Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

@ekontax

αν δεν πιστεις και με αυτην θα παρω αυριο το 905 και θα βγαλω την ιδια φωτογραφια να δεις την διαφορα!

http://www.turboimagehost.com/p/1940763/03082009415.jpg.html

@freddaras

φιλε για καλη σου τυχη εχω και τα 2 κινητα(το 82 απο εναν φιλο)θα βγαλω τις ιδιες φωτογραφιες και θα διαλέξεις!αυριο το απογευμα θα ειναι ανεβασμένες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@ekontax

αν δεν πιστεις και με αυτην θα παρω αυριο το 905 και θα βγαλω την ιδια φωτογραφια να δεις την διαφορα!

http://www.turboimagehost.com/p/1940763/03082009415.jpg.html

@freddaras

φιλε για καλη σου τυχη εχω και τα 2 κινητα(το 82 απο εναν φιλο)θα βγαλω τις ιδιες φωτογραφιες και θα διαλέξεις!αυριο το απογευμα θα ειναι ανεβασμένες!

 

φιλε αν το κανεις αυτο.......τιποτα αλλο δεν θελω....

αυτη ηταν η συγκριση που περιμενα.....:):)

να εισαι καλα και παλι......:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια,καποιος που μπορει να ανεβασει δειγματα φωτογραφιων(με φλας σε σκοταδι κυριως)σε στυλ οπως λιγο πιο πανω???πληζ....ειναι επειγον!!!
Link to comment
Share on other sites

φιλε αν το κανεις αυτο.......τιποτα αλλο δεν θελω....

αυτη ηταν η συγκριση που περιμενα.....

να εισαι καλα και παλι......

ok φιλε τίποτα απλα να ξερεις οτι μου ειναι πολυ έυκολο γιατι το εχω μεσα στα ποδια μου!

 

παιδια,καποιος που μπορει να ανεβασει δειγματα φωτογραφιων(με φλας σε σκοταδι κυριως)σε στυλ οπως λιγο πιο πανω???πληζ....ειναι επειγον!!!

 

εννοεις να ανεβασουμε κ αλλες ιδιες με τις παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

PePeRaN, μετά τον haki επέτρεψέ μου να σε συγχαρώ και εσένα για την συμβολή σου στο θέμα. :)

 

Απευθυνόμενος προς όλους... ΑΥΤΟ είναι vs. Ανεβάστε και άλλες φωτογραφίες από όποια κινητά θέλετε, κάντε συγκριτικά τεστς, οι δυνατότητες είναι άπειρες! ;)

Link to comment
Share on other sites

@ekontax

αν δεν πιστεις και με αυτην θα παρω αυριο το 905 και θα βγαλω την ιδια φωτογραφια να δεις την διαφορα!

http://www.turboimagehost.com/p/1940763/03082009415.jpg.html

@freddaras

φιλε για καλη σου τυχη εχω και τα 2 κινητα(το 82 απο εναν φιλο)θα βγαλω τις ιδιες φωτογραφιες και θα διαλέξεις!αυριο το απογευμα θα ειναι ανεβασμένες!

Xωρίς να έχω διάθεση αντιπαράθεσης πιστεύω ότι το C905 βγάζει πολύ καλύτερες με φλας.Αν μπορείς να κάνεις την απευθείας σύγκριση σε παρακαλώ κάντο Πολύ και πολλοί θα το ήθελαν Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

@ekontax

αν δεν πιστεις και με αυτην θα παρω αυριο το 905 και θα βγαλω την ιδια φωτογραφια να δεις την διαφορα!

http://www.turboimagehost.com/p/1940763/03082009415.jpg.html

@freddaras

φιλε για καλη σου τυχη εχω και τα 2 κινητα(το 82 απο εναν φιλο)θα βγαλω τις ιδιες φωτογραφιες και θα διαλέξεις!αυριο το απογευμα θα ειναι ανεβασμένες!

 

Πράγματι, όπως αναφέρεται σε διάφορα σχετικά reviews και σε ανακοίνωση

της ΝΟΚΙΑ , το Ν86 έχει πολύ ισχυρά LED. Όμως δεν μπορείς να "παγώσεις"

την κίνηση γρήγορα κινούμενων αντικειμένων.

Εδώ κυρίως φαίνεται η αξία του XENON flash (το οποίο βέβαια έχει τα μειονεκτήματά του : αυξημένα όγκο τηλεφώνου και κατανάλωση μπαταρίας,"σκληρά" χρώματα και σκιές ,κ.ά. ) .

