Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή πρακτικά σε ποιά περίπτωση σου επιστρέφουν χρήματα?

Αν δε παραλαβεις αυτο που αγορασες, ειτε γιατι χαθηκε,ειτε γιατι εκλαπη ειτε γιατι ο πωλητης δε το εστειλε κλπ. Επισης αν ειναι χαλασμενο η δεν ανταποκρινεται στις προδιαγραφες, το στελνεις πισω. Το refund για τις 300 λιρες γιατι σου εγινε?

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Το αν το στέλνεις πίσω ή όχι τί σχέση έχει με το Paypal? Το refund μου το έκανε ο seller στο ebay. Δε μου το έκανε δώρο το Paypal...

Είσαι σίγουρος πως αν δε στείλει κάτι ο seller ή αν χαθεί στο ταχυδρομείο πληρώνει τη νύφη το Paypal? Λίγο παράξενο μου ακούγεται... Αν ήταν έτσι όλοι κομπίνες θα στήνανε. Δεν υπάρχει πάντα τρόπος να αποδείξει κάποιος ότι δε παρέλαβε αυτό που παρήγγειλε. Αν είναι αγοράζω εγώ ένα κινητό 500$, το παραλαμβάνω και μετά κάνω καταγγελία στο Paypal ότι χάθηκε στο ταχυδρομείο και δε το έλαβα ποτέ. Σιγά μη μου δώσει πίσω χρήματα το Paypal.. :p

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος πως αν δε στείλει κάτι ο seller ή αν χαθεί στο ταχυδρομείο πληρώνει τη νύφη το Paypal? Λίγο παράξενο μου ακούγεται... Αν ήταν έτσι όλοι κομπίνες θα στήνανε. Δεν υπάρχει πάντα τρόπος να αποδείξει κάποιος ότι δε παρέλαβε αυτό που παρήγγειλε. Αν είναι αγοράζω εγώ ένα κινητό 500$, το παραλαμβάνω και μετά κάνω καταγγελία στο Paypal ότι χάθηκε στο ταχυδρομείο και δε το έλαβα ποτέ. Σιγά μη μου δώσει πίσω χρήματα το Paypal.. :p

 

Η Paypal με τη σειρά της δε θα πληρώσει τον πωλητή για τη συναλλαγή, ή θα τον κάνει ban, κάτι θα βρει, δεν πρέπει να σε απασχολεί εσένα αυτό.

 

Δε νομίζεις ότι είναι λίγο τραβηγμένο να τους κατηγορείς ότι δεν πρόκειται να σε αποζημιώσουν, ενώ δεν έχει τεθεί τέτοιο θέμα; Κάτσε πρώτα να σου χρειαστεί και αυτοί να μη σε εξυπηρετήσουν, και τότε κατηγόρησέ τους. :!:

Link to comment
Share on other sites

Το αν το στέλνεις πίσω ή όχι τί σχέση έχει με το Paypal? Το refund μου το έκανε ο seller στο ebay. Δε μου το έκανε δώρο το Paypal...

Είσαι σίγουρος πως αν δε στείλει κάτι ο seller ή αν χαθεί στο ταχυδρομείο πληρώνει τη νύφη το Paypal? Λίγο παράξενο μου ακούγεται... Αν ήταν έτσι όλοι κομπίνες θα στήνανε. Δεν υπάρχει πάντα τρόπος να αποδείξει κάποιος ότι δε παρέλαβε αυτό που παρήγγειλε. Αν είναι αγοράζω εγώ ένα κινητό 500$, το παραλαμβάνω και μετά κάνω καταγγελία στο Paypal ότι χάθηκε στο ταχυδρομείο και δε το έλαβα ποτέ. Σιγά μη μου δώσει πίσω χρήματα το Paypal.. :p

