Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη εχω μπερδευτει, dispute που κανουμε στο Pay Pal ή στο ebay?

Οπου θελεις κανεις.

Αν κανεις dispute στο ebay δεν μπορεις να κανεις και στο paypal.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Οπου θελεις κανεις.

Αν κανεις dispute στο ebay δεν μπορεις να κανεις και στο paypal.

 

Σε ευχαριστω πολυ!

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους

αγόρασα ένα κινητό (κλώνο i5s) από fastcardthech αλλά δεν ήταν ροοτ όπως ζήτησα και πλήρωσα, δεν έχει Google play, και είναι γεμάτο κινέζικες εφαρμογές ενώ είχα ζητήσει να αφαιρεθούν. Μετά από επικοινωνία με το κατάστημα δεν μπόρεσα να κάνω μόνη μου αυτά που μου έλεγαν για κάποιο λόγοι δεν επικοινωνούσε το κινητό με τον η/υ ανέβαζε θερμοκρασία το καλώδιο .....και γενικά φοβήθηκα να ασχοληθώ άλλο!

έκανα dispute χτες και σήμερα claim αναφέροντας όλα τα παραπάνω ...... κάθε συμβουλή σας δεκτή! ζητάω να το επιστρέψω και να επιστραφούν τα χρήματα μου, ποια είναι η διαδικασία τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας κυριοι.

Νεος κατοχος prepaid Mastercard και paypal.

Σημερα λοιπον εκανα verified το paypal μου με τον κωδικο που στειλαν για το 1,5ευρω που τραβηξε..

Εχω λοιπον την εξης ερωτηση.. Στο paypal μου εμφανιζει 0 ευρω ενω στην prepaid εχω ηδη φορτωσει 50 ευρω περιπου.

Αυτα τα χρηματα πρεπει να τα μεταφερω στο λογαριασμο του paypal ή τα τραβαει αυτοματα απο την prepaid μολις κανω καποια αγορα?

 

Ενημερωστε με λιγο γιατι ειμαι νιουφης, και θελω να παραγγειλω θηκες απ'το ebay.

 

Ευχαριστω!

»iPhone 8 plus

»Lumia1020

»Follow me on Instagram @aris.fydanakis

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας κυριοι.

Νεος κατοχος prepaid Mastercard και paypal.

Σημερα λοιπον εκανα verified το paypal μου με τον κωδικο που στειλαν για το 1,5ευρω που τραβηξε..

Εχω λοιπον την εξης ερωτηση.. Στο paypal μου εμφανιζει 0 ευρω ενω στην prepaid εχω ηδη φορτωσει 50 ευρω περιπου.

Αυτα τα χρηματα πρεπει να τα μεταφερω στο λογαριασμο του paypal ή τα τραβαει αυτοματα απο την prepaid μολις κανω καποια αγορα?

 

Ενημερωστε με λιγο γιατι ειμαι νιουφης, και θελω να παραγγειλω θηκες απ'το ebay.

 

Ευχαριστω!

 

Εισαι οκ , μπορεις να παραγγειλεις κανονικά.

Ετσι θα γράφει 0.

Θα τραβάει εκεινη τη ώρα απο τη κάρτα.

Προχώρα κανονικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εισαι οκ , μπορεις να παραγγειλεις κανονικά.

Ετσι θα γράφει 0.

Θα τραβάει εκεινη τη ώρα απο τη κάρτα.

Προχώρα κανονικά.

 

'Αμεσος και ξεκαθαρος. Πολυ ωραιος κυριε μου! :happy:

Οποτε το μονο που θα "φορτωνω" θα ειναι την prepaid μεσω του WinBank ή μεσω καταστηματος.

 

Κατι άλλο τωρα.. καθε φορα που κανω απο καπου αγορα (πχ ebay/amazon) πρεπει να επιβεβαιωνω καπου την αποστολη χρηματων ή τα τραβανε αυτοματα οι sellers απ'το ebay/amazon..

Το καλυτερο επισης ειναι να αγοραζω απο πωλητες σε αυτα τα 2 με πολλα αστερακια/πωλησεις κτλ σαν sellers ετσι?

