Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5630 XpressMusic


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει ακουστεί τπτ για το πότε θα είναι διαθέσιμη κάποια αναβάθμιση του firmware; Το δικό μου τρώει πολλά κολλήματα ή restart, ακόμα και χωρίς να κάνω κάτι περίπλοκο. Προχτές πχ, άκουγα μουσική στο δρόμο και, χωρίς να πατήσω τπτ, στη μέση του κομματιού τραβάει restart... Και μετά όταν πάει να ξανανοίξει κολλάει και πρέπει να το αφήσω χωρίς μπαταρία για λίγη ώρα...

 

Επίσης μου είχανε πει από τη Nokia οτι όταν βγει η νέα έκδοση θα έχει επιτέλους μέσα το πρόγραμμα για να μπορεί να δεχτεί τους χάρτες. Θα με βόλευε να σταματήσω να τυπώνω χάρτες από τον υπολογιστή κάθε φορά....

 

 

Να πω επίσης οτι το δικό μου (με αρκετά χαμηλή χρήση, σκόρπια καμιά κλήση ή κανένα μήνυμα και μισή ώρα μουσική κάθε πρωί) κρατάει γύρω στις 3-4 (ίσως και 5) μέρες. Και είμαι σε περιοχή με πολύ χαμηλό σήμα, οπότε λογικά ζορίζεται περισσότερο... Να πω (μη έχοντας βέβαια προηγούμενη εμπειρία με 3G) οτι πιάνει αρκετά καλά. Με το SE W810i που είχα πριν μετά βίας μπορούσα να στείλω ένα μήνυμα στην περιοχή που είμαι (είμαι πολύ κοντά στις κεραίες του Υμμητού, στη νεκρή περιοχή ουσιαστικά...) και τώρα μπορώ ακόμα και να μιλήσω, σχεδόν άνετα...

 

Σχετικά με την ακτινοβολία, όπως έγραψα και πριν μερικές βδομάδες, πιστεύω οτι δεν υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα, επειδή την κεραία την έχει στο κάτω μέρος, πολλαπλασιάζοντας την απόσταση από τον εγκέφαλο. Και οι μετρήσεις γίνονται με την κεραία στο κοντινότερο δυνατό σημείο... Πάντως ομολογώ οτι πήρα θήκη για τη ζώνη γιατί το φοβήθηκα να συνεχίσω να το έχω στην πλαϊνή τσέπη...

Keep on rocking in the dream world!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 378
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Διαθέσιμη ΟTA η έκδοση 12.020 13.8.09

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει το ΟΤΑ;

 

Το nokia software updater δεν βρίσκει κάτι... Έχω την έκδοση της 22 Ιουνίου.

Keep on rocking in the dream world!
Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει το ΟΤΑ;

 

Το nokia software updater δεν βρίσκει κάτι... Έχω την έκδοση της 22 Ιουνίου.

 

Over The Air. Κατ ευθείαν από το κινητό. Όχι μέσω PC.

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα κι εγώ εγκατάσταση της νέας έκδοσης απο wifi. Όλα δείχνουν να λειτουργούν ok. Ξέρουμε τί διορθώνει;

 

Από σήμερα κάτοχος του κινητού και απαυξάνω την απορία του φίλου

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το έκανα κι εγώ μέσω γουίφι... Αλλά:

1. Μετά το (απαιτούμενο) update που έκανα σήμερα στο Nokia software updater, το πρόγραμμα δεν ξεκινάει γιατί λέει οτι δεν υποστηρίζει το λειτουργικό που έχω (έχω την RC έκδοση των Windows 7) ενώ πριν ήταν όλα μια χαρά....

2. Και πάλι δεν υπάρχει η εφαρμογή για να δέχεται τους χάρτες το κινητό...

 

Μου φαίνεται περίεργο πάντως το να μην διατίθεται ταυτόχρονα κάποια έκδοση για αναβάθμιση και μέσω WiFi όπως και μέσω PC...

Keep on rocking in the dream world!
Link to comment
Share on other sites

για οσους εχουν απορια τι διορθωθηκε αναφερω οτι πλεον μπορεις να γραψεις ελληνικα χωρις ορθογραφο ενω με την προηγουμενη ηταν αδυνατο ,αυτα απο μενα ,ν

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάσταση που στην οθόνη εμφανίζεται μόνο η ώρα και η ημερομηνία ( κλειδωμένο πληκτρολόγιο και κατάσταση αναμονής) τι κάνω για να φωτίσω απλά την οθόνη και να δω την ώρα, και οχι να εμφανιστεί η βασική οθόνη με το contacts bar και τα σχετικά?
Link to comment
Share on other sites

ρε παδια εμενα μπαινω μεσω wifi για να εγκαταστησω το νεο λογισμικο και μου λεει οτι δεν υπαρχει καινουργιο.η εκδοση που εχω ειναι 12,020...πειτε μου εαν ξερετε τι να κανω....
Link to comment
Share on other sites

Σε κατάσταση που στην οθόνη εμφανίζεται μόνο η ώρα και η ημερομηνία ( κλειδωμένο πληκτρολόγιο και κατάσταση αναμονής) τι κάνω για να φωτίσω απλά την οθόνη και να δω την ώρα, και οχι να εμφανιστεί η βασική οθόνη με το contacts bar και τα σχετικά?

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Πατώντας οποιοδήποτε πλήκτρο σε πετάει αυτόματα στην οθόνη αναμονής.

