Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ πάλι δεν βλέπω λεξικό...

 

Μπορεί κάποιος να βάλει ένα screenshot να δούμε το εικονίδιο?

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά flight mode υπάρχει? Να απενεργοποιεί το δίκτυο δηλαδή

Στο profiles εχει το Offline το οποιο ειναι το ιδιο.

 

Επισης μπορεις να το ενεργοποιησεις ακουμπωντας απαλα πανω στην ημερομηνια στην αρχικη οθονη.(secret touch point)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά flight mode υπάρχει? Να απενεργοποιεί το δίκτυο δηλαδή

 

Ναι.. απλα επιλεγεις προφιλ Εκτος Συνσεσης

 

 

@tsigo με προλαβες! Mε την ευκαιρια καλως ηλθες :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι δρυμητερος...... Το σενιαρισα κυριλατα. Backup, hard reset, επαναφορα το backup και εγινε του κουτιου :D ..... Ενα 20λεπτο υποθεση και ολα οκ. :shifty:

 

--- Τα μεγαλα εικονιδια στο μητρωο ποια ειναι; Αν εννοειτε τα κουμπια επιλογης ¨αναπαντητες , εισερχομενες,εξερχομενες ,ειναι μεγαλα, αν ομως μπεις στις γενικες κλησεις οπου εχει το κατεβατω με οτι επικοινωνιες εχουν γινει ( κλησεις φωνης αλλα και δεδομενα ),αν επιλεξεις μια καταχωρηση θα περασεις σε μια σελιδα με λεπτομερειες αυτης τις κλησης. Απο εκει εχει βελακια δεξια αριστερα για να προχωρας σε επομενες (λεπτομερεις) εγγραφες χωρις να γυριζεις πισω και ξανα μανα. Αυτα τα βελακια θα μπορουσαν να ειναι μεγαλυτερα για να σε διευκολυνουν στο πατημα ,τα οποια ομως ειναι απλα μικρα βελακια,.... τα ιδια ειναι και στις επαφες .

 

Υ.Γ

@hitech Έχασες τα Ελληνικά μετά από αναβάθμιση μέσω FOTA?

-- Οχι οπως ηταν αρχικα εμφανιστηκαν οι γλωσσες. Οπως ημουν απο το ρεσετ εβαλα να επαναφερω το μπακαπ αλλα το συστημα μου ζητησε να αλλαξω την γλωσσα , ..... γυρισα Ελληνικα και φορτοσε το μπακαπ και ειμαι αρχοντας :rolleyes:

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Thanks παιδιά, δεν το είχα δει το προφιλ.

 

hitech όταν έκανες backup μετά στην επαναφορά πέρασαν και οι εφαρμογές που είχες στην κάρτα? Έκανες και την κάρτα format βασικά?

Link to comment
Share on other sites

hitech όταν έκανες backup μετά στην επαναφορά πέρασαν και οι εφαρμογές που είχες στην κάρτα? Έκανες και την κάρτα format βασικά?

-- Οχι ,οπως ηταν την εβαλα μεσα μετα το χαρντ ρεσετ και αρχισε να φορτωνει , .... προφανως τις εγκατεστημενες εφαρμογες. Καπου σταματησε γιατι δεν μπορουσε να συνεχισει το φορτωμα ,αφου καποια αρχεια βρισκονταν στην μνημη του τηλεφωνου, .... το συνδεσα με το pcsuite και επανεφερα το μπακαπ και ..... ;)

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δοκίμασα και ένανα αναβάθμιση μέσω fota. Το καλό είναι ότι δεν χάνεις τα Ελληνικά καθώς είχαν περαστεί μέσω phoenix.

Είναι πολύ βολικότερες οι μεγάλες καρτέλες (tabs), δουλεύει κανονικά το λεξικό (κατέβασα και την εεληνική γλώσσα), o browser πολύ πιο γρήγορος, η αναζήτηση λειτουργεί επίσης πολύ σωστά, εμφανίστηκε τι εικόνιδιο Ενημέρωση Εφαρμογών, άλλαξξε το εικονίδιο της Λήψης κα της Μεταφοράς, και το χρώμα του φακέλου όταν επιλέγουμε την οργάνωση (από μπλε έγινε κίτρινο), η οθόνη ανταποκρίνεται ταχύτατα.

Αυτά είδα για την ώρα, αν και τα πιο πολλά αναφέρθηκαν ήδη από άλλους χρήστες.

Τα πιο πολλά τις επόμενες ώρες ή μέρες.

