Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ δεν βγάζω άκρη με το πρόγραμμα. Το άνοιξα και ζήτησε σύνδεση στο δίκτυο (ζητάει συνέχεια και δεν ξέρω γιατί), συνδέθηκα και το είχα πολύ ώρα για να βρει το στίγμα μου αλλά δεν... Πρέπει να είμαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ για να βρει την θέση μου; Για να έχω φωνητικές οδηγίες χρειάζεται πάλι να είμαι συνδεδεμένος; Ρωτάω γιατί συνέχεια μου ζητάει σύνδεση. Επίσης, τι ρυθμίσεις χρειάζεται; Για παράδειγμα το διαδύκτιο πρέπει να είναι ενεργοποιημένο ή όχι; Στην πλοήγηση πρέπει να δώσω αρχική τοποθεσία; Τους δορυφόρους από που τους βλέπουμε ώστε να δω πόσοι κλείδωσαν; Το κουμπί της πυξίδας είναι εντελώς νεκρό. Το πατάω και δεν κάνει τίποτα. Σε τι βοηθάει; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τις φωνητικές οδηγίες τις κατεβάζεις μια φορά.Για τα υπόλοιπα ρίξε μια ματιά στο FAQ της πρώτης σελίδας:GPS, A-GPS, Nokia Maps/OVI Maps και η πρώτη χρήση

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα.:) Το διαδίκτυο να το έχω ενεργοποιημένο; Επίσης στο faq λέει ''για να πλοηγηθεί κανείς δηλαδή, να ορίσει ένα σημείο προορισμού και να μεταβεί σε αυτό με τη βοήθεια φωνητικών οδηγιών θα χρειαστεί να πληρώσει την αντίστοιχη άδεια πλοήγησης.'' Αυτό δεν ισχύει, έτσι δεν είναι; Δωρεάν δεν είναι η πλοήγηση; Μήπως πρέπει να αλλάξει γιατί μπερδεύει μερικούς, όπως μπέρδεψε και μένα;
Link to comment
Share on other sites

Μη διαβάζετε μισά τα ποστ ρε παιδιά...

Λέει επίσης:

Update 21/1/2010:

Από την έκδοση OVI Maps 3.03 η πλοήγηση καθίσταται εντελώς δωρεάν. Πλέον δεν χρειάζεται η απόκτηση άδειας πλοήγησης. Ωστόσο η έκδοση αυτή του προγράμματος δεν είναι διαθέσιμη για όλες τις συσκευές ακόμη.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που το ανοίγουμε για να το χρησιμοποιήσουμε, πρέπει να αναζητάμε την θέση μας; Επίσης, πως καταλαβαίνω ότι την βρήκε; Το κόκκινο κουμπάκι αναβοσβήνει μέχρι να με βρει και όταν με βρίσκει σταματάει να αναβοσβήνει αλλά μένει κόκκινο. Σήμερα μάλιστα έδειχνε το στίγμα μου μέσα στη θάλασσα!:lol: Και τέλος, η πυξίδα (λέω για το κουμπάκι που έχει ένα κύκλο και ένα βελάκι) σε τι ακριβώς χρησιμεύει; Την πατάω και είναι εντελός νεκρ΄το κουμπί, δεν κάνει τίποτα.:what:
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, το εικονάκι αυτό απλά χρησιμεύει για να δείχνει κάποια κατεύθυνση.

Δεν κάνει κάτι άμα το πατάς.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η "πυξίδα" έχει σχέση με τον τρόπο προβολής του χάρτη κατά την επισκόπηση κίνησης (όχι κατά την πλοήγηση). Το Ovi Maps 3 σε κινητά αφής όπως το 5800 ή το Χ6 δεν υποστηρίζει ευθυγράμμιση με τη διαδρομή, άρα η πυξίδα δεν έχει λόγο ύπαρξης.
Link to comment
Share on other sites

στην έκδοση 3.04 (X6) στις ρυθμίσεις έχει κάτι για "Ενημέρωση πληροφοριών κίνησης"

 

το έχει δει κανείς? δουλεύει αυτό Ελλάδα?

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

στην έκδοση 3.04 (X6) στις ρυθμίσεις έχει κάτι για "Ενημέρωση πληροφοριών κίνησης"

 

το έχει δει κανείς? δουλεύει αυτό Ελλάδα?

 

ΟΧΙ.Μόνο το destinator ξεκίνησε πρόσφατα κάτι τέτοιο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ.Μόνο το destinator ξεκίνησε πρόσφατα κάτι τέτοιο.

 

ναι το ξέρω για την MLS.. αλλά επίσης ξέρω πως όλοι αγοράζουν τα δεδομένα κίνησης από μια εταιρεία η οποία τα αγοράζει από το υπουργείο Συγκοινωνιών.. έλεγα μπας και η Nokia μας λυπήθηκε..

