Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι άλλα αφου βάλω τα λεφτά στην χρεωστική μετα θα μπορω να τα βγάλω?? γτ ουσιαστικά αυτή την στιγμή την χρεωστική μόνο για αυτή την αγορά μέχρι στιγμής θα την χρειαστώ

Η χρεωστική είναι κάρτα πού συνδέεται με έναν τραπεζικό λογαριασμό.

Μάλλον εννοείς προπληρωμένη.

Σε κάθε περίπτωση η χρεωστική συνίσταται σε σχέση με την προπληρωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Η χρεωστική είναι κάρτα πού συνδέεται με έναν τραπεζικό λογαριασμό.

Μάλλον εννοείς προπληρωμένη.

Σε κάθε περίπτωση η χρεωστική συνίσταται σε σχέση με την προπληρωμένη.

 

ναι απλά μου είπαν ότι η καλύτερη επιλογή είναι ι χρεωστική (χρεωστική δεν είναι ι κάρτα στην οποία βάζεις εσύ το ποσό μέσα το οποίο θες να χαλάσεις και τέλος?

Link to comment
Share on other sites

ναι απλά μου είπαν ότι η καλύτερη επιλογή είναι ι χρεωστική (χρεωστική δεν είναι ι κάρτα στην οποία βάζεις εσύ το ποσό μέσα το οποίο θες να χαλάσεις και τέλος?

 

 

Όπως σού είπα και πριν, η χρεωστική είναι κάρτα πού συνδέεται με έναν τραπεζικό λογαριασμό. Είναι η ίδια κάρτα που κάνεις ανάληψη από το ATM.

Άν την χρησιμοποιήσεις για αγορές, θα τραβήξει το ποσό κατευθείαν από τον τραπεζικό λογαριασμό που είναι συνδεδεμένη.

Αν η συναλλαγή αποτύχει, τα χρήματα θα παραμείνουν διαθέσιμα στον λογαριασμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σού είπα και πριν, η χρεωστική είναι κάρτα πού συνδέεται με έναν τραπεζικό λογαριασμό. Είναι η ίδια κάρτα που κάνεις ανάληψη από το ATM.

Άν την χρησιμοποιήσεις για αγορές, θα τραβήξει το ποσό κατευθείαν από τον τραπεζικό λογαριασμό που είναι συνδεδεμένη.

Αν η συναλλαγή αποτύχει, τα χρήματα θα παραμείνουν διαθέσιμα στον λογαριασμό σου.

 

αμμ τότε ποια είναι ι κάρτα ι οποία έχει μόνο ότι λευτα της βάλεις???

Link to comment
Share on other sites

αμμ τότε ποια είναι ι κάρτα ι οποία έχει μόνο ότι λευτα της βάλεις???

 

 

Προπληρωμένη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγω έφτιαξα μια άυλη Mastercard στην Εθνική, την φόρτισα με ενα ποσό (120€) και μέσω δεύτερου email, έκανα request απο το PayPal και πέρασα στο balance το ποσό χωρις κανενα πρόβλημα.

Σήμερα το πρωί εκανα 2 μικρό - αγορές απο Κίνα στο ebay και περασαν κανονικά. Μια λάμπα led για το αυτοκίνητο και ενα σετ εργαλεία για επισκευή κινητών/ταμπλετ. No problem και στα δυο!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Sportsdirect που αναφερθηκε καποια στιγμη, πορτα με paypal, πορτα και με απευθειας..

 

δοκιμασες και με reguest στο paypal

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

πρώτη φορά το ακούω αυτό????:ninja:

 

διαβασε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=17773&page=411 στο ποστ μου #6157 και ΔΕΝ κανουμε request money γιατι φαινομαστε ως πωλητες! μερικους τους βρηκαν μπελαδες διαβαστε και λιγο ποιο πριν μερικες σελιδες να δειτε....

