Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

Απο χτές είμαι και εγώ κάτοχος του 5800...έχω μια ερώτηση...

στην συσκευασία δεν υπήρχε θήκη και 2η γραφίδα για το κινητό ενώ ο στον αδερφό μου που το πήρε πριν 5 μήνες είχε... κλεψιά της vodafone? νέα τσιγκουνιά της nokia?

γνωρίζει κανείς???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Απο χτές είμαι και εγώ κάτοχος του 5800...έχω μια ερώτηση...

στην συσκευασία δεν υπήρχε θήκη και 2η γραφίδα για το κινητό ενώ ο στον αδερφό μου που το πήρε πριν 5 μήνες είχε... κλεψιά της vodafone? νέα τσιγκουνιά της nokia?

γνωρίζει κανείς???

Όπως έχει ξαναειπωθει, τσιγκουνια της νοκια.. Πως αλλιώς θα δικαιολογήσουν την τιμή του; (που όσο παει κ πέφτει!)

 

Edit: πάντως δεν έγινε κ τπτ:μια γραφίδα στο eshop 1-2 ευρώ να κάνει κ θήκες υπάρχουν κ καλύτερες...

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

 

Notice to mods!: Γραφω με greeklish MONO οταν ειμαι σε PC χωρις ελληνικα ή για καποιο αλλο σοβαρο λογο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Απο χτές είμαι και εγώ κάτοχος του 5800...έχω μια ερώτηση...

στην συσκευασία δεν υπήρχε θήκη και 2η γραφίδα για το κινητό ενώ ο στον αδερφό μου που το πήρε πριν 5 μήνες είχε... κλεψιά της vodafone? νέα τσιγκουνιά της nokia?

γνωρίζει κανείς???

Καλησπερα & καλοριζικο

Εχει αναφερθει αρκετες φορες οτι τα τελευταια πακετα δεν περιλαμβανουν

θηκη και 2η γραφιδα,χαζομαρα της νοκια ..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

thanks...για την άμεση απάντηση (ήμουν έτοιμος να πάω στην vodafone και να τα ακούσουν...)

αν έχει κανείς καμιά πρόταση για μια καλή θήκη σε ποιότητα και τιμή ευπρόσδεκτη...

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

thanks...για την άμεση απάντηση (ήμουν έτοιμος να πάω στην vodafone και να τα ακούσουν...)

αν έχει κανείς καμιά πρόταση για μια καλή θήκη σε ποιότητα και τιμή ευπρόσδεκτη...

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κοιτα στο θέμα των αξεσουάρ! :)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

 

Notice to mods!: Γραφω με greeklish MONO οταν ειμαι σε PC χωρις ελληνικα ή για καποιο αλλο σοβαρο λογο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πήρα το 5800 και το δοκιμάζω.

Έχω το εξής θεματάκι: Δεν λειτουργεί ξαφνικά το (hardware) κουμπί της κάμερας για να ανοίξει η εφαρμογή. Αν την ανοίξω απο τις εφαρμογές, δουλεύει γα να βγάλει φωτο. Αλλά, πατώντας στην αναμονή, δεν ανοίγει η εφαρμογή.

Έχω το τελευταίο firmware, δεν μου κάνει αναβάθμιση αν τρέξω to software updater.

Έχει ξαναπαρουσιαστεί αυτό μήπως σε κανέναν;

:worry:

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό και αν δεν έχει απαντηθεί χιλιάδες φορές...

 

Υποθέτω πως έχεις κάρτα sim της Vodafone, σωστά;

Αν ναι, κάθε φορά που ανοίγεις τη συσκευή πάτα yes στο welcome message ή όρισε εικόνα υποδοχής.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Από το Φεβρουάριο έχω το κινητό και είμαι (ήμουν... μιας και τώρα μου δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα) απόλυτα ευχαριστημένος. Μιας και ήταν από τις πρώτες παρτίδες, είχε βέβαια αυτό το πρόβλημα με το ακουστικό και τη σχισμή, αλλά πηγαίνοντάς το σε Nokia shop να μου αλλάξουν το ακουστικό, αφού το παρέλαβα, δεν είχα ούτε τη σχισμή.

