Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χάσιμο χρημάτων και Paypal είναι 2 έννοιες ασύμβατες.

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Δεν περιγράφεις 1) τι είδους κάρτα σύνδεσες στο Paypal (χρεωστική, πιστωτική ή προπληρωμένη, 2) αν πλήρωσες σε € ή άλλο νόμισμα, 3) αν η αγορά σου είχε αντίκρυσμα στην κάρτα ή το λογαριασμό σου κλπ

 

 

ναι σωστά, ξέχασα να αναφέρω ότι σύνδεσα την χρεωστική Πειραιώς και η πληρωμή έγινε κανονικά σε ευρώ. και από την χρεωστική αφαιρεθηκε κανονικά το ποσό που πλήρωσα .

Link to comment
Share on other sites

ναι σωστά, ξέχασα να αναφέρω ότι σύνδεσα την χρεωστική Πειραιώς και η πληρωμή έγινε κανονικά σε ευρώ. και από την χρεωστική αφαιρεθηκε κανονικά το ποσό που πλήρωσα .

 

Στην ουσία δεν αφαιρέθηκε, αλλά δεσμεύτηκε. Θα αφαιρεθεί όταν ο πωλητής θα εκτελέσει την παραγγελία και θα στείλει το δέμα.

Άλλωστε, αυτό το επιβεβαιώνει και το Paypal.

Αφού, λοιπόν, όλα έγιναν δωστά, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτε, ακόμη και αν κάτι πάει στραβά στην αποστολή του δέματος.

Έχεις την κάλυψη του Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία δεν αφαιρέθηκε, αλλά δεσμεύτηκε. Θα αφαιρεθεί όταν ο πωλητής θα εκτελέσει την παραγγελία και θα στείλει το δέμα.

Άλλωστε, αυτό το επιβεβαιώνει και το Paypal.

Αφού, λοιπόν, όλα έγιναν δωστά, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτε, ακόμη και αν κάτι πάει στραβά στην αποστολή του δέματος.

Έχεις την κάλυψη του Paypal.

 

ωραία ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση και έχω μια τελευταία ερώτηση, αν τυχόν για κάποιο λόγο το κατάστημα δεν δέχεται την συναλλαγή (αγορά) και δεν ολοκληρώνει την παραγγελία τι πρέπει να κάνω να ζητήσω τα χρήματα πίσω;

Link to comment
Share on other sites

ωραία ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση και έχω μια τελευταία ερώτηση, αν τυχόν για κάποιο λόγο το κατάστημα δεν δέχεται την συναλλαγή (αγορά) και δεν ολοκληρώνει την παραγγελία τι πρέπει να κάνω να ζητήσω τα χρήματα πίσω;

 

Όπως σου εξήγησα, δεσμεύεται μόνο το ποσό της αγοράς, ατά την παραγγελία, και δεν το εισπράττει ο πωλητής, παρά μόνον όταν εκτελέσει την παραγγελία.

Εάν δεν την εκτελέσει, θα απελευθερωθεί το ποσό μετά από μερικές μέρες και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου εξήγησα, δεσμεύεται μόνο το ποσό της αγοράς, ατά την παραγγελία, και δεν το εισπράττει ο πωλητής, παρά μόνον όταν εκτελέσει την παραγγελία.

Εάν δεν την εκτελέσει, θα απελευθερωθεί το ποσό μετά από μερικές μέρες και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε

 

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδεια. Θέλω να μου βάλουνε λεφτά στο PayPal. Αμα μου τα στειλουνε φαινονται κατευθείαν στο υπόλοιπο του PayPal. Πρέπει να κάνω κάτι εγώ για να τα αποδεχθώ. Είναι η πρωτη μου φορά που κάνω χρήση και δεν ξέρω τι μου γινετε
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδεια. Θέλω να μου βάλουνε λεφτά στο PayPal. Αμα μου τα στειλουνε φαινονται κατευθείαν στο υπόλοιπο του PayPal. Πρέπει να κάνω κάτι εγώ για να τα αποδεχθώ. Είναι η πρωτη μου φορά που κάνω χρήση και δεν ξέρω τι μου γινετε