Το τέλειο θα ήταν να έχει το τηλέφωνο και LED και XENON και να ΜΠΟΡΕΙΣ να επιλέγεις τι θα χρησιμοποιήσεις κάθε φορά, πράγμα νομίζω οχι τόσο δυσκολο για τους κατασκευαστές να το φτιάξουν ! (Το c905 έχει και led και xenon flash ,αλλά στη λήψη φωτο δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το led , μόνο στη λήψη video

μπορείς βέβαια).

 

Υ.Γ. : Δείτε σχετικά και το http://www.gsmarena.com/nokia_claims_n86_8mp_doesnt_need_any_xenon_world_chuckles-news-1048.php ,

όπου η Νοκια ΔΕΝ μας δείχνει ούτε μια φωτο ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ αντικειμένων

τραβηγμένη με Led.

Link to comment
Share on other sites

εννοεις να ανεβασουμε κ αλλες ιδιες με τις παραπανω?

 

 

σορρυ...εγραψα τι θελω να ανεβασετε χωρις να πω το μοντελο....εννοω αν μπορειτε να ανεβασετε φωτο με το s.e. w995..!(κυριως βραδινες για να δω το φλας)...

Link to comment
Share on other sites

σορρυ...εγραψα τι θελω να ανεβασετε χωρις να πω το μοντελο....εννοω αν μπορειτε να ανεβασετε φωτο με το s.e. w995..!(κυριως βραδινες για να δω το φλας)...

 

Κοίτα τα posts του haki στις προηγούμενες σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

ναι τα εχω δει....απλα ελεγα αν μπορει καποιος να ανεβασει λιγες ακοα για να σχηματισω μια πιο ολοκληρωμενη αποψη...γιατι σκεφτομαι να το παρω και θελω να ειμαι πιο σιγουρος...μπορει κανεις να ανεβασει????
Link to comment
Share on other sites

 

κατι φιλοι σε ενα παρκο βραδυ με χαμηλο φωτισμό(κουνημενη βγηκε και προχειρη απλα για το φλασ)

http://www.turboimagehost.com/p/1940484/24072009080.jpg.html

 

 

]

 

Δεν φταις εσύ για τις "κουνημένες" φωτο , απλώς είναι σχεδόν αδύνατο

να βγάλεις σταθερή φωτογραφία με χρόνο εκθεσης 1/8.3 sec (όπως φαίνεται από

το Exif αυτής της φωτο) ,αν δεν υπάρχει οπτικός σταθεροποιητής εικόνας ,όπως έχουν τώρα αρκετές καλές ψηφιακές μηχανές. Αν όμως είχε το τηλέφωνο Xenon flash δεν θα έβγαιναν κουνημένες.Γι' αυτό μη βγάζετε νυχτερινές φωτο μόνο ακίνητων αντικειμένων ή προσώπων ,δοκιμάστε και κινούμενων !

 

Υ.Γ. : Πάντως το N86 έχει πολύ καλό Led.

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να έχω διάθεση αντιπαράθεσης πιστεύω ότι το C905 βγάζει πολύ καλύτερες με φλας.Αν μπορείς να κάνεις την απευθείας σύγκριση σε παρακαλώ κάντο Πολύ και πολλοί θα το ήθελαν Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ναι συζήτηση κάνουμε,θα προσπαθήσω να βρω καποιον με αυτο το κινητό!

 

Δεν φταις εσύ για τις "κουνημένες" φωτο , απλώς είναι σχεδόν αδύνατο

να βγάλεις σταθερή φωτογραφία με χρόνο εκθεσης 1/8.3 sec (όπως φαίνεται από

το Exif αυτής της φωτο) ,αν δεν υπάρχει οπτικός σταθεροποιητής εικόνας ,όπως έχουν τώρα αρκετές καλές ψηφιακές μηχανές. Αν όμως είχε το τηλέφωνο Xenon flash δεν θα έβγαιναν κουνημένες.Γι' αυτό μη βγάζετε νυχτερινές φωτο μόνο ακίνητων αντικειμένων ή προσώπων ,δοκιμάστε και κινούμενων !

 

Υ.Γ. : Πάντως το N86 έχει πολύ καλό Led.

 

edit

στην παραλια η μια ειναι του 82 και η αλλη του 86,με κανονικες συνθηκες και σε κοντινο πλανο δεν νομιζω να φαινεται πολυ η διαφορα,δειτε παρακατω και σχολιάστε

http://www.turboimagehost.com/p/1942834/03082009043.jpg.html

http://www.turboimagehost.com/p/1942836/03082009417.jpg.html

 

οχι εγω φταίω γιατι πρεπει να τις βγαζεις με τροπο τετοιες φωτογραφίες,εχω βγαλει και αλλες και βγήκαν πολύ ωραίες!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη η φώτο του Ν82.

