Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5630 XpressMusic


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα τελευταία φέρνει και παρά-εισαγωγής συσκευές. Καλό θα ήταν να πας από κοντά και να το κοιτάξεις αν είναι ή όχι παρά-εισαγωγής. Διάβασε και το Περί παράλληλων εισαγωγών... για να δεις και πως τα ξεχωρίζεις.

 

Χμμμ, ναι, ξερω να τα..."ξεχωριζω" απλα αν το παραγγειλω απο internet, δεν θα μπορω να το δω.

Ισως ειναι καλυτερα να παω, οπως λες κι εσυ, απο εκει και να το δω πριν το παρω.

 

Α, κατι αλλο: Μιας και, οπως ειπα πιο πριν, θα το χρησιμοποιησω ουσιαστικα σαν internet gateway για ενα iPod Touch, αρα και θα μ'ενδιαφερει να μπορω να κανω firmware upgrade (για τυχον bug fixes σε WiFi/3G).

Αν ειναι παραεισαγωγης, θα μπορω να κανω upgrade εστω μεσω FOTA, ετσι δεν ειναι ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 378
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τα παρά-εισαγωγής έχουν επιπτώσεις στο ότι χάνεις τα Ελληνικά όταν κάνεις αναβάθμιση μέσω NSU, αν κάνεις μέσω FOTA δεν χάνεις τα Ελληνικά. Εξάλλου αναφέρεται και στο link που σου έδωσα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Τα παρά-εισαγωγής έχουν επιπτώσεις στο ότι χάνεις τα Ελληνικά όταν κάνεις αναβάθμιση μέσω NSU, αν κάνεις μέσω FOTA δεν χάνεις τα Ελληνικά. Εξάλλου αναφέρεται και στο link που σου έδωσα.

 

Σ'ευχαριστω, το διαβασα. Απλα εχω ενα αλλο τηλ. παραεισαγωγης και ποτε δεν βρισκει νεο firmware μεσω FOTA παρ'ολο που αυτο (το νεο firmware) εχει βγει αρκετο καιρο πριν.

Τεσπα, απ'οτι μπορω να καταλαβω, δεν ειναι και σημαντικο προβλημα αυτο με την παραεισαγωγη.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση; Την λειτουργία δικτύου πού την έχετε; στην διπλή λειτουργία; λειτουργία GSM ή λειτουργία UMTS ; Εγώ το έχω λειτουργία GSM και έχω την αίσθηση ότι η μπαταρία κρατάει περισσότερο. Ισχύει; Video κλήση δεν κάνω!
-Δημήτρης-
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ισχύει. Έχει πάντα καλύτερο σήμα και δεν είναι σε διαρκή αναζήτηση δικτύου με την μεγαλύτερη ταχύτητα.
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να βρω κάπου αυτοκόλλητο προστασίας για την οθόνη?

 

Επίσης, με δεδομένο ότι είναι μικρή η οθόνη για περιήγηση στο ίντερνετ, γίνεται το κινητό να είναι μόνο ως modem και να πηγαίνει η εικόνα π.χ. σε κάποια άλλη οθόνη (TV,PC κλπ) ?

:polarbear:
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, με δεδομένο ότι είναι μικρή η οθόνη για περιήγηση στο ίντερνετ, γίνεται το κινητό να είναι μόνο ως modem και να πηγαίνει η εικόνα π.χ. σε κάποια άλλη οθόνη (TV,PC κλπ) ?

 

Αν ειναι για συσκευες οπως pc/ipod touch κτλ, μπροεις να χρησιμοποιησεις αυτο εδω http://www.joiku.com/?action=products&mode=showCategory&category_id=2 και να χρησιμοποιεις τη συνδεση που εχεις στο κινητο (3G ή απλο gprs) απο την αλλη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα με bluetooth απευθείας μεταφορά των επαφών από το Nokia 6230i στο 5630 και κάποια γράμματα έχουν αντικατασταθεί με τετραγωνάκια [] .

