Jump to content

Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους από 1η Ιουλίου


aimilios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγώ δεν είμαι υπερ κανενός μέτρου.

θα σε ρωτήσω όσο το δυνατό πιο απλά.

κι ο λόγος που σου κάνω την συγκεκριμένη ερώτηση είναι για ακόμα μια φορά η απαξιωτική αντίδραση σου ως προς το σχόλιο περι καπνίσματος σε χώρο εργασίας.

απο τα γραφόμενα σου δέχεσαι οτι χρησιμοποιούν (δεν ξέρω ποια είναι η σωστή λέξη,αλλά τέλος πάντων) όχι μόνο σε χώρους εργασίας αλλά κ παντού γενικά <<αντικείμενα>> που βλάπτουν τον ανθρώπινο οργανισμό,αλλά επικαλείσαι την δικαιολογία οτι κάνουν μικρότερη ζημιά απο το τσιγάρο (κάτι που δεν ισχύει ούτε στο ελάχιστο-εκτός κι αν εσύ ξέρεις κάτι που δεν το ξέρουμε εμείς-καθώς απο οτι γνωρίζω δεν υπάρχουν ολοκληρωμένες ακόμα τέτοιου επειπέδου έρευνες(κάτι που επικαλείσαι συνέχεια) αφού απαιτείται αρκετός χρόνος) κ οτι είναι προς όφελος του κοινωνικού συνόλου (κυρίως του κάθε επιχειρηματία-αλλά ας μην το σχολιάσουμε περιατέρω γιατί θα βγούμε εκτός θέματος πάλι).εδώ ήταν κ η απορία σου,οτι δεν θα την εκμεταλλέυεται όπως έπρεπε-αρμόζει ο εργοδότης της λόγω μειωμένης απόδοσης απο το τσιγάρο.

κ ρωτάω εγώ τώρα με το φτωχό μου μυαλό,γιατί να μην διαμαρτυρηθεί στον χώρο εργασίας της κ για την χρήση όλων αυτών των αντικειμένων που της προκαλούν ζημιά?αλλά αντ αυτού αυτο το προσπερνάει εύκολα κ χωρίς πρόβλημα κ κολλάει στον ξερόβηχα κ στο οτι μυρίζουν τα ρούχα της??

τι ερμηνεία θα μπορούσε να δώσει κάποιος κοινωνιολόγος-ψυχολόγος σε αυτή την αντίδραση-όπως κ στην δική σου???

κι όσο για το cb στο ασθενοφόρο είναι το μόνο το οποίο δεν ανέφερα.ανέφερα αρκετά αντικείμενα που διαδόθηκαν τα τελευταία 15 χρόνια κυρίως.

κ είναι κ μια άλλη άλυτη απορία που έχω.

σύμφωνα με έρευνες (που αρέσκεσαι όπως είπαμε) ξέρεις πότε υπήρξε έξαρση των κρουσμάτων καρκίνου,καρδιαγγειακών παθήσεων κ λοιπων ασθενειών σχετιζόμενων με το τσιγάρο??για ψάξε να δείς με τι συμπέπτει.

υπόψιν όμως οτι το τσιγάρο κυκλοφορεί πάμπολλα χρόνια πιο πρίν.

κ εδώ υπάρχει πρόβλημα σχετικά με τις έρευνες κ τους παράγοντες που δεν λαμβάνονται υπόψιν,

γιαυτό υπάρχει κ το κόλλημα περι αναξιόπιστων μελετών κ αμφιβόλων αποτελεσμάτων

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απο τα γραφόμενα σου δέχεσαι οτι χρησιμοποιούν (δεν ξέρω ποια είναι η σωστή λέξη,αλλά τέλος πάντων) όχι μόνο σε χώρους εργασίας αλλά κ παντού γενικά <<αντικείμενα>> που βλάπτουν τον ανθρώπινο οργανισμό,αλλά επικαλείσαι την δικαιολογία οτι κάνουν μικρότερη ζημιά απο το τσιγάρο

 

Όχι, δεν είπα ΤΙΠΟΤΑ τέτοιο. Δεν κατάλαβες το ποιντ, αλλά είναι αργα και έχω δουλειά άυριο...

 

Άλφι, δεν ξέρω αν κατάλαβες, αλλά μου θυμίζουμε τον σκύλο που κυνηγάει την ουρά του και αντί να την πιάσει, καταλήγει να κάνει αμέτρητες σβούρες.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είπα ΤΙΠΟΤΑ τέτοιο. Δεν κατάλαβες το ποιντ, αλλά είναι αργα και έχω δουλειά άυριο...

 

Άλφι, δεν ξέρω αν κατάλαβες, αλλά μου θυμίζουμε τον σκύλο που κυνηγάει την ουρά του και αντί να την πιάσει, καταλήγει να κάνει αμέτρητες σβούρες.

δηλαδή δεν δέχεσαι οτι προκαλούν ζημιές στον ανθρώπινο οργανισμό όσα ανέφερα,παρα μόνο το τσιγάρο επειδή δεν αποδεικνύονται απο σχετικές έρευνες?

ποιό ακριβώς είναι το point που δεν κατάλαβα??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως χωρίς να θέλω να αντιπαρατεθώ σε κάποιον,(δεν υπάρχει κ λόγος άλλωστε) δεν πρόκειται να εφαρμόσω τον νόμο αν κ ποτέ εφαρμοστεί.

