Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θεμελιώδης αρχή μιας οργανωμένης κοινωνίας η οποία βασίζεται στον αλληλοσεβασμό είναι ότι οι νόμοι υπάρχουν για την επιβολή υποχρωσεων, κατά βάση αυτονόητων, σε εκείνα τα μέλη της κοινωνίας που δεν είναι σε θέση να το καταλάβουν μόνα τους.

 

Γι αυτο άλλωστε θεωρούνται και πιο προηγμένες οι κοινωνίες με τους λιγότερους νόμους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υποθέτω θα γίνεται αυτό που γίνεται και με τους ελεγκτές εισητηρίων. Σε πάνε στο τμήμα για εξακρίβωση. Δεν είναι δύσκολο. Εκεί είναι το θέμα όμως; Στο πώς θα παρανομήσεις;

 

Δεν μπορούν να σε πάνε στο τμήμα για εξακρίβωση. Δεν έχουν τέτοια δικαιώματα. (ούτε και οι ελεγκτές εισητηρίων). Ούτε μπορούν δια της βίας να σε υποχρεώσουν να περιμένεις να έρθει αστυνομικό όργανο. Αυτό έλειπε!!! ο υπάλληλος της Μετρό ΑΕ να μπορεί να οδηγεί πολίτες στην αστυνομία!!!

Όταν όμως τα κάνουν αυτά σε ανυποψίαστους πολίτες, για πες μου τώρα, ποιός παρανομεί?? Αυτός που καπνίζει, ή αυτός που κόβει πρόστιμο?

Τέλος πάντως, εδώ που φτάσαμε, ναι, αυτό με ενδιαφέρει, το πώς θα παρανομήσω.

Αφού οι άλλοι νομοθετούν όπως τους καπνίσει:p, και ο κόσμος κοιτάει να κάνει ότι μπορεί.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Απλά το σύστημα είναι πιο ελαστικό αυτή τη στιγμή λόγω των επικείμενων εκλογών. Νομίζετε ότι δε μπορούν ή δεν θέλουν να εφαρμόσουν το νόμο; Εδώ σου έκοψαν μισθούς, επιδόματα, οι τιμές είναι στα ύψη, χωρίς να υπάρχει ουσιαστική αντίδραση από τον κόσμο (για την ακρίβεια δεν κουνιέται φύλλο), στο τσιγάρο θα κολώσουν; Απλά είναι για ακόμα μία φορά η γνωστή ιστορία με το πολιτικό κόστος, γι' αυτό και το μέτρο είναι στον πάγο για λίγο. Απολαύστε το τσιγάρο και την αυθαιρεσία σας μέχρι το Νοέμβριο. Μετά τις εκλογές τα λέμε... :rolleyes: :cool: Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ΔΗΘΕΝ να εφαρμοσει το νομο...Το κρατος την εχει ορισει αρμοδια να κανει αυτους τους ελεγχους. Τι θα πρεπε να κανει δλδ; Το δηθεν απο που προκυπτει; Το δε "να πουλησει τσαμπουκα" επειδη εκανε τη δουλεια της, δεν το σχολιαζω.

Κοίτα, για να φάει τη μπουνιά, δεν μπορεί, όλο και κάτι θα είπε.

Θα το έπαιξε και λίγο ιστορία, θα είχε και κανένα υφάκι δήθεν ψαρωτικό.... ε, δεν θέλει και πολύ.

Βέβαια, δεν λέω ότι επικροτώ τέτοιες συμπεριφορές. Είπα απλά ότι ήταν αναμενόμενο να συμβεί και αυτό.

Και όπως είπα και πιο μετά, ας πήγαινε πρώτα να κόψει πρόστιμο στο Δήμαρχο και εργοδότη της και μετά να έχει κάθε δικαίωμα να κόψει πρόστιμο και σε οποιονδήποτε άλλον.

Αυτο ειναι σωστο. Βεβαια ειναι μονομερως σωστο. Γιατι ναι μεν δεν εισαι υποχρεωμενος να δειξεις την ταυτοτητα σου, αλλα εισαι υποχρεωμενος να πληρωσεις το προστιμο. Να μην θυμομαστε το νομο μονο εκει που μας βολευει. http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/wink.gif

Ευχαρίστως να το πληρώσω, αν μπορέσει να μου το κόψει.

