Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα 1,02 θα αποδεσμευθούν από την τράπεζα, είναι δέσμευση ελέγχου ορθότητας των στοιχείων, και εφόσον μιλάμε για την Alpha, μην τα περιμένετε σε 24 ωρες. More like 24 days :P

Τα 1,50 από την άλλη είναι δέσμευση και μετέπειτα χρέωση "πιστοποίησης" του καρτούχου, θα επιστραφούν στο paypal balance, μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία όπως περιγράφεται και εδώ.

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Και τα 1,50 και τα 1,02 επιστρέφονται μετά απο καμιά δεκαριά μέρες. Δεσμεύονται για να γίνει verification της κάρτας, του λογαριασμού της τράπεζας κλπ.

Το pp κρατάει προμήθεια συναλλάγματος όταν πληρώνεις σε ξένο νόμισμα. Μπορείς όμως να το ρυθμίσεις να μην κάνει αυτό τη μετατροπή αλλά η τράπεζά σου που γενικά συμφέρει γιατί έχει μικρότερη προμήθεια. Αν η τράπεζά σου έχει ελάχιστο ποσό προμήθειας τότε για μικρά ποσά αγορών ενδεχομένως να σε συμφέρει να αφήνεις το paypal.

 

Η επιστροφη, μπορει να παρει απο 2-3 εργασιμες ημερες, μεχρι και 25-30 εργασιμες οπως εγινε σε εμενα με την alpha bank μισθοδοσιας.

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοείς είναι "κλειστό"; Εγώ προ ολίγου μια χαρά έκανα login, πληρωμή κλπ...

Απο τον υπολογιστη που εεμπαινα ανοιχτά ολα τα σαιτ εκτός του παυπαλ απο το σπιτη μπήκα κανονικα

Ολα οκ

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήγα να κανω ebanking για να ελεγχω τον λογαριασμό μου και μου είπαν ΟΤΙ θέλει 10 ευρό για να γίνει,

Ειναι τρελός στην πειραιως

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Τα 1,02 θα αποδεσμευθούν από την τράπεζα, είναι δέσμευση ελέγχου ορθότητας των στοιχείων, και εφόσον μιλάμε για την Alpha, μην τα περιμένετε σε 24 ωρες. More like 24 days :P

Τα 1,50 από την άλλη είναι δέσμευση και μετέπειτα χρέωση "πιστοποίησης" του καρτούχου, θα επιστραφούν στο paypal balance, μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία όπως περιγράφεται και εδώ.

 

άμα δεν κάνουμε αυτο με το 1.5 ευρω θα έχουμε προβλημα ; θα μπορούμε νά κάνουμε άλλη συναλλαγή ;. ή θα χρειαστεί νά κάνουμε verification;. Επίσης εγώ που θέλω νά αλλάξω κάρτα στο δικό μου pay pall και έχω αναφέρει το προβλημα μου πριν τι νά κάνω ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Περιεργα πραματα σημερα για αγορα 280$ εφυγαν απο την τραπεζα 170€ αντι για 158€ :mad: και τι paypal εκανε 5 ωρες να στηλει μειλ για την αγορα
Link to comment
Share on other sites

Mε την ισοτιμία αυτή τη στιγμή στο xe, $280=257.3E

AΛΛΑ ως γνωστόν, αν έχεις την μετατροπή να την κάνει το pp, η ισοτιμία του paypal είναι πάντα κάπου στο +4%, δλδ 4/100*280$= +11,2$.

 

Οπότε $291,2=267,3Ε.

Τα έξτρα 2,7Ε μέχρι τα 270Ε που λες, μήπως είναι και κάποια προμήθεια της τράπεζας/κάρτας σου;

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση να κανω ?

οταν ανοιγεις λογαριασμο paypal και βαζεις μεσα τη καρτα μετα απο ποσες μερες μπορεις να τη χρησιμοποιησεις για αγορες μεσω ebay ?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει verification (επαλήθευση) του λογαριασμου/κάρτας σου πρώτα. Αφού γίνει, κάνεις τις αγορές σου και το επόμενο λεπτό αν θέλεις. Το έχεις κάνει; δλδ σου τραβηξε το paypal δοκιμαστικά το 1,5Ε και συμπλήρωσες μετά τον 4ψήφιο που ζητάει ώστε να ολοκληρωθεί το verification; Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει verification (επαλήθευση) του λογαριασμου/κάρτας σου πρώτα. Αφού γίνει, κάνεις τις αγορές σου και το επόμενο λεπτό αν θέλεις. Το έχεις κάνει; δλδ σου τραβηξε το paypal δοκιμαστικά το 1,5Ε και συμπλήρωσες μετά τον 4ψήφιο που ζητάει ώστε να ολοκληρωθεί το verification;
που το βλεπω αν το εχει κανει ?δε ξερω καν
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις συνδέσει την κάρτα στο λογαριασμό σου τότε το paypal θα τραβήξει αυτόματα 1,5 ευρώ. Εσύ πρέπει να δεις είτε μέσω web banking είτε ρωτώντας στην τράπεζα έναν τετραψηφιο κωδικό της συναλλαγής, να μπεις στον λογαριασμό σου στο paypal και να δώσεις στο verification της κάρτας τον κωδικό αυτόν. Τότε είσαι έτοιμος για αγορές.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

αλλη μια ερωτηση

εβαλα το ονομα της φιλης μου ΗΛΙΑΝΑ αλλα μου το βγαζει ηΛΙΑΝΑ

αυτο που το διορθωνω ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επισης στο δικο μου λογαριασμο να κανω confirm το email μου

αν δε το κανω τι γινετε ?

