Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

από την χρεωστική δεν έχω κάνει ανάληψη

τέλος τα capital controls για αγορές στο εξωτερικό με πιστωτικές το διάβασα στο internet

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απο ποια τραπεζα

 

εθνικη

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

οχι μπαινεις στην καρτελα της paypal αλλα δεν πληρωσα με τον λογαριασμο μου της paypal αλλα με την επιλογη που σου δινει απο κατω να βαλεις την καρτα σου απευθειας.παλι μεσω paypal αλλα οχι με τον λογαριασμο σου paypal

Άρα έχεις λογαριασμό PayPal συνδεδεμένο με το email από το οποίο ζήτησες τα χρήματα; Εγώ δεν είχα δεύτερο και αναγκαστικά έφτιαξα ένα δεύτερο PayPal λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

από την χρεωστική δεν έχω κάνει ανάληψη

τέλος τα capital controls για αγορές στο εξωτερικό με πιστωτικές το διάβασα στο internet

 

εχεις το link να το στειλω σε ενα φιλο που θελει να αγορασει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μόλις έκανα αγορά μέσω Play με PayPal. Το δοκίμασε και φίλος και έκανε και αυτός. Λέτε να έληξε ο περιορισμός;

Μέσω Blackberry World δεν κατάφερα να κάνω παρόλο που έχω και εκεί τον Paypal account

Link to comment
Share on other sites

εχεις το link να το στειλω σε ενα φιλο που θελει να αγορασει?

 

 

 

http://www.makeleio.gr/?p=415010

σιγά σιγά θα λειτουργήσει ελπίζω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:!:ΤΕΛΟΣ τα Capital Controls για τις πιστωτικές κάρτες http://www.makeleio.gr/?p=415010 :!:

έεεεπ....με πρόλαβε ο από πάνω.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, για να επαληθευσω οτι καταλαβα σωστά!

 

Στελνω request σε ενα προσωπικο μου email με τα χρηματα που επιθυμω μεσα από το paypal account.

Τι επιλεγω; goods ή services;

Οταν λαβω το email κανω κανονικα εγγραφη με new account κ προσθετω την καρτα που επιθυμω (κ που εννοειται δεν ειναι συνδεδεμενη με υπαρχον λογαριασμο paypal) ..

Πρεπει να κανω activate πρωτα κ μετα να ολοκληρωσω το payment ή δεν εχει σημασια στη διαδικασία;

 

Ποιες καρτες ειναι accepted κ ποιες τραπεζες;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

κάποιος έγραψε ότι έκανα αγορά με paypal προς Κίνα με πιστωτική οπότε αυτό έχει λίγες πιθανότητες για το άρθρο να ισχύει αλλά καλό θα ήτανε να το γράψουνε και άλλα site.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, για να επαληθευσω οτι καταλαβα σωστά!

 

Στελνω request σε ενα προσωπικο μου email με τα χρηματα που επιθυμω μεσα από το paypal account.

Τι επιλεγω; goods ή services;

Οταν λαβω το email κανω κανονικα εγγραφη με new account κ προσθετω την καρτα που επιθυμω (κ που εννοειται δεν ειναι συνδεδεμενη με υπαρχον λογαριασμο paypal) ..

Πρεπει να κανω activate πρωτα κ μετα να ολοκληρωσω το payment ή δεν εχει σημασια στη διαδικασία;

 

Ποιες καρτες ειναι accepted κ ποιες τραπεζες;

 

Εγω επελεξα goods. Οταν λαβεις το email δεν χρειαζεται εγγραφη, στο email εχει link pay now το οποιο σε μεταφερει στην πλατφορμα του paypal. Βαζεις τα στοιχεια της καρτας σου και επιβεβαιωνεις την συναλλαγη. Εχουν αναφερθει συναλλαγες με επιτυχια απο πολλες τραπεζες και διαφορες καρτες, ειτε prepaid ειτε mastercard, το ζητημα ειναι αν θα γινει η συναλλαγη, εμενα εγινε μια φορα και απο τοτε οσες φορες προσπαθησα τζιφος.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω μια αγορά μέσω Blackberry World και τρώω άκυρο και μετά που στέλνει email η Paypal με τίτλο "You've signed up for preapproved payments plan". Γνωρίζει κανείς τι σημαίνει αυτό;

 

Με PayPal κατάφερα και αγόρασα δύο εφαρμογές μέσω Play αλλά δεν μπορώ μέσω BlackBerry World. Το περίεργο είναι ότι από τότε που μπήκαν τα Capital Controls πάλι δεν μπορούσα να αγοράσω κάτι άλλα πότε δεν έπαιρνα τέτοιο Email από Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω μια αγορά μέσω Blackberry World και τρώω άκυρο και μετά που στέλνει email η Paypal με τίτλο "You've signed up for preapproved payments plan". Γνωρίζει κανείς τι σημαίνει αυτό;

 

Με PayPal κατάφερα και αγόρασα δύο εφαρμογές μέσω Play αλλά δεν μπορώ μέσω BlackBerry World. Το περίεργο είναι ότι από τότε που μπήκαν τα Capital Controls πάλι δεν μπορούσα να αγοράσω κάτι άλλα πότε δεν έπαιρνα τέτοιο Email από Paypal.

 

Αυτό δείχνει οτι έχεις δεχτεί κάποια συνδρομή σε κάποια υπηρεσία.Μπορείς να το απενεργοποιήσεις εάν μπείς στο λογαριασμό σου.Δέν θυμάμαι που ακριβώς αλλά εάν το ψάξεις στο google σίγουρα θα βρείς άκρη.