»iPhone 8 plus

»Lumia1020

»Follow me on Instagram @aris.fydanakis

Link to comment
Share on other sites

'Αμεσος και ξεκαθαρος. Πολυ ωραιος κυριε μου! :happy:

Οποτε το μονο που θα "φορτωνω" θα ειναι την prepaid μεσω του WinBank ή μεσω καταστηματος.

 

Κατι άλλο τωρα.. καθε φορα που κανω απο καπου αγορα (πχ ebay/amazon) πρεπει να επιβεβαιωνω καπου την αποστολη χρηματων ή τα τραβανε αυτοματα οι sellers απ'το ebay/amazon..

Το καλυτερο επισης ειναι να αγοραζω απο πωλητες σε αυτα τα 2 με πολλα αστερακια/πωλησεις κτλ σαν sellers ετσι?

 

Αμαζον δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτε.

Εbay χρησιμοποιώ 6 χρόνια τώρα.

Εχω αγοράσει απο ατομα με πολλα και λίγα αστέρια.

Αλλες φορές ήρθαν αλλες οχι.

Αν δεν έρθουν εισαι καλυμένος απο το ebay - paypal εφόσον ανοίξεις case.

Αν θες να εισαι σίγουρος αγοράζεις απο κει που βλέπεις πολλά αστέρια.

Προσωπικά αγοράζω εκει που βρίσκω καλύτερη τιμή.

 

Τα χρήματα τα τραβάει αυτοματα το ebay - amazon εφόσον μόλις επιλέξεις ενα Α προιον , στη συνέχεια θα πρεπει να πατήσεις το κωδικο σου και id σου στο paypal. Μολις τα πατήσεις τοτε τραβάει λεφτά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αμαζον δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτε.

Εbay χρησιμοποιώ 6 χρόνια τώρα.

Εχω αγοράσει απο ατομα με πολλα και λίγα αστέρια.

Αλλες φορές ήρθαν αλλες οχι.

Αν δεν έρθουν εισαι καλυμένος απο το ebay - paypal εφόσον ανοίξεις case.

Αν θες να εισαι σίγουρος αγοράζεις απο κει που βλέπεις πολλά αστέρια.

Προσωπικά αγοράζω εκει που βρίσκω καλύτερη τιμή.

 

Τα χρήματα τα τραβάει αυτοματα το ebay - amazon εφόσον μόλις επιλέξεις ενα Α προιον , στη συνέχεια θα πρεπει να πατήσεις το κωδικο σου και id σου στο paypal. Μολις τα πατήσεις τοτε τραβάει λεφτά.

 

Κωδικο + id εννοεις απλα να "loggαρω" στο paypal account και τα τραβαει ή ζηταει ξανα id κτλ οταν βλεπει καποια συναλλαγη μεσα απο το account.

 

Και case που ανοιγω σε καποια "εσχατη" περιπτωση (just in case δηλαδη να το χουμε και σε μια ακρη του κεφαλιου μας.

Αν και για αρχη θα παραγγελνω μονο απο τα "πολλα αστερια" για να μαι ησυχος.

»iPhone 8 plus

»Lumia1020

»Follow me on Instagram @aris.fydanakis

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλα λογκάρεις.

Μολις το δοκιμάσεις μια φορά θα το δεις , εύκολο ειναι.

 

Ωραια λοιπον, καλες μου αγορες! :p

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις αμεσες απαντησεις.

Να 'σαι καλα και καλημερα!

»iPhone 8 plus

»Lumia1020

»Follow me on Instagram @aris.fydanakis

Link to comment
Share on other sites

εχω μια πληρωμη απο odesk, σε δολάρια δηλαδή, και πρέπει να αποφασίσω αν θα τη στείλω στη τραπεζα απευθειας?

ειναι $184, στο paypal μου κραταει $1 και στην τραπεζα $2 .

αν τα στειλω πρώτα paypal και μετά τράπεζα με συναλλάγματα κλπ με συμφέρει καλύτερα ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κατεβάσεις χρήματα από το Paypal σε δολάρια σε λογαριασμό στην Ελλάδα ακόμα και αν είναι δολαριακός. .