 

 

ρε παδια εμενα μπαινω μεσω wifi για να εγκαταστησω το νεο λογισμικο και μου λεει οτι δεν υπαρχει καινουργιο.η εκδοση που εχω ειναι 12,020...πειτε μου εαν ξερετε τι να κανω....

Έριξες καμία ματιά στα προηγούμενα...;:rolleyes:

Πως να σου βγάλει διαθέσιμη νεότερη τη στιγμή που έχεις ήδη τη τελευταία έκδοση!

 

Latest available software for Nokia 5630 XpressMusic, product code 0564087

Version: 012.020

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

σορρυ παιδια...νομιζα οτι ι ημερομηνια ειναι το λογισμικο....εγω παντως να ξερετε το περασα απο το πσ...
Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε 3 μέρες που το έχω, ήδη κόλλησε 3 φορές το κινητό, και χρειάστηκε να βγάλω τη μπαταρία για να επανέρθει.
Link to comment
Share on other sites

γεια..

νέος στα nokia κινητά και εχω μερικες ερωτήσεις..

1)μπορω να αλλάζω με καποιο συνδυασμό πλήκτρων την γλώσσα γραφής ειτε όταν ειμαι στα μηνύματα είτε οταν είμαι στον κατάλογο ονομάτων ή πχ: με το παρατεταμένο πάτημα της δίεσης όπως γίνεται στα se??

2)δεν θελω να προβλέπεται τι παω γραψω οταν εχω ενεργοποιημένο το τ9 δλδ αμα πατήσω τα πλήκτρα 5 κ 2 θελω να εμφανίζονται ολοι οι πιθανοι συνδυασμοί λα κα, κβ, κτλ.. και οχι ολόκληρες λέξεις.

3) γίνεται να γραφω κεφαλαία στα μην και πως?

thnx!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το έκανα κι εγώ μέσω γουίφι... Αλλά:

1. Μετά το (απαιτούμενο) update που έκανα σήμερα στο Nokia software updater, το πρόγραμμα δεν ξεκινάει γιατί λέει οτι δεν υποστηρίζει το λειτουργικό που έχω (έχω την RC έκδοση των Windows 7) ενώ πριν ήταν όλα μια χαρά....

 

Και εγώ το ίδιο θέμα είχα με τα windows 7 και τον updater αλλα του πεις να τρέξει το προγραμμα σε compatibillity mode δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

γεια..

νέος στα nokia κινητά και εχω μερικες ερωτήσεις..

1)μπορω να αλλάζω με καποιο συνδυασμό πλήκτρων την γλώσσα γραφής ειτε όταν ειμαι στα μηνύματα είτε οταν είμαι στον κατάλογο ονομάτων ή πχ: με το παρατεταμένο πάτημα της δίεσης όπως γίνεται στα se??

2)δεν θελω να προβλέπεται τι παω γραψω οταν εχω ενεργοποιημένο το τ9 δλδ αμα πατήσω τα πλήκτρα 5 κ 2 θελω να εμφανίζονται ολοι οι πιθανοι συνδυασμοί λα κα, κβ, κτλ.. και οχι ολόκληρες λέξεις.

3) γίνεται να γραφω κεφαλαία στα μην και πως?

thnx!

1.Με συνδυασμό δεν γίνεται. Πατάς αστεράκι και αλλαγή γλώσσας.

2.Ούτε αυτό γίνεται. Την στιγμή που γράφεις την λέξη, ανάλογα με το πόσους χαρακτήρες έχεις γράψει, πατώντας το αστεράκι πας σε όλους τους πιθανούς συνδυασμούς.

3.Καταρχήν πας στα Μηνύματα-Ρυθμίσεις-Σύντομο μήνυμα-Κωδικοποίηση-Περιορισμένη υποστήριξη.

Αφού κάνεις αυτή την ρύθμιση, δεν έχει σημασία αν γράφεις κεφαλαία ή μικρά, όλα πάνε κεφαλαία στον παραλήπτη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα τελευταία μου έχει κολλήσει και μάλιστα την ώρα που μιλάω... Και πρέπει να βγάλω για λίγη ώρα τη μπαταρία. Καταντάει εκνευριστικό... Καλά όλα τα extra που μπορούν να κάνουν τα σύγχρονα κινητά. Αλλά άμα κολλάνε όταν παίρνεις τηλέφωνο... Τι να πω...

 

Αυτό με το compatibility mode δεν το σκέφτηκα και το έχω κάνει ήδη σε τόσα για να δουλέψουν... :-P

 

(offtopic, αλλά επί τη ευκαιρία: άμα θέλετε να σας βγαίνει το εικονίδιο του msn messenger όπως ήταν παλιά, απλώς βάλτε τον να τρέχει σε compatibility mode σε Vista...)

Keep on rocking in the dream world!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σκεφτομαι να αγορασω κι εγω το συγκεκριμενο (θα το συνδεω με ενα iPod Touch που εχω ετσι ωστε να εχω internet εκει).

Επειδη μαλλον θα το παραγγειλω online απο το Πλαισιο, ξερουμε αν αυτα που φερνει το Πλαισιο ειναι παραεισαγωγης η οχι ?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία φέρνει και παρά-εισαγωγής συσκευές. Καλό θα ήταν να πας από κοντά και να το κοιτάξεις αν είναι ή όχι παρά-εισαγωγής. Διάβασε και το Περί παράλληλων εισαγωγών... για να δεις και πως τα ξεχωρίζεις.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...