Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@aris206xs καταρχην καλως ηλθες :)

 

Eαν χρειαστεις κατι αλλο καλυτερα να ρωτησεις στο επισημο θεμα του Nokia Maps

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=228622

 

Απο που το βλεπω???

(ειναι το πρωτο μου νοκια και μενα βλεπετε...)

 

Κατω απο την μπαταρια θα δεις ενα αριθμο μετα την λεξη code ειναι το product code της συσκευης σου. Συγκρινε το με αυτα που υπαρχουν στο 1 ποστ του παροντος για να δεις εαν ειναι ελληνικο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο.

Ευχαριστώ! :)

 

Τι να εγκαταστήσεις από εκεί. Δεν δίνει κάποιο αρχείο εγκατάστασης, μόνο το source code έχει.

Αν κοιτάξεις καλύτερα έχει μια παράγραφο που λέει "Installing the plugin" και σου δίνει να κατεβάζεις ένα zip αρχειάκι που περιέχει το sis αρχείο προς εγκατάσταση... ;)

 

Ναι, αλλά το πρόγραμμα που χρησιμοποιούσαμε γι αυτή τη δουλειά δεν αναγνωρίζει ακόμη το 5800, οπότε θα πρέπει να κάνεις λίγο υπομονή.

Αλλιώς γίνεται και με το Phoenix να του κάνεις αναβάθμιση με το ελληνικό firmware, αλλά αν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ καλύτερα άστο διότι υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να καταστήσεις τη συσκευή σου τούβλο.

Τέλος με μια επίσκεψη σε Nokia Shop, θα σου περάσουν τα ελληνικά κάνοντας και αναβάθμιση, αλλά με το αντίτιμο των 15�.

Για Nokia Shop το γνωρίζω, αλλά όπως είπα βρίσκομαι στη Σκωτία... Με phoenix δεν έχω πρόβλημα να το κάνω, αλλά δε θέλω να το πειράξω για να μη χάσω την εγγύηση (άσε που για 28 μέρες έχω αντικατάσταση για οτιδήποτε κι αν συμβεί στη συσκευή, οπότε ας περάσουν τουλάχιστον οι 28 μέρες και μετά αν έχω χρόνο, που δεν το βλέπω, ίσως ασχοληθώ). Αυτή τη μέθοδο την έχει δοκιμάσει κανείς: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2695530#post2695530 ;

 

Είναι απόλυτα ασφαλή.

Δεν υπάρχουν worms, trojans και ό,τι άλλο για τα κινητά μας.

Φυσικά καμιά φορά με τόσες σπασμένες εφαρμογές που θα περάσεις με το καιρό μπορεί να δημιουργηθούν μικροπροβλήματα, αλλά με ένα hardformat θα είσαι οκ.

Κοίτα το ξέρω πως δεν υπάρχουν virus στα Symbian (μόνο στην πολύ αρχή τους απ' ότι θυμάμαι είχαν βγει 1-2), αλλά ως linux user και μηχανικός δικτύων (με κάποια ειδικότητα στην ασφάλεια συστημάτων) έχω τις επιφυλάξεις μου για οτιδήποτε σπασμένο... ;)

 

Πιθανών να μην είναι διαθέσιμη η αναβάθμιση για το δικό σου product code.

Εδώ υπάρχει η λίστα με μερικά από αυτά.

Τη λίστα την έχω ήδη δει. Μετά από googling φαίνεται πως ακόμα δεν είναι διαθέσιμη η καινούργια έκδοση του firmware για το δικό μου product code...

 

Αλλάζει αν πας στις Ρυθμίσεις > Προσωπικό > Θέματα > Εικόνα κλήσης > Καμιά.

Ευχαριστώ. Δούλεψε!

 

Αυτό που διάβασες ήταν ένα κόλλημα το οποίο οφειλόταν σε μη συμβατό θέμα.

Το phoenix χρησιμοποιήθηκε για να επαναφέρει τη συσκευή λόγω του ότι δεν γνωρίζαμε τον συνδυασμό πλήκτρων με τον οποίο κάνεις hard format τη συσκευή ενώ είναι κλειστή.

OK, κατάλαβα! Πάντως φαίνεται πως πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με τα themes, γιατί πολλά έχουν γίνει στο πόδι απ' ότι καταλαβαίνω. Πρέπει να περάσει λίγος καιρός ώστε να φτιάξουν τα πράγματα και με αυτό το θέμα...

