Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@GreekMu:

 

Χρεωστική Visa Electron από Πειραιώς ή Alpha (καλύτερο e-banking στην Πειραιώς).

 

Η μόνη διαφορά που υπάρχει στις 2 είναι μόνο στο e-banking δηλαδή (δηλαδή να υπάρχει κάποια χρέωση στο να ανοίξει ο λογαριασμός ή η eletctron, ή κάποια χρέωση στις συναλλαγές κτλ...) ?

 

Νομίζω πως για να ενεργοποιήσω το e-banking στην πειρεως χρειάζεται 5 euro ενώ στην alpha όχι, right ?

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα τελικα εναν λογαριασμο στην πειρεως.

 

Η κάρτα πάνω δεν γραφει Electron Visa, αλλα σκέτο visa δεν υπάρχει πρόβλημα ε ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι! Λοιπον τελικα την εβγαλα την καρτα και μερικες αποριες τωρα.

Οταν παω να τη βαλω στο PayPal μου βγαζει αυτο το μηνυμα:

"We were unable to verify this credit card. Please check if the information you entered is correct. Please also make sure your credit card billing address matches your PayPal street address."

Το επιθετο στην καρτα ειναι γραμμενο με κεφαλαια αγγλικα. Στο PayPal ομως ειναι με αγγλικα ομως μικρα. Λετε να φταει αυτο που δεν δεχεται την καρτα;

Επισης στη billing address να βαλω τη "διευθυνση αλληολογραφιας" οπως λεει στα χαρτια με την καρτα η δεν ειναι αυτη; Τη διευθυνση τη βαζουμε με ελληνικα η αγγλικα;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα θελω να ρωτησω αν μου στειλεισ καποιοσ λεφτα στο λογαριασμο paypal μετα πωσ μπορω να τα στειλω στο λογαριασμο αφου εχω δηλωμενη μονο την πιστωτικη μου καρτα.

τι διαδικασιεσ πρεπει να κανω

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μία συναλλαγή δεν ολοκληρώθηκε ενώ τον είχα πληρώσει τον τύπο.

Σήμερα μου έκανε refund. Το βλέπω κανονικά στο History του PayPal.

Τώρα αυτά τα λεφτά έχουν μπει στην χρεωστική; Δεν θέλω να τα βγάλω αλλά να τα αφήσω στην χρεωστική για να συνεχίσω τις αγορές μου.

Αν όχι, τί πρέπει να κάνω για να μπουν πάλι στην χρεωστική;

Μ'ένα τηλέφωνο που έκανα για την ενημέρωση υπολοίπου δείχνει ότι δεν έχουν μπει.

 

ΤΙΑ :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Μία συναλλαγή δεν ολοκληρώθηκε ενώ τον είχα πληρώσει τον τύπο.

Σήμερα μου έκανε refund. Το βλέπω κανονικά στο History του PayPal.

Τώρα αυτά τα λεφτά έχουν μπει στην χρεωστική; Δεν θέλω να τα βγάλω αλλά να τα αφήσω στην χρεωστική για να συνεχίσω τις αγορές μου.

Αν όχι, τί πρέπει να κάνω για να μπουν πάλι στην χρεωστική;

Μ'ένα τηλέφωνο που έκανα για την ενημέρωση υπολοίπου δείχνει ότι δεν έχουν μπει.

 

Μάλλον υπομονή μερικές μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Μία συναλλαγή δεν ολοκληρώθηκε ενώ τον είχα πληρώσει τον τύπο.

Σήμερα μου έκανε refund. Το βλέπω κανονικά στο History του PayPal.

Τώρα αυτά τα λεφτά έχουν μπει στην χρεωστική; Δεν θέλω να τα βγάλω αλλά να τα αφήσω στην χρεωστική για να συνεχίσω τις αγορές μου.

Αν όχι, τί πρέπει να κάνω για να μπουν πάλι στην χρεωστική;

Μ'ένα τηλέφωνο που έκανα για την ενημέρωση υπολοίπου δείχνει ότι δεν έχουν μπει.

 

ΤΙΑ :)

Στο refund επιστρέφονται σε 2-3 εργάσιμες τα χρήματα στην κάρτα σου ανέξοδα. Δεν μένουν απλά στον Paypal λογαριασμό σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

ThanQ both! :)

 

Είναι σίγουρο ότι επιστρέφονται ανέξοδα τα χρήματα; Όταν τον είχα πληρώσει το ποσό των 96.70$=76€ μου επέστρεψε ακριβώς το ίδιο 96.70$ αλλά το PayPal δίχνει ότι επιστράφηκαν 71€!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι επιστρέφονται ανέξοδα τα χρήματα; Όταν τον είχα πληρώσει το ποσό των 96.70$=76€ μου επέστρεψε ακριβώς το ίδιο 96.70$ αλλά το PayPal δίχνει ότι επιστράφηκαν 71€!

