Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από την στιγμή που έχουμε το δικαίωμα να στέλνουμε κάθε μήνα στο Paypal 1000 ευρώ με έμβασμα , το 90% του πληθυσμού είναι καλυμμένο.

Εγώ δεν αισθάνομαι κανέναν περιορισμό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

εδώ και καιρό έκανα δεύτερο paypal όπου και έστειλα λεφτα απο το κεντρικό μου Paypal στο καινούριο, ένα ποσό.

και όπως ξέρουμε τα λεφτά βρίσκοντε σε balance στο paypal.

κάνω μία αγορά απο εξωτερικό.

έρχεται το πακέτο, αλλα είχε μέσα άλλο αντικείμενο.

ζητάω refund απο το κατάστημα.

τρώω μόντα.το γυρνάω σε dispute.

το κατάστημα συνεχίζει να με αγνοει.

το γυρνάω σε "claim to paypal".

το paypal μου απαντάει οτι δικαιούμε refund.

 

και εδώ έχω κολλήσει λόγο της απειρίας μου σε αυτό το θέμα.

λέει στο paypal, οτι τα έξοδα αποστολής επιβαρύνουν εμένα.

αλλα,σε άλλο σημείο λέει :

" We’ll review the claim, and if we decide in your favour,

we’ll refund the full value of your payment, including original postage costs.

If you win a claim on an item that's found to be significantly different

from what was described, you may be required to return the item to the seller

and pay for the return postage cost."

 

απο ότι καταλαβαίνω, λέει οτι θα πάρω τα 21Ε που πλήρωσα, σύν τα έξοδα αποστολής?

δηλαδή εάν κοστίσει 3Ε η αποστολή, θα μπούνε στο balance του paypal 21+3=24E ?

 

και η δεύτερη ερώτηση............ πώς να το στείλω?

με ελτα? με κούριερ? κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να κάνω?

πρέπει να συμπληρώσω μία φόρμα που είναι PayPal Refunded Returns service???

δίαβασα οτι πρέπει να έχει tracking number και μία άλλη υπηρεσία που θα δηλώνει οτι το κατάστημα

το πήρε το αντικείμενο πίσω και δέν θα μπορεί να με κλέψει ο καταστηματάρχης.

 

συγκεκριμένα θα σταλεί στο ισραήλ(να την πώ την κακιά κουβέντα τώρα ή οχι?!?!?)

και το καταστημα είναι το dvmarket.net(ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ!!!!!!)

το αντικείμενο είναι πλακέτα απο mod ηλεκτρονικού τσιγάρου. βάρος? ξέρω γω? καμια 100 γραμμάρια?

ευχαριστώ, και σόρρυ θα το κείμενο αλλα δέν έχω απολύτως καμία εμπειρία με αποστολές στο εξωτερικό και επιστροφές αντικειμένων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

εδώ και καιρό έκανα δεύτερο paypal όπου και έστειλα λεφτα απο το κεντρικό μου Paypal στο καινούριο, ένα ποσό.

και όπως ξέρουμε τα λεφτά βρίσκοντε σε balance στο paypal.

κάνω μία αγορά απο εξωτερικό.

έρχεται το πακέτο, αλλα είχε μέσα άλλο αντικείμενο.

ζητάω refund απο το κατάστημα.

τρώω μόντα.το γυρνάω σε dispute.

το κατάστημα συνεχίζει να με αγνοει.

το γυρνάω σε "claim to paypal".

το paypal μου απαντάει οτι δικαιούμε refund.

 

και εδώ έχω κολλήσει λόγο της απειρίας μου σε αυτό το θέμα.

λέει στο paypal, οτι τα έξοδα αποστολής επιβαρύνουν εμένα.

αλλα,σε άλλο σημείο λέει :

" We’ll review the claim, and if we decide in your favour,

we’ll refund the full value of your payment, including original postage costs.