 

Θα τους δώσεις μόνο το mail που έχεις στον λογαριασμό σου Από πώληση είναι τα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

Θα τους δώσεις μόνο το mail που έχεις στον λογαριασμό σου Από πώληση είναι τα χρήματα;

 

Ναι φίλε. Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα λεφτά που θα φανουν; στο PayPal η στην τράπεζα που έχω συνδεση την χρεωστική eurobank ;

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά θα φανούν εκεί που θα στα στείλουνε, και μόνο εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά θα φανούν εκεί που θα στα στείλουνε, και μόνο εκεί.

 

Έδωσα το email που έχω στο PayPal. Λογικά στο υπόλοιπο του PayPal θα φτάνουνε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας.

Θέλω να κάνω μια αγορά από ebay uk. H τιμή είναι σε λίρες. Πρέπει να κάνω κάτι κατά την πληρωμή με paypal? Έχω συνδεδεμένη πιστωτική της attica bank.

Για τη μετατροπή ρωτάω κ το τι με συμφέρει.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μερικές τράπεζες χρεώνουν 1 ευρώ σε κάθε μετατροπή συναλλαγματος.

Σε αυτήν την περίπτωση και για μικρά ποσά σε συμφέρει να κάνει την αλλαγή το paypal

 

Έλεγξε το τιμολόγιο συναλλαγών τις τράπεζας σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

Μου έχει γίνει refund στις 21/12 από ένα κατάστημα του εξωτερικού για προϊόν που δεν παρέλαβα, όμως έως και σήμερα δεν έχω δεί τα χρήματα.

Πόσες μέρες κάνει συνήθως το PayPal να τα πιστώσει στο λογαριασμό σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Η πίστωση γίνεται στην πηγή από την οποία προυλθαν

Δηλαδή μπορεί να έγινε στην κάρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην εταιρεια που δουλευα θελουνε να συνδεσουνε τις online πωλησεις με το paypall , θελω να μαθω απο την πλευρα του λογιστη θα χρειαστει να δηλωθει το paypall καπου; πχ σαν επαγγελαματικος λογαριασμος; ή μονο τα extrait χρειαζεται μονο ο λογιστης; ;

 

Οσον αφορα το paypall και την διασυνδεση με το iban τι κερδιζεις; μεταφέρονται τα χρηματα αυτοματα στον τραπεζικο λογαριασμο; ή οχι; το κανεις εσυ χειροκινητα;

Yπαρχει κάποιος τρόπος να επικοινωνήσω με την paypall ;. μέσω email ; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα.

Να.κανω μια ερώτηση για ένα θέμα που έχω.

Πήρα μια άποψη αλλά κ μια δεύτερη δεν βλάπτει.

Πήρα ένα ζευγάρι επώνυμα ακουστικά από γνωστό γερμανικό σάιτ αγγελιών από κάποιον σε αρκετά χαμηλότερη τιμή κ η πληρωμή έγινε με payoal κ προστασία. Αγορά αγαθών ή υπηρεσιών. Στην αρχή ενημέρωσε στο PayPal το τρακινγκ με έναν 12ψηφιο αριθμό κ σε ερώτηση μου μου είπε ότι είναι Γερμανικά ταχυδρομεία. Όταν του είπα ότι δεν εμφανίζει κίνηση μου έδωσε τρακινγκ με κατάληξη NL κ αποτι φαίνεται το στέλνει από Κίνα!!

Δεν ειναι μόνο ο χρόνος που θα κάνει να έρθει είναι κ ο κίνδυνος εκτελωνισμου! Θα μου βγουν χρυσά!

Τι με συμβουλευευτε να κάνω; Να ανοίξω τώρα case στο PayPal? Αργότερα όταν κινηθεί μέσα Κίνα ή όταν μπει αν μπει τελωνείο;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Να.κανω μια ερώτηση για ένα θέμα που έχω.

Πήρα μια άποψη αλλά κ μια δεύτερη δεν βλάπτει.