Δεν πιστεύω να περιμένει κανείς να την βοηθήσω κιόλας

Μια απο βασικες αρχες της δικονομιας και της κοινωνιας. :wacko

Ακριβώς. Διότι ισχύει η αρχή του ότι δεν απαγορεύεται, επιτρέπεται.

Η αρχή της ελευθερίας δηλαδή.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ποιό είναι το θέμα μας, και αυτό δεν είναι το αν πρέπει να δείχνουμε την ταυτότητα μας γενικώς ή όχι.

 

Συνεχίζουμε.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, για να φάει τη μπουνιά, δεν μπορεί, όλο και κάτι θα είπε.

Θα το έπαιξε και λίγο ιστορία, θα είχε και κανένα υφάκι δήθεν ψαρωτικό.... ε, δεν θέλει και πολύ.

Βέβαια, δεν λέω ότι επικροτώ τέτοιες συμπεριφορές. Είπα απλά ότι ήταν αναμενόμενο να συμβεί και αυτό.

 

Απο το κεφαλι σου βεβαια αυτα ετσι; Φυσικα και θα μπορουσε να εχει συμβει ετσι, οπως βεβαια θα μπορουσε και ο αλλος να ειναι βλαμμενος και μολις πηγε η αλλη να του κοψει προστιμο να την σκυλοεβρισε κα να της εριξε και μια ψιλη. Αλλο το οτι εσυ επιλεγεις να πιστευεις το πρωτο, και αλλο το τι εγινε.

 

Και όπως είπα και πιο μετά, ας πήγαινε πρώτα να κόψει πρόστιμο στο Δήμαρχο και εργοδότη της και μετά να έχει κάθε δικαίωμα να κόψει πρόστιμο και σε οποιονδήποτε άλλον.

 

Και παλι, απο το κεφαλι σου οτι καπνιζει ο δημαρχος, και οτι πρεπει να του κοψει προστιμο.

 

Ευχαρίστως να το πληρώσω, αν μπορέσει να μου το κόψει.

Δεν πιστεύω να περιμένει κανείς να την βοηθήσω κιόλας

 

Τι εννοεις, αν μπορεσει να σου το κοψει; Ειναι σαν να περνας με κοκκινο, να σε σταματαει ο τροχονομος και να επιταχυνεις λεγοντας "αν με προλαβει, ας μου το κοψει". Εφοσον παραβαινεις το νομο και σε πιανει ο αρμοδιος φορεας, υποχρεουσαι να το πληρωσεις!

 

Ακριβώς. Διότι ισχύει η αρχή του ότι δεν απαγορεύεται, επιτρέπεται.

Η αρχή της ελευθερίας δηλαδή.

 

Οτι δεν απαγορευεται, επιτρεπεται. Αλλα το καπνισμα σε δημοσιο κλειστο χωρο, απαγορευεται. Που θες να καταληξεις; Οπως το να δολοφονησεις καποιον και να μη σε πιασουν ειναι παρανομο, ετσι ειναι και το να καπνισεις, να σαπισεις στο ξυλο την υπαλληλο του δημου, και να φυγεις. Δεν το κανει νομιμο το οτι δεν ειχε συνεπειες.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα πιστευω οτι ειναι πολλα τα λεφτα που παιζονται και στο τελος θα βρεθει η λυση (απο το κρατος ,τους μαγαζατορες , τον οποιοδηποτε ?) ωστε να συνεχιστει η αφθονη καταναλωση τσιγαρου...

οποιος γνωριζει ή εχει ακουσει απο καποιον σχετικο με το κλαδο τα κερδη και των επιχειρησεων αλλα κυριως του κρατους λογω φορου στο συγκεκριμενο προιον μπορει να κατανοησει τι εννοω...

Link to comment
Share on other sites

Απο το κεφαλι σου βεβαια αυτα ετσι; Φυσικα και θα μπορουσε να εχει συμβει ετσι, οπως βεβαια θα μπορουσε και ο αλλος να ειναι βλαμμενος και μολις πηγε η αλλη να του κοψει προστιμο να την σκυλοεβρισε κα να της εριξε και μια ψιλη. Αλλο το οτι εσυ επιλεγεις να πιστευεις το πρωτο, και αλλο το τι εγινε.