Προφανως επεσες σε τιμιο πωλητη η σε κατι εφταιξε αυτος για να σου επιστρεψει τα χρηματα. Εαν ομως δε στα επεστρεφε, δε θα εκανες dispute στο paypal για να τα παρεις πισω? Και κατι αλλο, δε μιλαμε για δωρο, κανενας δε δωριζει, μιλαμε για το protection που σου παρεχει το paypal. Eπισης τη νυφη δε τη πληρωνει το paypal, αλλα ο πωλητης απο τον οποιο το ΡΡ παιρνει τα χρηματα πισω. Επειδη χρησιμοποιω παρα πολυ το ebay και σαν αγοραστης και σα πωλητης, σε πληροφορω οτι εχω παρει τα χρηματα μου πισω απο το paypal σε 7 περιπτωσεις που δε παρελαβα αυτα που αγορασα. Επισης οι πωλητες για να στειλουν αντικειμενα μεγαλης αξιας οπως το τηλεφ που αναφερεις, χρησιμοποιουν EMS με tracking nr και ανα πασα στιγμη ξερουν που βρισκεται το πακετο και αν το παρελαβες η οχι. Για πραγματα μικρης αξιας, ναι, μπορεις αν θελεις να τους εξαπατησεις και να παρεις και το αντικειμενο και τα λεφτα σου πισω, αλλα ολα εχουν καποιο οριο, Δε μπορει πχ σε σενα να χανονται συνεχεια τα πακετα ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Premium account, ναι σωστα. Το Paypal, παιρνει περιπου 3,5%. Oταν πληρωθεις απο τον αγοραστη, κανεις αναληψη απο το paypal, με αντιστοιχη μεταφορα των χρηματων σου στο τραπεζικο λογαριασμο σου, τον οποιο βεβαια τους τον εχεις δηλωσει. Αν το ποσο ειναι κατω απο 100 $, to paypal σου κραταει κατι λιγα (προμηθεια) για την αναληψη, δε θυμαμαι καλα αλλα νομιζω η 3 η 5 $, αν ομως ειναι πανω απο 100$ η αναληψη, δε σου κραταει τιποτα, αλλα θα σου κρατησει και η τραπεζα. Ε τι, τσαμπα θα δουλευουν?:lol:

 

 

Οπως τα λες ειναι, χρησιμοποιουν δικες τους ισοτιμιες :angry:

 

Εγώ έχω ανοίξει λογαριασμό στο paypal με προπληρωμένη κάρτα, μπορώ να δέχομαι χρήματα; (αν κάνω Premium account φυσικά)

Ας μου απαντήσεις κάποιος γιατί το ψάχνω καιρό το ζήτημα και έχω μπλεχτεί λίγο :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ανοίξει λογαριασμό στο paypal με προπληρωμένη κάρτα, μπορώ να δέχομαι χρήματα; (αν κάνω Premium account φυσικά)

Ας μου απαντήσεις κάποιος γιατί το ψάχνω καιρό το ζήτημα και έχω μπλεχτεί λίγο :wacko:

 

Να τα δέχεσαι και να μένουν στο paypal ή να σου πιστώνονται στον τραπεζικό λογαριασμό (με προμήθεια) ναι, να επιστρέφονται στην προπληρωμένη κάρτα μάλλον όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παιδιά αν πουλήσω σε καποιον ενα ποδήλατο. 90 ευρώ + 10 ευρώ το shipping. Ο αγοραστής μεσω του paypal θα μου πιστώσει στον λογαριασμό μου 100 ευρώ και το paypal θα πάρει 3.5%? δηλαδή ο λογαριασμός του paypal μου θα έχει μέσα 97.5 ευρώ? και απο εκεί αμα δεν θέλω να τα χρησιμοποιήσω για αγορές κτλ και θέλω να τα πάρω κολλαριστα στα χέρια μου θα κάνω μεταφορά στον τραπεζικο μου λογαριασμό και αναληψη. και απο εκει θα πάρει ακομα 5 ευρώ περίπου το paypal πάλι? δηλαδή στα χέρια μου θα φτάσουν περίπου 90 ευρώ?
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Όταν λές να μένουν στο paypal τι εννοείς; Δηλαδή θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω (τα χρήματα που θα μου στείλουν) σε επόμενη αγορά;

Ναι

 