If you win a claim on an item that's found to be significantly different

from what was described, you may be required to return the item to the seller

and pay for the return postage cost."

 

απο ότι καταλαβαίνω, λέει οτι θα πάρω τα 21Ε που πλήρωσα, σύν τα έξοδα αποστολής?

δηλαδή εάν κοστίσει 3Ε η αποστολή, θα μπούνε στο balance του paypal 21+3=24E ?

 

και η δεύτερη ερώτηση............ πώς να το στείλω?

με ελτα? με κούριερ? κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να κάνω?

πρέπει να συμπληρώσω μία φόρμα που είναι PayPal Refunded Returns service???

δίαβασα οτι πρέπει να έχει tracking number και μία άλλη υπηρεσία που θα δηλώνει οτι το κατάστημα

το πήρε το αντικείμενο πίσω και δέν θα μπορεί να με κλέψει ο καταστηματάρχης.

 

συγκεκριμένα θα σταλεί στο ισραήλ(να την πώ την κακιά κουβέντα τώρα ή οχι?!?!?)

και το καταστημα είναι το dvmarket.net(ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ!!!!!!)

το αντικείμενο είναι πλακέτα απο mod ηλεκτρονικού τσιγάρου. βάρος? ξέρω γω? καμια 100 γραμμάρια?

ευχαριστώ, και σόρρυ θα το κείμενο αλλα δέν έχω απολύτως καμία εμπειρία με αποστολές στο εξωτερικό και επιστροφές αντικειμένων.

Στην πρώτη ερώτηση, εννοεί ότι αν το PayPal αποφασίσει υπέρ σου, θα σου επιστρέψει το ποσό που πληρωσες + τα έξοδα αποστολής, αν είχε έξοδα αποστολής.

Όσον αφορά τη δεύτερη ερώτηση, θα πρέπει εσύ να πληρώσεις το κόστος επιστροφής. Θα το στείλεις με ελτά συστημένο δέμα στη διεύθυνση του πωλητή που θα σου δώσει το PayPal. Λογικά δεν θα κοστίσει πάνω από 9€, κινητό που έστειλα Κίνα τόσο κόστισε. Στο ταχυδρομείο, μόλις βάλεις στο φάκελο τα γραμματόσημα και βάλει ο υπάλληλος ολα τα απαραίτητα αυτοκόλλητα και σφραγιστεί ο φάκελος, θα βγάλεις μια φωτογραφία το φάκελο να φαίνεται καθαρά η διεύθυνση παραλήπτη και το tracking number. Μπορείς να βγάλεις και φώτο να δείχνει ότι έβαλες μέσα το προϊόν. Κρατάς την απόδειξη από το ταχυδρομείο.

Το κόστος επιστροφής θα το πάρεις πίσω από την υπηρεσία του PayPal που αναφέρεις. Δηλαδή θα ενεργοποιήσεις την υπηρεσία από εδώ https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns/ , μετά θα συμπληρώσεις τα απαραίτητα στοιχεία και θα επισυναψεις τη φώτο του φακέλου και φώτο με την απόδειξη των ελτά να φαίνεται το ποσό πληρωμής και το tracking number. Με το tracking θα παρακολουθείς την πορεία του δέρματος και μόλις φτάσει στο τοπικό ταχυδρομείο ενημερωνεις τον πωλητή να παραλάβει και πάντα ενημερωνεις και το PayPal γιατί ο πωλητής μπορεί να κάνει τον Αλέκο.

 

Sent from my huawei honor 3c using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη ερώτηση, εννοεί ότι αν το PayPal αποφασίσει υπέρ σου, θα σου επιστρέψει το ποσό που πληρωσες + τα έξοδα αποστολής, αν είχε έξοδα αποστολής.

