Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δέμα το έστειλα την προηγούμενη εβδομάδα και το τρακινγκ φαίνεται κανονικά στα ΕΛΤΑ, τους έστειλα τώρα φωτογραφίες από το αποδεικτικό που μου έδωσαν τα ΕΛΤΑ αλλά δεν φαίνεται η διεύθυνση παράδοσης... Το τέλος σκέφτηκα και εγώ να πάω στα ΕΛΤΑ και να ζητήσω να μου δώσουν αποδεικτικό

 

Πήγαινε ρώτα στα ΕΛΤΑ.Δεν χάνεις τίποτα.Πάρε ένα αποδεικτικό της αποστολής(αν δίνουν) και τέρμα.Άποψη μου:μακριά από fastcardech και κλώνους.Υπάρχουν καλύτερα κινητά στα λεφτά που δίνεις και ας μην μοιάζουν στο iphone.Φιλικά:cool:

Link to comment
Share on other sites

 

 

@orestis28

Όπως παραθέτεις : Mar 13, 2014 /Credit to Credit Card Completed / -$19.33 AUD

Αν δεν το καταλαβαίνεις υπάρχουν μεταφραστήρια στο internet Μία πρόχειρη δική μου μετάφραση λέει ότι ολοκληρώθηκε η πίστωση στην πιστωτική σου κάρτα και όχι στον λογαριασμό σου στο paypal

 

Δεν χρειαζομαι μεταφραστηριο, καταλαβαινω πολύ καλα τι λειε. Δεν ειπα ποτε ότι το ποσο πρεπει να είναι στο λογαριασμο μου στο paypal, αλλα ότι αφου εχει κανει ηδη την πιστωση στην καρτα μου, θα επρεπε να το ειχε αφαιρεσει από τα ποσο που τραβηξε από την καρτα και δεν το εκανε. Αν ειχε τραβηξει το ποσο πριν το refund τοτε θα εβρισκα λογικο να μου το επιστρεψει ξεχωριστα.

Εξ αλλου βαση αυτου που γραφει "The seller refunded part of the payment." κανονικα δεν θα επρεπε να ειχε τραβηξει ολο το ποσο.

Το ερωτημα μου ηταν αν το paypal κανει τις συναλλαγες μια μια, ανεξάρτητα από το αν μπορουν να γινουν και συνδυαστικά ή μηπως εχει γινει καποιο λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι δεν θέλεις να καταλάβεις .

α) το Paypal έστειλε τα χρήματα πίσω στην κάρτα σου .Τελείωσε δεν έχει άλλη υποχρέωση. Έκλεισε εδώ η συναλλαγή.

β) στην επόμενη συναλλαγή χρέωσε ακιβώς αυτό που αγόρασες. Αυτό που ζητάς εσύ οδηγεί στο να σου επιστρέψει τα χρήματα για δεύτερη φορά άρα δεν μπορεί να γίνει . Δηλαδή ζητάς χρήματα που επιστράφηκαν στο παρελθόν να σου επιστραφούν πάλι ..... ε δεν γίνεται ,

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι δεν θέλεις να καταλάβεις .

α) το Paypal έστειλε τα χρήματα πίσω στην κάρτα σου .Τελείωσε δεν έχει άλλη υποχρέωση. Έκλεισε εδώ η συναλλαγή.

β) στην επόμενη συναλλαγή χρέωσε ακιβώς αυτό που αγόρασες. Αυτό που ζητάς εσύ οδηγεί στο να σου επιστρέψει τα χρήματα για δεύτερη φορά άρα δεν μπορεί να γίνει . Δηλαδή ζητάς χρήματα που επιστράφηκαν στο παρελθόν να σου επιστραφούν πάλι ..... ε δεν γίνεται ,

 

Αν τα χρηματα ειχαν επιστραφει στην καρτα μου τοτε θα επρεπε να βρίσκονται και στο λογαριασμο μου. Μιας και αυτή ηταν η επομενη συναλλαγή, η νεα αγορα ειχε προηγηθεί του refund.