δεν με ενδιαφέρουν ούτε τα πρόστιμα,ούτε τίποτα.κ το συγκεκριμένο νομοθέτημα με αφήνει παγερά αδιάφορο.

 

Αν σου ζητήσει κάποιος να σβήσεις το τσιγάρο σου επειδή τον ενοχλεί, θα το κάνεις;

 

ΦΕΚ A 262/23.12.2008

second hand smoke - Google Scholar

passive smoking - Google Scholar

Είμαι θύμα του καπνίσματος - HELP

 

Alfiegen, δε σου τά 'μαθε καλά ο Pyotr...

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ που μου εύχεστε όλοι καλό κουράγιο, το εκτιμώ πραγματικά σε αυτές τις δύσκολες ώρες.

 

Alfiegen, δε σου τά 'μαθε καλά ο Pyotr...

 

Αφού είπε δεν τις δέχεται τις έρευνες και τα στοιχεία... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν κρατάω αρχείο να δω τι έγραφες το καλοκαίρι σε άλλο θέμα ... :)

 

Ευτυχώς κρατάει το myphone. Δυστυχώς όμως δεν παρακολουθείς την συζήτηση γιατί το έγραψα και σε αυτό το θέμα. :(

Αν σ’ αρέσει να το διαβάζεις, δες εδώ κι εδώ. Δεν έχω την υπομονή σου gmac να γράφω τα ίδια ξεχωριστά στον καθένα.:p

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με τα ποσοστά. Τι θα πει "κατά πόσο βλάπτει"; Αν με το 10% (πχ) εννοείς ότι θα βλάψουν το 10% των καπνιστών (πχ) τότε, όχι δε πρόκειται να έχω "αντίρρηση" με το 0.0001 ούτε με το 1%. Όπως όμως έγραψε ο φάμπο δεν είναι τόσο, άρα με τις υποθέσεις δε γίνεται τίποτα.

Αναφέρομαι στους παθητικούς καπνιστές.

Εννοώ τι βλάβες δέχεσαι ότι προκαλεί το τσιγάρο. Καρκίνο; Καρδιακές παθήσεις; Κίτρινα δόντια; Τίποτα; Αυτό εννοώ.

Το ενεργητικό όλα αυτά σίγουρα (βέβαια υπάρχουν και περιπτώσεις όπου ακόμα και στα γεράματα δεν εμφάνισαν καρκίνο) και το παθητικό πιθανών, ειδικά αν δέχεται τον καπνό από τότε που είναι έμβρυο και μετά στο σπίτι καθώς μεγαλώνει, ή στον χώρο εργασίας όταν εκτίθεται στον καπνό καθημερινά 8 και πάνω ώρες.

Γι’ αυτό και είμαι υπέρ της απαγόρευσης του καπνίσματος σε χώρους εργασίας και άλλους δημόσιους κλειστούς, όπως έχω γράψει σε προηγούμενα μηνύματα.

 

Αφού λοιπόν το θέμα δεν είναι αν και κατά πόσο βλάπτει ο καπνός, μα τον Τουτατη δεν έχω καταλάβει γιατί κάθεσαι και ξεψειρίζεις τη μεθοδολογία αφού δεν έχει σχέση με την επιχειρηματολογία σου;;

Το θέμα λέει "Απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους" κι όχι κατά πόσο βλάπτει το κάπνισμα. Φυσικά, όταν μπαίνει στη συζήτηση επιχειρηματολογία περί μελετών και ποσοστών απαντάω ανάλογα. ;)

Ορίστε;;; Ποιος έθεσε θέμα ανηθικότητας (τουλάχιστον με τον τρόπο που το θέτεις). Τι σχέση έχει η υγεία μου με αυτό;;

Το έθεσε ο χιονόμπαλας πέρσι και για να προλάβω αυτόν και άλλους, το έγραψα. :p

Για να καταλάβω, υποστηρίζεις ότι ένα αρωματικό χώρου είναι το ίδιο επικίνδυνο με τον καπνό του τσιγάρου;

 

Δε λέω ότι είναι ακίνδυνα (κάθε άλλο) αλλά στον αέρα που αναπνέεις πιο ποσοστό είναι αρωματικό χώρου και πόσο καπνός;;

 

Επίσης επικίνδυνο είναι και το πολύ κόκκινο κρέας, η καθιστική ζωή και τα λίπη. Τι σχέση έχουν όμως όλα αυτά με το τσιγάρο;

Δεν υποστηρίζω κάτι τέτοιο, δεν γνωρίζω κιόλα, δεν νομίζεις όμως πως παίζει σημαντικό ρόλο αυτό ώστε να μην δώσουν μεγάλη σημασία επιστήμονες και πολίτες?

Προσωπικά μου προκαλούν πονοκέφαλο, γι’ αυτό ούτε στο σπίτι ούτε στο αυτοκίνητο υπάρχουν τέτοια μπιχλιμπίδια.

 

 

Τελικά θα μας πεις κι εσύ κι ο άλλος 2-3 ποστ πριν ποιοι είναι τεσπα οι “φανατικοί αντικαπνιστές;;”

Αυτοί που υπερβάλουν στον λόγο τους όπως o aimilios εδώ.

Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που το παραδέχονται και μόνοι τους, όπως ο odontiatros1986, καλή ώρα :lol:

 

Τους συζύγους και παιδιά πως να τους προστατέψει; Να σου απαγορέψει να καπνίζεις σπίτι σου;

Δεν μπορεί, αλλά τα στοιχεία στα οποία βασίζεται ο νόμος επηρεάζονται κατά πολύ από παθητικούς καπνιστές συζύγους, παιδιά και εργαζόμενους κι όχι από τους πελάτες μαγαζιών, για μερικά από τα οποία πάλι λέω να απαγορευτεί το κάπνισμα εξολοκλήρου.

 

Ρε συ Gmac, ειπε ο ανθρωπος: Το σημαντικοτερο ειναι η συνηθεια του καθενος να καπνιζει για να περναει καλα στα μαγαζια που θελει. Τι συζητας εσυ για θεματα υγειας και δικαιωματων σου να μην βηχεις, να μην μυριζεις, και να μην τσουζουν τα ματια σου; Γιατι συζητας το δικο σου σημαντικο δικαιωμα της συνηθειας να μην καπνιζεις; Ειπαμε, το σημαντικο ειναι οτι ο αλλος αποφασισε να εθιστει σε κατι, και να το κανει δημοσια. Απο κει και περα, κοψε εσυ το κεφαλι σου για το τι θα κανεις.

Όταν είθισται κάτι για δεκαετίες, είναι αναμενόμενη η αντίδραση όταν κοπεί απότομα και στην περίπτωση μας το να κρατάς στο ένα χέρι το ουίσκι και στο άλλο το τσιγάρο. Τα ήθη και έθιμα δεν συμβαδίζουν πάντα με αυτό που συνιστούν οι ιατροί ή η λογική, τα οποία διαφέρουν από κράτος σε κράτος αναλόγως με τη εθνότητα από την οποία απαρτίζεται. Για παράδειγμα, συνεχίζουμε να καταναλώνουμε εντόσθια, παρόλο που έχει απαγορευτεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, για να απλοποιήσω το σκεπτικό/επιχειρημά σου, δεν είσαι πεπεισμένος ότι το παθητικό κάπνισμα βλάπτει (αφού λες πιθανώς) αλλά ακόμα κι αν βλάπτει, η βλάβη αφορά κυρίως αυτούς που δέχονται τον καπνό συνεχώς πχ στο σπίτι, δουλειά κτλ και όχι τους πελατές των καφετεριών πχ που θα κάτσουν για καφέ/ποτό κατά μέσο όρο λίγες μόνο ώρες;

 

Το κατάλαβα σωστά;

 

Γι’ αυτό και είμαι υπέρ της απαγόρευσης του καπνίσματος σε χώρους εργασίας

 

Οι καφετέριες, μπαρ και λοιποί χώροι διασκέδασης δεν αποτελούν χώρο εργασίας για κάποιους;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, για να απλοποιήσω το σκεπτικό/επιχειρημά σου, δεν είσαι πεπεισμένος ότι το παθητικό κάπνισμα βλάπτει (αφού λες πιθανώς) αλλά ακόμα κι αν βλάπτει, η βλάβη αφορά κυρίως αυτούς που δέχονται τον καπνό συνεχώς πχ στο σπίτι, δουλειά κτλ και όχι τους πελατές των καφετεριών πχ που θα κάτσουν για καφέ/ποτό κατά μέσο όρο λίγες μόνο ώρες;

 

Το κατάλαβα σωστά;

 

Ναι :happy:

 

Οι καφετέριες, μπαρ και λοιποί χώροι διασκέδασης δεν αποτελούν χώρο εργασίας για κάποιους;

Τους σερβιτόρους και μπάρμαν εννοείς, φυσικά!:D

Όπως έχω ξαναπεί όμως, αυτά που θα ‘ναι καπνιστών θα πρέπει να τηρούν κάποιες προϋποθέσεις π.χ. ψηλό ταβάνι, σύστημα εξαερισμού. Δεν θα πρέπει να υπάρχουν πλέον μαγαζιά με ντουμάνι. :mad:

Παρόλα αυτά θα μπορούσαν οι εργαζόμενοι να παίρνουν ένσημα βαρέων και ανθυγιεινών όπως και σε άλλα επαγγέλματα (π.χ. κομμώτριες, εργάτες)

ή θα μπορούσαν με νόμο να μειωθούν οι ώρες εργασίας τους, στις μισές.

 

Το επάγγελμα είναι και επιλογή του καθενός, δεν τον υποχρεώνει κανένας να δουλέψει σε μαγαζί όπου επιτρέπεται το κάπνισμα. Αν ο ιδιοκτήτης δεν θα βρίσκει μη καπνιστές για προσωπικό, ή θα το κλείσει ή θα αλλάξει ρότα. ;)

 

 

edit:

Έχουμε και σχετικά νέα: Κάπνισμα... τέλος στη Βουλή :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Το επάγγελμα είναι και επιλογή του καθενός, δεν τον υποχρεώνει κανένας να δουλέψει σε μαγαζί όπου επιτρέπεται το κάπνισμα. Αν ο ιδιοκτήτης δεν θα βρίσκει μη καπνιστές για προσωπικό, ή θα το κλείσει ή θα αλλάξει ρότα. ;)

Μόνο εγώ αντιλαμβάνομαι την θεόστραβη λογική στο παραπάνω...? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά που διάβασα στο ΦΕΚ θα ήθελα μια διευκρίνιση...