Αναγκάστικα να διορθώσω μία προς μία όλες τις επαφές (600) αλλά σήμερα που έκανα συγχρονισμό των 2 συσκευών, πάλι εμφανιστήκανε τα τετραγωνάκια... :(

 

Υπάρχει τρόπος να επαναφέρω τις διορθωμένες επαφές στο 5630?

 

Τι λύσεις έχω?

:polarbear:
Link to comment
Share on other sites

Το αποφασισα και αυριο το πρωι θα το παρω απο το nokia shop, στο Συνταγμα. Παντως, (νομιζω εχει ηδη ρωτησει καποιος εδω) ) η μπαταρια BL-5CT (1050mah) ειναι συμβατη με το τηλεφωνο και μιας και εχω ηδη μια, πιστευω να δινει ακομα καλυτερους χρονους απο την 860mah που ερχεται μαζι με το τηλεφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι επιβεβαιωμενο απο τη νοκια για τη συμβατοτητα της μπαταριας που λες, η θα κανουμε καμια πατατα και θα το τρεχουμε στο service? Αν ειναι που μπορω να βρω μια τετοια μπαταρια; Δεν εχω παραπονο, με τη χρηση που κανω μπορει να μου βγαλει 3ημερο, αλλα δεν θα με χαλαγε και μια παραπανω μερα!;)
Link to comment
Share on other sites

Ειναι επιβεβαιωμενο απο τη νοκια για τη συμβατοτητα της μπαταριας που λες, η θα κανουμε καμια πατατα και θα το τρεχουμε στο service? Αν ειναι που μπορω να βρω μια τετοια μπαταρια; Δεν εχω παραπονο, με τη χρηση που κανω μπορει να μου βγαλει 3ημερο, αλλα δεν θα με χαλαγε και μια παραπανω μερα!;)

 

Ειχα δει σε πολλλα eshops (π.χ. http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003874) οτι ειναι compatible με το 5630.

Το τηλ. το πηρα το πρωι και πριν λιγο αρχισα να το "μονταρω" (προγραμματα, settings, ρυθμισεις κτλ κτλ). Η BL-5CT ειναι ελαχιστα πιο παχια (σε υψος, οπως την τοποθετεις μεσα στο τηλεφωνο) και η πρωτη προσπαθεια μου να κλεισω το καπακι ηταν ανεπιτυχης. Μπορει να κλεινει οντως αλλα επειδη βιαζομουν, φοβηθηκα μην κανω καμμια ζημια δεν το ξαναπροσπαθησα.

Θα το ξαναδω ομως γιατι 200 mah παραπανω ισως δινουν οντως και μια μερα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λόγο να βάλετε άλλη μπαταρία όταν μάλιστα δεν υφίσταται πρόβλημα αυτονομίας στο 5630;

ειλικρινά δεν σας καταλαβαίνω...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

για ποιο λόγο να βάλετε άλλη μπαταρία όταν μάλιστα δεν υφίσταται πρόβλημα αυτονομίας στο 5630;

ειλικρινά δεν σας καταλαβαίνω...

 

Γιατι εγω π.χ. θα το χρησιμοποιω "μοιραζοντας" τη 3G συνδεση του σε ενα iPod Touch (μεσω WiFi) και αυτο σε μονιμη βαση οποτε οσο παραπανω τοσο καλυτερα...

Τεσπα, μπορει και να εχεις δικιο, οποτε θα δω πως θα τα παει και βλεπω.

 

Α, οταν το συνδεω στο pc μεσω usb, αυτο ξεκιναει και φορτιζει. Υπαρχει τροπος να το απενεργοποιησω αυτο ??

