Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Που διάβασες την "απαίτηση";

Εγώ διαβάζω To continue using our service, please open a new PayPal account και καταλαβαίνω ότι εάν θέλει να εξακολουθήσει να χρησιμοποιεί τις υπηρεσίες του paypal του προτείνουν να ανοίξει νέο λογαριασμό.

 

Η απαίτηση είναι προφανής. Ο "Γιάννης Παπαδόπουλος από το Μαρούσι" είχε ένα account που διαπίστωσαν κάποια χρονιά μετά ότι το είχε ανοίξει ενώ ήταν ακόμα ανήλικος, του το κλείδωσαν όταν επιβεβαίωσε την ταυτότητά του ως "Γιάννης Παπαδόπουλος από το Μαρούσι" και τώρα τον καλούν αν θέλει να συνεχίσει να χρησιμοποιεί τις υπηρεσίες τους να ανοίξει νέο account (τι θα αλλάξει άραγε σε αυτό πέρα από το e-mail; Ο Γιάννης Παπαδόπουλος από το Μαρούσι, με τον ίδιο αριθμό ταυτότητας και την ίδια διεύθυνση θα συνεχίσει να είναι). Μάλλον εσύ δεν διάβασες τι έγινε, ή δεν το κατάλαβες. Το ζήτημα που προέκυψε είναι αναμφισβήτητα φαιδρό και άνευ λογικής.

 

:) - να τους στειλω mail να τους ρωτησω ? την μεταφορα να σου πω τον καυμο μου την εκανα χτες χωρις να βαλω διευθυνση,η τραπεζα την δεχτηκε βλεπω πως τα λεφτα εχουν φυγει αλλα να δω ποσες μερες θα κανουν να τα φανουν στο balance μου.

 

Αφού πέρασε το έμβασμα δεν ασχολείσαι άλλο. Θεώρησα ότι προσπάθησες να κάνεις έμβασμα με Alpha Bank (η οποία είναι η μόνη με την ιδιοτροπία να μην επιτρέπει κενό στη διεύθυνση), πράγμα που προφανώς δεν έκανες.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την ηλικια κατω των 18, απ οσο θυμαμαι τωρα μπορει να κανω και λαθος, ειχα βαλει την αληθινη ημερομηνια γεννησης οποτε απορω και γιατι μου αφησαν το account.

Το οτι ειναι περιεργοι ομως ισχυει. Μπορειτε να βρειτε 1000 λογους για να κλεισουν ενα λογαριασμο ετσι απλα επειδη τους καπνισε μια μερα.

Ενας πχ απο ξενα site που διαβασα και διατηρουσε e-shop του το εκλεισαν για "ασυνηθιστα μεγαλο αριθμο δοσοληψιων".

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σημερα ειναι 40 μερες που περιμενω ενα δεμα... να κανω dispute στο paypal? Η υπαρχει περιθωριο 180 μερες .Το καταστημα δινει καταλυτικη ημερομηνια 5Μαιου
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σημερα ειναι 40 μερες που περιμενω ενα δεμα... να κανω dispute στο paypal? Η υπαρχει περιθωριο 180 μερες .Το καταστημα δινει καταλυτικη ημερομηνια 5Μαιου

180 μερες ειναι το οριο για dispute.Αφου το καταστημα λεει 5 Μαιου περιμενε μεχρι της 5

 

Στάλθηκε από το S308 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σημερα ειναι 40 μερες που περιμενω ενα δεμα... να κανω dispute στο paypal? Η υπαρχει περιθωριο 180 μερες .Το καταστημα δινει καταλυτικη ημερομηνια 5Μαιου

 

Πέρα από το ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη για να σκέφτεσαι dispute, αφού σου έδωσαν ημερομηνία 5/5, θα σου πω μια πρόσφατη αντίστοιχη διαδικασία.

 

Είχα παραγγείλει 12/12 στο geekbuyning και πήρα μήνυμα ότι το δέμα έφυγε 14/12 (untracked).

