Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά, όσοι πήρατε το μαύρο από Γερμανό, είστε σίγουροι ότι είδατε αυτοκόλλητο ALPHACOPY? Πήγα πριν 5 λεπτά σε Γερμανό στη γειτονιά μου, και είδα και το μαύρο και το κουτί του. Έχει όντως άσπρο αυτοκόλλητο που σφραγίζει το κουτί, αλλά είναι κενό, χωρίς γράμματα ή κάτι άλλο.

 

Πέρα από αυτό πάντως σιγουρεύτηκα... Θα περιμένω να μου φέρει η Wind το μαύρο όσο κι αν χρειαστεί... Καμιά σχέση το μαύρο με το κόκκινο και το μπλε (υποκειμενικό φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μόλις πριν μισή ώρα παρέλαβα το μαύρο από το Γερμανό!

είναι πανέμορφο. Το GPS κλείδωσε σε 30'' μπροστά στο παράθυρο του σαλονιού μου!!! (χωρίς AGPS) η σχισμή είναι όμως εκεί και είναι τεράστια! στον ενθουσιασμό μου δεν την πρόσεξα, μετά το είδα να φωτίζει απότο πλάι και ξενέρωσα λίγο. Είναι με balkans product code, και είχε όλα όσα περιγράφει η συσκευασία. Την κάρτα μνήμης την είχε ήδη μέσα. Κατα τα άλλα άψογο. πετάει, καθώς είναι άδειο. Αφού το σκαλίσω αρκετά θα περάσω και το GARMIN.

αυτά για τους επίδοξους αγοραστές.

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση..... με την v21 φτιαχνει καθολου η καμερα η ειναι μια απο τα ιδια????

Μπα... δεν θα το έλεγα.

Μια απ' τα ίδια.

 

----------------------------------------------------

 

Μόλις πριν μισή ώρα παρέλαβα το μαύρο από το Γερμανό!

είναι πανέμορφο. Το GPS κλείδωσε σε 30'' μπροστά στο παράθυρο του σαλονιού μου!!! (χωρίς AGPS) η σχισμή είναι όμως εκεί και είναι τεράστια! στον ενθουσιασμό μου δεν την πρόσεξα, μετά το είδα να φωτίζει απότο πλάι και ξενέρωσα λίγο. Είναι με balkans product code, και είχε όλα όσα περιγράφει η συσκευασία. Την κάρτα μνήμης την είχε ήδη μέσα. Κατα τα άλλα άψογο. πετάει, καθώς είναι άδειο. Αφού το σκαλίσω αρκετά θα περάσω και το GARMIN.

αυτά για τους επίδοξους αγοραστές.

Τελικά πήρα κ εγώ σήμερα το μαύρο από Γερμανό. Είχε και το μπλε αλλά δεν με πολύ ενθουσίασε. Παιδιά πιο πρόγραμμα έχετε στο κινητό για να μπαίνετε στο MSN σας; Είχατε πει παλιότερα για κάποιο "msn messanger" αλλά τελικά όλοι γράφατε ότι δεν κάνει login. Τελικά χρησιμοποιείτε κάποιο άλλο; Εγώ πήρα το κινητό σε ένα πρόγραμμα που μου δίνει δωρεάν 2,5GB/ μήνα. Όταν μπαίνω σε προγράμματα όπως το MSN (διαλέγοντας σύνδεση cosmote internet), η χρήση τους περιλαμβάνεται στα 2,5 GB ή υπάρχει διαφορετική χρέωση;

Καλορίζικο και στους δυο σας.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, όσοι πήρατε το μαύρο από Γερμανό, είστε σίγουροι ότι είδατε αυτοκόλλητο ALPHACOPY? Πήγα πριν 5 λεπτά σε Γερμανό στη γειτονιά μου, και είδα και το μαύρο και το κουτί του. Έχει όντως άσπρο αυτοκόλλητο που σφραγίζει το κουτί, αλλά είναι κενό, χωρίς γράμματα ή κάτι άλλο.

