Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ουδέποτε ως σήμερα αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα εγώ πάντως. Και ειδικά τον τελευταίο 2μηνο έχω κάνει >10 αγορές. Η μετατροπή γίνεται σταθερά όπως την έχω ορίσει.

 

 

 

Υπάρχουν καλύτερες λύσεις και από το send/request και από τα εμβάσματα στο Paypal: κάρτες εξωτερικού. Σε αυτές αναφερόμαστε μάλλον.

 

Τις γνωρίζω πολύ καλά τις κάρτες εξωτερικού, αλλά γι αυτές υπάρχουν άλλα νήματα στο φόρουμ να συζητηθούν.

Αυτό είναι το νήμα του paypal και είμαι εντός θέματος, αφού αφορμή για το σχόλιο μου, ήταν το post συμφορουμίτη που χρησιμοποιεί την μέθοδο request money.

Link to comment
Share on other sites

απλή κάρτα είναι visa περνάει παντού κλπ κλπ το μόνο δύσκολο είναι να την γεμίζεις

με δύο τρόπους γίνεται... όταν πας σε οποιαδήποτε κοντινή βουλγαρικη πόλη (για θεσσαλονικη κλπ δεν είναι τπτ αλλά για άλλες περιοχές σχεδόν αδύνατο)

η με έμβασμα (κει κρατάει η τράπεζα ποσοστά)

 

εγο πάντως έκανα σύνδεση μεσώ webbanking της βουλαγρικης την visa της piraios και επειδι είναι στο ίδιο όνομα μου έκανε link σαν δικιά μου κάρτα και μπορώ να κάνω μεταφορά με ένα κλικ από έναν λογαριασμό στο άλλο (παίρνει ένα ευρώ και εκτελείτε σε 10 15 λεπτά max και οχι μέρες όπως στο έμβασμα στο revolut πχ)

Για να δω αν κατάλαβα καλά. Από Βουλγαρία σε υποκατάστημα Πειραιώς έβγαλες Visa στο όνομα σου. Και την φορτώνεις πως;

Link to comment
Share on other sites

Για να δω αν κατάλαβα καλά. Από Βουλγαρία σε υποκατάστημα Πειραιώς έβγαλες Visa στο όνομα σου. Και την φορτώνεις πως;

 

ναι έβγαλα στην βουλγαρια στην Πειραιώς καρτουλα και μου κάνανε ένα είδους link (μου ζήτησαν ένα κάρο χαρτιά αλλά οκ) το iban στην Πειραιώς ελλαδας.....

δλδ οταν πάω στο webbanking μου εμφανίζει την επιλογή για μεταφορά από λογαριασμό σε λογαριασμό

 

ετσι κάνω μεταφορά απο ελληνική Πειραιώς σε βουλγαρικη ΑΜΕΣΑ (δλδ χωρίς να χρειάζεται να περιμένω να κάνουν έγκριση το έμβασμα κλπ κλπ κλπ) μέσα σε 10 15 λεπτά (max) γίνεται η μεταφορά χρημάτων (με χρέωση 1 ευρω) ακόμη και αν είναι Σαββάτο η Κυριακή πάλι γίνεται αμεσα

 

με μοναδικό περιορισμό το κλασσικό ευδομαδιαιο όριό....

 

μετά εύκολα όλα κάνω την καρτουλα link στο paypal και ουσιαστικά κάνω της αγορές σαν να μην υπάρχει capital controll (οκ πάλι εχω το κλασσικό όριο )

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ το κόλπο με τα 2 mail και κατάφερα κι έβαλα χρήματα στο ballance του paypal.Μου δείχνει ότι το ποσό είναι διαθέσιμο (available).Πάω να αγοράσω ένα κινητό από geekbuying και πάλι δεν μου το δέχεται.Τι φταίει;Μήπως πρέπει να περάσει κάποιος χρόνος;
Link to comment
Share on other sites

ναι έβγαλα στην βουλγαρια στην Πειραιώς καρτουλα και μου κάνανε ένα είδους link (μου ζήτησαν ένα κάρο χαρτιά αλλά οκ) το iban στην Πειραιώς ελλαδας.....

δλδ οταν πάω στο webbanking μου εμφανίζει την επιλογή για μεταφορά από λογαριασμό σε λογαριασμό

 

ετσι κάνω μεταφορά απο ελληνική Πειραιώς σε βουλγαρικη ΑΜΕΣΑ (δλδ χωρίς να χρειάζεται να περιμένω να κάνουν έγκριση το έμβασμα κλπ κλπ κλπ) μέσα σε 10 15 λεπτά (max) γίνεται η μεταφορά χρημάτων (με χρέωση 1 ευρω) ακόμη και αν είναι Σαββάτο η Κυριακή πάλι γίνεται αμεσα

 

με μοναδικό περιορισμό το κλασσικό ευδομαδιαιο όριό....

