Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μηπως εχετε ακουσει για την ανακληση αυτοκινητων λογω κατασκευαστικου ελατωματος.σε λιγο διαστημα η nokia θα προβει στην ανω ενεργεια για ολους εμας τους κατοχους του 5800.

1.000.000 συσκευες πισω για αντικατασταση των πλαστικων καλυματων.μετα αναβαθμιση με νεο λογισμικο.με λιγη φαντασια μπορει να το πιστεψετε κιολας.μονο που μεχρι τοτε θα εχουν βγει καμποσα νεα μοντελα με καμποσα νεα προβληματα και ατελειες,και εμεις θα το εχουμε πεταξει σε καποιο ντουλαπι μαζι με τα προηγουμενα κινητα μας.και να παλι αγχος για να αποκτησουμε πρωτοι το τελευταιο δημιουργημα της εταιριας και να τρεχουμε στα επι μερους καταστηματα για να αποκτησουμε την καταπληκτικη νεα συσκευη που θα μας πασαρουν στην διαφημιση.αξιζει αραγε τον κοπο?

 

Και για ολους εμας που υπαρχει η γνωστη σχισμη ,δεν ειναι κατι σοβαρο.λιγο σφιξιμο θελουν τα καπακια.δεν γνωριζετε πως.δειτε εδω την λυση

 

Και κατι ακομα.οταν χειριζομαστε το κινητο μας δεν πινουμε ποτε μα ποτε σαμπανια.δειτε γιατι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υ.Γ. Η θηκη πως μπαινει,με την μερια με τις τρυπουλες πανω απο την οθονη η πανω απο την μπαταρια...? (δεν λεει πουθενα στις οδηγιες.... :P )

Υ.Γ. εχετε να μου προτεινετε καμια αλλη θηκουλα...? πιστευω πως το προβλημα της σκονης απο την σχισμη πολυ ευκολα θα το λυσουμε αν το βαλουμε σε θηκη....

Πρέπει οι τρυπούλες και το nokia να είναι από την πλευρά της οθόνης. Εγώ δεν έχω ψάξει γι άλλη θήκη με βολεύει κ αυτή που έχει μέσα στο κουτί.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει αναφερθεί πριν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα σε κάποια review/preview.

Πρόκειται για πρόβλημα hardware.

Να πας να στο αντικαταστήσουν άμεσα, εφόσον πληροίς τις απαιτήσεις οι οποίες είναι να μην έχεις ξεπεράσει τα 30 λεπτά σε κλήσεις και τις 7 ημέρες από την ημέρα αγοράς.

 

Δεν πρόλαβα να το χαρώ καθόλου, το μεσημέρι το αγόρασα το απόγευμα το πήγα για αντικατάσταση. Δυστυχώς, αν και δεν είχα κάνει καθόλου κλήσεις, ούτε είχα προσθέσει σχεδόν τίποτα στο κινητό (μόνο το google maps εγκατέστησα) μου είπε η υπάλληλος της Vodafone ότι θα γίνει αντικατάσταση αλλα πρέπει να σταλεί πρώτα στα κεντρικά της Nokia στην Αθήνα (είμαι Πάτρα). Οπότε θα περιμένω πάλι κάποιες μέρες. Αυτό με το εγκατεστημένο πρόγραμμα μου έκανε εντύπωση. Είπα στην κοπέλα οτι μπορούμε απλα να κάνουμε απεγκατάσταση να τελειώνει η υπόθεση και μου είπε ότι στα κεντρικά θα το καταλάβουν. (δεν το ήξερα να κάνω και κανα hard reset-format πριν ο ******ς.) Λέτε η κοπέλα να υπερέβαλλε? Έτσι μου έρχεται να πάρω αύριο στη Nokia να ρωτήσω αν στέκει αυτή η καθυστέρηση. Ανάθεμα, αν και είχα υπομονή μέχρι να το αγοράσω (περίμενα να γίνει δεκτή η φορητότητα αριθμού) τώρα που το έπιασα στα χέρια μου με έχει πιάσει ανυπομονησία... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα,και ναι εχει την σχισμη,αν και δεν μου φαινεται τοσο προβλημα να πω την αληθεια (αν θελει να μπει η σκονη μπορει και απο αλλου,δεν θα μπει απο την σχισμη),ειναι ουτως η αλλος εξαιρετικα μικρη η σχισμη,μοιαζει σαν να μην κουμπωνει το κλιπ (λετε να δοκιμασουμε να βαλουμε λιγη κολα....? [Σοβαρα ρωταω....?]),ακομα δεν το ανοιξα (θελει 10 ωρες φορτισει το $##!@@$!@) οποτε περισοτερες εντυπωσεις αυριο.....