Μπορεί να έχει συμβεί και αυτό που λες εσύ, όμως η εμπειρία, μου λέει ότι μάλλον έγινε αυτό που λέω εγώ.

Και παλι, απο το κεφαλι σου οτι καπνιζει ο δημαρχος, και οτι πρεπει να του κοψει προστιμο.

Τρόπος του λέγειν φίλε μου...

Όπως ποτέ δεν έχει φάει κλήση για ζώνη ή παρανομο παρκάρισμα υπουργός....

Είχα την ελπίδα ότι καταλαβαίνεις τι εννοώ....

Τι εννοεις, αν μπορεσει να σου το κοψει; Ειναι σαν να περνας με κοκκινο, να σε σταματαει ο τροχονομος και να επιταχυνεις λεγοντας "αν με προλαβει, ας μου το κοψει". Εφοσον παραβαινεις το νομο και σε πιανει ο αρμοδιος φορεας, υποχρεουσαι να το πληρωσεις!

Εννοώ αν έχει το δικαίωμα να απαιτήσει να της πώ τα στοιχεία μου.

Αν δεν έχει τέτοιο δικαίωμα, δεν μπορεί πρακτικά να μου κόψει πρόστιμο.

Αν έχει τέτοιο δικαίωμα, πρέπει να προβλέπεται ρητά καθώς επίσης και οι συνέπειες για εμένα τον περίεργο που δεν θα της λέω τα στοιχεία μου. Και οι συνέπειες είναι τουλάχιστον απείθεια (ποινικό αδίκημα, και θα πρέπει επ΄ αυτοφώρω να συλληφθώ και να περάσω το βράδυ μου στην φυλακή, όπου φαντάζομαι επίσης απαγορεύεται το κάπνισμα, λόγω κλειστού χώρου:lol::lol:)

Οτι δεν απαγορευεται, επιτρεπεται. Αλλα το καπνισμα σε δημοσιο κλειστο χωρο, απαγορευεται. Που θες να καταληξεις; Οπως το να δολοφονησεις καποιον και να μη σε πιασουν ειναι παρανομο, ετσι ειναι και το να καπνισεις, να σαπισεις στο ξυλο την υπαλληλο του δημου, και να φυγεις. Δεν το κανει νομιμο το οτι δεν ειχε συνεπειες
Δεν είπα αυτό.

Είπα ότι εφόσον δεν έχω νομικές συνέπειες (νομικές, όχι πραγματικές, δηλαδή το τι θα γίνει στην πράξη και αν τελικά τη γλιτώσω τυχαία) επειδή δεν δείχνω την ταυτότητά μου σε αυτόν που κάνει τον έλεγχο, σημαίνει ότι δεν είμαι υποχρεωμένος να τη δείξω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει συμβεί και αυτό που λες εσύ, όμως η εμπειρία, μου λέει ότι μάλλον έγινε αυτό που λέω εγώ.

 

Ε αυτο λεω. Οτι ο καθενας βασιζεται στην εμπειρια του, επομενως εφοσον δεν ξερουμε τι εγινε, ας μην θεωρουμε αναμενομενο και λογικο αυτο που εγινε.

 

Τρόπος του λέγειν φίλε μου...

Όπως ποτέ δεν έχει φάει κλήση για ζώνη ή παρανομο παρκάρισμα υπουργός....

Είχα την ελπίδα ότι καταλαβαίνεις τι εννοώ....

 

Προφανως καταλαβα τι εννοεις, αλλα προσπαθω να σου πω οτι αυτο ειναι μια ευκολη δικαιολογια. Αυτος που καταπατα ενα οικοπεδο μπορει να πει "Γιατι και ο ταδε υπουργος αυτο δεν εκανε" ή αυτος που εχει παρανομα μεταναστες να δουλευουν για αυτον να πει οτι και ο δεινα υποργος το ιδιο εκανε. Αυτο δεν το καθιστα λιγοτερο παρανομο. Και στο πηγα στο extreme για να σου δειξω οτι ξεκινας με λαθος βαση.

 

Εννοώ αν έχει το δικαίωμα να απαιτήσει να της πώ τα στοιχεία μου.