Πρέπει πρώτα να τα κάνεις ευρώ. Το ίδιο και για τράπεζα. Πρέπει να έχεις λογαριασμό σε δολάρια στην τράπεζα, αλλιώς το έμβασμα θα γυρίσει πίσω.

Σε λογαριασμό σε ευρώ , μόνο ευρώ έρχονται σε έμβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω κανει μια αγορα απο κινεζομαγαζο κατι ψευτο ακουστικα ετσι και μονο για να τεστάρω κάτι με τις τιμές έβαλα στο site την τιμη σε δολαρια και πληρωθηκε μεσω χρεωστικης prepaid και με paypal που ειχα μεσα βαλει χρημα στην καρτα,δεν με χρεωσε κατι παραπανω αφου πληρωθηκε σε δολλαρια,ομως μετα ειδα σε ποστ οτι επρεπε να παω να δηλωσω στο paypal να πληρωθει μεσω χρεωστικης μονο σε δολαρια εγω αυτο δεν το εχω κανει και δεν ξερω πως γινετε!!! το θεμα ειναι πως ετσι οπως πλήρωσα σε δολαρια δεν με χρεωσε τιποτα το paypal. http://i.imgur.com/usc0Rb9.png

εδω ειναι το ιστορικο αλλα δεν εχω καταλαβει εαν την μετατροπη την εκανε η τράπεζα ή το paypal και δεν χρεωσε τιποτα γιατι ηταν μικρο ποσο, εκει εχω μπερδευτει!!!και θελω να ξερω διοτι θα κανω μια παραγελια για κινητο. τα 3 ευρα που λειπουν απο το πινακα ηταν μεσα στο paypal και τα αφαίρεσαν απο εκεί.

 

Όποιος ξέρει ποια ρύθμιση κάνω στο paypal για να μην κάνει την μετατροπη αυτο αλλα να χρεωνει την χρεωστική σε δολάρια και να κάνει την μετατροπη η τράπεζα. Δεν το ξέρω γιατί συνήθως έκανα αγορές σε ευρώ και όχι σε δολάρια που έκανα τώρα ως δοκιμή.Ευχαριστώ.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Όποιος ξέρει ποια ρύθμιση κάνω στο paypal για να μην κάνει την μετατροπη αυτο αλλα να χρεωνει την χρεωστική σε δολάρια και να κάνει την μετατροπη η τράπεζα. Δεν το ξέρω γιατί συνήθως έκανα αγορές σε ευρώ και όχι σε δολάρια που έκανα τώρα ως δοκιμή.Ευχαριστώ.

 

Κοιτα στο ποστ #2801.

http:// http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4959747

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μου εχει γινει ενα refund στο paypal απο το περασμενο σαββατο και τα χρηματ α ενω φενονται στις συναλλαγες δεν μου εχουν προστεθει ουτε στο paypal balance ουτε στη καρτα..ποσες μερες παιρνει αυτη η διαδικασια?
Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτησω, αν ξερει καποιος να μου πει.

Για top up, ανεβασμα χρηματων:

Με δεδομενο οτι εχω ορίσει, για προμηθεια συναλλαγματος να με χρεωνει η τραπεζα μου και οχι το paypal:

 

- για το ίδιο ποσό, δυο ξεχωριστα top up, θα εχουν την ιδια χρεωση-προμηθεια-επιβαρυνση για μενα, με ένα ενιαίο top up για το (ενιαιο) συνολο του ποσου; Δηλαδη top up για 500, και top up για αλλα 500, ειναι ως επιβαρυνση το ιδιο με ενα και μοναδικο top up των 1000 ευρω;

 

- απο τη στιγμη που γινει το top up, σε ποσες μερες/χρονικο διαστημα, θα εμφανιστει εντος paypal, και θα 'τραβηχτουν' απο τον τραπεζικο μου λογαριασμο;

 

