Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.geekbuying.com/item/XIAOMI-Redmi-3S-4G-LTE-2GB-16GB-Smartphone---Silver-368626.html

 

http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-3s-2gb-16gb-5-0inch-hd-4g-lte-miui-7-smartphone-qualcomm-snapdragon-430-octa-core-5-0mp-13-0mp-touch-id-fast-charge-4100mah-battery-silver.html

 

22$ δολλάρια διαφορά, περίπου 20ευρώ δηλαδή όταν αγοράζεις κάτι απ'εξω για να το πάρεις φθηνά.

Μια χαρά ακριβά τα χει σε σχέση με άλλα sites με πολύ ελάχιστες εξαιρέσεις. Να ήταν 5-6 δολλάρια παραπάνω θα έλεγα οκ μιας και είναι μικρομάγαζο και σε εξυπηρετεί αρκετές φορές καλά αλλά τα 22 παραπάνω δεν δικαιολογούνται.

 

Και γω τώρα τι να πω μπράβο που βρήκες την διαφορά;

Προφανώς και θα το πάρεις από το φτηνότερο,αφού είναι και αξιόπιστο.

Στο χέρι του καθενός είναι να επιλέξει το κατάστημα.

Βέβαια τα κινητά πιο πάνω συνεχίζουν να έχουν διαφορά.Αν αξίζει η διαφορά στην τιμή,είναι άλλο θέμα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και γω τώρα τι να πω μπράβο που βρήκες την διαφορά;

Προφανώς και θα το πάρεις από το φτηνότερο,αφού είναι και αξιόπιστο.

Στο χέρι του καθενός είναι να επιλέξει το κατάστημα.

Βέβαια τα κινητά πιο πάνω συνεχίζουν να έχουν διαφορά.Αν αξίζει η διαφορά στην τιμή,είναι άλλο θέμα.

 

Δεν τα έβαλα για να μου πεις μπραβο, τα έβαλα για να σου δείξω την διαφορά και στο ίδιο ακριβώς μοντέλο μιας και τον ταράξατε τον άλλον με το ''δεν είναι ίδια''

Στο χέρι του καθενός είναι να επιλέξει το κατάστημα αλλά μην λέμε ότι το vickmall δεν είναι ακριβό γιατί πολύ απλά δεν στέκει.

Ποιά είναι η διαφορά στα κινητά σε παρακαλώ για να μάθω ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έβαλα για να μου πεις μπραβο, τα έβαλα για να σου δείξω την διαφορά και στο ίδιο ακριβώς μοντέλο μιας και τον ταράξατε τον άλλον με το ''δεν είναι ίδια''

Στο χέρι του καθενός είναι να επιλέξει το κατάστημα αλλά μην λέμε ότι το vickmall δεν είναι ακριβό γιατί πολύ απλά δεν στέκει.

Ποιά είναι η διαφορά στα κινητά σε παρακαλώ για να μάθω ;

Σε αυτά που έβαλες εσύ;Καμία.

Στα άλλα δύο,το ένα έχει snapDragon και το άλλο Mediatek Επεξεργαστή.

Το αν αξίζει η τόσο μεγάλη διαφορά,είναι σχετικό.

Επίσης,δεν είπα πουθενά εγώ προσωπικά,ότι το vickmall δεν είναι και ακριβότερο από τα άλλα.;)

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά που έβαλες εσύ;Καμία.

Στα άλλα δύο,το ένα έχει snapDragon και το άλλο Mediatek Επεξεργαστή.

Τον αν αξίζει η τόσο μεγάλη διαφορά,είναι σχετικό.

Επίσης,δεν είπα πουθενά εγώ προσωπικά,ότι το vickmall δεν είναι και ακριβότερο από τα άλλα.;)

 

Σε αυτά που έβαλα νόμιζα ότι λες.

Πάντα όταν κοιτάω να αγοράσω συσκευή απ'την Κίνα κοιτάω το vickmall πρώτο και πάντα καταλήγει να έχει την ακριβότερη τιμή.

Και το συγκεκριμένο παράδειγμα το έβαλα γιατί αυτές τις ημέρες θέλω να πάρω αυτό και όπως βλέπεις η διαφορά δεν είναι αμελητέα.