Δηλαδή παιδιά αν πουλήσω σε καποιον ενα ποδήλατο. 90 ευρώ + 10 ευρώ το shipping. Ο αγοραστής μεσω του paypal θα μου πιστώσει στον λογαριασμό μου 100 ευρώ και το paypal θα πάρει 3.5%? δηλαδή ο λογαριασμός του paypal μου θα έχει μέσα 97.5 ευρώ? και απο εκεί αμα δεν θέλω να τα χρησιμοποιήσω για αγορές κτλ και θέλω να τα πάρω κολλαριστα στα χέρια μου θα κάνω μεταφορά στον τραπεζικο μου λογαριασμό και αναληψη. και απο εκει θα πάρει ακομα 5 ευρώ περίπου το paypal πάλι? δηλαδή στα χέρια μου θα φτάσουν περίπου 90 ευρώ?

Ο λογαριασμος σου θα εχει 96,5 ευρω περιπου. Κατα τη μεταφορα επειδη θα ειναι κατω απο 100 ευρω το ΡΡ θα σου κρατησει 1 ευρω και αναλογα με το ποια τραπεζα ειναι κατι θα τσαμπουρολογησουν κι αυτοι :lol: απο 1 εως 6 ευρω

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Ναι

 

 

Ο λογαριασμος σου θα εχει 96,5 ευρω περιπου. Κατα τη μεταφορα επειδη θα ειναι κατω απο 100 ευρω το ΡΡ θα σου κρατησει 1 ευρω και αναλογα με το ποια τραπεζα ειναι κατι θα τσαμπουρολογησουν κι αυτοι :lol: απο 1 εως 6 ευρω

 

Οκ ευχαριστώ. ξεκαθάρισαν τα πράγματα τώρα

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Στο paypal (εδώ https://www.paypal.com/row/cgi-bin/webscr?cmd=_display-fees) λεέι ότι τα παρακάτω είναι free για personal accounts ενώ για premium/bussiness σου κρατάει το 3,4%+0.35Ευρω

Accept the following funded payments:

* PayPal Balance

* PayPal Instant Transfer

* PayPal eCheck

 

Αντίθετα το παρακάτω λέει έχει μεγαλύτερο φόρο για τους personal accounts:

Accept credit or debit card funded payments

 

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς σημαίνουν αυτοί οι δύο τρόποι πληρωμής, αν μπορεί ας μου εξηγήσει κάποιος. Μήπως δηλαδή είναι καλύτερος ο personal account στο να λαμβάνεις χρήματα.:confused:

 

Βασικά θέλω να φτιάξω έναν account για να μπορώ να δέχομαι micropayments (ώστε να μου κρατά 5%+0,05Ευρω που είναι πιο καλό για μικρά ποσά). Αλλά επειδή το paypal επιτρέπει μόνο έναν Premium/Business και έναν personal σκέφτομαι μήπως να δέχομαι κανονικές πληρωμές απο τον personal και micropayments από τον Business

 

Το ξέρω, ρωτάω πολλά αλλά παρόλο το ψάξιμο στo Google δεν έχω βρει τις απαντήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θέλω να φτιάξω έναν account για να μπορώ να δέχομαι micropayments (ώστε να μου κρατά 5%+0,05Ευρω που είναι πιο καλό για μικρά ποσά).

Γιατι ειναι πιο καλο? Δλδ για σενα ειναι πιο καλο να εχεις personal account και να πληρωνεις 5,4%+0,35 euro, απο το να εχεις premier και να πληρωνεις 3,4% + 0,35 euro??:wacko: Περιεργα μας τα λες.Παντως αν διαβασεις αυτο τον ορο που εχει στο personal account, θα σου φυγει η διαθεση για personal και θα πας στο premier

Accept credit or debit card funded payments 5.4% plus €0.35 EUR. No transaction limit for payments sent via Skype, otherwise there is a limit of 5 transactions per year

 

και να ξερεις οτι το 90% των πληρωμων μεσω ΡΡ ειναι debit or credit card funded ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