 

μετά εύκολα όλα κάνω την καρτουλα link στο paypal και ουσιαστικά κάνω της αγορές σαν να μην υπάρχει capital controll (οκ πάλι εχω το κλασσικό όριο )

Άρα θέλει την φυσική μου παρουσία στην Βουλγαρία. Έλεγα μήπως μια φίλη θα μπορούσε να το κάνει, αλλά βλέπω πως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ το κόλπο με τα 2 mail και κατάφερα κι έβαλα χρήματα στο ballance του paypal.Μου δείχνει ότι το ποσό είναι διαθέσιμο (available).Πάω να αγοράσω ένα κινητό από geekbuying και πάλι δεν μου το δέχεται.Τι φταίει;Μήπως πρέπει να περάσει κάποιος χρόνος;

 

Δεν έχεις βάλει στο balance όσα χρειάζονται για την αγορά σου.

Link to comment
Share on other sites

Άρα θέλει την φυσική μου παρουσία στην Βουλγαρία. Έλεγα μήπως μια φίλη θα μπορούσε να το κάνει, αλλά βλέπω πως όχι.

 

προφανώς!! δεν το συζητάμε καν αυτό!! (εγώ ειμαι θεσσαλονικη δεν ειχα θέμα (δύο φορές χρειάστηκε να πάω αλλα αξιζε τον κοπο πραγματικά)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, θελω να κανω ανακληση σε μια παραγγελια που έκανα μέσο paypall πριν μια ώρα μπορώ να το κάνω?? τα χρήματα φάνηκαν μέσα στην paypall γνωρίζει κάποιος αν το κάνω περνώ τα λεφτά πίσω??και πως γινετε
Ποτέ μην τα βάζεις μ' έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει εκ πείρας!!!!
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που θα κάνεις είναι να μιλήσεις με τον πωλητή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι γίνεται με PayPal και revolut ενώ κάνω την ρύθμιση για ισοτιμία στο PayPal με το που πάω να κάνω την αγορά μου το γυρνάει σε λίρες, μετά απο πολλές συνεχόμενες προσπάθειες να αλλάζω συνεχώς την ρύθμιση τελικά έκανα την αγορά με μετατροπή απο λίρες
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι γίνεται με PayPal και revolut ενώ κάνω την ρύθμιση για ισοτιμία στο PayPal με το που πάω να κάνω την αγορά μου το γυρνάει σε λίρες, μετά απο πολλές συνεχόμενες προσπάθειες να αλλάζω συνεχώς την ρύθμιση τελικά έκανα την αγορά με μετατροπή απο λίρες

 

Εννοεις την επιλογη να κανει την μετατροπη συναλαγματος η καρτα αντι για το paypal ;

Αν εννοεις αυτο, εγω το επιλλεγω καθε φορα κατα τη διαδικασια πληρωμης και δεν μου το αποθηκευει. Αλλοι φιλοι εχουν πει οτι το επελλεξαν μια φορα και ισχυει παντα.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

παιδιά μπορούμε να γεμίσουμε το paypal account μας με top up tranfer απο το λογαρισμό μας όπως γίνεται με τη revolut ή η ένδειξη που έχει στο paypal για top up είναι μόνο για να μεταφέρουμε χρήματα απο το paypal account μας στο λογαριασμό μας στην τράπεζα ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο κάρτες της άλφα σε λογαριασμό μισθοδοσίας και προ ημερών έβαλα και Αμεχ στον ίδιο λογαριασμό. Χρεωστική. Μπήκα σε ένα κατάστημα την ζήτησα και μου την έκανε αμέσως χωρίς αντίρρηση, γνωρίζοντας ότι έχω άλλες δύο κάρτες.

 

Έχεις δηλαδή στο όνομα σου μια Visa, μια Mastercard και μια Amex και δεν έχει θέμα η τράπεζα; Στις άλλες ξέρω μια κάρτα επιτρέπεται ανά πελάτη.