 

 

Ποιος σου είπε να το φορτίσεις 10 ώρες? Don't do this!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις μπαταρίες είναι ένα μπερδεμένο θέμα. Αρχικά θέλει αποφόρτιση αλλά μετά; Απ ότι έμαθα μέχρι τώρα καλό είναι να αφήνουμε καμιά ωρίτσα μετά που θα φορτήσει πλήρως γιατί συνήθως την φορτίζει για κάτι λίγο.

Θέμα υπερφόρτισης δεν υπάρχει, μέσα στο κινητό υπάρχουν τα απαρέτητα κυκλώματα προστασίας από θερμότητα κλπ. Οι μπαταρίες λιθίου συνήθως χαλάνε από φόρτηση σε υψηλή θερμοκρασία και ζορίζοντε όταν πχ πέσει κάτι ελάχιστο και ο φορτιστής δόσει τάση να τη φορτίσει. Βέβεα απο το τελευτέο συνήθως θα δείτε τα αποτελέσματα μετά από αρκετό καιρό (μετά απο πολλά χρόνια) που ίσως και να το έχετε πετάξει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.αγορασα σημερα το 5800 αλλα εχω ενα προβλημα. οταν το ανοιγω χωρις την sim ολα οκ. οταν βαζω την sim δεν με βαζει στο περιβαλλον του κινητου.[Η οθονη ειναι μαυρη] , πρεπει να πατησω το μεσαιο κουμπι για να με βαλει οχι στο περιβαλλον του κινητου αλλα στο μενου, και μετα πατω back για να μπω στο περιβαλλον
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που γνωριζω ειναι το εξης:

Παιρνεις μια οποιαδηποτε συσκευη, την ανοιγεις κανονικα με την μπαταρια που εχει ηδη καποιο ποσοστο μεσα της και την ξεφορτιζεις πληρως. Στην συνεχεια την φορτιζεις για οσες ωρες λεει ο κατασκευαστης αιντε βαρια καμια ωρα παραπανω για να "ανοιξει". Αδειαζει παλι πληρως η μπαταρια και ξανα το ιδιο πραγμα 2-3 φορες. Πληρης αποφορτιση και πληρης φορτιση στον χρονο που λεει ο κατασκευαστης για 2-3 ισως και 4 φορτισεις και το κινητο ΠΑΝΤΑ κλειστο. Απο κει και περα το φορτιζεις οποτε χρειαστει. Βεβαια δεν ειμαι και ο πλεον αρμοδιος αλλα σε οσα κινητα ειχα κανει αυτο δεν ειχα ποτε κανενα πραβλημα ή έστω καποια δυσαρεστη διαρκεια σε σημειο εκνευρισμου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που γνωριζω ειναι το εξης:

Παιρνεις μια οποιαδηποτε συσκευη, την ανοιγεις κανονικα με την μπαταρια που εχει ηδη καποιο ποσοστο μεσα της και την ξεφορτιζεις πληρως. Στην συνεχεια την φορτιζεις για οσες ωρες λεει ο κατασκευαστης αιντε βαρια καμια ωρα παραπανω για να "ανοιξει". Αδειαζει παλι πληρως η μπαταρια και ξανα το ιδιο πραγμα 2-3 φορες. Πληρης αποφορτιση και πληρης φορτιση στον χρονο που λεει ο κατασκευαστης για 2-3 ισως και 4 φορτισεις και το κινητο ΠΑΝΤΑ κλειστο. Απο κει και περα το φορτιζεις οποτε χρειαστει. Βεβαια δεν ειμαι και ο πλεον αρμοδιος αλλα σε οσα κινητα ειχα κανει αυτο δεν ειχα ποτε κανενα πραβλημα ή έστω καποια δυσαρεστη διαρκεια σε σημειο εκνευρισμου.

 

 

Εχεις δικιο. Οπως τα λες ακριβως ειναι και κατα τη δικη μου γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

το ανοιξα να δω μηπως γινεται τπτ με αυτη την σχισμη.δυσκολα...δεν ειναι κλιψ η κανα πλαστικο να αγκιστρωνει απλα μπαινει το ενα(αυτο που εκανα με κοκκινο περιγραμμα) μεσα σε μια "ραγα" οποτε δεν πολυ χωραει επεμβαση.τωρα που το ξαναεκλεισα ειναι λιιγο πιο μικρη κ δεν χωραει καν νυχι και πειραξα και τις επαφες του ακουστικου...just in case...κ στην τελικη εχω να πω οτι DON'T TRY THIS AT HOME!!!! :!:.πηγαινετε το σε ενα καταστημα νοκια για το ακουστικο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.αγορασα σημερα το 5800 αλλα εχω ενα προβλημα. οταν το ανοιγω χωρις την sim ολα οκ. οταν βαζω την sim δεν με βαζει στο περιβαλλον του κινητου.[Η οθονη ειναι μαυρη] , πρεπει να πατησω το μεσαιο κουμπι για να με βαλει οχι στο περιβαλλον του κινητου αλλα στο μενου, και μετα πατω back για να μπω στο περιβαλλον