σε μια από τις αγορές με paypal ο πωλητής μου έχει στείλει το προϊών με USPS Service Type: International Parcels το δέμα έχει φύγει από της 7 Οκτωβρίου και δεν έχει εμφανισθεί στο αεροδρόμιο (τελωνείο) ακόμη.Την Κυριακή ξεκίνησα την διαδικασία με την paypal αφού πρώτα έγραψα στον πωλητή ο οποίος μου ?λεγε εάν τον έχω πληρώση και πότε και τέτοια από την στιγμή που του έστειλα μαζί με το email και το ID .Το πρώτο email που έλαβα είναι αυτό

 

Dear esykas,

 

Your Item Not Received dispute for the payment you sent to Victor Lawhorn

on Oct 5, 2007 (Transaction XXXXXXXXXXXX) is now open.

 

By opening a dispute, you are communicating with the seller, not PayPal,

about this problem transaction. We will email you when your seller posts a

response in the Resolution Center.

 

To learn more about PayPal's dispute resolution process, log in to your

account and click the ?Tutorials? link on the Resolution Center tab.

 

 

-----------------------------------

Deadline: Nov 16, 2007

-----------------------------------

 

On Nov 16, 2007, this dispute will automatically close unless you escalate

it to a PayPal claim. By escalating to a claim, you would be asking PayPal

to review the case and decide the outcome.

 

We will remind you by email when the deadline is approaching. A closed

dispute cannot be reopened or escalated to a PayPal claim.

 

Thank you,

 

PayPal

 

και την επομένη αυτό

 

 

Dear esykas,

 

Your seller has chosen to escalate this dispute to a PayPal claim. By

ending communication with you and escalating to a claim, the seller is

asking PayPal to investigate the case and decide the outcome. As part of

our investigation, PayPal will review any communication you may have had in

the Resolution Center.

 

Thank you for contacting PayPal. We have begun our investigation of the

following transaction:

 

Transaction Date: Oct 5, 2007

Transaction Amount: -$164.95 USD

Your Transaction ID: 6XXXXXXXXXXXXXXXF

Seller's Transaction ID: 8XXXXXXXXXXXXXD

Case Number: PP-3XXXXXX25

Seller's Name: Victor Lawhorn

Seller's Email: vrlawhorn()aol.com

Our records indicate that the seller shipped your item using PayPal

Shipping. You can track this package by logging in to your PayPal account

and visiting your transaction history log or by confirming the information

below:

 

Tracking Company: USPS

Tracking Number: CJXXXXXXXUS

 

If you would like to cancel this complaint after viewing the tracking

information, you may do so by clicking the link below:

 

https:/?????.paypal. com/ row/ cgi-bin/?cmd=_complain

 

If you choose not to cancel this claim, we will resume our investigation

after 3 business days. We will make every effort to resolve this claim

within 30 days although we may require additional time to complete our

investigation.

 

You will be contacted by email and asked to provide information relevant to

the claim. Your participation is essential to the investigation and it is

important that you reply to requests for information within the specified

timeframe. Failure to do so will result in cancellation of the claim and

you will forfeit the possibility of a refund.

 

Sincerely,

PayPal

 

Please do not reply to this email. This mailbox is not monitored and you

will not receive a response. For assistance, log in to your PayPal account

and click the Help link located in the top right corner of any page. If

your inquiry is regarding a claim, log in to your PayPal account and go to

the Resolution Center.

 

----------------------------------------------------------------

Copyright © 1999-2007 PayPal. All rights reserved.

 

PayPal (Europe) S.? r.l. & Cie, S.C.A.

Soci?t? en Commandite par Actions

Registered Office: 5th Floor 22-24 Boulevard Royal L-2449, Luxembourg

RCS Luxembourg B 118 349

 

PayPal Email ID PP771

 

εγώ μέχρι εδώ καλά τα πάω διότι κάπου λέει ότι χάνω τα δικαιώματα μου εάν δεν κάνω κάποιες κινήσεις σε ορισμένες ημερομηνίες.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το έβαλα πάλι

 

Label/Receipt Number: CJ27ΧΧΧΧΧU S

Status: International Dispatch

 

Your item left the United States from SAN FRANCISCO at 10:44 AM on October 7, 2007. Information, if available, is updated every evening. Please check again later.