 

Πέρα από αυτό πάντως σιγουρεύτηκα... Θα περιμένω να μου φέρει η Wind το μαύρο όσο κι αν χρειαστεί... Καμιά σχέση το μαύρο με το κόκκινο και το μπλε (υποκειμενικό φυσικά).

 

Έχεις απόλυτο δίκιο,σήμερα το μεσημέρι το πήρα από Γερμανό και τώρα τσέκαρα το αυτοκόλλητο. Υπάρχει, αλλά δεν γράφει ALPHACOPY, το μόνο που γράφει είναι ένα "ΝΟΚΙΑ SEALED". Παρόλα αυτά μέσα ο οδηγός είναι στα ελληνικά, όχι φωτοτυπίες αλλά το κανονικό βιβλιαράκι. Τώρα τι παίζει δεν ξέρω,θα δείξει όταν το ανοίξω...

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις παρεξηγήσει.

Της Alpha Copy γράφουν "ΝΟΚΙΑ SEALED" στην ταινία.

Τα παράλληλης εισαγωγής δεν γράφουν απολύτως τίποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μετα την τελευταια αναβαθμηση οταν με παιρνουν τηλ. δεν ανταποκρινετε πολλες φορες η απαντηση ακουμποντας την οθονη αλλα μονο με το πρασινο κουμπι!

Συμβαινει και σε αλλους?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από μιά εβδομάδα διάβασα ένα μεγάλο μέρος :blink: από τα post σχετικά με το 5800. Πολύ κατατοπιστικοί όλοι οι φίλοι που συμμετέχουν. Έκανα και αναβάθμιση στο λογισμικό σε V21.0.025 χωρίς κανένα πρόβλημα, το GPS λειτουργεί και μέσα στο σπίτι χωρίς υποβοήθηση και όλα καλά. Μπορώ να πώ ότι είμαι προς το παρόν μάλλον ικανοποιημένος. Να κάνω όμως και μερικά ερωτήματα γιά όποιον πιθανόν γνωρίζει;

α. Υπάρχει άλλη μπαταρία που να κρατάει περισσότερο; Με την χρήση που κάνω στο τηλέφωνο χρηάζεται φόρτιση κάθε ημέρα. Ίσως και πιό γρήγορα.

β. Είναι φυσικό όταν χάνει την επικοινωνία το τηλέφωνο με το ασύρματο ακουστικό λόγω απόστασης, μετά να μην επανέρχεται από μόνη της η σύζευξη και να χρηάζεται να την ενεργοποιήσω; Και μία άλλη ερώτηση γιά το ακουστικό. Στο παλιό τηλέφωνο που είχα, ένα συχωρεμένο sonyericsson P800, όταν ήταν συζευγμένα το τηλέφωνο και το ακουστικό και απαντούσες την κλίση από το τηλέφωνο, τότε μιλούσες από το τηλέφωνο και όχι από το ακουστικό. Αυτό από ότι έχω δει δεν ισχύει γιά το 5800 και μιλάς υποχρεωτικά από το ακουστικό.

γ. Τέλος γιά να μην καταχραστώ άλλο την υπομονή σας, μήπως έχει κάποιος φίλος καμιά ιδέα :rolleyes: γιά το που θα μπορούσα να βρω πρόγραμμα και χάρτες garmin; Με τους χάρτες στα αγγλικά δεν είναι δυνατόν να βρείς δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

1)Απο την μαμα οχι.2)Εξαρταται απο το ποσο καλα συνεργαζονται.Εφοσον ειναι συνδεδεμενα τοτε ειναι λογικο να μιλας απο το ακουστικο.Αν θες κατα την διαρκεια της συνομιλιας ενεργοποιεις την ομιλια απο το τηλεφωνο.3)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=228594

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

α) Όχι.

β) Πρώτο σκέλος. Συμβαίνει. Γενικότερα υπάρχουν κάποια προβλήματα με τα Bluetooth handsfree.

