Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αλλά έχει γίνει εδώ κι ένα μήνα η συναλλαγή και στο λογαριασμό μου δε φαίνεται πουθενά... Το ερώτημα είναι, αν μένουν για κάποιο διάστημα στο paypal και μετά μπαίνουν στο λογαριασμό μου(bank account) γιατί αν μένουν κάπου και εαν τότε έχω αγοράσει κάτι μήπως αφαιρούνται απο την επόμενη αγορά;
Link to comment
Share on other sites

1) o kiriws logos pou ekana account sto paypal einai gia na dexomai katatheseis apo ekei,kai na eksipiretw etsi tous allous,(na mhn xreiazete na pane sthn trapeza gia katatheseis kai na glitwnw thn argoporeia twn courier me tis antikataboles)alla me ola ayta pou diabasa,den nomizw na me symferei na kanw analipseis.ena soro lefta xanonte sthn poreia.prepei na ginw premium member gia na mporoun na moun kanoun katathesh.den xanw lefta mono ean exw personal account,alla me personal account,katatheseis ginonte mono apo xrhstes me paypal logariasmo.omws posoi xrhstes exoun logariasmo paypal?

2) epishs skefthka an parw kati apo to ekswteriko kati akribo edw sthn ellada,px ena kinito,h mia thleorash pou sto eksoteriko exei th mish timh,tha me symferne na to agorasw? h tha mpoun trela metaforika kai epipleon xrewseis kai tha mou kostisei oso an to parw apo edw? h parapanw?

3) kai apo aksiopistia? pws einai dinaton na dinete xrhmata kai na perimenete na sthloun to pragma pou agorasate? risko einai.an den to sthlei? meta tha mplekete me kataggelies kai tha elpizete na parete ta xrhmata pisw? ti epeidh dinoun ta stoixeia tous kai exoun authentiko logariasmo einai aksiopistoi? kai an den einai to proion opws to lene? kai epishs gnwrizete oti pragmati einai aksiopista ta ksena sites? to dikio sou toso eykola to brhskeis? symferei na mpeis se toso kopo?

 

akomh phga ekei pou leei add bank account,alla den kserw ti na balw ekei pou leei bank location! den thelw na kanw kana lathos kai meta na mhn mporw na metaferw ta xrhmata apo to paypal sthn pistwtikh! exw thn peiraios visa electron

 

telos,symferei na agorazeis apo to ekswteriko? einai fthnotera apo ta ellhnika sites opws emarket? kai pws pernas ta proionta xwris na peraseis telwneio? gia na erthoun edw tha plhrwseis trela metaforika! etsi mou lene!

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ημέρες έλαβα την χρεωστική μου κάρτα απο Alpha Bank...! Και θέλω να φτιάξω τώρα το account στο paypal για να το δουλεύω πιο πολύ ebay.com και play.com. Είπαμε ανοίγουμε Premier Account και αφού βάλουμε τα στοιχεία είναι έτοιμο για χρήση? Σε κάτι προηγούμενα posts διαβάσα για κάτι verified...Τι παίζει με αυτό? Αυτή την στιγμή απλά έχω ενεργοποιήσει την κάρτα και δν έχω βάλει ακόμη χρήματα μέσα στο λογαριασμό. Μήπως για να κάνω το account πρέπει να έχω χρήματα μέσα? Για να γίνει αυτή η μικρή χρέωση για να γίνει Verified? Είμαι ζαλούρας i know...είμαι new σε αυτά γι αυτό...!:O
Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Παίδες prob έφτιαξα premier account όλα ωραία αλλά... μόλις πάω να βάλω την κάρτα μου βγάζει

 

This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card.

 

 

Είναι μια χρεωστική της alpha bank 123 Visa electron... Μήπως επειδή δν έχω φράγκο μέσα και είναι καινούρια?:worry:

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

ενεργοποίηση της κάρτας έκανες???

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες prob έφτιαξα premier account όλα ωραία αλλά... μόλις πάω να βάλω την κάρτα μου βγάζει

 

This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card.

 

 

Είναι μια χρεωστική της alpha bank 123 Visa electron... Μήπως επειδή δν έχω φράγκο μέσα και είναι καινούρια?:worry:

 

Καλημέρα...