 

 

η πλάκα είναι ο πωλητής έχει καλό σκόρ με χιλιάδες πωλήσεις ακόμη δε στο δέμα έχει γράψει για φανελάκια και τέτοια αλλά όταν του έστειλα δύο email στο ένα δεν απάντησε καθόλου και στο άλλο με ρώταγε πότε τον πλήρωσα άλλα την άλλων αφού του έστελνα φυσικά όλα τα παραστατικά ID κλπ καλά δεν μπορεί και αυτός να μάθει από την μεριά του τι έγινε.Στο ταχυδρομείο που τους γνωρίζω το έχουν ψάξει και μέσα στο Τελωνείο του αεροδρομίου αλλά δεν είναι ακόμη περασμένο στην αποθήκη τους.Ακόμη δε μου είπαν ότι αυτός που το στέλνει ρωτάει το UPS τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το έβαλα πάλι

 

Label/Receipt Number: CJ27ΧΧΧΧΧU S

Status: International Dispatch

 

Your item left the United States from SAN FRANCISCO at 10:44 AM on October 7, 2007. Information, if available, is updated every evening. Please check again later.ναι ο πωλητής έχει καλό σκόρ με χιλιάδες πωλήσεις ακόμη δε στο

Αδικα το αναζητας στο USPS tracer και φυσικα μη περιμενεις να το δεις για τον απλο λογο οτι η μεθοδος αποστολης δεν ηταν GLOBAL EXPRESS MAIL στην οποια υπαρχει παρακολουθηση του πακετου και εκτος ΗΠΑ. Με οποιαδηποτε αλλη μεθοδο αποστολης,παρακολουθηση γινεται μεχρι την εξοδο απο τις ΗΠΑ. Εαν λοιπον τελικα δε το παρεις, λογικα θα δικαιωθεις απο το ΡΡ και θα σου επιστρεψουν τα χρηματα. Εαν ομως δε δικαιωθεις, και εφ οσον το πληρωσες με ΡΡ μεσω πιστωτικης καρτας, ενημερωσε τη τραπεζα σου τμημα καρτων, οτι δεν αποδεχεσαι τη συγκεκριμενη χρεωση διοτι δε παρελαβες τιποτα. Αυτο μετα την ερευνα και την αποφαση του ΡΡ

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

thanks:)

 

σήμερα έλαβα ένα email από τον πωλητή το οποίο έλεγε ότι δεν μπορεί να δεί όπως μου είπες δηλαδή

 

My post office could not give me any more info. They said sometmes it can take up to 6 weeks even for priority if customs are involved

 

Η τράπεζα που επικοινώνησα σήμερα μου είπε ότι η πληρωμή βέβαια έχει γίνει από την ημέρα που έγινε η αγορά οπότε πληρώνω των λογαριασμό και μετά και η τράπεζα επικοινωνεί με την paypal για να της ζητήσει τα χρήματα διότι ο πελάτης της δεν αποδέχεται τον λογαριασμό έχει κάποια βάση ως μέσω πίεσης η είναι φούμαρα.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ρωτήσω κάτι από αυτό που καταλαβαίνω με αυτά που παραθέτω ποιό κάτω είναι σωστό ο πωλητής να επιδίωξε την κλιμάκωση!!! και που ξέρω εγώ πότε τελειώνει η προθεσμία για να μην χάσω τα δικαιώματα μου.

Εγώ άνοιξα το dispute εγώ δεν έπρεπε να έχω κάνει και το esgalate το ρωτάω διότι δεν βλέπω κάποια επιλογή σε μένα που να μπορώ να ενεργοποιήσω.

Αυτή την εικόνα έχω αυτή την στιγμή :)

 

 

The Dispute History Log displays all actions related to your claim.