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις γύρισα από κάπου που μου βράχηκε το κινητό και υπάρχει περίπτωση να αναγκαστώ να επισπεύσω την αγορά του 5800 15 μέρες νωρίτερα και θέλω να ρωτήσω για τα τελευταία δεδομένα

 

έτσι μετά από 1 μήνα παρουσία στην Ελλάδα

 

1)Όλα τα κινητά παρουσίασας την σχισμή μέχρι στιγμής?

2)Ξέρουμε αν έχουν έρθει καινούργιες παρίδες και μάλιστα με το μαύρο χρώμα?

3)Υπήρχαν 2 φωτογραφίες από έναν φίλο ,πιο παλιά ,που έδειχνε πως ήταν με την σχισμή και πως μετά,το θέμα είναι ,με το νόκια σοπ ή τον εαυτό σου,διορθώνεις το πρόβλημα του ακουστικού ή και της σχισμής?δλδ ,η σχισμή διορθώνεται με άλλη διάταξη βιδών κτλ ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι, όλα έχουν τη σχισμή. Σε άλλα είναι μεγαλύτερη και σε άλλα μικρότερη.

2) Καινούριες παρτίδες δεν έχουν έρθει, όπως επίσης και το μαύρο χρώμα. Από Μάρτιο και μετά...

3) Το ακουστικό το αλλάζουν σε Nokia Shop εντελώς δωρεάν. Δεν πιέζουν απλά τις επαφές όπως έκαναν τα παιδιά που επιχείρησαν και το άνοιξαν τη συσκευή μόνοι τους. Για τη σχισμή δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Έτσι είναι το κινητό.

 

 

---------------------------

Ευχαριστώ! :)

 

Αν κοιτάξεις καλύτερα έχει μια παράγραφο που λέει "Installing the plugin" και σου δίνει να κατεβάζεις ένα zip αρχειάκι που περιέχει το sis αρχείο προς εγκατάσταση... ;)

Sorry, μόλις το βρίκα, αλλά και σε εμένα βγάζει μήνυμα πως δεν υποστηρίζεται στο συγκεκριμένο sis.

 

Για Nokia Shop το γνωρίζω, αλλά όπως είπα βρίσκομαι στη Σκωτία... Με phoenix δεν έχω πρόβλημα να το κάνω, αλλά δε θέλω να το πειράξω για να μη χάσω την εγγύηση (άσε που για 28 μέρες έχω αντικατάσταση για οτιδήποτε κι αν συμβεί στη συσκευή, οπότε ας περάσουν τουλάχιστον οι 28 μέρες και μετά αν έχω χρόνο, που δεν το βλέπω, ίσως ασχοληθώ). Αυτή τη μέθοδο την έχει δοκιμάσει κανείς: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2695530#post2695530 ;

Δεν υπάρχουν Nokia Shop στη Σκοτία...;:p

Τον συγκεκριμένο τρόπο δεν τον έχω δοκιμάσει μιας και δεν τον χρειάστηκα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις γύρισα από κάπου που μου βράχηκε το κινητό και υπάρχει περίπτωση να αναγκαστώ να επισπεύσω την αγορά του 5800 15 μέρες νωρίτερα και θέλω να ρωτήσω για τα τελευταία δεδομένα

 

έτσι μετά από 1 μήνα παρουσία στην Ελλάδα

 

1)Όλα τα κινητά παρουσίασας την σχισμή μέχρι στιγμής?

2)Ξέρουμε αν έχουν έρθει καινούργιες παρίδες και μάλιστα με το μαύρο χρώμα?

3)Υπήρχαν 2 φωτογραφίες από έναν φίλο ,πιο παλιά ,που έδειχνε πως ήταν με την σχισμή και πως μετά,το θέμα είναι ,με το νόκια σοπ ή τον εαυτό σου,διορθώνεις το πρόβλημα του ακουστικού ή και της σχισμής?δλδ ,η σχισμή διορθώνεται με άλλη διάταξη βιδών κτλ ή όχι?

 

Την σχισμή μην την σκεύτεσαι. Εγώ δεν την είχα δει μέχρι που κάποιοι το είπαν. Και πάλι την ξέχασα. Μόνο όταν την ψάχνεις την βλέπεις.