Αφού είναι χρεωστική τα λεφτά που λές έχουν σχέση:rolleyes:

Αν κατάλαβα καλά εννοείς "πιστωτική"

Άρα αν έχω κάνει εγώ λάθος τότε θα πρέπει να κάνεις μια ενημέρωση/συναλλαγή απλή σε κάποιο ΑΤΜ για να ενεργοποιηθεί αλλά αν δεν υπάρχουν χρήματα μέσα δεν μπορείς να κάνεις κάποια αγορά online έτσι νομίζω βέβαια:O

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Αφού είναι χρεωστική τα λεφτά που λές έχουν σχέση:rolleyes:

Αν κατάλαβα καλά εννοείς "πιστωτική"

Άρα αν έχω κάνει εγώ λάθος τότε θα πρέπει να κάνεις μια ενημέρωση/συναλλαγή απλή σε κάποιο ΑΤΜ για να ενεργοποιηθεί αλλά αν δεν υπάρχουν χρήματα μέσα δεν μπορείς να κάνεις κάποια αγορά online έτσι νομίζω βέβαια:O

 

Έχω ενεργοποιήσει την κάρτα... Η κάρτα είναι χρεωστική Alpha 123(Visa electron). Την έχω ενεργοποιήσει αλλα δν έχω βάλει λεφτά ακόμη στον λογαριασμό... Έχω φτιάξει το account στο paypal.com (premier account) και πάω να κάνω add a debit or credit card που λέει βάζω κανονικά τα στοιχεία της κάρτας και μου βγάζει το παραπάνω μήνυμα... Ναι δεν θέλω να αγοράσω κάτι ακόμη απλά να κάνω add την κάρτα ήθελα...

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Cloud, πρέπει να βάλεις λίγα χρήματα στην κάρτα (π.χ. €10) για να σε χρεώσει την "χρέωση εγγραφής" (1-2€) το paypal, που μετά επιστρέφεται.
Link to comment
Share on other sites

Cloud, πρέπει να βάλεις λίγα χρήματα στην κάρτα (π.χ. €10) για να σε χρεώσει την "χρέωση εγγραφής" (1-2€) το paypal, που μετά επιστρέφεται.

 

thanx!:happy:

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Cloud, πρέπει να βάλεις λίγα χρήματα στην κάρτα (π.χ. €10) για να σε χρεώσει την "χρέωση εγγραφής" (1-2€) το paypal, που μετά επιστρέφεται.

 

Εννοείς ότι σε μελλοντική αγορά επιστρέφονται; Γενικά αυτή η υπηρεσία κρατάει κάποιο ποσοστό απο τις αγορές ή γενικά χρεώνει με κάποιο τρόπο τον χρήστη;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άλλο πρόβλημα τώρα... Το ξέρω σας έχω ζαλίσει...! Έβαλα στον λογαριασμό κανα 50€ την Τετάρτη και σήμερα πήγα να κάνω add την κάρτα την δέχθηκε κανονικά το paypal αλλα πουθενά τα λεφτά... Δν πρέπει να φαίνονται? Είναι νωρίς ακόμη?

Μήπως πρέπει να κάνω "Enroll in Expanded Use" ?:worry:

 

Έκανα Enrol In Expanded Use. Είπε ok.

Μπήκα με web banking αλλα δν φαίνεται καμία κίνηση φαίνονται τα λεφτα που υπάρχουν στον λογαριασμό αλλά στο paypal δν φαίνονται τα money... :(

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Μα στο PayPal δεν φαίνονται τα λεφτά που έχεις στην πιστωτική/χρεωστική κάρτα σου.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται το διαθέσιμο πιστωτικό που έχεις στην κάρτα. Απλά την χρησιμοποιείς για αγορές.
Link to comment
Share on other sites

Και πώς φάινονται??:worry:

Για την Attica Gift Card υπάρχει αριθμός που τον καλείς και σ'ενημερώνει για το υπόλοιπο.