Δεύτερο σκέλος. Έτσι συμβαίνει. Δεν αλλάζει αυτό.

γ) Υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για το Garmin και τους χάρτες του. Ρίξε μια ματιά στο forum...

Επίσης διάβασε και το S60 5th Edition Platform FAQ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν μισή ώρα παρέλαβα το μαύρο από το Γερμανό!

είναι πανέμορφο. Το GPS κλείδωσε σε 30'' μπροστά στο παράθυρο του σαλονιού μου!!! (χωρίς AGPS) η σχισμή είναι όμως εκεί και είναι τεράστια! στον ενθουσιασμό μου δεν την πρόσεξα, μετά το είδα να φωτίζει απότο πλάι και ξενέρωσα λίγο. Είναι με balkans product code, και είχε όλα όσα περιγράφει η συσκευασία. Την κάρτα μνήμης την είχε ήδη μέσα. Κατα τα άλλα άψογο. πετάει, καθώς είναι άδειο. Αφού το σκαλίσω αρκετά θα περάσω και το GARMIN.

αυτά για τους επίδοξους αγοραστές.

καλησπερα παιδια,

εισαι σιγουρος οτι δεν χρεισημοποιησε το a-gps, παιζει και σαν απλος δεκτης gps? χωρις ενημερωση απο το δικτυο και χρεωση?

εχω μπερδευτει με αυτα τα a-gps,e-gps,gps και οτι αλλο κατεβασει το μυαλο τουσ!!!!!

ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεμπερδευτείς...

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ :: GPS, A-GPS, Nokia Maps και η πρώτη χρήση

 

 

ΥΓ: Το κινητό έχει κανονικό GPS όπως και οι navigator συσκευές.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

εισαι σιγουρος οτι δεν χρεισημοποιησε το a-gps, παιζει και σαν απλος δεκτης gps? χωρις ενημερωση απο το δικτυο και χρεωση?

εχω μπερδευτει με αυτα τα a-gps,e-gps,gps και οτι αλλο κατεβασει το μυαλο τουσ!!!!!

ευχαριστω εκ των προτερων!!!

 

κοίτα, με το AGPS κάνει χρήση δικτύου και επιταχύνει το κλείδωμα δορυφόρων. Σε χρεώνει στην αρχή, και όποτε αυτό χάσει το σήμα του δορυφόρου ή γίνει ασθενές.

Εάν το απενεργοποιήσεις και κάνεις χρήση του ενσωματωμένου δέκτητότε αποφεύγεις τις χρεώσεις αλλά χάνεις λίγο σε ταχύτητα. Σε λίγο θα βγω με το αυτοκίνητο και θα το δοκιμάσω.

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Αστεία αστεία με τις αναβαθμίσεις μέχρι στιγμής έχουμε ένα πολύ γρήγορο σε απόκριση κινητό αφής!!!

Μόλις πέρασα κι εγώ μέσω FOTA την 21 και με εξέπληξε ευχάριστα η αναβαθμισμένη ευαισθησία στην αφή και η ταχύτητα στην περιστροφή οθόνης. Για να δούμε αν θα σταματήσουν και οι ξαφνικές συνδέσεις/αποσυνδέσεις από το ΒΤ...

Στο τέλος θα το κάνουν άψογο οι φίλοι Φιλανδοί το κινητάκι μας. Κανα δυό τρεις αναβαθμίσεις ακόμα;)

Iphone 3GS 16G, Nokia 5800ΧΜ και...ενίοτε...ταχυδρομικό περιστέρι:pig:[/b]
Link to comment
Share on other sites

@giorgio6600 & akis_k Περάστε και την ν21 μέσω FOTA και θα είστε ακόμα πιο χαρούμενοι. :)

 

εχμ

τι ειναι αυτο το φοτα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, σας ευχαριστω πολυ για την γρηγορη ανταποκριση...

κριμα που αυριο ειναι κλειστα τα μαγαζια....θα περιμενω μεχρι το σαββατο για να το ψωνισω και γω...