Για το μαύρο προς το παρόν δεν υπάρχει πρόβλεψη. Κάποιες φορές μερικά χρώματα δεν έρχονται ποτέ. Δεν ξέρουμε αν θα γίνει το ίδιο με το μαύρο. Και εγώ μαύρο ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας γραψω κατι που δεν το εχω δοκιμασει ακομη και ουτε το εχω δει καπου γραμμενο. Ελπιζω να λειτουργει και να μπορουν να αλλαξουν οσοι θελουν το Product code στο 5800 τους. Μαλλον δεν θα γινει τιποτε αλλα δεν πειραζει τα περισσοτερα κολπα καπως ετσι τα ανακαλυπτουν :O

 

1. Κανουμε hack την συσκευη μας.

2. Aνοιγουμε το φακελο C:\ Private\ 1020e519\ και στελνουμε το αρχειο mc_info.txt στο pc

3. To ανοιγουμε με το notepad και εκει που λεει code το αλλαζουμε με το ελληνικο product code

4. Βαζουμε τιο αρχειο ξανα στην θεση του και κανουμε αναβαθμιση μεσα απο το NSU.

 

Eλπιζω να λειτουργει!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

για να περασω κατι στο τηλ πρεπει να κανω εγκατασταση το ovi suite?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253345#post2253345

 

Ισχυουν τα ιδια για ολα τα αρχεια

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια σημερα αγορασα το 5800 απο τα multirama πριν λιγο εκανα αναβαβαθμιση μεσο του nsu και το τηλ. γυρισε στα αγγλικα τα ελληνικα εξαφανισμενα πουθενα ουτε στις ρυθμισεις τι κανω ?
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως βρέθηκε λύση!! :) :)

Σ' αυτό το blog με τον απίθανο τίτλο!

 

http://whyiseverytitletaken.blogspot.com/2008/11/nokia-n85-wifi-no-gateway-reply.html

 

Το quos φαίνεται πως προκαλούσε πρόβλημα. Δοκίμασα τη λύση (απαιτείται να συνδεθείς στο speedtouch μέσω telnet) και συνδεόμουν κανονικά! Βέβαια ίσως δν είναι για όλους το ίδιο πρόβλημα, πχ κάποιοι μπορεί να μην έχουν βάλει "add new device automatically".

 

 

tolisco: θα ήταν ενδιαφέρον να δεις ποια έκδοση firmware έχεις στο speedtouch, η δική μου "προβληματική" είναι η 7.4.3.2.

 

 

Το δικο μου λοιπον εχει την 6.1.0.5 . Δεν εχω κανει ποτε αναβαθμιση απο την ημερα που το πηρα(15 μηνες κοντα). Αυτο δεν ξερω αν ειναι κακο η καλο , παντωσς μεχρι τωρα δεν συναντησα κανενα προβλημα στο να μπω στο internet.:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια σημερα αγορασα το 5800 απο τα multirama πριν λιγο εκανα αναβαβαθμιση μεσο του nsu και το τηλ. γυρισε στα αγγλικα τα ελληνικα εξαφανισμενα πουθενα ουτε στις ρυθμισεις τι κανω ?

Αυτό συνέβη διότι το κινητό σου είναι παραεισαγωγή.

Δυστυχώς ο κλασσικός τρόπος αλλαγής product code μέσω NSS δεν λειτουργεί τώρα.

Υπάρχει αυτό (δεν το έχω δοκιμάσει), αλλά και ο τρόπος να κάνεις αναβάθμιση μέσω Phoenix.

 

 

Καλύτερα όμως να πας σε Nokia Shop ώστε να σου τα περάσουν αυτοί με ασφάλεια.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω που απαντησες φιλε να ρωτησω και κατι αλλο ?μπορω να βρω απο καπου πληροφοριες για το phonix και πιο product code θα πρεπει να βαλω?
Link to comment
Share on other sites