Πήρα ένα ζευγάρι επώνυμα ακουστικά από γνωστό γερμανικό σάιτ αγγελιών από κάποιον σε αρκετά χαμηλότερη τιμή κ η πληρωμή έγινε με payoal κ προστασία. Αγορά αγαθών ή υπηρεσιών. Στην αρχή ενημέρωσε στο PayPal το τρακινγκ με έναν 12ψηφιο αριθμό κ σε ερώτηση μου μου είπε ότι είναι Γερμανικά ταχυδρομεία. Όταν του είπα ότι δεν εμφανίζει κίνηση μου έδωσε τρακινγκ με κατάληξη NL κ αποτι φαίνεται το στέλνει από Κίνα!!

Δεν ειναι μόνο ο χρόνος που θα κάνει να έρθει είναι κ ο κίνδυνος εκτελωνισμου! Θα μου βγουν χρυσά!

Τι με συμβουλευευτε να κάνω; Να ανοίξω τώρα case στο PayPal? Αργότερα όταν κινηθεί μέσα Κίνα ή όταν μπει αν μπει τελωνείο;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Για ποιο λόγο νομίζεις ότι θα σε προσταέψει το paypal σ' αυτή την περίπτωση;

Αν και δεν γράφεις το κόστος της αγοράς, με βάση αυτό το ιστορικό. το δέμα σου ταξιδεύει για τον προρισμό του και το paypal δεν θα σε δικαιώσει.

Επίσης, δεν καλύπτει θέματα εξόδων εκτελωνισμού.

Πρέπει να συνεννοηθείς με τον πωλητή για να αναλάβει τα πιθανά έξοδα εκτελωνισμού ή να ακυρώσει την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Να.κανω μια ερώτηση για ένα θέμα που έχω.

Πήρα μια άποψη αλλά κ μια δεύτερη δεν βλάπτει.

Πήρα ένα ζευγάρι επώνυμα ακουστικά από γνωστό γερμανικό σάιτ αγγελιών από κάποιον σε αρκετά χαμηλότερη τιμή κ η πληρωμή έγινε με payoal κ προστασία. Αγορά αγαθών ή υπηρεσιών. Στην αρχή ενημέρωσε στο PayPal το τρακινγκ με έναν 12ψηφιο αριθμό κ σε ερώτηση μου μου είπε ότι είναι Γερμανικά ταχυδρομεία. Όταν του είπα ότι δεν εμφανίζει κίνηση μου έδωσε τρακινγκ με κατάληξη NL κ αποτι φαίνεται το στέλνει από Κίνα!!

Δεν ειναι μόνο ο χρόνος που θα κάνει να έρθει είναι κ ο κίνδυνος εκτελωνισμου! Θα μου βγουν χρυσά!

Τι με συμβουλευευτε να κάνω; Να ανοίξω τώρα case στο PayPal? Αργότερα όταν κινηθεί μέσα Κίνα ή όταν μπει αν μπει τελωνείο;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Φίλε μου αρκετά δέματα τώρα έρχονται με κατάληξή NL που σημαίνει Ολλανδικό ταχυδρομείο και δεν περνά τελωνείο διότι είναι ευρωπαϊκή πόλη.

Αυτό γίνεται για να αποφύγεις το τελωνείο διότι εκτελωνίζονται στην Ολλανδία από τους ίδιους. Μπορεί η κυβέρνηση τους να έχει κάνει συμφωνία με την Ολλανδία να πηγαίνουν εκεί να εκτελωνίζονται και να προωθούνται στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

Όσο για καθυστερήσεις αυτοί είναι σωστοί στους χρόνους τους , τα δέματα κολλάνε εδώ στην Ελλάδα. Έχω 2 δέματα στο αεροδρόμιο εδώ και 2 μήνες. Γνωστοί μου σε άλλο forum παραλάβανε εχτές μετά από 3 μήνες.

