Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προτείνω να προσθέσεις, σε πρώτη φάση, τη νέα διεύθυνση, χωρίς να διαγράψεις την παλιά.

Θα ορίσεις τη νέα διεύθυνση Home και το πιθανότερο είναι ότι δεν θα σου ζητήσει λογαριασμό ΔΕΚΟ ή άλλο σχετικό στοιχείο.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο διάστημα λόγω μετακόμισης, θα πρέπει ν' αλλάξω την διεύθυνση στο ππ (και στο ebay, προφανώς).

Ζητάνε κάποιου τύπου αποδεικτικό ή απλά την αλλάζω και πλέον θα μου έρχονται όλα κανονικά στην νέα;

Σε πολλες παραγγελιες μου εχω ορισει να σταλουν σε διαφορετικες διευθυνσεις και ονοματα. Εχουν σταλει κανονικα. Προσθετεις νεες διευθυνσεις ελευθερα.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα (αν δεν είχες κάνει verification) στο Paypal για πιστοποίηση της διεύθυνσης έστελνε γράμμα (επιστολή) με ένα 4ψηφιο κωδικό από όσο θυμάμαι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αλλάξει κάτι με τον 4ψήφιο...

Όταν συνδέεις κάρτα, κάνει την δοκιμή με το πάρε-δωσε του 1,5 ευρώ ώστε να την δοκιμάσει, και στα στοιχεία αυτής της συναλλαγής υπάρχει ο 4ψήφιος τον οποίο μετά συμπληρώνεις ώστε να γίνει γενκά το account verified. Δεν υπάρχουν επιστολές από το ππ, απλά παίρνεις ένα τηλ. την εξυπηρέτηση της τραπεζας σου και στον λένε. Μάλλον θυμάσαι μπερδεμένα την οδηγία του ππ, που λέει ότι μπορείς να βρεις τον 4ψηφιο στην μηνιαία αναλυτική αναφορά που λαμβάνεις από την τράπεζα σου... το οποίο βέβαια στην Ελλάδα δεν το συνηθίζουμε (πέρα από επαγγελματίες ίσως), οπότε απλά τηλ. στην εξ.τράπεζας (ή δεν ξέρω αν φαίνεται και στο e-banking) και τον έχουμε στο 5λεπτο...

 

Οκ με όλα αυτά, verified είναι το account μου πάνω από 10ετία.

Το θέμα είναι μην τυχόν το ζητήσει εκ νέου με την νέα διεύθυνση, γιατί δεν θα έχω καθόλου κάρτα και που να συμφωνούν και οι διευθύνσεις, ώστε να κάνω πάλι την διαδικασία για το verified... Ελπίζω να ισχύουν όπως το είπαν τα παιδιά, απλά προσθέτοντας την και διατηρώντας "για τα μάτια του ππ" και την παλιά, να μην έχω θέμα με τις παραδόσεις.

 

Θα φανεί σε κανα μήνα που θα το κάνω αναγκαστικά, απλά είπα να ρωτήσω πιο πριν στην περίπτωση που έπαιζε πρόβλημα, να προλάβω να βάλω καμιά ντουζίνα παραγγελίες πριν φύγω από εδώ που είμαι τώρα :lol:

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα (αν δεν είχες κάνει verification) στο Paypal για πιστοποίηση της διεύθυνσης έστελνε γράμμα (επιστολή) με ένα 4ψηφιο κωδικό από όσο θυμάμαι.

