Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου εγινε επιστροφη χρηματων απο το paypal επειδη δεν παρελαβα την παραγγελια μου. Ναι μεν επεστρεψαν 225,80 USD αλλα σε ευρω δεν ειναι το ιδιο. Δλδ σε ευρω εδωσα 216 και μου γυρισαν 193. Μεγαλη διαφορα. Τι παιχτηκε ακριβως; Μπορω να κανω κατι να παρω την διαφορα;
Link to comment
Share on other sites

Μου εγινε επιστροφη χρηματων απο το paypal επειδη δεν παρελαβα την παραγγελια μου. Ναι μεν επεστρεψαν 225,80 USD αλλα σε ευρω δεν ειναι το ιδιο. Δλδ σε ευρω εδωσα 216 και μου γυρισαν 193. Μεγαλη διαφορα. Τι παιχτηκε ακριβως; Μπορω να κανω κατι να παρω την διαφορα;

 

Προφανώς άλλαξε η ισοτιμία σε σχέση με την ισοτιμία που ίσχυε όταν έκανες την αγορά. Η αξία του ευρώ ανέβηκε το τελευταίο διάστημα. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Αν οι επόμενες αγορές σου είναι σε $, δεν είσαι χαμένος.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τί σου είπε το μαγαζί;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Εφτασα το οριο των 2,500 USD και το Paypal μου ζηταει εγγραφα (ταυτοτητα και αποδειξη κατοικιας)

Τους εστειλα την ταυτοτητα και το χαρτι που ειχε πανω τη νεα χρεωστικη καρτα απο την τραπεζα οπου και φαινεται η διευθυνση μου. 2 ημερες περασαν παρ ολα αυτα καμια απαντηση. Στη σελιδα τους γραφουν οτι μεσα σε 48ωρες υπαρχει απαντηση αλλα δεν.

 

Καποιος που εκανε τη διαδικασια ποσο χρονο του πηρε ?

Επισης διαβασα οτι ζητανε παραλογα πραγματα, οπως πχ σε ενα Ελληνα (ηταν στο paypal support forums) οπου του ζητουσαν την ημερομηνια ληξης της ταυτοτητας και αυτος προσπαθουσε να τους εξηγησει οτι στην Ελλαδα δεν εχουμε τετοιο!

Link to comment
Share on other sites

H Ημερομηνία λήξης της ταυτότητος είναι 10 έτη από την έκδοση. Μόνο που αυτό δεν αναγράφεται στην ταυτότητα. Εϊναι ρυθμισμένο με νόμο.
Link to comment
Share on other sites

H Ημερομηνία λήξης της ταυτότητος είναι 10 έτη από την έκδοση. Μόνο που αυτό δεν αναγράφεται στην ταυτότητα. Εϊναι ρυθμισμένο με νόμο.

 

Τα 15 ετη ειναι http://www.ypes-dt.gr/index.php?option=ozo_content&lang=GR&perform=view&id=2367&Itemid=365

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ναι βλέπω ότι άλλαξε από 10 σε 15 και δεν ενημερώθηκα .... 9 χρόνια τώρα έμεινα κολημένος στον προηγούμενο νόμο.!!!
Link to comment
Share on other sites

@stefa

ευρώ, εννοείς:

You have received €1,800 or more in total payments to your PayPal account in this calendar year and are therefore approaching our receiving annual limit of €2,500

 

Πάντως, η δική μου απορία είναι, το annual limit που λένε πως το μετράνε, από πότε έως πότε; Διότι το είχα λάβει κι εγώ το μήνυμα και δεν ίσχυαν με τίποτα τα νούμερα, κι ακόμη κι αυτά που είχα δεν ήταν ούτε εντός calendar-ημερολογιακού, ούτε εντός annual-ετησίου... τo οποίο ετήσιο μου εγώ το μέτρησα π.χ. αν το πρώτο έσοδο ήταν Οκτώβριο του 2015 => ετήσιο έως και Οκτώβριο του 2016. Αλλά το μήνυμα τους είχε σταλεί Απρίλιο και ήταν και ντιπ άκυρο. Το εν λόγω μήνυμα έχω διαβάσει κατα καιρούς να το έχουν λάβει και χρήστες με μηδενικά έσοδα... γενικό φακέλωμα μου φαίνεται...