Για τις άλλες τράπεζες επικοινώνησε με το Customer Care τους για να ρωτήσεις.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή το ψάχνω εδώ και καιρό και δεν έχω βρει κάτι για να με βοηθήσω, ας το ρωτήσω. Εκτός και αν ήδη αναφέρθηκε, οπότε συγνώωωμη! :p

 

Βασικά paypalική η ερώτησή μου. Θέλω να κάνω withdraw στον τραπεζικό μου λογαριασμό από funds που έχω στο paypal. Κάπου διάβασα ότι το paypal κρατάει 1 Ευρώ αν μιλάμε για "ανάληψη" κάτω των 100 Ευρώ και ότι η τράπεζα σου χρεώνει προμήθεια γύρω στα 3 Ευρώ. Αλλά πως ξέρω ότι θα τα δεχτεί η τράπεζα? Ρωτάω γιατί πέρασα και από την Alpha και από το Ταχυδρομικό και ρώτησα, αλλά μου είπαν ότι ούτε το έχουν ξανακούσει το paypal. Από την άλλη η paypal ισχυρίζεται οτι συνεργάζεται με ελληνικές τράπεζες. Δηλαδή, αν για κάποιο λόγο η τράπεζα δεν τα δεχτεί, τι θα απογίνουν τα funds? :blink:

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια!

τα νευρα μου!!!!!!!!

εκανα εγραφη στο paypal πριν ενα μηνα.

ως γνωστων σε ενα μηνα ,υποτιθεται,θα ερχοταν αυτοσ ο κ....λοτερεαψηφιος αιρθμος για να ενεργοποιησω τον λογαριασμο μου στο paypal.

ελα που δεν ηρθε!!!

πηρα λοιπον σημερα καμια 10 τηλεφωνα στην εξυπηρετησει πελατων της εγνατιας τραπεζας,απτην οποια και παρει την electron visa.

χρεωστικη.

αν εχει μεσα δηλαδη αγοραζεις,

αν οχι,τον πουλο.

τελος παντων,εκει καπου στο 8ο τηλεφωνημα,μου λενε οτι διπλα απτην χρεωση 1.50€ που εχει γινει απτο paypal ,υπαρχει ενας εξαψηφιος αιρθμοσ.

ΡΩΤΑΩ:εχει κανεναν αλλο αριθμο διπλα απυατην την χρεωση?

οχι,μονο αυτο το νουμερο υπαρχει.μου ειπαν...

μου δινουν λοιπον αυτον τον εξαψηφιο αιρθμο και παω να κανω την ενεργοποιηση.

ελα που δεν καταλαβα απτην χαρα μου οτι θελει τετραψηφιο και οχι εξαψηφιο?

υοσιαστηκα δηλαδη πατουσα δυο επιπλεον νουμερα.

και λογικα δεν γινοταν τιποτα.

και τωρα μου λεει οτι εχει ακυρωθει η καρτα και οτι πλεον δεν μπορω να την ξανακαταχωρησω στο paypal.

τι γινεται σαυτην περιπτωση?

υπαρχει τροπος να διορθωθει το προβλημα?

Υ.Γ:θα λαβω κανα τετραψηφιο αριθμο απτην τραπεζα η να συνεχησω να τους πριζω?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ebanking αυτά παθαίνεις. Εγώ όταν είχα κάνει ενεργοποίηση του Paypal, ο κωδικός ο 4ψήφιος ήταν έτοιμος στο επόμενο 5λεπτο μέσα από το ebanking.

 

Στην φάση που είσαι στείλε email στο Paypal και εξήγησε το πρόβλημα. Παράλληλα, να επικοινωνήσεις με την τράπεζά σου και να τους αναφέρεις να σου πουνε ακριβώς τα στοιχεία εκείνης της συναλλαγής του 1,5€.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

Ουτε εμενα μου εχει ερθει ο τετραψηφιος εδω κι ενα μηνα.Παρολα αυτα εκανα ανετα αγορες απο pixmania γυρω στα 250EURO.

δΥΟ ερωτησεις:

1)σε τι χρησιμευει λοιπον ο αριθμος αυτος?Εκτος απ'το να παρω πισω το 1.5ευρω...