 

Δεν έχει καμία σχέση αυτό που γράφω με τους κωδικούς για το verification των συνδεδεμένων καρτών. Για αυτό που σε νοιάζει είναι. Ανοίγοντας το γράμμα που σου έστελναν στη διεύθυνση που δήλωνες, διαβάζοντας τον κωδικό και εισάγοντάς τον στο κατάλληλο πεδίο του PP πιστοποιούσες ότι έχεις πρόσβαση στο ταχυδρομείο της συγκεκριμένης διεύθυνσης. Ξαναλέω ότι δεν ξέρω μήπως άλλαξε κάτι από τότε πάντως παλιά έτσι συνέβαινε.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να κανω μια αγορά από banggood αλλά το paypal μου βγαζει Denied: The recipient chose not to accept this payment .Κανω κατι λάθος η να δοκιμάσω αγορά από αλλού
Link to comment
Share on other sites

Στο banggood περνάνε και αγορές χωρίς PayPal, μπορείς να κάνεις αν θες. Έχουμε πάρει πολλοί χωρίς τη μεσολάβηση του PayPal

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Από geekbuying περνάει αγορά μέσω PayPal?

Εαν εχεις στο balance ναι.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις στο balance ναι.

Δεν έχω στο balance.κανονικά δεν γίνεται μέσω PayPal και κάρτας συνδεδεμένης με αυτό; ποια σαιτ για Ταμπλετ δέχονται PayPal πλέον με τα capital control?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω στο balance.κανονικά δεν γίνεται μέσω PayPal και κάρτας συνδεδεμένης με αυτό; ποια σαιτ για Ταμπλετ δέχονται PayPal πλέον με τα capital control?

Οχι,οσες φορες το εχω κανει δεν......:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία με PayPal κατάφερα να συνδέσω τραπεζικό λογαριασμό στον PayPal λογαριασμό μου. Μπορώ τώρα μέσω του λογαριασμού να μεταφέρω χρήματα στο balance του Paypal και έτσι να μπορώ να κάνω πιο εύκολα μία αγορά; Δεν το έχω ψάξει για το πως γίνεται, εάν γίνεται τελικά, γιατί δεν με βιάζει να κάνω άμεσα κάποια αγορά. Απλώς ενημερωτικά θα ήθελα να μάθω εάν γίνεται και πως.
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με έμβασμα στον λογαριασμό που θα βρεις αν πας στο "topup"
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία με PayPal κατάφερα να συνδέσω τραπεζικό λογαριασμό στον PayPal λογαριασμό μου. Μπορώ τώρα μέσω του λογαριασμού να μεταφέρω χρήματα στο balance του Paypal και έτσι να μπορώ να κάνω πιο εύκολα μία αγορά; Δεν το έχω ψάξει για το πως γίνεται, εάν γίνεται τελικά, γιατί δεν με βιάζει να κάνω άμεσα κάποια αγορά. Απλώς ενημερωτικά θα ήθελα να μάθω εάν γίνεται και πως.

 

Όπως έγραψε ο Vasileios, θα βρεις τα στοιχεία με τα οποία μπορείς να στείλεις έμβασμα μέσω του συγκεκριμένου ΙΒΑΝ, με 1€ έξοδα (SHA), και μετά από αυτό μπορείς και από λογαριασμό άλλης τράπεζας, αν έχεις, οπότε θα προστεθεί αυτόματα και ο νέος ΙΒΑΝ στους συνδεδεμένους λογαριασμούς.

 

Αυτό είναι το θετικό της υπόθεσης, Το αρνητικό είναι ότι ξεχνάς πλέον τη δυνατότητα αγοράς με κάρτα αφού όλες θα γίνονται από το balance, ακόμη και εκείνες σε ελληνικά καταστήματα και υπηρεσίες. Και το χειρότερο είναι ότι, αν θέλεις να αγοράσεις σε συνάλλαγμα, θα κάνει τη μετατροπή το paypal, αναγκαστικά, με την ασύμφορη ισοτιμία του.

 

Πέρασα από αυτό τη στάδιο και βρήκα λύση σε μια κάρτα εξωτερικού, αλλά αυτή είναι offtopic συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε ειπωθεί εδω παραπάνω οτι μπορουμε να αγορασουμε απ'εξω με Paypal με χρεωστικη American Expreess της Alpha.