 

Και ελπίζω όλοι πια να είναι χαρούμρνοι με το 5800 τους!! :D

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,και πριν κάνω την αναβάθμιση μου έβγαζε ένα μικρο γκρι πλαίσιο και συνεχίζει να μου το βγάζει όταν μπαίνω στο μενού πάνω δεξιά στην οθόνη που αλλάζει αριθμούς(0,80 , 10,85 και κάτι τέτοια)...δεν ξέρω τη είναι...έφυγε μετά από hard format....αλλά μόλις έκανα την αναβάθμιση ξαναβγηκε.. μου έχει σπάσει τα νευρά,τη μπορεί να είναι?
Link to comment
Share on other sites

http://www.allaboutsymbian.com/news/item/8920_Nokia_5800_firmware_update_to_.php

-------------------------------------------------

 

Οσο αφορα το welcome note της voda προσεξα το εξης: Αφου εκανα την αναβαθμηση (20.0.12) αν δεν πιεσεις το ok στο welcome note δεν δουλευει το κουμπι της καμερας και δεν μπαινει στην αρχικη οθονη παρα μονο αν πατησεις το μεσαιο κουμπι του menu. Αν ομως πατησεις οκ στην αρχη που σου βγαζει το μηνυμα τοτε μπαινει κανονικα στην αρχικη οθονη και δουλευουν ολα τελεια.:)

 

-----------------------------------------------------

Το touch screen εχει βελτιωθει αισθητα:)

Αυτα.

 

Εύστοχη η παρατήρηση σου φίλε μου.

Μόλις το δοκίμασα και στο δικό μου και έχεις δίκιο.

Προφανώς το "bug" αν μπορείς να το αποκαλέσεις έτσι το δημιουργεί η κάρτα sim της vodafone. Το κακό είναι πως δεν υπάρχει καρτουλα sim της vodafone χωρίς αυτό το ηλίθιο-αχρηστο μενού.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,και πριν κάνω την αναβάθμιση μου έβγαζε ένα μικρο γκρι πλαίσιο και συνεχίζει να μου το βγάζει όταν μπαίνω στο μενού πάνω δεξιά στην οθόνη που αλλάζει αριθμούς(0,80 , 10,85 και κάτι τέτοια)...δεν ξέρω τη είναι...έφυγε μετά από hard format....αλλά μόλις έκανα την αναβάθμιση ξαναβγηκε.. μου έχει σπάσει τα νευρά,τη μπορεί να είναι?

δε βάζεις ένα screenshot γιατί έχω τη περιέργια να δω πως είναι και τι εννοείς;;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,και πριν κάνω την αναβάθμιση μου έβγαζε ένα μικρο γκρι πλαίσιο και συνεχίζει να μου το βγάζει όταν μπαίνω στο μενού πάνω δεξιά στην οθόνη που αλλάζει αριθμούς(0,80 , 10,85 και κάτι τέτοια)...δεν ξέρω τη είναι...έφυγε μετά από hard format....αλλά μόλις έκανα την αναβάθμιση ξαναβγηκε.. μου έχει σπάσει τα νευρά,τη μπορεί να είναι?

 

φίλε μου το έχεις αναφέρει αρκετές φορές και προφανώς δεν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό.Αφού έχεις δοκιμάσει hard reset και δεν διορθώνεται και δεν είναι λόγο κάποιας εφαρμογης τοτε κάνε μία βόλτα απο ένα Nokia Club και "ίσως" σου λύσουν την απορεία.

Link to comment
Share on other sites

Εύστοχη η παρατήρηση σου φίλε μου.

Μόλις το δοκίμασα και στο δικό μου και έχεις δίκιο.

Προφανώς το "bug" αν μπορείς να το αποκαλέσεις έτσι το δημιουργεί η κάρτα sim της vodafone. Το κακό είναι πως δεν υπάρχει καρτουλα sim της vodafone χωρίς αυτό το ηλίθιο-αχρηστο μενού.

Ακριβως αυτο εννουσα για τη καρτα της voda, αλλα δεν ηθελα να βρισω απο το πρωτο μηνυμα:)

Link to comment
Share on other sites

Δείτε...

http://www.postimage.org/gxMOuB9.jpg

http://www.postimage.org/gxMOfDi.jpg

 

mois με hard reset διορθώθηκε αλλά μου το ξαναεμφανισε σήμερα μετά την αναβάθμιση....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,και πριν κάνω την αναβάθμιση μου έβγαζε ένα μικρο γκρι πλαίσιο και συνεχίζει να μου το βγάζει όταν μπαίνω στο μενού πάνω δεξιά στην οθόνη που αλλάζει αριθμούς(0,80 , 10,85 και κάτι τέτοια)...δεν ξέρω τη είναι...έφυγε μετά από hard format....αλλά μόλις έκανα την αναβάθμιση ξαναβγηκε.. μου έχει σπάσει τα νευρά,τη μπορεί να είναι?