Αν δεν έχει τέτοιο δικαίωμα, δεν μπορεί πρακτικά να μου κόψει πρόστιμο.

Αν έχει τέτοιο δικαίωμα, πρέπει να προβλέπεται ρητά καθώς επίσης και οι συνέπειες για εμένα τον περίεργο που δεν θα της λέω τα στοιχεία μου. Και οι συνέπειες είναι τουλάχιστον απείθεια (ποινικό αδίκημα, και θα πρέπει επ΄ αυτοφώρω να συλληφθώ και να περάσω το βράδυ μου στην φυλακή, όπου φαντάζομαι επίσης απαγορεύεται το κάπνισμα, λόγω κλειστού χώρου:lol::lol:)

 

Εχει δικαιωμα να σου κοψει προστιμο και εχεις υποχρεωση να το πληρωσεις.

 

Απο κει και περα εσυ συζητας την περιπτωση να καταργησεις την υποχρεωση σου αλλα να περιμενεις μετα αυτη να τηρησει το νομο και να μη σου ζητησει τα στοιχεια σου. Καταλαβαινεις τον παραλογισμο ετσι;

 

Δεν είπα αυτό.

Είπα ότι εφόσον δεν έχω νομικές συνέπειες (νομικές, όχι πραγματικές, δηλαδή το τι θα γίνει στην πράξη και αν τελικά τη γλιτώσω τυχαία) επειδή δεν δείχνω την ταυτότητά μου σε αυτόν που κάνει τον έλεγχο, σημαίνει ότι δεν είμαι υποχρεωμένος να τη δείξω.

 

Μα η νομικη συνεπεια του να καπνισεις σε κλειστο δημοσιο χωρο ειναι να πληρωσεις το προστιμο, δεν ειναι να δειξεις τα στοιχεια σου. Αυτο σου ζητα να κανεις. Εχει συνεπεια.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ επιτέλους συμφωνούμε όλοι !!! Ας μου κόψει το πρόστιμο ανώνυμο, αφού νομικά δεν είμαι υποχρεωμένος να δείξω τα στοιχεία μου... και θα το πληρώσω !!! :lol: :lol: :lol:

Έτσι και αυτή τηρεί το νόμο και δεν ζητάει τα στοιχεία μου και εγώ τηρώ την υποχρέωσή μου να πληρώσω το πρόστιμο !!!

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είδα στην τηλεόραση εναν που μίλαγε για το νόμο (δε θυμάμαι τι ήταν στο υπουργείο) και έλεγε οτι επίτηδες ο νόμος δεν εφαρμόζεται 100% για να μην υπάρχει έντονη αντίδραση απο το κοινό. Σταδιακά όμως είπε οτι ο νόμος θα εφαρμοστεί κανονικά...:D
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κάπου είδα στην τηλεόραση εναν που μίλαγε για το νόμο (δε θυμάμαι τι ήταν στο υπουργείο) και έλεγε οτι επίτηδες ο νόμος δεν εφαρμόζεται 100% για να μην υπάρχει έντονη αντίδραση απο το κοινό. Σταδιακά όμως είπε οτι ο νόμος θα εφαρμοστεί κανονικά...:D

Ναι. Το πάνε λάου-λάου να γλυτώσουν τις πολλές μπουνιές:lol::lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είδα στην τηλεόραση εναν που μίλαγε για το νόμο (δε θυμάμαι τι ήταν στο υπουργείο) και έλεγε οτι επίτηδες ο νόμος δεν εφαρμόζεται 100% για να μην υπάρχει έντονη αντίδραση απο το κοινό.

Δηλαδή έφτιαξε η κυβέρνηση ένα νόμο με σκοπό να μην εφαρμοστεί 100%. Θα πληρώνουν οι μακάκες, ενώ οι νταήδες όχι.

Για κάποιο λόγο δεν εκπλήσσομαι...:D:rolleyes:

 

Σταδιακά όμως είπε οτι ο νόμος θα εφαρμοστεί κανονικά...:D

Χαχαχαχαχα!

Edited by siciliano

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Σταδιακά όμως είπε οτι ο νόμος θα εφαρμοστεί κανονικά...:D

 

Χαχαχαχαχα!

Σε αυτό θα συμφωνήσω κι εγώ! :lol:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λογικότατο είναι και η καλύτερη λύση για τα ελληνικά δεδομένα

αν θέλουμε όντως να εφαρμοστεί.