Πανω στο ποστ που εχω κανει για την αλλαγη του product code για να το λενε μεσα στο φορουμ οτι το εχουν κανει και απ οτι φαινεται οι περισσοτεροι χωρις να εχουν κανενα προβλημα μαλλον θα ισχυει, εγω μολις τωρα επειδη ακομη δεν εχει ερθει η συσκευη μου την περιμενω μεσα στη βδομαδα συνδεσα τωρα το Νοκια 6120 c που εχω και με ακριβως αυτες τις κινησεις μου δειχνει το product code και μπορεις να το αλλαξεις αλλα θα περιμενω μεχρι να ερθει να το κανω και να σας πω στα σιγουρα οτι ειναι οκ. αν και νομιζω οτι ειναι :)
Link to comment
Share on other sites

Πανω στο ποστ που εχω κανει για την αλλαγη του product code για να το λενε μεσα στο φορουμ οτι το εχουν κανει και απ οτι φαινεται οι περισσοτεροι χωρις να εχουν κανενα προβλημα μαλλον θα ισχυει, εγω μολις τωρα επειδη ακομη δεν εχει ερθει η συσκευη μου την περιμενω μεσα στη βδομαδα συνδεσα τωρα το Νοκια 6120 c που εχω και με ακριβως αυτες τις κινησεις μου δειχνει το product code και μπορεις να το αλλαξεις αλλα θα περιμενω μεχρι να ερθει να το κανω και να σας πω στα σιγουρα οτι ειναι οκ. αν και νομιζω οτι ειναι :)

 

προσπαθω αλλα δεν γινεται κατι με τις οδηγιες που δινεις καταρχην ο υπολογιστης δεν μπορει να κανει εγκατασταση του προγραμματος μιας και το βγαζει αναξιοπιστο αν του πατησης οκ και κανει την εγκατασταση δεν λειτουργει και βγαζει σφακλμα

Link to comment
Share on other sites

Σύγκρινα το product code του 5800 μου και είναι 0559395: Balkans BLUE.

Άρα είναι ελληνικό,σωστά???:confused:

 

Ναι ειναι το ελληνικο..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση?

Πηγα το 5800 πριν 3 εβδομαδες για επισκευη/αντικατασταση, απο τοτε ακομα περιμενω! Σε ερωτηση που εκανα σημερα τηλεφωνικως στο vodafone service, μου ειπαν οτι το θεμα μου εχει κλεισει και εχει φυγει πλεον απο αυτους, να απευθυνθω στο καταστημα. Παιρνω στο καταστημα και αυτοι αφου μου ειπαν αρχικα οι θα παρουν σε λιγο (με πηραν μετα απο 6 ωρες) μου απαντησαν πως η συσκευη βρισκεται στη ΝΟΚΙΑ (wtf??) και πως πρεπει επομενως να περιμενω κι αλλο! Μηπως μου λενε λαλακιες?

Διαβασα οτι υπαρχει μια μικρη ελλειψη γενικως, ειναι δυνατον να οφειλεται σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

δυο ερωτησουλες.εκανα ενα φακελο στην εκθεση να μην ειναι ολα χυμα αλλα δεν μπορω να τα μεταφερω παταω επιλογη μετα οργανωση κ μετα μετακινηση αλλα δεν εχει επιλογη να την βαλω στον φακελο τι κανω λαθος??επισης θελω να επιλεξω συγκεκριμενες φωτο αλλα δεν μπορω εχει η επιλογη ολων η μια μια κ εσας ετσι ειναι??
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος σας παρακαλω να μου δωσει οδηγιες πως και απο που κανουμε αναβαθμιση με το phoenix ??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δυο ερωτησουλες.εκανα ενα φακελο στην εκθεση να μην ειναι ολα χυμα αλλα δεν μπορω να τα μεταφερω παταω επιλογη μετα οργανωση κ μετα μετακινηση αλλα δεν εχει επιλογη να την βαλω στον φακελο τι κανω λαθος??επισης θελω να επιλεξω συγκεκριμενες φωτο αλλα δεν μπορω εχει η επιλογη ολων η μια μια κ εσας ετσι ειναι??

 

Αφού επιλέξεις τις εικόνες/βίντεο μετά στις επιλογές "επιλογές φακέλου" --> "μετακίνηση σε φάκελο".

Link to comment
Share on other sites

Αφού επιλέξεις τις εικόνες/βίντεο μετά στις επιλογές "επιλογές φακέλου" --> "μετακίνηση σε φάκελο".

 

σε ευχαριστω παρα πολυ!! κ πως επιλεγω πολλες μαζι οχι ολες αλλα οχι μια μια??

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...