- η ολη 'συμπεριφορα' του paypal, για χρηματα εντος paypal αλλα και χρηματα στη συνδεδεμενη καρτα, ειναι smooth και απροβληματιστη, ανεξαρτητα απο το που ακριβως βρισκονται τα χρηματα; Πχ. για μια αγορα των 1000 ευρω, μπορει να εχω ανεβασμενα εντος paypal 300 ευρω, και αλλα 700 ευρω στον συνδεδεμενο τραπεζικο λογ/μο, και να κανω διχως προβλημα αγορα των 1000 ευρω, και το paypal θα χρησιμοποιησει/ξοδεψει πρωτα τα 300 + μετα τα αλλα 700, διχως να υπαρχει κανενα θεμα;

Link to comment
Share on other sites

1) Από τη στιγμή που θα ανεβάσεις χρήματα στο paypal και θα τα χρησιμοποιήσεις για αγορές, για τις αγορές αυτές αναγκαστικά η μετατροπή συναλλάγματος θα γίνει από το paypal, και όχι από την τράπεζα.

2) 2 top up = 2 εμβάσματα προς paypal = διπλά έξοδα

3) Από τον τραπεζικό σου λογαριασμό θα φύγουν με την εκτέλεση του εμβάσματος, δηλαδή από άμεσα μέχρι αυθημερόν, στο paypal θα μπουν μετά από μερικές εργάσιμες...

4) Ναι γίνεται

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άκυρο απο αυτά συζητάτε τελευταία.

 

Έχω paypal εδώ και 1 χρόνο.

Δεν εχω ούτε εταιρεία, ούτε επάγγελμα, ούτε δουλεύω για κάποιον.

 

Δημιουργώ ιστοσελίδες, ασχολούμαι γενικά με gfx models, mini games/applications, αλλά φτιάχνω και κομμάτια κώδικες για mini games/apps.

 

"Ας πουμε οτι το κανω ως χομπι" γιατί υπαρχουν ατομα που πληρωνουν για αυτα (απ ολες τις χωρες, εντος και εκτος ΕΕ). Ως τωρα εχω μαζεψει 7,000 ευρω.

 

Η ερωτηση μου ειναι:

 

1) Θα υπαρχει προβλημα με την τραπεζα ή με την εφορια/σδοε ;

2) Αν ναι, πως μπορω να τα δικαιολογησω ;

 

Το θεμα ειναι οτι ... αυτα που δινω στους αλλους ειναι καθαρα δημιουργημενα απο εμενα (οι κωδικες κτλπ) και αυτοι με δικη τους βουληση με δινουν ενα συμβολικο ποσο ως "δωρεα".

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νίκο .

Δύο χρόνια πριν Το ΣΔΟΕ ζήτησε από τις τράπεζες να αναφέρουν πελάτες οι οποίοι κατεβάζουν στον λογαριασμό τους πάνω από 30.000 ευρώ τα τελευταία 5 χρόνια ή πάνω από 5000 ευρώ κάθε χρόνο από διαδικτυακά συστήματα πληρωμών ( paypal , moneybookers κ.τ.λ ). Τότε το αφορολόγητο ήταν 5.000

Οι δωρεές φορολογούνται στην Ελλάδα.

Μία λύση που πολλοί ακολουθούν είναι να μην κατεβάζουν κανένα ποσό στην τράπεζα τους.

π.χ μπορείς να κάνεις αγορές από site που σου επιτρέπουν να πληρώσεις με Paypal , Ακόμα και η WIND κάνει ανανεώσεις χρόνου ομιλίας με paypal και πολλοί άλλοι δέχονται paypal . Όμως σίγουρα κάποια στιγμή θα αποκτήσει πρόσβαση η εφορία και στο Paypal . Προς το παρόν δεν υπάρχει τέτια πρόσβαση εφόσον το Paypal εδρεύει στο Λουξεμβούργο και για αυτό ελέγχουν μέσω των Ελληνικών τραπεζών. Όμως γενικά θα πρέπει να είσαι προσεκτικός για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε και ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου !

 

Εχω μια απορια ομως σχετικα μ' αυτα που ειπες ;)

 

Γνωριζω συμφωνα με το ΚΦΑΣ (αρθρο 3 αξαιρεσεις - απαλλαγες) οτι:

 

3. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης αποδείξεων λιανικής ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών φυσικό πρόσωπο, που πραγματοποίησε κατά την προηγούμενη ετήσια διαχειριστική περίοδο ακαθάριστα έσοδα μέχρι δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ από την πώληση αγαθών ή την παροχή υπηρεσιών, αθροιστικά ή διαζευκτικά.

 

Η απορια μου ειναι: το ΣΔΟΕ αγνοει τους νομους οταν εχει να κανει με χρηματα/συναλλαγες μεσω ιντερνετ και αντι για 10.000 εκει κοιταει για 5.000 ;

 

Αρα, ετσι, ενα κολπο ειναι, να βαζω καθε χρονο 5,000 στον λογαριασμο μου στην τραπεζα και τα εξτρα καθε φορα να μενουν στην paypal. (οπως ειπες κατα καποιον τροπο και εσυ προηγουμενως)

Link to comment
Share on other sites

1)

3) Από τον τραπεζικό σου λογαριασμό θα φύγουν με την εκτέλεση του εμβάσματος, δηλαδή από άμεσα μέχρι αυθημερόν, στο paypal θα μπουν μετά από μερικές εργάσιμες...

 

Ωστοσο, παροτι για καποιες μερες τα χρηματα θα εχουν φυγει απο τον λογαριασμο μου, αλλα ακομη δεν θα εχουν 'φανει' στο Paypal, δεν πιστευω να παω να κανω συναλλαγη και να μου βγαλει μηνυμα οτι δεν υπαρχουν χρηματα.

Κοινως, θελω να πω οτι 'δεν εξαφανιζονται' τα χρηματα για μερικες μερες, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε και ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου !

 

Εχω μια απορια ομως σχετικα μ' αυτα που ειπες ;)

 

Γνωριζω συμφωνα με το ΚΦΑΣ (αρθρο 3 αξαιρεσεις - απαλλαγες) οτι:

 

3. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης αποδείξεων λιανικής ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών φυσικό πρόσωπο, που πραγματοποίησε κατά την προηγούμενη ετήσια διαχειριστική περίοδο ακαθάριστα έσοδα μέχρι δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ από την πώληση αγαθών ή την παροχή υπηρεσιών, αθροιστικά ή διαζευκτικά.

 

Η απορια μου ειναι: το ΣΔΟΕ αγνοει τους νομους οταν εχει να κανει με χρηματα/συναλλαγες μεσω ιντερνετ και αντι για 10.000 εκει κοιταει για 5.000 ;

 

Αρα, ετσι, ενα κολπο ειναι, να βαζω καθε χρονο 5,000 στον λογαριασμο μου στην τραπεζα και τα εξτρα καθε φορα να μενουν στην paypal. (οπως ειπες κατα καποιον τροπο και εσυ προηγουμενως)

Σχετικά με την απορία σου : Το ότι το ΣΔΟΕ ζητάει στοιχεία δεν σημαίνει ότι θα επιβάλει πρόστιμα , όπως ακριβώς και με τα εμβάσματα εξωτερικού , ζητάει στοιχεία και αν είχες τα χρήματα νόμιμα δεν έχεις φόβο , Όμως εγώ πρώτη φορά βλέπω αυτήν την διάταξη , κάνοντας μία έρευνα στο internet βλέπω ότι υπάρχουν σαφείς εξαιρέσεις , εξαιρούνται π.χ. οι ελεύθεροι επαγγελματίες, άρα ρώτα τον λογιστή σου για έγκυρη ενημέρωση. Πάντως αν δεν κατεβάσεις τα χρήματα σε τράπεζα στην Ελλάδα δεν έχεις πρόβλημα προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω φιλε μου για ολα !

 

Θα ρωτησω τον λογιστη και θα σας πω τι μου ειπε, μπας και βοηθηθει και κανενας αλλος στο μελλον (που θα χει τις ιδιες ερωτησεις/αποριες μ εμενα).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...