Όσον αφορά τη δεύτερη ερώτηση, θα πρέπει εσύ να πληρώσεις το κόστος επιστροφής. Θα το στείλεις με ελτά συστημένο δέμα στη διεύθυνση του πωλητή που θα σου δώσει το PayPal. Λογικά δεν θα κοστίσει πάνω από 9€, κινητό που έστειλα Κίνα τόσο κόστισε. Στο ταχυδρομείο, μόλις βάλεις στο φάκελο τα γραμματόσημα και βάλει ο υπάλληλος ολα τα απαραίτητα αυτοκόλλητα και σφραγιστεί ο φάκελος, θα βγάλεις μια φωτογραφία το φάκελο να φαίνεται καθαρά η διεύθυνση παραλήπτη και το tracking number. Μπορείς να βγάλεις και φώτο να δείχνει ότι έβαλες μέσα το προϊόν. Κρατάς την απόδειξη από το ταχυδρομείο.

Το κόστος επιστροφής θα το πάρεις πίσω από την υπηρεσία του PayPal που αναφέρεις. Δηλαδή θα ενεργοποιήσεις την υπηρεσία από εδώ https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns/ , μετά θα συμπληρώσεις τα απαραίτητα στοιχεία και θα επισυναψεις τη φώτο του φακέλου και φώτο με την απόδειξη των ελτά να φαίνεται το ποσό πληρωμής και το tracking number. Με το tracking θα παρακολουθείς την πορεία του δέρματος και μόλις φτάσει στο τοπικό ταχυδρομείο ενημερωνεις τον πωλητή να παραλάβει και πάντα ενημερωνεις και το PayPal γιατί ο πωλητής μπορεί να κάνει τον Αλέκο.

 

Sent from my huawei honor 3c using Tapatalk

ευχαρισώ φίλε μου.

άυριο θα το κάνω και για τυχών απορίες θα ενοχλήσω πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους με την επερχόμενη νεα χαλάρωση των capital controls δείχνει να ελευθερώνεται και το PayPal/eBay.

 

Απ' ότι φαίνεται από το ΦΕΚ, και όπως επιβεβαίωσε και κάποιος φίλςο νωρίτερα, δεν άλλαξε τίποτα στους επιτρεπόμενους κωδικούς εμπόρων.

 

Με βάση αυτό και επειδή θα χρειαστώ ~15€ σε balance, ποιος είναι ο πιο ανέξοδος τρόπος να το κάνω? Ένας φίλος έχει balance σε GBP.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να προσθεσω IBAN στο λογαριασμο στο paypal και μου βγαζει το εξης μηνυμα . Sorry, we’re unable to link that bank because it is disabled. :cry:

Μετα απο αναζητηση στο thread διαβασα οτι πρεπει να στειλω μηνυμα ή να παρω τηλεφωνο στο paypal και να τους πω να μου προσθεσουν το ΙΒΑΝ. Τους εχω στειλει εδω και 1 εβδομαδα μηνυμα και ουτε IBAN μου προσθεσαν ουτε καν μου απαντησαν(αν και γραφουν οτι απαντανε σε 24 ωρες). Επειδη να μιλησω στο τηλεφωνο δεν ειναι κ το πιο ευκολο γιατι τα αγγλικα μου δεν ειναι τοσο καλα, υπαρχει καποιος αλλος τροπος να προσθεσω το IBAN μου? :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να προσθεσω IBAN στο λογαριασμο στο paypal και μου βγαζει το εξης μηνυμα . Sorry, we’re unable to link that bank because it is disabled. :cry:

Μετα απο αναζητηση στο thread διαβασα οτι πρεπει να στειλω μηνυμα ή να παρω τηλεφωνο στο paypal και να τους πω να μου προσθεσουν το ΙΒΑΝ. Τους εχω στειλει εδω και 1 εβδομαδα μηνυμα και ουτε IBAN μου προσθεσαν ουτε καν μου απαντησαν(αν και γραφουν οτι απαντανε σε 24 ωρες). Επειδη να μιλησω στο τηλεφωνο δεν ειναι κ το πιο ευκολο γιατι τα αγγλικα μου δεν ειναι τοσο καλα, υπαρχει καποιος αλλος τροπος να προσθεσω το IBAN μου? :(

