Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρατήρησα κάτι που δεν ξέρω εαν είναι bug. Όταν προσπαθώ να στήλω με BT ένα αρχείο θέματος από το φάκελο Downloads της κάρτας, δεν τα στέλνει. :confused:

Μου το στέλνει κανονικά, δεν βγάζει κάποιο πρόβλημα. Τι σφάλμα σου βγάζει? Αν το πας να το στείλεις από την ενσωματωμένη διαχείρηση αρχείων δεν το στέλνει γιατι δεν μπορεί να στείλει κλειδωμένα αρχεία.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μου το στέλνει κανονικά, δεν βγάζει κάποιο πρόβλημα. Τι σφάλμα σου βγάζει? Αν το πας να το στείλεις από την ενσωματωμένη διαχείρηση αρχείων δεν το στέλνει γιατι δεν μπορεί να στείλει κλειδωμένα αρχεία.

 

Ναι από την ενσωματωμένη προσπαθώ να το στήλω, δεν το ήξερα ότι δεν γίνεται από εκεί. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω προλάβει να κάνω το update μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν διόρθωσαν το Bug που έμεναν ανοιχτά μητρώο/επαφές στις εφαρμογές μετά από κλήση κάποιου αριθμού μέσα από αυτά..?

 

Εννοούσα το παρακάτω..

Έχω παρατηρήσει πως κάθε φορά που με καλεί κάποιος, αφού τελειώσω με την συνομιλία και κλείσει η γραμμή, όταν πάω στο μενού του κινητού μου εμφανίζει ότι Μητρώο είναι ανοιχτό και τρέχει! (χωρίς να το είχα αφήσει εγώ ανοιχτό πριν την κλήση)

Γιατί το κάνει αυτό?

 

 

Οταν κάνεις κλήση από τις επαφές είναι λογικό να τρέχει κ μετά τον τερματισμό γιατι δεν κάνεις έξοδο απο την εφαρμογή, έτσι γίνεται σε όλα τα symbian. Το ίδιο συμβαίνει και στο Ν95 κ Ε66, δεν είναι bug. Το μητρωό μετά από κλήση δεν δείχνει ότι είναι ανοιχτό.

 

Νόμιζα ότι ήταν Bug και μέσα από τις επαφές γιατί το θεωρώ χαζό να μένει ανοιχτό από τη στιγμή που έχεις ολοκληρώσει τη δουλειά σου..:p

Είχα καιρό να πάρω Symbian και θεωρούσα ότι θα το έχουν διορθώσει αυτό.. :p

(Τόσο δύσκολο είναι γίνει?:wacko:)

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα ότι δεν γίνεται πια κάτι τέτοιο. :D Οι επαφές μένουν ανοιχτές γιατι δεν τερματίζονται όταν εμείς τελειώνουμε την κλήση. Όταν τελειώνουμε τις κλήσεις μας κλείνει το μητρώο μόνο, οι επαφές είναι λογικό να συνεχίζουν να τρέχουν.

Το μητρωό μετά από κλήση δεν δείχνει ότι είναι ανοιχτό.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε και άλλαξε την ρύθμιση

Ρυθμίσεις- Προσωπικό- Θέματα- Εικόνα κλήσης

 

Πέρασες την έκδοση 21; και γω πριν είχα πρόβλημα αλλά τώρα στην default ρύθμιση μου εμφανίζεται κανονικά η επαφή κατά την διάρκεια της κλήσης.

Πηγα στις ρυθμισεις,τι να επιλεξω,εικονα θεματος,καμια η οριζεται απο τον χρηστη?

Ναι εκανα την αναβαθμηση σε 21.Πως κανω την default ρυθμιση?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα με το usb..Δεν αναγνωριζει το κινητο στην "μαζικη αποθηκευση" ενω στις αλλες λειτουργιες ειναι ολα καλα!Καμια λυση για το προβλημα?

"ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ"

"SUPER3*FAMILIA"

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα με το usb..Δεν αναγνωριζει το κινητο στην "μαζικη αποθηκευση" ενω στις αλλες λειτουργιες ειναι ολα καλα!Καμια λυση για το προβλημα?

 

Για αρχη δοκιμασε και σε εναν αλλο υπολογιστη αν σου κανει το ιδιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολύ κόσμος ρωτάει τι είναι το A-GPS (assisted/υποβοηθούμενο GPS)

 

Βρήκα αυτό το Link στο site Nokia.gr το οποίο είναι αρκετά καλό και λύνει τις περισσότερες απορίες..

 

Είναι στα ελληνικά..

 

Κάποιος Mod ας το βάλει και στο FAQ: GPS, A-GPS, Nokia Maps και η πρώτη χρήση

Link to comment
Share on other sites

Ο κοσμος που ρωταει αμα ψαξει λιγο θα δει οτι υπαρχει αντιστοιχο θεμα ηδη:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651194#post2651194

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

To 5800 έχει κάνει "κανονική" πλοήγηση (όπως το 95άρι π.χ.) ή έχει μόνο A-GPS?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

To 5800 έχει κάνει "κανονική" πλοήγηση (όπως το 95άρι π.χ.) ή έχει μόνο ?

Γιατι υπαρχει συσκευη που να εχει A-GPS χωρις να εχει GPS;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ πριν λίγες μέρες το μαύρο 5880 με επιδότηση από τον Γερμανό.

Και για να λέμε και τα καλά η πωλήτρια μου έδειξε ότι η συσκευασία ήταν σφραγισμένη και είχε την ταινία της ΝΟΚΙΑ, μετά άνοιξε την συσκευασία μπροστά μου και ελέγξαμε ότι όλα μέσα ήταν ΟΚ.

Η συσκευή είχε ελληνικά και ελληνικό εγχειρίδιο και είχε εγκατεστημένο firmware του Ιανουαρίου 2009.

 

Έκανα εύκολα και γρήγορα την αναβάθμιση με FOTA και διαπίστωσα ότι έγιναν γρηγορότερα το μενού ο browser και η εναλλαγή οθόνης.

Η συσκευή πάρα πολύ καλή και με πολλές δυνατότητες.

Αλλά έχει το γνωστό πρόβλημα με την σχισμή στην πάνω δεξιά γωνία. η οποία είναι μικρή και για να είμαι ειλικρινής αν δεν γνώριζα το πρόβλημα μπορεί και να μην το πρόσεχα.

Διάβασα εδώ ότι κάποιοι διορθώσατε το πρόβλημα με επισκευή στα NOKIA Shops.

Τελικά αυτή η σχισμή δημιουργεί ή μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στη συσκευή κ;ι αξίζει τον κόπο να μας ανοίξουν και να ξανά συναρμολογήσουν το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

To 5800 έχει κάνει "κανονική" πλοήγηση (όπως το 95άρι π.χ.) ή έχει μόνο A-GPS?

 

Κανονική πλοήγηση.

Το A-GPS το έχει για υποβοήθηση και μπορείς να το απενεργοποιήσεις

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως μπορω να περασω τον καταλογο με τηλεφωνα/ονοματα απο το sony ericsson k800i στο 5800 μου?οχι ενα ενα φυσικα αλλα αυτοματα...
Link to comment
Share on other sites

Γιατι υπαρχει συσκευη που να εχει A-GPS χωρις να εχει GPS;

Sony Ericsson C905

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στις ρυθμισεις,τι να επιλεξω,εικονα θεματος,καμια η οριζεται απο τον χρηστη?

Ναι εκανα την αναβαθμηση σε 21.Πως κανω την default ρυθμιση?Ευχαριστω

Θα επιλέξεις την επιλογή "Καμία". Τις εικόνες στις επαφές τις επέλεξες τώρα που τις πέρασες στο 5800 ή τις είχες ήδη περασμένες από προηγούμενη συσκευή?