Στο μαγαζί μου, εργάζομαι μόνος και δεν παρέχω εργασία σε κανέναν, οπότε δεν είναι χώρος που χρησιμοποιείται για την παροχή εργασίας, αλλά χώρος αυτοαπασχόλησης.

Δεν έχει καμμία σχέση με υγειονομικού ενδιαφέροντος χώρο.

Θα απαγορευτεί και εδώ ? Με βάση ποιά παράγραφο ?

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σχεδόν όλο το thread και το μόνο που αποκόμισα είναι ένα"μίσος" απο τους περισσότερους αντικαπνιστές.....και οτι το μόνο πράγμα που τους χαλάει την υγεία τους είναι το τσιγάρο του διπλανού...η διατροφή, η καθημερινότητα τους, το άγχος δεν χαλάει την υγεία τους....είμαι καπνίστρια και είμαι υπέρ του μέτρου....θα προτιμούσα όμως να εξυπηρετεί και τα δύο αντίπαλα "στρατόπεδα", να υπάρχει δλδ χώρος κλειστός για τους καπνιστές και εάν δεν γίνει δεν με πειράζει....το μόνο που θα ήθελα όμως, επειδή συναναστρέφομαι με πολλούς ανθρώπους στην δουλειά μου και έχω γνωρίσει πολλούς "σπαστικούς" αντικαπνιστές....όπως θέλετε να σας σέβονται αυτοί που καπνίζουν, έτσι να σέβεστε και εσείς έναν άνθρωπο που καπνίζει....με το να τον προσβάλεται και να του υπενθυμίζεται οτι θα πεθάνει απο το τσιγάρο...γινόσαστε απλά αντιπαθητικοί....και αυτό το έχω παρατηρήσει πιο έντονα απο ανθρώπους που κάπνιζαν, το έκοψαν και ξαφνικά έγιναν φοβερά αντικαπνιστές αλλά και αντιπαθητικοί....όλα τα λέω με φιλικό τόνο και δεν σκοπεύω να προσβάλω κανέναν....φιλικά
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ αντιλαμβάνομαι την θεόστραβη λογική στο παραπάνω...? :confused:

 

...οχι μονο εσυ....

 

...αυτα που λεει ο αγαπητος siciliano περι προυποθεσεων, βαρεων ενσημων, μειωση ωρων εργασιας απεχουν παρασαγγας απο την πραγματικοτητα....η μαλλον καλυτερα ειναι απλες νεοελληνικες φιλοσοφιες....:wacko:...παλι καλα που δεν λεει να τους κανουμε και δημοσιους υπαλληλους και να κρατικοποιησουμε τους καφενεδες....:lol::lol:....

 

ΥΓ...

...έτσι να σέβεστε και εσείς έναν άνθρωπο που καπνίζει....

 

εχει ξαναιπωθει....το λεω και εγω...δεν σεβομαι σε καμμια περιπτωση αυτον που με σκωτωνει....το να καπνιζει ειναι δικαιωμα του και παγερα αδιαφορο....αλλα μακρυα απο εμενα....:ninja:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σχεδόν όλο το thread και το μόνο που αποκόμισα είναι ένα"μίσος" απο τους περισσότερους αντικαπνιστές.....και οτι το μόνο πράγμα που τους χαλάει την υγεία τους είναι το τσιγάρο του διπλανού...η διατροφή, η καθημερινότητα τους, το άγχος δεν χαλάει την υγεία τους....

 

That's the nicotine talking... (μάλλον επηρεάζει την κατανόηση κειμένων- εμπεριστατωμένη έρευνα με sample size = 1 , εύκολα, γρήγορα και φθηνά :p)

 

γινόσαστε απλά αντιπαθητικοί....και αυτό το έχω παρατηρήσει πιο έντονα απο ανθρώπους που κάπνιζαν, το έκοψαν και ξαφνικά έγιναν φοβερά αντικαπνιστές αλλά και αντιπαθητικοί....όλα τα λέω με φιλικό τόνο και δεν σκοπεύω να προσβάλω κανέναν....φιλικά

 

Και το συμπέρασμα είναι ότι το τσιγάρο σε κάνει ΚΑΛΥΤΕΡΟ άνθρωπο και λιγότερο αντιπαθητικό! :)

 

(φιλικά, πάντα)

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Όταν είθισται κάτι για δεκαετίες, είναι αναμενόμενη η αντίδραση όταν κοπεί απότομα και στην περίπτωση μας το να κρατάς στο ένα χέρι το ουίσκι και στο άλλο το τσιγάρο. Τα ήθη και έθιμα δεν συμβαδίζουν πάντα με αυτό που συνιστούν οι ιατροί ή η λογική, τα οποία διαφέρουν από κράτος σε κράτος αναλόγως με τη εθνότητα από την οποία απαρτίζεται. Για παράδειγμα, συνεχίζουμε να καταναλώνουμε εντόσθια, παρόλο που έχει απαγορευτεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

 

Ναι, μονο που αλλο η αρνητικη αντιδραση και η δυσφορια απεναντι σε κατι που μας αλλαζει τις συνηθειες μας (που ειναι απολυτα λογικα), και αλλο το να μη το εφαρμοζουμε κατ' ουσιαν, ενω η λογικη και η ιατρικη λεει οτι πρεπει να εφαρμοστει. Δεν θα κανουμε και τη συνηθεια νομο, αυτο ελειπε.