Ξαναλέω σαφέστατα ο καθένας κρίνει με την τσέπη του και την δική του εμπιστοσύνη το τι θα πάρει και από που αλλά αντικειμενικά τα 22$ παραπάνω είναι αρκετά και αυτό δεν είναι σχετικό. ( με 22$ παραπάνω παίρνεις το μοντέλο 3/32 αντί για 2/16 ή το redmi note 3 pro 2/6 απ΄το geek οπότε βλέπεις και για τι διαφορά μιλάμε )

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά που έβαλα νόμιζα ότι λες.

Πάντα όταν κοιτάω να αγοράσω συσκευή απ'την Κίνα κοιτάω το vickmall πρώτο και πάντα καταλήγει να έχει την ακριβότερη τιμή.

Και το συγκεκριμένο παράδειγμα το έβαλα γιατί αυτές τις ημέρες θέλω να πάρω αυτό και όπως βλέπεις η διαφορά δεν είναι αμελητέα.

Ξαναλέω σαφέστατα ο καθένας κρίνει με την τσέπη του και την δική του εμπιστοσύνη το τι θα πάρει και από που αλλά αντικειμενικά τα 22$ παραπάνω είναι αρκετά και αυτό δεν είναι σχετικό. ( με 22$ παραπάνω παίρνεις το μοντέλο 3/32 αντί για 2/16 ή το redmi note 3 pro 2/6 απ΄το geek οπότε βλέπεις και για τι διαφορά μιλάμε )

 

μα δεν διαφώνησα κάπου σε αυτό που είπες...

(Συγνώμη κιόλας για τον τόνο μου πριν)

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και αναλόγως που στο βγάζει κιόλας.

Σε ποιο tracking system.

Αν στο βγάζει στο sgpost,είναι όπως τα λέει ο φίλος από πάνω.

Αν στο βγάζει στο 4px για παράδειγμα,μάλλον δεν έχει ταχυδρομηθεί ακόμα.

'Oπως τα λέτε είναι.Στο sgpost το βγάζει.Στο 4px λέει ότι στάλθηκε.

AOSP KK V3REPACK
Link to comment
Share on other sites

'Oπως τα λέτε είναι.Στο sgpost το βγάζει.Στο 4px λέει ότι στάλθηκε.

 

πότε πήρες tr number?

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς από αυτό το κατάστημα http://www.lightinthebox.com/

είναι αξιόπιστο;;

Nokia 6300--> Sony Xperia x10 Mini Pro--> Sony Xperia Mini Pro--> Sony Xperia Sole--> Huawei Ascend P1--> Honor 6--> Honor 8--> Honor V9-->Honor View 20
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς από αυτό το κατάστημα http://www.lightinthebox.com/

είναι αξιόπιστο;;

Αξιόπιστο είναι, αλλά "τσιμπάει" στις τιμές και πρόσεξε τα ταχυδρομικά και τον τρόπο αποστολής ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Αξιόπιστο είναι, αλλά "τσιμπάει" στις τιμές και πρόσεξε τα ταχυδρομικά και τον τρόπο αποστολής ... :)

 

Επισης οπου βλεπεις χαμηλη τιμη σημαινει κινητο που εχει επιστραφει απο πελατη με τα οποια*προβληματα.Εγω του εχω βαλει Χ και παω παρακατω.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την ιστορία που είχα με το GearBest - και ευτυχώς μπήκε στη μέση το Paypal και γλίτωσα - επέστρεψα στο γνωστό και γνώριμο GeekBuying. Έκανα μια παραγγελία 300 ευρώ με κινητά και διάφορα αξεσουάρ και όλα πήγαν καλά.

 

Επιστρέφω τον Σεπτέμβριο (τέλη) κάνοντας πάλι παραγγελία κόντα 300 ευρώ, παίρνοντας εκτός των άλλον ένα Chuwi Hi10. Δε περνάνε 2 μέρες και βάζουν October sale το εν λόγω tablet προσφορά με δώρο ένα ασύρματο mouse αξίας $40. Στέλνω στο support τους λέω ξέρετε guys, πήρα το tablet 2 μέρες πιο πριν full price και δεν το έχετε στείλει ακόμα ή οτιδήποτε. Αντί να ακυρώνω την παραγγελία και να το αγοράζω πάλι με την προσφορά, δε μου βάζετε μέσα και το mouse; Μου λένε ότι τους τελείωσαν και δε γίνεται κτλ, αντ' αυτού μου προσφέρουν μελλοντικό κουπόνι άμα θέλω, οκ cool λέω δε πειράζει next time.