 

Όσον αφορά το φλας του Ν86 τί να πω.. Είναι πιο δυνατό σε σχέση με τα άλλα λεντάκια.. ωστόσο είναι χάλια το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

ναι συζήτηση κάνουμε,θα προσπαθήσω να βρω καποιον με αυτο το κινητό!

 

 

 

edit

στην παραλια η μια ειναι του 82 και η αλλη του 86,με κανονικες συνθηκες και σε κοντινο πλανο δεν νομιζω να φαινεται πολυ η διαφορα,δειτε παρακατω και σχολιάστε

http://www.turboimagehost.com/p/1942834/03082009043.jpg.html

http://www.turboimagehost.com/p/1942836/03082009417.jpg.html

 

οχι εγω φταίω γιατι πρεπει να τις βγαζεις με τροπο τετοιες φωτογραφίες,εχω βγαλει και αλλες και βγήκαν πολύ ωραίες!

 

Ο μόνος τρόπος είναι να παραμένεις τελείως ακίνητος και να μην αναπνέεις .

Μέχρι όμως να σταθεροποιηθεί κάποιος εντελώς το (κινούμενο) θέμα πάει,

έφυγε ! Αυτό που χρειάζεται είναι πολύ μεγάλη ταχύτητα λήψης (1/1000 sec).

Γι αυτό η μόνη λύση για τέτοιες περιπτώσεις είναι το xenon flash,

που παράγει ισχυρό λευκό φως διάρκειας microsecond.

(Δες πως φωτογραφίζουν συνέχεια με (ισχυρά) xenon flash οι επαγγελματίες

φωτογράφοι του ρεπορταζ ).

Link to comment
Share on other sites

ποια απο τις 2 ειναι του 82 λες?

ποιο αποτελεσμα ειναι χαλια?

 

Εσύ ποια λες? :p Η πρώτη φυσικά..

 

Όλες οι φωτογραφίες που είδα μέχρι στιγμής του Ν86 με φλας είναι χάλια.

Όπως και να το κάνουμε χωρίς ξένον φλας δεν υπάρχει καλό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Τί να πω βρε παιδιά.. πραγματικά με το φλας δεν είναι καθόλου καλές οι φώτος του Ν86. Τα χρώματα αλλοιώνονται, βγαίνουν θολές..

 

Όσο για αυτό:

ναι καταλαβα τι μου λες απλα το κινητο μπορει να βγαλει κανονικα φωτογραφιες κινουμενες με φλασ!

 

με ταχύτητα κλείστρου 1/8 ίσα που μπορείς να βγάλεις σταθερή φώτο με ακίνητο θέμα. Με χρήση ξένον φλας η ταχύτητα είναι 1/60 περίπου.. (ανάλογα)

Link to comment
Share on other sites

Τί να πω βρε παιδιά.. πραγματικά με το φλας δεν είναι καθόλου καλές οι φώτος του Ν86. Τα χρώματα αλλοιώνονται, βγαίνουν θολές..

 

Όσο για αυτό:

 

 

με ταχύτητα κλείστρου 1/8 ίσα που μπορείς να βγάλεις σταθερή φώτο με ακίνητο θέμα. Με χρήση ξένον φλας η ταχύτητα είναι 1/60 περίπου.. (ανάλογα)

 

Η ταχύτητα 1/60 sec είναι της φωτογραφικής μηχανής , ο πραγματικός χρόνος

διάρκειας της λάμψης του flash είναι της τάξης εκατομμυριοστών του

δευτερολέπτου ,γι'αυτό και κυριολεκτικά παγώνει την κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω.. Είπα κάτι αντίθετο? ;)

 

Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις πολύ καλά το θέμα. Δεν το ανέφερα για σένα ,

αλλα για να τονίσω ότι χωρίς ξένον φλας είναι αδύνατο να φωτογραφήσεις

(χωρίς να είναι οι φωτο κουνημένες) τη νύχτα γρήγορα κινούμενα αντικείμενα ή πρόσωπα ακόμη και εάν έχεις τοποθετήσει τη μηχανή σε τρίποδο.

Link to comment
Share on other sites

εκανα ενα τεστ για αυτο που λες και ειδα πως αν υπαρει γρήγορη κίνηση δεν μπορεί να πιάσει το αντικείμενο,αν ομως εχεις σταθερο χέρι και υπάρχει κινηση αλλα οχι πολυ γρήγορα το πιανει κανονικα,με την λειτουργεία σπορ βέβαια δεν χάνει τίποτα απλα μειώνεται η ποιότητα της φωτογραφίες!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...