Date Actor Action Details

Oct. 31, 2007 PayPal Case under review

Oct. 28, 2007 PayPal Seller provided proof of shipping

Oct. 28, 2007 PayPal Email sent to seller

Oct. 28, 2007 PayPal Email sent to buyer

Oct. 28, 2007 Seller Dispute escalated to claim

Oct. 27, 2007 PayPal Email sent to seller

Oct. 27, 2007 PayPal Email sent to buyer

Oct. 28, 2007 Buyer Dispute filed

Total Messages: 3

From PayPal: PayPal on 10/28/2007 08:59 PDT

Seller escalated this dispute to a Claim.

From Seller: Victor XXXXX on 10/28/2007 08:59 PDT

CJ 271 516 288 US tracking info

From Buyer: esykas on 10/27/2007 09:12 PDT

I have not received a answer for what it happens

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ρωτήσω κάτι από αυτό που καταλαβαίνω με αυτά που παραθέτω ποιό κάτω είναι σωστό ο πωλητής να επιδίωξε την κλιμάκωση!!! και που ξέρω εγώ πότε τελειώνει η προθεσμία για να μην χάσω τα δικαιώματα μου.

Εγώ άνοιξα το dispute εγώ δεν έπρεπε να έχω κάνει και το esgalate το ρωτάω διότι δεν βλέπω κάποια επιλογή σε μένα που να μπορώ να ενεργοποιήσω.

Αυτή την εικόνα έχω αυτή την στιγμή :)

 

 

The Dispute History Log displays all actions related to your claim.

Date Actor Action Details

Oct. 31, 2007 PayPal Case under review

Oct. 28, 2007 PayPal Seller provided proof of shipping

Oct. 28, 2007 PayPal Email sent to seller

Oct. 28, 2007 PayPal Email sent to buyer

Oct. 28, 2007 Seller Dispute escalated to claim

Oct. 27, 2007 PayPal Email sent to seller

Oct. 27, 2007 PayPal Email sent to buyer

Oct. 28, 2007 Buyer Dispute filed

Total Messages: 3

From PayPal: PayPal on 10/28/2007 08:59 PDT

Seller escalated this dispute to a Claim.

From Seller: Victor XXXXX on 10/28/2007 08:59 PDT

CJ 271 516 288 US tracking info

From Buyer: esykas on 10/27/2007 09:12 PDT

I have not received a answer for what it happens

 

Σχετικα με τη πρωτη ερωτηση σου, σωστα σε ενημερωσαν απο τη τραπεζα, ετσι ενεργουν. Αυτο που με παραξενευει ειναι το γεγονος οτι ο πωλητης γυρισε το dispute σε claim, κατι που φυσιολογικα επρεπε να το κανεις εσυ. Βλεποντας ολο το ιστορικο καταλαβαινω οτι ο πωλητης ενηργησε πονηρα, δηλαδη εστειλε στο ΡΡ το tracking number και το ιδιο λεπτο γυρισε to dispute σε claim, ωστε να μην εχεις εσυ τη δυνατοτητα να απαντησεις οτι σκετο αυτο το νουμερο δεν αποδεικνυει τιποτα απολυτως. Θα μπορουσε να ειναι ενα νουμερο απο μια αποστολη που εχει κανει σε καποιον αλλο αγοραστη. Το μονο πραγμα που φαινεται στο USPS ειναι οτι εφυγε απο τις ΗΠΑ και τιποτα αλλο, ουτε που πηγε ουτε σε ποιον. Οι ενεργειες που επρεπε να γινουν εγιναν και τωρα περιμενεις το αποτελεσμα των ενεργειων του ΡΡ.Δε τρεχουν αλλες προθεσμιες πλεον. Απλα εσυ κρατησε το αντιγραφο με τις κινησεις της πιστωτικης σου καρτας και εαν δε δικαιωθεις απο το ΡΡ, επικοινωνησε με τη τραπεζα,στην οποια βεβαια δε χρειαζεται να πεις οτι εγινε ερευνα απο το ΡΡ και εχασες την υποθεση, και ζητησε τους πως πρεπει να ενεργησεις.