 

Fast forward ένα μήνα, η παραγγελία δεν έχει ΦΥΓΕΙ ακόμα από αυτούς. Τους στέλνω μήνυμα και μου λένε το εξοργιστικό: "Λόγω της προσφοράς η ζήτηση ήταν τεράστια, και το προιόν εξαντλήθηκε. Θα περιμένετε μέχρι να μας έρθουν καινούργια tablets". Δηλαδή έκανα την παραγγελία ΠΡΙΝ την προσφορά, όταν το προιόν ήταν διαθέσιμο, πλήρωσα σαν τον μ@#$ full price χωρίς να πάρω το δώρο της προσφοράς και θα περιμένω ΠΑΝΩ από μήνα επειδή αποφάσισαν να εξυπηρετήσουν πρώτα τους πελάτες της προσφοράς, παρόλο που προηγούμαι χρονικά.

 

ΜΕΓΑΛΟ FOUL.

 

Ζητάω τα χρήματα μου πίσω και ακύρωση της παραγγελίας.

 

Next stop: Banggood.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τα ιδια, απλα επειδη πηρα το hibook pro σε προσφορα καθησα και περιμενα το μηνα, σημερα πατησε Ελλαδα.

Δεν πιστευω οτι εξυπηρετουν την προσφορα, απλα ή το κανουν τελειως στην τυχη ή δεν εχουν καθολου και περιμενουν να στοκαρουν.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά όσα λέτε.

 

Πάντως αν είχα e-shop και ήθελα άμεσα χρήματα θα έκανα ότι και αυτοί.

Θα τα μάζευα και μετά βλέπω τα τι και τα πως. Πως δεν το χαμε σκεφτεί νωρίτερα ργμτ!! κορόιδα είμαστε!

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

εντάξει είναι λίγο "αστείο" αυτό που γράφουν τα παιδιά.

Εμ πλήρωσε και περισσότερα,εμ του είπαν ότι εξαντλήθηκε λόγο της μετέπειτα προσφοράς.

Κακοί επαγγελματίες.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τα ιδια, απλα επειδη πηρα το hibook pro σε προσφορα καθησα και περιμενα το μηνα, σημερα πατησε Ελλαδα.

Δεν πιστευω οτι εξυπηρετουν την προσφορα, απλα ή το κανουν τελειως στην τυχη ή δεν εχουν καθολου και περιμενουν να στοκαρουν.

 

Όπως λες το δικό σου σήμερα έφτασε Ελλάδα.. Το δικό μου, το παρήγγειλα 28/9 συγκεκριμένα. Δηλαδή είχαν 2 μέρες πριν καν μπει η προσφορά να το στείλουν, όμως όχι μόνο περίμεναν, αλλά πρώτα στείλαν τα tablets σε αυτούς που αγόρασαν με την προσφορά και μετά σκέφτηκαν εμένα. Να πω ότι το αγόραζα παράλληλα με την προσφορά και πάτησα ας πούμε κάποιο link και το βρήκα full price, ok το δέχομαι. Αλλά τώρα είχαν 2 ολόκληρες μέρες να με εξυπηρετήσουν πριν γίνει ο χαμός.

 

Προφανώς δώσανε προταιραιότητα σε αυτούς με την προσφορά, γιατί σίγουρα θα προσέλκυαν νέους πελάτες και δεν ήθελαν να φανούν κακοί. Ας είναι.

 

Τους τελευταίους μήνες είχα αφήσει πάνω από 1000ρικο στο Geekbuying. Αλλαγή ρότας προς Banggood και δυσφήμιση σε GearBest/Geekbuying για να μάθουν να σέβονται τους καλούς πελάτες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εντάξει είναι λίγο "αστείο" αυτό που γράφουν τα παιδιά.

Εμ πλήρωσε και περισσότερα,εμ του είπαν ότι εξαντλήθηκε λόγο της μετέπειτα προσφοράς.

Κακοί επαγγελματίες.