Το όλο πρόβλημα προέκυψε το τελευταίο δεκαήμερο. Αυτό το δεκαήμερο βρισκόμουν στη Θεσσαλονίκη για κάποιο προσωπικό μου πρόβλημα και επειδή δεν είχα υπολογιστή μαζί μου, έμπαινα στο Ίντερνετ (όταν ήμουν στο ξενοδοχείο, λόγω του ότι είχε ελεύθερο wifi για τους πελάτες του) μόνο από το κινητό. Συνολικά τη μέρα έμπαινα γύρω στις 3-4 ώρες και φυσικά κάθε μέρα το φόρτιζα.

Προς το τέλος της παραμονής μου στο εκεί ξενοδοχείο, άρχισα να έχω κάτι προβληματάκια με την οθόνη. Προφανώς θα θυμάστε και από άλλους χρήστες που το είχαν αναφέρει (αν και σε αυτούς, αν θυμάμαι καλά, είχε συμβεί όταν αγόρασαν το κινητό). Το πρόβλημα είναι ότι η οθόνη δεν έδειχνε και είχε κάτι γραμμές οριζόντιες χρωματισμένες στα χρώματα που είχε εκείνη τη στιγμή η οθόνη. Επίσης, παρατήρησα ότι και ο φωτισμός της οθόνης δεν υπάκουε πάντα στη ρύθμιση που της είχα. Και πολλές φορές, ενώ κάτι έκανα στο τηλέφωνο, παρατηρούσα ότι αυξομειωνόταν η φωτεινότητα.

Όσο για το πρόβλημα της οθόνης, όταν δεν είναι φωτισμένο για ώρα και μετά (με τον διακόπτη στο πλάι) πάω να το φωτίσω, λειτουργεί κανονικά. Αν το σβήσω και το ανάξω ξανά αμέσως, τότε μου δημιουργεί το πρόβλημα. Επίσης, θα έχετε παρατηρήσει όταν κατεβάζετε το διακόπτη στο πλάι για να φωτιστεί το κινητό, αισθάνεστε κάποια δόνηση. Όταν το έχω ώρα χωρίς να το χρησιμοποιώ, αισθάνομαι αυτή το δόνηση, αλλά αν το κλείσω και το ξανανοίξω (εννοώ τη φωτεινότητα), δεν την αισθάνομαι τη δόνηση. Πολλές φορές αν την αφήσω την οθόνη 2-3 δευτερόλεπτα, "φτιάχνει", αλλά άλλες φορές δε γίνεται τίποτα. Επίσης, όταν δεν μου εμφανίζεται κανονικά η οθόνη, αν πατήσω το μεσαίο hardware πλήκτρο παρατεταμένα (έχω εγκατεστημένο το handy taskman), 7 στις 10 φορές, φτιάχνει η οθόνη.

Και τώρα τι κάνουμε; Το δίνω σε nokia shop να μου το φτιάξουν (προφανώς μιλάμε για αλλαγή οθόνης, έτσι δεν είναι); Ισχύει η εγγύησή του; Όσοι είχαν το άνωθεν αναφερόμενο πρόβλημα, σε τι κινήσεις προέβησαν; Και θα ήθελα να ξέρω πόσο καιρό δε θα έχω το τηλέφωνο. Όταν τους το επέστρεψαν, η οθόνη λειτουργούσε κανονικά; Τους το παρουσίασε το επόμενο χρονικό διάστημα η καινούρια πλέον οθόνη που είχαν βάλει;

Σε περίπτωση που αποφασίσω να το δώσω σε nokia shop για να μου το φτιάξουν, να κρατήσω την κάρτα μνήμης; Σίγουρα θα πάρω backup επαφών και ημερολογίου, γιατί το διάστημα που δε θα έχω το κινητό θα χρησιμοποιώ κάποιο με windows mobile (lg ks20).

Χρειάζεται να πάρω backup και σε κάτι άλλο;

Και τέλος, να ζητήσω συγγνώμη για την πολύ λεπτομερειακή περιγραφή μου, αλλά ήθελα να σας αναφέρω ακριβώς πώς έχει το πρόβλημα.