 

Αν από την πρώτη μέρα βγαίνανε οι αστυνομικοί στα μαγαζιά και κόβανε εκατοντάδες/χιλιάδες πρόστιμα σε όποιον βλέπανε μπροστά τους, κυριολεκτικά

θα θρηνούσαμε νεκρούς. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρισκόταν ΕΝΑΣ που να ξεκινούσε φασαρία που θα κατέληγε άσχημα.

 

Τώρα και από την μία όλοι ξέρουνε ότι ο νόμος εφαρμόζεται μεν, όχι εντατικά δε, με αποτέλεσμα να φοβούνται οι μαγαζάτορες να βάλουν τασάκια στα μαγαζιά τους (με την λογική "αν κάτσει σε μένα ο έλεγχος;"), και από την άλλη δεν ξεσηκώνεται ο κόσμος γιατί όλο και βρίσκει κανά ξέμπαρκο μπαράκι προς το παρόν να κάνει κάνα τσιγάρο στα κλεφτά.

 

Όσο θα περνάει ο καιρός και οι καπνιστές συνειδητοποιούν ότι ο νόμος πέρασε και εφαρμόζεται, τόσο και περισσότεροι θα το παίρνουν απόφαση και απλά θα βγαίνουν έξω για τσιγάρο. Τώρα υπάρχει ακόμα μια κρυφή ελπίδα ότι δεν θα περάσει, από την άλλη ακούγονται προστιματάκια δεξιά αριστερά, αλλά η κατάσταση είναι ψιλοφλού. Μόλις αποκτηθεί η κρίσιμη μάζα, θα το χωνέψουν και οι Έλληνες όπως και ο υπόλοιπος πλανήτης.

 

Ουσιαστικά, ο νόμος πέρασε. Αν η κυβέρνηση δεν κάνει πίσω τώρα, κάτι που θα ήταν τεράστιο λάθος, ουσιαστικά έχει κερδίσει.

 

Οι μαγαζάτορες έχουν δύναμη μόνο αν κάνουν μαζικές κινήσεις.

Με το να ρίχνεις επιλεκτικά πρόστιμα, και δεν τους ενώνεις σαν γροθιά να βγούνε στους δρόμους και να τα σπάσουν, και ολοένα αυξάνεται ο αριθμός αυτών που περνάνε στην απέναντι μεριά και το παίρνουν απόφαση επειδή δεν μπορούν ή δεν θέλουν να ρισκάρουν και αυτοί ένα πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θεωρω την απαντηση ασχετη και μη πραγματικη...

τα μισα που λεει ειναι ασχετα και τα αλλα μισα μη γνωση πραγματικοτητας οσο αφορα την αγορα αυτη...

 

(μην μπλεχτεις δεν εννοω οτι πρεπει να καπνιζουμε οπου ναναι μιας και ειμαι καπνιστης και πιστευω οτι υπαρχουν καλυτερες λυσεις απλα σχολιαζω την γνωμη της)

Link to comment
Share on other sites

H απάντηση του τύπου είναι ηλίθια.

Απλά.

Όχι ότι περίμενα κάτι καλύτερο από αναγνώστη του tromaktikou, αλλά λέμε τώρα...

"Μα την αλήθεια" που λέει και ο ίδιος, το κείμενο είναι για τα μπάζα.

 

Και το πιο ωραίο είναι που ξεκινάει με

"Η ελευθερια σου σταματα εκει που ξεκινα η δικη μου!"

Εκτός από την πολύ...ελεύθερη απόδοση του Άρθρου 5 (ο τυπάκος αποδίδει με πολύ ιδεώδη τρόπο το άρθρο αυτό), ίσως να έπρεπε να σταματήσει και να σκεφτεί λίγο ποιανού η ελευθερία καταπατείται με αυτόν τον νόμο.