Μετά τους 2 μήνες άρχισα να σκέφτομαι την καθυστέρηση και στα τέλη ΦΕΒ άνοιξα θέμα και το paypal ξεκίνησε τη διαδικασία και ζήτησε την άποψη του πωλητή. Αυτός απάντησε ότι το έχει στείλει δίνοντας ως κωδικό τον 88888 που δίνουν σε όλα τα untracked. Γύρισα σε claim και σε σύντομο διάστημα το paypal με δικαίωσε και την 16/3 (3 μήνες μετά την αγορά και αποστολή) πίστωσε το ποσό που είχα πληρώσει.

 

Η ιστορία δεν τελειώνει εδώ. την προηγούμενη ΤΡ 5/4 έλαβα το δέμα (!!!) σχεδόν 4 μήνες μετά την αγορά.

Φυσικά, ενημέρωσα το paypal, για την παραλαβή, ζητώντας οδηγίες για το τι πρέπει να κάνω αλλά δεν απάντησαν ακόμη. Εκ των υστέρων κατάλαβα ότι η αποστολή έγινε με το Μαλαισιανό ταχυδρομείο, που φημίζεται για την καθυστέρησή του, αλλά όχι και παράδοση μετά από 4 μήνες ....

Link to comment
Share on other sites

Για αγορές μεσώ paypal ένας τρόπος εκτός από revolut,AMEX κ.α. ειναι και η viva wallet.Έχω κάνει πολλές αγορές μέχρι σήμερα μεσώ paypal με την κάρτα. Σήμερα δοκίμασα και έκανα αγορά με χρέωση σε GBP δηλαδή να κάνει την μετατροπή η κάρτα. Κόστιζε 3,68GBP και το paypal με έδινε για χρέωση σε ευρώ 4,79. Στην κάρτα χρεώθηκαν 4,53 ευρω που αυτό σημαίνει οτι δεν υπάρχει χρέωση για αγορά σε άλλο νόμισμα με την κάρτα. Οπότε είναι σαν μια δεύτερη revolut μόνο που μπορείς να την φορτίσεις άμεσα,Είναι κάπως πιο ασφαλή τα χρήματα απο την revolut.Το μόνο μειονεκτήματα δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη απο ΑΤΜ με την κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Αφού πέρασε το έμβασμα δεν ασχολείσαι άλλο. Θεώρησα ότι προσπάθησες να κάνεις έμβασμα με Alpha Bank (η οποία είναι η μόνη με την ιδιοτροπία να μην επιτρέπει κενό στη διεύθυνση), πράγμα που προφανώς δεν έκανες.

 

:lol: - η Alpha με εχει βαλει λεει στην μαυρη λιστα απο χρονια πριν, δεν θα μου ξαναδωσει λεει δανειο ή καρτα (ασχετα εαν ημουν συνεπεστατος), πω πω ζημιαααααααα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:lol: - η Alpha με εχει βαλει λεει στην μαυρη λιστα απο χρονια πριν, δεν θα μου ξαναδωσει λεει δανειο ή καρτα (ασχετα εαν ημουν συνεπεστατος), πω πω ζημιαααααααα (!)

 

Εχετε προσωπικα ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Για αγορές μεσώ paypal ένας τρόπος εκτός από revolut,AMEX κ.α. ειναι και η viva wallet.Έχω κάνει πολλές αγορές μέχρι σήμερα μεσώ paypal με την κάρτα. Σήμερα δοκίμασα και έκανα αγορά με χρέωση σε GBP δηλαδή να κάνει την μετατροπή η κάρτα. Κόστιζε 3,68GBP και το paypal με έδινε για χρέωση σε ευρώ 4,79. Στην κάρτα χρεώθηκαν 4,53 ευρω που αυτό σημαίνει οτι δεν υπάρχει χρέωση για αγορά σε άλλο νόμισμα με την κάρτα. Οπότε είναι σαν μια δεύτερη revolut μόνο που μπορείς να την φορτίσεις άμεσα,Είναι κάπως πιο ασφαλή τα χρήματα απο την revolut.Το μόνο μειονεκτήματα δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη απο ΑΤΜ με την κάρτα.
Η viva wallet Ειναι δοκιμασμενη κανονικα περναει για να βγαλω και εγω Για κινα fasttech βασικα θελω??????????????????????????? Edited by gilera1973
Link to comment
Share on other sites

Η viva wallet Ειναι δοκιμασμενη κανονικα περναει για να βγαλω και εγω Για κινα fasttech βασικα θελω???????????????????????????

