Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως ακριβώς δηλαδή θα αγοράσει ολόκληρο αυτοκίνητο;

Δεν πρέπει να υπογράψει στην εφορία για να γίνει η μεταβίβαση; Πως ακριβώς θα του το στείλεις ;

Κανονικά διασφάλίζεσε αρκεί να έχεις το χαρτί της μεταφορικής

Πέραν τούτου μπορεί να δηλώσει ότι έγινε παραβιαση του λογαριασμού του αλλά δεν νομίζω να μπορέσει να κάνει μια τόσο μεγάλη συναλλαγή χωρίς να τον ελέγξει η τράπεζα του .Όσο αφορά το Paypal ,πρέπει να στείλεις το αντικέιμενο μόνο στην διεύθηνση που δηλώνει αυτός στο Paypal .

Αν το ποσό είναι μεγάλο το PAYPAL θα σου παγώσει τον λογαρισμό και θα σου ζητήσει χαρτία ταυτότητος , της διεύθηνσης που μένεις κ.τ.λ

Μάλλον θα μπλέξεις , μην το κάνεις με PAYPAL

 

 

Έναν κενό φάκελο , θα αρνηθεί να τον παραλάβει

 

λέει θα στείλει agent να τον εκπροσωπήσει. αλλά κι εγώ αυτό φοβάμαι.. ότι κάπου θα κολλήσει η συναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι πρέπει να έχει νομιμοποιητικά έγγραφα ο Agent.

Το πρόβλημα είναι ότι το Paypal Θέλει να στείλεις το αντικείμενο στον ίδιο , αλλά αν έχεις νόμιμα χαρτιά μεταβίβασης δεν θα έχεις πρόβλημα .

Πάντως έχει πάντα ένα ρίσκο η συναλλαγή με Paypal.

Link to comment
Share on other sites

ενας πωλητης απο ebay ειπε οτι θα εκανε refund ενα ποσο στο λογαριασμο μου.

απο οτι ειδα, οντως κατι εκανε, αλλα δε ξερω τι.

στο ποσο που εστειλε εχει ενα μειον μπροστα. ετσι πρεπει να ειναι? το paypal balance ειναι μηδεν

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες πληρώσει με πιστωτική , το Paypal στέλνει τα χρήματα πίσω στην πιστωτική σου κάρτα.

Μόνο αν είχες υπόλοιπο στο λογαριασμό και πλήρωσες από αυτό , σου δίνει τα χρήματα στον λογαρισμό του PAYPAL.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με το PayPal και το κλείδωμα του λογαριασμού μου έγινε για λόγους ασφαλείας. Στέλνω τα έγγραφα που μου ζήτησαν και πιστεύω να είναι εντάξει.
Link to comment
Share on other sites

με χρεωστικη εγινε η αγορα.

δηλαδη ειναι ολα καλα με το refund ε?

 

Ναι φιλε σε 5-6 μερες θα ειναι τα χρηματα στην καρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με το PayPal και το κλείδωμα του λογαριασμού μου έγινε για λόγους ασφαλείας. Στέλνω τα έγγραφα που μου ζήτησαν και πιστεύω να είναι εντάξει.

 

Καλη επιτυχια !!!

Link to comment
Share on other sites

τι είμαι το utility bill? το ζητάει το paypal τώρα

 

Λογαριασμος (νερου, ηλεκτρικου, gas, κτλ)

