Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια χαρά δουλευει

Πήγαινε με πληκτρολόγηση και όχι με παραπομπή στο http://www.paypal.com

 

Ευχαριστώ για αυτό, είχα το ίδιο πρόβλημα. Γιατί έτσι; :mad:

Cry of the Nazgul!

Galaxy 4- / - / - iPad Mini Retina

Link to comment
Share on other sites

Για καλό και για κακό άλλαξε το password ειδικά αν μπήκες από παραπομπή μπορεί να σου έχουν κλέψει το password.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις μπει με πληκτρολόγηση προχώρα.

Είναι για να επιβεβαιώσουν ότι είσαι εσύ ο ίδιος που αλλάζει τον κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

τον αλλαξα φιλε μ..αλλα εστω οτι μου τον εκλεψαν αν πανε να αλλαξουν κωδικο θα πρεπει να δωσουν τον πληρη αριθμο καρτας που τον ξερω μονο εγω αρα τρωνε πορτα..
Link to comment
Share on other sites

τον αλλαξα φιλε μ..αλλα εστω οτι μου τον εκλεψαν αν πανε να αλλαξουν κωδικο θα πρεπει να δωσουν τον πληρη αριθμο καρτας που τον ξερω μονο εγω αρα τρωνε πορτα..

 

Ναι αλλά αν ξέρουν τον κωδικό μπορούν να ψωνίσουν με τον λογαριασμό σου

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να μεταφερω 28 ευρω ακριβως σε ενα λογοριασμο paypal πως μπορω να το κανω (ξερω το mail που χρησιμοποιει στο paypal) και ποσο θα μου κρατησει;

(Δηλαδη για να παρει αυτος 28 ευρω ποσα χρηματα πρεπει να μεταφερω)

Edited by chourdis
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Άνοιξα λογαριασμό στο paypal και αφού έκανα corfirmed τη χρεωστική μου, έκανα την πρώτη μου αγορά για $19.99 Όταν ρωτήθηκα από τις επιλογές για το ποιος θα έκανε τη μετατροπή των EUR σε USD επέλεξα να το κάνει η τράπεζά μου (προηγουμένως είχα ενημερωθεί από το παρόν θέμα - έχω διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες του). Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν η επιλογή που επέλεξα είναι πλέον μόνιμα καθορισμένη κι αν χρειαστώ κάτι διαφορετικό θα πρέπει να πάω στο ανάλογο σημείο να την αλλάξω ή κάθε φορά που θα κάνω αγορά με διαφορετικό νόμισμα θα μου γίνεται ερώτηση για το conversion;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να μεταφερω 28 ευρω ακριβως σε ενα λογοριασμο paypal πως μπορω να το κανω (ξερω το mail που χρησιμοποιει στο paypal) και ποσο θα μου κρατησει;

(Δηλαδη για να παρει αυτος 28 ευρω ποσα χρηματα πρεπει να μεταφερω)

 

Θα κάνεις την μεταφορά σε "friends or family" και θα μπουν καθαρά τα χρήματα κι εσύ θα επιβαρυνθείς την προμήθεια. Οση είναι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Άνοιξα λογαριασμό στο paypal και αφού έκανα corfirmed τη χρεωστική μου, έκανα την πρώτη μου αγορά για $19.99 Όταν ρωτήθηκα από τις επιλογές για το ποιος θα έκανε τη μετατροπή των EUR σε USD επέλεξα να το κάνει η τράπεζά μου (προηγουμένως είχα ενημερωθεί από το παρόν θέμα - έχω διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες του). Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν η επιλογή που επέλεξα είναι πλέον μόνιμα καθορισμένη κι αν χρειαστώ κάτι διαφορετικό θα πρέπει να πάω στο ανάλογο σημείο να την αλλάξω ή κάθε φορά που θα κάνω αγορά με διαφορετικό νόμισμα θα μου γίνεται ερώτηση για το conversion;

Ευχαριστώ!