 

Να υπενθυμίσω για την χρεωστική Amex ότι έχει ετήσια συνδρομή 10€ που βέβαια εξοικονομείς πολύ άνετα από τα bonus αλλά και από τα € των εμβασμάτων που θα έστελνες στο εξωτερικό.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 4 κάρτες στην Eurobank και 5 στην Alphabank. Δεν ισχύει λοιπόν το ότι μόνο μία επιτρέπεται ανά πελάτη στις "άλλες τράπεζες"
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 4 κάρτες στην Eurobank και 5 στην Alphabank. Δεν ισχύει λοιπόν το ότι μόνο μία επιτρέπεται ανά πελάτη στις "άλλες τράπεζες"

Στη eurobank είναι όλες οι κάρτες στο όνομα σου? Εμένα πάντως στη eurobank μου είπαν ότι μπορώ να έχω μόνο μια κάρτα για κάθε δικαιούχο ασχέτως σε πόσους λογαριασμούς είναι δικαιούχος.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

 

Έχεις δηλαδή στο όνομα σου μια Visa, μια Mastercard και μια Amex και δεν έχει θέμα η τράπεζα; Στις άλλες ξέρω μια κάρτα επιτρέπεται ανά πελάτη.

 

Να υπενθυμίσω για την χρεωστική Amex ότι έχει ετήσια συνδρομή 10€ που βέβαια εξοικονομείς πολύ άνετα από τα bonus αλλά και από τα € των εμβασμάτων που θα έστελνες στο εξωτερικό.

Έχω 2 visa και μια American express, όλες χρεωστικές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όλες οι κάρτες στο όνομα μου . Διόρθωση . Είναι 3 στην Eurobank . Μία Cosmote MasterCard . Μια απλή Master και η Euroline.

Παλαιότερα οι τράπεζες βγάζαν πολλές κάρτες. Τώρα ίσως νατο μαζέψαν λίγο το πράγμα. Στην Alpha είχα 4 αλλά ήρθε και άλλη μια από την CITI και γίναν 5 !!! Αλλά είμαστε εκτός θέματος , αν υπάρχουν άλλες απορίες ας το συζητήσουμε αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι:

Το σημαίνει η ένδειξη checking στο status ενός λογαριασμου;

Πρόσθεσα έναν λογαριασμό μέσω του site του paypal το Σάββατο και μέχρι τώρα παραμένει unconfirmed με status checking.

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να γίνει κάποια ενέργεια ακόμα ώστε να μπορούν να γίνουν συναλλαγές από μέρος μου με αυτόν τον λογαριασμό;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι:

Το σημαίνει η ένδειξη checking στο status ενός λογαριασμου;

Πρόσθεσα έναν λογαριασμό μέσω του site του paypal το Σάββατο και μέχρι τώρα παραμένει unconfirmed με status checking.

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να γίνει κάποια ενέργεια ακόμα ώστε να μπορούν να γίνουν συναλλαγές από μέρος μου με αυτόν τον λογαριασμό;

 

Καμία σχέση. Είδος λογαριασμού είναι. "Checking" είναι αυτό που λέμε στα Ελληνικά "τρεχούμενος" λογαριασμός. "Saving" ο ταμιευτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε. ..και είχα σκάσει....νόμιζα ότι κάτι λείπει για να λειτουργήσει. ..
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο κάρτες της άλφα σε λογαριασμό μισθοδοσίας και προ ημερών έβαλα και Αμεχ στον ίδιο λογαριασμό. Χρεωστική. Μπήκα σε ένα κατάστημα την ζήτησα και μου την έκανε αμέσως χωρίς αντίρρηση, γνωρίζοντας ότι έχω άλλες δύο κάρτες.

 

 

Έχεις δηλαδή στο όνομα σου μια Visa, μια Mastercard και μια Amex και δεν έχει θέμα η τράπεζα; Στις άλλες ξέρω μια κάρτα επιτρέπεται ανά πελάτη.

 

Να υπενθυμίσω για την χρεωστική Amex ότι έχει ετήσια συνδρομή 10€ που βέβαια εξοικονομείς πολύ άνετα από τα bonus αλλά και από τα € των εμβασμάτων που θα έστελνες στο εξωτερικό.