Ναι περναει.Οπου και να την εχω βαλει περασε!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι περναει.Οπου και να την εχω βαλει περασε!!!

 

 

Εχθες ρωτησα την ιδια την Viva wallet τι παιζει με την καρτα της εαν την πιανουν τα CC κτλ... και οριστε η απαντηση της :

 

"Η χρήση της Viva Wallet Card υπόκειται στους ίδους περιορισμούς με όλες τις υπόλοιπες κάρτες έκδοσης ελληνικών τραπεζών, είτε είναι πιστωτικές, είτε χρεωστικές, είτε προπληρωμένες.

Με βάση τους ισχύοντες περιορισμούς της πιο πρόσφατης ΠνΠ για τον περιορισμό κίνησης κεφαλαίων (capital controls) οι ελληνικές κάρτες μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο εξωτερικό ως εξής:

Card present συναλλαγές (φυσική παρουσία πελάτη και κάρτας):

· Κανονική χρήση χωρίς περιορισμούς

Card not-present συναλλαγές (e-commerce συναλλαγές):

Mπορούν να χρησιμοποιηθούν σε όλες τις κατηγορίες προιόντων εκτός από τις ακόλουθες:

· Μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό.

· Αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες.

· Συναλλαγές με εταιρείες στοιχηματισμού, τυχερά παιχνίδια και video games.

· Αγορές σε κοσμηματοπωλεία.

· Πληρωμές σε φιλανθρωπικές οργανώσεις του εξωτερικού.

· Αγορές ειδών ένδυσης και υπόδησης.

· Αγορές οικιακού εξοπλισμού.

· Αγορές ηλεκτρονικών ειδών/εξοπλισμού.

· Αγορές καλλυντικών.

Επίσης να σας ενημερώσουμε ότι προς το παρόν δεν επιτρέπεται η ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ από προπληρωμένες (prepaid) κάρτες όπως είναι η Vivawallet Card.

Chat Conversation End"

 

Οπως καταλαβαινετε Ελληνικη καρτα ειναι αρα την πιανουν τα CC ... Ξερω καποιοι θα πουν μα εμενα περασε στο ebay ali κτλ κτλ κτλ... Ναι περασε γιατι παιζει ρολο τι κωδικο εχει δηλωσει η επιχειρηση που αγορασατε το προιον (δεν ξερω ποσο πιο απλα το πω αυτο...)

 

Καλημερες :)

 

Και οι δυο αποψεις ....

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια ερώτηση μπορώ λεφτά που έχω στη PayPal να τα κάνω ανάληψη στην κάρτα μου το δοκίμασα και μου αρνείται
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια ερώτηση μπορώ λεφτά που έχω στη PayPal να τα κάνω ανάληψη στην κάρτα μου το δοκίμασα και μου αρνείται

Όχι. Μόνο σε συνδεδεμένο τραπεζικό λογαριασμό μπορείς να μεταφερεις και μετά μπορείς να κάνεις ανάληψη.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να πληρωσω στο Startfitness με PayPal balance αφου λογο capital control τα μετεφερα εκει, και δε με αφηνει στην ουσια βαζοντας με να επιλεξω μεταξι των συνδεδεμενων καρτων και οχι του balance..

 

Καμια ιδεα?

 

Sent from my JY-G5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να πληρωσω στο Startfitness με PayPal balance αφου λογο capital control τα μετεφερα εκει, και δε με αφηνει στην ουσια βαζοντας με να επιλεξω μεταξι των συνδεδεμενων καρτων και οχι του balance..

 

Καμια ιδεα?

 

Sent from my JY-G5 using Tapatalk

 

Αν έχεις άλλο νόμισμα στο ποσό στο balance (Ευρώ) με αυτό που τιμολογεί ο έμπορος (π.χ. Δολλάρια ή Στερλίνες) από τον οποίο προσπαθείς να αγοράσεις είναι αναμενόμενο. Πρέπει να κάνεις μετατροπή του ποσού του balance στο νόμισμα που τελικά θα πληρώσεις για να περάσει η πληρωμή.