 

Αν το εκανες στις επιλογες τις συγκεκριμένης παραγγελιας, μπορει να μην εχει καταχωρηθεί ως μονιμη επιλογή. Μπες από το λογαριασμο σου στο paypal και δες εκει ποια επιλογή εχει τσεκαρισμενη. Αν στο λογαριασμο σου φαινεται τσεκαρισμενη αυτή η επιλογή , τοτε την εχει παρει μονιμα. Διαφορετικα τσεκαρε την και θα την κρατησει ως μονιμη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ένα μεγάλο μπράβο σε όσους συμμετέχουν και βοηθάνε τους υπόλοιπους που δεν γνωρίζουν κάτι !!

Διάβασα καμιά 20αρια σελίδες και έμαθα ή διασταύρωσα πράγματα,είμαι νέος στο φόρουμ,στο ίντερνετ και στο PayPal και ομολογώ ότι είναι απόλυτα χρήσιμο και προσφέρει τεράστια βοήθεια χάρη στην συνδρομή των έμπειρων ατόμων !!

Να είστε καλά και να προσφέρουμε κάτι καλό όταν μπορούμε στο συνάνθρωπό μας !!

Αν μπορούσαν πάντως κάποια κύρια θέματα να ήταν σε ένα πινακάκι νομίζω θα ήταν άψογο..

Τώρα να σας κουράσω με την σειρά μου με μερικές ερωτήσεις και ευχαριστώ προκαταβολικά

1.Εγώ έκανα λογαριασμό PP με προπληρωμένη τον ενεργοποίησα κανονικά και απ'ότι διάβασα και συμφωνώ καλύτερα να χρησιμοποιήσω Χρεωστική και λογαριασμό που έχω (γλυτώνεις τα γεμίσματα..)

Α Ερώτηση Πάω και βάζω τα νούμερα Χρεωστικής και Λογαριασμού με Ιβαν και γίνεται ίδια διαδικασία (παίρνουν ποσό..περιμένεις την έγκριση και μετά οκ);

Β Ερώτηση Την προπληρωμένη κάρτα που έχω την σβήνω από το PayP; Μπορώ και πως; Δεν θέλω να υπάρχουν και οι 2 κάρτες. Ή καλύτερα να διαγράψω και να κάνω νέο λογαριασμό;

Γ Ερώτηση Το 1,5 ευρώ που έχω τώρα μέσα θα το χρησιμοποιήσουν αυτοί στην πρώτη παραγγελία μου ή πρέπει με κάποιον τρόπο να το πάρω στο λογαριασμό μου ;

Δ Ερώτηση και σημαντικότερη για εμένα (είναι η πρώτη φορά που θα πάρω εγώ μόνος μου κάτι) πήγα να πάρω κάτι από ένα σάιτ και μου έγραψε ότι πρέπει να γράψω το πάσγουορντ του Paypal μου---> Εκεί φοβήθηκα(μην πάρουν τα στοιχεία μου) και διέκοψα την αίτηση..Έτσι γίνεται η συναλλαγή; Βάζεις το mail σου και το password του Paypal και ολοκληρώνεται η αγορά;

Ε Ερώτηση πριν κάνεις την συναλλαγή πρέπει να μιλήσεις με κάποιον από το σάιτ ή δεν υπάρχει θέμα,βλέπουν την παραγγελία σου με το Paypal και σου το στέλνουν;

Συγγνώμη αν σας κούρασα με τις ανησυχίες-απορίες ενός πρωτάρη..Ελπίζω οι ερωτήσεις μου και οι απαντήσεις σας να βοηθήσουν και άλλους νέους στο Paypal.

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά και να Είστε Όλοι Πάντα Καλά !! :D

Link to comment
Share on other sites

Δ. Προσοχή όχι. Δεν βάζεις σε κανένα σαιτ το μειλ και δη κωδικό.

Ανακατευθυνεσαι στο ΡΡ κι εκεί βάζεις τους κωδικούς.

 

Δεν χρειάζεται να σβησεις κάρτα. Κάθε φορά επιλέγεις τι θα κάνει την πληρωμή. Αστην να υπάρχει.

Μην φτιάξεις πολλούς λογαριασμούς γιατί ίσως να σε μπλοκάρει το ππ.

 

Το 1,5€ θα φύγει στην πρώτη πληρωμή.

Καλύτερα να αποφύγεις την πληρωμή με λογαριασμό στην αρχή, μέχρι να μάθεις, μην κάνεις καμμία διπλοπληρωμη η καμμία άλλη πατάτα.