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Τι πως το μετράνε ; Δεν είναι προφανές ; in this calendar year
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι δεν καταλαβαίνω, αλλά σε μένα δεν είναι προφανές ... γιατί ημερολογιακό και ετήσιο είναι 2 διαφορετικά πράγματα. Και λέει,

- (λάβατε ή ξεπεράσατε) 1800Ε εντός αυτού του ημερολογιακού (calendar) έτους

- κι οπότε πλησιάζετε το ετήσιο (annual) όριο μας των 2,500Ε

 

Το ημερολογιακό (π.χ. 2015) είναι ξεκάθαρο προφανώς που αφορά τα 1800Ε, αλλά το ετήσιο που αφορά το όριο των 2500Ε δεν συμπίπτει. Δλδ, αν εγώ π.χ. άνοιξα account και έχω έσοδα από Οκτώβριο 2015 => 1 έτος/ετήσια έσοδα είναι έως και Οκτώβριο του 2016, δεν είναι Ιανουάριο με Ιανουάριο=ημερολογιακό έτος.

 

Λες ότι άσχετα με το πότε ξεκινάς να έχεις έσοδα, αυτοί υπολογίζουν το ίδιο ημερολογιακό με ετήσιο;

Oπότε άσχετα με το τι έλαβα από Οκτ15-Δεκ15, δεν τα υπολογίζουν και στο μήνυμα τo annual όριο των 2500Ε αφορά μόνο τα έσοδα εντός του 16; (το μήνυμα έρχεται Απρ16).

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι αυτο οτι πλησιαζα τα 2,500 και τα ακουμπησα. Ρουφιανοι τελειως ειναι στο Paypal, τα λεφτα μου θελω και δεν προκειται να το ξαναχρησιμοποιησω. Ειχα απλο λογαριασμο και μου ελεγαν οτι σε ταδε μερες πρεπει να αποστειλω τα εγγραφα. Οκ, τον κανω premier το λογαριασμο για verification proccess και το οριο αυξανεται, το περιθωριο που ειχα για να αποστειλω τα εγγραφα αυξηθηκε αρκετα οποτε επαναυτηκα. Μετα απο μερικες μερες μου ερχεται μια πληρωμη 5€ και τσουπ το μηνυμα οτι το account μου ειναι πλεον limited.

 

Αν μου ελεγε και το περιθωριο πληρωμων που επαιρνα θα τα μετεφερα ολα στην τραπεζα και τελος, αλλαγη σε αλλη ανταγωνιστικη υπηρεσια πληρωμων.

 

Οσο για το ημ. ετος δεν ξερω τι παιζει, παντως κατι δεν μου κολλαει. Αποκλειεται να εφτασα τα 2,500 ευρω. 2,000 σιγουρα ναι, αλλα ως εκει.

Και διαβαζοντας απο αλλους, η συμπεριφορα τους ειναι τελειως απαραδεκτη. Αμα τους παρεις τηλεφωνο για να ρωτησεις γιατι δεν τους εκαναν τα δικαιολογητικα σου, απλα σου λενε εμεις αυτα θελουμε, εαν εχεις προβλημα βαλε το δικηγορο να επικοινωνησει μαζι μας.

Γιατι αν δεν μενεις σε περιοχη που εχει γραφεια το Paypal για να τους κανεις μηνυση, σε εχουν του χεριου τους μετα.

Edited by stefa191
Link to comment
Share on other sites

O Iban που σου δίνει το Paypal είναι για σένα.

Κάθε πελάτης έχει διαφορετικό IBAN.