 

Τους σερβιτόρους και μπάρμαν εννοείς, φυσικά!:D

Όπως έχω ξαναπεί όμως, αυτά που θα ‘ναι καπνιστών θα πρέπει να τηρούν κάποιες προϋποθέσεις π.χ. ψηλό ταβάνι, σύστημα εξαερισμού. Δεν θα πρέπει να υπάρχουν πλέον μαγαζιά με ντουμάνι. :mad:

Παρόλα αυτά θα μπορούσαν οι εργαζόμενοι να παίρνουν ένσημα βαρέων και ανθυγιεινών όπως και σε άλλα επαγγέλματα (π.χ. κομμώτριες, εργάτες)

ή θα μπορούσαν με νόμο να μειωθούν οι ώρες εργασίας τους, στις μισές.

 

Το επάγγελμα είναι και επιλογή του καθενός, δεν τον υποχρεώνει κανένας να δουλέψει σε μαγαζί όπου επιτρέπεται το κάπνισμα. Αν ο ιδιοκτήτης δεν θα βρίσκει μη καπνιστές για προσωπικό, ή θα το κλείσει ή θα αλλάξει ρότα. ;)

 

Μόνο εγώ αντιλαμβάνομαι την θεόστραβη λογική στο παραπάνω...? :confused:

 

Ο siciliano ξεχναει κατι: Οι βαφες πχ ειναι αναγκαιο εργαλειο για να βαψεις μαλλια. Αλλιως δεν εισαι κομμωτης. Ο καπνος δεν ειναι απαραιτητο στοιχειο για να φτιαξεις καφε ουτε για να τραγουδησεις. Αρα δεν μπορεις να αναγκασεις εναν υπαλληλο να υποκειται κατι το οποιο δεν ειναι απαραιτητο στη δουλεια του. Δεν υποχρεωνει κανεις κανεναν να δουλευει σε μαγαζι οπου επιτρεπεται το καπνισμα, αλλα σαφεστατα του δινει το δικαιωμα να δουλεψει και αυτος σε ενα τετοιο μαγαζι, χωρις να προκαλουνται βλαβες στην υγεια του. Και να προσλαμβανεις μονο καπνιστες ειναι προφανως παρανομο, ισως και αντισυνταγματικο (δεν γνωριζω).

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Το επάγγελμα είναι και επιλογή του καθενός, δεν τον υποχρεώνει κανένας να δουλέψει σε μαγαζί όπου επιτρέπεται το κάπνισμα. Αν ο ιδιοκτήτης δεν θα βρίσκει μη καπνιστές για προσωπικό, ή θα το κλείσει ή θα αλλάξει ρότα. ;)

 

Μου κάνει εντύπωση που το λες αυτό. Οπότε αν σε μια δουλειά υπάρχει (πχ) κακομεταχείριση των εργαζομένων ή ανασφάλιστη εργασία ή ο μισθός είναι κάτω από τον ελάχιστο μισθό δεν πρέπει να υπάρχει παρέμβαση του κράτους; Τι θα έλεγες λοιπόν να καταργηθούν οι σχετικοί νόμοι που προστατεύουν (όταν και όπως το κάνουν) τους εργαζόμενους και σε όποιον δεν αρέσει απλά θα βρίσκει αλλη δουλειά.

 

Τι λες;

 

Διάβασα σχεδόν όλο το thread και το μόνο που αποκόμισα είναι ένα"μίσος" απο τους περισσότερους αντικαπνιστές.....

 

Aν διάβασες όπως λες το περισσότερο θέμα, φοβάμαι ότι μάλλον έχεις βγάλει λανθασμένο συμπέρασμα. Και απορώ που είδες το μίσος και μάλιστα από τους περισσότερους. Φιλικά πάντα.

 

PS: Τώρα ξαναδιαβάζω το μήνυμά σου και αναφέρεσαι σε "αντικαπνιστές". Να διευκρινήσω για πολλοστή φορά ότι δεν είμαστε (εγώ και οι άλλοι από ότι διαβάζω) αντι-καπνιστές (κατά των καπνιστών δλδ;; ) αλλά κατά του καπνίσματος σε χώρους που επηρεάζει την υγεία τη δικιά μας και των άλλων μη καπνιστών.

 

 

Και το συμπέρασμα είναι ότι το τσιγάρο σε κάνει ΚΑΛΥΤΕΡΟ άνθρωπο και λιγότερο αντιπαθητικό! :)

 

Loooooool

Link to comment
Share on other sites

[highlight]PS: Τώρα ξαναδιαβάζω το μήνυμά σου και αναφέρεσαι σε "αντικαπνιστές". Να διευκρινήσω για πολλοστή φορά ότι δεν είμαστε (εγώ και οι άλλοι από ότι διαβάζω) αντι-καπνιστές (κατά των καπνιστών δλδ;; ) αλλά κατά του καπνίσματος σε χώρους που επηρεάζει την υγεία τη δικιά μας και των άλλων μη καπνιστών.[/highlight]
Αυτό πως γίνεται να το κάνουμε επισημασμένο στο thread; :p :whistle: (μου βγάλανε και το :tired: smiley...)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι τραγική η κατάσταση. Χτες βράδυ που είχαμε βγει με παρέα, και περάσαμε και από δεύτερο μαγαζί στην πορεία, όταν γύρισα σπίτι πραγματικά βρώμαγα σαν να είχα κάτσει πάνω από φουγάρο.