 

Τα σαιτ ενημερωνονται αυτόματα, αλλά αν θες κάτι να μιλάς πριν πληρώσεις.

 

Καλό θα είναι να μην δίνεις το μειλ του ππ σε κανένα σαιτ και βάλε έναν γερό κωδικό. Στα σαιτ δίνεις ένα δεύτερο μειλ και ποτέ δεν χρησιμοποιείς τον ίδιο κωδικό του ππ.

 

Στο κουμπί pay now κλπ πάτα μία μόνο φορά και περίμενε όσο χρειάζεται. Δεύτερο πάτημα ξαναπληρωνεις.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπε και πιο πανω ο φιλος η πληρωμη γινεται μονο μεσα από τη σελιδα του paypal.

πιο αναλυτικα. Όταν πας να κανεις μια αγορα σε ένα on Line μαγαζι σου ζηταει να συμπληρώσεις καποια πεδια.

Πρωτα συνηθως ζητανε τα στοιχεια σου , ονομα επωνυμο, διευθυνση κ.τ.λ.

Μετα σου ζηταει να επιβεβαιώσεις τα προϊοντα που θα αγορασεις, τον τροπο που θες να γινει η αποστολή, και στη συνεχεια σε ρωτάει με ποιο τροπο θελεις να πληρωσεις.

Αν το μαγαζι δεχετε πληρωμες μεσο paypal, τοτε εχει ένα εικονιδιο που γραφει paypal, και πρεπει να πατησεις πανω σε αυτό.

Μολις πατησεις η σελιδα σε ανακατευθύνει αυτόματα στη σελιδα του paypal.

Δηλαδη θα σε βγαλει από τη σελιδα του μαγαζιου και θα σε παει στην επισημη σελιδα του paypal.

Σε αυτή τη σελιδα θα δεις ότι τη χωριζει σε δυο πεδια. Στο αριστερο εμφανιζει τις πληροφοριες της παραγγελιας, και στο δεξιο σου ζηταει να καταχωρισεις κωδικούς για να σε βαλει στο λογαριασμο σου στο paypal.

Μολις βαλεις τους κωδικούς σου, θα σε βαλει στο λογαριασμο σου, οπου θα εμφανιζετε αναλυτικα η παραγγελια και θα σου ζηταει να την επικυρώσεις ή όχι. Από τη στιγμη που θα κανεις αποδοχή, το paypal θα ολοκληρωσει την παραγγελια, και στη συνεχεια θα σε ανακατευθύνει παλι πισω στη σελιδα του μαγαζιου, οπου θα σου βγαλει καποιο μήνυμα ότι η παραγγελια σου εχει ολοκληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δ. Προσοχή όχι. Δεν βάζεις σε κανένα σαιτ το μειλ και δη κωδικό.

Ανακατευθυνεσαι στο ΡΡ κι εκεί βάζεις τους κωδικούς.

 

Δεν χρειάζεται να σβησεις κάρτα. Κάθε φορά επιλέγεις τι θα κάνει την πληρωμή. Αστην να υπάρχει.

Μην φτιάξεις πολλούς λογαριασμούς γιατί ίσως να σε μπλοκάρει το ππ.

 

Το 1,5€ θα φύγει στην πρώτη πληρωμή.

Καλύτερα να αποφύγεις την πληρωμή με λογαριασμό στην αρχή, μέχρι να μάθεις, μην κάνεις καμμία διπλοπληρωμη η καμμία άλλη πατάτα.

 

Τα σαιτ ενημερωνονται αυτόματα, αλλά αν θες κάτι να μιλάς πριν πληρώσεις.

 

Καλό θα είναι να μην δίνεις το μειλ του ππ σε κανένα σαιτ και βάλε έναν γερό κωδικό. Στα σαιτ δίνεις ένα δεύτερο μειλ και ποτέ δεν χρησιμοποιείς τον ίδιο κωδικό του ππ.

 

Στο κουμπί pay now κλπ πάτα μία μόνο φορά και περίμενε όσο χρειάζεται. Δεύτερο πάτημα ξαναπληρωνεις.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για τον κόπο και τον χρόνο σου !!