Link to comment
Share on other sites

ναι άλλα αφου βάλω τα λεφτά στην χρεωστική μετα θα μπορω να τα βγάλω?? γτ ουσιαστικά αυτή την στιγμή την χρεωστική μόνο για αυτή την αγορά μέχρι στιγμής θα την χρειαστώ

 

Προπληρωμένη...

Υποψην οτι με προπληρωμενη λογω των capital controls δεν μπορεις μετα να κανεις αναληψη ή να μεταφερεις τα χρηματα στο λογαριασμο σου, θα πρεπει αναγκαστικα να ξοδεψεις τα χρηματα που εχεις βαλει μεσα.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Υποψην οτι με προπληρωμενη λογω των capital controls δεν μπορεις μετα να κανεις αναληψη ή να μεταφερεις τα χρηματα στο λογαριασμο σου, θα πρεπει αναγκαστικα να ξοδεψεις τα χρηματα που εχεις βαλει μεσα.

 

ευχαριστώ φίλε :D

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου σε όλους τους συμμετέχοντες στο φόρουμ. Μπήκα στον λογαριασμό μου για να κάνω μια αγορά και μου έβγαλε το εξής: "We're asking for your US tax ID number due to new rules from the IRS. You can find more information about the new tax rules and why we're asking for this information at www.paypal.com/irs-international."

 

Τι ακριβώς είναι αυτό? Μήπως γνωρίζει κάποιος να μ΄ενημερώσει? Ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου σε όλους τους συμμετέχοντες στο φόρουμ. Μπήκα στον λογαριασμό μου για να κάνω μια αγορά και μου έβγαλε το εξής: "We're asking for your US tax ID number due to new rules from the IRS. You can find more information about the new tax rules and why we're asking for this information at www.paypal.com/irs-international."

 

Τι ακριβώς είναι αυτό? Μήπως γνωρίζει κάποιος να μ΄ενημερώσει? Ευχαριστώ!:)

irs ειναι το αμερικανικο ΣΔΟΕ, εχεις καμια σχεση με αμερικη? ξεφυγες πολυ με πληρωμες-μεταφορες κλπ? εκανες κατι με αμερικη? Προσεχε μην στειλεις τιποτα αν δεν μιλησεις με το pp πρωτα, εχουν πεσει πολλοι θυματα απατης με το να στελνουν στοιχεια τους, το email απο pp ξεκιναει παντα με το πληρες και σωστο ονοματεπωνυμο σου οπως ακριβως το παρεχει η τραπεζα σου, ειναι ετσι ή σου ηρθε κανα σπαμ? εισαι πωλητης μηπως? περασες τα 20.000 δολαρια?

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Ένα κατάστημα έχω στο etsy.com (μην φανταςτείς τρελά εισοδήματα 0.50 λεπτά μέσο όρο την ημέρα) και τα έσοδα απο εκεί επειδή δεν μπορούσα να τα μεταφέρω στο τραπεζικό μου λογαριασμό αγόρασα κάποια πραγματάκια τα οποία τα χρειαζόμουν. Αυτό είναι όλο.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Ένα κατάστημα έχω στο etsy.com (μην φανταςτείς τρελά εισοδήματα 0.50 λεπτά μέσο όρο την ημέρα) και τα έσοδα απο εκεί επειδή δεν μπορούσα να τα μεταφέρω στο τραπεζικό μου λογαριασμό αγόρασα κάποια πραγματάκια τα οποία τα χρειαζόμουν. Αυτό είναι όλο.

 

τοτε περασες τις 200 πωλησεις.....και για να μην γινει chat η συζητηση στειλε pm

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μόλις αγόρασα μέσω PayPal το oneplus 2, με χρεωστική κάρτα alpha bank enter visa, που έχω συνδέσει το λογαριασμό μισθοδοσίας μου, με μηδενικό balance! Η αγορά έγινε 18:10,χωρις κανένα πρόβλημα από PayPal
Link to comment
Share on other sites

δε λες απο που το αγορασες, απο την αλλη ακρη της γης; απο το καταστημα της γειτονιας;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μόλις αγόρασα μέσω PayPal το oneplus 2, με χρεωστική κάρτα alpha bank enter visa, που έχω συνδέσει το λογαριασμό μισθοδοσίας μου, με μηδενικό balance! Η αγορά έγινε 18:10,χωρις κανένα πρόβλημα από PayPal