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω την εξής κατάσταση:

 

Θέλω να κάνω την αναβάθμιση των χαρτών (μέσω Ovi Suite), αλλά σταματά στη μέση με μήνυμα ότι δεν επαρκεί ο χώρος στο C: (χάρτες 8,9ΜΒ, διαθέσιμη μνήμη 19,9ΜΒ). Εχω ήδη μεταφέρει ό,τι αρχεία μπορούσα να βρω από το C: στην κάρτα μνήμης, και πάλι στη διαχείριση μνήμης βγάζει 35ΜΒ "άλλα αρχεία". Πώς μπορώ να βρω τι αφορούν αυτά και να τα μεταφέρω? Ή μήπως αφορούν το λογισμικό/λειτουργικό σύστημα και δεν μπορούν να αφαιρεθούν από το C:?

 

Ευχαριστώ!

Κλειστόν μέχρι νεωτέρας.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω την εξής κατάσταση:

 

Θέλω να κάνω την αναβάθμιση των χαρτών (μέσω Ovi Suite), αλλά σταματά στη μέση με μήνυμα ότι δεν επαρκεί ο χώρος στο C: (χάρτες 8,9ΜΒ, διαθέσιμη μνήμη 19,9ΜΒ). Εχω ήδη μεταφέρει ό,τι αρχεία μπορούσα να βρω από το C: στην κάρτα μνήμης, και πάλι στη διαχείριση μνήμης βγάζει 35ΜΒ "άλλα αρχεία". Πώς μπορώ να βρω τι αφορούν αυτά και να τα μεταφέρω? Ή μήπως αφορούν το λογισμικό/λειτουργικό σύστημα και δεν μπορούν να αφαιρεθούν από το C:?

 

Ευχαριστώ!

 

δεν θα ηταν προτιμοτερο να περασεις τους χαρτες στη καρτα μνημης?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα, αλλά το Ovi Suite δε μου αφήνει το περιθώριο επιλογής.

 

Γενικά όλα τα αρχεία μου τα κρατώ στην κάρτα μνήμης.

Κλειστόν μέχρι νεωτέρας.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, δες από τις ρυθμίσεις του OVI MAPS ότι έχεις επιλέξει την κάρτα μνήμης για να σώζονται οι χάρτες.

Όχι 30mb, θες τουλάχιστον 65 για τον χάρτη της Ελλάδος.

Edited by Itchrist86

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα θερμη παρακληση απο τους διαχειριστες να αφησουν το μηνυμα μου σε αυτο το topic εστω κι' αν ακομα θεωρησουν οτι ειναι εκτος γιατι πρεπη κατα την γνωμη μου να ενημερωθουν ολοι λογω εθνικης συνειδησης γιατι στους χαλεπους καιρους που ζουμε θα ξεχασουμε και τα αυτονοητα, αυτα με τον προλογο. Σημερα λοιπον επρεπε να παω στο αεροδρομιο Ελευθεριος Βενιζελος και ειπα να μια καλη ευκαιρια να τσεκαρω το ovi maps πληκτρολογω λοιπον στην αναζητηση του εν λογω προγραμματος την λεξη Αεροδρομιο (αυτολεξεί) εκπληξη 1η στα αποτελεσματα ηταν τα μισα απο αυτα στα τουρκικα πχ Atina Ucurleri η καπως ετσι τρωω το πρωτο σοκ αφου φτανω στο αεροδρομιο και τελειωσα με την υποχρεωση που ειχα λεω δεν ξανανοιγω το ovi maps μολις το ανοιγω λοιπον 2η εκπληξη το στιγμα μου στο αεροδρομιο στα τουρκικα 2ο σοκ, αφου συνηλθα λοιπον αρχισα να αναρωτιεμαι μας ξανακατελεβαν οι τουρκοι; η μηπως οι φινλανδοι μας θεωρουν προτεκτορατο των τουρκων η συνεχεια της οθωμανικης αυτοκρατοριας; σας προκαλω να το δοκιμασετε και εσεις συμforoumιτες κανοντας μια απλη αναζητηση ανοιγοντας το ovi maps, μηπως καποιος πρεπει να τραβηξει το αυτι των φινλανδων η εχουμε μαθει ολα πλεον να τα καταπινουμε γιατι εχει ξεχειλωσει ο τραχηλος μας και κατεβαινουν αμασητα θα ηθελα τα σχολια σας αδελφια, και παλι θα παρακαλεσω τους διαχειριστες να παραμεινει το μηνυμα εδω για τους λογους που προανεφερα εκτος και αν αυτα τα θεματα για αυτους δεν ειναι μειζονος σημασιας ευχαριστω εκ΄των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε Αερολιμένας...