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

μου λένε τώρα θέλουν το utility bill που να αναγράφει τα στοιχεία μου όπως ακριβώς είναι στο paypal.όμως, οι λογαριασμοί έρχονται στο όνομα του πατέρα μου....και στα ελληνικά όχι στα λατινικά που έχω τα στοιχεία μου εκεί....παλιότερα που τα είχαν ζητήσει,είχα στήλει λογαριασμό του ίντερνετ με το όνομά μου,αλλά τώρα είναι όλα γραμμένα στο όνομα του πατέρα μου. Τι μπορώ να κάνω τότε? είχα δοκιμάσει να στήλω άλλα στοιχεία όπως την άδεια μηχανής μου που αναγράφει τα στοιχεία αλλά δεν το δεχτήκανε...:worry:
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 κάρτες στο PayPal. Όταν πάω να κάνω αγορά και να πληρώσω μέσο PayPal μου λέει ότι έχω 2 κάρτες ενεργές και δεν μου βγάζει να κάνω επιλογή ποιά από τις 2 κάρτες θέλω να πληρώσω. Μου βγάζει μόνο να προσθέσω κάρτα. Ξέρει κάποιος κάτι γι'αυτό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μου λένε τώρα θέλουν το utility bill που να αναγράφει τα στοιχεία μου όπως ακριβώς είναι στο paypal.όμως, οι λογαριασμοί έρχονται στο όνομα του πατέρα μου....και στα ελληνικά όχι στα λατινικά που έχω τα στοιχεία μου εκεί....παλιότερα που τα είχαν ζητήσει,είχα στήλει λογαριασμό του ίντερνετ με το όνομά μου,αλλά τώρα είναι όλα γραμμένα στο όνομα του πατέρα μου. Τι μπορώ να κάνω τότε? είχα δοκιμάσει να στήλω άλλα στοιχεία όπως την άδεια μηχανής μου που αναγράφει τα στοιχεία αλλά δεν το δεχτήκανε...:worry:

Μου είχε συμβεί και σε μένα αυτό και τελικά μου έστειλαν e-mail να τους στείλω bank statement, ταυτότητα και δίπλωμα οδήγησης και μου ξε-μπλοκάραν το λογαριασμό μου. :)

Γενικά είναι συνεννοήσημοι και πολύ γραφειοκράτες για να είναι καλυμμένοι από όλες τις πλευρές. Καλό μεν αλλά πολύ κουραστικό για τους πελάτες τους.:worry:

Έχω 2 κάρτες στο PayPal. Όταν πάω να κάνω αγορά και να πληρώσω μέσο PayPal μου λέει ότι έχω 2 κάρτες ενεργές και δεν μου βγάζει να κάνω επιλογή ποιά από τις 2 κάρτες θέλω να πληρώσω. Μου βγάζει μόνο να προσθέσω κάρτα. Ξέρει κάποιος κάτι γι'αυτό?

Ευχαριστώ

Πήγαινε στο λογαριασμό του paypal και διάλεξε ποια από τις 2 θα είναι primary.:)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο λογαριασμό του paypal και διάλεξε ποια από τις 2 θα είναι primary.:)

 

το έχω κάνει! τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

changes in user agreements

*ttps://cms.paypal.com/se/cgi-bin/?&cmd=_render-content&content_ID=ua/upcoming_policies_full

Ρε παιδιά πήρατε και εσείς τέτοιο μαιλ? Πόσο χαζός είμαι και δεν μπορώ να καταλάβω τι λένε αυτές οι αλλαγές????

Αυξήσανε τις προμήθειες? Λέει οτι για cross border transactions θα έχει fee ενώ μέσα στην ΕΕ όχι.... είχε και πριν χρέωση?

Σε άλλο σημείο λέει As far as personal transactions are concerned, please note that:

1. you cannot send money for a PayPal personal transaction from some countries, including Germany or China; που σημαίνει οτι οι Κινέζοι και οι Γερμανοί δεν μπορούν να στείλουν χρήματα καθόλου?? Και να πρέπει να στείλονυ κάποιο refund θα μπορούν ή να πάψουμε να αγοράζουμε από κινέζους και γερμανούς στο ebay??

Edited by PP6210
added link
Link to comment
Share on other sites

changes in user agreements

*ttps://cms.paypal.com/se/cgi-bin/?&cmd=_render-content&content_ID=ua/upcoming_policies_full

Ρε παιδιά πήρατε και εσείς τέτοιο μαιλ? Πόσο χαζός είμαι και δεν μπορώ να καταλάβω τι λένε αυτές οι αλλαγές????

Αυξήσανε τις προμήθειες? Λέει οτι για cross border transactions θα έχει fee ενώ μέσα στην ΕΕ όχι.... είχε και πριν χρέωση?