Πολύ χρήσιμα όσα αναφέρεις και απόλυτα κατανοητός :)

Απλά μου έμεινε μια απορία να την πω :

Η χρεωστική μου είναι συνδεδεμένη με τον λογαριασμό στην τράπεζα.

A Στο Paypal βάζω μόνο τον αριθμό της χρεωστικής;

B Τον αριθμό της χρεωστικής Και τον αριθμό ιβάν του λογαριασμού;

Γ Ή μόνο τον αριθμό ιβάν του λογαριασμού;

Και στο paypal που θα πάω(δεν το βρίσκω)για να αλλάξω τον κωδικό πρόσβασης;

Να είσαι καλά !! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όπως ειπε και πιο πανω ο φιλος η πληρωμη γινεται μονο μεσα από τη σελιδα του paypal.

πιο αναλυτικα. Όταν πας να κανεις μια αγορα σε ένα on Line μαγαζι σου ζηταει να συμπληρώσεις καποια πεδια.

Πρωτα συνηθως ζητανε τα στοιχεια σου , ονομα επωνυμο, διευθυνση κ.τ.λ.

Μετα σου ζηταει να επιβεβαιώσεις τα προϊοντα που θα αγορασεις, τον τροπο που θες να γινει η αποστολή, και στη συνεχεια σε ρωτάει με ποιο τροπο θελεις να πληρωσεις.

Αν το μαγαζι δεχετε πληρωμες μεσο paypal, τοτε εχει ένα εικονιδιο που γραφει paypal, και πρεπει να πατησεις πανω σε αυτό.

Μολις πατησεις η σελιδα σε ανακατευθύνει αυτόματα στη σελιδα του paypal.

Δηλαδη θα σε βγαλει από τη σελιδα του μαγαζιου και θα σε παει στην επισημη σελιδα του paypal.

Σε αυτή τη σελιδα θα δεις ότι τη χωριζει σε δυο πεδια. Στο αριστερο εμφανιζει τις πληροφοριες της παραγγελιας, και στο δεξιο σου ζηταει να καταχωρισεις κωδικούς για να σε βαλει στο λογαριασμο σου στο paypal.

Μολις βαλεις τους κωδικούς σου, θα σε βαλει στο λογαριασμο σου, οπου θα εμφανιζετε αναλυτικα η παραγγελια και θα σου ζηταει να την επικυρώσεις ή όχι. Από τη στιγμη που θα κανεις αποδοχή, το paypal θα ολοκληρωσει την παραγγελια, και στη συνεχεια θα σε ανακατευθύνει παλι πισω στη σελιδα του μαγαζιου, οπου θα σου βγαλει καποιο μήνυμα ότι η παραγγελια σου εχει ολοκληρωθεί.

 

Πάρα πολύ αναλυτικά και κατανοητά όσα λες !!

Σε ευχαριστώ πολύ και να περνάς όμορφα !! :)

Link to comment
Share on other sites

Στο paypal πρεπει να βαλεις και τον αριθμο της καρτας και το ΙΒΑΝ καθως και τα τρια τελευταια ψηφια που εχει ο μεγαλος αριθμος στο πισω μερος της καρτας σου.

Ο κωδικος πρόσβασης αλλαζει από το προφιλ. Πατας PROFILE και μετα πας εκει που λεει password και το αλλαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο paypal πρεπει να βαλεις και τον αριθμο της καρτας και το ΙΒΑΝ καθως και τα τρια τελευταια ψηφια που εχει ο μεγαλος αριθμος στο πισω μερος της καρτας σου.

Ο κωδικος πρόσβασης αλλαζει από το προφιλ. Πατας PROFILE και μετα πας εκει που λεει password και το αλλαζεις.

 

Γιατί νά βάλουμε και iban;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί νά βάλουμε και iban;

 

Πλεον ζηταει ΙΒΑΝ υποχρεωτικα εδώ και καποιους μηνες. Αν δεν το βαλεις δεν σε αφηνει να κανεις αγορες.

Εγω που ειχα ανοιξει λογαριασμο όταν ζηταγε μονο τον αριθμο της καρτας, και εκανα κανονικα αγορες, καποια στιγμη πηγα να κανω μια αγορα και δεν μου την προχωραγε. Ετσι ψάχνοντας εμαθα ότι εχει αλλαξει το συστημα και επρεπε να καταχωρησω και το ΙΒΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω κανει paypal λογαριασμο εδω και 20 μερες και δεν μου ζητησε IBAN(ισως να το κανει αργοτερα δεν ξερω)!