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την απορια ειχα κι εγω, γιατι στο 6303 που περασε απο τα χερια μου δεν φορτιζε κατα τη συνδεση με usb. Προσωπικα δεν με πειραζει, αρκει το συχνο μπες-βγες να μη δημιουργει προβλημα στην μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

Κάπου πήρε το αφτί μου για ένα κωδικό που πατάς στα Nokia όταν σου τελειώνει η μπαταρία και σου δίνει αρκετή διάρκεια ακόμα, απλώς μετά χρειάζεται πολύ περισσότερη ώρα φόρτισης. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Keep on rocking in the dream world!
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα διαβασει και εγω καπου στο forum αλλα θυμαμαι οταν το ειχα δοκιμασει στο 5610 δεν ειχε πιασει. Δεν θυμαμαι καν ποιος ειναι αυτος ο κωδικος. Αν καποιος ξερει περισσοτερα και του εχει δουλεψει ας μας διαφωτισει...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Μην ψάχνετε άδικα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Λιγες (μιας και το πηρα μολις χθες) εντυπωσεις απο το τηλεφωνο:

 

- Ειναι *εκπληκτικα* γρηγορο, δεν εχω ξαναδουλεψει κινητο με τετοια ταχυτητα.

- Εκανα update μια χαρα απο NSU, στη 12.020.

- Το JoikuSpot δουλευει αψογα και "φερνει" τη 3G συνδεση στο iPod Touch μου.

 

Ελπιζω μονο να ειναι, γενικα, σταθερο σαν τηλεφωνο και να μην εχω προβληματα.

 

A, και να μη ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος οταν μαυριζει η οθονη να φαινονται τυχον ληφθεντα sms ή κλησεις, ε ??

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε στις ρυθμίσεις να δεις μήπως υπάρχει επιλογή να αναβοσβήνει έντονα το κεντρικό πλήκτρο όταν έχεις αναπάντητη ή μήνυμα. Αν δεν έχει τέτοια ρύθμιση μπορείς να δοκιμάσεις την εφαρμογή Best Reminder.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε στις ρυθμίσεις να δεις μήπως υπάρχει επιλογή να αναβοσβήνει έντονα το κεντρικό πλήκτρο όταν έχεις αναπάντητη ή μήνυμα. Αν δεν έχει τέτοια ρύθμιση μπορείς να δοκιμάσεις την εφαρμογή Best Reminder.

 

Χμμμ..εχει μια επιλογη "Φωτισμ. Ειδοπ." στις Προσωπικες Ρυθμισεις που μαλλον ειναι αυτο που λες. Το δοκιμασα στο On αλλα δε βλεπω να φωτιζει καποιο πληκτρο σε περιπτωση που π.χ. παρεις καποιο sms και δεν το δεις εκεινη την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ..εχει μια επιλογη "Φωτισμ. Ειδοπ." στις Προσωπικες Ρυθμισεις που μαλλον ειναι αυτο που λες. Το δοκιμασα στο On αλλα δε βλεπω να φωτιζει καποιο πληκτρο σε περιπτωση που π.χ. παρεις καποιο sms και δεν το δεις εκεινη την ωρα.

Εχει ενα πολυ μικρο λαμπακι στο πισω μερος, ακριβως πανω απο το διπλο led, που αναβοσβηνει με μπλε χρωμα μολις μαυρισει η οθονη και εχεις ατσεκαριστη εισερχομενη κληση η αδιαβαστο μηνυμα. Οποτε εχεις φωτεινη ενδειξη μονο αν το τηλεφωνο βρισκεται σε θεση "προυμητα".

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μόνο αυτό το ledακι έχει για να σε ειδοποιεί? Το κεντρικό πλήκτρο δεν αναβοσβήνει όπως γίνεται σε άλλες συσκευές της nokia?

Πολύ κουλό και άβολο πιστεύω.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

@zedzeus:

Σ'ευχαριστω! Λιγο περιεργη θεση εχει αυτο το led αλλα τι να κανουμε...Δουλευει κι ετσι!

 

Δηλαδή μόνο αυτό το ledακι έχει για να σε ειδοποιεί? Το κεντρικό πλήκτρο δεν αναβοσβήνει όπως γίνεται σε άλλες συσκευές της nokia?

Πολύ κουλό και άβολο πιστεύω.

 

Ναι οντως δεν υπαρχει. Σε Series 40 υπαρχει αυτο που λες παντως (με το κεντρικο πληκτρο).

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λειτουργία υπάρχει πια και στα τελευταία symbian και αναβοσβήνει το κεντρικό πλήκτρο αλλά για κάποιο λόγο το άλλαξαν στο 5630.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...