Αυτό δεν σημαίνει ότι το IBAN είναι στο όνομα σου . Απλά το Paypal έχει χιλιάδες λογαριασμούς και αυτός αντιστοιχεί σε σένα.

 

:O - παιδια κατα την μεταφορα απο την τραπεζα μας μας στο paypal στο: Διεύθυνση δικαιούχου και στο Αιτιολογία (για τον δικαιούχο)

τι βαζετε εσεις ?

Edited by TSAKHS_EVIA

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

 

:O - παιδια κατα την μεταφορα απο την τραπεζα μας μας στο paypal στο: Διεύθυνση δικαιούχου και στο Αιτιολογία (για τον δικαιούχο)

τι βαζετε εσεις ?

 

 

Δεν βάζουμε τίποτα γιατί έχουμε προνοήσει να μη μπλέξουμε με την Alpha Bank :rolleyes:

 

(Σε όλες τις υπόλοιπες τράπεζες η "διεύθυνση δικαιούχου" είναι προαιρετικό πεδίο όπως επιτάσσει και η λογική.)

Link to comment
Share on other sites

 

:O - παιδια κατα την μεταφορα απο την τραπεζα μας μας στο paypal στο: Διεύθυνση δικαιούχου και στο Αιτιολογία (για τον δικαιούχο)

τι βαζετε εσεις ?

 

Διεύθυνση δικαιούχου: FRANKFURT AM MAIN DE

Αιτιολογία: Ότι σου έρθει στο μυαλό δεν παίζει κανέναν ρόλο

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι αυτο οτι πλησιαζα τα 2,500 και τα ακουμπησα. Ρουφιανοι τελειως ειναι στο Paypal, τα λεφτα μου θελω και δεν προκειται να το ξαναχρησιμοποιησω. Ειχα απλο λογαριασμο και μου ελεγαν οτι σε ταδε μερες πρεπει να αποστειλω τα εγγραφα. Οκ, τον κανω premier το λογαριασμο για verification proccess και το οριο αυξανεται, το περιθωριο που ειχα για να αποστειλω τα εγγραφα αυξηθηκε αρκετα οποτε επαναυτηκα. Μετα απο μερικες μερες μου ερχεται μια πληρωμη 5€ και τσουπ το μηνυμα οτι το account μου ειναι πλεον limited.

 

Αν μου ελεγε και το περιθωριο πληρωμων που επαιρνα θα τα μετεφερα ολα στην τραπεζα και τελος, αλλαγη σε αλλη ανταγωνιστικη υπηρεσια πληρωμων.

 

Οσο για το ημ. ετος δεν ξερω τι παιζει, παντως κατι δεν μου κολλαει. Αποκλειεται να εφτασα τα 2,500 ευρω. 2,000 σιγουρα ναι, αλλα ως εκει.

Και διαβαζοντας απο αλλους, η συμπεριφορα τους ειναι τελειως απαραδεκτη. Αμα τους παρεις τηλεφωνο για να ρωτησεις γιατι δεν τους εκαναν τα δικαιολογητικα σου, απλα σου λενε εμεις αυτα θελουμε, εαν εχεις προβλημα βαλε το δικηγορο να επικοινωνησει μαζι μας.

Γιατι αν δεν μενεις σε περιοχη που εχει γραφεια το Paypal για να τους κανεις μηνυση, σε εχουν του χεριου τους μετα.

 

Δεν καταλαβα καλα ... Δηλαδη σου κλειδωσαν τον λογαριασμό και εχεις χρηματα μεσα τα οποια δεν προλαβες αν αποσυρεις και θα τα χασεις ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Διεύθυνση δικαιούχου: FRANKFURT AM MAIN DE

Αιτιολογία: Ότι σου έρθει στο μυαλό δεν παίζει κανέναν ρόλο

 