 

Και το τραγικό είναι ότι άμα δεν έστελνα e-mail εγώ στις 20/10, ακόμα θα περίμενα. Ούτε καν να μου πούνε "Φίλε σε γράψαμε εκεί που δε πιάνει μελάνι, οπότε άναψε κεράκι και περίμενε τα επόμενα"

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι ισχύουν αυτά τα οποία γράφετε ... :)

"υποθέσεις" είναι, γιατί αυτό το οποίο είπαν είναι ότι υπάρχει έλλειψη λόγω παραγγελιών και όχι ότι εξυπηρετούν πρώτα αυτούς που αγόρασαν με την προσφορά. Δεν είναι τόσο ηλίθιοι ώστε να επιστρέφουν χρήματα σε αυτούς που το πλήρωσαν πιό ακριβά.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Και εσύ με υπόθεση δεν απαντάς;

Ειδικά αν απάντησαν στον φίλο ότι εξαντλήθηκαν λόγο της προσφοράς,τι λές να συμβαίνει;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι ισχύουν αυτά τα οποία γράφετε ... :)

"υποθέσεις" είναι, γιατί αυτό το οποίο είπαν είναι ότι υπάρχει έλλειψη λόγω παραγγελιών και όχι ότι εξυπηρετούν πρώτα αυτούς που αγόρασαν με την προσφορά. Δεν είναι τόσο ηλίθιοι ώστε να επιστρέφουν χρήματα σε αυτούς που το πλήρωσαν πιό ακριβά.

 

 

Είναι η μόνη λογική εξήγηση -για το δικό μου το μυαλό- που έγινε όλο αυτό.

Η μόνη άλλη εξήγηση, είναι ότι εξυπηρετούν random της παραγγελίες, δηλαδή μπορώ να καταχωρήσω εγώ παραγγελία σήμερα, εσύ σε 10 μέρες, να ετοιμάσουν και να στείλουν το δικό σου και το δικό μου να χαθεί κάπου στο queue από "ατυχία".

 

Έκατσα και έκανα printscreen της συζητήσεις με ημερομηνίες για να μη μιλάω έτσι στον αέρα.

http://i.imgur.com/NzwCuO1.jpg

 

Σχωράτε μου τα εγγλέζικα έγραφα γρήγορα φουριόζος :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους έστειλα email 10+ μέρες μετά την παραγγελία και μου είπαν τα ίδια, ότι έχει μεγάλη ζήτηση και ειναι άγνωστο πότε θα το στείλουν, τουλάχιστον άλλες 10 εργάσιμες ακόμα. Τουλάχιστον είχαν μια σχετική ειλικρίνεια.. Δεν πολυστεκει να εξυπηρετουν τις προσφορές μιας και αν το πάρεις σε προσφορά κάνεις λίγη υπομονή, όπως εγώ. Για μένα το πρόβλημα είναι εξ αρχής ότι δεν λένε για out of stock, η απατεωνιά ξεκινάει με το καλημέρα. Γιατί στο banggood και geekbuying γράφουν (συνήθως) "back order" δηλαδή;

Ακόμα και να ακυρώσεις, αυτοί έχουν χρησιμοποιήσει τα λεφτά, όπως το λέει ο Yiannis, χρειάζεται κεφάλαιο για να προμηθευτούν πρώτα και μετά να αποστειλουν.. Μια χαρά τους βολεύει

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους έστειλα email 10+ μέρες μετά την παραγγελία και μου είπαν τα ίδια, ότι έχει μεγάλη ζήτηση και ειναι άγνωστο πότε θα το στείλουν, τουλάχιστον άλλες 10 εργάσιμες ακόμα. Τουλάχιστον είχαν μια σχετική ειλικρίνεια.. Δεν πολυστεκει να εξυπηρετουν τις προσφορές μιας και αν το πάρεις σε προσφορά κάνεις λίγη υπομονή, όπως εγώ. Για μένα το πρόβλημα είναι εξ αρχής ότι δεν λένε για out of stock, η απατεωνιά ξεκινάει με το καλημέρα. Γιατί στο banggood και geekbuying γράφουν (συνήθως) "back order" δηλαδή;

Ακόμα και να ακυρώσεις, αυτοί έχουν χρησιμοποιήσει τα λεφτά, όπως το λέει ο Yiannis, χρειάζεται κεφάλαιο για να προμηθευτούν πρώτα και μετά να αποστειλουν.. Μια χαρά τους βολεύει

 

Μα το θέμα είναι ότι η αγορά μου έγινε 2 μέρες ΠΡΙΝ ξεκινήσει η προσφορά. Στο site προφανώς έγραφε ότι έχουν stock. Και δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπήρχε stock και παρ' όλα αυτά να αποφάσισαν να το βάλουν και σε προσφορά.