Αλέξη καλησπέρα, δεν το έχω γράψει εγώ αυτό. Εγώ έχω αυτές που ξέρεις. Κάποιο λάθος έκανες κατά την παράθεση.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με το top up στο λογαριασμό μου στο PayPal; Όπως έγραψα, σύνδεσα τραπεζικό λογαριασμό και θα ήθελα να μεταφέρω χρήματα από τον τραπεζικό λογαριασμό μου, στο balance στο PayPal. Θα πρέπει να εμβάσω το ποσό που θέλω στον γερμανικό τραπεζικό λογαριασμό του PayPal, σύμφωνα με τις οδηγίες που μου δίνει το PayPal όταν πατήσω πάνω στο top up; Όμως πως θα ξέρει το PayPal ότι το έμβασμα έχει γίνει από μένα, ώστε να μπουν τα χρήματα στο balance του PayPal λογαριασμού μου; Αυτό που θα κάνω εγώ δηλαδή, είναι να μπω στο e-banking της τράπεζας μου και να κάνω μεταφορά γράφοντας το IBAN του γερμανικού τραπεζικού λογαριασμού του PayPal; Εκεί θα μου έχει να γράψω και κάτι άλλο, ή απλώς θα γράψω το ονομαπετώνυμο μου ώστε να ξέρει το PayPal ότι το έμβασμα έχει γίνει από μένα;

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις την επιλογη να κανει την μετατροπη συναλαγματος η καρτα αντι για το paypal ;

Αν εννοεις αυτο, εγω το επιλλεγω καθε φορα κατα τη διαδικασια πληρωμης και δεν μου το αποθηκευει. Αλλοι φιλοι εχουν πει οτι το επελλεξαν μια φορα και ισχυει παντα.

Το επέλεξα στην διαδικασία πληρωμής αρκετές φορές και πάλι άλλαζε μόνη της η ρύθμιση οπότε αναγκαστικά να αγοράσω έτσι με μετατροπή απο λίρες

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη καλησπέρα, δεν το έχω γράψει εγώ αυτό. Εγώ έχω αυτές που ξέρεις. Κάποιο λάθος έκανες κατά την παράθεση.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με το top up στο λογαριασμό μου στο PayPal; Όπως έγραψα, σύνδεσα τραπεζικό λογαριασμό και θα ήθελα να μεταφέρω χρήματα από τον τραπεζικό λογαριασμό μου, στο balance στο PayPal. Θα πρέπει να εμβάσω το ποσό που θέλω στον γερμανικό τραπεζικό λογαριασμό του PayPal, σύμφωνα με τις οδηγίες που μου δίνει το PayPal όταν πατήσω πάνω στο top up; Όμως πως θα ξέρει το PayPal ότι το έμβασμα έχει γίνει από μένα, ώστε να μπουν τα χρήματα στο balance του PayPal λογαριασμού μου; Αυτό που θα κάνω εγώ δηλαδή, είναι να μπω στο e-banking της τράπεζας μου και να κάνω μεταφορά γράφοντας το IBAN του γερμανικού τραπεζικού λογαριασμού του PayPal; Εκεί θα μου έχει να γράψω και κάτι άλλο, ή απλώς θα γράψω το ονομαπετώνυμο μου ώστε να ξέρει το PayPal ότι το έμβασμα έχει γίνει από μένα;

O Iban που σου δίνει το Paypal είναι για σένα.

Κάθε πελάτης έχει διαφορετικό IBAN.

Αυτό δεν σημαίνει ότι το IBAN είναι στο όνομα σου . Απλά το Paypal έχει χιλιάδες λογαριασμούς και αυτός αντιστοιχεί σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, θέλω να συνδέσω τον τραπεζικό μου λογαριασμό στο PayPal με τη διαδικασία που έχει ειπωθεί στο παρελθόν. Ωστόσο, ο λογαριασμός του PayPal πρέπει να έχει ακριβώς το ίδιο όνομα με τον δικαιούχο. Στην προκείμενη, στη τράπεζα το όνομα μου είναι γραμμένο σαν Vasileios ενώ στο PayPal ως Bill.

Έκανα upload μια σκαναρισμένη φωτό της ταυτότητας μου αλλά μετά από 4-5 μέρες ακόμη δε το έχουν αλλάξει.

Πόσες μέρες διαρκεί αυτή η διαδικασία, γνωρίζουμε;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

O Iban που σου δίνει το Paypal είναι για σένα.

Κάθε πελάτης έχει διαφορετικό IBAN.

Αυτό δεν σημαίνει ότι το IBAN είναι στο όνομα σου . Απλά το Paypal έχει χιλιάδες λογαριασμούς και αυτός αντιστοιχεί σε σένα.

OK ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν εννοούσα να έχει κάποιο λογαριασμό στο όνομα μου πριν που ρώτησα, απλώς είχα την απορία, πως θα ξέρει το PayPal πως το έμβασμα που έκανα στο λογαριασμό του αφορά εμένα, αλλά τώρα το κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...