Μύριζα τα ρούχα μου όταν ξύπνισα και δεν μπορούσα να πιστέψω ότι βρωμάνε τόοσο πολύ καπνίλα. Για να μην αναφερω ότι από τη στιγμή που ξύπνισα έχω ξανά τον ενοχλητικό βήχα από τον οποίο προσπαθούσα να απαλλαχτώ τόσες μέρες.

Φαντάσου τι μπαίνει στα πνευμόνια... :(

Link to comment
Share on other sites

βλέπω το ύφος που επικρατεί απο τους περισσότερους μη καπνιστές στο συγκεκριμένο thread και καταλαβαίνω.....αν εσύ και οι περισσότεροι κολλάτε στη λέξη αντικαπνιστές....τι να πω...και επίσης αν μιλούσε η νικοτίνη όποτε γράφω...επειδή καπνίζω....δεν θα ήμουν υπέρ του μέτρου....εγώ αναφέρ8ηκα στο πόσο αγενείς γίνονται οι άνθρωποι όταν βλέπουν κάποιον να καπνίζει...δλδ με το να πείς σε κάποιον που καπνίζει οτι θα πεθάνει ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο, θα τον βοθήσεις να το κόψει? όλοι οι καπνιστές το γνωρίζουν και εγώ σαν άνθρωπος προσέχω που καπνίζω για να μην ενοχλώ όσους δεν καπνίζουν...όπως εγώ λοιπόν σέβομαι αυτόν που δεν καπνίζει και είναι ο κύριος τέλειος ή κυρία τέλεια που με κρίνει εμένα για αυτό που κάνω, έτσι απαιτώ απο εκείνον σεβασμό στα λόγια του απο την στιγμή που δεν καπνίζω μπροστά του και δεν τον ενοχλώ.....
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

βλέπω το ύφος που επικρατεί απο τους περισσότερους μη καπνιστές στο συγκεκριμένο thread και καταλαβαίνω.....αν εσύ και οι περισσότεροι κολλάτε στη λέξη αντικαπνιστές....τι να πω...και επίσης αν μιλούσε η νικοτίνη όποτε γράφω...επειδή καπνίζω....δεν θα ήμουν υπέρ του μέτρου....εγώ αναφέρ8ηκα στο πόσο αγενείς γίνονται οι άνθρωποι όταν βλέπουν κάποιον να καπνίζει...δλδ με το να πείς σε κάποιον που καπνίζει οτι θα πεθάνει ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο, θα τον βοθήσεις να το κόψει? όλοι οι καπνιστές το γνωρίζουν και εγώ σαν άνθρωπος προσέχω που καπνίζω για να μην ενοχλώ όσους δεν καπνίζουν...όπως εγώ λοιπόν σέβομαι αυτόν που δεν καπνίζει και είναι ο κύριος τέλειος ή κυρία τέλεια που με κρίνει εμένα για αυτό που κάνω, έτσι απαιτώ απο εκείνον σεβασμό στα λόγια του απο την στιγμή που δεν καπνίζω μπροστά του και δεν τον ενοχλώ.....

 

αν δεν είστε στον ίδιο χώρο δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα του...

 

φαντάσου όμως κάποιον που βρίσκεται σε έναν χώρο όπου κάποιοι απλά δεν έχουν ποτέ σβηστό τσιγάρο... εεε κάποια στιγμή και η υπομονή έχει τα όρια της γιατί στην τελική ο καπνιστής έχει επιλέξει μία συνήθεια η οποία έχει αναμφίβολα πολλές δυσμενείς επιπτώσεις όχι μόνο για τον ίδιο αλλά και για τους γύρω του...

αυτός επέλεξε να καπνίζει και είναι δικαίωμα του, εγώ όμως που δεν το επέλεξα γιατί πρέπει να υποστώ τις συνέπειες επιλογής άλλου?

είναι σαν οδηγεί κάποιος πιωμένος, μπορεί να μην τρακάρει, μπορεί να τρακάρει αλλά να μην χτυπήσει κάποιον άλλο ή τον εαυτό του, μπορεί να χτυπήσει ο ίδιος και κάποιος άλλος ή μπορεί αυτός να μην πάθει τίποτα και ο άλλος να πάει στα θυμαράκια.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν είστε στον ίδιο χώρο δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα του...

 

φαντάσου όμως κάποιον που βρίσκεται σε έναν χώρο όπου κάποιοι απλά δεν έχουν ποτέ σβηστό τσιγάρο... εεε κάποια στιγμή και η υπομονή έχει τα όρια της γιατί στην τελική ο καπνιστής έχει επιλέξει μία συνήθεια η οποία έχει αναμφίβολα πολλές δυσμενείς επιπτώσεις όχι μόνο για τον ίδιο αλλά και για τους γύρω του...

αυτός επέλεξε να καπνίζει και είναι δικαίωμα του, εγώ όμως που δεν το επέλεξα γιατί πρέπει να υποστώ τις συνέπειες επιλογής άλλου?