Σε άλλο σημείο λέει As far as personal transactions are concerned, please note that:

1. you cannot send money for a PayPal personal transaction from some countries, including Germany or China; που σημαίνει οτι οι Κινέζοι και οι Γερμανοί δεν μπορούν να στείλουν χρήματα καθόλου?? Και να πρέπει να στείλονυ κάποιο refund θα μπορούν ή να πάψουμε να αγοράζουμε από κινέζους και γερμανούς στο ebay??

 

Και'γω πηρα ενα μαιλ,ελεγε να διαβασω τις αλλαγες που εγιναν αλλα δεν τις διαβασα.Ας εξηγησει καποιος που ασχοληθηκε και καταλαβε.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ τη λήψη του ίδιου e-mail.:!:

 

Further explanations needed...:p

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Το μαιλ ειναι απο το παιπαλ και λέει "personal transaction from some countries, including Germany or China" πρόκειται για ιδιωτικές συναλλαγές και οχι για αγορες, "Money transfer Paypal to Paypal" δηλαδή.
Link to comment
Share on other sites

τελικά μου ζητάνε το bank statement που να δείχνει όνομα και διεύθυνση.τι είναι αυτό? μπορώ να το πάρω με webbanking που έχω?
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Το μαιλ ειναι απο το παιπαλ και λέει "personal transaction from some countries, including Germany or China" πρόκειται για ιδιωτικές συναλλαγές και οχι για αγορες, "Money transfer Paypal to Paypal" δηλαδή.

 

 

ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

τελικά μου ζητάνε το bank statement που να δείχνει όνομα και διεύθυνση.τι είναι αυτό? μπορώ να το πάρω με webbanking που έχω?

Φυσικά , έτσι και αλλιώς με FAX θα το στείλεις .

Link to comment
Share on other sites

αυτές τις τελευταίες μέρες στέλνω σε 3 fax του paypal και δεν μπορώ....μου βγάζει σφάλμα....τι έχουν τα μηχανήματά τους? έλεος δοκιμάζω να στήλω το bank statement και κολλάει μετά από λίγο και μου πετάει το χαρτί πίσω...:worry:
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

αυτές τις τελευταίες μέρες στέλνω σε 3 fax του paypal και δεν μπορώ....μου βγάζει σφάλμα....τι έχουν τα μηχανήματά τους? έλεος δοκιμάζω να στήλω το bank statement και κολλάει μετά από λίγο και μου πετάει το χαρτί πίσω...:worry:

 

Καλει διεθνή νούμερα το φαξ σου, μηπως εχει φραγη? δοκίμασε να καλέσεις το νουμερα απο το τλφ για να διαπιστώσεις αν απέναντι βγαίνει φαξ.

Link to comment
Share on other sites

αυτές τις τελευταίες μέρες στέλνω σε 3 fax του paypal και δεν μπορώ....μου βγάζει σφάλμα....τι έχουν τα μηχανήματά τους? έλεος δοκιμάζω να στήλω το bank statement και κολλάει μετά από λίγο και μου πετάει το χαρτί πίσω...:worry:

Προσπαθησε να στειλεις απο faxzero.com εγω τους εστελνα απο εκει και δεν υπηρχε προβλημα

Link to comment
Share on other sites

τα κατάφερα να στείλω σε ένα από τα fax τους επιτέλους... μπορώ να στέλνω κανονικά σε διεθνή(έχω στήλει πολλές φορές) απλά τώρα τελευταία μου κάνει κόλπα το paypal. το 0014025375755 και 0014025375731 δεν μου δούλεψαν ενώ έβγαινε fax απέναντι...βρήκα το 00448707303194 και όλα ok....ελπίζω μόνο να πάρουν τα χαρτιά μου και να μην βγούνε πάλι άλλοι περίεργοι στο paypal και με πρήξουν! αφού με ζητήσανε να στήλω λεφτά στο paypal( reimburse PayPal for the charge to restore access to your PayPal account.)και τώρα που τους έστηλα το affidavit που θέλανε(αφού έβαλα ψεύτικη σφραγίδα ότι να ναι για να χαμε να λέγαμε) ως δια μαγείας ξεχάσανε αυτό που με στήλανε για την πληρωμή(που δεν οφείλω να πληρώσω τίποτα) και μου ζητάνε utility bill,ή bankstatement....μπ@υρδέλο paypal πρήζουν κόσμο και το πέζουν τράπεζα Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...