο voda! Υπάρχει καποιο sreen protector που προτεινετε? Ευχαριστω!

 

Καλοφάγωτο :lol:

(αντε εμεις οι υπολοιποι στην ουρά της αναμονής :cry: )

Απ'ό,τι βλέπω (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος) δεν υπάρχουν ακομα screen protectors που να προορίζονται για το omnia pro, δηλαδή να λέει "Screen Protector για Samsung Omnia Pro b7610" αλλά πιστεύω ότι οποιοδήποτε screen protector και να βρεις που να κάνει για οθόνη 3,5" θα σου κάνει την δουλειά σου.

Αλλά αν ξέρει κάποιος κατι πιο συγκεκριμένο ας το πει.

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...