Ανάλογη εμπειρία χρηστών που είχαν το ίδιο πρόβλημα, θα μου ήταν ιδιαίτερα σημαντική.

Ευχαριστώ πάρα πολύ, για το χρόνο σας!

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Σε τι κινητο κανεις την αποστολη;Δοκιμασε να στειλεις στο δικο σου να δεις τι γινεται.

 

Το έστειλα στο δικό μου κινητό και ήρθε κανονικά το μήνυμα. Σε Sony Ericsson K800 το έστειλα. Πριν από αυτό είχα το K810 και έστελνα κανονικά και κείμενο και φωτογραφία. Τώρα μόνο τη φωτογραφία. Στο Site της Wind δεν έχει ρυθμίσεις για το Nokia 5800.

Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα στο δικό μου κινητό και ήρθε κανονικά το μήνυμα. Σε Sony Ericsson K800 το έστειλα. Πριν από αυτό είχα το K810 και έστελνα κανονικά και κείμενο και φωτογραφία. Τώρα μόνο τη φωτογραφία. Στο Site της Wind δεν έχει ρυθμίσεις για το Nokia 5800.

 

οι ρυθμισεις για καθε εταιρια ειναι ηδη περασμενες στο καθε κινητο απο την νοκια. απλως εσυ επιλεγεις χωρα και εταιρια και προστιθονται απο το τηλεφωνο

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

οι ρυθμισεις για καθε εταιρια ειναι ηδη περασμενες στο καθε κινητο απο την νοκια. απλως εσυ επιλεγεις χωρα και εταιρια και προστιθονται απο το τηλεφωνο

 

Πότε επιλέγω χώρα και εταιρία; Όταν βάζω την SIM πρώτη φορά; Και πάλι δεν στέλνει μηνύματα κειμένου μαζί με φωτογραφίες μέσα σε MMS

Link to comment
Share on other sites

@ ostvarivanje

 

Έχει αναφερθεί και από άλλους χρήστες το εν λόγω πρόβλημα.

Το service είναι η μόνη λύση.

Το χρονικό διάστημα που θα στο κρατήσουν ποικίλει από 10 μέχρι 25 μέρες.

Τη κάρτα μνήμης δεν χρειάζεται να την αφήσεις στη συσκευή. Κράτησε τη.

Το περιεχόμενο του back up εξαρτάται από εσένα το τι θέλεις να κρατήσεις. Μηνύματα, επαφές και ημερολόγιο είναι τα αυτονόητα!

 

 

 

@ leas

 

Στο κινητό υπάρχει εφαρμογή ονόματι "Οδηγός ρυθμίσεων", αλλά εφόσον μπορείς και στέλνεις mms κανονικά δεν έχει σχέση με το πρόβλημα σου.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Guys αυτό το φωτάκι που αναβοσβήνει σε περίπτωση που σου έχουν κάνει αναπάντητη ή σου έχουν στείλει μήνυμα, τρώει πολύ μπαταρία;
Link to comment
Share on other sites

@ ostvarivanje

 

Έχει αναφερθεί και από άλλους χρήστες το εν λόγω πρόβλημα.

Το service είναι η μόνη λύση.

Το χρονικό διάστημα που θα στο κρατήσουν ποικίλει από 10 μέχρι 25 μέρες.

Τη κάρτα μνήμης δεν χρειάζεται να την αφήσεις στη συσκευή. Κράτησε τη.

Το περιεχόμενο του back up εξαρτάται από εσένα το τι θέλεις να κρατήσεις. Μηνύματα, επαφές και ημερολόγιο είναι τα αυτονόητα!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 10 έως 25 μέρες ε; Το βλέπω για 25, μιας και κατοικώ στα Γρεβενά. Επαφές και ημερολόγιο τα έχω στον υπολογιστή μέσω συγχρονισμού. Τα μηνύματα δε με ενδιαφέρουν, γιατί δε στέλνω και δεν λαμβάνω μηνύματα, οπότε η χρήση του κινητού ως τηλέφωνο περιορίζεται στις κλήσεις.

Μάλλον θα το δώσω την Τρίτη για επισκευή (τη Δευτέρα θα πάω Θεσσαλονίκη και χρειάζομαι το gps).