Το Βενιζέλος το έχει ως "Κρατικός Αερολιμένας Αθηνών", αυτό δεν το είδες?

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως θα κανω στο 5800 μου τον χαρτη 3D??? Συγνωμη αν εχει απαντηθει ξανα αυτο το ερωτημα...
LG Nexus 5X 32GB - Android 7.0 Official Nougat
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Στην λειτουργια πεζου, η ευθυγραμμιση με τον βορρα που ακριβως εξυπηρετει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φόρτωση χαρτών

 

 

Το φόρτωμα των χαρτών καθώς και των φωνητικών οδηγιών γίνεται μέσω του προγράμματος Nokia Map Loader.

 

Για να αρχίσουμε τη διαδικασία θα πρέπει:

 

  • Να κατεβάσουμε το Map Loader από εδώ.
  • Να συνδέσουμε το κινητό με τον υπολογιστή μέσω του καλωδίου σε κατάσταση λειτουργίας "PC Suite".
  • Να τρέξουμε το MapLoader, εφόσον πρώτα το έχουμε εγκαταστήσει στον υπολογιστή.

Από το περιβάλλον του Map Loader κάνουμε κλικ στη καρτέλα "Maps", επιλέγουμε τον ή τους χάρτες που θέλουμε πατώντας στο εικονιδιάκι [+] δίπλα από κάθε επιλογή χάρτη.

 

Αυτομάτως εμφανίζεται η αντίστοιχη καταχώρηση και στη δεξιά στήλη "Selection".

 

Εφόσον προσθέσουμε στη λίστα τους χάρτες που επιθυμούμε να περάσουμε στο κινητό πατάμε το κουμπί "Download".

 

Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για τις φωνητικές οδηγίες επιλέγοντας την αντίστοιχη καρτέλα "Voices".

 

Σχετική εικόνα:

http://www.imageshack.gr/files/wn202o5noquzza87z752_thumb.png

 

 

------------------------------

By Itchrist86

καλησπέρα.

έκανα τα παραπανω βήματα, αλλά δεν μπορει να συνδεθει με το gps κάνει συνεχώς αναζητηση. Τι μπορει να φταίει?

Lenovo s650
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε κάποια εφαρμογή για διαχείριση των POIs του τηλεφώνου από το PC???

:innocent:

Εάν όχι, πως μπορώ να τα οργανώσω από το τηλέφωνο; ....ανά ομάδα όμως και όχι ένα ενά! :down:

Edited by Gprot
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να καταλαβουμε αν ενας χαρτης εχει ενημερωση? Επισης για να βαλω καποια ενημερωμενη εκδοση χαρτη μεσα στο κινητο πρεπει ουσιαστικα να ξανακατεβασω τον χαρτη απο την αρχη κ να το φορτωσω? Μπορει καπως το κινητο να ελεγχει μονο του για τις διαθεσιμες εκδοσεις χαρτων μεσω πχ του ovi suite ή του map loader?

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

επισης εγω θα ηθελα να ρωτησω ,εχω φορτωμενους καποιους χαρτες στο τηλ.,και καποια στιγμη αναρωτιεμαι τελικα ποιους ειχα φορτωσει,εχω φορτωμενο αυτον που χρειαζομαι για το ταξιδι που προεκυψε?μεχρι στιγμης δεν μπορεσα να το βρω στο τηλ.η΄μεσω της σουιτας.αυτο το ερωτημα σε αλλα προγραματα πλοηγησης δεν προκυπτει.ευχαριστω εκ των πρωτερων για καποιον που θα μπει στον κοπο αν απαντησει
Link to comment
Share on other sites

επισης εγω θα ηθελα να ρωτησω ,εχω φορτωμενους καποιους χαρτες στο τηλ.,και καποια στιγμη αναρωτιεμαι τελικα ποιους ειχα φορτωσει,εχω φορτωμενο αυτον που χρειαζομαι για το ταξιδι που προεκυψε?μεχρι στιγμης δεν μπορεσα να το βρω στο τηλ.η΄μεσω της σουιτας.αυτο το ερωτημα σε αλλα προγραματα πλοηγησης δεν προκυπτει.ευχαριστω εκ των πρωτερων για καποιον που θα μπει στον κοπο αν απαντησει

Οι χάρτες στο Ovi maps δεν χρειάζονται επιλογή για ενεργοποίηση.

Όσους χάρτες έχεις εγκαταστήσει μέσω του Maploader είναι σε ισχύ.

Μπορείς να το δεις με μια αναζήτηση διεύθυνσης της χώρας που έχεις περάσει.

Αν δεν ξέρεις τι χάρτη έχεις περάσει, μπορείς να κάνεις ένα delete όλων των data μέσω του maploader και μετά να τα ξαναπεράσεις όσα χρειάζεσαι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...