Link to comment
Share on other sites

Να Δοκιμασω να πληρωσω με την καρτα κατευθειαν η μεσω paypal ??????????

 

Μπορείς να δοκιμάσεις με κάρτα αλλά μέσω paypal έχει τη σχετική κάλυψη (εάν τελικά περάσει η κάρτα).

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα iban logariasmou Pou einai sindsdedemini η

κάρτα και πάλι τρώω ακυρο

Αυτό το πρόβλημα το είχα και εγώ. προσπαθούσα να γράψω το IBAN του λογαριασμού μου, αλλά δεν το δεχόταν. Τελικά τα κατάφερα παίρνοντας τηλέφωνο στο κέντρο εξυπηρέτησης του PayPal, όπου τους εξήγησα ότι δεν μπορούσα να περάσω το IBAN του λογαριασμού μου και με τη βοήθεια της υπαλλήλου τον πέρασα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

:) - μετα την τηλεφωνικη επικοινωνια με το paypal περασε 1 εργασιμη ημερα και το μεσημερι της 2ης τα λεφτα μου απο το εμβασμα προς αυτους περασαν στο balance μου, σωθηκα, ευχαριστω πολυ τους συνφορουμιτες για την βοηθεια (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα iban logariasmou Pou einai sindsdedemini η

κάρτα και πάλι τρώω ακυρο

 

Η σύνδεση του ΙΒΑΝ εξυπηρετεί μόνο 1) στο να φορτώσεις το balance με έμβασμα και 2) να μεταφέρεις χρήματα από το balance στον ΙΒΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

Η σύνδεση του ΙΒΑΝ εξυπηρετεί μόνο 1) στο να φορτώσεις το balance με έμβασμα και 2) να μεταφέρεις χρήματα από το balance στον ΙΒΑΝ.

Πιστεύω πως τώρα με τα capitals controls και τα προβλήματα που υπάρχουν για αγορές, μιας και οι ελληνικές κάρτες πότε περνάνε και πότε όχι, η λύση αυτή με το λογαριασμό είναι η πλέον συμφέρουσα. Βέβαια υπάρχουν και οι κάρτες τύπου revolut, αλλά προσωπικά δεν θα ήθελα να μπω σε μία τέτοια διαδικασία. Να ρωτήσω και κάτι σχετικά με το έμβασμα χρημάτων στο λογαριασμό του PayPal; Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, αλλά η προμήθεια για να κάνουμε top up στο balance του PayPal είναι πάντα 1€ ανεξαρτήτως του ποσού που θα μεταφέρουμε; Έχω φτιάξει και έναν άλλο λογαριασμό PayPal στο όνομα της γυναίκας μου για να κάνω τη διαδικασία του send money to a friend, όπου εκεί το κόστος είναι 3,4%+0,35€. Σε μικρά ποσά νομίζω πως συμφέρει το send money, ενώ σε πιο μεγάλα το top up, εάν είναι σταθερή η προμήθεια του 1€. Τι λέτε γιαυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η προμήθεια της τράπεζας για την αποστολή εμβάσματος στην ΕΕ, με την ένδειξη SHA (SHAred), είναι 1€, ανεξαρτήτως ποσού.

Η προμήθεια που αναφέρεις για το Send/Request είναι του paypal και είναι αρκετά υψηλή.

 

Προσωπικά, πέρασα από τα στάδια του φορτώματος του balance με top up αλλά όταν διαπίστωσα τα μειονεκτήματα που έχει (υποχρεωτική μετατροπή συναλλάγματος σε περίπτωση αγοράς σε συνάλλαγμα, μη χρήση πλέον των συνδεδεμένων καρτών, ακόμη και για την ελληνική αγορά), έβγαλα αρχικά την Revolut, ποου σύνδεσα στο paypal, και στη συνέχεια την Leupay.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Ναι, η προμήθεια της τράπεζας για την αποστολή εμβάσματος στην ΕΕ, με την ένδειξη SHA (SHAred), είναι 1€, ανεξαρτήτως ποσού.

 

Μια διορθωση αν μου επιτρεπεις ...... Για αποστολη εμβασματος στην ΕΕ εκτος Ελλαδας. Γιατι αν στειλεις απο Eurobank σε Alpha στοιχιζει 2,15€

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...