Τελος παντων , εγω άλλο ρωτησα , εσυ άλλο απαντας.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα χρηματα ειχαν επιστραφει στην καρτα μου τοτε θα επρεπε να βρίσκονται και στο λογαριασμο μου.

Λογαριασμό ποιον εννοείς;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση refund απο ποσό που προηλθε απο καρτα debit mastercard eurobank τι γινεται?

απο οσο γνωριζω οι mastercard δε δεχονται πιστωσεις οπως οι visa. Οποτε οταν το paypal παει να κανει refund στη καρτα η mastercard δε θα το δεχτει.

Θα πανε στο balance τοτε?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση refund απο ποσό που προηλθε απο καρτα debit mastercard eurobank τι γινεται?

απο οσο γνωριζω οι mastercard δε δεχονται πιστωσεις οπως οι visa. Οποτε οταν το paypal παει να κανει refund στη καρτα η mastercard δε θα το δεχτει.

Θα πανε στο balance τοτε?

Δέχονται το chargeback εφόσον πρόκειται για ακύρωση αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Δέχονται το chargeback εφόσον πρόκειται για ακύρωση αγοράς.

 

ειναι ενα μερος του ποσου για refund λογω ελλατωματικου προιοντος αρα υποθετω θα ισχυει το ιδιο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος χρηματα τα οποια βρισκονται σε καρτα να τα βαλω στο paypal και να τα εχω στο account μου?
Link to comment
Share on other sites

Λογαριασμό ποιον εννοείς;

 

Της τραπεζας.

anyway αν δεν εμφανιστουν τις επομενες μερες, θα ρωτησω την τραπεζα. 12,50 ευρω είναι στην τελικη δεν χαθηκε και ο κοσμος.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα επιστρέφονται περίπου σε τρεις εργάσιμες ημέρες στην κάρτα με την οποία έγινε η πληρωμή.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα επιστρέφονται περίπου σε τρεις εργάσιμες ημέρες στην κάρτα με την οποία έγινε η πληρωμή.

 

εμενα εχουν περασει 6 μερες.

Αν δεν μπουν μεχρι παρασκευη θα ρωτησω την τραπεζα.

Link to comment
Share on other sites

- Mar 13, 2014 /Refund Completed Details/ $19.33 AUD

- Mar 13, 2014 /Credit to Credit Card Completed / -$19.33 AUD

Σύμφωνα με αυτό λογικά αύριο θα δεις τα χρήματα στην κάρτα σου. Πέντε ημέρες έχουν περάσει και μεσολάβησε Σαββατοκύριακο.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος χρηματα τα οποια βρισκονται σε καρτα να τα βαλω στο paypal και να τα εχω στο account μου?

Ναι υπάρχει τρόπος.

α) τα σηκωνεις από την κάρτα σου

β) τα βάζεις στον λογαριασμό σου

γ) τα στέλνεις με έμβασμα στην τράπεζα του Paypal σύμφωνα με τους όρους του TOP UP

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν έστειλα με μαιλ την απόδειξη των ΕΛΤΑ και δεν είχα ακόμα απάντηση από PayPal και σήμερα τσεκάρω το τρακινγκ και λέει ότι δεν εντοπίζεται ο παραλήπτης! Τι θα γίνει τώρα? Θα μου έρθει πίσω?και τι θα κάνω με το PayPal? Εγώ πάντως έγραψα την διεύθυνση ακριβώς όπως μου την έδωσε το fastcardtech
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά χώρα είναι ο παραλήπτης . Δώσε μας το Tracking !
Link to comment
Share on other sites

Re402956191gr

Τι να κάνω....?

Αύριο θα πάω στο ταχυδρομείο

Τι σημαίνει αυτό που γράφει.... Δεν βρίσκει τον παραλήπτη ενώ δεν έχει φύγει ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Re402956191gr

Τι να κάνω....?