είναι σαν οδηγεί κάποιος πιωμένος, μπορεί να μην τρακάρει, μπορεί να τρακάρει αλλά να μην χτυπήσει κάποιον άλλο ή τον εαυτό του, μπορεί να χτυπήσει ο ίδιος και κάποιος άλλος ή μπορεί αυτός να μην πάθει τίποτα και ο άλλος να πάει στα θυμαράκια.

 

Πιστεύω ότι έδωσες την καλύτερη απάντηση σχετικά με το θέμα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

βλέπω το ύφος που επικρατεί απο τους περισσότερους μη καπνιστές στο συγκεκριμένο thread και καταλαβαίνω.....αν εσύ και οι περισσότεροι κολλάτε στη λέξη αντικαπνιστές....

 

Nαι, γιατί η λέξη αντικαπνιστές υποδηλώνει ότι είμαστε κατά των καπνιστών πράγμα το οποίο δε συμβαίνει. Είμαστε κατά του καπνίσματος σε δημόσιο χώρο. As simple as that.

 

όπως εγώ λοιπόν σέβομαι αυτόν που δεν καπνίζει και είναι ο κύριος τέλειος ή κυρία τέλεια που με κρίνει εμένα για αυτό που κάνω, έτσι απαιτώ απο εκείνον σεβασμό στα λόγια του απο την στιγμή που δεν καπνίζω μπροστά του και δεν τον ενοχλώ.....

 

Δε σε έκρινε κανείς σε αυτό το θέμα (ή τους καπνιστές γενικά). To να θες να καπνίσεις από τη στιγμή που δε βλάπτεις τον διπλανό σου αλλά μόνο τον εαυτό σου είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου το οποίο και δέχομαι.

 

Σε προκαλώ λοιπόν (με όλη τη φιλική διάθεση :) ) να μου υποδείξεις που προσεβλήθη το δικαίωμά σου να καπνίζεις (αν δεν ενοχλείς κάποιον άλλο) και που είδες όλο αυτό το "μίσος" στο οποίο αναφέρεσαι και μάλιστα από την πλειοψηφία των "αντικαπνιστών".

 

Α, κανείς δεν είναι τέλειος και φυσικά δεν υπονοήθηκε καν κάτι τέτοιο.

 

Τι εννοείς?

 

Εννοεί μάλλον ότι όσο γράφεις ποστ τα οποία κρίνουν άλλα μέλη του φόρουμ επί προσωπικού και όχι τις απόψεις τους τόσο οι mods θα σβήνουν τα μηνύματά σου. Απλό δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

βλέπω το ύφος που επικρατεί απο τους περισσότερους μη καπνιστές στο συγκεκριμένο thread και καταλαβαίνω.....αν εσύ και οι περισσότεροι κολλάτε στη λέξη αντικαπνιστές....τι να πω...και επίσης αν μιλούσε η νικοτίνη όποτε γράφω...επειδή καπνίζω....δεν θα ήμουν υπέρ του μέτρου....εγώ αναφέρ8ηκα στο πόσο αγενείς γίνονται οι άνθρωποι όταν βλέπουν κάποιον να καπνίζει...δλδ με το να πείς σε κάποιον που καπνίζει οτι θα πεθάνει ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο, θα τον βοθήσεις να το κόψει? όλοι οι καπνιστές το γνωρίζουν και εγώ σαν άνθρωπος προσέχω που καπνίζω για να μην ενοχλώ όσους δεν καπνίζουν...όπως εγώ λοιπόν σέβομαι αυτόν που δεν καπνίζει και είναι ο κύριος τέλειος ή κυρία τέλεια που με κρίνει εμένα για αυτό που κάνω, έτσι απαιτώ απο εκείνον σεβασμό στα λόγια του απο την στιγμή που δεν καπνίζω μπροστά του και δεν τον ενοχλώ.....

 

Έχω μια απορία..Διαβάζω στα μηνύματα όσων καπνίζουν ότι ξέρουν πολύ καλά τις συνέπειες του καπνίσματος και όμως συνεχίζουν να θέλουν να καπνίζουν και δεν δέχονται κιόλας ότι αν αυτοί θέλουν να πεθάνουν (στην χειρότερη περίπτωση) δεν φταίνε όλοι οι διπλανοί τους που δεν καπνίζουν..

 

Δεν είμαι κατά των καπνιστών αλλά από την στιγμή που ένας νόμος μου δίνει το δικαίωμα και μου προσφέρει την εναλλακτική να πιω έναν καφέ χωρίς να βρωμοκοπάω μετά σαν φουγάρο ή να απολαύσω 1-2 ποτά χωρίς μετά από 2-3 ώρες να τσούζουν τα μάτια μου γιατί να μην τον υποστήριξω?!?

 

αν δεν είστε στον ίδιο χώρο δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα του...

 

φαντάσου όμως κάποιον που βρίσκεται σε έναν χώρο όπου κάποιοι απλά δεν έχουν ποτέ σβηστό τσιγάρο... εεε κάποια στιγμή και η υπομονή έχει τα όρια της γιατί στην τελική ο καπνιστής έχει επιλέξει μία συνήθεια η οποία έχει αναμφίβολα πολλές δυσμενείς επιπτώσεις όχι μόνο για τον ίδιο αλλά και για τους γύρω του...

αυτός επέλεξε να καπνίζει και είναι δικαίωμα του, εγώ όμως που δεν το επέλεξα γιατί πρέπει να υποστώ τις συνέπειες επιλογής άλλου?