 

Οπότε έχουν έστω 1 μόνο παραγγελία πριν την προσφορά - την δική μου. Έχουν 5000 tablets στην αποθήκη. Περνάνε 2 μέρες που με γράφουν εμένα -δεκτόν- και αποφασίζουν να βάλουν την προσφορά. Έρχονται άλλες 10.000 παραγγελίες. Το λογικό θα ήταν να εξυπηρετηθούν εγώ και οι πρώτοι 4.999 από τις παραγγελίες που γίνανε μετά από μένα, και όσοι μείναν -χρονικά- να περιμένουν την επόμενη παρτίδα.

 

Να στο πω αλλιώς, ποιός μου λέει εμένα ότι δε θα περιμένουν να εξυπηρετηθούν ΟΛΟΙ που πήραν με προσφορά και ΜΕΤΑ εγώ; Ήδη είδες ένας φίλος πιο πάνω όχι απλά στάλθηκε το tablet που πήρε με προσφορά, αλλά φτάνει και Ελλάδα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ποστ εδω πριν μερικές μέρες για το πόσο "ότι ναναι" έχει γίνει το GeekBuying.

Το δικό μου tv box ήταν ένα παλιό μοντέλο ούτε σε προσφορά ούτε με δωράκια και σίγουρα μοντέλο που δε θα το προτιμούσαν, απλά επειδή έχω ακριβώς το ίδιο στη δουλειά μου και η λειτουργία του άψογη σε σχέση με άλλα ποιο σύγχρονα μηχανάκια που πήρα, παρήγγειλα πάλι αυτό.. Μετά από πολλές μέρες μιας και δε βιαζομουν τους έστειλα μειλ τι γίνεται, μου απάντησαν ότι δεν υπάρχει λόγω μεγάλης κίνησης (!!!) του συγκεκριμένου και να παραγγείλω άλλο γιατί δεν ξέρουν πότε θα έχουν νέο .Απάντησα όχι και θέλω τα λεφτά μου πίσω αμέσως.

Την άλλη μέρα μου έστειλαν μειλ με t. n... ότι ναναι έτσι;; Πάντα εμένα αργουσαν οι παραγγελίες πάνω από 10 μέρες (εντάξει λένε μέχρι και 7 μέρες για αποστολή) αλλά να σου λένε ότι δεν το έχουν και να στο στέλνουν καπάκι την άλλη μέρα,είναι κάπως..

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Από Banggood, το οποίο το θεωρώ από τα πιο αξιόπιστα, έχω κάνει άπειρες αγορές, αλλά ποτέ tablet. Τώρα λέω να πάρω από εκεί tablet και στα περισσότερα δεν στέλνει το original box. Αν τους ζητήσω θα το στείλουν με το κουτί?

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει αυτό, η δικαιολογία που αναφερει για προστασία δεν με πείθει, γιατί σε μερικά αναφέρει ότι έρχεται με original box. Κάποιος που έχει αγοράσει από εκεί tablet, είναι 100% καινούργια αυτά που στέλνει ή είναι τίποτα refurbished?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Για την ιστορία, να πω ότι τελικά παρήγγειλα ταμπλετ και μετα απο Επικοινωνία με το κατάστημα μου είπαν ότι θα βάλουν μέσα στο δέμα και το original κουτί του. Μένει να παραλάβω βέβαια να δω αν όντως το έκαναν. Απ ότι μου είπαν επικοινωνούν με τον salesman ώστε να δώσει αυτός το ΟΚ ότι μπορει να γίνει αυτό.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Και χωρίς να σου ζητήσουν έξτρα λεφτά για το κουτι;

Αυτό είναι είδηση! (για τους συγκεκριμένους) :p

 

Ελπίζω να μη στα γυρίσουν τελευταία στιγμή.

Πες μας, αν θέλεις, πώς θα εξελιχθεί το πράγμα!

 

edit: Τώρα που ξαναδιαβάζω το post σου...

Επικοινώνησαν ήδη με τον πωλητή και στο έχουν στείλει κιόλας...;

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...