 

Δεν την έχω την συσκευή αλλά .. αυτό που βλέπω είναι .. περίεργο! Λοιπόν μπορεί να πρόκειται για συντεταγμένες (X - Y) σε μορφή X.Y (εγώ θα επέλεγα το : ή - αντί του . πάντως σε αυτή την περίπτωση) ή μπορεί να είναι κάποιος float αριθμός (ποίο πιθανό λόγο .) - δες αν οι αριθμοί αλλάζουν όταν περιστρέφεις την συσκευή (μήπως πρόκειται για feedback από το γυροσκόπιο της) ή δες αν αλλάζουν όταν κάνεις κλικ στην οθόνη (ή ακουμπάς την οθόνη). Αν αυξάνονται και σε κάποια φάση μηδενίζονται ή το αντίστροφο πρόκειται για αναπαράσταση κάποιου εσωτερικού μετρητή, αν αλλάζουν τυχαία (σίγουρα υπάρχει λογική απλά δεν την γνωρίζουμε) .. το ίδιο. Τώρα αν δεν είναι κάποιο feature (διάβασε το manual!) και δεν έχεις περάσει μέσα καμία άλλη εφαρμογή, πάω στοίχημα πως πρόκειται για debug data counter που κάπως ενεργοποιήθηκε (ενώ δεν θα έπρεπε να συμβεί αυτό) - και βοηθά τους προγραμματιστές να ελέγχουν κάποιες εσωτερικές μεταβλητές του firmware κατά την ανάπτυξη του.

 

Δεν νομίζω ότι είναι κάτι το ανησυχητικό πάντως - οκ, είναι αντιαισθητικό βέβαια ..

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

.......

............

 

mois με hard reset διορθώθηκε αλλά μου το ξαναεμφανισε σήμερα μετά την αναβάθμιση....

 

Μετά την σημερινή αναβάθμιση σε v.20 έκανα αμέσως hard reset καλού κακού και μετά ανάκτηση του back up που είχα και όλα δουλεύουν ρολόι.

Κράτησε back απο τα συμαντικότερα που έχεις στο κινητό σου(επαφές,μυνήματα,ημερολογιο..../) κάνε hard reset και μετα ανάκτηση και μετά πέρασε ότι εφαρμογή θέλεις ξανά ελέγχοντας σταδιακά εάν θα σου το παρουσιάσει.

Δεν έχω κάτι άλλο να προτείνω,δυστυχώς.... :(

Link to comment
Share on other sites

If you see 'System error' when launching 'Search' from the standby screen, use a 'Settings reset', i.e. *#7780#. (Lock code is '12345' and you have to hold each 'key' down to get the numbers.)

 

Δεν είδα να αναφέρετε πουθενά πιο πάνω.

Για το πρόβλημα λοιπόν με την αναζήτηση που βγάζει σφάλμα κάντε το παραπάνω. Σε μένα δούλεψε. Όσο για το lock code που ζητάει γράμματα, απλά κρατήστε πατημένα τα κουμπιά μέχρι να βγουν αριθμοί. Είναι το κλασσικό 12345.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατήτηρησα εγώ είναι πως απο το μενού της Nokia PCSuite (στον υπολογιστή) δεν συνεργάζετε η εφαρμογή λήψεις(download!) με τη συσκευή μας.Προσπαθεί να αναβαθμίσει την εφαρμογή στη συσκευή αλλά βγάζει μήνυμα certification error.

Η εφαρμογή όμως στη συσκευή μας μετά την αναβάθμιση είναι v.5 και απο τον υπολογιστή προσπαθεί να περάσει v.3 οπότε λογικό είναι φαντάζομαι.

Μάλλον θα έχουμε και αναβαθμίσεις στη PCSuite και Ovi Suite(η οποία στο site της δεν έχει υποστηρίζει την συσκευή μας) σύντομα!!!

Link to comment
Share on other sites

κ μετα την αναβαθμιση αυτο που παρατηρω ειναι πως καποιες φορες δν ανταποκρινεται το κουμπι τησ καμερας κ το κοκκινο κουμπι.

θα κανω hard format παλι για να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...