Αύριο θα πάω στο ταχυδρομείο

Τι σημαίνει αυτό που γράφει.... Δεν βρίσκει τον παραλήπτη ενώ δεν έχει φύγει ακόμα!

 

13.03.2014 01:02 Athens Amu Send item abroad (Export)

16.03.2014 09:27 Beijing Import (Item arrived at country of destination)

20.03.2014 09:11 200030 Unsuccessful delivery attempt. Retained at Office China

 

http://www.trackitonline.ru/

 

 

Γράψε στον παραλήπτη να πάει να το παραλάβει

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα dispute στο paypal για να παρω refund απο εναν seller (nirvana) του ebay γιατι απλά ηθελα να τα παρω πισω γρήγορα μιας και θελω να κανω μια αγορα...το θέμα είναι oτι επειδη ο seller δεν απαντησε στο μηνυμα, ανοιξα το dispute λεγοντας στο paypal οτι εχουμε συμφωνήσει με τον seller για την αποζημιωση, και οτι απλά τις τελευταιες μερες δεν απαντά στα μηνυματα και χρειαζομαι τα λεφτα γρήγορα...παίζει και κάτι με τις gift cards στην Attica bank και πρεπει μεχρι 31/03 να εχω παρει πισω τα χρηματα γιατι μετα αλλάζουν οι κάρτες...έκανα χαζομάρα που απευθύνθηκα στο paypal για τοσο ευτελές θέμα? Πόε περίπου θα έχουν μπει τα χρηματα στην κάρτα ωστε να προχωρησω στην επομενη αγορά?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

απλά γράφεσαι στο paypal με το email που έκανες την παραγγελία...Είναι εντελώς ακίνδυνο, το χρησιμοποιώ ευρέως. Το μόνο κακό είναι ότι απο Ελλάδα δεν μπορείς να ΛΑΒΕΙΣ παρά μόνο να ΣΤΕΙΛΕΙΣ χρήματα μέσω paypal.

 

Από την τράπεζά σου δεν νομίζω να σου πουν πολλά, αλλά αν θες βοήθεια πές το μέσω ΠΜ/ ICQ/ MSN...

 

Να ρωτησω κατι; Δεν υπαρχει κανενας τροπος να λαβεις χρηματα απο την Paypal; :wacko: Βασικα μολις εφτιαξα λογαριασμο Paypal με σκοπο να λαβω καποια χρηματα... δεν ειναι εφικτο;;

Link to comment
Share on other sites

Το μηνυμα που διάβασης είναι του 2004

Σήμερα στο 2014 μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Αν ξερεις κατι για τα υπολοιπα να μου πεις θα το εκτιμουσα. :)

1) Με χρεωστικη καρτα της Εθνικης τραπεζας μπορω κανονικα να κανω συναλλαγες;

2) πρεπει να εχω personal ή premier account type για να λαβω χρηματα απο καποιο site; ή δεν εχει σημασια;

Edited by Anastasaki94
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Αν ξερεις κατι για τα υπολοιπα να μου πεις θα το εκτιμουσα. :)

1) Με χρεωστικη καρτα της Εθνικης τραπεζας μπορω κανονικα να κανω συναλλαγες;

2) πρεπει να εχω personal ή premier account type για να λαβω χρηματα απο καποιο site; ή δεν εχει σημασια;

 

1. Αν είναι Visa ή Mastrcard ή AMEX μπορείς . Με Maestro όχι δεν μπορείς .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..εδω και λιγη ωρα δεν μπορω να συνδεθω στο paypal ουτε αγορα απο ebay μπορω να κανω..το paypal balance δεν μπορω να το δω ουτε να στειλω χρηματα κ γενικοτερα το προφιλ..οποιος ξερει κατι να το αναφερει..
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλευει

Πήγαινε με πληκτρολόγηση και όχι με παραπομπή στο http://www.paypal.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...