Εχεις ακομα μια επιλογη, η οποια ειναι να μη περιμενεις το αποτελεσμα του ΡΡ, αλλα να ενεργησεις αμεσως με τη τραπεζα σου εφ οσον εχεις στα χερια σου το αντιγραφο της κινησης της καρτας σου που φαινεται η συγκεκριμενη χρεωση. Δε θα καλαρεσει αυτο στο ΡΡ, δικο τους προβλημα:) θα σταματησουν την ερευνα και η ιστορια θα γινει μεσω τραπεζης και ΡΡ. Σ αυτη τη περιπτωση γινεται προσωρινη επιστροφη των χρηματων αμεσως απο τη τραπεζα στη καρτα σου,μεχρι να βγει το αποτελεσμα.Σε καθε περιπτωση εσυ θα επικαλεισαι οτι ενα νουμερο πακετου που εφυγε απο τις ΗΠΑ δεν αποδεικνυει οτι εσυ ησουν και ο παραληπτης του πακετου.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σε ρωτάω διότι μου έκανε εντύπωση η άμεση απάντηση του τύπου σε esclate με αποτέλεσμα να μην έχω εγώ την δυνατότητα να βρω αυτή την εντολή.

Η γνώμη σου ποια είναι εάν είναι δυνατόν,πόσο να περιμένω τον μήνα που λένε η θα έχω χάσει κάποια προθεσμία σε ψιλά γράμματα τα οποία δεν βλέπω μέχρι τώρα παρά μόνο όσα σου παρέθεσα με την ιστορία αυτή.

thanks:)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,παιδιά την βοηθειά σας για το paypal, μου έχουν σπάσει τα νεύρα.προσπαθώ να κάνω μια αγορά από ebay.το balance είναι 0 ,έχω προσθέσει μια debit card στο account.οταν πάω να ολοκληρώσω την διαδικασία στο ebay παίρνω το μύνημα This payment cannot be funded with a credit card at this time

Στην debit card υπάρχουν χρήματα.τους εχω στείλει 5 emails απο χθες και καμία απάντηση

 

 

 

 

Για αυτό σε ρωτάω διότι μου έκανε εντύπωση η άμεση απάντηση του τύπου σε esclate με αποτέλεσμα να μην έχω εγώ την δυνατότητα να βρω αυτή την εντολή.

Η γνώμη σου ποια είναι εάν είναι δυνατόν,πόσο να περιμένω τον μήνα που λένε η θα έχω χάσει κάποια προθεσμία σε ψιλά γράμματα τα οποία δεν βλέπω μέχρι τώρα παρά μόνο όσα σου παρέθεσα με την ιστορία αυτή.

thanks:)

Link to comment
Share on other sites

debit δεν λέγετε η κάρτα του λογαριασμού που έχεις στην τράπεζα; εάν δεν έχει το σήμα της VISA η της Master Card δεν κάνεις δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σε ρωτάω διότι μου έκανε εντύπωση η άμεση απάντηση του τύπου σε esclate με αποτέλεσμα να μην έχω εγώ την δυνατότητα να βρω αυτή την εντολή.

Η γνώμη σου ποια είναι εάν είναι δυνατόν,πόσο να περιμένω τον μήνα που λένε η θα έχω χάσει κάποια προθεσμία σε ψιλά γράμματα τα οποία δεν βλέπω μέχρι τώρα παρά μόνο όσα σου παρέθεσα με την ιστορία αυτή.

thanks:)

Η υποθεση τωρα εξεταζεται απο το ΡΡ για να αποφασισουν για το αποτελεσμα. Δεν υπαρχει καποια προθεσμια για να χασεις. Εαν ομως κινηθεις οπως σου εξηγησα πιο πανω με τη τραπεζα σου,αγνοωντας το ΡΡ, καλο θα ειναι οτι κανεις να μη το κανεις αργοτερα απο 2 μηνες απο την ημερομηνια πληρωμης.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

με το που έρθει ο λογαριασμός και δω την εγραφή αρχίζω την διαδικασία και άστους να με ψάχνουν αυτοί μετά.

ξανά thanks:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...