 

Αναρωτιέμαι πότε θα δούμε και το πρώτο γράμμα από παιδάκι που θα παρακαλάει να σταματήσουν οι γονείς του το κάπνισμα ώστε να κλάψουμε όλοι ομαδικά με το σθένος των λόγων του :p

 

Προπαγάνδα μέχρι αηδίας...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να συμφωνησουμε ολοι με την απαγορευση του καπνισματος αλλα να νομιμοποιηθει το χορτο του θεου...αφου θελουν να γινουμε οπως οι υπολοιπες

ευρωπαικες χωρες τοτε ας γινουμε ολλανδια και η σαλλονικα να γινει αμστερνταμ...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να συμφωνησουμε ολοι με την απαγορευση του καπνισματος αλλα να νομιμοποιηθει το χορτο του θεου...αφου θελουν να γινουμε οπως οι υπολοιπες

ευρωπαικες χωρες τοτε ας γινουμε ολλανδια και η σαλλονικα να γινει αμστερνταμ...

 

Μιλαμε για απαγορευση του καπνισματος σε κλειστους δημοσιους χωρους.

 

Τι σχεση εχει αυτο που λες?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για απαγορευση του καπνισματος σε κλειστους δημοσιους χωρους.

 

Τι σχεση εχει αυτο που λες?

 

αυτο που λεω...να απαγορευτει το καπνισμα στους κλειστους χωρους

και να νομιμοποιηθει η κανναβη....να ανοιξουν coffee shop που να επιτρεπετε και το τσιγαρο και η κάνναβη...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Στο Υπουργείο Παιδείας έχουν ένα κρυφό δωματιάκι για να καπνίζουν εκεί μέσα οι υπάλληλοι χα χα καλό εεε...? (έγκυρη πηγή λέμε!) :lol:

Δηλαδή τι περιμένουν... να το ακολουθήσει ο κόσμος; Τις προάλλες πήγα σε ένα ταβερνάκι και μέσα είχε full εξαερισμό και επιτρεπόταν το κάπνισμα... Αλλά ή όλοι ή καθόλου.. δεν πάει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Στο Υπουργείο Παιδείας έχουν ένα κρυφό δωματιάκι για να καπνίζουν εκεί μέσα οι υπάλληλοι χα χα καλό εεε...? (έγκυρη πηγή λέμε!) :lol:

Δηλαδή τι περιμένουν... να το ακολουθήσει ο κόσμος; Τις προάλλες πήγα σε ένα ταβερνάκι και μέσα είχε full εξαερισμό και επιτρεπόταν το κάπνισμα... Αλλά ή όλοι ή καθόλου.. δεν πάει έτσι.

 

Γενικώς στην Ελλάδα είμαστε των άκρων.

 

Αν και καπνιστής, προτιμώ την σωστή εφαρμογή του προηγούμενου νόμου, όπου αυτό είναι εφικτό, εννοώντας την μετατροπή σε μη-καπνιζόντων μόνο των επιχειρήσεων που αδυνατούν να στήσουν ανάλογα καπνιστήρια.

 

Όσο για κάποιους που "δικαιολογούν" τυχόν τραμπουκισμούς, bare in mind πως το ίδιο θα μπορούσα να κάνω και εγώ εαν τυχόν κάποιος κάπνιζε μέσα στη μούρη μου σε χώρο που απαγορεύεται, και δεν το έσβηνε αν του το ζητούσα, ραϊτ; :cool:

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Στο Υπουργείο Παιδείας έχουν ένα κρυφό δωματιάκι για να καπνίζουν εκεί μέσα οι υπάλληλοι χα χα καλό εεε...? (έγκυρη πηγή λέμε!) :lol:

Δηλαδή τι περιμένουν... να το ακολουθήσει ο κόσμος; Τις προάλλες πήγα σε ένα ταβερνάκι και μέσα είχε full εξαερισμό και επιτρεπόταν το κάπνισμα... Αλλά ή όλοι ή καθόλου.. δεν πάει έτσι.

 

Eγώ σου έχω κάτι καλύτερο.

Σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες έχουν Μαγικά Δωμάτια όπου οι εργαζόμενοι υποτίθεται πως πάνε για να "πιουν ένα νερό" ή να "ξεπιαστούν από τη δουλειά" αλλά στην πραγματικότητα είναι χρονομηχανές όπου τα 5 λεπτά που σου λένε ότι έλλειψαν όταν επιστρέψουν είναι στην πραγματικότητα γύρω στο μισάωρο (στην καλύτερη) ή ωρίτσα.

Αληθνιή ιστορία :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...