 

Άλλαξε η ισοτιμία Ευρώ-Δολλαρίου από τότε, γι'αυτό. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κερδίζω τις προάλλες 170€ από τη bwin.com. Κοιτάζω για τον καλύτερο τρόπο μεταφοράς χρημάτων χωρίς να με κρατήσουν χρήματα. Επιλέγω paypal καθώς για άνω των 100€ σε ελληνικές τράπεζες δεν σε χρεώνει. Μπαίνω πριν 5' στο web banking να δω αν έχουν έρθει τα χρήματα και βλέπω ΕΞΟΔΑ ΕΝΤΟΛΗΣ ΔΙΑΣ €3,00. Τι σκατά είναι πάλι αυτό;

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

to dias pantws einai to programma gia metafora apo trapeza se trapeza entos ellados nomizw....

Mipws paixtike tpt ekei?

Ti se niazei pantu su kratanei (idika sto paypal) ekei kolas :p

Link to comment
Share on other sites

ti na su pw....

oti nomizeis...

Emena me tsatizun oi promithies tu paypal....

Me plirwnei kapoios gia kati sto ebay 350 euro k mu krataei 15!!!

An einai dynaton! Tulaxiston ginete en gnwsi mu...

Pantws stin periptosi su einai tis trapezas su tha elega k oxi tu paypal...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπάθησα να βάλω την χρεωστική της πειραιως στο paypal αλλά δεν την δεχετε και λεει:

 

This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card.

 

Τα στοιχεία, την address, τηλέφωνο κλπ τα έβαλα με λατινικούς χαρακτήρες και όχι ελληνικούς, όπως και στο τηλέφωνο που ζητούσε έβαλα 00302xxxxxxx. Παίζει ρόλο αν είναι και caps η μικρά τα στοιχεία ? Αλλά λογικά δεν πρέπει να είναι πρόβλημα από informations γιατί θα έλεγε να ελενξω τα informations που έβαλα...

 

Γιατί να μην την δέχεται ? Πρέπει να έχω λεφτά μέσα στην χρεωστική για να την δεχτεί για πρώτη φορά ή δεν παίζει ρόλο ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπάθησα να βάλω την χρεωστική της πειραιως στο paypal αλλά δεν την δεχετε και λεει:

 

This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card.

 

Τα στοιχεία, την address, τηλέφωνο κλπ τα έβαλα με λατινικούς χαρακτήρες και όχι ελληνικούς, όπως και στο τηλέφωνο που ζητούσε έβαλα 00302xxxxxxx. Παίζει ρόλο αν είναι και caps η μικρά τα στοιχεία ? Αλλά λογικά δεν πρέπει να είναι πρόβλημα από informations γιατί θα έλεγε να ελενξω τα informations που έβαλα...

 

Γιατί να μην την δέχεται ? Πρέπει να έχω λεφτά μέσα στην χρεωστική για να την δεχτεί για πρώτη φορά ή δεν παίζει ρόλο ?

 

Ευχαριστώ

Πρέπει να έχεις 3,5€ τουλάχιστον νομίζω γιατί στα κρατάει για την εγγραφή και στα αφαιρεί από την πρώτη σου αγορά. 0 είχες μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις 3,5€ τουλάχιστον νομίζω γιατί στα κρατάει για την εγγραφή και στα αφαιρεί από την πρώτη σου αγορά. 0 είχες μέσα;

 

Ναι 0 έχω. Αφτος ειναι ο λογος δηλαδη που δεν την δεχετε ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι 0 έχω. Αφτος ειναι ο λογος δηλαδη που δεν την δεχετε ?

Ναι σίγουρα. Σου είπα την πρώτη φορά κατά την εγγραφή αφαιρεί 3,5€ περίπου (δε θυμάμαι) και κατά την πρώτη σου αγορά αφαιρούνται από το ποσό. Άρα βάλε κανά 10ρικο μέσα να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για ποιο λογο αλλα δεν δωσατε μου δωσατε σημασια στο τελευταιο μου μηνυμα..

Επαναλαμβανω ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ το προβλημα μου.

Ενω με τη καρτα της eurobank μου βγαζει το μηνυμα "This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card."

δηλαδη οτι δεν δεχεται την καρτα μου απο την τραπεζα οταν βαζω την καρτα της πειραιως που εβγαλα μου βγαζει αυτο το μηνυμα "We were unable to verify this credit card. Please check if the information you entered is correct. Please also make sure your credit card billing address matches your PayPal street address."