 

ξερει κανεις πως μπορω να περασω τον καταλογο με τηλεφωνα/ονοματα απο το sony ericsson k800i στο 5800 μου?οχι ενα ενα φυσικα αλλα αυτοματα...

Μπορείς να συγχρωνήσεις το k800i με το outlook και μετά το outlook με το 5800.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δοκιμάσει αλλά θα πάρει πολύ ώρα σε πείπτωση που έχει πολλές επαφές στον κατάλογο. Πριν που ανέφερα το outlook εννοούσα το Microsoft Office Outlook.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δε νομιζω να αργησει..;)

Εγω που εχω περιπου 100 κατι επαφες εκανε 2-3 δευτερολεπτα.

Αντιθετα με μεταφορα απο το Ν95-2 που εχω εκανε οντως αρκετη ωρα (μεσω bluetooth)

Προσωπικα τοσα χρονια σε ολα μου τα κινητα με αντιγραφη απο καρτα SIM κανω!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Ναι από την ενσωματωμένη προσπαθώ να το στήλω, δεν το ήξερα ότι δεν γίνεται από εκεί. Ευχαριστώ.

Ναι έτσι είναι.

Οφείλεται στη Nokia Closed Content List.;)

 

Επειδή πολύ κόσμος ρωτάει τι είναι το A-GPS (assisted/υποβοηθούμενο GPS)

 

Βρήκα αυτό το Link στο site Nokia.gr το οποίο είναι αρκετά καλό και λύνει τις περισσότερες απορίες..

 

Είναι στα ελληνικά..

 

Κάποιος Mod ας το βάλει και στο FAQ: GPS, A-GPS, Nokia Maps και η πρώτη χρήση

Τhanks για το ενδιαφέρον, αλλά ήδη υπάρχει απάντηση.

Όχι τόσο αναλυτική όμως, αλλά αρκετή ώστε να καταλάβει κάποιος τι "παίζει" με το A-GPS.

Ωστόσο για κάποιον που θέλει να εμβαθύνει θα προσθέσω link.:)

 

 

To 5800 έχει κάνει "κανονική" πλοήγηση (όπως το 95άρι π.χ.) ή έχει μόνο A-GPS?

Φυσικά και κάνει κανονική πλοήγηση.

 

ΥΓ: Και το SE που αναφέρεις έχει κανονικό δέκτη GPS. Εκεί που χάνει και χρειάζεται σύνδεση δεδομένων είναι η έλλειψη σοβαρού προγράμματος πλοήγησης.

Γι αυτό συγχέεται πολύς κόσμος και θεωρεί σε τέτοιες καταστάσεις πως υπάρχει μόνο A-GPS.

 

 

 

Τελικά αυτή η σχισμή δημιουργεί ή μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στη συσκευή κ;ι αξίζει τον κόπο να μας ανοίξουν και να ξανά συναρμολογήσουν το κινητό?

Μέχρι στιγμής δεν έχουν γίνει αναφορές για προβλήματα που να σχετίζονται με τη σχισμή.

Οπότε μέχρι τώρα είναι "αθώα":shifty:...

 

 

ξερει κανεις πως μπορω να περασω τον καταλογο με τηλεφωνα/ονοματα απο το sony ericsson k800i στο 5800 μου?οχι ενα ενα φυσικα αλλα αυτοματα...

δεν εχω το Outlook...αλλος τροπος?:)

Αν δεν έχεις outlook, μόνο μέσω του αντίστοιχου PC Suite της Sony Ericsson να τις περάσεις στον η/υ σου και μετά μέσω του Nokia PC Suite στο 5800.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Άμα στο κάνει ξανά ρίξει και ένα hard format και λογικά θα στρώσει..

 

τελικά το ξανάκανε και πάλι, οθόνες να σβήνουν, επανεκκινήσεις

και είναι δυστυχώς ελαττωματικό, το στελνω για αντικατάσταση :(

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...