Εβγαλα αλλα μολις πηγα να κανω αγορα δεν μου την δεχτηκε. Ξερετε καποιον αλλον τροπο να κανουμε αγορα απ'εξω?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Ειχε ειπωθεί εδω παραπάνω οτι μπορουμε να αγορασουμε απ'εξω με Paypal με χρεωστικη American Expreess της Alpha.

Εβγαλα αλλα μολις πηγα να κανω αγορα δεν μου την δεχτηκε. Ξερετε καποιον αλλον τροπο να κανουμε αγορα απ'εξω?

 

Έχω χρησιμοποιήσει την Alpha/Amex Debit σαν εναλλακτική λύση σε αγορές από ευρωπαικά amazon όταν δεν πέρασαν άλλες κάρτες. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει με paypal, αν και την έχω συνδέσει.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ! Μια ερωτηση θελω να κανω σχετικα με το PayPal. Πηγα σημερα να φτιαξω νεο λογαριασμο (νεος χρηστης στην υπηρεσια) και αφου εγραφα ολα τα στοιχεια σωστα δεν με αφηνε στο τελος βγαζοντας ενα μηνυμα οτι δεν μπορουν να με εξυπηρετησουν και να δοκιμασω αργοτερα . Λογω capital controls δεν γινεται να φτιαξω λογαριασμο ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ! Μια ερωτηση θελω να κανω σχετικα με το PayPal. Πηγα σημερα να φτιαξω νεο λογαριασμο (νεος χρηστης στην υπηρεσια) και αφου εγραφα ολα τα στοιχεια σωστα δεν με αφηνε στο τελος βγαζοντας ενα μηνυμα οτι δεν μπορουν να με εξυπηρετησουν και να δοκιμασω αργοτερα . Λογω capital controls δεν γινεται να φτιαξω λογαριασμο ;

 

Ευχαριστώ

 

Σβήσε το ιστορικό του browser σου και ξανά προσπαθησε. μάλλον υπάρχει τεχνικό πρόβλημα. αλλά δεν έχει δουλειά λόγω του capital control να μην γίνεται κάτι τέτοιο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αλλά και παλι το ιδιο μηνυμα μου εβγαλε . Τα στοιχεια τα συμπληρωσα και στα αγγλικα και στα ελληνικα 2 φορες δοκιμαστικα και μου εβγαλε το ιδιο μηνυμα : We are not able to process your request. Please try again later. .Υποθετω πως για την ωρα μαλλον θα εχουν θεμα .
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα εχθές να κάνω αγορά μέσω paypal στο οποίο έχω μια χρεωστική visa της Πειραιώς, αλλά τίποτα.

Έτσι έκανα και πάλι (για 5ή φορά) αυτό που δοκιμάζω και πετυχαίνει από τον Αύγουστο, ζήτησα λεφτά από ένα άλλο email μου και πλήρωσα μέσω της χρεωστικής της Πειραιώς και το δέχτηκε κανονικά, τα λεφτά εμφανίστηκαν στο balance του paypal δευτερόλεπτα μετά.

Φυσικά μετά δέχτηκε και την πληρωμή από το paypal κανονικά.

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Και Εγώ ετσι το κανω, απο την εμφάνιση των CC. Με τη μόνη διαφορά, κάνω send money κατευθείαν για friends/family και όχι request.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα εχθές να κάνω αγορά μέσω paypal στο οποίο έχω μια χρεωστική visa της Πειραιώς, αλλά τίποτα.

Έτσι έκανα και πάλι (για 5ή φορά) αυτό που δοκιμάζω και πετυχαίνει από τον Αύγουστο, ζήτησα λεφτά από ένα άλλο email μου και πλήρωσα μέσω της χρεωστικής της Πειραιώς και το δέχτηκε κανονικά, τα λεφτά εμφανίστηκαν στο balance του paypal δευτερόλεπτα μετά.

Φυσικά μετά δέχτηκε και την πληρωμή από το paypal κανονικά.

 

Πόσο τις εκατό κρατάει το paypal με αυτήν την διαδικασία ?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...