 

Δεν υπάρχει προσωπικό για το τεράστιο φόρτο που έχουν τα ταχυδρομεία και έτσι καθυστερούν υπερβολικά

 

Εφόσον έχεις tracking number και δείχνει ότι ταξιδεύει, ή ότι κόλλησε στα ελληνικά ταχυδρομεία. λεφτά δεν παίρνεις πίσω. Δεν έχει ευθύνη ο πωλητής εάν το ταχυδρομείο μιας χώρας υπολειτουργεί.

 

Υπόψη από ότι λέγεται τα ελληνικά ταχυδρομεία θα κάνουν 2000 περικοπές προσωπικού οπότε θα υπάρξει και άλλο πρόβλημα.

 

Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αρκετά δέματα τώρα έρχονται με κατάληξή NL που σημαίνει Ολλανδικό ταχυδρομείο και δεν περνά τελωνείο διότι είναι ευρωπαϊκή πόλη.

Αυτό γίνεται για να αποφύγεις το τελωνείο διότι εκτελωνίζονται στην Ολλανδία από τους ίδιους. Μπορεί η κυβέρνηση τους να έχει κάνει συμφωνία με την Ολλανδία να πηγαίνουν εκεί να εκτελωνίζονται και να προωθούνται στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

Όσο για καθυστερήσεις αυτοί είναι σωστοί στους χρόνους τους , τα δέματα κολλάνε εδώ στην Ελλάδα. Έχω 2 δέματα στο αεροδρόμιο εδώ και 2 μήνες. Γνωστοί μου σε άλλο forum παραλάβανε εχτές μετά από 3 μήνες.

 

Δεν υπάρχει προσωπικό για το τεράστιο φόρτο που έχουν τα ταχυδρομεία και έτσι καθυστερούν υπερβολικά

 

Εφόσον έχεις tracking number και δείχνει ότι ταξιδεύει, ή ότι κόλλησε στα ελληνικά ταχυδρομεία. λεφτά δεν παίρνεις πίσω. Δεν έχει ευθύνη ο πωλητής εάν το ταχυδρομείο μιας χώρας υπολειτουργεί.

 

Υπόψη από ότι λέγεται τα ελληνικά ταχυδρομεία θα κάνουν 2000 περικοπές προσωπικού οπότε θα υπάρξει και άλλο πρόβλημα.

 

Υπομονή.

 

Μεγάλο λάθος αυτό που έγραψες.

Πολλά εθνικά ταχυδρομεία της ΕΕ (Γερμανικό, Ολλανδικό, Βελγικό κλπ) έχουν καταστήματα στην Κίνα και πολλοί Κινέζοι πωλητές, κυρίως του Ali, χρησιμοποιούν αυτά τα ταχυδρομεία για να στείλουν δέματα σε πελάτες της ΕΕ.

Αυτό δεν σημαίνει ότι τα δέματα αυτά, αν έχουν αξία CIF πάνω από 22€ δεν θα σταματήσουν στο Ελληνικό ταχυδρομείο.

Ίσως μπερδεύεις το θέμα της αποστολής δεμάτων από το Banggood με τη μέθοδο PDM, αυτή είναι ειδική περίπτωση και ΟΧΙ κανόνας.

Η τελωνειακή νομοθεσία της ΕΕ ισχύει σε όλα τα κράτη μέλη και δεν εξαιρείται καμία χώρα, σε ότι αφορά την εισαγωγή από τρίτες χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι αν μπορώ να ισχυριστώ εξαπάτηση.

Στο paypal κ στις λεπτομέρειες συναλλαγής έχει βάλει έναν δωδεκαψήφιο αριθμό ως τράκινγκ!!!

Το οποίο φυσικά δεν υπάρχει πουθενά!

Απόσπασμα από το Paypal:

-------------------------------

Έχετε λάβει αυτήν την παραγγελία;

2XXXXXXXXXXXX4

3 Φεβρουαρίου 2021, εστάλη μέσω DE_DEUTSCHE

Κατάσταση: Εστάλη

-----------------------------------

Το tracking με το NL μου το έστειλε σε μήνυμα μέσα από το σαιτ!!