Edited by lilikos
Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα. Δεν ζηταει κάτι απλά ενημερώνει.

 

Sorry για αυτά που είχα γράψει πρίν.Σημείωσε λάθος.Έχω τροποποιήσει το προηγούμενο post.

 

Τσέκαρε εδώ:https://www.paypal.com/us/webapps/helpcenter/helphub/article/?solutionId=FAQ1916&topicID=&m=ARA

Edited by lilikos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δείχνει οτι έχεις δεχτεί κάποια συνδρομή σε κάποια υπηρεσία.Μπορείς να το απενεργοποιήσεις εάν μπείς στο λογαριασμό σου.Δέν θυμάμαι που ακριβώς αλλά εάν το ψάξεις στο google σίγουρα θα βρείς άκρη.

 

Sorry για αυτά που είχα γράψει πρίν.Σημείωσε λάθος.Έχω τροποποιήσει το προηγούμενο post.

 

Τσέκαρε εδώ:https://www.paypal.com/us/webapps/helpcenter/helphub/article/?solutionId=FAQ1916&topicID=&m=ARA

 

Έχω βρει πως μπορώ να κάνω cancel απλά η απορία μου είναι γιατί το κάνει σε κάθε εφαρμογή που πάω να αγοράσω

Edited by sakissalonika
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ολοκλήρωσα πληρωμή σε Cloud - Service υπηρεσία μέσω Mastercard Debit της Εθνικής....μικρό το ποσό βέβαια, μόλις 1.02€, αλλά πριν δεν μπορούσα να πληρώσω.
Link to comment
Share on other sites

Εγω επελεξα goods. Οταν λαβεις το email δεν χρειαζεται εγγραφη, στο email εχει link pay now το οποιο σε μεταφερει στην πλατφορμα του paypal. Βαζεις τα στοιχεια της καρτας σου και επιβεβαιωνεις την συναλλαγη. Εχουν αναφερθει συναλλαγες με επιτυχια απο πολλες τραπεζες και διαφορες καρτες, ειτε prepaid ειτε mastercard, το ζητημα ειναι αν θα γινει η συναλλαγη, εμενα εγινε μια φορα και απο τοτε οσες φορες προσπαθησα τζιφος.

 

Μεσω υπολογιστη εκανες τη διαδικασια;

Γιατι σε tablet δεν μπορεσα να το παρακαμψω..

Θα το ξαναπροσπαθησω παντως! Ευχαριστω!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

:!:ΤΕΛΟΣ τα Capital Controls για τις πιστωτικές κάρτες http://www.makeleio.gr/?p=415010 :!:

έεεεπ....με πρόλαβε ο από πάνω.....

Πολύ έγκυρη σελίδα!!!! Προσωπικά δοκιμασα σήμερα αγορές και ebay-paypal και κάρτα σε aliexpress και έφαγα πόρτα! Στο banggood όμως πέρασε κανονικά η αγορά που έκανα!

Link to comment
Share on other sites

Μεσω υπολογιστη εκανες τη διαδικασια;

Γιατι σε tablet δεν μπορεσα να το παρακαμψω..

Θα το ξαναπροσπαθησω παντως! Ευχαριστω!

Μέσω υπολογιστή το κατάφερα μια φορά χτες. Σήμερα και εγώ που προσπάθησα με την ίδια κάρτα δεν γινόταν.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγει επισημη ειδηση απο την ιδια την paypal, καθε μερα τα ιδια και τα ιδια θα λεμε. Μια θα μπορεις, μια δεν θα μπορεις. Τιποτα το καινουργιο και διαφορετικο.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά αν έχω στο balance μπορώ να παραγγείλω κανονικά?

 

Ρε φιλε, διαβασε και λιγο πισω.

Ναι μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε, διαβασε και λιγο πισω.

Ναι μπορεις.

 

όταν αγοράζω απο ένα κινέζικο μαγαζί ενα προιόν, στην τιμή όταν αγοράζω με balance προσθέτεται επιπλέον 3-5€ όταν αγοράζω με κάρτα μέσω paypal που χρεώνει η τράπεζα?

Edited by Xasta11
Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

Aν τo balance σου είναι σε διαφορετικό νόμισμα (π.χ. ευρώ) από αυτό που είναι το προϊόν (π.χ. δολάρια), υπάρχει ένα (+)4-5% στην ισοτιμία με την οποία κάνει μετατροπή νομίσματος το παυπαλ σε σχέση με την ισοτιμία-μετατροπή που θα έκανε η τράπεζα σου αν πλήρωνες με την κάρτα (σε αυτή την περίπτωση -σε νορμάλ συνθήκες, όταν θα δουλευουν πάλι οι κάρτες- υπάρχει ρύθμιση να βάλεις να επιλέγει την κάρτα για πληρωμή κι όχι το balance).

 

Αν έχεις το ίδιο νόμισμα, δλδ π.χ. έχεις στο balance ευρώ και κάνεις αγορά σε ευρώ, δεν υπάρχει μετατροπή νομίσματος και άρα πληρώνεις ακριβώς αυτό που δείχνει το προϊόν (σε αυτή την περίπτωση γλυτώνεις και την όποια προμήθεια θα χρέωνε η τράπεζα αν πλήρωνες από κάρτα).

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Α ρε γατάκια paypalάδες... Ο Ελληνάρας βρήκε τον τρόπο.

Μόλις έκανα το κολπάκι με το δεύτερο email, πίστωσα το λογαριασμό μου στο Paypal και έκανα και την πρώτη μου αγορά απο ebay.

Μπράβο σε αυτόν που το σκέφτηκε.

Μακάρι να βρεθεί κάτι και για το aliexpress.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...