είναι σαν οδηγεί κάποιος πιωμένος, μπορεί να μην τρακάρει, μπορεί να τρακάρει αλλά να μην χτυπήσει κάποιον άλλο ή τον εαυτό του, μπορεί να χτυπήσει ο ίδιος και κάποιος άλλος ή μπορεί αυτός να μην πάθει τίποτα και ο άλλος να πάει στα θυμαράκια.

 

+1000000

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

αν δεν είστε στον ίδιο χώρο δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα του...

 

φαντάσου όμως κάποιον που βρίσκεται σε έναν χώρο όπου κάποιοι απλά δεν έχουν ποτέ σβηστό τσιγάρο... εεε κάποια στιγμή και η υπομονή έχει τα όρια της γιατί στην τελική ο καπνιστής έχει επιλέξει μία συνήθεια η οποία έχει αναμφίβολα πολλές δυσμενείς επιπτώσεις όχι μόνο για τον ίδιο αλλά και για τους γύρω του...

αυτός επέλεξε να καπνίζει και είναι δικαίωμα του, εγώ όμως που δεν το επέλεξα γιατί πρέπει να υποστώ τις συνέπειες επιλογής άλλου?

είναι σαν οδηγεί κάποιος πιωμένος, μπορεί να μην τρακάρει, μπορεί να τρακάρει αλλά να μην χτυπήσει κάποιον άλλο ή τον εαυτό του, μπορεί να χτυπήσει ο ίδιος και κάποιος άλλος ή μπορεί αυτός να μην πάθει τίποτα και ο άλλος να πάει στα θυμαράκια.

άρα να απαγορευτεί κ το ποτό-αλκοόλ στους δημόσιους χώρους (ή κ οπουδήποτε αλλού)αφού είναι εν δυνάμει δολοφόνοι ,όπως κ οι καπνιστές?

αυτό καταλαβαίνω απο τα λεγόμενα σου.

λογικά όσοι συμφωνούν στην παραπάνω λογική που παρέθεσες με το αλκοόλ ,συμφωνούν κ σε αυτό που επαγωγικά εξάγεται ως λογικό συμπέρασμα,ή μήπως κ τώρα είμαι εγώ ο παράλογος πάλι κ σκέφτομαι (ασυνείδητα)υπο την επήρεια της νικοτίνης??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

άρα να απαγορευτεί κ το ποτό-αλκοόλ στους δημόσιους χώρους (ή κ οπουδήποτε αλλού)αφού είναι εν δυνάμει δολοφόνοι ,όπως κ οι καπνιστές?

αυτό καταλαβαίνω απο τα λεγόμενα σου.

λογικά όσοι συμφωνούν στην παραπάνω λογική που παρέθεσες με το αλκοόλ ,συμφωνούν κ σε αυτό που επαγωγικά εξάγεται ως λογικό συμπέρασμα,ή μήπως κ τώρα είμαι εγώ ο παράλογος πάλι κ σκέφτομαι (ασυνείδητα)υπο την επήρεια της νικοτίνης??

 

Tο συμπέρασμά σου είναι όντως παράλογο και δεν εξάγεται επαγωγικά ως λογικό συμπέρασμα, αλλά μάλλον ως λογικό άλμα.

 

Έχουμε ξαναπεί ότι ότι το ποτό ΔΕΝ είναι εν δυνάμει δολοφόνος για τους γύρω σου, εκτός αν οδηγήσεις.

 

Έχει γίνει γύρω στο 1.000.000 η ατυχής σύγκριση με το ποτό, πάλι τα ίδια θα λέμε;;;;;:X

Link to comment
Share on other sites

Tο συμπέρασμά σου είναι όντως παράλογο και δεν εξάγεται επαγωγικά ως λογικό συμπέρασμα, αλλά μάλλον ως λογικό άλμα.

 

Έχουμε ξαναπεί ότι ότι το ποτό ΔΕΝ είναι εν δυνάμει δολοφόνος για τους γύρω σου, εκτός αν οδηγήσεις.

 

Έχει γίνει γύρω στο 1.000.000 η ατυχής σύγκριση με το ποτό, πάλι τα ίδια θα λέμε;;;;;:X

κ το τσιγάρο γίνεται εν δυνάμει δολοφόνος όταν το καπνίσω.....τι εννοείς με αυτό?

κ το όπλο γίνεται επικίνδυνο κ θανατηφόρο όταν το χρησιμοποιήσω ή πυροβολήσω.

 

εννοείται οτι σαν υπαρκτά αντικείμενα κ αχρησιμοποίητα δεν αποτελούν κίνδυνο για κανέναν.

το θέμα προκύπτει απο την χρησιμοποίηση τους κ μετά.

νιώθω λες κ εξηγώ σε παιδάκι δημοτικού παρεπιμπτόντως.

 

πιθανότατα ξέρεις τι ορίζεται λογικό άλμα,κ το χρησιμοποιείς ,κ οφείλω να σου εξηγήσω οτι δεν ταιριάζει στην συγκεκριμένη περίπτωση καθώς επαγωγικά εξάγονται λογικά συμπεράσματα εφόσον το χρησιμοποίησε ως επεξήγηση και υποκατάστατο όσον αφορά την επικινδυνότητα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...