Κ τώρα που τον ρώτησα τι γίνεται μου λέει

"You come in 6 days.

paypal has kept my money you can press receive goods so that ixh get my money"

χαχαχα ότι να ναι!

Το θέμα είναι εγώ πως θα το χειριστώ?Να ξεκινήσω διαδικασία στο paypal ή να περιμένω?

 

Μεγάλο λάθος αυτό που έγραψες.

Πολλά εθνικά ταχυδρομεία της ΕΕ (Γερμανικό, Ολλανδικό, Βελγικό κλπ) έχουν καταστήματα στην Κίνα και πολλοί Κινέζοι πωλητές, κυρίως του Ali, χρησιμοποιούν αυτά τα ταχυδρομεία για να στείλουν δέματα σε πελάτες της ΕΕ.

Αυτό δεν σημαίνει ότι τα δέματα αυτά, αν έχουν αξία CIF πάνω από 22€ δεν θα σταματήσουν στο Ελληνικό ταχυδρομείο.

Ίσως μπερδεύεις το θέμα της αποστολής δεμάτων από το Banggood με τη μέθοδο PDM, αυτή είναι ειδική περίπτωση και ΟΧΙ κανόνας.

Η τελωνειακή νομοθεσία της ΕΕ ισχύει σε όλα τα κράτη μέλη και δεν εξαιρείται καμία χώρα, σε ότι αφορά την εισαγωγή από τρίτες χώρες.

Edited by spirospatra
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι αν μπορώ να ισχυριστώ εξαπάτηση.

Στο paypal κ στις λεπτομέρειες συναλλαγής έχει βάλει έναν δωδεκαψήφιο αριθμό ως τράκινγκ!!!

Το οποίο φυσικά δεν υπάρχει πουθενά!

Απόσπασμα από το Paypal:

-------------------------------

Έχετε λάβει αυτήν την παραγγελία;

2XXXXXXXXXXXX4

3 Φεβρουαρίου 2021, εστάλη μέσω DE_DEUTSCHE

Κατάσταση: Εστάλη

-----------------------------------

Το tracking με το NL μου το έστειλε σε μήνυμα μέσα από το σαιτ!!

Κ τώρα που τον ρώτησα τι γίνεται μου λέει

"You come in 6 days.

paypal has kept my money you can press receive goods so that ixh get my money"

χαχαχα ότι να ναι!

Το θέμα είναι εγώ πως θα το χειριστώ?Να ξεκινήσω διαδικασία στο paypal ή να περιμένω?

 

 

Από το AliExpress που ψωνίζω σου δίνουν tracking number αλλά καθυστερεί να αναρτηθεί, έτσι δουλεύουν.

Πρέπει να διαβάσεις τι λένε για την προστασία του αγοραστή και σε πόσες μέρες μπορείς να κάνεις παράπονα. Τώρα εσύ, εάν βιάζεσαι, δεν νομίζω να σού λύσει κανένας το πρόβλημα.

 

Περιμένεις μέσα στα χρονικά όρια που έχουν θέσει.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι αν μπορώ να ισχυριστώ εξαπάτηση.

Στο paypal κ στις λεπτομέρειες συναλλαγής έχει βάλει έναν δωδεκαψήφιο αριθμό ως τράκινγκ!!!

Το οποίο φυσικά δεν υπάρχει πουθενά!

Απόσπασμα από το Paypal:

-------------------------------

Έχετε λάβει αυτήν την παραγγελία;

2XXXXXXXXXXXX4

3 Φεβρουαρίου 2021, εστάλη μέσω DE_DEUTSCHE

Κατάσταση: Εστάλη

-----------------------------------

Το tracking με το NL μου το έστειλε σε μήνυμα μέσα από το σαιτ!!

Κ τώρα που τον ρώτησα τι γίνεται μου λέει

"You come in 6 days.

paypal has kept my money you can press receive goods so that ixh get my money"

χαχαχα ότι να ναι!

Το θέμα είναι εγώ πως θα το χειριστώ?Να ξεκινήσω διαδικασία στο paypal ή να περιμένω?