Απλά, θα ήθελα αρχές Αυγούστου να μου επιστραφεί, γιατί 6 ή 7 Αυγούστου θα φύγω για διακοπές στη Λευκάδα και θα ήθελα να το έχω.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Guys αυτό το φωτάκι που αναβοσβήνει σε περίπτωση που σου έχουν κάνει αναπάντητη ή σου έχουν στείλει μήνυμα, τρώει πολύ μπαταρία;

Δε νομίζω να αυξάνει την κατανάλωση ούτε στο ελάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, παιδιά ο κόσμος δεν παει καθόλου καλά! Στο πλαίσιο κάντε αναζήτηση για το εν λόγω τηλέφωνο και συγκρινετε τα specs και τα περιεχόμενα που γράφουν για το μπλε και το κόκκινο αντίστοιχα: στο κόκκινο λένε ότι υπάρχει ΚΑΙ θήκη μαζί με φορτιστη ταξιδιού(;). Για να μην αναφέρω ότι διαφέρουν τα χαρακτηριστικά από χρωμα σε χρωμα: άλλες ώρες αναμονής κλπ κλπ! Τόση ανευθυνότητα πια;;

 

Όσον αφορά το eshop.gr, το τηλέφωνο δεν υπάρχει καν στους καταλόγους τους! Και σε τηλ που τους πήρα μου είπε μια (με το συμπαθειο-«στοκος»!) κυριουλα ότι δεν παραλαμβάνουν πια γιατί έχει σταματήσει η κυκλοφορία του εδώ και 2(!) μήνες!!!

 

Τι να πεις...;!;)

 

sorry για το off topic αλλά ήθελα κάπου να τα πω και γω!!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

 

Notice to mods!: Γραφω με greeklish MONO οταν ειμαι σε PC χωρις ελληνικα ή για καποιο αλλο σοβαρο λογο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα παιδιά. Από φανατικός με sony πριν από λίγες μέρες έγινα κάτοχος ενός nokia 5800. Ψάχνω, ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρω ένα πολύ απλό πράγμα. Να ρυθμίσω με ποιον ήχο να χτυπάει το κινητό. Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; Ευχαριστώ!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα παιδιά. Από φανατικός με sony πριν από λίγες μέρες έγινα κάτοχος ενός nokia 5800. Ψάχνω, ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρω ένα πολύ απλό πράγμα. Να ρυθμίσω με ποιον ήχο να χτυπάει το κινητό. Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; Ευχαριστώ!!!

 

Πηγαινε ρυθμισεις-προσωπικο-προφιλ-διαλεξε το προφιλ που θες-διαμορφωση και εκει θα βρεις την απαντηση σου.Μια ματια στο βιβλιαρακι οδηγιων που πηρες μαζι με το τηλεφωνο θα σε βοηθουσε να βρεις την απαντηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα. Ειμαι κατοχοχ 5800 εδω και 2-3 μερες και αναρωτιεμαι αμα υπαρχει κανενα προγραμμα για επεξεργασια ηχου (πχ. mp3 cut , join , dj stuff , mixes κτλ) ΜΕΣΑ στο κινητο οχι στον Η/Υ ! Εψαξα στο web αλλα καμια τυχο προς το παρον :< Thanks.
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε ρυθμισεις-προσωπικο-προφιλ-διαλεξε το προφιλ που θες-διαμορφωση και εκει θα βρεις την απαντηση σου.Μια ματια στο βιβλιαρακι οδηγιων που πηρες μαζι με το τηλεφωνο θα σε βοηθουσε να βρεις την απαντηση.

OK. Ευχαριστώ πολύ.Έψαξα λίγο στις οδήγίες αλλά απ' ότι φαίνεται έψαξα πολύ επιφανειακά. Άλλη μια ερώτηση: Πώς Κάνουμε απεγκατάσταση προγράμματα όπως το SYGIC?

Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιο συγκεκριμενο θεμα να επηρεασει την ταχυτητα του τηλεφωνου; Δηλαδη επιλεγω να παιξει ενα τραγουδι απο την "Εκθεση" και κάνει 5 δευτερόλεπτα να ανοίξει...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...