γενικοτερα ειστε ευχαριστημενοι??

 

υγ κατοχος E51

Link to comment
Share on other sites

εχμ

τι ειναι αυτο το φοτα?

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 3rd Edition Platform FAQ

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253377#post2253377

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, σας ευχαριστω πολυ για την γρηγορη ανταποκριση...

κριμα που αυριο ειναι κλειστα τα μαγαζια....θα περιμενω μεχρι το σαββατο για να το ψωνισω και γω...

γενικοτερα ειστε ευχαριστημενοι??

 

υγ κατοχος E51

Διάβασε λίγο το θέμα.

Θα διαπιστώσεις αν ήμαστε ή όχι ευχαριστημένοι.

 

Εγώ πάντως είναι τελείως απογοητευμένος.

Είναι καθαρά τι θα σου τύχει.

Αν πέσεις σε προβληματική συσκευή (πράγμα πολύ συχνό) την έκατσες...

Αυτή τη στιγμή η δική μου συσκευή (η οποία είναι αντικατάστασης κιόλας) είναι τρίτη φορά στο service για ένα πρόβλημα με την οθόνη που είχε (ξεθωριάζουν τα χρώματα ανά τακτά χρονικά διαστήματα).

Το θέμα είναι πως αδυνατούν να το διορθώσου, και δεν μου κάνουν αντικατάσταση.

 

Έχω απογοητευθεί πάρα πολύ με τη Nokia τους τελευταίους μήνες.

Καλά δεν σχολιάζω τη στάση της Alpha Copy. Απλά τραγική!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλο μήνα. Μπορώ να πω πως είμαι ενθουσιασμένος με το κινητό , το έχω λίωσει να το φορτίζω. Ούτε την λεγόμενη σχισμή έχει , ούτε πρόβλημα με μικ (φτου μη το ματιάσω) Ένα κολληματακι ομως , καμιά φορά θέλει 2 φορες να σύρω το πλαινό κουμπί για να ξεκλειδώσει.

 

ΥΓ το γκάρμιν 'παγώνει' σε κανεναν άλλο κατα την γρήγορη μετακίνηση στο χάρτη? Βασικα οταν το έκανα εγκατάσταση τα βήματα τα έκανα χωρίς τον οδηγό όπως θυμόμουν και ήταν λίγο 'αχταρμά' η όλη φάση. Λέτε να φταίει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, όσοι πήρατε το μαύρο από Γερμανό, είστε σίγουροι ότι είδατε αυτοκόλλητο ALPHACOPY? Πήγα πριν 5 λεπτά σε Γερμανό στη γειτονιά μου, και είδα και το μαύρο και το κουτί του. Έχει όντως άσπρο αυτοκόλλητο που σφραγίζει το κουτί, αλλά είναι κενό, χωρίς γράμματα ή κάτι άλλο.

 

Πέρα από αυτό πάντως σιγουρεύτηκα... Θα περιμένω να μου φέρει η Wind το μαύρο όσο κι αν χρειαστεί... Καμιά σχέση το μαύρο με το κόκκινο και το μπλε (υποκειμενικό φυσικά).

 

Εγώ βρήκα το μαύρο στο e-shop. Πήρα τηλέφωνο την ΝΟΚΙΑ και μου είπαν ότι δεν έχει έρθει το μαύρο. Πήγα στο e-shop το οποίο μου έλεγε ότι είναι alpha copy και όταν μου το έφεραν και πριν κοπεί η απόδειξη, πήρα τηλέφωνο σε έναν φίλο σε nokia shop και του έδωσα το IMEI και μου επιβεβαίωσε ότι είναι alpha copy. Όσοι θέλετε να είστε σήγουροι, πριν το παραλάβετε δώστε το ΙΜΕΙ στην ΝΟΚΙΑ να σας επιβεβαιώσει την εισαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Για τη συσκευασία έχεις δίκιο, για το site άδικο γιατί τα sites θεωρούνται προωθητικο υλικό και σαν τέτοιο ένας καταναλωτής το βλέπει και επιλέγει προϊόντα, εκτός εάν αναφέρεται ότι οι πληροφορίες που αναγράφονται είναι ενδεικτικές.