Αυτή η "διεύθυνση" είναι της Deutsche Bank. Και δε σημαίνει τίποτα περισσότερο από απλά "Φραγκφούρτη". Σταματήστε να την προτείνετε... Διεύθυνση δικαιούχου του λογαριασμού, ζητάει και όχι της τράπεζας που αυτός ο λογαριασμός τηρείται. Αν υπήρχε κάτι για να μπει σε αυτό το πεδίο, το σωστό θα ήταν να μπει κάτι από Λουξεμβούργο όπου και έχει έδρα το Paypal. Ή εναλλακτικά ακόμα και "Κοραή 15 Κορυδαλλός" που είναι π.χ. η διεύθυνση του ιδιοκτήτη του λογαριασμού Paypal -η δική μου δηλαδή- στον οποίο και έχει "ανατεθεί" αποκλειστικά αυτό το ΙΒΑΝ για να φορτώνω το balance μου.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα καλα ... Δηλαδη σου κλειδωσαν τον λογαριασμό και εχεις χρηματα μεσα τα οποια δεν προλαβες αν αποσυρεις και θα τα χασεις ;

Σημερα μου απαντησαν σχετικα με τα εγγραφα που ανεβασα για να μου αρθουν τα limits (ταυτοτητα και αποδειξη κατοικιας)

Μου εγραψαν πως μου μπλοκαραν μονιμα το λογαριασμο γιατι ημουν κατω απο 18 οταν τον εκανα (εχει πολλα χρονια που τον εκανα και αργοτερα το χρησιμοποιησα οποτε μαλλον εχουν δικιο), επομενως δεν μπορω πλεον να τον χρησιμοποιησω. Τουλαχιστο με αφησαν να μεταφερω ολα τα χρηματα που εχω για τελευταια φορα.

 

Στο email εγραψαν επισης :

 

To continue using our service, please open a new PayPal account. You'll need to use a different email address.

 

Oκ να κανω ενα καινουργιο λογαριασμο, αλλα ολοι στο ιντερνετ προτρεπουν να χρησιμοποιησει καποιος νεα στοιχεια χρεωστικης, διαφορετικο τραπεζικο λογαριασμο και διευθυνση κατοικιας. Γιατι ομως ?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου απαντησαν σχετικα με τα εγγραφα που ανεβασα για να μου αρθουν τα limits (ταυτοτητα και αποδειξη κατοικιας)

Μου εγραψαν πως μου μπλοκαραν μονιμα το λογαριασμο γιατι ημουν κατω απο 18 οταν τον εκανα (εχει πολλα χρονια που τον εκανα και αργοτερα το χρησιμοποιησα οποτε μαλλον εχουν δικιο), επομενως δεν μπορω πλεον να τον χρησιμοποιησω. Τουλαχιστο με αφησαν να μεταφερω ολα τα χρηματα που εχω για τελευταια φορα.

 

Στο email εγραψαν επισης :

 

To continue using our service, please open a new PayPal account. You'll need to use a different email address.

 

Oκ να κανω ενα καινουργιο λογαριασμο, αλλα ολοι στο ιντερνετ προτρεπουν να χρησιμοποιησει καποιος νεα στοιχεια χρεωστικης, διαφορετικο τραπεζικο λογαριασμο και διευθυνση κατοικιας. Γιατι ομως ?

 

Είναι τραγικοί τελικά! Τιμωρία "αναδρομικά" για τέτοιου είδους "έγκλημα" πρώτη φορά ακούω! Εδώ συλλαμβάνεσαι να οδηγείς χωρίς δίπλωμα οδήγησης και αν μέχρι να δικαστείς έχεις εκδόσει και το προσκομίσεις , απαλλάσεσαι. Και ποια ακριβώς χρησιμότητα έχει η ...τιμωρία του e-mail σου (αυτό και μόνο κάνουν ουσιαστικά) τους ρώτησες; Ασόβαροι είναι και στο Paypal μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ασοβαροι, φυλανε τον κωλο τους γιατί έχουν φάει άπειρες καταγγελίες.. Το κακό είναι ότι τις περισσότερες φορές αυτός είναι και ο λόγος που σου δημιουργούν άπειρα προβλήματα και οι διαδικασίες τους είναι για σφαλιάρες..