 

Και το δικο μου ετσι ειναι. Λογικα θα λυσουν το συγκεκριμενο προβλημα στην επομενη αναβαθμιση.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά απο συζήτηση με ηλεκτρονικό σας είπα τα παραπάνω. Κι εγώ ηλεκτρονικός είμαι απλά με μπαταρίες δεν έχει τύχει να ασχοληθώ. Σε όλα μου τα κινητά φόρτιζα τη μπαταρία πρώτη φορά 12-16 ώρες ακόμα και αν ήταν ληθίου κλπ και είναι μια χαρά και λειτουργούν απροβλημάτιστα μετά απο χρόνια. Πολλές τις έχω ζορίσει και πολύ με πολλές φορτίσεις (σε κάπιες περιπτόσεις εκεί που δεν χρειάζετε). Το 5800 είναι το πρώτο που φόρτισα 4 περίπου όρες πρώτη φωρά (μετά τη συζήτηση με τον ηλεκτρονικό).

Φυσικά τα πάντα εξαρτώντε απο τον φορτιστή του κάθε κινητού, και το πως είναι ρυθμισμένος να φορτήσει τη μπαταρία. Και φυσικά ο φορτιστής δεν είναι το μαύρο κουτάκι που βάζετε στην πρίζα της ΔΕΗ και με καλώδιο στο κινητό (αυτό είναι τροφοδοτικό). Ο φορτιστής είναι μέσα στο κινητό, και μπορεί να έχει ακόμα και χωριστό ολοκληρωμένο για τη λειτουργία του.

Εν τω μεταξύ έχει και ένα στοιχειώδη αναλυτή φάσματος το κινητό για το gps, αν ψάξετε λίγο. Βέβαια σε εμένα ακόμα και αυτό παίζει όποτε του ρθει. Έχω βαρεθεί πάντως να περιμένω πότε θα ρθει καινούρια αναβάθμιση. Υπάρχει μήπως καμία περίπτοση αν πεταχτώ στη νόκια εδώ να μου περάσουν κάπια έκδοση της 11?

 

Α, αν το γυρίσετε στο φως σε κάπιες γωνίες φένετε ότι δεν είναι μαύρο το γύρω γύρω αλλά σκούρο μπλε, όπως το ίδιο και το καπάκι πίσω, εκτώς απο το πάνω μέρως (πάνω και κάτω απο την οθόνη) που είναι καθαρό μαύρο.

Φυσικά στο κόκκινο είναι κόκκινο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις μπαταρίες είναι ένα μπερδεμένο θέμα. Αρχικά θέλει αποφόρτιση αλλά μετά;

 

Πριν κανα 8μηνο είχα διαβάσει ένα εκτενές άρθρο περί αυτού. Ο ειδικός ανέλυσε τους λόγους υποστηρίζοντας ότι δεν χρειάζονται ούτε οι πρώτοι κύκλοι πλήρους φόρτισης-εκφόρτισης που λέμε. Οι συγχρονές μπαταρίες ιόντων είναι έτσι κατασκευασμένες και αποδίδουν καλύτερα όταν δεν τις αφήνουμε πότε να αποφορτιστούν.

 

Και γω τηρούσα μέχρι σήμερα τους 3-4 πρώτους κύκλους. Από τότε δεν εχω αλλάξει κινητό αλλά, στο επόμενο, ίσως ακολουθήσω τις παραπάνω συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μήπως καμία περίπτοση αν πεταχτώ στη

νόκια εδώ να μου περάσουν κάπια έκδοση της 11?

 

Ναι ,φυσικα υπαρχει η περιπτωση να το κανεις αυτο .

Επισης , υπαρχει και η δυνατοτητα να το αναβαθμισεις

μεσω phoenix...:ninja:

 

Α, αν το γυρίσετε στο φως σε κάπιες γωνίες φένετε ότι δεν είναι μαύρο το γύρω γύρω

αλλά σκούρο μπλε, όπως το ίδιο και το καπάκι πίσω, εκτώς απο το πάνω μέρως

(πάνω και κάτω απο την οθόνη) που είναι καθαρό μαύρο.

Φυσικά στο κόκκινο είναι κόκκινο κλπ.