 

Γενικά ισχύει αυτό αλλά αν δεις το ελληνικό site και τα αντίστοιχα ξένα θα καταλάβεις ότι δεν υπάρχει αντίστοιχη ενημέρωση..

Γι αυτό είπα να δει τη συσκευασία..

 

Καλησπέρα,

 

άνοιξα χτες βράδυ το κουτί από το καινούριο μου 5800 όλα μια χαρά το βάζω φορτίζει, τελειώνει μια χαρά, βγάζω το φορτιστή και παω για υπνο.

 

Το πρωί το βρίσκω κλειστό, και αρχίζουν τα κόλπα... Σε άκυρες στιγμές και ενώ πχ πατάω κάτι στο μενού ή ακούω μουσική, η οθόνη σβήνει και κάνει κάτι σαν επανεκκίνηση (χωρις να ξαναζηταει pin της sim)

 

Ωχ λέω ελαττωματικό θα ναι, κοιτάω και έχει την v20 ανοιγω το suite να δω για updates, μου λέει έχετε το latest!

 

Εν τω μεταξύ ξέρω πως κατά τη διάρκεια του update μπορει να κανει τα κόλπα του και να μείνω με ένα μπρίκι στο χέρι.

 

Anyway, δοκιμάζω και ενημέρωση συσκευης μεσα απο το μενου των ρυθμίσεων, συνδέεται μέσω wlan, κατεβάζει την v21, 3.8 mb περίπου, σβήνει την εγκαθιστά και εδώ και καμιά ώρα ΟΛΑ τα προβλήματα έχουν εξαφανιστεί... Ελπίζω να διορθώθηκε το πρόβλημα :)

 

Άμα στο κάνει ξανά ρίξει και ένα hard format και λογικά θα στρώσει..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ισχύει αυτό αλλά αν δεις το ελληνικό site και τα αντίστοιχα ξένα θα καταλάβεις ότι δεν υπάρχει αντίστοιχη ενημέρωση..

Γι αυτό είπα να δει τη συσκευασία..

 

Εχεις δίκιο, τσέκαρα για παράδειγμα το site της ΝΟΚΙΑ στην Αγγλία και δεν αναφέρονται η θήκη και η έξτρα γραφίδα.

 

http://www.nokia.co.uk/find-products/all-phones/nokia-5800/specifications (What's in the box)

Link to comment
Share on other sites

Me to new update, exete parathrhsei kapoies akatanohtes peristrofes ths o8onis???

 

Parolo pou exei ginei poly grhgorh h enallagh, exei arxisei na ginetai ligo spastiko...

 

Se shmeio pou na nostalgw thn prohgoumenh "argh" alla sta8erh (kai faded) allagh :O

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω προλάβει να κάνω το update μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν διόρθωσαν το Bug που έμεναν ανοιχτά μητρώο/επαφές στις εφαρμογές μετά από κλήση κάποιου αριθμού μέσα από αυτά..?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω προλάβει να κάνω το update μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν διόρθωσαν το Bug που έμεναν ανοιχτά μητρώο/επαφές στις εφαρμογές μετά από κλήση κάποιου αριθμού μέσα από αυτά..?

Οταν κάνεις κλήση από τις επαφές είναι λογικό να τρέχει κ μετά τον τερματισμό γιατι δεν κάνεις έξοδο απο την εφαρμογή, έτσι γίνεται σε όλα τα symbian. Το ίδιο συμβαίνει και στο Ν95 κ Ε66, δεν είναι bug. Το μητρωό μετά από κλήση δεν δείχνει ότι είναι ανοιχτό.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα κάτι που δεν ξέρω εαν είναι bug. Όταν προσπαθώ να στήλω με BT ένα αρχείο θέματος από το φάκελο Downloads της κάρτας, δεν τα στέλνει. :confused:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...