 

Όταν στέλνεις το μήνυμα και σου επιστρέφει το αυτοματοποιημένο, απαντάς ξανά και γράφεις ποιό είναι το πρόβλημα. Κάπως έτσι είναι η διαδικασία -δεν τη θυμάμαι ακριβώς γιατί πάει καιρός-. Κι εγώ πάντως δεν είχα αποτέλεσμα με αυτό τον γραπτό τρόπο . Πάρε τηλέφωνο και θα λυθεί πιο εύκολα. Ο καλύτερος και γρηγορότερος τρόπος πάντως είναι να κατεβάσεις την εφαρμογή Leupay Wallet στο κινητό σου, να ανοίξεις λογαριασμό και σε 5 λεπτά έχεις ξένο (Μάλτας) ΙΒΑΝ το οποίο συνδέεται αμέσως στο Paypal. Εφόσον το συνδέσεις, γίνονται ορατά τα στοιχεία (ΙΒΑΝ, SWIFT/BIC κλπ.) στα οποία στέλνεις έμβασμα στο Paypal από οποιονδήποτε άλλο λογαριασμό σου χωρίς πρόβλημα. Και Ελληνικό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα μου έγινε refund αλλά δεν βλέπω Τπτ στην καρτα μου μέσα. Σήμερα έγινε refund.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα μου έγινε refund αλλά δεν βλέπω Τπτ στην καρτα μου μέσα. Σήμερα έγινε refund.

2-5 εργασιμες μερες περνει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έκανε refund το paypal και μου έκανε το vickmall!!!

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχουμε το δικαίωμα να στέλνουμε κάθε μήνα στο Paypal 1000 ευρώ με έμβασμα , το 90% του πληθυσμού είναι καλυμμένο.

Εγώ δεν αισθάνομαι κανέναν περιορισμό.

εχουμε το δικαιωμα ναι, αλλα μας κρατανε σημαντικη προμηθεια με αυτο τον τροπο.... Η revolut πρεπει να ειναι η πιο ανεξοδη λυση, χρεωνεσαι μονο εμβασμα εξωτερικου, δηλαδη 1€, απλα περιμενεις 1-2 εργασιμες μεχρι να πιστωθει το ποσο

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι ,Revolut με 1 ευρώ ; Το PayPal είναι εντελώς δωρεάν στο εισερχόμενο έμβασμα
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω αγορά από Ali express τι χρειάζεται να βγάλω? Γιατί μέχρι τώρα κάνω κανονικά αγορές από eBay μέσω PayPal και το Ali δεν δέχεται PayPal
Link to comment
Share on other sites

Με revolut

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα το εισερχόμενο έμβασμα στο Paypal είναι δωρεάν

Τώρα αν εσάς σας χρεώνει τι να πω .

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα το εισερχόμενο έμβασμα στο Paypal είναι δωρεάν

Τώρα αν εσάς σας χρεώνει τι να πω .

1 ευρω η χρεωση του εμβασματος απο την Ελληνικη τραπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,γνωριζει καποιος-α ποια ισοτιμια (E/$) συμφερει ,της skrill ή της leupay για αγορα μεσω paypal?
Link to comment
Share on other sites

μπορω να ζητησω τα λεφτα μου πισω απο το paypal για ενα ταμπλετ που χαλασε στο 3μηνο;

εννοείτε θα το στειλω πισω

Edited by ypatios
Link to comment
Share on other sites

1 ευρω η χρεωση του εμβασματος απο την Ελληνικη τραπεζα.