 

Κατα την γνωμη μου μιας και ειμαι μεχρι τωρα κατοχος του κοκκινου

(αλλα εχω δει και το μπλε) αυτο που λες παρατηρειται ποιο ευκολα

με το κοκκινο

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Και μέσω phoenix πόσες πιθανότητες υπάρχουν να το τουβλιάσω/βγάλω εκτώς εγγύησης;

Στη νόκια θα έχουν σήγουρα τα απαρέτητα ή να τους πάρω κανένα τηλέφωνο πρώτα;

Link to comment
Share on other sites

eχω σεταρει το Gmail στο κινητο αλλα μονο τα πολυ παλια ερχονται

εχω 2000+ email

help!!Πως θα λαβω τα προσφατα Email μου?

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα της φόρτισης της μπαταρίας στο manual κάποιου νοκια που είχα έδινε ως συμβουλή ότι η πρώτη φόρτιση πρέπει να διαρκεί 4 φορές μιας πλήρους φόρτισης.Επομένως γύρω στις 6 ώρες είναι καλά.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οι τρυπούλες και το nokia να είναι από την πλευρά της οθόνης.

Το είχα ξαναρωτήσει, αλλά επειδή αναφέρετε ξανά για τη θήκη θέλω να το ξαναρωτήσω μήπως και γίνεται μόνο σε μένα. Όταν το έχω στη θήκη και με καλέσει κάποιος, ακούγεται μόνο ήχος χωρίς να φωτίζεται. Αν το βγάλω λίγο έξω (κανένα πόντο) ανάβει το φως κανονικά, ενώ αν το τοποθετήσω ξανά όλο μέσα στη θήκη, πάλι σβήνει ο φωτισμός του.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό και ας μου απαντήσει κάποιος αν γίνεται και στο δικό του.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

ο αισθητηρας φωτος ειναι ενεργοποιημενος?
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

ο αισθητηρας φωτος ειναι ενεργοποιημενος?

Δεν ξέρω. Πώς το βλέπω αυτό;

Εάν εννοείς Μενού - Ρυθμίσεις - Τηλέφωνο - Ρυθ. αισθητήρα, τότε ναι, είναι ενεργοποιημένος.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Πώς το βλέπω αυτό;

Εάν εννοείς Μενού - Ρυθμίσεις - Τηλέφωνο - Ρυθ. αισθητήρα, τότε ναι, είναι ενεργοποιημένος.

 

Μην ανησυχεις! Κανει αυτο ακριβως που εχει σχεδιαστει να κανει.Η συσκευη εχει ενα αισθητηρα διπλα απο την καμερα, πανω απο την οθονη.Οταν ο αισθητηρας αντιλαμβανεται αντικειμενο κοντα του,απενεργοπειει την οθονη και το φωτισμο της. Ειναι για προστασια,διαφορετικα οταν μιλουσες στο τηλεφωνο καθως το ειχες στο αυτι σου, το αυτι θα πατουσε τυχαια τα εικονικα κουμπια της οθονης. Απλα ο αισθητηρας αντιλαμβανεται λοιπον τη θηκη μπροστα απο την οθονη ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις! Κανει αυτο ακριβως που εχει σχεδιαστει να κανει.Η συσκευη εχει ενα αισθητηρα διπλα απο την καμερα, πανω απο την οθονη.Οταν ο αισθητηρας αντιλαμβανεται αντικειμενο κοντα του,απενεργοπειει την οθονη και το φωτισμο της. Ειναι για προστασια,διαφορετικα οταν μιλουσες στο τηλεφωνο καθως το ειχες στο αυτι σου, το αυτι θα πατουσε τυχαια τα εικονικα κουμπια της οθονης. Απλα ο αισθητηρας αντιλαμβανεται λοιπον τη θηκη μπροστα απο την οθονη ;)

Αυτό για τον αισθητήρα το γνωρίζω σε σχέση με την κλήση ώστε να μην πατηθούν τα κουμπιά. Απλά, δεν το είχα συσχετίσει με τη θήκη. Πάντως, θα μπορούσαν (κατά τη γνώμη μου πάντα - δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι) να ενεργοποιείται ο αισθητήρας απόστασης μόνο κατά τη διάρκεια της κλήσης.

Οπότε αναγκαστικά όταν θα είμαι σε θορυβώδες περιβάλλον θα το έχω λίγο να εξέχει ώστε ο αισθητήρας να είναι απελευθερωμένος από τη θήκη για να φωτίζεται το κινητό.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ξερει κανεις πως βγαινει η ταπετσαρια που εχει μπει μια φωτο? Οχι να μπει αλλη φωτο, αλλα να μεινει χωρις φοντο;)
Link to comment
Share on other sites

Τοχει συνδέσει κανείς με TV? Εγώ το έβαλα στην δική μου και τα έδειχνε ασπρόμαυρα! Μάλλον φτάιει ότι η υποδοχή Video In στην TV μου είναι RGB και όχι κίτρινο-άσπρο-κόκκινο...
η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...