 

Sent from my SM-T710 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι τραγικοί τελικά! Τιμωρία "αναδρομικά" για τέτοιου είδους "έγκλημα" πρώτη φορά ακούω! Εδώ συλλαμβάνεσαι να οδηγείς χωρίς δίπλωμα οδήγησης και αν μέχρι να δικαστείς έχεις εκδόσει και το προσκομίσεις , απαλλάσεσαι. Και ποια ακριβώς χρησιμότητα έχει η ...τιμωρία του e-mail σου (αυτό και μόνο κάνουν ουσιαστικά) τους ρώτησες; Ασόβαροι είναι και στο Paypal μου φαίνεται...

 

Μάλλον δεν διάβασες το ιστορικό και ειδικά ότι ο stefa πέρασε το όριο των 2500€ και του ζήτησαν πιστοποίηση με έγγραφα, μεταξύ των οποίων την ταυτότητα, από την οποία είδαν τα στοιχεία.

 

Είναι χαρακτηριστικό ότι στα posts της προηγούμενης σελίδας αναφέρεται για το paypal με χαρακτηρισμούς παρόμοιους με τους δικούς σου αλλά σήμερα, μετά την απάντησή τους, τους δικαιώνει.

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα το post, έχω κάνει κι εγώ στο παρελθόν πιστοποίηση (χωρίς πρόβλημα βέβαια) για τον ίδιο λόγο και συνεχίζω να θεωρώ απόλυτα παράλογη την οριστική κατάργηση του λογαριασμού, με την απαίτηση αν ανοιχθεί νέος από το ίδιο πρόσωπο, να χρησιμοποιηθεί ...νέο email επειδή ήταν ανήλικος όταν τον άνοιξε! Έχεις αντίρρηση επ'αυτού και τη θεωρείς λογική ή με οποιοδήποτε νόημα αυτή την απαίτηση;

Εντάξει ας τους κάνει τη χάρη να ανοίξει λοιπόν ένα νέο e-mail για το Paypal -σιγά το πράμα- και τι σημασία έχει που το πρόσωπο θα είναι αποδεδειγμένα το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Που διάβασες την "απαίτηση";

Εγώ διαβάζω To continue using our service, please open a new PayPal account και καταλαβαίνω ότι εάν θέλει να εξακολουθήσει να χρησιμοποιεί τις υπηρεσίες του paypal του προτείνουν να ανοίξει νέο λογαριασμό.

 

Τέλος, κανείς δεν υποχρεώνει όλους αγοραστές και πωλητές του κόσμου να συνεργαστούν με το paypal, αλλά όλοι (και εμείς που γράφουμε σ' αυτό το νήμα) θέλουμε και επιδιώκουμε τις υπηρεσίες που προσφέρει και ειδικά για τους αγοραστές αφενός την κάλυψη και την προστασία που παρέχει στις αγορές από το εξωτερικό και το εσωτερικό αφετέρου τη δυνατότητα να μην δίνουμε τα στοιχεία της/ων κάρτας/ών σε κάθε πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ποτε κανουμε

dispute στο paypal ? στις 45 μερες η υπαρχει περιθωριο στις 180 μερες για την μη παραλαβη δεματος?

Link to comment
Share on other sites

Διεύθυνση δικαιούχου του λογαριασμού, ζητάει και όχι της τράπεζας που αυτός ο λογαριασμός τηρείται. Αν υπήρχε κάτι για να μπει σε αυτό το πεδίο, το σωστό θα ήταν να μπει κάτι από Λουξεμβούργο όπου και έχει έδρα το Paypal.

 

:) - να τους στειλω mail να τους ρωτησω ? την μεταφορα να σου πω τον καυμο μου την εκανα χτες χωρις να βαλω διευθυνση,η τραπεζα την δεχτηκε βλεπω πως τα λεφτα εχουν φυγει αλλα να δω ποσες μερες θα κανουν να τα φανουν στο balance μου.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...