Για πιο λογο ρε παιδια μου βγαζει αυτο το μηνυμα; Απο τη μια δεν μου βγαζει το μηνυμα ουι δεν δεχεται η τραπεζα μου αλλα και παλι δεν μπορω να την περασω στο paypal. Παρακαλω οποιος ξερει ας μου απαντησει γιατι πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για ποιο λογο αλλα δεν δωσατε μου δωσατε σημασια στο τελευταιο μου μηνυμα..

Επαναλαμβανω ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ το προβλημα μου.

Ενω με τη καρτα της eurobank μου βγαζει το μηνυμα "This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card."

δηλαδη οτι δεν δεχεται την καρτα μου απο την τραπεζα οταν βαζω την καρτα της πειραιως που εβγαλα μου βγαζει αυτο το μηνυμα "We were unable to verify this credit card. Please check if the information you entered is correct. Please also make sure your credit card billing address matches your PayPal street address."

Για πιο λογο ρε παιδια μου βγαζει αυτο το μηνυμα; Απο τη μια δεν μου βγαζει το μηνυμα ουι δεν δεχεται η τραπεζα μου αλλα και παλι δεν μπορω να την περασω στο paypal. Παρακαλω οποιος ξερει ας μου απαντησει γιατι πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω..

Είναι ξεκάθαρο. Αν γράφεις σωστά όλα τα στοιχεία σου και ακόμα σου βγάζει το ίδιο μήνυμα κάλεσε 801 802 803 8 και δήλωσε το πρόβλημα. Για μένα το πιο πιθανό είναι να κάνεις κάποιο λάθος (είτε το όνομά σου κάποιος χαρακτήρας λάθος είτε ο αριθμός είτε το CCV κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ξεκάθαρο. Αν γράφεις σωστά όλα τα στοιχεία σου και ακόμα σου βγάζει το ίδιο μήνυμα κάλεσε 801 802 803 8 και δήλωσε το πρόβλημα. Για μένα το πιο πιθανό είναι να κάνεις κάποιο λάθος (είτε το όνομά σου κάποιος χαρακτήρας λάθος είτε ο αριθμός είτε το CCV κλπ)

 

Συγνωμη που θα σε απογοητευσω αλλα δεν κανω καποιο λαθος στους χαρακτηρες. Αν κανω επιτηδες ενα λαθος και γραψω διαφορετικα ενα χαρακτηρα οπως λες (η αριθμο) τοτε μου λεει πως η τραπεζα δεν δεχεται την καρτα (Δηλαδη το μηνυμα που μου εβγαζε με τη eurobank). Αν μου εβγαζε το ιδιο μηνυμα δεν θα σας ρωταγα τι τρεχει γιατι θα ηξερα το προβλημα! Ομως τωρα μου βγαζει αλλο μηνυμα.. Τεσπα αφου κανεις δεν ξερει και δεν του εχει τυχει το ιδιο μηνυμα θα επικοινωνησω με την τραπεζα να δω αν καταφερω να κανω κατι.

 

Edit: Ποιος ειναι ο αριθμος της πειραιως για να δηλωσω το προβλημα για την χρεωστικη electron visa? Νομιζω ο αριθμος που μου δινεις minovg δεν ειναι ολοκληρος..

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που θα σε απογοητευσω αλλα δεν κανω καποιο λαθος στους χαρακτηρες. Αν κανω επιτηδες ενα λαθος και γραψω διαφορετικα ενα χαρακτηρα οπως λες (η αριθμο) τοτε μου λεει πως η τραπεζα δεν δεχεται την καρτα (Δηλαδη το μηνυμα που μου εβγαζε με τη eurobank). Αν μου εβγαζε το ιδιο μηνυμα δεν θα σας ρωταγα τι τρεχει γιατι θα ηξερα το προβλημα! Ομως τωρα μου βγαζει αλλο μηνυμα.. Τεσπα αφου κανεις δεν ξερει και δεν του εχει τυχει το ιδιο μηνυμα θα επικοινωνησω με την τραπεζα να δω αν καταφερω να κανω κατι.

Mερικές φορές αν είναι καινούρια η κάρτα ίσως δεν έχει περαστεί ακόμα στο διεθνές σύστημα τραπεζικών συναλλαγών (παίζει και αυτή η περίπτωση). Η πρώτη σου κίνηση θα έπρεπε να είναι ένα απλό τηλεφώνημα στο 801 802 803 8 ή 2103288000. Δε με απογοητεύεις καθόλου, να σε βοηθήσω ήθελα και θέλω, μην γίνεσαι ειρωνικός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...