2)Ποια ειναι η διαδικασια που ακολουθω για να εχω e-banking?

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα μου εχει ερθει ο τετραψηφιος εδω κι ενα μηνα.Παρολα αυτα εκανα ανετα αγορες απο pixmania γυρω στα 250EURO.

δΥΟ ερωτησεις:

1)σε τι χρησιμευει λοιπον ο αριθμος αυτος?Εκτος απ'το να παρω πισω το 1.5ευρω...

2)Ποια ειναι η διαδικασια που ακολουθω για να εχω e-banking?

1) Είχα την εντύπωση ότι χωρίς το confirmation δεν γίνονταν συναλλαγές. Φαίνεται ότι δεν ισχύει τελικά.

2) Πηγαίνεις σε ένα υποκατάστημα της τράπεζάς σου και υποβάλλεις μια αίτηση. Σε 2-3-4 μέρες παίρνεις τους κωδικούς σου και πλέον πληρώνεις, διαχειρίζεσαι το λογαριασμό/κάρτα σου μέσω ίντερνετ με ασφάλεια, γρηγοράδα και αξιοπιστία. Τεράστια διευκόλυνση. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart
1) Είχα την εντύπωση ότι χωρίς το confirmation δεν γίνονταν συναλλαγές. Φαίνεται ότι δεν ισχύει τελικά.

2) Πηγαίνεις σε ένα υποκατάστημα της τράπεζάς σου και υποβάλλεις μια αίτηση. Σε 2-3-4 μέρες παίρνεις τους κωδικούς σου και πλέον πληρώνεις, διαχειρίζεσαι το λογαριασμό/κάρτα σου μέσω ίντερνετ με ασφάλεια, γρηγοράδα και αξιοπιστία. Τεράστια διευκόλυνση. :)

 

μαλιστα ευχαριστω πολυ...

με ενδιαφερει κυριως να κανω μεταφορες χρηματων απο 1 λογαριασμο εμπορικης σε 1 αλλον alphabank

,να βλεπω αν μπαινει ο μισθος μου και τι μπαινει,

να βλεπω τις πληρωμες που κανω μεσω paypal.

 

γινονται ολα αυτα?απο χρεωσεις,προμηθειες και τετοια παιζουν αναμεσα σε 2 ελληνικους λογαριασμους η αφορουν μονο εμβασματα στο εξωτερικο?

 

Περιμενω τις απαντησεις σου,και παλι ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα ευχαριστω πολυ...

με ενδιαφερει κυριως να κανω μεταφορες χρηματων απο 1 λογαριασμο εμπορικης σε 1 αλλον alphabank

,να βλεπω αν μπαινει ο μισθος μου και τι μπαινει,

να βλεπω τις πληρωμες που κανω μεσω paypal.

 

γινονται ολα αυτα?απο χρεωσεις,προμηθειες και τετοια παιζουν αναμεσα σε 2 ελληνικους λογαριασμους η αφορουν μονο εμβασματα στο εξωτερικο?

 

Περιμενω τις απαντησεις σου,και παλι ευχαριστω.

Για μεταφορές από τράπεζα σε τράπεζα δυστυχώς κοστίζουν και μάλιστα ακριβά. Είμαστε η μόνη χώρα στην ΕΕ στην οποία για να στείλεις έμβασμα από μια τράπεζα της Ελλάδας στην άλλη πληρώνεις αδρές προμήθειες (3-6€). Μόνο η Εθνική χρεώνει 0,50€ μόλις.

 

Και από Γερμανία πχ. για να στείλει κάποιος χρήματα στην Ελλάδα πληρώνει μόλις 1€. :down: Αλλά εδώ οι δικές μας τράπεζες χρεώνουν ακόμα και τις καταθέσεις, στις προμήθειες εμβασμάτων θα κολλήσουν; Αλλά αφού δεν τους βάζει κανείς χέρι, καλά κάνουν και μας πιάνουν τα οπίσθια.

 

Ανάλυση υπολοίπου, πληρωμές όλων των λογαριασμών online, χρεώσεις κλπ. εννοείται πως θα τα βλέπεις όλα μέσω ίντερνετ. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...