 

Μιλάμε για εισερχόμενο έμβασμα στη PayPal

Για τα εισερχόμενα της Ελληνικής δεν αναφερθήκαμε

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα εχθες το iban του λογαριασμου μου,και ειναι ακομα Checking,ποσο θελει για να το δουν?Μετα θα μπορω να κανω αγορες κανονικα?
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα εχθες το iban του λογαριασμου μου,και ειναι ακομα Checking,ποσο θελει για να το δουν?Μετα θα μπορω να κανω αγορες κανονικα?

 

Το "checking" που βλέπεις δεν σημαίνει ότι ...ελέγχουν τίποτα. Σημαίνει ότι ο λογαριασμός σου είναι "όψεως". Ο "όψεως" λέγεται "checking" και ο "ταμιευτηρίου" λέγεται "saving" στα Αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Το "checking" που βλέπεις δεν σημαίνει ότι ...ελέγχουν τίποτα. Σημαίνει ότι ο λογαριασμός σου είναι "όψεως". Ο "όψεως" λέγεται "checking" και ο "ταμιευτηρίου" λέγεται "saving" στα Αγγλικά.

Α οκ παλικαρι τνχ,αρα δεν αλλαζει κατι με της αγορες,τα ιδια χαλια ειναι.......:lol:

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς είναι ό,τι λογαριασμό κι αν συνδέσεις. Δεν κάνεις αγορές με το λογαριασμό κατευθείαν έτσι κι αλλιώς. Πρέπει να στείλεις λεφτά από λογαριασμό προς το Paypal balance. Λύση ανάγκης δηλαδή που είναι ξεπερασμένη πια και ασύμφορη σε πολλές περιπτώσεις.
Link to comment
Share on other sites

μπορω να ζητησω τα λεφτα μου πισω απο το paypal για ενα ταμπλετ που χαλασε στο 3μηνο;

εννοείτε θα το στειλω πισω

 

Εννοείται μπορείς. Αρκεί να τηρηθούν οι διαδικασίες και να εγκριθεί η επιστροφή από το PayPal.

Ανοίγεις πρώτα υπόθεση στο PayPal κλπ. κλπ. Για λεπτομέρειες, δες το σχετικό θέμα, εδώ.

Κοίταξε και τα νεότερα σχόλια στην τελευταία σελίδα του.

Δώσε προσοχή στη διεύθυνση επιστροφής που θα σου δώσουν από το κατάστημα.

Κανονικά θα πρέπει να συμπίπτει με τη διεύθυνση που έχουν δηλώσει από το μαγαζί στο PayPal.

Αν διαφέρει και στην δώσουν χύμα, στο e-mail σου και όχι μέσα από την επικοινωνία με τον πωλητή στο PayPal,

υπάρχει περίπτωση να μη στο αναγνωρίσουν και να μη σε καλύψουν.

Δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό, απλά έχω δει να το λένε κάποιοι.

Προσωπικά μόνο μία φορές έχει χρειαστεί να επιστρέψω κάτι και την περίπτωσή μου την εξηγώ αναλυτικά στο πρώτο Post του θέματος που σου είπα πιο πάνω.

 

Από τότε, τα βασικά που έχουν αλλάξει είναι οι 180 μέρες κάλυψης του PayPal, (τότε ήταν 45) καθώς και

η κάλυψη των μεταφορικών που θα πληρώσεις για την επιστροφή, (μέχρι 30 ευρώ ανά αγορά).

Μιλάω για το PayPal Refunded Returns service ;)

Κάνε είσοδο και στη συνέχεια πάτα το κουμπί Avtivation in 1 Click στο σχετικό link για να μπεις στο πρόγραμμα

και στη συνέχεια διάβασε καλά τη διαδικασία και τους όρους εδώ.

Όταν είσαι έτοιμος, πας εκεί που λέει Request a refund και κάνεις την αίτηση.

 

Για ότι άλλο χρειαστείς, γράψε στο σχετικό θέμα καλύτερα, που είναι πιο συγκεκριμένο. ;)

Edited by corduroy27
Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...