Πόσο;

Και από πού;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

δε λες απο που το αγορασες, απο την αλλη ακρη της γης; απο το καταστημα της γειτονιας;

 

χαχαχ συγγνώμη έχεις δίκιο,από τη χαρά μου δεν έδωσα σημαντικές πληροφορίες, το πήρα μέσω oneplus.net μέσω πρόσκλησης που μου έστειλαν, 446,47€ βγήκε συνολικά η αγορά, μαζί με ένα tempered glass και ένα ανταπτοράκι usb 3 σε usb 2

Link to comment
Share on other sites

Υποψην οτι με προπληρωμενη λογω των capital controls δεν μπορεις μετα να κανεις αναληψη ή να μεταφερεις τα χρηματα στο λογαριασμο σου, θα πρεπει αναγκαστικα να ξοδεψεις τα χρηματα που εχεις βαλει μεσα.

Δεν νομιζω πως ισχυει αυτο που λες.

Μεταφορα απο prepaid πειραιως σε λογαριασμο μου στην πειραιως και αναληψη κανονικα με τη χρεωστικη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως ισχυει αυτο που λες.

Μεταφορα απο prepaid πειραιως σε λογαριασμο μου στην πειραιως και αναληψη κανονικα με τη χρεωστικη μου.

Κανονικα δεν επιτρεπεται αυτο εν μεσω capital controls. Ισως να εχει αλλαξει κατι, ισως να παιζει ρολο η τραπεζα. Παντως εγω μεχρι και χτες που δοκιμασα στη eurobank δεν μπορω να μεταφερω το υπολοιπο στο λογαριασμο μου.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Με την 1η προσπάθεια χθές (September 29, 2015 7:11:20 AM CST) μετά τα capital controls αγόρασα κινητό 189$ από vicmall με PAYPAL και πιστωτική AFFINITY MASTER CARD (έκδοτρια η CITIBANK αλλά έχει περάσει στην ΑΛΦΑ) χωρίς να έχω κάποιο λογαριασμό στην ΑΛΦΑ ή κάποια άλλη σύνδεση. Δεν είχα βέβαια ξαναδοκιμάσει να κάνω άλλη αγορά από εξωτερικό τους τελευταίους μήνες.

Προσοχή το PAYPAL ζητούσε να κάνει αυτό την μετατροπή $ σε € (είχε κάνει αλλαγή μόνο του στις default ρυθμίσεις) αλλά το άλλαξα σε πληρωμή σε $.

Link to comment
Share on other sites

Στον λογαριασμο paypal του πατερα μου ειχα υπολοιπο 55 δολαρια στο balance

Eκανα αγορα απο το vickmall

Date: Sep 29, 2015

Time: 15:30:30 GMT+03:00

Status: Completed

 

''τραβηξε''

$53.92 USD - PayPal Account balance

+

$85.06 USD - Visa Credit Card χρεωστικη καρτα της alpha bank

 

Με τη χρεωστικη master card καρτα εθνικης τραπεζας στο ονομα του πατερα μου που ειναι συνδεδεμενη στον paypal λογαρισμο του δεν ''περασε'' η πληρωμη.

 

Η χρεωστικη καρτα Visa Credit Card alpha bank που εβαλα και ''περασε'' ειναι στο ονομα μου αλλα δεν την ειχα συνδεσει ποτε με τον δικο μου λογαριασμο paypal.

 

Υπαρχει καποιο ''προβλημα'' που εκανα πληρωμη μεσο του paypal του πατερα μου με δικη μου καρτα ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ολοκληρώθηκε η αγορά κινητού από Vickmall, με χρήση PayPal συνδεδεμένο με πιστωτική κάρτα Visa της Πειραιώς.....

 

Σαν τον παλιό καλό καιρό λοιπόν, κάτι αλλάζει.. :)

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...