 

Το μήνυμα που παρέθεσες, δεν απευθύνεται σ' εσένα, βέβαια, αλλά μπορεί να είναι ενδιαφέρον και για σένα.

Στο δικό σου πρόβλημα, τώρα.

Το paypal μπορεί να ασχοληθεί με ένα θέμα ΜΗ παράδοσης ενός δέματος αλλά όχι με θέμα "εξαπάτησης", όπως το χαρακτηρίζεις.

Από τα πολύ κακά Αγγλικά του πωλητή καταλαβαίνω ότι δεν είναι κάποιο σοβαρό μαγαζί και από εκεί ξεκινάνε τα προβλήματα.

Όπως έγραψα, εάν δεν έχει ξεκινήσει το δέμα, ακύρωσε την παραγγελία και ζήτησε τα χρήματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο λάθος αυτό που έγραψες.

Πολλά εθνικά ταχυδρομεία της ΕΕ (Γερμανικό, Ολλανδικό, Βελγικό κλπ) έχουν καταστήματα στην Κίνα και πολλοί Κινέζοι πωλητές, κυρίως του Ali, χρησιμοποιούν αυτά τα ταχυδρομεία για να στείλουν δέματα σε πελάτες της ΕΕ.

Αυτό δεν σημαίνει ότι τα δέματα αυτά, αν έχουν αξία CIF πάνω από 22€ δεν θα σταματήσουν στο Ελληνικό ταχυδρομείο.

Ίσως μπερδεύεις το θέμα της αποστολής δεμάτων από το Banggood με τη μέθοδο PDM, αυτή είναι ειδική περίπτωση και ΟΧΙ κανόνας.

Η τελωνειακή νομοθεσία της ΕΕ ισχύει σε όλα τα κράτη μέλη και δεν εξαιρείται καμία χώρα, σε ότι αφορά την εισαγωγή από τρίτες χώρες.

 

Δεν γνωρίζω πώς γίνεται από Κίνα φεύγουν, αλλά το πακέτο επάνω τους έχουν κατάληξη NL και παρακολουθείται μέσα από το Ολλανδικό ταχυδρομείο. Οπότε δείχνει ότι φεύγει από Ολλανδία και δεν σταματά στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Από το AliExpress που ψωνίζω σου δίνουν tracking number αλλά καθυστερεί να αναρτηθεί, έτσι δουλεύουν.

Πρέπει να διαβάσεις τι λένε για την προστασία του αγοραστή και σε πόσες μέρες μπορείς να κάνεις παράπονα. Τώρα εσύ, εάν βιάζεσαι, δεν νομίζω να σού λύσει κανένας το πρόβλημα.

 

Περιμένεις μέσα στα χρονικά όρια που έχουν θέσει.

 

Εάν είχες διαβάσει το αρχικό post του συμφορουμίτη, θα είχες καταλάβει ότι αγόρασε από Γερμανικό site και του βγήκε Κινέζος πωλητής.

Αυτά που γράφεις για αγορές από Ali δεν έχουν σχέση με το θέμα του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν γνωρίζω πώς γίνεται από Κίνα φεύγουν, αλλά το πακέτο επάνω τους έχουν κατάληξη NL και παρακολουθείται μέσα από το Ολλανδικό ταχυδρομείο. Οπότε δείχνει ότι φεύγει από Ολλανδία και δεν σταματά στο τελωνείο.

 

Και πάλι κάνεις λάθος. Τα δέματα έχουν πάνω τους το αυτοκόλλητο του Κινέζου πωλητή, με την περιγραφή του περιεχομένου, την αξία και το βάρος, όπως είναι υποχρεωμένος, άσχετα αν δεν είναι πραγματικά.

Μόνον όσα ταξιδεύεουν από το Banggood με τη μέθοδο PDM και EU Priority Line, ταξιδεύουν ινκόγνιτο μέχρι την χώρα της ευρωπαικής χώρας και εκεί αλλάζουν συσκευασία και δεν φαίνεται η προέλευσή τους από Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...