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα είναι στο όνομα της φίλης σου ή στο δικό σου? Τα στοιχεία που θα δώσεις στο pp πρέπει να είναι τα ίδια με αυτά του κατόχου της κάρτας.
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω δικο μου λογαριασμο χρονια απλα τωρα μπηκα στο street adress και ειδα οτι εχει 3 φορες το ονομα μου με τις διευθυνσεις οποτε εσβησα τη τελευταια και τωρα μου λεει confirm email adress

αν δε το κανω τρεχει τπτ ?

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να το κάνεις για να επιβεβαιώσεις ότι είσαι το ίδιο άτομο αλλιώς μπορεί να έχεις πρόβλημα ταυτοποίησης αν στο μέλλον χρειαστεί κάτι. Έτσι κι αλλιώς το confirm email δεν είναι τίποτα, σου στέλνουν ένα μαιλ και με ένα κλικ κάνεις confirmation.
Link to comment
Share on other sites

το κανω αλλα με πεταει να κανω confirm αλλα οταν βαζω τους κωδικους μου λεει οτι δε το δεχετε
Link to comment
Share on other sites

το κανω αλλα με πεταει να κανω confirm αλλα οταν βαζω τους κωδικους μου λεει οτι δε το δεχετε

Δεν βάζεις τους κωδικούς σου αλλά το λινκ που σου δίνει στo email.

Link to comment
Share on other sites

Mε την ισοτιμία αυτή τη στιγμή στο xe, $280=257.3E

AΛΛΑ ως γνωστόν, αν έχεις την μετατροπή να την κάνει το pp, η ισοτιμία του paypal είναι πάντα κάπου στο +4%, δλδ 4/100*280$= +11,2$.

 

Οπότε $291,2=267,3Ε.

Τα έξτρα 2,7Ε μέχρι τα 270Ε που λες, μήπως είναι και κάποια προμήθεια της τράπεζας/κάρτας σου;

Πρωι πρωι τηλ στην τραπεζα ,Αλφα, και με λενε οτι το ποσο της συναλαγης ειναι στα 264.κατι και ειναι λεει διεθνης χρεωση και τα 5€ θα ξαναμπουνε στο λογαριασμο

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει verification (επαλήθευση) του λογαριασμου/κάρτας σου πρώτα. Αφού γίνει, κάνεις τις αγορές σου και το επόμενο λεπτό αν θέλεις. Το έχεις κάνει; δλδ σου τραβηξε το paypal δοκιμαστικά το 1,5Ε και συμπλήρωσες μετά τον 4ψήφιο που ζητάει ώστε να ολοκληρωθεί το verification;

 

Εγω που εφτιαξα νεο λογαριασμο στον πατερα μου δεν μου χρεωσε το 1,5 ευρω και γραφει στο my account μετα στο overview Status: Unverified Get verified απο εκει βλεπεις οτι το 1,50ευρω δεν εχει χρεωθει; . Θα πρεπει υποχρεωτικα να το κανω; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις λογαριασμό στο pp, με το που δηλώσεις τα στοιχεία της κάρτας σου αυτομάτως σου τραβάει 1,50 ευρώ για να δει αν όντως ηκάρτα που δήλωσες είναι δική σου. Το 1,50 ευρώ αν στο τράβηξε το βλέπεις στον λογαριασμό σου στην τράπεζα που λείπει 1,50 ευρώ και μετά από 2-3 μέρες εμφανίζεται στις κινήσεις λογαριασμού (της τράπεζας πάντα) η δέσμευση του 1,50 ευρώ μαζί με έναν τετραψήφιο κωδικό. Αυτόν τον κωδικό τον βάζεις στο paypal και έτσι γίνεται verified η κάρτα σου, το paypal σου επιστρέφει το 1,50 ευρώ και είσαι έτοιμος να κάνεις αγορές με pp.
Link to comment
Share on other sites

Μην ρωτάτε συνεχώς τα ίδια πράγματα. Για να προσθέσετε μια κάρτα στο paypal, διαβάστε το σχετικό post στο computing FAQ.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΡΤΑ PREPAID ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ PAYPAL ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ PAYPAL ΠΧ 10Ε ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥ?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΡΤΑ PREPAID ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ PAYPAL ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ PAYPAL ΠΧ 10Ε ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥ?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Απο πια τραπεζα πηρες την prepaid καρτα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...