Εχω κανει 2 αγορες μεχρι στιγμης.

Μηπως ειναι και αναλογα με την καρτα η την τραπεζα;

Link to comment
Share on other sites

Στο paypal πρεπει να βαλεις και τον αριθμο της καρτας και το ΙΒΑΝ καθως και τα τρια τελευταια ψηφια που εχει ο μεγαλος αριθμος στο πισω μερος της καρτας σου.

Ο κωδικος πρόσβασης αλλαζει από το προφιλ. Πατας PROFILE και μετα πας εκει που λεει password και το αλλαζεις.

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ :)

Πήγα έβαλα και τον αριθμό της χρεωστική και τον ιβάν και τώρα περιμένω την διαδικασία.. Και ότι πάρουν χαλάλι τους :p

Πάντως αυτήν την φορά δεν ξέρω πως το καταλαβαίνουν ότι είναι κάρτα χρεωστική από λογαριασμό αλλά δεσμεύσανε 2,5 ευρώ..

Ενώ την προηγούμενη από την προπληρωμένη πήραν 1.5 ευρώ που τα ξαναέδωσαν βέβαια :lol:

Ούτε τυφλός να ήμουν για την αλλαγή του κωδικού στο paypal πατούσα από κάτω από το προφίλ ,αλλά όχι πάνω ακριβώς στην λέξη... :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω παντως εχω κανει paypal λογαριασμο εδω και 20 μερες και δεν μου ζητησε IBAN(ισως να το κανει αργοτερα δεν ξερω)!

Εχω κανει 2 αγορες μεχρι στιγμης.

Μηπως ειναι και αναλογα με την καρτα η την τραπεζα;

 

Και εγώ μόλις έβαλα την χρεωστική δεν μου ζήτησε κάτι ακόμα και δέσμευσαν αμέσως τα 2.5 ευρώ για επιβεβαίωση της κάρτας ( μου έστειλαν μήνυμα στο mail ),αλλά πήγα μόνος μου στο λογαριασμό και έβαλα και τον ιβάν για να είμαι 100% σίγουρος..Μην καμιά φορά το ζητούσαν ξαφνικά :D

 

Απλά μια άποψη δική μου ---> μόνο για νέα μέλη (νέος είμαι και εγώ,απλά αυτό έκανα.. )

Αν μπορείτε να έχετε αυτόν τον λογαριασμό μόνο για τις συναλλαγές σας :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω κανει paypal λογαριασμο εδω και 20 μερες και δεν μου ζητησε IBAN(ισως να το κανει αργοτερα δεν ξερω)!

Εχω κανει 2 αγορες μεχρι στιγμης.

Μηπως ειναι και αναλογα με την καρτα η την τραπεζα;

 

Χρεωστικη καρτα εχεις?

Ριξε μια ματια εδώ που γραφει για το συγκεκριμενο θεμα. Ισχυει από το φεβρουαριο του 14.

https://www.paypalobjects.com/webstatic/ua/pdf/EU/archive_policies/eu_2007-2013.pdf

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 καρτες συνδεδεμενες με το paypal

η μια καρτα εληξε προχθες και παρελαβα την καινουργια

δεν την εχω ενεργοποιηση ομως ακομα γιατι δεν εχω παραλαβει το pin

Mπηκα στο paypal και εβαλα το μηνα που ληγει και τον τριψηφιο που ζηταει και οταν πατησω save μου λεει οτι πρεπει η διευθυνση της καρτας να ειναι η ιδια με την διευθυνση που εχω δηλωσει στο paypal.

Aυτο μου το κανει επειδη δεν ειναι ενεργοποιημενη η για καποιο αλλο λογο ?

Link to comment
Share on other sites

Χρεωστικη καρτα εχεις?

Ριξε μια ματια εδώ που γραφει για το συγκεκριμενο θεμα. Ισχυει από το φεβρουαριο του 14.

https://www.paypalobjects.com/webstatic/ua/pdf/EU/archive_policies/eu_2007-2013.pdf

Μηπως το IBAN χρειαζεται μονο για τους πωλητες ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...